پل سی و سه پل و حقایق جالبی که درباره آن نمی‌دانید❤️

سی و سه پل اصفهان

استان اصفهان از زیباترین استان های کشور ایران بزرگ است. از نظر جمعیت و پهناوری  این استان دارای رتبه ششمین استان کشور ایران است. پیشتر درباره جاذبه های گردشگری تهران به شما گفته ایم. در این مقاله می‌خواهیم درباره سی و سه پل اصفهان به شما بگوییم. اصفهان دارای جاذبه های گردشگری تاریخی و تفریحی متعددی است یکی از این جاذبه ها پل سی و سه پل است.

سی و سه پل اصفهان پلی است که بر روی زاینده رود اصفهان قرار دارد که دارای طولی با متراژ ۲۹۵ متر، ۳۳ دهانه و ۱۴ متر عرض است. پل سی و سه پل جزو دسته شاهکار های بی نظیر و متعدد دوره سلطنت شاه عباس اول می‌باشد. نام دیگر معروف پل سی و سه پل ، پل الله وردیخان است زیرا با هزینه و سرپرستی سردار مشهور الله وردیخان بنا و ساخته شده‌است.

پل سی و سه پل جزو شاهکار های بی نظیر از معماری و پل سازی کشور عزیزمان ایران است و حتی در جهان هم از ان به نیکی صحبت می کنند. هدف ساختن این پل بهم پیوستن و اتصال پیدا کردن خیابان چهارباغ کهنه عباسی به خیابان چهارباغ بالا و در ادامه همچنین به باغ هزار جریب و عباس آباد بوده‌است.

اسامی دیگر پل سی و سه پل اصفهان

پل سی و سه پل اصفهان دارای اسامی خاص دیگری هم می‌باشد همانند: پل جلفا،پل سی و سه چشمه ،پل شاه عباسی، به این دلیل به این پل شاه عباسی می گویند که شاه عباس دستور ساخت این پل بی نظیر را داده بوده است.

پل سی و سه پل اصفهان در ابتدای احداث ۴۰  چشمه زیبا داشته‌است که از هرکدام آب طویلی خارج میشده‌است اما به مرور زمان ۷ تا از این دهانه ها را بستند و گرفتند و در حال حاضر این پل ۳۳ دهانه دارد. و در آخر به علت اینکه محل رفت آمد مردم به جلفا بوده است به همین سبب آن را جلفا نیز می‌نامیدند.

تاریخچه سی و سه پل اصفهان

 

تاریخچه پل سی و سه پل اصفهان

سی و سه پل توسط والله وردیخانی گرجی که سردار مشهور شاه عباس بوده است ساخته شده است که دارای مقاومت و استحکام بالایی است. همانند برخی از کارشناسان که معتقدند بیشتر بناهای آبی و پل ها نمادی از آناهیتا هستند و عدد ۱۳۳ را به الهه آب یعنی اناهیتا نسبت می‌دهند .

مراسم خاج شویان در پل سی و سه پل اصفهان

خاج شویان به مناسبت غسل تعمید حضرت مسیح برگزار می‌گردد و مراسم خاج شویان جلفا نیز در پل سه و سه پل اصفهان برگزار می‌شود. مسیحیان در این روز در آب رفته و شنا می‌کنند زیرا پیروان دین مسیح به این کار بسیار زیاد معتقدند. همچنین ارمنیان ایران زمین در زمان دوره صفویان در ماه ژانویه روز سیزدهم اش معادل ۲۴ دهی ماه در اطراف پل سی و سه پل این مراسم را برپا می‌دارند در زمان قدیم ارامنه حق داشتند تا به ابتدای پل که میدان هایی وجود داشت آمده و تبادل کالا با مردمان اصفهان کنند اما حق به داحل آمدن را نداشتند.

معماری پل سی و سه پل

معماری پل سی و سه پل

این پل یک شاهکار بی نظیر است که دارای طاق های سرپوشیده ای در دو طرف پل است که از یک سمت رودخانه نمایان می‌شود  و از طرف دیگر اواسط پل نمایان می‌شود. که باعث ایجاد یک معبر کم عرض در دو سمت پل شده‌است.

۹۹ طاقچه روی پیاده روی پل سی و سه پل وجود دارد که تابلوهای نقاشی خارق العاده ای وجود داشته است که متاسفانه امروزه آثاری از آنها نیست. مجسمه رضا شاه با ارتفاع ۵ متر در جلوی این پل روی ستونی قرار داشته‌است.

طاق های که در این پل هستند دارای ارتفاع ۷ الی ۹ متر است که بسیار مستحکم و دارای بنای قوی است. حدود قرن ۱۳ ورود به پل از یک مسیر که شاهراه نام داشت که سنگ فرش هم شده بود امکان پذیر بود که این پل دارای ۳۶۰ متر طول و ۴۰ چشمه یا همان طاق بزرگ بوده‌است اما امروزه تنها ۳۳ دهانه و ۱۴ متر عرض دارد و همچنین دارای ۲۹۵ متر طول است.

در قسمت شمال شرقی پل سی و سه پل اصفهان ساختمانی با بنای آجری وجود دارد که برای یادبود مقبره کمال الدین اسماعیل ساخته و بنا شده بوده‌است و حتی خیابان این ساختمان هم به نام آن مرحوم بزرگوار نامیده شده‌است که به سمت پل خواجو امتداد دارد.

مشکلات پل سی و سه پل

این پل شگفت انگیز در تاریخ ۱۵ دی ماه سال ۱۳۱۰ با شماره ثبت ۱۱۰ در فهرست آثار ملی ایران زمین جای گرفت. متاسفانه حفر تونل های مترو و مشکلات بی آبی پشت سرهم و متوالی زاینده رود، باعث شکاف پدید آمدن این پل بی نظیرشده‌است.

حفر و کندن تونل های متعدد برای مترو، زمین و بناینش را سست و کم تحمل کرده‌است و سبب نشست زمین و در نهایت آسیب به پل می‌شود بطور کلی میشود اظهار بیان کرد که مترو اصفهان قبل از رسیدن به پل سی و سه پل قسمتی از چهار باغ را خشک و بی آب کرده است.

پل سی و سه پل اصفهان تنها پلی است که بستر سنگی  ندارد و دارای بستر شنی و ماسه ای است به همین علت در دوره صفویان، زیر پایه های این پل را با عمق ۳۰ متر شمع کوبی کردند به همین عالت تداوم و پابرجا ماندن حیات پل سی و سه پل به آب بستگی دارد و هنگامی که آب به مصالح بنیادی این پل نمی‌رسد پایه ها سست شده و ترک می خوردند و پل نشست پیدا می‌کند.

علت دیگر ترک و شکاف های ایجاد شده  امروزی بر روی پل سی و سه پل عبور ماشین های صنعتی و سنگین بر روی آن است که رفت و آمد ماشین ها روی سی و سه پل بعد از انقلاب اسلامی ایران متوقف شد.

نظرات جهانگردان راجب سی و سه پل

نظرات جهانگردان راجب پل سی و سه پل

آوازه پل سی و سه پل اصفهان در همه جهان پیچیده شده‌است به همین علت جهانگردان و تاریخ شناسان زیادی از این اثر تاریخی بی نظیر دیدن کردند. همچنین سایکس و تعدادی دیگر از جهانگردان، پل سی و سه پل اصفهان را شاهکار معماری ایران می‌دانند و لقب یکی از درجه یک ترین پل های جهان را به این پل با شکوه داده‌اند.

توصیف زیبا از زبان پیترو دلاوالهراجب پل سی و سه پل

بر روی این رودخانه  پلی زیبا وجود دارد که از آجر ساخته شده‌است که عرض آن از پل های رم هم بیشتر است و طولش ۳ الی ۴ برابر آن پل ها است معماری بی نظیری را این پل دارد که دو طرف آن طاق نماهایی وجود دارد که مردم از بالا و پایین ان عبور می‌کنند.

راهروهای پل تقریبا همسطح هستند و در تابستان زمزمه آب در طبقه زیرین بسیار از نظراشان خو شایند امده بوده ایت

 

نمایش نظرات (1)