پی کی ، سومین فیلم پرفروش تاریخ هند

محبوب ترین کمدی بالیوود 2014

pk

با شناسنامه ی پی کی آشنا شوید.

  • چرا فیلم پی کی؟

جالب است بدانید که این فیلم یکی از ستاره های کمدی بالیوود می باشد که در تاریخ ۱۹ دسامبر ۲۰۱۴ به روی پرده سینما رفت . فیلم پی کی ۸۳۵ کرور فروش در گیشه داشته است. درصورتی که تنها ۸۵ کرور برای تهیه ی این فیلم هزینه شده بود .

اما با گذشت سالها هنوز طرفداران خودش را دارد. و در زمینه های کمدی ، طنز و درام توجه مخاطبین را به خود جلب کرده است. محبوبیت این فیلم ۱۵۳ دقیقه ای را می توان از تعداد لایک های کاربران گوگل متوجه شد.

pk film
pk film
  • بالیوود چیست؟

قطعا معنای بالییود با هالیوود متفاوت می باشد . این نام از ترکیب دو واژه هالیووذ و بمبئی حاصل شده است . بالیوود واژه ایست که از هویت مکانی فیزیکی برخوردار نمی باشد . و به صنعت سینمای هندوستان اطلاق می شود.

  •  به چه زبانی تدوین شده است؟ 

این فیلم به سه زبان هندی ، بوجپوری و راجستانی تدوین شده است.

نویسنده و کارگردان این فیلم پرمخاطب هندی، راجکومار هیرانی است. البته کار تدوین فیلم پی کی نیز برعهده این شخصیت هنری می باشد. این فیلم توسط ویدهو وینود چوبرا و راجکومار هیرانی تهیه شده است.

  • بازیگران فیلم پی کی

عامرخان (امیرخان) ، انوشکا شارما ، سانجی دات ، بومان ایرانی ، سوشانت سینگ راجپوت ، رخسار رحمان ، منالی تاکور ، سراب شوکلا .

انوشکا شارما هم راستا با نقش بازیگری خود به نام جاگو، راوی نیز می باشد.

  • محتوای اصلی چیست؟

pk film

فیلم مذکور یک بُعدی نمی باشد . در بُعد های عاشقانه و مذهبی-عقیدتی فعالیت بخصوصی دارد.

در دقیقه دوم فیلم، پی کی به زمین می آید . با فردی رو به رو می شود که گردنبند مخصوص سیاره آنها را می دزدد. توجه داشته باشید که تا اینجا او قادر به حرف زدن نیست. چون از سیاره دیگری به زمین آمده است.

  • سرفراز یوسف کیست؟

سرفراز پسری پاکستانی و مسلمان است . این دو ویژگی او، باعث ناراحتی خانواده جاگو می شود.  در دقایق یازدهم، عشق بین جاگو و سرفراز شکل می گیرد.

  • تاثیر تاپاساوی در تصمیمات پدر جاگو

در ادمه فیلم خواهید دید که تاپاساوی بر تصمیمات زندگی شخصی مردم هندوستان ، تاثیر بسزایی دارد.

پدر جاگو هم مانند سایرین ، تسلیم خواسته های تاماساوی می شود. چنانکه بعد از فهمیدن آشنایی دخترش با سرفرازیوسف ، او را ازخود می رهاند. و جاگو در دقایق بیستم، تصمیم می گیرد که به شهر خود برگردد . اما او این بار به خانه برنمی گردد. تصمیم می گیرد که در یک دفتر خبر کاربکند. تا بتواند پول دریافت کند و زندگی اش را راه ببرد.

  • پی کی با کلاه کاسکت زرد رنگ

 جلب کردن توجه دیگران با کلاه کاسکت زردرنگ، ایده بسیار جالبی است .

همین ایده ی او سبب می شود جاگو در ادامه بااو حرف بزند. جاگو حرف های پی کی را باورنمی کند. اما با توضیحات بیشتر پی کی ، متوجه می شود که همه ی حرفهای او حقیقت دارد.

انوشکا شارما در پی کی
انوشکا شارما

پی کی از تجربیاتش از آغاز ورود به زمین می گوید . نگاه تازه ی او جاگو را شیفته ی خودش می کند . ناگفته نماند این قسمت از فیلم سینمایی پی کی ، با طنزهای اجتماعی و فرهنگی آمیخته شده است. 

پی کی زبان انسان ها را می داند؟

خیر ، او زبان انسان ها را نمی داند. اما تمام سعی او براین است که بتواند زبان انسان ها را بفهمد . 

  • حاشیه های فیلم پی کی

او قصد دارد تا خدا را پیداکند . برای همین با بیشتر ادیان هندی ها آشنا می شود. او همه ی خدایان را امتحان می کند.

با گذشتن از دقایق پنجاه و دوم این فیلم کم نظیر، تعداد تماشاگران این فیلم افزایش پیدا می کند . پیام این فیلم مخالفت با خرافات ادیان می باشد. از همین جهت بیشتر به انتقاد از مباشرین ، کاهنان و حامیان آنها می پردازد .

در راستای این فیلم ، کاهنان معابد بیشترین ضربه را متحمل شدند .

جالب است بدانید که بعد از اکران ، کاهنان معابد و حامیان آنها گروهی علیه این فیلم تشکیل دادند . چون این فیلم با چاشنی طنز ، به مخالفت با خرافات آنها می پردازد . آنها در هند به تظاهرات پرداختند . و دست به تخریب بسیاری سینماهای هندوستان زدند. 

در هشتاد و ششمین دقیقه از شروع فیلم ، جاگو و پی کی تصمیم جدیدی می گیرند . آنها تصمیم می گیرند که به مخالفت علیه تاپاساوی بپردازند . از همین جاست که مردم می توانند چهره واقعی فیلم را ببیند .

بعد از این دقایق ، در خود فیلم می بینید که مردم دهلی با شعار “شماره اشتباه خدا” همراه می شوند . و این چالش آنقدر ادامه می یابد تا تاپاساوی و حامیان آن خشمگین می شوند . 

چه کسانی از فیلم پی کی حمایت می کنند؟

همانطورکه پیش تر گفتیم ، این فیلم به نقد خیلی از خرافات پرداخته است . اما باهمه ی اینها ، اکثر مردم جامعه ی هند و مخاطبین مجازی این فیلم ستاره دار ، حمایت ویژه ای کردند. لازم به ذکر است که این فیلم از حمایت بالای افراد مشهور و مردم عادی هند برخوردار است .

  • پایان فیلم پی کی

در اصل ، این فیلم پایانی ندارد . اگر یکبار این فیلم را ببنید ، چندبار دیگر هم این فیلم را خواهیددید .

خواهیددید که جاگو به کمک پی کی ، به سرفراز یوسف می رسد . او متوجه می شود که سرفراز همچنان او را دوست دارد . و اختلافات مرزی آنها با پاکستان ، مانع ازدواج آنها نبوده است .

اکنون ، گردنبند کنترل کننده پی کی ، در دستان اوست . وقت آن رسیده است که به سیاره خود بازگردد . اما بازگشت او به سیاره اش به معنای شروعی دوباره برای آغاز این فیلم زیبا و دوست داشتنی است .

پیام بگذارید