چشم سوم چیست؟

چشم سوم یا همان چاکرای آجنا چیست و چه کاربردی دارد؟

آنچه باید درباره چشم سوم بدانید

چشم سوم چیست؟

چاکرای آجنا یا همان چشم سوم، بخشی از چیزی است که آن را «بدن ظریف» می‌نامند. بدن ظریف جایی است که انرژی شما در آن جریان دارد. عبارت چشم سوم بدان معناست که درست است که نمی‌توان چشم سوم را دید اما نیرویی مهم در کنترل چگونگی انتقال انرژی در بدن تلقی می‌شود. چاکرای آجنا ششمین چاکرا از هفت چاکرای سنت هندو است. هنگامی که انرژی در یک چاکرا مسدود می‌گردد، باعث عدم تعادل جسمی، روحی و احساسی می‌شود.

چاکراها بر طبق سنت هندو عبارتند از:

 1. چاکرای ریشه
 2. چاکرای جنسی
 3. چاکرای خورشیدی
 4. چاکرای قلب
 5. چاکرای گلو
 6. چاکرای چشم سوم
 7. چاکرای تاجی

 

تعریف چشم سوم

چشم سوم در مرکز پیشانی (بین ابروها و درست بالای سطح چشم) واقع شده است و ناحیه‌ای است که چاکرای آجنا در آن قرار دارد. طبق آنچه در ویکی‌پدیای فارسی ذکر شده، چشم سوم شبه علمی است که شامل ادعای دریافت اطلاعاتی است و از طریق حواس فیزیکی شناخته شده، (حواس پنجگانه) به دست نمی‌آید، اما با ذهن احساس می‌شود. اعتقاد بر این است که چشم سوم بینش هایی را درباره آینده نشان می دهد. گفته می‌شود چاکرای چشم سوم ، مردم را به شهود خود متصل می‌کند، به آنها توانایی برقراری ارتباط با جهان را می‌دهد، یا به آنها کمک می‌کند تا پیام‌هایی از گذشته و آینده دریافت کنند.

چاکرای آجنا

چاکرای آجنا
چاکرای آجنا

 

چاکراها در واقع بخشی از سنت‌های باستانی هستند که با اعتقادات و اعمال معنوی پیوند تنگاتنگی دارند. به همین ترتیب، این موضوعات تحقیقاتی علمی و ثابت‌شده ندارند.

آجنا در سانسکریت به معنای «درک کردن» و «فرمان دادن» است. شهود یکی از عملکردهای مرکزی چاکرای ششم است که خود مستلزم تسلیم شدن است، بدون آن درک کامل از هرچیزی و یا پذیرش رمز و راز آن دشوار می‌گردد

چاکرای آجنا برای درمان وضعیت‌هایی که مربوط به ادراک هستند مفید است. هنگامی که چاکرای ششم متعادل است، اعتقاد بر این است که شما می توانید چیزها را همانطور که هستند، بدون سایه‌ها و اثرات خودپرستی ببینید. اگر چشم سوم دچار انحراف شود، طبق آنچه در سنت بیان گشته است، ممکن است علائمی همچون:

 • خستگی چشم
 • سردرد
 • میگرن
 • سرگیجه
 • انسداد سینوس‌ها
 • مسائل شنوایی
 • مسائل مربوط به حافظه
 • اضطراب
 • گیجی
 • بی‌خوابی یا کابوس

بوجود آیند.

هنگامی که چاکراها مسدود می‌شوند، ممکن است منجر به نامتعادلی شوند که ممکن است باعث شود فرد احساس کند مناطق تحت تأثیر آن چاکرا به درستی کار نمی‌کنند. مدیتیشن و یوگا از جمله درمان‌هایی هستند که برای رفع انسداد چاکرا تجویز می‌شوند.

 

تمرین برای چاکرای آجنا یا همان چشم سوم

راه‌های متعددی برای بهبود، تعادل و تحریک چاکرای آجنا وجود دارند که در ادامه به آن‌ها اشاره خواهیم کرد:

 

حرکات یوگا برای چشم سوم

یوگا و چاکراها
یوگا و چاکراها

 

حرکات یوگا که پیشانی را تحریک می‌کند می تواند مفید واقع شوند. حالت کودک، که در آن زانوهای خود را به طور گسترده باز می‌کنید، انگشتان پا را کنار هم نگه می‌دارید و شکم خود را بین ران‌های خود قرار می‌دهید، انتخاب خوبی است زیرا هنگام انجام پیشانی بر زمین قرار می‌گیرد. این حرکت همچنین یک موقعیت استراحت و آسوده است، بنابراین در صورت تمایل می‌توانید چندین دقیقه در این حالت بمانید و آن را ادامه دهید.

حالت کبوتر راه دیگری است که می‌توانید مدتی در آن شکل بمانید. برای انجام این حالت، یک زانو را روی زمین به جلو بیاورید و پای دیگر را مستقیماً به عقب بکشید. سپس، روی زانوی جلویی خود خم شوید تا زمانی که پیشانی شما به زمین نزدیک شود یا آن را لمس کند.

 

 

کندالینی یوگا

کندالینی یوگا در مقایسه با سایر انواع یوگا مانند هاتا و وینیاسا که تاکید زیادی بر تمرین جسمانی دارند، تمرینی معنوی‌تری است. این نوع یوگا با هدف افزایش قدرت، انرژی، خودآگاهی و هوشیاری بدن شما، حرکت، مدیتیشن، آواز خواندن و نفس کشیدن را ترکیب می‌کند. این به معنای باز کردن چاکراهای شما است که به انرژی شما اجازه می‌دهد به راحتی در بدن شما حرکت کند

فواید متعددی مرتبط با کندالینی یوگا وجود دارد. این نوع یوگا ممکن است به کاهش استرس و اضطراب، بهبود زوال‌شناختی مرتبط با افزایش سن و تقویت ارتباطات معنوی کمک کند.

 

چگونه چشم سوم را باز کنیم؟

اعتقاد بر این است که باز کردن چشم سوم به شما امکان می‌دهد تصویر بزرگ‌تر را ببینید و معنای عمیق‌تری در هر چیزی پیدا کنید. رسیدن به این هدف به زمان، تمرین و صبر نیاز دارد. برخی از تمرین‌کنندگان پیشنهاد می‌کنند که بهتر است از چاکرای اول شروع کنید و به سمت چاکرای ششم پیش بروید.

 

هنگامی که آماده شدید، می‌توانید طبق سنت به روش‌های مختلفی چشم سوم خود را باز کنید:

 

 • بیشتر غذاهای بنفش (مانند انگور، زغال اخته و سیب زمینی شیرین بنفش) بخورید.
 • تکنیک‌های تنفس کومباکا را تمرین کنید.
 • کندالینی یوگا را تمرین کنید.
 • مدیتیشن کنید.
 • با شفادهنده‌ها تمرین کنید

 

نشانه‌های بازبودن چشم سوم

چشم سوم (چاکرای آجنا)
چاکرای ششم

 

پیشتر در سایت چرخک مقاله‌ای منتشر شد که به بررسی افرادی پرداخت که چشم سوم خود را باز کردند، در ادامه به برخی ویژگی‌های بازبودن آن می‌پردازیم که می‌توانید برای توضیحات تکمیلی، مقاله چه کسانی چشم سوم دارند را مطالعه نمایید.

افزایش دوراندیشی

باز بودن شما را قادر می‌سازد تا اتفاقات اطراف خود را بصورت متفاوتی درک کنید.

نیاز به تغییر

شما از درون، نیاز خود به تغییر را حس می‌کنید. نمی‌توانید دلیل این موضوع را تشخیص بدهید. ممکن است این تغییر ناگهانی و یا تدریجی در شما ایجاد شود .

افزایش سردرد

در سر شما فشارها بیشتر می‌شود . این فشار بیشتر از فشاری است که شما میان دو ابرویتان احساس می‌کنید .

حساسیت به نور

وقتی چشم سوم داشته باشید توانایی دیدن رنگ‌ها در شما به مراتب بیشتر از افرادی خواهد بود که چشم سوم ندارند. علاوه براین، درک نور و رنگ‌ها افزایش خواهند یافت. گفته شده این افراد می‌توانند پشت ابرها را ببینند.

خواندن ذهن انسان‌ها

شما قادر خواهید بود ذهن دیگران را بخوانید.

 

این فرآینده به‌تنهایی، علاوه بر مزایای چشم‌گیر و وسوسه‌برانگیزی که دارد، ضرررهایی را نیز دارد که در مقاله به تمامی آن‌ها به‌شکلی مختصر اشاره شد. تصمیم اینکه آیا آن را باز کنید یا خیر بر عهده خود شماست اما نکته‌ای که نمی‌توان از آن اجتناب کرد، تغییر و تحولی عظیم در زندگی فردی است که دست به انجام این کار زده است. امیدوارم هستیم در این مقاله به سوالات و شبهه‌های شما پاسخ داده باشیم.

منبع Third Eye
پیام بگذارید