چه حرف هایی را نباید به دیگران بگوییم؟

در گفت و گو های روزمره مان ، حد و حدود راز های مان را بشناسیم .

باید ها و نباید های صحبت کردن

راز هایی را نباید به دیگران گفت ( حتی دوستان تان !)

در طول روز ممکن است بارها و بارها با دوستانتان درمورد خودتان و کارهایی که همیشه دوست دارید انجام بدهید ، حرف بزنید و بحث کنید . و از اینکه نظرتان را با دوست تان به اشتراک می گذارید ، حس خوبی داشته باشید . در مقابل ، بازتاب حس خوب شما ، دوست تان را هم تشویق می کند که از خودش ، افکارش و کارهایی که دوست دارد ، حرف بزند .

این گفتن ها آنقدر ادامه می یابد تا رابطه ی بین شما و دوست تان ، به رابطه ای بیش از دوستی ختم می شود . و اینجا همه چیز تمام نمی شود ! از این به بعد ، شما سعی می کنید که اتفاقات ریز و درشت زندگی تان را آنقدر خلاقانه بگویید تا دوست تان را به وجد بیاورید . اما آیا لازم است که همه اتفاقات و حتی گفت و گو های خانوادگی تان را برای دوست تان بازگو کنید ؟

آیا رازداری سلامت انسان را به خطر می اندازد؟

از طرفی انسان نمی تواند تمامی راز های زندگی اش را در ذهن و قلبش جابدهد . چون در نهایت آسیب روحی او را از پا در می آورد . البته این حقیقت ، براساس تجربه به دست نیامده است .

با کورتکس آشنا شوید !

دانشجویان در حال تحصیل علم پزشکی ، به قشر مغز ، کورتکس می گویند . ممکن است با شنیدن کورتکس ، خیال کرده باشید که داریم از یک جای بزرگ و یک چیز کلفت حرف می زنیم . اما کورتکس چیزی نیست ، جز یک لایه ی نازک و خاکستری رنگ !

قشر مغز را کورتکس می نامند .
کورتکس ، لایه ی نازک و عصبی مغز

سلول های عصبی مغز کنار هم قرار گرفته اند و کورتکس را تشکیل داده اند . قشر مغز فعالیت ها و اعمال ارادی فرد را کنترل می کنند . و در کنار این وظیفه پر خطیر ، رفتار های شناختی نیز از این ارگان یک لایه ای نازک سرچشمه می گیرند . در خیلی از منابع اینترنتی موجود ( آخرین خبر ) ، نام دیگر پوسته ی مغز را با اصطلاح نوار کورتکس بیان می کنند . ضخامت لایه ی عصبی قشر مغز ، همه جا یکسان نیست . حتی ممکن است در برخی از بخش های مغز ، این لایه را نبینید .

کورتکس به راز نگهداری چه ربطی دارد؟

در حقیقت ، هر چیزی در این دنیای مادی ظرفیت دارد . لایه ی کورتکس هم به نوبه خودش ظرفیت دارد . وقتی شما تمام حس های بد تان را در خود نگه می دارید ، کورتکس یا قشر مغز پر خواهد شد . و احساسات روی منطق و فعالیت های روزانه شما تاثیر می گذارند . روز هایی که خاطره های بد تان را فقط خودتان می دانید ، به یاد آورید . می بینید که بیش از نیمی از طول روز را به آنها فکر می کرده اید و از کارها و فعالیت های روزانه خود غافل شده بودید . در کل بدانید ، همه ی کارهای شما را مغزتان کنترل می کند .

به مغز کورتکس می گویند .
کورتکس همان قشر مغز می باشد .

در واقع میز مدریتی ساختمان بدن شما ، مغز و قشر مغزتان خواهد بود . کورتکس هم در این خانواده مدیریتی حضور دارد . پس مراقب کورتکس تان باشید .

جزئیاتی که هرگز نباید به دیگران بگویید .

  • جزئیات زندگی شخصی شما ، مخصوص خودتان می باشد .

همه ما می دانیم که زندگی شخصی هر انسانی ، با دیگری متفاوت است . دلیل این تفاوت ها به خیلی از چیز ها بستگی دارد . برای همین است که نمی توانیم زندگی انسان ها را باهم مقایسه کنیم . از طرفی نوع افکار هر کس نسبت به زندگی خودش ، فرق دارد . حالا اگر بخواید نظرات دیگران را درمورد زندگی خودتان بخواهید ، ممکن است احساس نا امیدی به شما دست بدهد . و حس شما نسبت به زندگی تان سرد شود . و خیلی زمان می خواهد تا شما به روال عادی زندگی تان بازگردید .

از طرفی ، وقتی در مورد زندگی خودتان با دیگران حرف می زنید ، به آنها اجازه خواهید داد تا شما و زندگی تان را از ارتفاع بالا نگاه بکنند . از طرفی آنها هم نمی توانند که خودشان را با زندگی شما ، هم سطح بکنند . و همه ی جنبه ها را با چشمان شما و خانواده تان ببینند . پس از گفتن جزئیات کوچگ و بزرگ زندگی تان به دیگران خودداری کنید .

  • ناراحتی خانواده تان را با هیچ کسی به اشتراک نگذارید .

وقتی خانواده شما و اعضای آن ناراحت هستند ، دلتان می خواهد حرف بزنید . اما نمی دانید چه کسی را انتخاب کنید . از طرفی به فکر کورتکس تان هم هستید . خب چه باید کرد ؟

ناراحتی های خانواده تان را حل کنید .
ناراحتی های بوجود آمده میان اعضای خانواده تان را با هیچ کسی در میان نگذارید .

بالاخره برای تمام ناراحتی ها یک علت و یک عاملی وجود دارد . وقتی از چیزی ناراحت هستید و نمی دانید که چه باید به همسر و فرزاندانتان بگویید ، گزینه سکوت را انتخاب کنید . وقتی که تمام آتش های درون تان به خاکستر نیمه سرد تبدیل شد ، با اعضای خانواده تان حرف بزنید .  آتش های شعله ور درون شما درصورتی زبانه نمی کشند که شما حرف هایتان را در یک برگ کاغذ A4  بنویسید . بنویسید و بنویسید تا آرام شوید . اگر نوشتن آرام تان نمی کند ، با خودتان حرف بزنید . سپس  علت بوجود آمدن مشکل تان را با اعضای خانواده تان بررسی کنید . آنها را در برگه ای کوچک ، کنار دست تان بنویسید . از راه های پیشنهادی خانواده تان حول محور بوجود آمدن مشکل بهره ببرید . و در قدم آخر ، به مسئولیت های متحول شده عمل کنید .

  • اهداف شما فقط مربوط به زندگی شماست .

راستش اگر به دیگران بگوئید که چه اهدافی را در زندگی دارید و آن را دنبال می کنید ، به اهداف تان نزدیک تر نخواهید شد . برای رسیدن به اهداف فقط باید تلاش بکنید . انگیزه تان را زیاد کنید . و به این فکر کنید که همه چیز بستگی به خودتان دارد .

در مورد اندورفین ها چه می دانید ؟

بدن انسان برای خودش مسکن های طبیعی دارد . اندورفین ها مسکن های طبیعی بدن ما هستند . از همین جهت است که اندورفین ها ، مرفین نامیده می شوند . اندورفین ها را غدد مخاطی هیپوتالاموس ترشح می کنند . هدف اصلی اندورفین ها ، تسکین درد های شماست . اندورفین ها یک نوع نیستند . آنها سه نوع دارند که خاص هر یک از گیرنده های بدن هستند . کار اندوفین ها به این شکل می باشد که باعث ایجاد حالات خوشی ، آرامش و لذت بخش بودن می شوند .

از اهداف تان با دوستان تان حرف نزنید .
با گفتن اهداف تان ، لزوما موفق نمی شوید .

وقتی شما از اهداف زندگی تان برای دیگران می گویید ، دیگران شما را تحسین می کنند . پس از آن ریال ترشح اندورفین سطح بدن شما افزایش می یابد . و شما از وضعیتی که اکنون در درون تان دارید ، خرسند و راضی هستید . دیگر لزومی نمی بینید که برای رسیدن به اهداف تان تلاش کنید . پس هدف های تان را روی مغز خودتان هک کنید . و برای رسیدن به آن ، با خودتان حرف بزنید .

  • مسائل مالی تان را با خودتان به اشتراک بگذارید .

در این عصر ، همه مسائل و مشکلات مالی بخصوص خودشان را دارند . دانستن و یا ندانستن مسائلی دیگران ، هیچ تغییر مثبتی در زندگی شما ایجاد نمی کند . در عوض باعث می شود تمام انرژی و پتانسیل تان را بگذاید تا از زندگی دیگران بدانید . افکار مثبت شما ، کم کم از بین خواهند رفت . و به مرور از زندگی تان دور خواهید شد .

مسائل مالی هم مانند سایر مسائل ، راه حل خواهند داشت . زمانی می توانید راه حل مناسب را پیدا کنید که روی زندگی تان تمرکز داشته باشید . با اشتراک گذاشتن مسائل مالی با شخص خودتان ، مشکلات مالی تان را خودتان حل کنید .

درمورد مسائل مالی با دیگران صحبت نکنید .
مسائل مالی تان را با دیگران به اشتراک نگذاید .
پیام بگذارید