گاه شماری یا تقویم مایا چیست؟

گاه شماری یا تقویم مایا

تقویم مایا یکی از تقویم و گاهشماری‌های رایج در میان اقوام آمریکای مرکزی و جنوبی یعنی مایاها بود. مایاها سه نوع تقویم را بیشتر استفاده می‌کردند که شامل سالنامهای مقدس۲۶۰روزه، هاآب یا سال مبهم ۳۶۵روزه و تقویم کامل ۵۲ ساله است. همراه مجله علمی هنری چرخک باشید.

تقویم مایا

مایا نام یکی از بزرگترین و پیشرفته ترین تمدن های منطقه آمریکای مرکزی است . قوم مایا  چندین بار در طول ۲ هزار سال گذشته ظهور و افول داشته اند . هم اکنون نیز تعدادی از مایاها در مکزیک و گواتمالا زندگی می کنند.

تقویم مایاها که دوره ای نزدیک به ۵،۱۲۵ سال را دربر می گیرد . از سال ۳،۱۱۴ پیش از میلاد آغاز شده ، روز ۲۱ دسامبر ۲۰۱۲ به پایان خود رسید. این تاریخی بود که برخی نظریه پردازان به عنوان «پایان دنیا» اعلام کرده بودند . درباره ی وقوع یک فاجعه ی آخرالزمانی در این روز هشدار داده بودند. اما وقتی این روز فرا رسید و هیچ اتفاقی رخ ندارد. به نظر می رسید که این نظریه پردازها در محاسبات خود اشتباه کرده بودند.

تقویم مایا

مایاهای باستان ناظر برجسته آسمان بودند. مایاهای باستان با استفاده از دانش خود در زمینه نجوم و ریاضیات ، یکی از دقیق ترین سیستم های تقویم را در تاریخ بشر ایجاد کردند. مایاهای باستان شیفته چرخه های زمان بودند. تقویم های چرخه ای مایا که معمولاً شناخته می شوند . هاب ، تزول‌کین و چرخه تقویمی دوره ای هستند. گذشته از این موارد، مایاها تقویم Long Count را نیز تنظیم کردند. تا به ترتیب تاریخ وقایع افسانه ای و تاریخی تعیین کند.

چرخه ۱۳ باکتون تقویم مایا، ۱،۸۷۲،۰۰۰ روز یا ۵،۱۲۵.۳۶۶ سال گرمسیری اندازه گیری می کند. این یکی از طولانی ترین چرخه هایی است که در سیستم تقویم مایا یافت می شود.

چرخه هاب ۳۶۵ روز است و تقریباً سال خورشیدی است. هاب یک تقویم نوزده ماهه است. هاب از ۱۸ ماه و ۲۰ روز و یک ماه با ۵ روز ساخته شده است. این ماه ۵ روزه “Wayeb” نام دارد. بنابراین ، (۳۶۵=۵+۲۰*۱۸)

سالنمای مقدس:

سالنمای مقدس برای بیست روز، بیست نام را شامل می‌شد که ظاهراً هر نام، نام یکی از خدایان بوده و سیزده شمار روزانه مرتبط با ۲۶۰ روز است. این نام‌ها و شمارها با هم ترکیب شده و سرانجام با یکدیگر دست به عمل می‌زدند.

فهرست روز های مقدس تقویم مایا

فهرست روزهای سالنمای مقدس

فهرست روزهای سالنمای مقدس:

۱. ایمیکس Imix

۲. ایک  Ik

۳. آکبال Akbal

۴. کان Kan

۵. چیک‌چان Chicchan

۶. کیمی Cimi

۷. مانیک Manik

۸. لامات Lamat

۹. مولوک Muluc

۱۰. اوک Oc

۱۱. چوئن Chuwen

۱۲. اب Eb

۱۳. بن B’en

۱۴. ایکس Ix

۱۵. من Men

۱۶. کیب K’ib

۱۷. کابان Kab’an

۱۸. اتز ناب Etz’nab

۱۹. کاواک Kawak

۲۰. آیو Ajaw

سالنامه مبهم یا هاآب

از سالنامه هاب برای ثبت مسائل کشوری و سلطنت و فرمانروایی استفاده می‌کردند . این سالنامه به صورت یک سالنامه خورشیدی بوده . ۱۹ ماه را شامل می‌شد . که ۱۸ ماه اول ۲۰ روز است و ماه نوزدهم ۵ روز بود و به‌طور کلی ۳۶۵ روز در سال داشته‌اند.

فهرست ماه‌های سالنامه مبهم تقویم مایا

فهرست ماه‌های سالنامه مبهم

۱. پوپ Pop

۲. وو Wo

۳. سیپ Sip

۴. سوتز Sotz

۵. سک  Sek

۶. کسول Xul

۷. یاکسکین Yaxk’in

۸. مول  Mol

۹. چن Ch’en

۱۰. یاکس Yax

۱۱. ساک Sak

۱۲. که Keh

۱۳. ماک Mak

۱۴. کانکین  K’ank’in

۱۵. موآن Muwan

۱۶. پاکس Pax

۱۷. کایاب K’ayab

۱۸. کومکو  Kumk’u

۱۹. وایب Wayeb

پیام بگذارید