۱۰ مورد از فواید خندیدن

خندیدن چه فوایدی دارد؟

۱۰ خاصیت خنده

۱۰ مورد از فواید خندیدن

همه از یک خنده خوب لذت می برند، و این یک راه عالی برای ایجاد احساس خوب و شادی است. اما آیا تا به حال فکر کرده اید که چرا ما می خندیم یا چه تاثیری بر بدن ما دارد؟

در این مقاله چرخک ده مورد از فواید خندیدن برای سلامتی که باید بدانید آورده شده است.

فواید خندیدن در کاهش درد

بسیاری از افرادی که اغلب می خندند دردشان کاهش یافته و زندگی طولانی تر و سالم تری دارند. تصور می شود افرادی که دیدگاه مثبتی به زندگی دارند، بیشتر به خنده می پردازند.

خندیدن باعث ترشح اندورفین می شود که ما را خوشحال می کند و هر چه شادتر باشیم درد کمتری را تجربه می کنیم. اگر بدن شما در وضعیت خوبی قرار دارد، کمتر احتمال دارد درد زیادی را تجربه کنید، نه تنها از نظر روحی، بلکه جسمی. بنابراین فواید خندیدن در کاهش درد بسیار می توانند موثر باشند.

یک فرد به طور متوسط در یک روز حدود سیزده بار می خندد. یک کودک شش ساله سه برابر بیشتر از بزرگسالان می خندد.

فواید خندیدن
فواید خندیدن

 

خنده منظم می تواند از بیماری جلوگیری کند

خندیدن فواید زیادی برای سلامتی دارد و یکی از تاثیرات اصلی آن روی سیستم ایمنی بدن شماست. خنده سنگین و شدید هر روز می تواند سیستم ایمنی بدن شما را تقویت کند، به طوری که تعداد عفونت های احتمالی شما را کاهش می دهد.

خندیدن شدید نیز اکسیژن بسیار بیشتری نسبت به تنفس طبیعی به ریه ها وارد می کند، که نه تنها به ما کمک می کند ظرفیت ریه هایمان را افزایش دهیم، بلکه اکسیژن بیشتری را وارد جریان خون می کند و ما را سالم تر نگه می دارد؛ پس همیشه بخندید!

شواهد نشان می دهد که پس از خندیدن، سطح استرس شما کاهش می یابد

تحقیقات نشان می دهد که پس از یک دوره خندیدن خوب، سطح هورمون های استرس کاهش می یابد.

این به این دلیل است که وقتی می خندیم، اندورفین ترشح می کنیم. اندورفین ها زمانی ترشح می شوند که ما خوشحال هستیم و می توانند تغییرات مثبتی را در ذهنیت افراد ایجاد کنند.

ده تا پانزده دقیقه خندیدن در روز می تواند به کاهش وزن کمک کند

وقتی می خندیم، کالری می سوزانیم، زیرا خندیدن شبیه زمانی است که ورزش می کنیم. ضربان قلب و فشار خون ما افزایش می یابد و اندورفین ترشح می شود.

مطالعه ای که توسط مرکز پزشکی دانشگاه واندربیلت انجام شد نشان داد که خندیدن کالری می سوزاند. نتایج آنها نشان داد که خندیدن بین ده تا پانزده دقیقه می تواند بین ۱۰ تا ۴۰ کالری بسوزاند!

فواید خندیدن
فواید خندیدن

 

فواید خندیدن در کمک به سالم ماندن دیگران

اگر می بینید که مردم می خندند، به احتمال زیاد باعث لبخند شما می شود، حتی اگر از زمینه آن مطمئن نباشید. این به این دلیل است که مغز ما صدای خنده را تشخیص می دهد و ماهیچه های صورت ما را برای همراهی با شادی آماده می کند.

مطالعه ای در دانشگاه کالج لندن به این نتیجه رسید که ما می دانیم که انسان ها اعمال انسان های دیگر را آینه می کنند یا تقلید می کنند و خنده هم همین طور است. بنابراین با پخش خنده، به دیگران کمک می کنید شاد و سالم بمانند.

نوشته‌های مرتبط

هر چه با شدت بیشتری بخندید، سالم تر خواهید بود

ژلاتولوژی یا خنده‌شناسی از کلمه یونانی “gelo” گرفته شده است که به معنای خنده است.

روانپزشکان ابتدا به مطالعه ژلاتولوژی پرداختند که مطالعه خنده از دیدگاه روانشناختی و فیزیولوژیکی است. پروفسور دانشگاه استنفورد ویلیام اف فرای یکی از پیشگامان این مطالعه بود.

او برای بررسی اثرات خنده، در فواصل زمانی مختلف و در حین تماشای یک چیز خنده دار از افراد آزمایش خون می گرفت. مطالعات او نشان داد که وقتی فرد در اوج خنده بود، سلول‌های تقویت‌کننده سیستم ایمنی بیشتری تولید می‌شد و در خون وجود داشت.

این نشان داد که خنده سخت‌تر و شدیدتر سلول‌های تقویت‌کننده ایمنی بیشتری تولید می‌کند که برای سلامتی ما مفید است.

خنده عمدی (مصنوعی) می تواند نشانه مشکلات روانی باشد

خندیدن عمدی می تواند نشانه مشکلات یا ناامنی های درون ما باشد. مغز شما می تواند تفاوت بین کسی که جعلی می خندد و خنده واقعی واقعی را تشخیص دهد.

مغز شما نه تنها می تواند تفاوت را تشخیص دهد، بلکه به یک خنده صحنه ای واکنش متفاوتی نشان می دهد. هنگامی که می توانید بگویید که یک خنده در حال صحنه سازی است، مغز شما فعالیت خود را در قشر پیشانی میانی قدامی افزایش می دهد.

این قسمت از مغز ما به ما کمک می‌کند تا احساسات دیگران را شناسایی کنیم و به ما اجازه می‌دهد تا به خنده‌های ساختگی واکنش حساسی نشان دهیم. وقتی در معرض یک خنده ساختگی قرار می گیریم، به ما این امکان را می دهد که در درک افراد دیگر بهتر شویم.

فواید خندیدن
فواید خندیدن

 

خنده نوعی پیوند است

بسیاری از مردم فکر می کنند که خنده واکنش به یک چیز خنده دار است. با این حال، در واقع راهی برای برقراری ارتباط است. علم خنده نشان می دهد که خنده نوعی ارتباط است و نشان می دهد که چه زمانی به کسی علاقه داریم.

وقتی با دیگران هستیم بیشتر می خندیم. اگر همراه با کسی باشیم ۳۰ برابر بیشتر احتمال دارد به چیزی بخندیم.

خنده راهی برای برقراری ارتباط با یک عنصر شگفتی است. این به ما کمک می کند تا روابط شاد و سالمی داشته باشیم، که به ما امکان می دهد سلامت روانی مثبت را حفظ کنیم.

فواید خندیدن برای تمرین عضلات شکم شما

خندیدن علاوه بر سوزاندن کالری، عضلات شکم شما را نیز تقویت می کند.زمانی که می خندیم، ماهیچه های شکم ما منبسط و منقبض می شوند، زیرا نفس های سریع به داخل و خارج می کنیم.

این بدان معنی است که ما در حال تمرین و تقویت عضلات شکم خود هستیم!

فواید خندیدن
فواید خندیدن

 

فواید خندیدن در کاهش فشار خون

خنده منظم می تواند خطر ابتلا به بیماری های قلبی را کاهش دهد و فشار خون ما را کاهش دهد. این به این دلیل است که وقتی می خندیم، فشار خون ما بالا می رود و ضربان قلبمان مانند زمانی که ورزش می کنیم، افزایش می یابد.

خندیدن منظم بدن ما را در معرض تغییر فشار خون قرار می‌دهد و قلب را تحت تأثیر قرار می‌دهد. در نتیجه فشار خون کمتری داریم و خطر حملات قلبی، سکته و مشکلات قلبی کمتر است.

 

خندیدن یک راه طبیعی برای برقراری ارتباط با دیگران و عملکردی است که ما را سالم تر می کند. خنده منظم به ما کمک می کند تا سیستم ایمنی بدن خود را بسازیم و اندورفین ترشح می کند که ما را خوشحال می کند، بنابراین سطح استرس ما کاهش می یابد.

اگر اغلب بخندید، به دلیل افزایش سطح خون، مانند زمانی که ورزش می کنید، احتمال ابتلا به برخی بیماری ها کمتر است. فواید خندیدن به قدری زیاد هستند که سخت می توان از آن گذشت! پس همواره بخندید.

منبع 10 Health Benefits Of Laughing
پیام بگذارید