۴ حقیقت استثنایی درباره اهرام مصر

حقایقی عجیب، استثنایی و حیرت‌انگیز مربوط به اهرام عظیم مصر

4 حقیقت درباره اهرام مصر

۴ حقیقت استثنایی درباره اهرام مصر

اهرام مصر که جزو محبوب‌ترین مقاصد تماشایی گردشگران دنیا هستند همواره در خود رازها و عجایبی را گنجانده که بسیاری از آن‌ها تاکنون کشف نشده‌اند. در این مقاله قصد داریم به ۴ حقیقت استثنایی و قابل‌توجه این اهرام در سایت چرخک بپردازیم که ممکن است پیشتر با آن‌ها مواجه نشده باشید و شما را شگفت‌زده کند.

 

تصویری از اهرام مصر
تصویری از اهرام مصر

 

نخستین هرم حقیقی

اهرام برای فرعون‌ها ساخته می‌شدند تا به‌نوعی محافظ تابوت آن‌ها باشند و طبق باورهای رایج آن زمان، فرعون‌ها را در زندگی پس از مرگ به‌سوی خورشید هدایت کنند. هرم سرخ سنفرو در دهشور نخستین هرم حقیقی بود، منظور از هرم حقیقی این است که سطوح آن تماماً صاف است. این هرم به این منظور طراحی شده بود تا همتایی برای نور خورشید باشد و به رقابت با خورشید بپردازد. هرم سرخ صاف‌ترین هرم مصر باستان است که سطح آن شیب بسیار ملایمی دارد و متأسفانه این باعث شده کار دزدی راحت شود و دزدها و حتی مردم عادی و توریست‌ها به راحتی از آن بالا بروند و سنگ‌آهک سفیدی که قسمت سرخ‌رنگ را پوشش می‌دهد را بدزدند و سرخی آن قابل رویت گشته است. مردم محلی این هرم را هرم خفاش نیز می‌نامند.

هرم سرخ سنفرو در دهشور مصر

 

تیم احداث حرفه‌ای

اهرام عظیم مصر بر خلاف تصور و باورهای اکثر مردم، توسط کارگران و نه برده‌ها ساخته شد. این باور اشتباه نشات گرفته از نوشته‌های تاریخ‌دان معروف یونانی، هرودوت است که باعث شده اکثر مردم بر این باور باشند که چنین اهرام شگفت‌انگیز و عظیم‌الجثه‌ای به دست برده‌ها ساخته شده‌اند. تمامی شهرهای متمدن مصر در کنار و همزمان با اهرام ساخته می‌شدند، جایی که اکثر خانواده‌های کشاورزان در پروژه‌های بی‌نظیر فرعون‌ها (اهرام) کار می‌کردند و به احداث آن می‌پرداختند تا در حین انجام ساخت این اهرام منتظر بمانند تا سرانجام محصولاتشان رشد کنند.

اخیراً باستانشناسان توانسته‌اند شواهدی از این سازنده‌های حرفه‌ای، همراه با ابزارآلات آن‌ها پیدا کنند. علاوه‌براین، قبرهای کارگران در نزدیکی چندین هرم نیز یافت شده است.

ساخته شدن اهرام توسط کارگران و نه برده‌ها بر خلاف تصور

سنگ‌های سنگین‌تر از فیل

سنگ‌های استفاده شده از فیل نیز سنگین‌وزن‌تر بودند و به عبارتی دیگر، وزن هر سنگ به حدود ۱۰ تن می‌رسید که از وزن فیل بالغ نیز بیشتر است. اینکه چگونه این سنگ‌ها را تا نوک اهرام بالا می‌بردند همچنان از رازها و معماهایی است که محققان و باستان‌شناسان توانسته‌اند از راز آن پرده بردارند. به‌طور تقریبی هر هرم ۲۰۳ پله دارد و سنگ‌ها در تمامی هرم‌ها به شکلی بسیار دقیق و منظم چیده شده‌اند که از عجایب این ساخته‌ها است؛ البته این نکته نیز قابل ذکر است که ساخت هر هرم حدوداً ۲۰۰ سال طول می‌کشید و این خود حاکی از زمان‌بر بودن ساخت آن‌ها است.

سنگ‌های بسیار سنگین مورداستفاده در اهرام

 

درب‌های ۲۰ تنی اهرام

درب‌های اهرام مصر بسیار سنگین هستند، طوری که وزن آن‌ها بعضا به ۲۰ تن می‌رسد و صرفا اینکه چگونه می‌توان آن‌ها را باز کرد منحصر به دانش مصری‌های آن زمان است که آن را طراحی کرده بودند و از آن استفاده می‌کردند. این درب‌های به‌قدری سنگین هستند که باستان‌شناسان در شناسایی آن‌ها به مشکل برمی‌خورند و آن‌ها را به اشتباه جزوی از دیوارها می‌دانند. مکانیزم باز کردن این درب‌ها هنگامی کشف شد که گروهی از باستان‌شناسان حرفه‌ای به بررسی بسیار دقیق اهرام پرداختند و نکته جالب این است که از داخل، تنها با فشار یک دست می‌توان آن‌ها را به راحتی تمام باز کرد اما از بیرون باز کردن آن‌ها عملی بسیار سخت و دشوار است. اینکه چگونه در آن زمان مصری‌ها قادر به طراحی چنین چیزی بودند از عجایب بسیار شگفت‌انگیز و کشف‌نشده اهرام مصر است.

درب‌های ۲۰ تنی داخل اهرام مصر

 

اهرام مصر همواره مورد توجه تمامی انسان‌ها بوده است و کم‌تر کسی را می‌توان یافت که علاقه‌ای به دیدن آن‌ها نداشته باشد. نکته جالب توجه، تعداد بسیار زیاد این ساخته‌های شگفت‌انگیز است که تا امروزه تعداد ۱۱۸ عدد هرم در مصر یافت شده است و باستان‌شناسان همچنان این احتمال را می‌دهند که این اعداد و ارقام ممکن است بیشتر شوند. این اهرام رازها و معماهای بسیاری را در خود گنجانده‌اند که در این مقاله سایت چرخک سعی شد به چندین حقیقت و راز استثنایی و قابل‌توجه اشاره گردد.

 

۸۰%
عالی
لینک کوتاه این مقاله
این مقاله را به اشتراک بگذارید
  • به این مقاله رای دهید
منبع Egyptian Pyramids Pyramids of Ancient Egypt
نمایش نظرات (1)