۹ روش برای این‌که بهتر​ از دیروزمان شویم

۹ روش برای این‌که بهتر​ از دیروزمان شویم

زندگی‌تان چگونه می‌گذرد؟

9 روش که با آن بهتر از دیروز شویمآیا هر روز با عشقِ به قدم‌هایی که برای رسیدن به اهداف والایتان برمی‌دارید از خواب بلند می‌شوید، صبحانه می‌خورید، حاضر می‌شوید سپس به دانشگاه یا محل کارتان می‌روید تا یک روز دیگر را برای جامه عمل پوشاندن به مقاصدتان طی کنید، یا برعکس؛ جانتان از این روزهای تکراری یکنواخت به لب رسیده چون هر روز باید بی‌هدف و مانند روزهای قبل از جا بلند شوید و چند ساعت مرارت را بار دیگر به هر سختی که هست سپری کنید؟! حتی دیگر حساب روزهای هفته و ماه هم از دست‌تان دررفته و شما نمی‌دانید چند شنبه از چه ماه و سالی است که در حال گذراندن آن هستید.

  زندگی باید سراسر رشد و پیشرفت باشد، به نحوی که هروقت به گذشته برمی‌گردیم و شرایط پنج سال قبل خود را بررسی می‌کنیم، پیشرفت‌های چشمگیری در روح، روان‌ و اوضاع زندگی خودمان مشاهده کنیم و خوشحال باشیم چون می‌دانیم تا پنج سال بعد احتمالا به بیشتر اهداف بزرگی که در حال حاضر در سر می‌پرورانیم خواهیم رسید.

 در این نوشتار ۹ روش برای این‌که زندگی مان بهتر از دیروز شود، پیشنهاد می‌شود:

۱ـ درون‌تان را کندوکاو کنید: هر روز از خود بپرسید به چه چیزهایی علاقه دارید که تاکنون به آنها نپرداخته‌اید. ادامه تحصیل، مطالعه و کسب دانش در زمینه‌ای خاص، یادگرفتن زبان خارجی، حرفه‌ای شدن در یک ورزش، فراگیری یک یا چند رشته هنری، بهبود شرایط زناشویی و رابطه با همسر و فرزندان‌تان، پیشرفت امور مالی یا هر خواسته دیگری که در اعماق وجودتان هست، منتظرند شما شناسایی‌شان کنید و آنها را از حالت بالقوه درآورده و به فعلیت برسانید. پس هر روز از خودتان سوال کنید چه کارها و برنامه‌هایی است که شما عمیقا به آن علاقه دارید، اما تاکنون برای شکوفاکردنشان اقدام خاصی نکرده‌اید.

 

۲ـ به احساساتتان احترام بگذارید: از چه چیزهایی شاد یا غمگین می‌شوید، وجودتان را اشتیاق پرمی کند یا می‌خواهید پا به فراربگذارید. به دنبال آن چیزهایی باشید که برای شما انرژی بخش‌اند. برنامه‌ای که دوست دارید تماشاکنید، کتاب یا مجله‌ای که به شما حس خوب می‌دهد بخوانید، با افرادی که حرفی برای گفتن دارند و به شما امید و شادی می‌دهند نشست و برخاست داشته باشید. حس خوبی که در وجودتان ایجاد می‌شود مانند یک مشعل شما را به سمت تعالی و پیشرفت هدایت می‌کند.

 

 ۳ـ قدردان باشید: هروقت صحبت از قدردانی می‌شود ما به یاد قدردانی از محبت‌های دیگران می‌افتیم. این خیلی زیباست که ما انسان‌ها یادبگیریم از لطفی که فرد دیگر در حق مان می‌کند ممنون باشیم تا فرد مقابل حس کند ما لیاقت این محبت را داشته‌ایم و آن را فراموش نمی‌کنیم. در کنار قدردانی از دیگران، به یاد خودتان هم باشید. مطمئنا شما هم در مقام یک انسان اعمال خوبی انجام می‌دهید که سزاوار تشکر باشد؛ حال در حق دیگران یا خودمان. اگر درس می‌خوانید، کار می‌کنید، از بیمار نگهداری می‌کنید، کارهای هنری انجام می‌دهید، صرفه‌جویی می‌کنید، به دیگران امید می‌بخشید یا اعمال مثبتی از این قبیل انجام می‌دهید، پس شما سزاوار ستایشید! گاهی با خودتان خلوت کنید و از خود بپرسید در این مدت، کدام اعمال نیک را انجام داده‌اید؟ خود را بابت آن اعمال تشویق کنید و جوایزی برای خویش در نظر بگیرید.

 

 ۴ـ حالتان را خوب کنید: شما خوبید؛ اما چقدر خوب می‌شد اگر تصمیم می‌گرفتید کمی از همین که هستید هم بهتر شوید. اگر یک کارمندید، از امروز سعی کنید اندکی بر تلاش هایتان بیفزایید، اگر پدر و مادرید، از این به بعد سعی کنید کمی بیشتر مراقب رفتارهایی که با فرزندانتان دارید باشید و به آینده آنها، بیش از پیش بیندیشید. اگر پزشک هستید، کمی مهربان‌تر و اگر پرستارید، اندکی دلسوزتر شوید. بهتر است هر معلمی به فکر به کار بستن روش‌های تدریسی خلاقانه‌تر و هر مدیری در پی مدیریت بهتری باشد. این که سعی کنید از امروز در حرفه و دیگر امور زندگی‌تان کمی بهتر باشید، کاری آسان است. اما هنگامی که این یک پله حرکت به بالا برای شما جاافتاد و در مرحله بهتری قرار گرفتید، بازهم می‌توانید تصمیم بگیرید کمی بهتر شوید و باز هم یک پله دیگر به سمت بالا صعود کنید. به این ترتیب با گذشت چندماه، از هر لحاظ عملکردتان بهتر و بهتر خواهد شد. این کار به شرطی شدنی است که از همین امروز تصمیم به اندکی بهترشدن بگیرید.

 

 ۵ـ روش‌هایی برای تمدد اعصاب بیاموزید: راه‌های مختلفی برای ریلکسیشن وجود دارند: یوگا، ریکی، و انواع مراقبه‌ها که می‌تواند به شما کمک کند ذهن‌تان را از فشارها و پراکندگی‌ها درآورید. افزون بر اینها شما می‌توانید با گوش کردن به موسیقی آرامش بخش مورد علاقه‌تان، تماشای یک فیلم یا سریال زیبا و شادی‌بخش، یا ارتباط با دوستان و گذراندن ساعتی با آنها هم به تمدد اعصاب خود کمک کنید.

 

 ۶ـ دقایقی با خود خلوت کنید: هر روز، حتی به مدت چند دقیقه هم که شده تلویزیون و رایانه و دیگر ابزارهای تکنولوژیک را خاموش کنید، پلک‌هایتان را برهم بگذارید و با خود خلوت کنید. فکرکنید که هستید، اهدافتان چیست. کجای زندگی‌تان را درست هدایت می‌کنید و در کجاها می‌لنگید؟ این کار به اصلاح مسیر زندگی‌تان یاری می‌رساند.

 

۷ـ خود را ملزم به پیشرفت بدانید: این باور را داشته باشید که هر انسان موفقی باید در هر مقطع از زندگی‌اش، از هر لحاظی بالاتر از مقطع قبلی باشد. اوضاع مادی و معنوی زندگی شما در این روزها باید چند درجه بهتر از همان اوضاع در پنج سال پیش باشد. ممکن است در برخی مرحله‌ها برای هریک از ما مشکلاتی پیش آید که برای مدتی به ما لطمه بزند، اما شما باید دوران آن لطمه‌ها را هم محدود کنید و نباید تا آخر عمر برای از دست دادن برخی داشته‌هایتان زانوی غم به بغل بگیرید. فردی که اخلاق و شخصیت و داشته‌های مادی و معنوی‌اش طی ۳۰ سال تغییر نکند، انسانی شکست خورده و بی‌فایده است. همه ما باید به سمت جلو پیش برویم. هیچ گاه برای پیشرفت دیر نیست.

 

۸ـ از جملات تاکیدی مفید استفاده کنید: من اشرف مخلوقاتم و هر روز سعی می‌کنم نهایت تلاشم برای پیشرفت را به کار ببندم؛ امروز من قدم‌هایی جدید برای دستیابی به مرحله‌های بالاتر برمی‌دارم و در این مسیر موفق می‌شوم؛ به خود می‌بالم که همواره در پی پیشرفتم و آن را سرلوحه زندگی‌ام قرار داده‌ام؛ امثال این جملات را بارها به خود بگویید تا ضمیر ناهشیارتان هم در فکر راه‌حل‌هایی برای رشد و پیشرفت شما باشد.

 

۹ـ قضاوت‌های بی منطق نکنید: شما از شرایط زندگی دیگران خبر ندارید، پس نباید درباره آنها قضاوت کنید. در عین حال، از هیچ لحاظ هم خودتان را با آنها مقایسه نکنید. دلیل ندارد اگر دیگری در زمینه‌ای موفق شده که شما نشده‌اید، خود را شماتت کنید و حسادت بورزید. هرگز خود را زیر بار انتقادهای سنگین قرار ندهید، چون فایده‌ای جز له شدن نخواهد داشت. خود را فقط با یک نفر مقایسه کنید و آن هم خودتان باشد. ایده‌آلی در ذهن خود بپرورانید و مسیر صعودی‌تان را در همان جهت طی کنید.

پیام بگذارید