حساسیت ISO

اموزش عکاسی عمومی

حساسیت ISO

23

 در دوربین‌هایی که از فیلم استفاده می‌کنند سرعت یا حساسیت فیلم عبارت است از: میزان حساس بودن فیلم درمقابل نور. طبق یک قاعده کلی هرچقدر فیلم دارای حساسیت بیشتری باشد کیفیت عکس آن کمتر می شود، اما درمقابل، برای عکسبرداری به نور کمتری احتیاج دارد و برعکس، هرچه حساسیت فیلم کمتر باشد، کیفیت عکس گرفته شده بالاتر است، اما هنگام عکسبرداری به نور بیشتری احتیاج دارد. به این ترتیب مشخص می‌شود که فیلم‌های سریع «حساسیت بالا» برای عکسبرداری از مکان‌های کم‌نور مناسب‌تر است، حساسیت فیلم‌ها توسط مؤسسه استاندارد آمریکا «American Standavd Association = ASA» به صورت تصاعدی درجه‌بندی شده است. به این صورت که مثلاً حساسیت یک فیلم ۴۰۰ASA چهاربرابر یک فیلم ۱۰۰ASA است، مؤسسه استاندارد صنعتی آلمان «Deutscne industrie Normen» سرعت فیلم‌های عکاسی را به صورت لگارتیمی درجه‌بندی کرده و آن را با DIN مشخص کرده است.
درحال‌حاضر سرعت فیلم‌ها براساس توافق نامه سازمان استاندارد بین‌المللی (ISO) درجه‌بندی می‌شود که درواقع تلفیق ASA آمریکا و Din آلمان است.
به خاطر داشته باشید برای کارهای معمولی عکاسی بهتر است از فیلم‌های ۸۰ISO تا ۲۰۰ISO استفاده شود.
اما در دوربین‌های دیجیتال هنگامی که نور به سنسورهای آن برخورد می‌کند، آنها نور را به جریان الکتریکی ضعیفی تبدیل می‌کنند و پردازنده دوربین با معادل کردن این جریان با رنگ‌ها تصویر را بازسازی می‌کند. درواقع پیش از اینکه جریان الکتریکی ضعیف سنسورها پردازش شوند باید تقویت شود. مقدار این تقویت حساسیت دوربین شماست. هرچقدر میزان تقویت جریان الکتریکی بیشتر باشد، حساسیت آن نسبت به نور بیشتر می‌شود.
به خاطر داشته باشید هرچقدر میزان حساسیت دوربین خود را بالا ببرید، کیفیت تصویر شما پایین‌تر می‌آید و به عبارتی نویزها بیشتر می‌شوند.
شما به راحتی می‌توانید حساسیت دوربین خود را با زدن یک کلید یا رفتن داخل منو (Menu) دوربین تغییر دهید. اگر در شرایطی قرار گرفتید که نور مناسب نیست، می‌توانید حساسیت دوربین را تغییر دهید. برخی شرایطی که شما را مجبور می‌کند حساسیت دوربین خود را تغییر دهید، عبارتند از:
۱- اگر قصد دارید در فضای بسته یا در نور کم بدون فلاش عکس بگیرید تا بتوانید رنگ‌ها را طبیعی‌تر ثبت کنید و سایه‌های طبیعی را نیز از بین نبرید، باید حساسیت دوربین خود را از حد نرمال بالاتر ببرید (درحالت نرمال باید حساسیت دوربین روی ۸۰ ISO تا ۲۰۰ISO قرار گیرد.)
۲- اگر بخواهید از موضوعی عکس بگیرید که فاصله زیادی با شما دارد و نور فلاش شما قدرت روشن کردن آن را نداشته باشد، باید حساسیت را زیاد کنید.
۳- عکاسی در شب در نور موجود (بدون استفاده از فلاش) در این حالت نیز مجبور هستید حساسیت دوربین را افزایش دهید.

2425

پیام بگذارید