نگهداری و مراقبت از دوربین

اموزش عکاسی عمومی

نگهداری و مراقبت از دوربین

94برای اینکه دوربین عکاسی شما سال‌ها بدون دردسر در خدمت شما باشد، باید به منظور نگهداری از آن نکاتی را رعایت کنید که در این مبحث به آن می‌پردازیم:

۱- اولین شرط این است که از دوربین به طور مرتب استفاده شود. در مواقعی که پیش می‌آید دوربین را برای مدتی کنار بگذارید، اول آن را از کیف خارج کرده و باطری‌های آن را بیرون بیاورید (درصورتی که باطری شما از نوع شارژشونده می‌باشد، دقت کنید حتماً شارژ آن خالی باشد) و دوربین را در یک پارچه تمیز و نرم بپیچید و در جای خشک و دور از گرد و خاک نگهداری کنید و چنانچه دوربین شما از نوعی است که لنز آن قابل تعویض است، لنز و بدنه را با نصب کلاهک‌های مخصوص آنها به صورت جداگانه قرار دهید.
 95
۲- دوربین و لنزها را همواره از تابش مستقیم آفتاب و حتی دور از مراکز حرارتی مثل داشبورد ماشین نگه دارید و هیچگاه دوربین را در محل‌هایی مثل لابراتوارهای شیمیایی نگهداری نکنید. در غیر این صورت باعث اکسیده شدن و یا زنگ زدن قسمت‌های مختلف آن خواهد شد.
۳- برای نگهداری دوربین در زمانی که از آن استفاده نمی‌شود، گاهی لازم است باطری‌ها را در دوربین قرار دهید و شروع به عکسبرداری کنید، این عمل باعث می‌شود تا قسمت‌های متحرک آن به کار افتد. سعی کنید قبل از استفاده مجدد از دوربین قسمت‌های مختلف آن از جمله سرعت، دیافراگم و نورسنج را کنترل نمایید.
 96
 ۴- ترشحات آب و مواد اسیدی و خاک و ماسه بزرگ‌ترین دشمن دوربین هستند. پس سعی کنید همواره پس از استفاده از دوربین آن را خوب پاک کنید.
۵- برای تمیز کردن قسمت‌های خارجی دوربین اول آن را با پارچه‌ای نرم پاک کنید، چنانچه لکه‌ای در روی لنز یا دریچه دید «ویزور» مشاهده کردید، آن را با پارچه مخصوص لنز پاک‌کن تمیز کنید.
۶- چنانچه سطح لنز دوربین شما تمیز ولی از داخل دریچه دید دوربین گرد و خاک دیده می‌شود، مطمئن باشید که هیچ‌گونه تأثیری روی عکس شما ندارد. فقط کمی دید شما را دچار مشکل می‌کند و شما می‌توانید گرد و خاک را با استفاده از فرچه‌های مخصوص پاک کنید.
۷- درصورتی که از دوربین فیلمی استفاده کنید، محل قراردادن فیلم را گاهی تمیز کنید و گرد و خاک آن را با فرچه بگیرید. زیرا ممکن است روی فیلم خراش ایجاد کند، کاملاً مراقب باشید هرگز پرده شاتر را لمس نکنید.
۸- برای تمیز کردن سطح لنز فقط از فرچه بادی یا دستمال و محلول‌های مخصوص که برای این کار ساخته شده، استفاده شود. این وسایل در بسته‌بندی‌های کوچک و به قیمت ارزان در فروشگاه‌های لوازم عکاسی وجود دارد که باید یکی از آنها را برای کیف عکاسی خود تهیه کنید.
۹- اگر دوربین را از محل بسیار سردی به محل گرمی منتقل می‌کنید، باید توجه داشته باشید اختلاف حرارت زیاد باعث زنگ‌زدگی دوربین می‌شود. برای جلوگیری از این وضعیت پیش از ورود به محل گرم دوربین را حدود یک ساعت در کیسه پلاستیکی قرار دهید تا دوربین گرم شده و بعد آن را خارج کنید.

نگهداری و مراقبت از دوربین

 

پیام بگذارید