پرتره

اموزش عکاسی عمومی

پرتره44

 به تصاویری که از تمام تنه، نیم‌تنه و یا از صورت تهیه شده باشد، پرتره گفته می‌شود.
برای گرفتن پرتره با دوربین‌های دیجیتال یا فیلمی ۱۳۵ میلی‌متری باید فاصله کانونی لنز دوربین بین ۸۵ تا ۱۳۵‌میلی‌متری باشد، زیرا اینگونه لنزها تصویری به طور دقیق مأنوس با چشم انسان را ایجاد می‌کنند. معمولاً قبل از عکسبرداری از چهره به دقت از زوایای مختلف و شرایط نوری متفاوت آن را ارزیابی کنید تا در بهترین وضع ممکن بتوانید عکاسی را شروع کنید.
در هنگام عکاسی پرتره به نکات زیر توجه داشته باشید:
۱- در موقع عکسبرداری بسیاری از مردم به دوربین خیره می‌شوند و کمی حالت وحشتزدگی پیدا می‌کنند، برای رفع این اشکالی خیلی دوستانه به مدل دستور دهید که سر خود را پایین آورده و دوباره بالا بیاورد. با انجام‌دادن این عمل مدل حالت آرامش‌بخشی به خود گرفته و باعث ایجاد حالت طبیعی در عکس می‌شود.
۲- هنگام عکاسی از افراد کم‌مو نورپردازی را از زاویه ۴۵ یا ۹۰ درجه انجام دهید «نور کنار یا پهلو» سر مدل را بالا نگه دارید و اعتماد به نفس او را تقویت کنید.
۳- برای پنهان کردن غبغب از زاویه‌ای پایین‌تر از سر مدل عکس بگیرید و گردن مدل را به طرف پشت برانید تا غبغب ناپدید شود.
۴- بهتر است مواظب چین و چروک چهره و لباس مدل باشید با نورپردازی ملایم و استفاده از فیلترهای سافتن «نرم‌کننده تصویر»‌ می‌توان چهره اشخاص را لطیف‌تر نشان داد.
۵- درصورتی که نورپردازی تنها با یک منبع نور است، (فلاش یا نورخورشید) رعایت نکات زیر به زیبایی عکس شما کمک خواهد کرد.
الف – از عکاسی در فضای آزاد موقعی که خورشید درست بالای سر شخص باشد خودداری کنید، زیرا چنین زاویه‌ای باعث تاریکی چشم‌ها و ایجاد سایه غلیظ بینی و سایه چانه و گونه‌ها بر روی صورت می‌شود و از جذابیت تصویر می‌کاهد.
ب- اگر نور به طور مستقیم از پشت‌سر عکاس و روبه‌روی چهره به موضوع بتابد، صورت را تخت و بدون سایه نشان می‌دهد، چهره در چنین نوری سرد و کمی چاق به نظر می‌آید.
اگر با زاویه ۳۰ تا ۴۵ درجه نور به صورت تابیده شود، نیمی از چهره روشن و نیمه دیگر در سایه قرار می‌گیرد و درنتیجه چهره لاغرتر و درعین‌حال برجسته و جذاب‌تر دیده می‌شود.
به خاطر داشته باشید یک عکاسی متبحر قبل از هر چیز باید یک روانشناس خوب باشد. پس باید درمورد خصوصیات افراد مطالعه کنید تا شناختتان درمورد آنها تکمیل شود و بدانید که تصویر گرفته شده توسط شما مبین خصوصیات اخلاقی‌تان است. اگر بتوانید احساسات خود را در عکس‌تان بگنجانید، مطمئن باشید که در این شیوه از عکاسی موفق شده‌اید.
 

لبه کلاه سوژه در این پرتره مانع رسیدن نور شدید به صورت شده و به لطافت موضوع کمک کرده است .
لبه کلاه سوژه در این پرتره مانع رسیدن نور شدید به صورت شده و به لطافت موضوع کمک کرده است .

با استفاده از فیلتر نرم کننده تصویر (سافتن ) برروی لنز دوربین می توانید لطافت تصویر را بیشتر کنیم .
با استفاده از فیلتر نرم کننده تصویر (سافتن ) برروی لنز دوربین می توانید لطافت تصویر را بیشتر کنیم .

 

پیام بگذارید