۵ ماده غذایی سمی دنیا + عکس

5 ماده غذایی سمی که ممکن است از آن‌ها بی‌خبر باشید

سمی‌ترین ماده‌های غذایی دنیا چیستند؟

۵ ماده غذایی سمی دنیا

درست است که همه ما باید در مورد غذاهایی که می خوریم اطلاعات بیشتری داشته باشیم، اما معمولاً بیشتر روی محتوای چربی یا سطح قند تمرکز می کنیم نه اینکه مصرف آن به ما آسیب برساند یا به ما بکشد. با این حال، غذاهای به اصطلاح زیادی وجود دارند که این کار را انجام می دهند، از ایجاد مشکلات معده تا کشنده بودن و منجر به مرگ شدن! در این مقاله چرخک به ۵ ماده غذایی سمی دنیا و همچنین حقایقی در مورد هر یک می پردازیم.

البته به خاطر داشته باشید که ممکن است این لیست قطعی از هر ترتیب متوالی نباشد.

۵ ماده غذایی سمی

فوگو

5 ماده غذایی سمی دنیا؛ فوگو
۵ ماده غذایی سمی دنیا؛ فوگو

 

نخستین ماده غذایی سمی دنیا فوگو یا ماهی بادکنکی است که اغلب به عنوان سمی ترین غذای جهان طبقه بندی می شود. اگرچه در ژاپن یک غذای لذیذ است، اما در صورت تهیه نادرست می تواند باعث فلج و خفگی شود.

این خطر ناشی از یک نوروتوکسین است که در اندام های ماهی، به ویژه کبد آن، به نام تترودوتوکسین یافت می شود. هر چند نگران نباشید (البته افرادی نگران نباشند که در ژاپن زندگی می‌کنند)؛ قانون ژاپن، تهیه ماهی را در همه رستوران‌ها با سرآشپزهایی تنظیم می‌ کند که ۳ سال یا بیشتر آموزش دقیق را پشت سر گذاشته‌اند.

بسیاری از سرآشپزهای باتجربه و بسیار مورد توجه فوگو در ژاپن ظاهراً سعی می کنند کمی از تترودوتوکسین باقی بگذارند تا هنگام مصرف، احساس سوزن سوزن شدن از طریق زبان عبور کند.

فوگو اغلب توسط غربی‌ها یا جویندگان آدرنالین عمومی فقط برای تجربه امتحان می‌شود، اما اگر می‌خواهید شرط مطمئن‌تری داشته باشید، شیمونوسکی، شهری در غرب ژاپن، تا به امروز هیچ مرگ مرتبط با فوگو نداشته است، در حالی که به طور کلی حدود ۱۰۰ مرگ در سال وجود دارد.

میزان سمیت فوگو

به گفته ویکی‌پدیای فارسی، فوگو حاوی مقادیر کشنده از سم تترودوتوکسین است و در اندام‌های کبد، تخمدان‌ها، چشم و پوست ماهی بیشترین مقادیر سم وجود دارد. این سم یک نوروتوکسین است و با مهار کانال‌های سدیمی سلول‌های عصبی و ماهیچه ای باعث فلج شدن شخص مسموم می‌شود. شخص مسموم در حالی که کاملاً هوشیار است توانایی حرکت و تنفس خود را از دست داده و با ضعیف شدن گردش خون و تنفس جان خود را از دست می‌دهد.

تا کنون هیچ پادزهری برای این سم یافت نشده و تنها می‌توان با مراقبت‌ها و روش‌های حمایتی چون تنفس مصنوعی با دستگاه و کمک به گردش خون، بیمار را زنده نگه داشته تا سم به مرور در بدن بیمار متابولیزه شده و تاثیرش به مرور از بین برود.

گاوغوک غول‌پیکر

۵ ماده غذایی سمی دنیا؛ گاوغوک غول‌پیکر
۵ ماده غذایی سمی دنیا؛ گاوغوک غول‌پیکر

 

گاوغوک غول پیکر نامیبیا یا پیکسی غول پیکر در نامیبیا یک غذای لذیذ است که اغلب به عنوان یک غذای جشن، به ویژه توسط مردم اوامبو مصرف می شود. مشکل اصلی این قورباغه های گاوغوک در سمی به نام Oshiketakata است که در نمونه های جوان این جانور عجیب یافت می شود.

ظاهراً خوردن آنها پس از «باران سوم» یا زمانی که صدای غرغر و تکثیر بیش از حد اتفاق می افتد، بی خطر است.

این سم باعث ادرار دردناک، نارسایی کلیه و حتی مرگ می شود. این قورباغه ها، با اندازه کمتر از ۱۰ اینچ، بزرگترین قورباغه ها در نامیبیا هستند و به معنای واقعی کلمه هر چیزی را که می توانند از موش گرفته تا خزندگان و حتی قورباغه های دیگر می خورند.

قورباغه ها یک قطعه بیل مانند در هر پاشنه دارند تا با حرکتی به سمت عقب در زمین فرو بروند.

آکی

بیشتر بخوانید ...
۵ ماده غذایی سمی دنیا؛ آکی
۵ ماده غذایی سمی دنیا؛ آکی

 

آکی یا بلغیا ساپیدا، در واقع میوه ملی جامائیکا و در عین حال بسیار خطرناک است و جزو ۵ ماده غذایی سمی دنیا این لیست است.

مشکل زمانی است که این میوه نارس است زیرا غلاف های داخل آن حاوی سمی به نام هیپوگلیسین هستند، اما وقتی قرمز می شوند و به طور طبیعی باز می شوند و میوه کاملاً رسیده است، آریلی زرد برای خوردن بی خطر است.

دانه ها بدون توجه به رسیدن، همیشه سمی هستند و مصرف سم آکی باعث بیماری استفراغ جامائیکایی می شود که می تواند منجر به مرگ شود.

نام علمی ظاهراً از ملوانی گرفته شده است که میوه را در سال ۱۷۹۳ از کشور به باغ گیاه شناسی سلطنتی در کیو، انگلستان برد. کاپیتان ویلیام بلایگ و نام رایج از نام آفریقای غربی Akye fufo.

بیماری استفراغ جامائیکایی برای اولین بار در سال ۱۹۰۴ برچسب گذاری شد و همانطور که قبلاً اشاره کردیم توسط هیپوگلیسین ایجاد می شود، این سم به دلیل ایجاد هیپوگلیسمی که کاهش شدید سطح قند خون است نامگذاری شده است.

میزان مرگ و میر در یک مرحله قبل از یافتن درمان‌ها به ۸۰ درصد می‌رسید، اکنون این میزان بسیار کمتر است، از سال ۱۹۸۹ تا ۱۹۹۱ فقط ۶ مورد مرگ وجود داشته است.

کاسو مارزو

۵ ماده غذایی سمی دنیا؛ کاسو مارزو
۵ ماده غذایی سمی دنیا؛ کاسو مارزو

 

این یک پنیر نرم از شیر گوسفند ساردینیا است که در طی فرآیند “رسیدن” بدون پوشش تخمیر می شود تا مگس ها بتوانند تخم های خود را در داخل پنیر بگذارند.

این تخم‌ها مسئول تخمیر یا به طور دقیق انگل های داخل آن هستند.

مشکل این است که وقتی ماگت های داخل پنیر مرده و بلعیده می شوند، با آسیب رساندن به دیواره روده می توانند باعث بیماری شدید شوند.

کاسو مارزو یکی از معدود غذاهایی است که محافظت از چشم برای آن توصیه می شود، چرا که حشرات در واقع می توانند در صورت اذیت شدن ۶ اینچ به بالا بپرند. این پنیر در واقع در بازار سیاه ایتالیا فروخته می شود زیرا در ایتالیا و در سراسر اتحادیه اروپا ممنوع است.

مانیوک

۵ ماده غذایی سمی دنیا؛ مانیوک
۵ ماده غذایی سمی دنیا؛ مانیوک

 

مانیوک یک سبزی ریشه است که اغلب به نام تاپیوکا به ویژه در ایالات متحده شناخته می شود. این ماده جزو یکی از ماده غذایی سمی دنیا است که شاید آن را نشناسید.

ریشه این گیاه به طور عمده در آفریقا و آمریکای جنوبی رشد می کند. از این سبزی برای تهیه بسیاری از مواد از جمله آرد، خورش، پودینگ و حتی آب میوه استفاده می شود. برگ ها و ریشه ها سرشار از سیانید هیدروژن هستند. مانیوک را می توان خورد اما فقط در صورت تهیه مناسب.

بعد از برنج و ذرت، ریشه مانیوک در واقع سومین سطح کربوهیدرات را دارد. مانیوک واقعاً چاقوی جیبی طبیعت است و همچنین برای تهیه غذا از آن برای ساخت سوخت زیستی اتانول نیز استفاده می شود.

سازمان جهانی بهداشت می گوید در آفریقا از هر ۵ نفری که از مسمومیت مانیوک رنج می برند، ۱ نفر می میرند.

بنابراین، این لیست کوچکی بود که ما آن را آماده و تهیه کردیم، البته، اینها همه غذاهای سمی در جهان نیستند و تعیین ترتیب آنها به خصوص سخت است زیرا سطوح سم یا مرگ و میر متفاوت است، اما فوگو قطعاً سمی ترین است و سایر مواد غذایی معرفی شده بدون هیچ شکی جزو ۱۰ ماده غذایی سمی دنیا قرار دارند که نیازمند مراقبت و احتیاط بسیار زیاد هستند.

مواد سمی در مزارع، جنگل ها و مزارع ما پنهان شده است، البته غذاهای بسیاری هستند که خطرناکی هستند اما سمی نیستند.

حتی غذاهای روزمره متعددی وجود دارند که می توانند حداقل به درجات مختلف سمی باشند، از جمله سیب زمینی سبز و البته قارچ.

۸۰%
عالی

لطفا به این مقاله رای دهید

اگر این مفاله را دوست داشتید به ان رای دهید

لینک کوتاه
اگر این مقاله را دوست داشتید آن را از طریق لینک کوتاه به اشتراک بگذارید
  • اگر این مقاله را دوست داشتید به آن رای دهید

با رای دادن به این مقاله در نمایش آن به دیگر کاربران سهیم باشید

منبع The World’s 5 Most Poisonous Foods
پیام بگذارید