بنجامین

بنجامین
ـ خانواده: Morasaceae
ـ نام علمی: Benjamina
گیاهی بسیار زیباست که زیبائی خاصی به منزل می‌دهد از خانواده انجیر (موراسه) برگ‌های کوچک با رنگ سفید و سبز به صورت ابلق در آن دیده می‌شود معمولاً بنجامین را به دلیل حساسیت بالا و مقاومت کم در برابر عوامل محیطی روی فیکوس بنجامین پیوند می‌زنند تا مقاوم‌تر شود که اگر در صورت مشاهده برگ‌های سبز یکنواخت چون مربوط به پایه است بهتر است قطع شوند تا گیاه ابلق بهتر رشد کند.
Benjamina
ـ نیازها:
به نور بیشتری نسبت به سایر گیاهان آپارتمانی نیازمند است اما تابش مستقیم آفتاب را تحمل نمی‌کند (معمولاً بهترین نور حالتی است که گلدان در زیر سایبان جنوبی طوری قرار گیرد که آفتاب به گلدان گیاه برسد اما به برگ‌های گیاه آفتاب نتابد و برگ‌ها در سایه یا نور کامل باشند) چون بنجامین نسبت به تغییر عوامل محیطی حساس است و با کمترین تغییری برگ‌ها ریزش می‌کند از چرخاندن و جابجائی گلدان بپرهیزید. حداقل درجه حرارت در زمستان ۱۵ و در تابستان حداکثر ۲۴ درجه می‌باشد و در زمستان حتماً باید در اتاق نگهداری شود نسبت به سرما حساس است.
در بین دو آبیاری اجازه دهید تا سطح خاک خشک شود ( باید به اندازه یک انگشت در زیر خاک را بازدید نمود اگر خشک بود باید آبیاری بعدی صورت گیرد) و معمولاً در خانه‌ها به دلیل عدم رعایت این مساله و آبیاری بیش از اندازه گیاه از بین می‌رود. بهتر است از آبی که چند ساعت در محیط بوده و هم دمای محیط است برای آبیاری استفاده شود هرگز با آب سرد آبیاری نکنید. بهترین خاک کمپوست (خاک برگ) یا کود حیوانی یا خاک لوم است (مخلوطی از شن، رس و مواد آلی یا برگ پوسیده) است.
ـ ازدیاد:
تکثیر این گیاه در آپارتمان مشکل است برای تکثیر از قلمه‌هائی که حداقل یک برگ همراه دارد استفاده شود برای اشخاصی که در نگهداری گیاهان آپارتمانی تازه کار هستند نگهداری بنجامین توصیه نمی‌شود زیرا گیاه خیلی حساسی است و نگهداری این گیاه برای افراد کمی با تجربه توصیه می‌شود.

 

پیام بگذارید