رفتن به مطلب
لطفا جهت استفاده از تمام مطالب ثبت نام کنید ×
انجمن های دانش افزایی چرخک
لطفا جهت استفاده از تمام مطالب ثبت نام کنید

irsalam

مدیرکل سایت
 • تعداد ارسال ها

  14,192
 • تاریخ عضویت

 • آخرین بازدید

تمامی مطالب نوشته شده توسط irsalam

 1. فلوکس ـ خانواده: Polemoniaceae ـ نام علمی: Phlox Paniculata گیاهی دائمی است به بلندی ۲/۱ متر و گستردگی ۶۰ سانتی‌متر. دارای برگ‌های بیضی شکل بوده و گل‌های آن در اواخر تابستان ظاهر می‌شوند و در انواع واریته‌ها به رنگ‌های مختلف دیده می‌شوند. ـ نیازها: به مکان آفتابی یا نیمه سایه، خاک مرطوب و غنی با زهکشی خوب نیاز دارد. حداقل دمای قابل تحمل آن ۱۵- درجه سانتی‌گراد است. ـ ازدیاد: از طریق کاشت بذر در پائیز یا بهار، تقسیم در اوایل بهار و تهیه قلمه ریشه در زمستان امکان‌پذیر است.
 2. فریزیا ـ خانواده: Iridaceae ـ نام علمی: Freesia گیاهی است دارای پیاز توپر با برگ‌های افراشته باریک به رنگ سبز روشن و گل‌های خوشه‌ای معطر شیپوری به رنگ قرمز مایل به صورتی که در زمستان و بهار ظاهر می‌شوند. حداکثر بلندی گیاه ۳۰ سانتی‌متر و گستردگی آن بین ۵/۲ - ۵/۱ سانتی‌متر می‌باشد. ـ نیازها: مکان پر نور به همراه خاک با زهکشی خوب را می‌پسندد. پیازهای توپر باید در پائیز کاشته و در طول زمستان آبیاری شوند. پس از گل‌دهی باید آنها را از خاک خارج و در مکانی خشک نگهداری نمود. ـ ازدیاد: در پائیز از طریق کاشت پیازچه‌های شکل گرفته کنار پیاز مادری یا کشت بذر در بهار امکان‌پذیر است.
 3. فروكاكتوس ـ خانواده: Cactaceae ـ نام علمی: Ferocactus latispinus كاكتوس كند رشد به رنگ آبی، سبز و كروی شكل كه پس از چند سال فرم استوانه‌ای پیدا می‌كند، به ‌ندرت گل‌های قرمزرنگ آن در تابستان ظاهر می‌شوند. ـ نیازها: به مكان پر نور و آفتاب مستقیم، كمپوست كاكتوس، رطوبت كم و كوددهی ماهیانه نیاز دارد. حداقل دمای قابل تحمل آن ۵ درجه سانتی‌گراد است و تعویض گلدان در بهار صورت می‌گیرد. ـ ازدیاد: از طریق كاشت بذر و پاجوش در بهار امكان‌پذیر است.
 4. فرمونتیا ـ خانواده: Sterculiaceae ـ نام علمی: Fremontia Colifornia Glory درختچه‌ای همیشه سبز، بلندی نهائی ۶ و گستردگی ۴ متر، دارای برگ‌هائی متشکل از سه لوب مدور به رنگ سبز تیره که گل‌های زرد نعلبکی شکل آن از اواخر بهار تا اواسط پائیز ظاهر می‌شوند. ـ نیازها: به مکان آفتابی، خاک نسبتاً غنی، سبک و با زهکش خوب نیاز دارد و حداقل دمای قابل تحمل آن۵ ـ ‌درجه سانتی‌گراد است. گیاه جوان نیاز به قیم دارد. ـ ازدیاد: از طریق کاشت بذر در بهار یا پائیز و تهیه قلمه نیمه رسیده در تابستان امکان‌پذیر است.
 5. فرفیون ـ خانواده: Euphorbiaceae ـ نام علمی: Euphorbia rigida گیاه دائمی همیشه سبز به بلندی ۶۰ - ۳۰ و گستردگی ۶۰ سانتی‌متر است دارای برگ‌های سرنیزه‌ای شكل بوده و گل‌های زردرنگ آن از اوایل بهار تا اوایل تابستان ظاهر می‌شوند. ـ نیازها: به مكان كاملاً آفتابی و خاك سبك با زهكش خوب نیاز دارد . حداقل دمای قابل تحمل آن ۱۵- درجه سانتی‌گراد می‌باشد. ـ ازدیاد: از طریق كاشت بذر تازه، تهیه قلمه در بهار و یا اوایل تابستان و تقسیم گیاه در اوایل بهار امكان‌پذیر است.
 6. فائوکاریا ـ خانواده: Aizoaceae ـ نام علمی: Faucaria Tigrina این گیاه دارای برگ‌های گوشتی با لبه دندانه‌دار و خارهای سفید است به ارتفاع ۱۰ و گستردگی ۲۰ سانتی‌متر می‌رسد. گل‌های زرد طلائی رنگ آن که شبیه گل مینا هستند و در پائیز ظاهر می‌شوند. ـ نیازها: به مکان پرنور و دور از آفتاب مستقیم، کمپوست کاکتوس و تغذیه ماهیانه با کود ازته و اسپری با آب در زمستان نیاز دارد. حداقل دمای قابل تحمل آن ۵ درجه سانتی‌گراد می‌باشد. ـ ازدیاد: از طریق کاشت بذر در بهار یا پائیز و تهیه قلمه در تابستان امکان‌پذیر است.
 7. علف مبارك ـ خانواده: Rosaceae ـ نام علمی: Geum Coccineum گیاه دائمی به بلندی ۴۰ و گستردگی ۶۰ سانتی‌‌متر است. دارای برگ‌های لوب‌دار، دندانه‌دار و قلبی شكل بوده و گل‌های قرمز رنگ آن از اوایل تا اواخر تابستان ظاهر می‌شوند. ـ نیازها: به مكان كاملاً آفتابی و خاك غنی بازهكش خوب نیاز دارد و حداقل دمای قابل تحمل آن ۱۵- درجه سانتی گراد می‌باشد. ـ ازدیاد: از طریق كاشت بذر یا تقسیم گیاه در پائیز یا بهار امكان‌پذیر است.
 8. علف مبارک کوهستانی ـ خانواده: Rosaceae ـ نام علمی: Geum montanum گیاه دائمی به بلندی ۱۵ وگستردگی ۳۰ سانتی‌متر است دارای برگ‌های کلیوی شکل بوده و گل‌های زرد طلائی رنگ آن از بهار تا اوایل تابستان ظاهر می‌شوند. ـ نیازها: به مکان کاملاً آفتابی و خاک غنی با زهکش خوب نیاز دارد و حداقل دمای قابل تحمل آن ۱۵- درجه سانتی‌گراد می‌باشد. ـ ازدیاد: از طریق کاشت بذر و یا تقسیم گیاه در بهار یا پائیز امکان‌پذیر می‌باشد.
 9. علف ماه ـ خانواده: Cruciferae ـ نام علمی: Lunaria annua گیاهی است دوساله و سریع‌الرشد با گل‌های كوچك و معطر به رنگ سفید یا ارغوانی و دارای چهار گلبرگ كه از بهار تا اوایل تابستان ظاهر می‌شوند و در آخر تابستان و پائیز به غلاف‌های مدور، مسطح و نقره‌ای رنگ حاوی بذر تبدیل می‌گردند كه در گل‌آرائی با گل خشك بسیار مورد استفاده دارند. حداكثر بلندی ۷۵ و گستردگی آن به ۳۰ سانتی‌متر می‌رسد. این گیاه در مناطق شمالی ایران در باغچه‌ها كاشته می‌شود. ـ نیازها: مكان سایه، آفتاب، خاك سبك كه دارای زهكش خوب باشد، حداقل دمای قابل تحمل آن ۱۵- درجه سانتی‌گراد است. ـ ازدیاد: از طریق كاشت بذر در پائیز یا بهار انجام‌پذیر است.
 10. علف بیدی ـ خانواده: Primulaceae ـ نام علمی: Lysimachia punctata گیاه دائمی بوته‌ای به بلندی ۷۵ - ۶۰ و گستردگی ۶۰ سانتی‌متر است. گل‌های آن به رنگ زرد روشن در محل محور چرخه‌های برگ ظاهر می‌شوند. گونه‌هائی از آن به‌عنوان علف هرز در مزارع برنج شمال ایران می‌رویند. ـ نیازها: به مکان آفتابی یا نیمه سایه، خاک مرطوب با زهکش خوب نیاز دارد. حداقل دمای قابل تحمل آن ۱۵- درجه سانتی‌گراد است. ـ ازدیاد: از طریق تقسیم گیاه در بهار و یا کاشت بذر در پائیز امکان‌پذیر است.
 11. علف اردک ماهی ـ خانواده: Pontederiaceae ـ نام علمی: Pontederia cordata گیاه دایمی و خزان پذیر که جهت کاشت در حاشیه‌های کم‌عمق برکه‌ها مناسب است. خوشه‌های متراکم گل‌های آبی رنگ آن در تابستان ظاهر می‌شوند. برگ‌ها سرنیزه‌ای و براق به رنگ سبز تیره هستند. حداکثر بلندی ۷۵ و گستردگی آن به ۴۵ سانتی‌متر می‌رسد. گل‌های آن را می‌توان در تزئین با گل‌های شاخه بریده مورد استفاده قرار داد. ـ نیازها: در مکان آفتابی و عمق ۲۳ سانتی‌متری آب کاشته شود. گل‌های پژمرده می‌بایست مرتباً چیده شوند. حداقل دمای قابل تحمل آن ۱۵- درجه سانتی‌گراد است. ـ ازدیاد: از طریق تقسیم گیاه یا کاشت بذر در بهار امکان‌پذیر است.
 12. عروسک پشت پرده ـ خانواده: Solanaceae ـ نام علمی: Physalis alkekengi گیاه دائمی به بلندی ۴۵ و گستردگی ۶۰ سانتی‌متر است. دارای برگ‌های سبز تخم‌مرغی شکل. گل‌های ستاره‌ای شکل سفید در تابستان و سپس میوه‌های نارنجی، قرمز در پائیز ظاهر می‌شوند. ـ نیازها: به مکان آفتابی یا سایه و هر خاکی با زهکش خوب نیاز دارد و حداقل دمای قابل تحمل آن ۱۵- درجه سانتی‌گراد می‌باشد. ـ ازدیاد: از طریق تقسیم گیاه و تهیه قلمه چوب نرم در بهار امکان‌پذیر است.
 13. صدتومانی ـ خانواده: Paeoniaceae ـ نام علمی: (Paeonia albiflora (P.lactiflora گیاه علمی و دائمی، دارای ساقه‌های افراشته و قرمز رنگ و برگ‌های سبز تیره كه هریك از ۹ عدد برگچه بیضوی یا سرنیزه‌ای شكل تشكیل شده و سطح زیرین آنها كم‌رنگ تر و نسبتاً كركدار است. گل‌های كم گلبرگ، معطر و فنجانی شكل آن به رنگ سفید تا صورتی از اواخر بهار تا اواسط تابستان ظاهر می‌شوند. این گیاه بومی روسیه، مغولستان، چین و تبت می‌باشد. بلندی و گستردگی آن به ۷۰ سانتیمتر می‌رسد. ـ نیازها: مكان كاملاً آفتابی یا نیم سایه، خاك عمیق، حاصلخیز و غنی از هوموس، واریته‌های گل درشت آن نیاز به قیم دارند. حداقل دمای قابل تحمل آن ۱۵- درجه سانتی‌گراد است. ـ ازدیاد: از طریق كاشت بذر در پائیز یا اول زمستان (ممكن است ۳-۲ سال جوانه‌زدن آنها به طول انجامد) و یا تقسیم گیاه در پائیز یا اول بهار امكان‌پذیر است.
 14. شینودوکسا ـ خانواده: Liliaceae ـ نام علمی: Chionodoxa luciliae گیاهی است پیازی با برگ‌های پایه‌ای نیمه افراشته که ساقه آن بدون برگ بوده و در انتهای آن در اوایل فصل بهار ۱ تا ۳ گل آبی یا بنفش تشکیل می‌شود. بلندی گیاه ۵ تا ۱۰ سانتی‌متر و گستردگی آن ۵/۲ تا ۵ سانتی‌متر است. این گیاه برای باغ‌های صخره‌ای مناسب می‌باشد. ـ نیازها: مکان آفتابی و خاک با زهکش خوب را نیاز دارد. در فصل پائیز بر روی سطح خاک یک لایه خاک برگ یا کمپوست باغی پوسیده ریخته شود. حداقل دمای قابل تحمل آن ۱۵- درجه سانتی‌گراد است. ـ ازدیاد: از طریق کاشت بذر در پائیز یا تقسیم در اواخر تابستان یا پائیز امکان‌پذیر است.
 15. شیزوستیلیس ـ خانواده: Iridaceae ـ نام علمی: schizostylis coccinea گیاهی است دایمی و نیمه همیشه سبز و دارای ریزوم که گل‌های ستاره‌ای شکل آن با شش گلبرگ صورتی یا قرمز رنگ از اواسط تا اواخر پائیز روی گل‌آذین‌های سنبله ظاهر می‌شوند. حداکثر بلندی ۶۰ و گستردگی آن به ۴۵ سانتی‌‌متر می‌رسد. جهت کاشت در باغچه‌های حاشیه‌ای رو به جنوب یا غرب (آفتابگیر) مناسب است. ـ نیازها: مکان کاملاً آفتابی، خاک غنی از مواد آلی و مرطوب، فاصله کاشت بین دو بوته ۳۸ سانتی‌متر مناسب است. این گیاه خیلی سریع انبوه می‌شود، لذا می‌بایست هر دو سال یک‌بار در فصل بهار آن را تقسیم نمود و مجدداً کاشت. ـ ازدیاد: از طریق تقسیم گیاه در اواسط بهار امکان‌پذیر است.
 16. شیرخشت صخره‌ای ـ خانواده: Rosaceae ـ نام علمی: Cotoneaster horizontalis درختچه خزان پذیر به بلندی ۱ متر و گستردگی ۵/۱ متر است، دارای برگ‌های بیضی شکل سبز تیره است که در پائیز قرمز رنگ می‌شوند. گل‌های سفید مایل به صورتی آن اواخر بهار ظاهر می‌شوند و میوه‌های قرمز کروی تولید می‌کند. ـ نیازها: به مکان کاملاً آفتابی، خاک نسبتاً غنی و مرطوب با زهکش خوب نیاز دارد و حداقل دمای قابل تحمل آن ۱۵- درجه سانتی‌گراد می‌باشد. ـ ازدیاد: ازطریق کاشت بذر به محض رسیدن در شاسی سرد و تهیه قلمه ریشه در اوایل تابستان امکان‌پذیر است.
 17. شیرخشت درختی ـ خانواده: Rosaceae ـ نام علمی: Cotoneaster frigidus درخت یا درختچه بزرگ خزان پذیر به بلندی و گستردگی ۱۰ متر است. دارای برگ‌های بیضی شکل بوده و گل‌های سفید آ ن در تابستان ظاهر شده و به دنبال آن میوه‌های کروی قرمز رنگ تولید می‌گردند. ـ نیازها: به مکان کاملاً آفتابی، خاک نسبتاً غنی و مرطوب با زهکش خوب نیاز دارد و حداقل دمای قابل تحمل آن ۱۵- درجه سانتی‌گراد می‌باشد. ـ ازدیاد: از طریق کاشت بذر به محض رسیدن در شاسی سرد و تهیه قلمه ریشه در اوایل تابستان امکان‌پذیر است.
 18. شیرخشت ـ خانواده: Rosaceae ـ نام علمی: Cotoneaster Cornubia درخت یا درختچه نیمه همیشه سبز به بلندی و گستردگی ۶ متر است دارای شاخه‌های کمانی شکل و برگ‌های سبز تیره بوده و گل‌های سفید رنگ آن در تابستان ظاهر شده و به‌دنبال آن میوه‌های کروی شفاف قرمز رنگ تولید می‌گردند. ـ نیازها: به مکان آفتابی و خاک نسبتاً غنی و مرطوب با زهکش خوب نیاز دارد و حداقل دمای قابل تحمل آن ۱۵- درجه سانتی‌گراد می‌باشد. ـ ازدیاد: از طریق کاشت بذر به محض رسیدن در شاسی سرد و تهیه قلمه ریشه نیمه رسیده در اواخر تابستان امکان‌پذیر است.
 19. ۱۵ نکته ی کوتاه و پر فایده برای خانم ها ۱) شارژ کردن باطری همیشه قبل از شارژ کردن باطری‌ها، بگذارید که باطری کاملاً خالی شود این کار عمر باتری را بیشتر خواهد کرد. ۲) پاک کردن رنگ چغندر از دست اگر دست‌های شما از چغندر و یا کلم قرمز، رنگ گرفته است، به سیب‌زمینی خام دست‌هایتان را بمالید. ۳) تمیز نگه داشتن ترازو برای اینکه ترازوی آشپزخانه همیشه تمیز بماند، در هنگام استفاده بر روی کفه ی ترازو، نایلون محافظ بکشید تا دیگر نیازی به شست وشوی بعدی نباشد. ۴) پاک کردن لکه ی میوه از دست برای پاک کردن لکّه‌های میوه یا توت سیاه از دست‌هایتان، از کمی ماست یا آب لیموترش تازه کمک بگیرید. ۵) رفع بوی سیگار برای جلوگیری از به جاماندن بوی سیگار، یک کاسه ی کوچک سرکه را در گوشه‌ای از اتاق قرار دهید و یا همیشه جاسیگاری را با کمی جوش‌شیرین پر کنید. این کار از نیم سوزشدن ته سیگار هم جلوگیری می‌کند. ۶) پاک کردن لکه ی چربی از چوب پودر تالک را با الکل متیلیک به صورت یک خمیر مرطوب درآورده و با قلم مو روی لکّه بمالید و بگذارید تا خشک شود. سپس روی آن را ب‌سایید. ۷) نگه‌داری از وسایل چوبی برای نگه‌داری از وسایل چوبی، از مخلوط تربانتین، روغن بزرک و سرکه استفاده کنید. ۸) تمیز کردن جلد چرمی کتاب برای پاک کردن جلد چرمی کتاب قدیمی با ارزش، می‌بایست پارچه ی ‌کتانی را به شیر آغشته کرده و به آرامی روی جلد کتاب بمالید. سپس با یک پارچه ی خشک و نرم آن را پاک کنید. ۹) تمیز کردن گلدان لبه باریک گلدان را پر از آب کنید و چند قرص پاک‌کننده ی دندان مصنوعی را درون آن بیندازید. ۱۰) حالت دادن به موی عروسک اگر عروسک کودک شما موهایش بی‌حالت شده، بر روی شانه کمی از کرم پاک کننده ی صورت بزنید و به آرامی موها را دسته به دسته شانه کنید. موهای عروسک شما بار دیگر خوش حالت می‌شود. ۱۱) مطبوع کردن فضای اتاق چند قطره اسانس روغن معطر را به دستگاه بخور اضافه کنید. تا فضای اتاق شما خوشبو و مطبوع شود. ۱۲) باز کردن گرفتگی دستشویی برای زدودن چربی‌هایی که راه آب دستشویی را مسدود کرده، یک فنجان آب نمک و یک فنجان جوش‌شیرین را در فاضلاب ریخته و روی آن یک قابلمه آب جوش بریزید. چربی بلافاصله حل شده و راه آب باز می‌شود. ۱۳) پاک کردن اثر چربی از روکش چوبی بر روی لکّه‌ها پودر تالک بپاشید و روی آن را با دو ورقه دستمال کاغذی بپوشانید و با نوک یک اتوی گرم به آرامی روی سطح مورد نظر فشار دهید. اثر چربی به دستمال منتقل می‌شود. ۱۴) پاک کردن دوده از آجرهای شومینه یک لایه ی نازک سرکه ی غلیظ را روی آجرها بمالید، سپس کاملاً با آب تمیز کنید و سطح آجرها را با اسفنج پاک کنید. ۱۵) چند نکته در نگه‌داری دارو در منزل: ۱) تا جای ممکن دارو در منزل نگه‌داری نشود. ۲) داروهای بدون برچسب و یا داروهای فله‌ای را هرگز در منزل یا در محل کار نگه نداریم و آنها را دور بیندازیم. ۳) حداقل هر سه ماه یک بار همه ی داروهای موجود در منزل را از نظر تاریخ مصرف بررسی کنیم و داروهای تاریخ گذشته را در سطل آشغال بیندازیم. ۴) هرگز دارویی را در جعبه ی داروی دیگری نگذاریم. ۵) به شرایط نگه‌داری دارو که روی جعبه دارو یا در برشور آن ذکر شده توجه کنیم. ۶) باقی مانده محلول سرم، قطره و شربت‌هایی که به طور ناقص مصرف شده‌اند قابل نگهداری نیست و بایستی حتماً دور ریخته شوند. ۷) داروها را حتماً در محلی مناسب و دور از گرما، رطوبت، و نور مستقیم آفتاب قرار دهید. این محل باید دور از دسترس کودکان کنجکاو باشد. ۸) بهتر است لیستی از داروهای موجود در منزل تهیه شود و در محل نگه‌داری داروها نصب شود هر چند وقت یک بار این لیست بازبینی شود. می‌توان تاریخ انقضای هر دارو را هم در این لیست نوشت. ۹) دارویی را که نمی‌شناسید، در منزل نگه ندارید. این گونه داروها را می‌توان به هلال‌احمر یا موسسات خیریه اهدا کرد. داروها را به افراد فقیر و محتاج ندهید؛ زیرا ممکن است آنها را خودسرانه مصرف کنند و خطراتی متوجه آنها شود. ۱۰) به یاد داشته باشیم که مصرف خودسرانه دارو و یا تجویز دارو برای دیگران مجاز نیست، برای استفاده از داروهای موجود در منزل، هر بار با پزشک خود مشورت کنیم. ۱۱) سرنگ و یا دستکش استریل نیز تاریخ انقضای مصرف دارند، پس از پاره شدن کاغذ پوشش سرنگ و یا دستکش در صورت عدم استفاده،آن را دور بیندازید.
 20. نکاتی کوتاه و پرفایده برای خانم های خانه دار ۱) پاک کردن رنگ چغندر از دست: اگر دست های شما از چغندر و یا کلم قرمز، رنگ گرفته است به سیب زمینی خام دست هایتان را بمالید. ۲) تمیز نگه داشتن ترازو: برای اینکه ترازوی آشپزخانه همیشه تمیز بماند، در هنگام استفاده بر روی کفه ترازو، نایلون محافظ بکشید تا دیگر نیازی به شست وشوی بعدی نباشد. ۳) شار ژ کردن باطری: همیشه قبل از شارژ کردن باطری ها، بگذارید که باطری کاملا خالی شود این کار عمر باتری را بیشتر خواهد کرد. ۴) پاک کردن لکه میوه از دست: برای پاک کردن لکه های میوه یا توت سیاه از دست هایتان، از کمی ماست یا آب لیموترش تازه کمک بگیرید. ۵) رفع بوی سیگار: برای جلوگیری از به جاماندن بوی سیگار، یک کاسه ی کوچک سرکه را در گوشه ای از اتاق قرار دهید و یا همیشه جاسیگاری را با کمی جوش شیرین پر کنید. این کار از نیم سوزشدن ته سیگار هم جلوگیری می کند. ۶) پاک کردن لکه چربی از چوب: پودر تالک را با الکل متیلیک به صورت یک خمیر مرطوب درآورده و با قلم مو روی لکه بمالید و بگذارید تا خشک شود. سپس روی آن را بسایید. ۷) نگهداری از وسایل چوبی: برای نگهداری از وسایل چوبی، از مخلوط تربانتین، روغن بزرک و سرکه استفاده کنید. ۸) تمیزکردن جلد چرمی کتاب: برای پاک کردن جلد چرمی کتاب قدیمی با ارزش، می بایست پارچه کتانی را به شیر آغشته کرده و به آرامی روی جلد کتاب بمالید. سپس با یک پارچه خشک و نرم آن را پاک کنید. منبع : روزنامه ابتکار
 21. با تفاله چای بطری پاک کنید برای پاک کردن بطری های آب خوری، یا شیشه های آبغوره که رنگ گرفته اند و یا هر نوع بطری دهانه تنگ که احتیاج به تمیز شدن دارد کمی تفاله چای یا سبوس جو را در کمی سرکه خیس کنید و مخلوط به دست آمده را با قاشق چایخوری داخل تنگ آبخوری یا سایر بطری هایی که باید پاک شوند، بریزید و مدتی تکان بدهید سپس آنها را از آب پر و خالی کنید و این کار را تا پاک شدن کامل بطری ها تکرار کنید. منبع : روزنامه کارگزاران
 22. نکات‌ خانه‌داری‌ برای‌ خانم‌های‌ ایرانی‌ خانم‌های‌ ایرانی‌،گاهی‌ اوقات‌ به‌ مشكلاتی‌ برخورد می‌كنند كه‌اگر اندكی‌ ترفند چاشنی‌ آن‌ كنند، خیلی‌ راحت‌آن‌ مشكلات‌ برطرف‌ می‌شود، مطالب‌ زیر رابخوانید و اگر با آن‌ مسائل‌ در خانه‌ تكانی‌ برخوردكردید، به‌ آن‌ عمل‌ كنید: ▪ لكه‌ روغن‌ بر روی‌ كاغذ دیواری‌ لكه‌های‌ روغن‌ را برروی‌ كاغذ دیواری‌،می‌توان‌ با پودر تا لك‌ از میان‌ برد. مقدار زیادی‌پودر تالك‌ را برروی‌ لكه‌ها بپاشید و بگذاریدمدتی‌ بماند تا روغن‌ جذب‌ شود، سپس‌ آن‌ را بایك‌ پارچه‌ خشك‌ پاك‌ كنید و در صورت‌ لزوم‌ این‌امر را تكرار كنید. ▪ نظافت‌ قاب‌ عكس‌های‌ طلایی‌ قاب‌ عكس‌های‌ طلایی‌ را كه‌ دارای‌ روكش‌فلزی‌ درخشنده‌ هستند، می‌توانید با اندكی‌ماءالشعیر كه‌ داخل‌ آن‌ مقداری‌ الكل‌ ریخته‌اید،تمیز كنید. نه‌ تنها تیره‌ و كدر نخواهند شد، بلكه‌درخشندگی‌ آنها نیز بیشتر خواهد شد. ▪ از بین‌ بردن‌ لكه‌های‌ حمام‌ و دستشویی‌ اگر گاهی‌ حمام‌ و یا دستشویی‌ خانه‌ شما به‌دلایلی‌ خیلی‌ كثیف‌ شده‌، مقداری‌ جوش‌ شیرین‌را با مایع‌ سفید كننده‌ مخلوط كرده‌، خمیری‌درست‌ كنید و سپس‌ این‌ خمیر را به‌ وسیله‌ یك‌برس‌، اسكاج‌ یا نظایر آن‌ روی‌ كاشی‌ها بمالید،آن‌گاه‌ كاملا آب‌ كشیده‌ و بشویید. ▪ لكه‌گیری‌ فرش‌ و موكت‌ برای‌ لكه‌گیری‌ فرش‌ و موكت‌ می‌توان‌ از خمیرریش‌ استفاده‌ كرد، زیرا یك‌ پاك‌ كننده‌ آماده‌ ودست‌ به‌ نقد است‌، كافی‌ است‌ آن‌ را روی‌ لكه‌بمالید و سپس‌ با آب‌ یا سودا آن‌ را بشویید. ▪ پاك‌ كردن‌ صندلی‌ چرمی‌ بهترین‌ محلول‌ برای‌ پاك‌ كردن‌ صندلی‌های‌چرمی‌، محلول‌ آب‌ نیم‌گرم‌ و صابون‌ است‌، آب‌صابون‌ را با پارچه‌ نرمی‌ به‌ آرامی‌ به‌ چرم‌ بمالید،نگذارید آب‌ صابون‌ روی‌ چرم‌ بماند، و با پارچه‌تمیزی‌ كه‌ درون‌ آب‌ نیم‌ گرم‌ خیس‌ كرده‌اید اثرآب‌ صابون‌ را از بین‌ ببرید و سپس‌ با پارچه‌ نرم‌دیگری‌ آن‌ را خشك‌ كنید، شما برای‌ دوام‌ چرم‌می‌توانید مقداری‌ پودر بچه‌ روی‌ آن‌ بپاشید،سپس‌ با پارچه‌ نرمی‌ آن‌ را به‌ همه‌ قسمت‌های‌چرم‌ بمالید. ▪ شستن‌ بشقاب‌ها هنگام‌ شستن‌ بشقاب‌ها، چند قاشق‌ غذاخوری‌سركه‌ داخل‌ آب‌ بریزید، سركه‌ چربی‌ها را از بین‌برده‌، بشقاب‌ها را شفاف‌ و درخشان‌ خواهد كرد. ▪ تمیز كردن‌ كتری‌برای‌ از بین‌ بردن‌ املاح‌ آهكی‌، كتری‌ را بامقدار مساوی‌ آب‌ و سركه‌ پر كنید و بگذاریدجوش‌ بیاید. سپس‌ آتش‌ را خاموش‌ كرده‌ وبگذارید تمام‌ شب‌ به‌ همان‌ حال‌ بماند، كتری‌ شماتمیز خواهد شد. ▪ از بین‌ بردن‌ بوی‌ نامطبوع‌ یخچال‌ معمولا بوی‌ نامطبوع‌ یخچال‌ را می‌توان‌بوسیله‌ بوگیرهای‌ مخصوصی‌ كه‌ در بازار موجوداست‌ از بین‌ برد... اما اگر این‌ گونه‌ بوگیرها را دراختیار نداشتید می‌توانید این‌ بوی‌ ناپسند را به‌طریق‌ زیر از بین‌ ببرید، مقدار كمی‌ >وانیل‌< را به‌پنبه‌ای‌ آغشته‌ كرده‌ در دل‌ یخچال‌ بگذارید. بوی‌دلپذیری‌ ایجاد خواهد كرد. به‌ یاد داشته‌ باشید كه‌مقدار وانیل‌ باید كم‌ باشد. همچنین‌ می‌توانیدمقداری‌ جوش‌ شیرین‌ را در ظرفی‌ ریخته‌ وبگذارید درون‌ یخچال‌ بماند، یا می‌توانید یك‌ تكه‌ذغال‌ معمولی‌ را هم‌ در ظرفی‌ ریخته‌ و در انتهای‌یخچال‌ قرار دهید. ▪ پاك‌ كردن‌ چربی‌ برای‌ پاك‌ كردن‌ چربی‌ روی‌ چراغ‌ گاز،یخچال‌ و نظایر آنها پارچه‌ای‌ را در سركه‌ خیس‌كرده‌ و روی‌ آن‌ می‌مالیم‌ چون‌ زودتر و آسان‌ترتمیز می‌شود. ▪ نظافت‌ كركره‌ها برای‌ تمیز كردن‌ كركره‌ها می‌توانید از دستكش‌یا جوراب‌های‌ پشمی‌ كهنه‌ استفاده‌ كنید. برای‌ این‌كار، هر یك‌ از دستان‌ خود را داخل‌ یك‌ لنگه‌جوراب‌ یا دستكش‌ فرو برید. سپس‌ با یك‌ دست‌،مایع‌ مخصوص‌ پاك‌ كننده‌ را روی‌ نوار كركره‌هابمالید و با دست‌ دیگر آن‌ را خشك‌ نمایید. ▪ پرده‌ روان‌ اگر به‌ گیره‌های‌ پرده‌ یا داخل‌ ریل‌ آهنی‌ آن‌،مقداری‌ پودر رختشویی‌ بمالید، چون‌ بسیار روان‌خواهد شد. این‌ روش‌ به‌ ویژه‌ در مورد گیره‌ها وریل‌های‌ آهنی‌ پرده‌ كه‌ زنگ‌ زده‌ باشند نیز موثراست‌. ▪ كندن‌ كاغذ از سطوح‌ چوبی‌ اگر كاغذی‌ به‌ لوازم‌ چوبی‌ منزل‌ شما از قبیل‌صندلی‌، دسته‌ مبل‌، گنجه‌، میز و... چسبیده‌ و مایلیدآن‌ را بكنید، هیچ‌ وقت‌ با یك‌ كارد، تیغ‌ یا دیگراشیاء نوك‌ تیز به‌ جان‌ آن‌ نیفتید، زیرا در این‌صورت‌ به‌ لوازم‌ چوبی‌ شما آسیب‌ وارد خواهدشد. در چنین‌ مواقعی‌ بهتر است‌ از هر نوع‌ روغن‌سالاد یا روغن‌های‌ مایع‌ كمك‌ بگیرید. به‌ این‌منظور هر بار چند قطره‌ روغن‌ روی‌ كاغذ بمالید.سپس‌ با پارچه‌ نرمی‌ آن‌ را مالش‌ دهید و این‌ قدراین‌ كار را انجام‌ دهید تا كاغذ به‌ طور كلی‌ از سطح‌چوب‌ كنده‌ شود. در مورد عكس‌ برگردان‌های‌ كهنه‌ و قدیمی‌،می‌توان‌ از سركه‌ كمك‌ گرفت‌. برای‌ این‌ منظورروی‌ آن‌ را با لایه‌ای‌ از سركه‌ بپوشانید تا خیس‌بخورد سپس‌ به‌ آرامی‌ آن‌ را ساییده‌ و پاك‌نمایید. ▪ معجزه‌ خمیردندان‌! اگر شیشه‌ تلویزیون‌ شما یا روی‌ میز و... خطافتاده‌، كافی‌ است‌ مقداری‌ خمیردندان‌ روی‌ آن‌بمالید. پس‌ از این‌ كار با پارچه‌ نرمی‌ آن‌ را صیقل‌دهید. آثار خراشیدگی‌ شیشه‌ از بین‌ رفته‌ و تصویرتلویزیون‌ شما بهتر خواهد شد. ▪ برای‌ پاك‌ كردن‌ شكلات‌، شیرینی‌ تمیزی‌ كه‌ درون‌ آب‌ نیم‌ گرم‌ فرو برده‌اید،پاك‌ كنید. برای‌ شیرینی‌هایی‌ كه‌ فاقد موادشكلاتی‌ هستند، محل‌ مورد نظر را با پارچه‌ تمیزی‌كه‌ درون‌ آب‌ نیم‌ گرم‌ كرده‌اید پاك‌ نمایید. ▪ برای پاک کردن سس برای‌ پاك‌ كردن‌ لكه‌ سس‌ با پارچه‌ تمیزی‌كه‌درون‌ آب‌ سرد فرو ببرید، پاك‌ كنید و در صورت‌لزوم‌ مقدار كمی‌ از محلول‌ آب‌ و كف‌ پودررختشویی‌ را به‌ وسیله‌ یك‌ اسفنج‌ به‌ آرامی‌ روی‌آن‌ بمالید و سپس‌ با یك‌ پارچه‌ تمیز و نم‌ دار آن‌ راپاك‌ كنید. ▪ پاك‌ كردن‌ آدامس‌ ابتدا یك‌ قطعه‌ كوچك‌ یخ‌ روی‌ آن‌ بمالید تاسفت‌ شود، سپس‌ با یك‌ چاقوی‌ كند به‌ آرامی‌ آن‌را بردارید آن‌ گاه‌ با پارچه‌ نم‌ دار آن‌ قسمت‌ راپاك‌ نمایید. ▪ پاك‌ كردن‌ شمع‌ برای‌ پاك‌ نمودن‌ شمع‌ها، از پنبه‌ای‌ كه‌ به‌ الكل‌آغشته‌اید، استفاده‌ كنید. ▪ اتوی‌ برقی‌ برای‌ زدودن‌ رسوب‌ مواد معدنی‌ از داخل‌اتوی‌ بخار، آن‌ را با مقدار مساوی‌ آب‌ و سركه‌سفید پر كنید و بگذارید چند دقیقه‌ بخار كند سپس‌آن‌ را از برق‌ كشیده‌ تا مدت‌ یك‌ ساعت‌ بماندسرانجام‌ آن‌ را خالی‌ كنید و با آب‌ تمیز آب‌ بكشید. لكه‌های‌ قهوه‌ای‌ یا اثر سوختگی‌ در كف‌ اتو رابا مالیدن‌ محلول‌ گرم‌ شده‌ سركه‌ و نمك‌ از بین‌ببرید. قسمت‌های‌ خارجی‌ اتوی‌ خود رامی‌توانید به‌ وسیله‌ خمیر دندان‌ یا ماده‌ مخصوص‌پرداخت‌ نقره‌، پاك‌ نمایید. منبع : خانواده سبز
 23. شیپوری صورتی ـ خانواده: Amaryllidaceae ـ نام علمی: Zephyranthes grandiflora گل‌های این گیاه پیازی شیپوری صورتی به صورت افراشته بر روی هر ساقه در اواخر تابستان تا اوایل پائیز ظاهر می‌شوند. برگ‌های آن نواری شکل و نیمه‌افراشته می‌باشد. بلندی آن ۳۰ - ۲۰ سانتی‌متر و گستردگی آن ۱۰- ۸ سانتی‌متر باشد. ـ نیازها: مکان آفتابی با خاک مرطوب با زهکشی خوبی را می‌پسندد. حداقل دمای قابل تحمل گیاه صفر درجه سانتی‌گراد می‌باشد. ـ ازدیاد: از طریق کاشت بذر در پائیز یا بهار امکان‌پذیر است.
 24. شمعدانی (ژرانیوم) ـ خانواده: Geraniaceae ـ نام علمی: Geranium hymalayense این واریته دائمی به بلندی ۴۵ - ۳۰ سانتی‌متر و گستردگی ۶۰ سانتی‌متر است. گل‌های آبی، بنفش آن با مرکز سفید رنگ از اوایل تابستان تا پائیز ظاهر می‌شوند. ـ نیازها: به مکان آفتابی یا نیمه سایه و خاک نسبتاً غنی با زهکش خوب نیاز دارد و حداقل دمای قابل تحمل آن ۱۵- درجه سانتی‌گراد می‌باشد. گیاه پوششی مناسبی است حتی در سایه. ـ ازدیاد: از طریق کاشت بذر یا تقسیم گیاه در بهار و تهیه قلمه نیمه رسیده در تابستان امکان‌پذیر است.
 25. شمعدانی ـ خانواده: Geraniaceae ـ نام علمی: Geranium pratense Mrs kendall clark گیاه دائمی كه گل‌های نعلبكی شكل آن با پنج گلبرگ آبی، بنفش با رگه‌های نقره‌ای رنگ در فصل تابستان روی ساقه‌های منشعب تولید می‌شوند. برگ‌ها مدور و اغلب دارای تقسیمات عمیق هستند و در فصل پائیز به رنگ برنزی در‌‌می‌آیند.‌ حداكثر بلندی ۷۵ و گستردگی گیاه به ۶۰ سانتی‌متر می‌رسد. ـ نیازها: مكان آفتابی، خاك غنی از هوموس كه نگهدارنده آب باشد، حداقل دمای قابل تحمل آن ۱۵- درجه سانتی‌گراد است. ـ ازدیاد: از طریق قلمه‌های نیمه رسیده در فصل تابستان و یا تقسیم گیاه در پائیز امكان‌پذیر است.
×
×
 • اضافه کردن...