رفتن به مطلب
لطفا جهت استفاده از تمام مطالب ثبت نام کنید ×
انجمن های دانش افزایی چرخک
لطفا جهت استفاده از تمام مطالب ثبت نام کنید

ارسال های توصیه شده

[align=justify]

 

 

 

 

 

 

با وجودی که افراد مختلف به دلیل ترجیحات شخصی و تجربیات متفاوت ممکن است واکنشهای متفاوتی به رنگها نشان دهند امّا مطالعات نشان دادهاند که رنگها برای اکثریت افراد معانی خاصی را تداعی میکنند.

 

  • سیاه- قوی، قدرتمند، مقتدر، مسلَط، تهدیدآمیز، شوم، افسردگی آور
  • آبی- آرامشبخش، ملایم
  • خاکستری- ضعیف، افسردگیآور، ملالآور
  • سبز- نیروبخش، شادیآور، خوشایند، آرام، طبیعی، آرامشبخش
  • نارنجی- نگرانکننده، برانگیزنده، هیجانآور
  • قرمز- برانگیزنده، هیجانآور، پرخاشگر، مسلََط، پویا، شهوانی، خطرناک
  • سفید- ضعیف، منفعل، خالص
  • زرد- شادیآفرین، برانگیزنده

پژوهشها نشان میدهد که موقعیتها و واکنشهای روانشناسی زیر از رنگها تاثیر میپذیرند. استرس و تحریکپذیری

رنگهای آبی، سبز و آبی متمایل به سبز میتواند باعث کاهش استرس و تحریکپذیری شود زیرا رنگهای ملایم باعث آرمش (ریلکس شدن) میشوند (آدون و شولتز، 2009). مطالعات پژوهشی متعدد نشان دادهاند که مشتریان در محیطهای فروشگاهی آبی و سبز احساس آسایش بیشتری میکنند و در نتیجه تمایل به ماندن طولانیتر و خرجکردن بیشتر دارند (ونهاگن و دیگران، 2008). آبی روشن تا متوسط و آبی متمایل به سبز به ویژه باعث آرامش میشود (آیزمن، 2003).

با وجود این، اگر از رنگهای ملایم برای آرمش استفاده میکنید توجه داشته باشید که با وجودی که رنگ سبز طبیعی معمولاً باعث برانگیختن هیجانات مثبت میشود، مردم معمولاً به رنگ زرد متمایل به سبز واکنش منفی نشان میدهند (کایا و اپس، 2004).

بسیاری از مردم عقیده دارند که رنگ صورتی، رنگی آرامشبخش است امّا شواهد چنین چیزی را نشان نمیدهند. با وجودی که مطالعات انجام شده در سال 1979 نشان داد که زندانیان سیاتل که رنگ سلّولهایشان صورتی روشن بود رفتار پرخاشگرانه کمتری داشتند، امّا چند سال بعد، مطالعه مشابهی چنین نتیجهای را نشان نداد. هر چند هنوز هم بسیاری از زندانها در آمریکای شمالی از این رنگ برای سلّولهایشان استفاده میکنند (کوالک، 2005). تمرکز و بهرهوری

شواهد نشان میدهد که رنگ آبی به خاطر تاثیر آرامبخشش میتواند برای بهبود تمرکز مفید باشد، در حالی که رنگ قرمز میتواند باعث اختلال در تمرکز، تصمیمگیری و حل مسأله شود (ودوارکا، 1999). به ویژه، اعتقاد بر این است که رنگ آبی تیره میتواند به حفظ تمرکز کمک کند و به این خاطر برای مدیتیشن مناسب است (آیزمن، 2003). با وجود این، برای بعضی افراد، محیطهای آبی یا سبز ممکن است بیش از حدّ آرامش بخش باشد و در نتیجه باعث کاهش بهرهوری گردد (کوالک، 2005).

در میان رنگهایی که باعث اختلال در تمرکز و بهرهوری میگردند، پژوهشها نشان دادهاند که اتاقهای کار سفید رنگ باعث بهرهوری کاری کمتری نسبت به سایر رنگها میشوند (کوالک، 2005) و بسیاری از افراد (به ویژه مردان)، محیطهای خاکستری رنگ را استرسزا و ملالآور مییابند (خاو، 2007) به علاوه انجام وظایف کاری در محیطهای قرمز رنگ میتواند باعث افزایش اضطراب و استرس گردد (ونهاگن و دیگران، 2008).

جالب است بدانید که رنگ زرد که غالباً برای مداد، کاغذ یادداشت و برجسته کردن متن مورد استفاده قرار میگیرد باعث افزایش نرخ خطا در رونویسی میشود و ممکن است در تمرکز یا درک اختلال ایجاد کند (ودوارکا، 1999).

رنگ و هراس از مکانهای بسته

شواهدی وجود دارد که نشان میدهد رنگ میتواند باعث تحریک هراس از مکانهای بسته شود. پژوهشها نشان میدهند که آبی یا سبز کردن دیوارهای اتاق، درک وسعت مکان را افزایش میدهد، در حالی که رنگهای قرمز، نارنجی و زرد اثر عکس دارند (کایا، اپس، 2004).

خلاقیت و رنگ

برخی عقیده دارند که رنگ علاوه بر این که میتواند احساس آرامش را برانگیزد، همچنین میتواند برانگیزنده احساس خلاقیت و الهامبخشی گردد.

پژوهشها نشان میدهند که رنگ ارغوانی که برخی عقیده دارند مرتبط با یکی از چاکراهاست (دانش شهودی، معنویت و خودآگاهی بیشتر)، میتواند باعث افزایش خلاقیت گردد (آیزمن، 2003).

رنگ و خستگی

رنگهای قرمز، نارنجی و صورتی تند میتواند باعث تحریک آزادشدن آدرنالین و درنتیجه، افزایش انرژی و احتمالاً محرکهای جنسی گردد. پژوهشها همچنین نشان دادهاند که رنگ قرمز، به ویژه میتواند تنش و هیجان عضلانی و در بعضی موارد خشونت را افزایش دهد. (آدون و شولتز، 2009 و ودوارکا، 1999).

رنگ و کنترل وزن

به دلیل آن که رنگ نارنجی محرک اشتهاست، غالباً از این رنگ به وفور در رستورانهای غذاهای فوری استفاده میشود. (رنگهای قرمز و زرد هم میتوانند این اثر را داشته باشند). بنابراین، اگر در صدد کاهش وزن خود هستید نباید رنگ وسایل غذاخوری خود را نارنجی یا سایر رنگهای گرم انتخاب کنید. با وجودی که عقیده عمومی بر این است که رنگ آبی باعث از بین بردن اشتها میشود امّا شاهدی برای این ادّعا وجود ندارد (آیزمن، 2003).

رنگ و اندوه

پوشیدن لباسهایی به رنگ قوی مانند سیاه میتواند بر اثرگذاری فرد بیفزاید و به او احساس جرأت بیشتری بدهد (آیزمن، 2003).

مطالعات متعدد، اثرات نشاطبخش رنگهای روشن و زنده را نشان دادهاند (کایا و اپس، 2004). به ویژه رنگ زرد توسط بسیاری به عنوان نماد خوشبینی و شادیآفرینی تلقی میشود، حتی بیشتر از رنگهایی مثل قرمز و آبی که مردم معمولاً واکنش مثبتی نسبت به آنها دارند (آدون و شولتز، 2009).

محدودیتهای پژوهشهای راجع به رنگ

بسیاری از مطالعات اولیه راجع به رنگ، تأثیرات درجات مختلف یک رنگ، نتایج قرار گرفتن در معرض یک رنگ برای مدتی طولانی، و تأثیر ترجیحات و تجربیات شخصی را نادیده گرفتهاند. برای مثال، رنگ قرمز ممکن است در یک محیط، شادی آفرین و در محیطی دیگر، ناراحت کننده باشد.

همچنین، تعدادی از پژوهشگران به تفاوتهای تأثیر رنگ در افراد بر حسب فرهنگ، سن و جنسیت آنها پی بردهاند. برای مثال، مردها بیشتر از زنها از رنگهای روشن خوششان میآید، در حالی که زنان غالباً بیشتر رنگهای ملایم و نرم را میپسندند (خاو، 2007). بدین دلیل، روانشناسی رنگها به هیچ عنوان یک علم دقیق نیست.

فراموش نکنید که استفاده از رنگ به تنهایی برای وضعیتهای جدّی مثل افسردگی توصیه نمیشود و افرادی که ملاحظات سلامت جسمی و روانی دارند باید حتماً با یک متخصص مشورت کنند.

 

ترجمه: کلینیک الکترونیکی روانیار

[/align]

لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

  تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

×
  • اضافه کردن...