رفتن به مطلب
لطفا جهت استفاده از تمام مطالب ثبت نام کنید ×
انجمن های دانش افزایی چرخک
لطفا جهت استفاده از تمام مطالب ثبت نام کنید

ارسال های توصیه شده

امروز شنبه 13 آذر 1389 (Saturday 4 December 2010)

 

امروز، مارشال" دوبل ایل "یکی از سرداران نامدار فرانسه در قرن هجدهم میلادی در شهر به نام" ویل فرانش "قدم به عرصه وجود گذاشت .وی نوه" فوکه "سیاستمدار معروف فرانسه بود و خانواده محترمی داشت .بعد از نیل به مقام مارشالی در جریان جنگهای 7 ساله میان اتریش و فرانسه و پروس ،به اصرار او فرانسه نیز به جنگ کشانده شد و پیروزیهایی یافت .وی روز 19 آوریل 1761 مرد .به روز 19 آوریل 1761 مراجعه شود

 

امروز، "ژوزف دوم "امپراتور اتریش ،در" وین "پایتخت اتریش قدم به عرصه وجود گذاشت .پدرش فرانسوای اول و مادرش ماری ترز ملکه مقتدر اتریش بودند .وی در زمان سلطنت مادر ،به رموز کشورداری آشنا شد و روز 29 نوامبر 1780 میلادی که مادرش مرد ،به جای او پادشاه شد .ژوزف دوم روز 11 مه 1790 بدرود حیات گفت .به روز 11 مه 1790 و 29 نوامبر 1780 مراجعه شود

 

امروز، "لسینگ "نویسنده و منقد بزرگ آلمانی ،بعد از 52 سال زندگی ،بدرود حیات گفت .نام اصلی وی" گوتولاد افرائیم - لسینگ "بود و روز 30 ژوئن سال 1729 میلادی در شهر" کامنز "متولد شده بود .وی سعی بسیاری کرد تا ادبیات آلمان را از زیر بار نفوذ ادبیات فرانسوی خارج کند و محیطی که او بوجود آورد ،بعدها سبب شهرت اساسی گوته و شیللر شد .به روز 30 ژوئن 1729 مراجعه شود

 

امروز، "جورج الیوت "یکی از نامدارترین بانوان نویسنده انگلستان در قرن نوزدهم میلادی در" وارویک شایر "قدم به عرصه وجود گذاشت .نام اصلیش" ماری آن الیوت "بود ولی چون به تقلید از کارهای مردان علاقه داشت نام مستعار جرج را انتخاب کرد) مانند ژرژساند خانم نویسنده فرانسوی (این نویسنده و نوولنویس بزرگ روز 15 آوریل 1880 میلادی وفات یافت .به روز 15 آوریل 1880 مراجعه شود

 

امروز، "والت ویتمن "شاعر آزاده و آزادیخواه و انساندوست معروف آمریکایی ،بعد از 71 سال زندگی بدرود حیات گفت" .والت ویتمن "روز 13 مه 1819 میلادی در" وست هیل "قدم به عرصه وجود گذاشته بود .مدتی از عمرش در تلاش معاش سپری شد و بعد راه خود را در ادبیات پیدا کرد و اولین اثرش آبراهام لینکلن" تیغههای علف "نام داشت .وی یکی از یاران رییس جمهوری آمریکا در مبارزه با بردهداری بود.

 

امروز، در این روز برای اولین بار به طور رسمی از واکسن ضد حصبه برای پیشگیری این بیماری در انسان استفاده شد و افراد یک گروهان پیاده انگلیسی ،واکسن ضد حصبه کوبیدند .برای اولین بار واکسن ضد حصبه توسط دو دانشمند فرانسوی" شانتومس و ویدال "کشف شد .پزشکی انگلیسی به نام" دکتر هاوکن "آن را کامل کرد و پزشک دیگر انگلیسی" رایت "آن را عمومی کرد .به روز 24 مه 1888 مراجعه شود

 

امروز، "کریستیان دهم "پادشاه دانمارک در قرن بیستم میلادی ،بعد از مرگ پدرش فردریک هشتم به سلطنت رسید .این پادشاه که تا قبل از رسیدن به سلطنت جزص فرماندهان نیروی دریایی دانمارک خدمت میکرد ،روز 15 مارس 1870 میلادی در" کپنهاک "قدم به عرصه وجود گذاشته بود .وی روز 20 آوریل 1947 میلاد در 77 سالگی مرد و فرزندش فردریک نهم به سلطنت رسید .به روز 15 مارس 1870 مراجعه شود

 

امروز، با تصرف" آرژیرو کاسترو "بندر جنوبی آلبانی که یکی از پایگاهها مهم و اصلی ایتالیا در خاک" آلبانی "بود ،دست آرژیرو کاسترو ایتالیاییها از آلبانی نیز کوتاه شد زیرا فاتح یونانیها بودند .ایتالیاهایی پس از تصرف آلبانی ،با موافقت آلمانیها ،از روز 29 اکتبر 1940 میلادی به یونان حمله کردند ولی نه تنها یونان را نگرفتند بلکه آلبانی را نیز از دست دادند .به روز 22 نوامبر 1940 مراجعه شود

 

امروز، سفینه فضاپیمای" جمینی "7 - یکی از طولانیترین پروازهای فضایی ایالات متحده آمریکا را به سرنشینی دو نفر از برجستهترین فضانوردان ایالات متحده آغاز کرد .در این سفر" فرانک بورمن و جیمز لاول "مجموعاش 330 ساعت و 35 دقیقه در مداری که برای آنان معین شده بود به دور زمین چرخیدند و 206 بار زمین را دور زدند .این دو فضانورد بعدها اولین کسانی بودند که به مدار ماه رفتند.

 

امروز، اولین قدم برای ایجاد کشور چکاسلواکی در اروپا برداشته شد و این قدم ،اتحاد سه منطقه" بوهم - موراوی و اسلواکی "بود که امروزه در شمار ایالات معتبر آن کشور محسوب میشوند .این سه منطقه ،قبلاش جزص امپراتوری روم محسوب میشدند و مدتها نیز زیر سلطه امپراتوریها عثمانی و اتریش بودند تا در 30 مارس 1526 زیر نفوذ و سلطنت" فردیناند "با عنوان" بوهم و هنگری "به صورت یک کشور جداگانه درآمد.

لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

وقایع تاریخی امروز 13 آذر

 

 1. مهاجرت علماء و روحانيون ايراني مقيم کربلا و سامرا به کشور درپي اولتيماتوم روسيه به دولت ايران - ش1290
 2. درگذشت محمدحسين دايي نمايشي( تولد 8 ربيع الاول 1287 هـ .ق ) - ش1304
 3. دستگيري " روشن ضمير "، مدير نشريه پيک اصفهان - ش1329
 4. دستور امام خميني مبني بر پرداخت حقوق روزنامه نگاران از صندوق ويژه - ش1357
 5. تشکيل اولين کنفرانس اسلامي فلسطين در تهران - ش1369
 6. درگذشت آيت الله سيد مرتضي موحدي ابطحي - ش1371

لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

وقایع تاریخی امروز 4 دسامبر مطابق با 13 آذر 1389

 

 1. تولد " فريتس لانگ "، کارگردان اتريشي الاصل آلماني - آمريکايي - م1890
 2. پايان جنگ ميان ترکيه و کشورهاي درگير منطقه ( جز يونان ) - م1912
 3. متحد شدن اتحاد جماهير شوروي و دولت در تبعيد لهستان - م1941
 4. تشکيل کنفرانس برمودا - م1952

لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

۱۳ آذر ـ برخی دیگر از رویدادهای ۴ دسامبر

 

 

● ۱۱۱۰: صلیبیون بندر صیدا را پس از یك محاصره طولانی تصرف كردند . این بندر كه ۲۵ قرن پیش به دست نیروهای مهاجم بابل ویران گردیده بود به دستور كوروش بزرگ با هزینه ایران بازسازی شده بود. صیدا اینك در قلمرو لبنان است .

● ۱۵۳۴: سلطان سلیمان امپراتور عثمانی چهارم دسامبر ۱۵۳۴ بغداد را تصرف كرد كه دولت صفویه ایران بعدا آن را پس گرفت . دهها سال پس از آن ، سلطان مراد چهارم سلطان وقت عثمانی که بغداد را مورد حمله نظامی قرار داده و با مقاومت قهرمانانه و تاریخی پادگان ایرانی شهر رو به رو شده بود با شاه وقت صفوی ( دربار اصفهان ) بر سر آن به مصالحه رسید.

● ۱۸۲۹: رسم قدیمی " سوتی " در هند كه سوزاندن همسر پس از مرگ شوهر بود ممنوع شد ، گرچه بعدا هم كم و بیش به صورت داوطلبانه ادامه یافت . طبق این رسم، زن با جسد شوهر متوفایش در یك زمان و یك محل آتش زده می شدند.

● ۱۹۱۸: وودرو ویلسون رئیس جمهوری آمریكا با كشتی رهسپار فرانسه شد تا در مراسم امضای معاهدات ورسای شركت داشته باشد . وی نخستین رئیس جمهوری آمریكا بود كه در طول زمامداری از این كشور خارج می شد.

● ۱۹۹۵: اسحق رابین نخست وزیر اسرائیل به دست یك جوان اسرائیلی كشته شد.

لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

۱۳ آذر ـ ۴ دسامبر ـ اخطار وثوق الدوله

 

۴ دسامبر سال ۱۹۱۸ ( ۱۳ آذر ۱۲۹۷ ) ، ۲۳ روز پس از پایان جنگ جهانی اول ، وثوق الدوله كه سلطان احمد شاه كناره گیری اش را از ریاست وزراء نپذیرفته بود به مخالفان خود اخطار كرد كه اگر باز هم با برنامه هایش مخالفت كنند ، آنان را شدیدا تنبیه خواهد كرد . وثوق الدوله كه مورد حمایت انگلستان بود چون می دانست كه استعفایش پذیرفته نخواهد شد ، ششم آذر ماه ژست كناره گیری گرفت تا پس از رد آن با قدرت بیشتری حكومت كند . دولت انگلستان كه باكمونیست شدن روسیه یكه تاز میدان ایران شده بود هر روز وعده كمك و امتیازتازه به وثوق الدوله می دادتا این كه با او قرار دادی را امضاء كرد كه دست كمی از تحت الحمایه شدن ایران نداشت.

لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

۱۳ آذر ـ ۴ دسامبر ـ انتقال دکتر مصدق از زندان بیرجند به احمد آباد

 

30.jpg

 

در این روز در سال ۱۹۴۰ ( ۱۳ آذر ۱۳۱۹ خورشیدی ) دكتر محمد مصدق كه در بیرجند زندانی بود به احمدآباد ساوجبلاغ ( نزدیك كرج ) منتقل و به حالت تبعید تحت نظر ماموران انتظامی در آمد . رضا شاه با دكتر مصدق كه طبیعتی دمكرات و ضد زورگویی داشت میانه خوبی نداشت و وی را در بیرجند زندانی كرده بود تا ازنیش انتقادهایش آسوده شود . دكتر مصدق در دهه ۱۳۳۵ نیز پس از تحمل سه سال زندان به احمد آباد تبعید شده بود وتا پایان عمر به صورت تبعید غیر قانونی در آنجا باقی ماند و در همانجا هم مدفون است كه مقبره و تبعیدگاه او كه هر سال مورد دیدار بسیاری از ایرانیان قرار می گیرد اخیرا جز آثار ملی در آمده و محفوظ خواهد ماند . دكتر مصدق پس از تبعید رضاشاه از ایران آزاد شد و مردم تهران بار دیگر او را به عنوان نماینده اول خود به مجلس فرستادند و او بود كه به سلطه طولانی انگلستان بر ایران پایان داد و ایرانیان را در طول حكومت دو سال و نیمه خود به صورت مردمی مبارز در افكار جهانیان در آورد .

لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

۱۳ آذر ـ ۴ دسامبر ـ وقتی که یک فیلسوف مشاور رئیس کشور می شود

 

 

31.jpg

 

چهارم دسامبر سال ۵۴ میلادی سنای روم بر پایه افكار افلاتون كه مردم عموما یا اهل عمل هستند و یا اهل فكر و رئیس كشور باید هر دو هنر را داشته باشد تصویب كرد از آنجا كه دشوار است چنین فردی را به دست آورد ، امپراتور كه عمدتا مرد عمل است باید دارای یك مشاور از اصحاب فكر شود تا كامل گردد و چون در آن زمان ، تنها دو فیلسوف بزرگ در « رم » وجود داشت تصمیم گرفتند كه « لوسیوس آمنوس سنه كا » را كه درعین حال بهترین خطیب وقت بود به عنوان مشاور اول و « بوروس » فیلسوف دیگر را جانشین مشاور قرار دهند . پاره ای از مورخان قرون جدید و معاصر نوشته اند كه هدف سنای روم در حقیقت تعدیل كارهای ناصواب « نرون » امپراتور وقت بود وچون "سنه كا" مدتی معلم خصوصی نرون بود اورا مشاور اول وی قرار دادند که با این مصوبه مخالفت نكند .

 

« سنه كا » كه در اسپانیا در یك خانواده رومی به دنیا آمده بود در فلسفه و حكمت ، و هنر خطابت چنان پیشرفته بود كه اورا « كامل » لقب داده بودند . سنه كا ی ۶۰ ساله پیش از قبول سمت تازه در جلسه سنا خطاب به سناتورها گفت كه با سه شرط این سمت را خواهد پذیرفت و این شرایط از این قرارند : خود داری از جنگ دیگری با ایران و حل اختلافات و تقسیم جهان میان دو امپراتوی از را مذاكره ، زیراكه تاكنون جنگ با ایران به سود رومیان نبوده وخاطره شكست كراسوس از ایران را پس از یك قرن فراموش نكرده اند . مادر ، همسر و بستگان امپراتور نباید در امور كشور مداخله و از این و از آن جانبداری كنند و بالاخره مكاتبات و متن سخنرانیهای امپراتور باید قبلا توسط او تهیه شود زیرا كه این اسناد در تاریخ خواهد ماند و اگر كسی نباشد كه حرفهای امپراتور را كنترل كند ممكن است دردسر ساز شوند و سنا و امپراتور، هر دو ، این شرایط را پذیرفتند . سناتور ها از شرط دوم سنه كا تعجب كردند زیرا كه مادر امپراتور از حامیان سنه كا بود و هزینه تحقیقات و تحریر كتابهایش را تامین می كرد.

 

حرف شنوی نرون كه طبیعتی ظالم داشت از سنه كا دیری نپایید و هرسه شرط را زیر پا گذارد و با ایران بر سر شاه ارمنستان كه همیشه یك شاهزاده ایرانی بود به یك معارضه شش ساله دست زد و بالاخره بلاش شاه وقت ایران پیروز شد .

 

سنه كا پس از این كه نرون مادر خود را كشت و ترتیب قتل « بوروس » را داد و با هر پیش آمدی مخالفانش را متهم واز سر راه خود برمی داشت و به اندرز های گوش نمی كرد كناره گیری كرد كه نرون همسر خود را هم با ضربه لگد كشت و ظلم های دیگر ی مرتكب شد كه مردم پاره ای از این جنایات را به حساب كوتاهی سنه كا گداشتند كه سنه كا پس از نوشتن رساله ای در دفاع از خود كه اندرز ها ی او در مغز چون سنگ نرون فرو رفتنی نبود خودكشی كرد . با این عمل، مردم متوجه اشتباه خود درباره سنه كا شدند و بیزاری انان از نرون صد چندان شد به گونه ای كه نرون نیز به دلیل همین تنفر عمومی در نهم ژوئن سال ۶۸ میلادی خود كشی كرد .

 

از« سنه كا» ده كتاب در باره فلسفه و فن خطابت و نوشتن باقی مانده كه معروفترین انها « تفاوت آرزو و هوس » است.

خودكشی سنه كا و نرون باعث به فراموشی سپرده شدن ابتكار سنای روم نشد و اینك بیشتر سران كشورها دارای اندیشمند و مورخ مشاور هستند و نطقهای رسمی شان را كارشناسان این كار می نویسند و....

لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

مهمان
این موضوع برای عدم ارسال قفل گردیده است.
×
×
 • اضافه کردن...