رفتن به مطلب
لطفا جهت استفاده از تمام مطالب ثبت نام کنید ×
انجمن های دانش افزایی چرخک
لطفا جهت استفاده از تمام مطالب ثبت نام کنید

تقویم تاریخ ( 16 آذرماه )


tehsky

ارسال های توصیه شده

۱۶آذر - از آغاز سال در تقویم رسمی ایران ۲۶۲روز گذشته و به پایان آن ۱۰۳روز (در سال عادی) یا ۱۰۴روز (در سال کبیسه) ماندهاست.

 

رویدادها

۱۳۲۰ - حمله ارتش ژاپن، به پایگاه نیروی هوایی ارتش و تکاوران آمریکا، در پرل هاربر (خلیج مروارید) در جریان جنگ جهانی دوم.

۱۳۳۲ - حمله دولت کودتا فضلالله زاهدی به دانشکده فنی دانشگاه تهران در جریان اعتراضات به سفر معاون رئیسجمهور وقت آمریکا (ریچارد نیکسون). سه دانشجو (دو تن هوادار حزب توده و یک تن هوادار جبهه ملی) در این روز که به روز دانشجو معروف شد، کشته شدند.

۱۳۸۸ - تظاهرات هواداران جنبش سبز در ایران و سایر کشورها با حضور دهها هزار نفر از مردم و دانشجویان.

 

زادروزها

۱۲۰۲ - لئوپولد کرونکر، ریاضیدان و منطقدان آلمانی.

۱۳۲۸ - تام ویتس، خواننده، آهنگساز و بازیگر آمریکایی.

 

مرگها

۱۳۶۹ - رینالدو آرناس (به اسپانیایی: Reinaldo Arenas)، نمایشنامهنویس، نویسنده و شاعر کوبایی.

۱۳۷۲ - جواد معروفی ، آهنگساز، پیانیست و رهبر ارکستر ایرانی.

مناسبتها

ایران - روز دانشجو.

 

[align=justify]

روزي كه كوروش وصيت كرد گور او در پاسارگاد (پارس) باشد و "زروبابل" را رئيس يهوديان آزاد شده از اسارت کرد 1207korosh.jpg

كوروش بزرگ بنياد گذار ايران 530 سال پيش ز ميلاد در اينجا كه وصيت كرده بود دفن شدكوروش بزرگ بنياد گذار ايران هفتم دسامبر سال 539 پيش از ميلاد ضمن ديدار از معبد اصلي شهر بابل و اداي احترام نسبت به آن، در همين جا خطاب به همراهانش اعلام داشت كه در هرجاي دنيا كه بميرد بايد جسد او را به پاسارگاد پارس منتقل و در آنجا دفن كنند. اين بيان کوروش در تاريخ تحت عنوان "وصيت کوروش" ضبط شده است. کوروش با اين که زرتشتي بود به اديان ديگر که پيروان داشتند و نزد آنان مقدس بودند احترام مي گذارد.

وي در همين روز «زروبابل» را به رياست بيش از چهل هزار يهودي كه آنان را از اسارت بابلي ها آزاد كرده بود برگماشت تا به اورشليم بازگرداند و به حد كافي سرباز محافظ و پول در اختيار گذارد تا اورشليم و معابد ويران شده يهوديان را بازسازي كنند. بسياري از اين يهوديان از پنجاه سال پيش از آن در اسارت دولت بابل بودند. يهوديان آزاد شده سال 538 پيش از ميلاد به ديار خود رسيدند. كوروش 29 اكتبر سال 539 پيش از ميلاد اعلام داشته بود كه ماموريت او براي آزاد كردن آسياي غربي و الحاق اين مناطق به جامعه مشترك المنافع ايران پايان يافته است و بايد نوروز را در پارس باشد. كوروش پس از تصرف بابل، دستور نوسازي بندر صيدا (واقع در لبنان فعلي) را كه به دست بخت النصر امپراتور بابل ويران شده بود به هزينه ايران صادر كرد.

[/align]

ویرایش شده توسط tehsky
لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

سيسرو فيلسوف، خطيب و سياستمدار روم باستان در اين روز كشته شد. - نگاهي به نظرات و تاليفات او

هفتم دسامبر سال 43 پيش از ميلاد سيسرو (ماركوس توليوس سيسرو) فيلسوف، خطيب و اديب روم باستان به دست نظاميان ماركوس آنتونيوس در نقطه اي دور از شهر رم كشته شد. ماركوس «سيسرو» را متهم به مشاركت در قتل سزار در تالار سناي روم كرده بود و به خونخواهي سزار وي را كشت و دستورداد كه دست راست و سر او را جدا ساختند و در فوروم (محل سخنرانيهاي عمومي در شهر رم)، همانجائي كه صدها بار سخنراني كرده بود آويزان كردند.

اشتباه سيسرو در اين بود كه وارد سياست شده بود. او از خاندان بزرگان نبود و براي اين كه به حساب آيد و نيز به منظور ترويج و عملي ساختن افكار خود وارد سياست شد و با اين کار نه تنها به اعتبار علمي خود صدمه زد بلكه جانش را هم ازدست داد. وي حتي يك بار مجبور شد بر خلاف عقايد فلسفي خود از اعدام فوري سه ژنرال ياغي جانبداري كند حال آن كه طبق عقايد او، هركس حق محاكمه منصفانه دارد. سيسرو به دليل مخالفت شديد با ديكتاتوري، و وفاداري به جمهوريت با كارهاي سزار موافقت نداشت.

سيسرو كه در سال 106 پيش از ميلاد در شهر «آرپينو» واقع در 120 كيلومتري شرق شهر رم به دنيا آمده بود در جواني به يونان، رودس و ايوني (ساحل غربي آناتولي) رفته بود و در آنجا به مطالعه فلسفه، تاريخ، ادبيات و فن خطابت پرداخته بود. سخنراني هاي عمومي سيسرو به قدري نافذ بود كه وي را به عنوان كنسول و سپس سناتور انتخاب كردند و وارد سياست شد.

سيسرو در يك جلسه سنا شديدا با تصميم كراسوس براي جنگ با ايران مخالفت كرده بود ولي راي اكثريت سنا با كراسوس بود. پس از شكست كراسوس در جنگ با ايران از سپهبد سورنا فرمانده ارتش ايران در سال 53 پيش از ميلاد و از دست دادن جان خود در اين جنگ، اهميت سيسرو كه با اين جنگ مخالفت كرده بود بيشتر شد.

سيسرو كتاب «ماهيت بد و خوب» خود را بر پايه آيين زرتشت و آموزش هاي او نوشته است و در كتاب ديگر ش «درباره درستي» بسياري از اندرزهاي زرتشت را نقل و تفسير كرده است.

از سيسرو آثار و كتابهاي متعدد باقي مانده است از جمله كتاب «موازنه» در علوم سياسي، وظيفه، فلسفه هاي نادرست، بروتوس، ازجانب بالبوس، مسائل فلسفه، عقايد، فنون نطق و خطابت، درباره پيري، پايان ها، طبيعت خدايان و ....

سيسرو در كتاب «وظيفه» به مسئوليت هاي مختلف اشاره كرده و تجربه خدمت در ارتش را يك امر واجب دانسته و نوشته است كه هر مرد بايد تجربه نظامي داشته باشد تا نه تنها مفهوم جنگ را بداند بلكه بتواند نتايج ان را براي خود مجسم كند. وي در همين كتاب در باب دولتمرد نوشته است كه دولتمرد همانند يك پدر بايد هميشه نگران آن باشد كه چه ميراثي بايد از خود باقي بگذارد؛ پدر براي فرزندانش و دولتمرد براي هموطنانش و هرچه که اين ميراث غني تر باشد بهتر است و "تاريخ" از او به بزرگي و يک انسان کامل ياد خواهد کرد و ياد او هميشگي و جاودان خواهد ماند. كسي نبايد براي بازماندگان درد سر به ميراث بگذارد.

در كتاب موازنه، سيسرو به دفاع از دمكراسي پرداخته و براي جلوگيري از ديكتاتوري توصيه كرده است كه ميان سنا (قوه تقنينيه) و امپراتور (رئيس قوه مجريه) بايد موازنه قدرت بر قرار باشد. وي اساسا با رياست يك فرد بر قوه مجريه مخالف است و از شوراي رياست كشور سخن به ميان مي آورد. سيسرو حكومت انتخابي را حق بشر مي داند و به اين ترتيب با حكومت موروثي ميانه خوبي ندارد. در همين كتاب، وي برخوردار بودن از محاكمه منصفانه را حق هر انسان مي داند و استدلال مي كند كه عمل و اقدام ناروا (عمل فيزيكي) جرم است؛ نه فكر و انديشه به زعم بعضي ها بد و نادرست. اگر افكار يك فرد زيان آور تلقي شود اين شخص بايد تبعيد شود نه جريمه، زندان و يا اعدام.

سيسرو در كتاب «در باره درستي» نوشته است كه هيچ همكار و همنشيني زيان بارتر و بدتر از چاپلوس نيست و يك چاپلوس نبايد به خدمت عمومي ( كارمندي دولت) پذيرفته شود. سيسرو مي گويد كه اگر قدر شناسي نباشد؛ خدمت و خلاقيت هم وجود نخواهد داشت و مردمي كه قدر پيشينيان خود را كه خدمت كرده اند نشناسند و آنان را در نظر نداشته باشند كشورشان - دير و يا زود - از هم خواهد پاشيد. او غم انگيز ترين رويداد يك ملت را جنگ داخلي (برادر كشي) مي داند. سيسرو با اين كه چند بار در مذمت قضاوت عجولانه نوشته، خود او در ناميدن پمپي ژنرال رومي به «پمپي بزرگ» كه جاه طلبي او و ديگران باعث يك جنگ داخلي خونين در روم شد عجله كرد و يكي از انتقادهاي وارده به سيسرو همين بوده است. بخشهايي از كتاب فنون نطق و خطابت سيسرو هنوز در مدارس غرب كه اين رشته از دروس اجباري انها است تدريس مي شود.

بايد دانست كه ارتش ايران در جنگ سال 36 پيش از ميلاد ماركوس آنتونيوس قاتل سيسرو را در آناتولي شرقي آن چنان شكستي سخت داد كه اشك ريزان فرار كرد و هزاران نظامي زير فرمان او كه به اسارت ايرانيان در آمده بودند براي كار كشاورزي به محل كنوني شهر اروميه فرستاده شدند.

لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

زادروز "صوفي رازي" رياضيدان و فضاشناس ايراني قرن دهم ميلادي

امروز زادروز ابوالحسن عبدالرحمن صوفی رازی (در غرب معروف به «ازّوفی») ریاضیدان و فضاشناس ایرانی دوران دیلمیان است که هفتم دسامبر 903 میلادی (نهم محرم الحرام سال 291 هجری قمری) در ری به دنیا آمد و 83 سال عمر کرد. وی که عمدتا در اصفهان (مرکز حکومت عضدالدوله دیلمی)و شهر گور ایالت پارس می زیست و تحقیق می کرد عملا دنباله کارهای فضاشناسان یونانی عهد باستان را گرفته و بسیاری از ثوابت را اندازه کرده و کهکشانی را که تنها از چند نقطه جهان از جمله یمن قابل دیدن است رصد کرده بود. وی که بر زبان یونانی مسلّط بود بسیاری از تالیفات دانشمندان یونان قدیم را به زبان عربی که در آن زمان زبان علمی جهان اسلام (همانند لاتین در اروپای آن زمان) بود ترجمه کرده بود. صوفی رازی نتیجه بررسی های خودرا در دو کتاب آورده است که کتاب مهمتر او ثوابت (الکواکب الثابته) عنوان دارد. اروپائیان نام اورا بر گودالی در ماه گذارده اند.

لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

شبيخون ژاپني ها به پرل هابر و ورود آمريكا به جنگ جهاني دوم

بامداد هفتم دسامبر سال 1941 نيروي دريايي امپراتوري ژاپن به پايگاه ناوگان آمريكا در اقيانوس آرام ــ پرل هاربر ــ واقع در مجمع الجزاير هاوايي شبيخون زد. هواپيماهاي يك ناو هواپيمابر ژاپني كه در فاصله 374 مايلي (580 كيلومتري) پايگاه لنگر انداخته بود در دو موج در ساعت 7 و 53 دقيقه و 8 و 55 دقيقه بامداد به اين پايگاه حمله بردند. در اين حملات 2 هزار و 403 نظامی آمریکایی كشته، 188 هواپيما منهدم و هشت ناو جنگي ایم کشور غرق شد و يا آسيب شدید ديد. دو ناو سنگين آريزونا و اكلاهما از جمله کشتي هايي بودند که غرق شدند. اين خبر ظهر آن روز به اطلاع روزولت رئيس جمهور وقت آمريکا رسيد. وي روز بعد از كنگره آمريکا (قوه مقننه) مجوز دادن اعلان جنگ گرفت و از همان روز آمريكا، نخست در منطقه اقیانوس آرام و سپس جبهه اروپا وارد جنگ جهاني دوم شد كه تا سال 1945 طول كشيد. روزولت ورود آمريکا به جنگ جهاني دوم، پس از تعرض نظامي هيتلر به شوروي را به حال آمریکا (که داشت آثار رکود اقتصادی بزرگ را پشت سر می گذارد) مفید و لازم تشخيص داده بود و در انتظار فرصت بود که در دسامبر 1941 آن را به دست آورد.

ژاپني ها همزمان با زدن شبیخون به پرل هاربر، به پايگاههاي نظامی انگلستان در خاور دور نیز حمله برده بودند. چرچيل از ورود آمريكا به جنگ جهاني دوم خرسند شد زيرا كه پس از تسليم شدن فرانسه، در جبهه غرب اروپا در برابر آلمان تنها مانده بود. ژاپنی ها در توجیه حمله به پرل هاربر گفته بودند که آمریکا با لغو قراردادهای بازرگانی و قطع صدور نفت خود و مکزیک به ژاپن راه دیگری باقی نگذارده بود. بعلاوه، دولت واشنگتن منطقا حق حکومت بر جزایر اقیانوس آرام [هاوایی، گوام، ساموآ و ...) را ندارد.

لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

برنامه آمریکا برای گرجستان - گام اول: کناررفتن شواردنادزه

ايوانف وزير امور خارجه وقت روسيه كه در جريان كناره گيري «ادوارد شواردنادزه» از رياست جمهوري گرجستان در تفليس بود در مصاحبه اي كه هفتم دسامبر 2003 انتشار يافت دولت آمريكا را متهم كرده بود كه در استعفاي شواردنادزه نقش موثر داشته است. وي تلويحا گفته بود؛ دولت آمريكا «ريچارد مايلز» را كه قبلا سفير اين كشور در بلگراد بود و در زمان سفارت او ميلوشويچ از ریاست کشور تغيير يافته بود به سفارت خود در تفليس منصوب و از همان زمان روشن بود كه شواردنادزه بايد مي رفت. ایوانف افزوده بود که ديدار جيمز بيكر وزير امورخارجه پيشين امريكا و مرد قدرتمند حزب جمهوريخواه اين كشور از گرجستان، 21 روز پيش از تظاهراتي كه به كناره گيري شوارنادزه انجاميد عمدتا به همين منظور و فراهم آوردن وسايل کناررفتن وي و روي کار آوردن تدريجي (مرحله به مرحله) يک عامل آمريکا در گرجستان استراتژيک بود.

بيكر همتاي شواردنادزه در اواخر دوران جنگ سرد بود و به اتفاق، پايان جنگ سرد را اعلام داشته بودند. شوارنادزه در انحلال بلوك شرق و نيز فروپاشي اتحاد شوروي به غرب كمك بسيار كرد. بايد دانست كه گرجستان با موقع استراتژيك حساس و استثنايي خود، از زمان قتل آغامحمد خان قاجار به دست نوكرانش در قفقاز، به مدت دو قرن، جزئي از قلمرو روسيه بود، و استالين رهبر قدرتمند شوروي از گرجستان برخاسته بود.

طبق تفسيرهاي دسامبر 2003 روزنامه هاي ملل بي طرف، اظهارات ايوانف نهايت ضعف و انفعال روسيه وقت را با آن همه اسلحه اتمي و موشكي منعكس مي کرد.

اين مفسران در همان زمان پيش بيني کرده بودند که اين ضعف و عقب نشيني روسيه ممکن است طولاني نباشد و پوتين با اينکه با کمک يلتسين به قدرت دست يافته است بزودي سياست ديگري در پيش گيرد و جبران مافات کند!.

لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

در دسامبر 2004: نشانه هاي آغاز پايان دوره تاريخي كه در 1991 آغاز و "کوتاه مدت" خوانده شده است

رشته ديدارهاي ولاديمير پوتين از چند كشور و در ميان آنها چين، برزيل، هند و تركيه در نوامبر و دسامبر 2004 و ادامه آنها در آينده كه در رسانه ها تعبير به تعرض سياسي ـ اقتصادي تازه مسكو شده بود، و نيز تلاش چند كشور ديگر براي عضويت دائمي در شوراي امنيت و مضافا معارضه بر سر انتخابات اوكراين ميان مسكو و غرب و تحولات سياسي ديگر ماههاي آخر سال 2004؛ نشانه هايي از آغاز پايان دوره تاريخي كوتاه مدتي تلقي شده بود كه با انحلال پيمان ورشو، و سپس فروپاشي شوروي در سال 1991 آغاز شده بود.

برخي از اصحاب نظر در آغاز دهه 1990 بعيد دانسته بودند كه عمر اين برهه كه بعدا دوران برتري آمريكا خوانده شده بود از 15 تا 18 سال تجاوز کند و حداکثر تا سال 2010.

در دسامبر 2004 صاحبنظران نشانه هاي آغاز پايان اين برهه را پيدايش قدرتهاي روزافزون ديگر در صحنه جهان، متقاضيان تازه عضويت دائمي در شوراي امنيت و حالت تعرضي به خود گرفتن مسكو را به دست داده بودند كه اين بار ژست تزاري بودنش بيش از ايدئولوژي خواهد بود؛ به علاوه پيش بيني رو به ضعف گذاردن دلار به سبب رواج بيش از اندازه در سطح جهان و احيانا يک رکود اقتصادي ديگر و تشديد رقابت هاي اقتصادي شرق با غرب. اين اصحاب نظر که عقايدشان در رسانه ها دسامبر 2004 منعکس است نشانه هاي متعدد ديگر داير بر نزديك بودن پايان برهه برتري واشنگتن به دست داده بودند - برهه اي كه در 1991 آغاز شد و «جيمز بيكر» وزير امورخارجه وقت آمريكا از حزب جمهوريخواه آن را «نظم نوين جهاني» ناميده بود.

تاريخنگاران در دسامبر 2004 ايجاد مثلث معروف به «تراي پارتايت Tripartite» را كه روسيه، چين و هند در پي تلاشهاي پوتين با آن موافقت كرده اند عامل مهمي در تغيير وضعيت سياسي جهان و موازنه قدرت دانسته بودند. «نووستيNovosti » خبرگزاري قديمي روسيه در اين زمينه نوشته بود كه نخستين نشست سران اين «تراي پارتايت» در سال ميلادي 2005 برگزار خواهد شد. مفسران رسانه ها، منظور اصلي از ديدار دو روزه پوتين از تركيه در دسامبر 2004 را ايجاد اعتماد ميان دو ملت روس و ترك پس از سه قرن درگيري و معارضه، و در راستاي تلاش او به ايجاد يك جهان چند قطبي بشمار آورده بودند.

به نظر برخي از اين اصحاب نظر در نوامبر و دسامبر 2004، اگر در انتخابات نوامبر 2004 آمريكا، «جان كري» جاي جورج بوش را گرفته بود، ممكن بود كه برهه "برتري آمريکا" عمر بيشتري كند زيرا كه وي كسر بودجه آمريكا را متعادل، مسئله عراق را حل و از مداخله گسترده در امور ساير كشورها پرهيز مي كرد و در نتيجه مقاومت در برابر اين برتري كاهش مي يافت. به باور اين دسته از اصحاب نظر، برتري آمريکا عمدتا بر پايه نفوذ رسانه اي (نطق و نوشته) است كه استقامت زياد ندارد. انتقاد غير منتظره و شديد پوتين از مداخله آمريكا و اروپاي غربي در بحران انتخاباتي اوكراين (به نام انقلاب مخملي)، اين دولتها و دولتهايي را كه از ادامه برتري آمريكا خوشنود نيستند متوجه مسكو و تقويت جناح در شرف تاسيس روسيه كرده است. پوتين در عين حال مي كوشد كه جمهوري هاي داخلي شوروي سابق را بار ديگر به گرد مسكو جمع كند و در اين راه نيز برخورد او با غرب قابل پيش بيني است و هرگونه برخورد در اين سطح، عمر نظام جهاني را كه از 1991 برقرار شده است كوتاهتر خواهد ساخت.

مرور زمان در طول 4 سال (تا نوامبر و دسامبر 2008) ثابت کرد که همه پيش بيني هاي مورخان و مفسران که در بالا به آنها مختصر اشاره اي شد درست بوده است.

مشكل احضار برخي از ذخيره ها به خدمت ارتش در آمريكا - اظهارات چند احضار شده در دسامبر 2004

شبكه تلويزيوني سي بي اس آمريكا يكشنبه شب (پنجم دسامبر 2004 ) در برنامه «شصت دقيقه» خود مصاحبه «باب سايمون» گزارشگر اين برنامهبا چند زن و مرد آمريكايي را پخش كرد كه سالها پيش از ارتش اين كشور كناره گيري كرده و برخلاف انتظارشان اخيرا به خدمت و عزيمت به عراق براي دست كم 18 ماه احضار شده بودند و اين امر باعث نگراني آنان شده بود.

سايمون در مقدمه اين گزارش مصور گفت كه شمار نيروهاي آمريكايي مستقر در عراق اينك (دسامبر 2004) به 150 هزار تن افزايش يافته و لشكر 82 هوابرد آمريكا نيز مامور استقرار در عراق شده است.

مصاحبه شوندگان گفتند كه گمان مي كنند عدم اشتياق به استخدام تازه در نيروهاي مسلح آمريكا به سبب ادامه تلفات در جنگ عراق و احتمال تشديد درگيري در افغانستان و استقرار در نقاط ديگر جهان، باعث احضار آنان شده است.

يكي از زناني كه با او مصاحبه شد گفته بود كه تعهد او به ارتش، پايان يافته و داراي سه فرزند خردسال از جمله يك طفل هفت ماهه است، چگونه مي تواند اين بچه ها و خانه و شوهر را بگذارد و براي يك ماموريت يك 18 ماهه به عراق برود؟!. وي افزوده بود كه طبق قانون اساسي، ارتش آمريكا بايد از داوطلبان تشكيل شود و او با داشتن سه كودك، ديگر داوطلب كار در ارتش نيست.

مصاحبه شونده ديگر، يك زن 55 ساله بود كه 135 سانتيمتر قد دارد. او گفت چون ديگر تعهدي براي خدمت در ارتش نداشت هرگز تصور نمي كرد كه يك زن 55 ساله كوتاه قد با موي سپيد را به تجديد خدمت دعوت كنند و بخواهند او را به عراق پر آشوب بفرستند. يک زن ديگر گفت كه پس از اتمام قراردادش با ارتش در قسمت كارآگاهي پليس استخدام شده و نمي خواهد اين كار خوب را از دست بدهد. مصاحبه شونده بعدي گفت: 16 سال در ارتش خلبان هلي كوپتر بودم و اينك زمان زندگي در كنار زن و فرزند است كه مرا برخلاف انتظار احضار كرده اند. مرد بعدي گفت: سالهاست كه شغل غير نظامي مهمي به دست دارد و نمي خواهد اين شغل را رها كند و دوباره لباس نظامي بپوشد.

هفتم دسامبر سال 54 ميلادي سناي روم بر پايه افكار افلاتون كه مردم عموما يا اهل عمل هستند و يا اهل فكر و رئيس كشور بايد هر دو هنر را داشته باشد تصويب كرد از آنجا كه دشوار است چنين فردي را به دست آورد، رئیس دولت كه عمدتا مرد عمل است بايد داراي يك مشاور از اصحاب فكر باشد تا كامل شود و چون در آن زمان، تنها دو فيلسوف بزرگ در «رم» وجود داشت تصميم گرفتند كه «لوسيوس آمنوس سنه كا» را كه درعين حال بهترين خطيب وقت بود به عنوان مشاور اول و «بوروس» فيلسوف ديگر را جانشين مشاور اول قرار دهند.

در پي قطعي شدن انتخاب جورج دبليو بوش به رياست جمهوري آمريكا با راي ديوان عالي اين كشور در دسامبر 2000، با توجه به خصوصيات همكاراني كه برگزيده بود (و وجود تردید به شایستگی آنان)، سران حزب جمهوريخواه [حزب حاکم] برای جلوگیری از اتخاذ تصمیمات زیان آور دستگاه اجرایی به تجربه سناي روم [دسامبر 54 میلادی] و انتصاب «سنه نكا» استناد کردند و مصرّا از بوش خواستند كه در كنار دفتر هر مقام اجرایی و ازجمله خودش، يك فرد آگاه و اهل فکر (همانند سنه كا) را بگمارد تا دستيار فكري مقام مربوط باشد. بوش (بدون توجه به اینکه در آمریکا از دیرزمان چندین اطاق فکر به صورت انستیتوهای مستقل به فعالیت سرگرمند) به جاي يك فرد، در كنار دفتر هر مقام، يك گروه مشاور ـ اسما «مغز متفكر» مستقر كرد كه هيچكدام هم «سنه كا» نبودند و همين ها كار اورا خراب كردند. براي مثال يكي از آنان كه از جامعه يهوديان آمريكا بوده است و بعدا هم براي مدتي رئيس بانك جهاني شد طرح اشغال نظامي عراق را تهيه و به دولت قبولانيد و ....

برخي ديگر از رويدادهاي 7 دسامبر

1877: توماس اديسون گرامافوني را كه ساخته بود و نخستين « جعبه ساز » جهان بود به معرض تماشا گذارد.

1894: فرديناند دو لس پس سازنده آبراه سوئز در 89 سالگي در گذشت .

1925: مجلس موسسان ايران براي اصلاح قانون اساسي ( بركناري قاجاريه و برقراري پهلوي ) در تهران كار خود را آغاز كرد . 54 سال بعد در همين ايام، قانون اساسي جمهوري اسلامي به رفراندم گذارده شد و جاي قانون اساسي سابق را گرفت.

1926: نخستين يخچال گازي ساخته شد.

1945: اولين اجاق مايكرو ويو ساخته شد.

1948: مهندس مهدي بازرگان رئيس دانشكده فني دانشگاه تهران شد. رئيس دانشگاه دكتر علي اكبر سياسي و نخست وزير وقت ساعد مراغه بود.

1949: مقامات دولت معروف به مليون چين به رياست چيانكايشك به تايوان فرار كردند و آنجا را مركز فعاليت خود قرار دادند و مسئله اي را به وجود آوردند كه هنوز ادامه دارد.

1953: در پي قتل و جرح گروهي از دانشجويان دانشگاه تهران در 16 آذر که به نشانه اعتراض به تجديد روابط سياسي ايران و انگلستان و ... برگزار شده بود امروز نيز كلاسهاي درس تعطيل بود و ايران قيافه ماتمزده به خود گرفته بود. روزنامه هاي وقت نتوانسته بودند که اين رويداد را آن طور که اتفاق افتاده بود گزارش کنند و به نقل اطلاعيه هاي رسمي يکسويه و مقاله هاي اندرزگونه بسنده کرده بودند. مشروح اين رويداد و وقايعي را كه به آن انجاميد مي توانيد در سايت 24 نوامبر و 6 دسامبر مطالعه كنيد.

1988: يك زمين لرزه هفت ريشتري دهها هزار تن را در جمهوري ارمنستان كشت.

لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

"بلز پاسکال "نابغه بزرگ ریاضیات فرانسه در قرن هفدهم میلادی پس از 39 سال زندگی بدرود حیات گفت .وی که روز 19 ژوئن 1623 میلادی متولد شده بود ،در خردسالی به ریاضیات دل بست و در 6 سالگی کتابی درباره مقاطع مخروطی نوشت .در اواخر عمر به مذهب روی آورد و در این زمان است که کتاب معروف" نامههای ولایتی "را علیه ژزوئیتها منتشر کرد.

مارشال" نی "یکی از شجاعترین و معروفترین سرداران فرانسه در دوران سلطنت ناپلئون بناپارت امپراتور تاریخی فرانسه ،به امر لویی هجدهم امپراتور فرانسه که بعد از ناپلئون به سلطنت رسیده بود ،به جرم طرفداری از ناپلئون تیرباران شد .وی" میشل "نام داشت و لقب" دوک مسکو "نیز به او داده شده بود .مارشال نی به سال 1769 در" سارهلویی "متولد شده بود.

"دانیل بون "جنگجوی شجاع و عامل اصلی اسکان سفیدپوستان در ایالت" کنتوکی "که بعدها منجر به الحاق آن سرزمین به صورت یک ایالت مستقل به ایالات متحده آمریکا دانیل بون شده ،بعد از 86 سال زندگی بدرود حیات گفت .پنسیلوانیا روز 21 مه 1734 میلادی در" ادوآل "واقع در متولد شده بود و مدت 30 سال برای اسکان سفیدپوستان در سرزمین" کنتوکی "با سرخپوستان میجنگید.

"باراس "یکی از رهبران انقلاب کبیر فرانسه و یکی از برجستهترین سیاستمداران آن کشور در قرون هجدهم و نوزدهم میلادی پس از 74 سال زندگی ،بدرود حیات گفت" .پل ویکونت دوباراس "روز 28 مارس 1755 میلادی در شهر" فوکس آمفوکس "در یک خانواده اشرافی قدم به عرصه وجود گذاشته بود .وی در دوران حکومت کنوانسیون و بعد نیز در حکومت" دیرکتوار "جزص اعضاص حاکمه فرانسه بود.

حملات برقآسای نیروهای ژاپنی ،همزمان با بمباران پایگاه دریایی" پرل هاربور "در اقیانوس آرام ،به اراضی و ممالک آسیای جنوب شرقی و جزایر اقیانوس آرام آغاز شد در این عملیات که به" جنگ برقآسای خاور دور "معروف شد 400 هزار سرباز و 300 هواپیما شرکت داشتند .قسمت اعظم جزایر و ممالک سواحل اقیانوس آرام در این حملات به تصرف ژاپن درآمد.

جزیره" ایسلند "در اقیانوس اطلس شمالی ،به تصرف ناوگان ایالات متحده آمریکا درآمد .ایسلند ،که امروزه به طور مستقل و با رژیم جمهوری اداره میشود در آن زمان متعلق به کشور دانمارک بود .نظر به اهمیت سوقالجیشی فراوانی که این جزیره بزرگ در اقیانوس اطلس شمالی داشت به موجب پیمانی که میان دانمارک و آمریکا بسته شد در این روز به اشغال آمریکا درآمد و بعد از جنگ استقلال خود را بازیافت.

لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

  تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

×
  • اضافه کردن...