رفتن به مطلب
لطفا جهت استفاده از تمام مطالب ثبت نام کنید ×
انجمن های دانش افزایی چرخک
لطفا جهت استفاده از تمام مطالب ثبت نام کنید

تقویم تاریخ ( 20 آذرماه )


tehsky

ارسال های توصیه شده

۲۰ آذر - از آغاز سال در تقویم رسمی ایران ۲۶۶ روز گذشته و به پایان آن ۹۹ روز (در سال عادی) یا ۱۰۰ روز (در سال کبیسه) مانده است.

زادروزها

■۱۳۱۰ - علیاکبر سعیدی سیرجانی، ادیب، پژوهشگر و نویسنده ایرانی

■1358 - مریم گنجی، عارف ، اندیشمند و پژوهشگر متافیریک

مرگها

■۱۳۶۰ - سید عبدالحسین دستغیب، روحانی ایرانی

 

امروز، "گیبرتی "استاد بزرگ معماری و هنرمند نامدار ایتالیایی در قرون چهاردهم و پانزدهم میلادی ،در شهر" فلورانس "قدم به عرصه وجود گذاشت .وی در ظرافت و دقت هنری سرآمد هنرمندان عصر خود بود .برای محل غسل تعمید فلورانس ،دو در مفرغی ساخت که برای یکی 21 سال و برای دیگری 28 سال وقت صرف کرد ،وی روز 25 مارس 1455 میلادی مرد.

 

امروز، "فرانز هالس "هنرمند چیرهدست و استاد بزرگ نقاشی قرن هفدهم میلادی هلندی پس از 82 سال زندگی ،چشم از جهان فروبست" .فرانز هالس "روز 27 مارس 1584 میلادی در خانوادهای فقیر و تهیدست از مردم" آنورس "قدم به عرصه وجود گذاشت و با" زراردو "نقاش دیگر آن زمان معاصر بود .از برجستهترین آثار فرانز هالس تابلوی" پیرمردان "او را باید نام برد.

 

امروز، محاکمه لویی شانزدهم ،پادشاه سابق فرانسه که در جریان انقلاب کبیر آن کشور زندانی شده و در زندان" تامپل "محبوس بود آغاز شد .از شاه" مالزرب - ترونشه و سز "سه وکیل مدافع زبردست دفاع میکردند ولی نه دفاع آنان و نه دفاع خود لویی شانزدهم که با عنوان" لویی کاپه "محاکمه میشد ،موئثر واقع شد و به اکثریت 380 راصی در مقابل 310 راصی محکوم به اعدام گردید .

 

امروز، "هکتور برلیوز "موسیقیدان بزرگ و آهنگساز نامدار فرانسوی در شهر زیبای" کت - سن - آندره) "ایزر (متولد شد .فعالیتهای هنری او از سال 1822 میلادی در سن نوزده سالگی او شروع شد و معروفترین آثار او عبارتند از" فاوست ملعون و سنفونی فانتاستیک ."هکتور برلیوز به سال 1869 میلادی بعد از 66 سال زندگی بدرود حیات گفت .

 

امروز، سلطنت" اولریک - الئنور "خواهر شارل دوازدهم پادشاه جوان و نگونبخت سوئد بعد از قتل برادرش در جنگ با دانمارک آغاز شد .شارل دوازدهم فرزندی نداشت و از خانوادهاش تنها خواهری داشت که او نیز در این روز به جای برادر به سلطنت رسید .اولین کار ملکه جدید سوئد امضاص یک معاهده دوستی با ممالک دانمارک ،لهستان ،روسیه و امپراتوری پروس بود.

 

 

امروز، "فریدریش هولدرلین "شاعر و فیلسوف بزرگ آلمان در قرون هجدهم و نوزدهم میلادی پس از 73 سال زندگی تواصم با ؟؟ فراوان بدرود حیات گفت .وی روز 11 سپتامبر 1770 میلادی در یکی از شهرهای ایالت" وورتمبرگ "متولد شده بود و تحصیلات مذهبی داشت .از مهمترین آثار این مرد بزرگ" شناخت یکتایی - برادری - غفلت در فلسفه و داوطلب "را میتوان نام برد.

 

امروز، "پرسیوال لاول "یکی از علماص بزرگ هیاصت آمریکا در قرون نوزدهم و بیستم میلادی ،در" واشنگتون "قدم به عرصه وجود گذاشت .پدرش معلم ریاضی بود و پرسیوال در مکتب پدر ابتدا به ریاضیات و سپس به نجوم پرداخت و سرانجام به عنوان یک منجم بزرگ مشهور شد" .پرسیوال لاول "روز 20 مه 1916 میلادی بعد از 61 سال زندگی بدرود حیات گفت.

 

امروز، "آلکساندر دوما - پسر "نویسنده بزرگ و داستانسرای نامدار فرانسه در قرن نوزدهم میلادی ،پس از 71 سال زندگی بدرود آلکساندر دوما - پدر حیات گفت .وی که فرزند نامشروع بود ،از مهمترین آثار این نویسنده نامی" لادام اوکاملیا - پسر غیر شرعی - پرنسس ژرژ - دنیس - دوست زنان و قضیه پول "را میتوان نام برد .

 

امروز، مغولستان ،سرزمین چنگیزخان مغول ،رژیم جمهوری کمونیستی خود را به جهان اعلام کرد و به این ترتیب کشوری که بیش از سه سال از تاریخ استقلال و جدایی آن از امپراتوری قدیم چین نمیگذشت ،به صورت جمهوری درآمد .مغولستان ،یا مغولستان خارجی ،بعد از قرنها که تحت سیطره چین بود ،روز 13 مارس 1921 مستقل شد و بعد از ایجاد کشور چین کمونیست ،با حفظ استقلال به آن کشور ملحق گردید.

 

امروز، سلطنت" ادوارد هشتم "عموی" الیزابت دوم "ملکه امروزی بریتانیای کبیر با استعفای او از سلطنت پایان یافت و به جای او برادرش" ژرژ ششم "به سلطنت رسید .ادوارد هشتم که روز 13 مه 1894 میلادی در" ریچموند "متولد شده بود ،در 21 ژانویه 1936 بعد از مرگ پدرش" ژرژ پنجم "به سلطنت رسیده بود .وی امروز با عنوان" دوک دوویندسور "در خارج از انگلستان زندگی میکند.

 

 

امروز، نبرد مشهور" سواموسالمی "در ناحیهای به همین نام واقع در کنار دریاچه" کیانتا "در 100 کیلومتری مرز شرقی فنلاند و شوروی میان نیروهای آن دو کشور اتفاق افتاد .این جنگ در جریان حمله روسها به فنلاند از 30 نوامبر همان سال اتفاق افتاد و در آن 34 هزار فنلاندی در برابر 58 هزار روسی قرار داشتند و جنگ ،روز 8 ژانویه 1940 میلادی با پیروزی فنلاندیها پایان یافت.

 

 

امروز، موئسسه عامالمنفعه و بینالمللی" یونیسف "با تصویب اکثریت آراص اعضاص سازمان ملل متحد تشکیل شد .یونیسف ،موئسسهای است که در درجه اول هدفش رسیدگی به حال کودکان و اطفال آسیبدیده جنگ دوم جهانی و در درجه دوم تاصمین وسایل تغذیه و تحصیل و تربیت سایر کودکان جهان است .ایران نیز عضویت یونیسف را دارد .منطقه عملیات" یونیسف "بیشتر در آسیا ،آفریقا و آمریکای جنوبی است.

 

 

امروز، طوفان بزرگ و پر تلفات" ناگویا "در سواحل ژاپن اتفاق افتاد .در این بلای مدهش که باد با سرعت 14 کیلومتر در ساعت میوزید ،منطقه ناگویا و بندر بزرگی به همین نام زیر و رو شد .ناگویا که در جنوب جزیره هوکایدو در ساحل اقیانوس آرام قرار دارد در حدود 6 هزار نفر از یک میلیون نفر جهت خود را از دست داد .خدمات دریابان" فردریک کیوت "فرمانده ناوگان هفتم آمریکا سبب کمی تلفات ژاپنیها شد.

 

مهمترين رويدادهاي ايران و جهان در طول تاريخ در اين روز 10 دسامبر

 

ايران

تصرف نينوا: روزي كه امپراتوري ستمگر آشور نابود شد

 

نقشه امپراتوري آشور در اوج خود

شهر نينوه (نينوا، مجاور موصل امروز) پايتخت امپراتوري آشور دهم و به قولي 14 دسامبر سال 612 پيش از ميلاد به تصرف نيروهاي مشترك دولتهاي ماد (ايران) و بابل (بين النهرين جنوبي) در آمد و آن امپراتوري كه در تاريخ، شهرت ستمگري يافته است براي هميشه از ميان رفت. نيروهاي فاتح نينوا اين شهر را باخاك يكسان كردند كه ديگر آباد نشد.

انگيزه ويران كردن نينوا، ظلم طولاني آشوريان به مادهاي ايراني و بابليان بود. دهها سال بود كه آشوريان بر سر مادها مي تاختند و آنان را جهت كار اجباري به اسارت مي بردند و ثروت آشور و اقتدار آن از همين برده گيري بود و مردان آشور تنها يك وظيفه داشتند و آن جنگ كردن بود. روحانيون مسيحي با تفسير انجيل، ويراني نينوا را اراده خداوند در براندازي ظالمان نوشته اند.

مادها يكي از سه طايفه يک قبيله آريايي هستند كه تقريبا همزمان به فلات ايران مهاجرت كرده بودند و در منطقه اي وسيع از ري و قفقاز جنوبي تا ايلام (سراسر شمالغربي ايران) به مرکزيت همدان سكني گزيده بودند و اين سه طايفه خويشاوند در قرن ششم پيش از ميلاد کشور واحد ايران را به وجود آوردند که مناطق و مرزهاي آن به صورت سنگنبشته از عهد باستان باقي مانده و مورخان سند مالکيت ايران و تنها کشور جهان که چنين سندي دارد خوانده اند. همزمان، پارتها در خراسان و شرق درياي مازندران و پارسها در جنوب و شرق ايران (از محور ري به پايين تا رود سند و نصف النهار کشمير) اسكان يافته بودند و مادها به دليل همسايگي، گرفتار هجوم هاي پي درپي آشوريان بودند. در آن زمان بزرگترين شهر مادها هكمتانه (همدان) بود كه يونانيان اكباتانا نوشته اند.

همين حملات آشوريان و ستمگري آنان سبب شد كه مادها دولتي كه سراسر شمال غربي ايران را دربرمي گرفت به پايتختي همدان تشكيل دهند و با دولت بابل كه آن هم گرفتار حملات آشوريان بود متحد شوند و كار آن را بسازند. آشوريها از نژاد عرب بوده اند. پس از اضمحلال امپراتوري آشور، دولت همدان بسياري از ايرانيان را به منطقه آشورنشين انتقال داد تا آشوريان در اقليت قرارگيرند و بارديگر نتوانند دولت تشكيل دهند و كردهاي عراق، سوريه و تركيه امروز اعقاب همان ايرانيان منتقله هستند.

دولت ماد عمري طولاني نداشت و كوروش بزرگ كه از مادر ماد و از پدر پارسي بود با متحد ساختن سه طايفه ايراني (ماد، پارت و پارس) كه مورخان غرب آنان را آرين هاي جنوبي مي خوانند، ايران را به وجود آورد. در تاريخ عمومي كه در مدارس سراسر جهان تدريس مي شود، از كوروش (سيروس = سايرس) به عنوان پدر ايران ياد شده است.

 

آنچه که از کاخ ظلم (کاخ امپراتوران آشور) باقي مانده است

ضديت «رستم روز افزون» با شاه اسماعيل صفوي

«رستم روزافزون» از گردنكشان مازندران كه با استفاده از لشكر كشي شاه اسماعيل صفوي به بغداد، بر ضد او بپاخاسته بود دهم دسامبر سال 1509 ميلادي بر همه مازندران استيلا يافت و ادعا كرد كه از نسل ساسانيان است و حكومت بر ايران حق اوست.

شاه اسماعييل كه پس از تصرف بغداد از طريق اهواز عازم شيراز بود براي وي اخطاريه فرستاد كه پس از بيرون راندن ازبكان از شمالشرقي خراسان، براي بر انداختن او به مازندران خواهد رفت.

رستم پس از دريافت اين اخطاريه با شيبك خان رئيس ازبكان باب دوستي باز كرد. شاه اسماعيل كه از شيراز عازم كاشان شده بود در نامه ديگري خطاب به رستم، او را به خاطر متحد شدن با شيبك خان، خائن به وطن و سزاوار مردن خواند.

شاه اسماعيل سال بعد بر ازبكان پيروز شد و آنان را به آن سوي آمو دريا عقب راند. شيبك خان در جنگ كشته شد، ولي پيش از آن كه شاه اسماعيل رهسپار مازندران شود شنيد كه رستم درگذشته و يارانش آماده اعلام وفاداري مجدد نسبت به شاه اسماعيل هستند.

در باره مرگ رستم، افسانه هاي متعدد وجود دارد از جمله اين كه پس از شنيدن خبر كشته شدن شيبك خان سكته كرده بود.

 

در قلمرو دانش

درگذشت رياضي دان چيني

 

هشتم دسامبر 2004 پروفسور شينگ شن چرنDr. Shiing – Shen Chern رياضي دان چيني که قواعد متعدد و قضاياي تازه بر هندسه مخصوصا در زمينه پيچ و تاب سطوح و هندسه ديفرانسيل نوشت و به نام معروفند در 93 سالگي درگذشت. وي که در هامبورگ آلمان دکترا گرفته بود در چين دو انستيتو و در آمريکا يک انستيوي مطالعات رياضيات تاسيس کرده بود. پروفسور شينگ در جريان جنگهاي داخلي وطن به آمريکا مهاجرت کرده بود و در دانشگاههاي ماساچوست، شيکاگو و دانشگاه کاليفرنيا شعبه برکلي تدريس مي کرد که بعدا به وطن اصلي بازگشت و تا پايان عمر در آنجا زيست.

 

در دنياي تاريخنگاري

شناخته شده ترين روزنامه نگار ـ تاريخدان كانادايي ، و نگاهي كوتاه به نظرات او

 

« پير برتون » شناخته شده ترين روزنامه نگار و تاريخدان كانادايي سه شنبه هفتم دسامبر جاري در 84 سالگي درگذشت و 50 كتاب( 45 كتاب تاريخ و 5 كتاب روزنامه نگاري ) از خود به يادگار گذارد. نظرات او درباره « كريتيكال آناليسس» ، «چشم اندازهاي تازه» درباره چگونگي تحليل رويدادهاي روز و « كاوش در درون رويدادهاي گذشته» كه در كتابهايش منعكس و روشهايي تازه اند در دانشگاههاي در كلاسهاي « تاريخ نگاري » و « نوشتن مقاله هاي ويژه » تدريس مي شوند. برتون كه يك ناسيوناليست كانادايي بود حرفه نوشتن را از روزنامه نگاري آغاز كرده بود ـ روزنامه نگاري نوشتاري و گفتاري ـ و هرگز روزنامه نگاري را به خاطر تاريخ نگاري ترك نكرد. او از آن دسته مورخاني بود كه تاريخ نگاري « ناراتيو ( شرح جزئيات رويداد و تفصيل كامل آن ) » را ترجيح مي داد و دنبال مي كرد و مي گفت: چرا تاريخ را به گونه اي بنويسيم كه كسي آن را نخواند ، خواندنش خسته كننده و وقتگير باشد و با يك بار خواندن، مفهوم نشود و بر ذهن نقش نبندد. وي بر اين اصل كه مورخ تاريخ داخلي ( ملي ) قطعا يك وطندوست و مورخ تاريخ ملل ( عمومي ) يك همنوعدوست است پاي مي فشرد و تحريف منفي هر دو تاريخ را اگر عالما و عامدا باشد يك خيانت مي دانست. برتون كه از معتقدان به نظام مدني كنفدراسيون كانادا بود مورخان را تشويق به نوشتن داستان بر پايه رويدادهاي آموزنده و ميهني تاريخ و فيلمسازان را به تهيه و توليد فيلم سينمايي بر پايه اين داستانها مي كرد و بر اين باور بود كه اين كار به آموزش عمومي كمك مي كند.

 

در قلمرو رسانهها

سالگرد درگذشت غلامحسين صالحيار روزنامه نگار بزرگ وطن - اشاره اي کوتاه به کارهاي او

 

امروز سالگشت فوت غلامحسين صالحيار روزنامه نگار نامدار وطن در 71 سالگي است كه نوزدهم آذر سال 1382 (دهم دسامبر 2003 ) در تهران درگذشت.

به تاييد انجمن هاي جهاني فعال در اين حرفه، وي در دهه هاي 1340 و 1350 روزنامه نگار شماره يك ايران بشمار مي رفت. صالحيار دو بار سردبير روزنامه اطلاعات بود و تيراژ اين روزنامه را به مرز يك ميليون نزديك ساخته بود. وي همچنين موسس خبرگزاري راديو تلويزيون (واحد مركزي خبر)، نخستين سردبير روزنامه آيندگان، موسس نخستين خبرگزاري غيردولتي ايران (پرس اي جنت)، از موسسان سنديكاي خبرنگاران و نويسندگان و مولف چند كتاب از جمله «چهره مطبوعات معاصر» بود.

ابتكار افزودن خبرهاي همان ساعت، معروف به «سپات نيوز» ايران و تهران بر اخبار راس هر ساعت در راديو ـ از زمستان سال 1350 (اخبار معروف به سه دقيقه اي كه قبلا به گزارشهاي ساير كشورها اختصاص داشت) ازوست. همچنين تحليل مهمترين خبرهاي روز (ايران و ساير ملل) در پايان اخبار ساعت هفت بامداد راديو و تكرار آن در اخبار ساعت هشت.

صالحيار 18 سال پيش از قرار گرفتن اخبار رويدادها در اينترنت، به نشست بين المللي ناشران و سردبيران نوشت كه رسانه هاي چاپي بايد توجه بيشتري به تحليل و تصويرهاي خبري، حاشيه نويسي و مطالب آموزش دهنده كنند تا انتشار خبر مطلق، زيرا اينك ابزارهاي خبررساني سريعتري در جهان پديد آمده اند كه مخاطبان را تا حدي زياد از خواندن آنها در روزنامه (ساعتها پس از وقوع رويداد) بي نياز مي كنند. صالحيار به جاي شركت در اين نشست (كه از او دعوت بعمل آمده بود)، رساله فرستاده بود، زيرا كه نمي خواست حتي براي چند روز از روزنامه اطلاعات غيبت داشته باشد.

 

 

صالحيار در ساعات شب، اگر فرصتي مي يافت، خود با خبرنگاران به دنبال تهيه خبرهاي مهم و پرخواننده مي رفت تا عناصر خبر كامل و داراي عكس باشد و بداند كه تيتر روز بعد او چه خواهد بود. يكي ديگر از ابتكارهاي صالحيار كه در اجرايش تعصب مي ورزيد؛ از دست نرفتن اخبار مربوط به روزنامه نگاري و روزنامه نگاران از هر گوشه دنيا (صرف نظر از كدام كشور) بود. وي هر روز ـ حتي تعطيلات، ساعت چهار بامداد به روزنامه مي رفت.

صالحيار فارغ التحصيل دانشكده حقوق و نخستين دوره آموزش روزنامه نگاري ايران (سال 1335 هجري) در سالهاي آخر عمر درصدد تاسيس بنيادي غيرانتفاعي مركب از روزنامه نگاران حرفه اي به منظور ارتقاء كيفيت ژورناليسم وطن برآمده بود و طرح خود را همراه با امضاي دهها روزنامه نگار موافق اين طرح براي تصويب به وزارتخانه هاي مربوط و دفتر رياست جمهوري فرستاده بود كه پيش از اخذ نتيجه درگذشت. لازم است اين طرح از بايگاني خارج و نكات آن دقيقا بررسي شود.

تيتر معروف «شاه رفت» در روزنامه اطلاعات يادگار اوست، در پي مصادره شدن اين روزنامه در تابستان سال 1358 صالحيار كه با دولتي شدن هرگونه روزنامه مخالف بود خود را خانه نشين، و به اصرار ديگران كه ايران را ترك گويد اعتناء نكرده بود.

در آذر ماه 1382 روزنامه نگاران قديمي از اين كه برخي از رسانه هاي تهران ازجمله روزنامه اطلاعات كه صالحيار مويش را در راه پيشرفت آن سپيد كرده بود جز چاپ آگهي تسليت افراد، اشاره ديگري به درگذشت او نكرده بودند گله داشتند. صالحيار از سال 1335 (1956 ميلادي) در روزنامه اطلاعات قلم مي زد.

 

کمپاني رسانه اي تريبيون چون نتوانست با وسب سايتها و آنلاين هاي اينترنت رقابت کند اعلام ورشکستگي کرد!

 

لگوهاي 5 روزنامه از ده روزنامه شرکت تريبيون

وضعیت بد رسانه ها (نشریات، تلویزیونها و سینماها) که اینترنت و خبر و نظر رسانی های آنلاین رقیب آنها شده اند گریبانگیر "تریبیون"، کمپانی بزرگ رسانه ای ردیف سوم آمریکا شد و این شرکت هشتم دسامبر 2008 خودرا از دست طلبکاران زیر حمایت قاضی دادگاه ورشکستگی قرارداد که این عمل در آمریکا به "مشمول فصل 11" قانون ورشکستگی قرارگرفتن معروف است. یک کمپانی و یا فرد که از بازپرداخت دیون خود در سررسيد عاجز باشد برای جلوگیری از حراج شدن اموال و نیز جهت ادامه کار، خودرا در پناه حمایت قاضی قرار می دهد و به این ترتیب برای خود "وقت" می خرد. کمپانی تریبیون صاحب نشریات متعدد از جمله ده روزنامه يوميه است که معروفترين آنها لس آنجلس تایمز (128 ساله)، شیکاگو تريبيون، بالتیمور سان، هارتفورد کورنت و اورلاندو سنتينل هستند، و همچنين دهها مجله و رادیو و 23 شبکه تلويزيون. شمار کارکنان اين کمپاني از رقم 20 هزار تجاوز مي کند. روزنامه هاي يوميه اين کمپاني ظرف يک سال منتهي به دسامبر 2008 يک سوم تيراژ خود را از دست داده بودند و از همه بيشتر لس آنجلس تايمز که از يک ميليون و يکصد هزار نسخه به 740 هزار نسخه کاهش يافته بود.

در دسامبر 2008 ناشران و صاحبان شبکه های تلویزیونی مدعی شده بودند که آگهی ها و مخاطبان خودرا به وبسايت ها و آنلاین ها (در اینترنت) باخته اند، ولی استادان روزنامه نگاری و اصحاب نظر در این رشته گفته بودند که عدم تطبیق با عصر اينترنت و ازدست دادن روزنامه نگاران خوب باعث کاهش مخاطبان آن رسانه ها شده است و ضرورت دارد که رسانه هاي سنتي وضعیت خودرا با خواست مخاطبان قرن 21 تطبیق دهند و محصولی را که انتظار این مخاطبان است ارائه دهند، نه هرچه را که بنظر خودشان خوب و یا ارزان مي آيد.

طبق برخی گفته ها، یک قسمت از آسیب وارده به " روزنامه شیکاگو تریبیون" مربوط به لو داده شدن بانو "والری پلیم" از مدیران "سیا" به اشاره کاخ سفید برای گرفتن انتقام از شوهر او بود که اعلام کرده بود عراق از آفریقا اورانیوم خریداری نکرده و عاری از فعالیت اتمی است. رابرت نواک نویسنده وقت تریبیون نام این زن را فاش کرده بود که مخاطبان دلزده شدند زیرا که انتظار نداشتند یک رسانه حرفه ای ابزار انتقامگیری دولت شود. رابرت نواک که يک روزنامه نگار محافظه کار (راستگرا) بود در سال 2009 درگذشت.

نقل اخبار ايران در روزنامه مردم ارگان حزب حاکم چين

 

مفسران مطبوعات (رسانه های چاپی) غرب در هفته اي که به يکشنبه هفتم دسامبر 2008 ختم شد از وسیعا نقل شدن اخبار ایران توسط روزنامه مردم ارگان حزب حاکم چین ابراز تعجب کرده بودند. روزنامه مردم (خلق) با ادیشن های آنلاین آن به زبانهای دیگر از جمله انگلیسی بالاترین تیراژ را در جهان دارد؛ بیش از چهل میلیون.

درباره حقوق انسان

اصول اعلاميه حقوق بشر به مناسبت سالروز تصويب نهايي آن در مجمع عمومي سازمان ملل

 

بزرگ درباره حقوق انسان

دهم دسامبر سال 1948 ميلادي اعلاميه حقوق انسان در يك مقدمه و 30 اصل به تصويب نهايي مجمع عمومي سازمان ملل رسيد كه بايد از سوي اعضاي اين سازمان به عنوان يك استاندارد عمومي درباره هر فرد و هر گروه و جمعيت رعايت شود و در مدارس تدريس گردد تا در حافظه همگان باقي بماند. اين اعلاميه بعدا و به تدريج و به طور جداگانه از سوي پارلمانهاي ملل عضو سازمان نيز مورد تاييد قرار گرفت. اين اصول با مفاد اعلاميه اي كه در 26 اوت سال1789(و 159 سال پيش از آن) به تصويب مجلس انقلاب فرانسه رسيده بود فرق چنداني ندارد. «توماس پين» انديشمند قرن هجدهم اعلاميه مصوب مجلس دوران انقلاب فرانسه را در كتابي تحت عنوان «حقوق انسان» تفسير، سابقه نويسي و در سال 1791 به توزيع داده است تا اين موضوع مهم مورد توجه همه نسلها قرار گيرد و از يادنرود. نخستين اعلاميه از اين دست در سال 538 پيش از ميلاد (25 سده پيش) از سوي كوروش بزرگ بنيادگذار كشور ايران درشهر بابل (واقع در عراق امروز) صادر شده بود كه سفالنبشته آن (به نام استوانه كوروش بزرگ) موجود است. اصولي كه در دهم دسامبر سال 1948 تصويب شد كم و بيش در تعاليم اديان و فرضيه هاي فلاسفه و رسالات انديشمندان هم آمده است.

اعلاميه جهاني حقوق بشر در مقدمه خود، اين اصول را آرمان مشترك مردم و حقوق يكسان و انتقال ناپذير انسان و پايه و زير بناي آزادي، عدالت و صلح در جهان خوانده است كه احترام به آن مانع از بپاخيزي توده ها (بر ضد ظلم) و هرگونه عصيان خواهد شد.

اصل اول اين اعلاميه همه مردم را از لحاظ حيثيت و حقوق، برابر مي داند كه بايد در طول زندگاني برادروار (بدون احساس وجود طبقه در جامعه خود) رفتاركنند. در اصول دوم و هفتم هرگونه تبعيض رد مي شود. اصل دوم از اين قرار است: هركس مي تواند بدون هيچگونه تمايز، از همه حقوق و آزادي هاي مندرج در اين اعلاميه (اعلاميه جهاني حقوق بشر) برخوردار شود. اصل سوم حق زندگي، داشتن آزادي و امنيت شخصي را مورد تاكيد قرار داده است (كه دولت ها بايد آن را براي اتباعشان فراهم آورند). اصل چهارم هرگونه بردگي را ممنوع ساخته و اصل پنجم گويد: احدي را نمي توان تحت شكنجه، يا مجازات و يا رفتاري قرار داد كه ظالمانه و يا برخلاف انسانيت و شئون بشري و يا موهن باشد. اصل ششم تاكيد بر رعايت حقوق يك انسان در هرجا كه باشد (صرفنظر از مرزهاي جغرافيايي) دارد و اصل هفتم گويد: همه در برابر قانون برابرند و حق دارند بدون تبعيض و بالسويه از حمايت قانون (دادگاه و پليس) برخوردار شوند، و هر كس حق دارد در مقابل هر تبعيضي كه ناقض مفاد اين اعلاميه (اعلاميه جهاني حقوق بشرمصوب مجمع عمومي سازمان ملل و بعدا دولت هاي عضو) باشد و درقبال هر تحريك و اقدام كه براي برقراري تبعيض بعمل آيد حمايت شود.

اصول هشتم، نهم، دهم و يازدهم در يك راستا قرار دارند و اصل هشتم از اين قرار است: هر فرد در برابر اعمالي كه حقوق اساسي وي را مورد تجاوز قرار دهد و آن حقوق در قانون اساسي (كشور متبوع) يا قانون و ضوابط ديگري براي او شناخته شده باشد، حق رجوع به محاكم ملي صالحه را دارد. اصل نهم: احدي را نمي توان خودسرانه بازداشت، زنداني و تبعيد كرد. اصل دهم: هر فرد حق دارد كه يك دادگاه مستقل و بيطرف با رعايت مساوات كامل به دعاوي او منصفانه و علني (با حضور روزنامه نگار و تماشاگر) رسيدگي كند (حق مراجعه به دستگاه قضايي). اصل يازدهم صراحت دارد كه بايد به هر متهم به بزه، تا ثبوت جرم به چشم بي گناه نگريسته شود، و هيچكس براي انجام يا عدم انجام عملي كه در زمان ارتكاب، جرم شناخته نمي شده محكوم نخواهد شد (عطف به ماسبق نشدن قوانين).

اصل 12 دخالت در زندگي خصوصي، امور خانوادگي و مكاتبات مردم را منع كرده است (حق رعايت پرايوسي) و چنين صراحت دارد: احدي در زندگي خصوصي، امور خانوادگي، اقامتگاه و مكاتبات خود نبايد مورد مداخله هاي خودسرانه واقع شود و شرافت، شهرت و نامش مورد تعرض قرار گيرد.

اصل 13 بازگشت به وطن را يك حق براي همه افراد دانسته است و چنين گويد: هركس حق دارد هركشوري از جمله وطن خود را ترك كند و يا به كشور خود بازگردد (حق بازگشت به وطن، كشوري كه در آنجا به دنيا آمده و نام او به عنوان تبعه ثبت شده باشد). اصل 14 كه درهمين زمينه است از اين قرار است: هر فرد حق دارد در برابر تعقيب و شكنجه و آزار پناهگاهي جستجو و در كشوري ديگر پناه اختيار كند؛ مگر اين كه تعقيب او به خاطر ارتكاب جرم عمومي و غير سياسي باشد. در اصل 15 اخراج از تابعيت رد شده است و گويد: احدي را نمي توان از تابعيت (ميهن) محروم كرد. اصل 17 تاكيد دارد كه نمي توان كسي را خودسرانه از حق مالكيت محروم كرد.

اصول 18 و 19 آزادي فكر و عقيده و بيان بدون بيم و ترس آن را يك حق مسلم هر انسان خوانده است؛ اصل 18: هركس حق دارد از آزادي فكر، وجدان و مذهب برخوردار باشد و اصل 19: هركس حق آزادي عقيده و بيان دارد و نبايد از طرح و اعلام آن بيم و ترس به خود راه دهد. اصل 20 كه تا حدي در همين راستا است گويد: هركس حق دارد آزادانه گروه و جمعيت مسالمت آميز تشكيل دهد.

اصل 21: هركس حق دارد كه در اداره امور عمومي كشورخود مستقيما و يا غير مستقيم (از طريق انتخاب نماينده) مشاركت كند و همين اصل احراز به مشاغل عمومي را باتساوي شرايط، حق هر تبعه دانسته و چنين گويد: هريك از اتباع حق دارد با تساوي شرايط، به مشاغل عمومي كشور خود نائل آيد. در بند ديگر همين اصل آمده است: اساس و منشاء قدرت حكومت، اراده مردم است و اين اراده در انتخابات آزاد كه از روي صداقت انجام گيرد اعمال مي گردد (حق برخورداري از دمكراسي).

اصل 22 گويد: هركس حق امنيت اجتماعي دارد و مجاز به فعاليت هاي اقتصادي، فرهنگي و اجتماعي است كه لازمه رشد و نمو شخصيت او است؛ بارعايت تشكيلات و منابع كشور.

اصل 23 صراحت دارد كه هركس حق دارد كار كند و كار خود را آزادانه انتخاب كند و شرايط منصفانه و رضايتبخش براي كار داشته باشد و در مقابل اخراج و بيكاري حمايت شود( حق اشتغال). اصل 24 در زمينه استفاده مرخصي از كار، اصل 25 در باره تامين رفاه و بهداشت و اصل 26 در زمينه حق برخورداري از آموزش و پرورش عمومي و رايگان، و اجباري بودن (دست كم) تعليمات ابتدايي است.

اصل 27 كه تاكيد بر حمايت از آثار علمي و فرهنگي و هنري دارد (حق اختراع، ابتكار، تاليف و تصنيف) گويد كه هركس حق دارد آزادانه در حيات فرهنگي جامعه خود مشاركت جويد و ازحمايت منابع معنوي و مادي آثار علمي، فرهنگي و هنري خود به عنوان مولف و مصنف برخوردار شود.

اصل 28 به هر فرد حق داده است كه درخواست كند براي اجراي اصول اين اعلاميه، نظم و ضابطه اجتماعي و جهاني به وجود آيد و در اصل 29 آمده است كه هركس در مقابل آن جامعه اي وظيفه (تكليف) دارد كه رشد آزاد و كامل شخصيت اورا ميسر سازد و اصل 30 افراد را از تفسير نادرست اصول اين اعلاميه برحذر داشته است.

 

ساير ملل

نشستن دولت واشنگتن بر جای اسپانيا در 4 مسعمره

دهم دسامبر سال 1898 با امضاي موافقتنامه پاريس بين ايالات متحده و اسپانيا به ميانجيگري دولت فرانسه، جنگ دو كشور پايان يافت و اسپانيا طبق اين موافقتامه پس قرنها از كوبا، فيليپين، پورتوريكو و گوام مهاجر نشينان و مستعمرات قديمي خود صرف نظر كرد و آنها را به آمريكا داد.

سناي آمريكا در آن زمان با تصرف اراضي دور دست و مداخله در امور ديگران موافقت نداشت و به همين دليل موافقتنامه پاريس را پس از دو سال بحث سرانجام با اكثريت دو راي به تصويب رساند. مورخان جنگ دولت واشنگتن با اسپانیا بر سر کوبا را آغاز امپرياليسم آمريكا نوشته اند که ادامه دارد.

 

نمونه اي از بدبختي و تحقير روسها سالها پس از فروپاشي اتحاد شوروي - بهبود وضعيت در سالهاي پس از 2004

هشتم دسامبر سال2002 رسانه هاي آمريكا گزارش از كشف باند بزرگي را داده بودند كه كار آن قاجاق زنان جوان روس به آمريكا براي خود فروشي بود. اين زنان بايد تا مدتها همه درآمد خود را به اين باند مي دادند تا هزينه قاچاق آنان به امريكا تسويه شود! و باج خوري هاي ديگر از اين زنان.

با دستگيري پنج تن از شش گرداننده اين باند در شهرهاي مختلف از جمله لس آنجلس و نيويورك بيش از پنجاه زن روس توقيف شده بودند تا اخراج گردند.

كشف اين وضعيت كه قطعا نظاير متعدد مخصوصا در اروپاي غربي داشت حكايت از آن مي کرد كه فروپاشي شوروي در آخر سال 1991 شرايط زندگاني روسها را بهتر نكرده بود و مردم اين كشور و ساير جماهير عضو اتحاديه را كه دهها سال به ابرقدرت بودن و رفاه نسبي خود مي باليدند به فساد و باز گشت به نوعي جامعه طبقاتي كه سالها در سطح جهان با آن مبارزه كردند كشانده و تحقير كرده ابود.

در سالهاي پس از 2004 و با تدابيري که ولاديمير پوتين برضد فساد اداري - اقتصادي، مبارزه با اوليگارش ها و عمدتا يهودي و بالا بردن نسبي سطح زندگاني روسها بکار بسته و نيز درآمد نفت و منابع ديگر؛ انتشار گزارشهايي نظير خبر هشتم دسامبر 2002 (که در بالا خلاصه آن آمده است) مشاهده نشده است. طبق گزارش هاي بعدي برخي از روس هايي که در پي فروپاشي شوروي به غرب مهاجرت کرده بودند به وطن بازگشته و دولت روسيه بودجه اي براي جلب و پرورش استعداد به تصويب رسانيده و نيز يک مرکز خلاقيت هاي تکنولوژيک نظير سيليکان ولي آمريکا (کاليفرنيا) تاسيس کرده است.

 

روزنامه هاي آمريکا در دسامبر 2003 نگران تزار شدن پوتين

 

تفسير هاي نهم دسامبر 2003 برخي از روزنامه هاي آمريكا در باره زلزله سياسي ناشي از انتخابات روسيه و حزب ناسيوناليست تازه اين كشور به نام «وطن» بود كه نشانه نگراني غرب از تحولات آتي تلقي شده بود.

مفسران و سرمقاله نگاران روزنامه هاي آمريكا به جورج بوش - رئيس جمهور وقت - توصيه كرده بودند كه با توجه به آن تحولات نسبت به روسيه «خشن» شود.

اين روزنامه ها نوشته بودند حزب «وطن» كه چند هفته بيش از تاسيس آن نمي گذرد و 9 درصد آراء را به دست آورده توسط شماري ژنرال بازنشسته ضد آمريكايي از جمله ژنرال «والنتين وارنيكوف» - آخرين فرمانده نيروي زميني شوروي (كه در كودتاي نافرجام آگوست 1991بر ضد گورباچف شركت كرد) تاسيس شده است و اين حزب با ولاديمير پوتين - که قبلا يك سرهنگ پليس امنيت شوروي ( كا. گ . ب) بود روابط تنگاتنگ دارد و پوتين اعلام كرده است كه نمي گذارد روسيه فروخته و تضعيف شود و كارخانه هاي حراج شده را از حلقوم خريداران آنها بيرون خواهد كشيد.

 

در اين زمينه، لس آنجلس تايمز نوشته بود: بوش كه پوتين را «دوست» خطاب كرده بايد دقت كند كه اين دوست! او «تزار» نشود. واشنگتن پست هم نوشته بود كه آمريكا بايد تنها به يك روسيه ليبرال و دمكراتيك اعتماد كند. روسيه با اين انتخابات در راهي گام گذارده كه نمي شود با آن با نرمش رفتار كرد - راه ناسيوناليسم.

در اين ميان «سارا مندلسون» از تحليلگران مركز مطالعات بين المللي استراتژيك آمريکا گفته بود كه روسيه زودتر از آن چه كه گمان مي رفت ماهيت تزاري مي يابد (رئيس جمهور با همان هدفها و اختيارات يک تزار) ، و آمريكا بايد روش خود را در قبال آن اصلاح کند. لحن اظهار نظر امريكائيان به صورتي بود كه اگر كمونيستهاي روسيه پيروز مي شدند برايشان پذيرفتني تر از ملي گرايان بود.

رسانه هاي ساير كشورهاي صنعتي در تهديد مسكو از حربه قديمي «سرمايه گذاري» استفاده كرده و نوشته بودند كه اگر پوتين به اتكاء اين انتخابات روش ديگري در پيش گيرد نبايد انتظار سرمايه گذاري بيشتري از جانب غرب داشته باشد. با وجود اين، شرودر صدراعظم وقت آلمان كه يك سوسيال دمكرات است پيروزي انتخاباتي پوتين را تبريك گفته بود.

 

... و به اين صورت آمريکا از مخالفان اشغال نظامي عراق انتقام گرفت

وزارت دفاع آمريكا در تصميم نهم دسامبر 2003 خود از آلمان، فرانسه و روسيه كه مخالف اشغال نظامي عراق بوده اند انتقام گرفت و اعلام داشت كه كمپاني هاي اين سه كشور به دلايل امنيتي و منافع آمريكا نمي توانند در مناقصه هاي 18 ميليارد و 600 ميليون دلاري معروف به بازسازي عراق شركت كنند.

اصحاب نظر گفته بودند كه با اين اقدام، نمي توان انتظار داشت كه تا وضعيت چنين باشد اين سه كشور در مطالبات مالي خود از عراق (زمان حکومت بعث) تجديد نظر چشمگير کنند.

 

دولت آمریکا هفت روزي که به دهم دسامبر 2008 ختم شد 30 میلیارد دلار باوند دیگر (اوراق قرضه) به حراج گذارد. عدم اعتماد به آینده بانکها، سهام، مستغلات و ... سبب شد که خریداران این اوراق کمترین بهره را پیشنهاد کنند یعنی اوراق کمی کمتر از "فیس ولیو" بفروش رفتند. معنای این کار این است که مردم حتی اطمینان به بانکها را از دست داده اند که پول اضافی خودرا در آنجا بسپارند. ظرف نوامبر و دهه اول دسامبر 2008، دولت آمریکا 872 میلیارد و پانصد میلیون دلار، اسکناس دیگر وارد جریان کرده است که این مبلغ بر بدهی قبلی آن افزوده شده و بازپرداخت آن احتمالا برعهده نسل آینده خواهد بود که باید مالیات بدهند تا تسویه شود!.

 

فساد اداري: فرماندار ايلي نوي آمريکا کرسي سناتوري اين ايالت (کرسي "اوباما") را به مزايده گذارده بود!

میلوراد (راد) بلاگویویچ Milorad "Rod" Blagojevich فرماندار 52 ساله و صرب تبار وقت ایالت ایلی نوی آمریکا نهم دسامبر 2008 به اتهام فساد اداری بازداشت شد. وی از چندی پیش و پس از رسیدن گزارش هایی به پلیس امنیت داخلی آمریکا (اف بی آی) زیر مراقبت قرارگرفته بود و تلفنها و صحبتهایش در دفترکار ضبط می شد. دو مورد از کارهای او که در تاریخ ایالات متحده سابقه نداشته است از این قرار بود: به مزایده گذاردن کرسی خالی مانده "باراک اوباما" در سنای آمریکا به مدت دو سال تا انجام انتخابات پارلمانی سال 2010. در آمریکا با هدف صرفه جویی در هزینه، رسم شده است که اگر یک سناتور در جریان کار به هر عنوان کرسی خودرا برای آن دوره ترک کند، فرماندار ایالت مربوط به انتخاب خود برایش جانشین تعیین کند که معمولا هم این سناتور جانشین (در صورتی که مشاور روابط عمومی ماهر داشته و حزب مربوط از او راضی باشد) در انتخابات بعدی اکثریت آراء را به دست می آورد و سناتور اصلی می شود. هر ایالت آمریکا _ صرف نظر از بزرگی و کوچکی _ دارای 2 سناتور است. بلاگویویچ (طبق شنود تلفنی و مذاکرات حضوری) به متقاضیان "سناتور جانشین" گفته بود که این معرفی "خرج!" دارد و ... و اگر اوباما روی یک فرد نظردارد باید اورا وزیر کابینه اش کند و يا اينکه به مقامی پردرآمد بگمارد. یکبار که یک متقاضی اشاره کرده بود که انتصاب او خواست اوباما است، نسبت به اوباما حرف رکیک زده بود. مورد دیگر که از شبکه های تلویزیونی آمریکا پخش شد شرط او با کمپانی تریبیون (صاحب چند روزنامه بزرگ از جمله لس آنجلس تایمز و شبکه تلویزیونی 23 آمریکا) بود. این کمپانی که همچنین صاحب یک باشگاه بیس بال است از بلاگویویچ درخواست امتیازی برای تیم این باشگاه کرده بود و فرماندار قبول آن را به اخراج یک نویسنده از روزنامه شیکاگو تریبیون مشروط کرده بود! که این نویسنده قبلا در یک مقاله (به امضای خود) از بلاگویویچ انتقاد کرده بود. بلاگویویچ قبلا یکی از نمایندگان ایالت ایلی نوی در مجلس آمریکا بود و پیش از آن بازپرس و دادیار. وی تحصیلات حقوق دارد و چون پدرش که از صربستان به آمریکا مهاجرت کرده و یک کارگر ساده بود و درآمد کافی نداشت" بلاگویویچ در طول تحصیل در رستوان کار می کرد و کارش عمدتا شستن ظروف بود.

انتشار جزئيات اين فساد اداري سبب شد که رای دهندگان ایالت لوئیزیانای آمریکا تجدید انتخاب ویلیام جفرسون (از حزب دمکرات) را که مظنون به گرفتن رشوه نقدی و پنهان کردن اسکناسها در یخچال دفتر خود شده بود رد کردند و یک ویتنامی 41 ساله مهاجر به نام "آنه کائو Anh Cao" چهل و يک ساله (وابسته به حزب جمهوریخواه) را به مجلس نمایندگان آمریکا فرستادند. وی نخستین ویتنامی است که به عضویت کنگره آمریکا انتخاب می شود. کائو در هشت سالگی با والدینش از ویتنام (جنوبی) گریخته و به آمریکا پناهنده شده است. فساد اداري فرماندار ايلي نوي که بعدا برکنار شد آمريکاييان را نسبت به هرگونه تقلب در جامعه خود حساس کرده است. به گفته یک مفسر، مهاجران پس از جنگ جهانی دوم اين نوع فسادرا با خود به آمريکا منتقل کرده اند. آنان عمدتا به قصد پولدار شدن (به هر طریق و هر وسیله) به ایالات متحده که محیطی باز (برای چاپیدن) است مهاجرت کرده اند! و فرزندانشان وارث اين نيت و طرز فکر هستند.

Milorad "Rod" Blagojevich در سال 2003 با اعلام مبارزه با فساد کار خود را آغاز کرده بود!

 

برخي ديگر از رويدادهاي 10 دسامبر

445: پاپ لئو ( لئون) در شوراي سران كليساها در رم دستور مبارزه با آيين مانوي را داد كه در اروپا رو به پيشرفت و گسترش بود.

 

1198: ابن رشد انديشمند عرب اسپانيايي درگذشت.

 

1520: مارتين لوتر بنيادگذار پروتستانيسم حكم پاپ را كه خواسته بود حرفهاي خود را پس بگيرد در آتش افكند و سوزاند.

 

1810: ناپلئون مناطق هانوور ، برمن ، هامبورگ ، لاون بورگ و لوبك را ضميمه فرانسه كرد.

 

1940: ( زمان جنگ دوم) : ميان ايران و آلمان يك پيمان بازرگاني امضاء شد و درست در همين ماه در سال1950 ( 1329 خورشيدي ، بعد از جنگ ) قرارداد بازرگاني ديگري ميان دو كشور به امضاء رسيد.

 

1941: نيروهاي امپراتوري ژاپن در لوزان فيليپين پياده شدند و جزيره گوام را كه هردو متعلق به آمريكا بودند متصرف گرديدند و ناو پرنس آو ويليز انگلستان را در آبهاي سنگاپور غرق كردند.

 

1952: بوشهر در زمان حكومت دكتر مصدق بندر آزاد اعلام شد.

 

2004: به گزارش تلويزيون سي بي اس، چون در چين استفاده از « ستيم سل » قانوني است و با اين تكنيك مي شود بيماران قند ، افراد فلج و بيماري هاي ستون فقرات و ... را درمان كرد، برخي از بيماران آمريكايي كه نياز به چنين درماني دارند به آن كشور مي روند.

منبع: ویکی پدیا - iranianshistoryonthisday

لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

  تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

×
  • اضافه کردن...