رفتن به مطلب
لطفا جهت استفاده از تمام مطالب ثبت نام کنید ×
انجمن های دانش افزایی چرخک
لطفا جهت استفاده از تمام مطالب ثبت نام کنید

تقویم تاریخ ( 25 آذرماه )


tehsky

ارسال های توصیه شده

۲۵ آذر - از آغاز سال در تقویم رسمی ایران ۲۷۱ روز گذشته و به پایان آن ۹۴ روز (در سال عادی) یا ۹۵ روز (در سال کبیسه) ماندهاست.

رویدادها

۱۳۰۴ - عبدالحسین تیمورتاش وزیر دربار شد.

مرگها

۶۹۵ - محمد خدابنده الجایتو، ایلخان مغول از سلسله ایلخانان

۸۵۳ - علی قوشچی، دانشمند، متکلم، ریاضیدان و منجم ایرانی

 

امروز، "اسکندر مقدونی "سردار بزرگ مقدونیه) یونان (در ناحیه فیلیپ دوم" مقدونیه "قدم به عرصه وجود گذاشت .پدرش پادشاه مقدونیه بود و چون مرد ،مقام او به اسکندر که جوانی جاهطلب و جنگجو بود رسید .وی در طول سلطنتش که همه به جنگ گذشت ،ممالک بسیاری را تصرف کرد و سرانجام روز 13 ژوئن 323 قبل از میلاد بعد از 33 سال زندگی وفات یافت .

 

امروز، "بوشاردون "پیکرتراش بزرگ و مجسمهساز مشهور فرانسوی در قرن هجدهم میلادی ،پس از 64 سال زندگی ،چشم از جهان فرو بست .بوشاردون که روز 21 مه 1698 میلادی در" شومون "در ایالت" شامپانی "متولد شده بود ،در جوانی مدتی شاگرد" گیوم کوستو "بود .مجسمههای" فواره گرنبل - مجسمه عیسی و مریم و مجسمه فرشته عشق "از برجستهترین آثار او محسوب میشوند.

 

امروز، ایالت" ایندیانا "موطن اصلی سرخپوستان آمریکایی ،الحاق رسمی خود را به" ایالات متحده آمریکا "اعلام کرد و به این ترتیب ایالت دیگری به تعداد ایالات آمریکا اضافه شد .این ایالت که 36205 مایل مربع مساحت دارد و در میان ایالات میشیگان - اوهایو - کنتوکی و ایلینویز محدود بوده و از شمال غربی به دریاچه میشیگان راه دارد .پایتخت این ایالت" ایندیانا پولیس "نام دارد.

 

امروز، جنگ خونین" ایسلی "در منطقهای به همین نام در الجزایر ،با پیروزی نیروهای فرانسوی پایان یافت .در این جنگ 115 هزار سرباز ورزیده فرانسوی با 90 هزار سرباز الجزایری و مراکشی روبرو بودند .سرداری فرانسه با ژنرال" بوژو "و رهبری اعراب با" عبدالقادر "امیر معروف عرب بود و به سبب برتری کامل فرانسویان ،این جنگ به نفع آنان تمام شد .

 

امروز، پر حادثهترین و پر تلفاتترین واقعه ریزش کوه در جهان ،در این روز در ایالت" کانسو "در کشور پهناور چین اتفاق افتاد .در این ایالت که از ایالات کوهستانی چین بود و در مرکز آن کشور واقع شده است ،بر اثر ریزش کوه ،چند شهر کوچک و متصل به هم که در دامنه کوه قرار داشتند منهدم شدند و 200 هزار نفر از سکنه خانههای آن شهرها در این فروریختگی به قتل رسیدند.

 

 

امروز، "دکتر احمد سوکارنو "رهبر مبارزات استقلالطلبان مردم اندونزی ،بعد از بدست آوردن مقدمات استقلال کشور خویش به عنوان اولین رییس جمهوری اندونزی سوگند وفاداری یاد کرد وی از روز 17 اوت 1945 میلادی با کمک" دکتر محمد حتا "جنگهای استقلال را علیه هلندیها آغاز کرده بود .استقلال کامل و سمی اندونزی روز 28 دسامبر 1949 میلادی اعلام شد .

 

امروز، بزرگترین حادثه هوایی تاریخ در نیویورک واقع در ایالات متحده آمریکا اتفاق افتاد و در این حادثه ،دو هواپیمای مسافربری به سبب اشتباهی که خلبانان آن در پرواز کردند ،به یکدیگر برخوردند و متلاشی شدند .علاوه بر کلیه سرنشینان و کارکنان دو هواپیما که کشته شدند ،سقوط بقایای هواپیماها سبب مرگ عده دیگری نیز شد .در این حادثه مجموعاش 136 نفر به قتل رسیدند.

 

مهمترين رويدادهاي ايران و جهان در طول تاريخ در اين روز 16 دسامبر

 

 

ايران

پيشنهاد ملي شدن نفت و پشتيبابي مردم - درآمد نفت نبايد صرف تامين هزينه هاي جاري دولت از جمله پرداخت حقوق کارمندان شود

25 آذرماه 1329 (16دسامبر سال 1950) دكتر مصدق نماينده اول تهران و ده تن از يارانش به عنوان اعضاي كميسيون نفت گزارش خود را به مجلس دادند و پيشنهاد كردند كه قرارداد سال 1933 ايران و انگلستان لغو و صنعت نفت ايران ملي و در دست دولت قرار گيرد و درآمد اين ثروت ملي صرف عمران، پيشرفت كشور و ارتقاء سطح زندگانی ایرانیان (نه پرداخت حقوق كارمندان و هزينه هاي جاري دولت) شود.

در پی اعلام این طرح و از روز بعد تشكيل اجتماعات و ايراد نطقها و انتشار مقالات به پشتيباني از آن آغاز شد. سي ام آذرماه دهها هزارتن و عمدتا جوانان در ميدان بهارستان اجتماع و فرياد نفت ما بايد ملي گردد سر دادند. اين اجتماعات و حمايت ها با وجود مخالفت رزم آرا نخست وزير وقت با ملي شدن صنعت نفت ادامه يافت و سرانجام رزم آرا جان خودرا برسر اين مخالفت گذارد و نفت ملي شد، اما ....

 

تاسيس حزب ايران نوين

16دسامبر سال 1963 (آذرماه 1342 ) حسنعلي منصور حزب ايران نوين را تاسيس كرد و جمعي از مقامات وقت به آن پيوستند. وي ازاواسط دهه 1330 و از زماني كه دبير شوراي عالي اقتصاد بود انجمني از دوستان و همپالكي هاي خود به وجود آورده بود كه در خانه اش در خيابان ايرانشهر تشكيل جلسه مي دادند . اين انجمن به تدريج داراي اساسنامه شد و پايه حزب ايران نوين قرار گرفت كه جاي حزب مليون دكتر اقبال را گرفت و حزب دولت در برابر حزب مردم شد كه موسس آن امير اسدالله علم بود . اين دو دستگاه ، هيچكدام ، به صورت حزب واقعي در نيامدند ، تشكيلات وسيع و ايدئولوژي نداشتند ، تنها نامزد انتخاباتي و متقاضي سمت دولتي معرفي مي كردند و اين و آن را توصيه و سفارش مي كردند و ....

 

 

چگونگی تاسیس تلویزیون دولتی پس از رد پيشنهاد تاسيس يک روزنامه دولتي که با مخالفت رو به رو شده بود

پس از چندی بررسي پيرامون امكان تاسيس يك روزنامه و يك تلويزيون دولتي سرانجام در 25 آذرماه 1342 (16 دسامبر 1963) دولت پولي در اختيار اداره انتشارات و راديو (بعدا وزارت اطلاعات و جهانگردی و اینک وزارت ارشاد) قرارداد كه در زمينه ايجاد تلويزيون دولتي كه قطعي خواهدبود بررسي و مطالعه جدّي كند. در آن زمان در ايران تنها دو فرستنده تلويزيون (غير دولتي) وجود داشت ـ در تهران و در خوزستان ـ كه فرستنده تهران از 1337 آغاز بکار کرده بود. مطالعات براي تاسيس تلويزيون دولتي ادامه داشت كه در سال 1344 ناگهان هويدا نخست وزير وقت به جای وزارت اطلاعات و جهانگردی اجرای تصمیم آذرماه 1342 را بر عهده رضا قطبي (پسر دايي فرح پهلوي) گذارد و عملي شد. تلویزیون دولتی از 1345 آغاز بکار کرد و از 1350 رادیو دولتی به آن ضمیمه شد و سازمان رادیوتلویزیون ملی بوجودآمد و ....

فكر تاسيس يك روزنامه دولتي قبلا كنار گذارده شده بود زيرا که با اين فکر مخالفت، و احتمال داده شده بود كه مردم ايران كه نسبت به گذشته درك بيشتري از مطبوعات دارند، از خريد روزنامه متعلق به دولت خودداري کنند مخصوصا كه در تلقي مردم، روزنامه يك كالاي غير دولتي بايد باشد. در جلسات بحث پيرامون امکان انتشار يک روزنامه دولتي در تهران گفته شده بود که آسانترين راه نشان دادن مخالفت با دولت، نخريدن (تحريم غير مستقيم) روزنامه دولتي است و بنابراين انتشار روزنامه دولتي به مصلحت نيست و خارجيان معاند نيز از آن براي اثبات ادعاي وجود سانسور در ايران استفاده خواهند کرد که در برخي تعاريف، انتشار روزنامه دولتي نوعي سانسور خوانده شده و دولتهاي کمونيستي که روزنامه دولتي دارند از اين بابت زير انتقاد هستند و اين روزنامه ها برايشان يک نقطه ضعف شده اند و....

سي سال پس از اين استدلالها و رد پيشنهاد انتشار يک روزنامه دولتي در تهران، ديديم که سه موسسه دولتي سه روزنامه منتشر کرده اند - همشهري، ايران و جام جم که گفته شده از نظر تيراژ (فروش) ميان روزنامه هاي کشور به ترتيب اول، سوم و دوم هستند، چرا؟!.

 

 

اعلام اجراي طرح نظام نوین آموزش و پرورش ایران

25 آذرماه 1347 وزارت آموزش و پرورش اعلام کرد که اجرای نظام نوین آموزش و پرورش کشور قطعی شده و با اجرای این نظام تحصیلات عمومی که شامل دو دوره شش ساله است به سه دوره تبدیل خواهد شد: ابتدایی 5 سال، راهنمایی تحصیلی 3 سال و متوسطه 4 سال. قبلا و در سال 1345 هدف و برنامه های این نظام به صورت یک کتابچه برای اصحاب نظر ارسال شده بود تا نظر خودرا به کمیسیون مربوط بفرستند. هادی هدایتی و منوچهر تسلیمی (وزیر مربوط و معاون او) مبتکر نظام تازه آموزش و پرورش کشور بودند. هدف از دوره راهنمایی تحصیلی کشف استعداد نوجوان و شکوفا ساختن آن و هدایتش به دوره متوسطه مربوط بود که قرار بود چندین رشته داشته باشد. در دی ماه 1347 اعلام شد که برای تدریس در دوره راهنمایی، یک دانشسرای دو ساله (فوق دیپلم) تشکیل خواهد شد و .... نگارنده این سایت در همین ماه (دی ماه 1347) تمامی صفحه پنجم روزنامه اطلاعات را اختصاص به بحث درباره نظام تازه آموزش و پرورش داد و بعدا در مقالات متعدد نوشت که یک فوق دیپلم نخواهد توانست هدف های دوره راهنمایی تحصیلی را تامین کند. این دوره به مدرس متخصص و روانشناس نیازدارد.به علاوه در ایران، تاسیس دهها نوع دبیرستان با امکانات موجود عملی نخواهد بود و ....

 

 

دنياي هنر

زادروز بتهوون

لودويگ وان بتهوون موسيقيدان معروف آلماني 16 دسامبر سال 1770 در بن به دنيا آمد و 57 سال عمر كرد و آثار گرانبهايي از خود به يادگار گذارد. وي تحصيلات موسيقي را در وين تكميل كرد.

بتهوون علاوه بر ساختن هاي آهنگهاي فراوان و معروف، در نواختن پيانو و ويلن مهارت فراوان داشت، ولي از نظر شخصي مردي بد خلق و خوي توصيف شده است.

 

ساير ملل

سنای فرانسه برپایه حق و آزادی، طلاق ناپلئون را تصویب کرد

 

ناپلئون و ژوزفين

ناپلئون بناپارت امپراتور وقت فرانسه در اوج قدرت از همسرش ژوزفين خسته شده بود و كليساي كاتوليك سدّي در برابر طلاق بود. وي به پاپ متوسل شد تا او فتواي طلاق دهد كه پاپ هم مخالفت كرد. ناپلئون برخلاف هنري هشتم نخواست خودش پاپ شود و حكم به طلاق بدهد ـ اقدامي كه تا آن زمان سابقه نداشت.

ناپلئون پس از ناامید شدن از پاپ، اعلام کرد که طلاق از آزادی جدا نیست، ازدواج یک قرارداد همانند قراردادهای دیگر است و اجبار در حفظ قرارداد و ادامه زندگانی مشترک ناخواسته ناقض حق انسان است و با این استدلال، 16 دسامبر سال 1809 به سناي فرانسه رفت. مشكل خودرا علنا براي سناتورها بيان كرد و از آنان خواست كه براي رهایی او از اين قيد كه نوعي حمايت از اصل آزادي است راي به طلاق ژوزفين دهند. اکثریت سناتورها با اين كه مي دانستند اقدام انان ناقض آموزش های کليسای کاتولیک است، به استناد اعلامیه حقوق بشر مصوب مجلس انقلاب (فرانسه) راي به طلاق ژوزفين دادند و مصوبه سنا به ژوزفين به عنوان طلاقنامه ابلاغ شد ــ طلاقي كه كلیسا هرگز آن را تاييد نكرد.

 

راسپوتين

16 دسامبر سال 1916 گريگوري راسپوتين مرد مقتدر و مرموز روسيه به دست دو تن از اشراف اين كشور كه گمان برده بودند وي در جهت منافع آلمان گام بر مي دارد و مسئول تلفات نيروهاي روسيه در جبهه هاي جنگ است كشته شد و جسدش را به رودخانه افكندند. اين دو تن كه مي دانستند راسپوتين علاقمند به ديدن زنان زيبا است او را به اين ترتيب فريب دادند و به قتلگاه كشاندند.

راسپوتين كه يك كشيش سيبريايي بود نخست به عنوان درمان سردرد درمان ناپذير تنها پسر تزار به كاخ او راه يافته بود و بعدا با استفاده از ضعف نفس نيكلاي دوم و حمايت همسر تزار، در دربار روسيه صاحب نفود و قدرت وسيع شده بود و امور دولتي را قبضه كرده بود. روس ها به تدريج نسبت به كارهاي راسپوتين دچار شک و سوء ظن شده بودند و همين بدگماني به قتل او انجاميد.

 

نبرد بالژ

16 دسامبر سال 1944 به تصميم هيتلر كه در انتظار تكميل سلاحهاي تازه اش از جمله بمب هسته اي بود، سه ارتش آلماني مركب از 20 لشكر با تانكهاي تازه ساز در جبهه بلژيك در خط «آردنزArdennes» دست به يك ضد حمله شديد زدند تا خود را به«آنتورپ Antwerp» برسانند. اين بزرگترين ضدحمله هيتلر در آن سال بود كه پايان كار او را نزديكتر كرد.

برخلاف تصور هيتلر، دو ارتش راست و چپ او پس از آغاز تعرض، بر اثر مقاومت نيروهاي متفقين متوقف شدند و ارتش مياني به يك پيشروي عميق برق آسا نايل آمد، اما پشت سر خودرا خالي گذارد و به همين سبب عنوان اين ضد حمله را « بالژ Bulge » به معناي پيشرفتگي گذارده اند.

متفقن با فرستادن چترباز، از پشت به واحدهاي اين ارتش آسيب فراوان وارد ساختند و نقشه هيتلر که تجربه و اطلاعات کافي نظامي نداشت شکست خورد. اسنادي كه بعد از جنگ به دست آمد نشان داد كه ژنرالهاي هيتلر با اين ضد حمله به صورتي كه انجام گرفت موافق نبودند.

 

 

عکسي از صدام، يک روز پس از دستگيري و زنداني آمريکا

جورج بوش رئيس جمهور وقت آمريكا 15 دسامبر 2003 و دو روز پس از دستگير شدن صدام حسين در حفره اي در يک خانه روستايي در نزديکي تکريت (زادگاهش) قول داده بود كه رئيس جمهور برکنارشده عراق در يك محكمه عمومي محاكمه شود و اضافه كرده بود: ... ولي صدام قاتل و شكنجه گر بود و نمي توان اطمينان كرد كه به بازجوها حقيقت را بگويد.

كوفي عنان دبير كل وقت سازمان ملل با توجه به اين مطلب که از دهان جورج دبليو بوش خارج شده بود گفته بود كه اين سازمان نمي تواند از محاكمه صدام در عراق (اشغالشده) كه ممكن است به اعدام او ختم شود حمايت كند. وي اشاره كرده بود كه اگر قرار است محاكمه اي صورت بگيرد بايد مطابق استاندارد و موازين بين المللي (قضات مستقل و به انتخاب مراجع ذيصلاح جهاني) باشد و چه بهتر که در خارج از عراق صورت گيرد.

در پي اعلام دستگيري صدام، به نقل از منابع آمريكايي گفته شده بود كه در بازجويي از وي از همه روش هاي تحقيق و اشكال مختلف بازجويي استفاده خواهد شد!. برخي ها اين بيان را چنين تفسير كرده بودند كه ممكن است صدام براي دادن پاسخ درست به پرسشها؛ تحت فشار قرار گيرد.

به گزارش شبكه هاي تلويزيوني آمريكا در بخش اخبار مشروح ساعت شش و نيم بعداز ظهر 15 دسامبر 2003، صدام در نخستين دور بازجويي با طعنه و گاهي به صورت مبارزطلبي پاسخ داده بود و گفته بود كه از روند مقاومت جاري در عراق بي خبر است و از ژنرال عزت ابراهيم نيز كه گفته شده هماهنگ كننده حملات عراقي هاست بي اطلاع است.

صدام در پاسخ به سئوال مربوط به برنامه سلاحهاي كشتار جمعي عراق گفته بود كه چنين برنامه اي در كار نبوده و همچنين هرگونه ارتباط خود را با القاعده تكذيب كرده و گفته بود رژيم عراق سوسياليستي و عرفي، و القاعده شديدا مذهبي و معتقد به رعايت دقيق اصول و شريعت اسلام است و با اين تعصب نمي توانست با دولت او سازش و هماهنگي داشته باشد.

15 دسامبر 2003 برخي از مقامات آمريکايي گفته بودند كه اطلاعات به دست آمده از يكي از بادي گاردهاي پايين دست صدام به دستگيري او كمك كرد، ولي جايزه نقدي تعيين شده از جانب دولت آمريکا؛ به اين فرد داده نخواهد شد!.

دستگيري صدام از شدت مقاومت عراقي ها نكاسته و گفته شده بود كه برخي از جوانان عراقي كه نام ناسيوناليست برخود نهاده اند به حملات انتحاري كمك مي كنند.

 

سناتوري كه در ظاهر با اختلاط سياه و سفيد در جامعه آمريكا مخالفت مي كرد، ولي يک دختر دو رگه داشت و ...

 

14 دسامبر 2003 معلوم شد كه «ستروم تورموند» تنها فردي در طول تاريخ كه تا پايان صدسالگي سناتور بود و در ژوئن 2003 ، چند ماه پس از بازنشسته شدن از سياست (سناي آمريكا) درگذشت، داراي يك دختر دورگه 87 ساله به نام «اسي» است. در اروپا و آمريكا داشتن فرزند نامشروع امري عادي است و تعجب تدارد، ولي انتشار اين قضيه در مورد سناتور تورموند باعث شگفتي فراوان در جامعه آمريكا شده بود، زيرا كه او از مخالفان اختلاط سياه و سفيد و حقوق مدني سياهپوستان بود و زماني نمي خواست حتي نوجوانان سياهپوست به مدارس سفيدپوستان بروند، حال آن كه خود او با يك دختر 16 ساله سياهپوست معاشرت كرده بود و نتيجه اين معاشرت يك دختر دورگه او به نام «اسي» بوده است.

از آنجا كه پيروزي هاي تورموند در طول دهها سال در انتخابات ايالت كاروليناي جنوبي به دليل همين روي خوش نشان ندادن به برابري سياهان با سفيدها بود «اسي» و مادرش نمي خواستند به تورموند آسيب برسد و سكوت كرده بودند. تورموند هم به نوبه خود هزينه زندگي و تحصيل دخترش را مي پرداخت و گهگاه، دور از چشم ديگران با «اسي» ملاقات و اورا نوازش مي كرد. سناتور تورموند يك بارهم نامزد انتخابات رياست جمهوري آمريكا شده بود.

تورموند كه بعدا با دختري چهل سال جوانتر از خود ازدواج کرده و داراي دو پسر شده بود در وصيتنامه اش اشاره اي به «اسي» نكرده بود.

 

 

«اسي» كه يك فرهنگي باز نشسته است گفته است هشت دهه به اين خاطر كه به شهرت پدرش صدمه نخورد سكوت كرد و امروز هم كه قضيه را مطرح ساخته با انگيزه گرفتن ارث و «پول» نيست بلكه براي اين است كه فرزندان و نوه هايش بدانند كه پدر بزرگ آنان چه كسي بوده است. وي افزوده بود: فرزندانم دهها سال از من درباره پدرم و اين كه چه بر سرش آمده مي پرسيدند، ريشه خود را مي خواستند بدانند، كه چون پدرم هنوز در قيد حيات و مصدر قدرت بود دندان روي جگر گذاشتم و حقيقت را نگفتم. اينك، هفت ماه پس از فوت پدر، احساس كردم كه ادامه سكوت ضرورت ندارد و صدمه اي به او وارد نخواهد شد و لذا حقيقت را آشگار ساختم.

 

بمب افكن «بي ـ 29 شماره 82 (ساخت کمپاني بوئينگ)» به نام «انولا گي ٍEnola Gay » در موزه اسميت سونين، در قسمت هواپيماهاي تاريخي قرارگرفت، که اين موزه در نزديكي فرودگاه «دالس» در حومه غربي شهر واشنگتن قراردارد. 15 دسامبر 2003 گروهي به اين عمل اعتراض كردند و در محوطه موزه و خارج از آن دست به تظاهرات زدند و به علامت خون، رنگ قرمز پاشيدند که اندك خسارتي به هواپيما وارد آمد.

نيروي هوايي آمريكا با اين هواپيما كه خلبان آن Paul W. Tibbet نام مادرخود «انولا گي» را بر بدنه اش نوشته بود ششم اوت 1945 نخستين بمب اتمي عملياتي را بر هيروشيماي ژاپن افکند كه در دم دهها هزار تن كشته شدند و شهر ويران گرديد. جمع تلفات هيروشيما و ناگاساكي كه دومين بمب اتمي بر آن افكنده شد بيش از 230 هزار كشته گزارش شده است. Paul W. Tibbet خلبان و فرمانده وقت اين بمب افکن که بعدا تا درجه سرتيپي بالا رفته بود يکم نوامبر 2007 در نود و دو سالگي درگذشت. وي متولد سال 1915 بود.

 

مجموعه تصاوير:بمب افکن "انولا گي"، Paul Tibbet خلبان و فرمانده آن، خدمه اين بمب افکن، بميني که بکار رفت و منظره هيروشيماي ويران يک روز پس از بمباران اتمي

 

 

مجلس بررسي قانون اساسي تازه افغانستان، سه دستگي و سرانجام؛ پيروزي گروه کرزاي

بالاخره پس از تعويق و تاخيرهاي متعدد، مجلس بزرگان افغان (لويه جرگه) 14 دسامبر در كابل آغاز بكار كرد. اين مجلس كه هيات هاي ناظر اروپايي به انتخاب برخي اعضاي آن كه مطابق استاندارد نبوده ايراد گرفته بودند از همان لحظه نخست دچار سه دستگي شده بود. جمعي خواهان بازگشت سلطنت بودند، گروهي مي خواستند نظام حكومتي افغانستان پارلماني و داراي نخست وزير منتخب مجلس باشد و دسته ديگر كه كرزايي با آن بود مي كوشيدند كه رئيس جمهور در انتخابات سراسري برگزيده شود و با اختيارات بسيار و بدون نخست وزير در راس دولت باشد (رئيس کشور و رئيس دولت) و بالاخره همين دسته که پيشنويس قانون اساسي را تهيه کرده بودند و عمدتا از پشتون ها بودند پيروز شدند.

 

 

تاريخ از نگاهي به تصوير

عراقي ها: زيدي با پرتاب کفش به سوي جورج بوش احساس عراقي ها را نسبت به آمريکا منعکس کرد

15 و 16 دسامبر 2008 و پس از انتشار خبر کفش پراني به سوي بوش در جلسه مصاحبه عمومي مطبوعاتي مشترک او و نوري المالکي نخست وزير عراق در منطقه محافظت شده شهر بغداد، در جهان عرب و بسياري از کشورهاي اسلامي و ممالکي که از رفتار دولت آمريکا راضي نبوده اند، منتظر الزيد خبرنگار تلويزيون البغداديه به صورت يک قهرمان در آمده بود. زيدي 28 ساله که در جريان مصاحبه مطبوعاتي به سوي جورج بوش دو لنگه کفش پرتاب کرده و اورا "سگ" خوانده بود که باعث کشتار عراقي ها و بيوه شدن زنان و يتيم شدن کودکان شده است يک شيعه و مجرد است. عراقي ها ضمن انجام تظاهرات و راهپيمايي هاي متعدد خواستار آزادي فوري او شده بودند که همان لحظه بازداشت اشده بود. عراقي ها شعار مي دادند که الزيدي تنها احساس آنان نسبت به دولت آمريکا را منعکس کرده بود. تقريبا در سراسر جهان، روزنامه ها صفحات اول خودرا به اين خبر و عکسهايش اختصاص داده بودند. اين وضعيت در زير، به صورت مصور و در مجموعه اي از عکسها آمده است:

 

برخي ديگر از رويدادهاي 16 دسامبر

1774: مهاجران انگليسي بندر بوستون به نشانه اعتراض به ماليات تازه بر چاي وارداتي و اين كه واردات چاي به مهاجر نشين ها بايد در انحصار بازرگانان انگليسي باشد 300 صندوق چاي را به دريا ريختند كه در تاريخ به « بوستون تي پارتي » معروف شده و آغاز انقلاب استقلال آمريكا بشمار مي رود.

 

1950: ترومن رئيس جمهوري وقت آمريكا در اين كشور براي مبارزه با آن چه كه نامش را امپرياليست كمونيست ( شوروي ) گذارد حالت فو ق العاده اعلام كرد.

 

1951: ترومن «ادگار هوور» رئيس اف بي آي (پليس امنيت داخلي آمريكا) را مامور كرد تا اسامي آن عده از كارمندان را كه وفادار نيستند (متمايل به كمونيسم هستند) به او بدهد.

منبع: ویکی پدیا - iranianshistoryonthisday

لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

  تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

×
  • اضافه کردن...