رفتن به مطلب
لطفا جهت استفاده از تمام مطالب ثبت نام کنید ×
انجمن های دانش افزایی چرخک
لطفا جهت استفاده از تمام مطالب ثبت نام کنید

ارسال های توصیه شده

۲۸ آذر - از آغاز سال در تقویم رسمی ایران ۲۷۴ روز گذشته و به پایان آن ۹۱ روز (در سال عادی) یا ۹۲ روز (در سال کبیسه) مانده است.

 

رویدادها

 

* ۱۳۶۱ - حملهٔ موشکی ارتش عراق، به شهر دزفول.

 

زادروزها

 

* ۱۳۲۰ - رافائل میناسکانیان، نوازنده پیانو و استاد دانشگاه ایرانی.

 

مرگها

 

* ۱۳۸۵ - ناصر عبدالهی، خواننده پاپ ایرانی.

* ۱۳۸۵ - محمد محمدی اشتهاردی، مفسر قرآن ، نویسنده و محقق ایرانی.

لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

امروز یکشنبه 28 آذر 1389 (Sunday 19 December 2010)

 

امروز، "آلزاس "ایالت شرقی فرانسه ،در جریان جنگهای فرانسه با اتحادیه کبیر" لاهه "که روز 26 فوریه سال 1673 تاصسیس شده بود به تصرف آلمان درآمد و این دومین باری بود که آلمانیها در طول روابط خود با فرانسه ،آلزاس را تصرف میکردند .دو هفته پس از این پیروزی" ،تورن "سردار فرانسوی آلمانیها را تا ماوراص رود رن نیز عقب نشانید .به روز 2 ژانویه 1675 مراجعه شود

 

امروز، سلطنت" شارل هفتم "بر سرزمین بوهم آغاز شد .شارل هفتم در ابتدا فرمانروای منطقه باویر در آلمان بود .بعد از آن که به موجب قرارداد" نمفن بورگ "در 18 مه 1741 میلادی جزص متحدین فرانسه و مخالفان اتریش درآمد قرار شد که به امپراتوری اتریش منصوب گردد .بعد از تصرف پراگ و بوهم در 28 نوامبر 1741 میلادی توسط فرانسه ،وی به سلطنت بوهم رسید و در 27 ژانویه 1743 به امپراتوری آلمان رسید.

 

امروز، "جیاکومو - مایربر "کمپوزیتور و آهنگساز نامدار قرن نوزدهم میلادی آلمان در" برلین "قدم به عرصه وجود گذاشت .وی اخلاق و رفتار مخصوصی داشت و به این جهت ،با وجود خانواده ثروتمندی که داشت در فقر بسر میبرد اما همین موسیقیدان فقیر بعدها بزرگترین هنرمند قرن نوزدهم شد .مگر" جیاکومو - مایربر "روز 3 فوریه 1864 میلاد اتفاق افتاد .به روز 3 فوریه 1864 مراجعه شود

 

امروز، ژنرال" دوایت آیزنهاور "سیاستمدار و سردار بزرگ ایالات متحده آمریکا ،به عنوان اولین فرمانده کل قوای اتحادیه آتلانتیک منصوب شد" .آیزنهاور "در جنگ دوم بینالمللی ،لیاقت و شایستگی خود را در مقام فرماندهی کل نیروهای متفقین ثابت کرد و پیروزی یافت .قوای اتحادیه آتلانتیک شمالی از مجموع نیرهای مسلح دول عضو اتحادیه آتلانتیک که در اختیار آن اتحادیه قرار دادهاند تشکیل میشود.

 

امروز، "نستوریوس "یکی از بدعتگذاران معروف در دین مسیح که به پیروان او نستوریان و مذهب او را" نستوری "میگویند ،در شهر" ژرمانیسی "در سوریه متولد شد .وی جزص روحانیون کاتولیک بود ولی بعدها به سبب اختلافی که بین او و مقامات عالیرتبه مذهبی پیدا شد ،مذهب نستوری را بدعت گذارد .نستوریوس روز 12 اوت 440 میلادی بدرود حیات گفت .به روز 12 اوت 440 مراجعه شود

لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

وقایع تاریخی امروز 28 آذر

 

 1. انتشار روزنامه مهر ايران - ش1320
 2. (عزيمت جمعي از روزنامه نگاران ايران به شوروي بنا به دعوت خبرگزاري تاس) 28 تا 30 آذر - ش1335
 3. درگذشت ابوالحسن صبا - ش1336
 4. حمله موشکي رژيم صدام به شهر قهرمان پرور دزفول - ش1361
 5. حمله موشکي رژيم به شهر قهرمان پرور دزفول - ش1361
 6. درگذشت " دکتر محمود افشار يزدي "، بنيانگذار مجله آينده - ش1362
 7. انتشار روزنامه قدس در مشهد - ش1366
 8. درگذشت "عباس يميني شريف "، شاعر، نويسنده کودکان و مدير روزنامه نونهالان، مجلههاي دانشآموز و خورشيد - ش1368
 9. درگذشت " منوچهر حامدي "، بازيگر سينماي ايران - ش1374
 10. درگذشت آيت ا...ميرزا حسن انصاري محلاتي - ش1375

لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

وقایع تاریخی امروز 19 دسامبر مطابق با 28 آذر 1389

 

 1. قيام مردم اسپانيا عليه فيليپ پنجم - م1706
 2. تولد " اديت پياف "، خواننده فرانسوي - م1915
 3. تعليق خودمختاري ايالت " کاتالوني " از سوي پارلمان اسپانيا - م1934
 4. لغو يکطرفه موافقتنامه واشنگتن از سوي ژاپن - م1934
 5. انتصاب هيتلر به عنوان فرمانده کل قواي آلمان - م1941

لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

۲۸ آذر ـ ۱۹ دسامبر ـ نشست کمپانی های نفتی در لندن و رفع محاصره دریایی ایران از سوی دولت انگلستان

 

چهار ماه پس از براندازی ۲۸ مرداد، بیست و نهم آذر ۱۳۳۲ ( دسامبر ۱۹۵۳ )نشست شركتهای نفتی و كارشناسان مربوط كه در لندن برای بررسی سرنوشت نفت ایران برگزار شده بود! به كار خود پایان داد و از دولت انگلستان خواست: اینك كه دولت دكتر مصدق ساقط شده و ملیون ایران قدرت را از دست داده اند لازم است كه انگلستان به محاصره دریایی ایران پایان دهد تا بتوان كار صدور نفت را از سر گرفت.

 

چند ساعت پس از اعلام این خواست شركتهای نفتی اصطلاحا بین المللی، دولت انگلستان این توصیه را پذیرفت و به محاصره دریایی دو سال و نیمه ایران پایان داد. نشست لندن در پی توافق دالس و ایدن وزیران امور خارجه آمریكا و انگلستان مبنی بر این كه امور نفت ایران ، بدون این كه شركت ملی نفت كه نماد غرور ایرانیان شده است منحل شود، به یك كنسرسیوم مركب از شركتهای نفتی غرب واگذار گردد و این كنسرسیوم عامل نفت ایران در منطقه قرارداد باشد تا همه دولتهای غرب در آن ذینفع باشند. همچنین غرامت وارده به انگلستان از ابطال قرارداد سال ۱۹۳۳ ( قانون ملی شدن نفت ایران ) نیز از سوی ایران تعهد شود و از دریافتی این كشور از كنسرسیوم وصول گردد تا انگلستان ادعای دیگری بر پالایشگاه نفت كه ایرانیان آن را از آن خود می دانند نداشته باشد و مسئله دیگری به وجود نیاید. قبلا در لندن اعلام شده بود كه پالایشگاه آبادان نیاز به ۷۵ میلیون دلار بودجه دارد تا تعمیر و آماده كار با ظرفیت كامل شود!.

 

پایان محاصره دریایی ایران از سوی انگلستان با ختم محاكمه دكتر مصدق در محكمه نظامی تهران همزمان بود كه وی گفته بود آن را برسمیت نمی شناسد؛ نخست وزیر ایران قانونا باید با رای عدم اعتماد مجلس كنار برود و بركناری نخست وزیر با هر ترتیب دیگر، یك كودتا است و در نتیجه او خود را نخست وزیر قانونی و دولت فعلی را دولت كودتا و غیر قانونی می داند و هر عمل آن نیز اساس قانونی ندارد و باطل است.

 

در همان زمان اصحاب نظر كه شهرت بی طرفی داشتند گفته بودند كه تعجب می كنند كه چرا انگلستان دو سه هفته پس از تجدید مناسبات سیاسی خود با ایران، اقدام به رفع محاصره دریایی این كشور كرد و آن هم پس از دریافت توصیه كنفرانس شركتهای نفتی و قبول مشاركت آمریكا در كنسرسیوم نفت!.

 

محاصره دریایی ایران در طول حكومت ملیون ( ناسیونالیستها) سبب شده بود كه ایران نتواند نفت خود را صادر كند و یكی ـ دو كشتی نفتكش هم كه جرات حمل نفت ایران را به خود داده بودند از جمله كشتی « رزماری » در میان را توقیف شده بودند.

لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

۲۸ آذر ـ ۱۹ دسامبر ـ سالروز درگذشت ابوالحسن صبا استاد موسیقی

 

استاد ابوالحسن صبا موسیقیدان نامدار ایران زمین ۱۹ دسامبر سال ۱۹۵۷ ( ۲۸ آذر ماه سال ۱۳۳۶ خورشیدی ) درگذشت . وی در ۱۲۸۱ به دنیا آمده بود . استاد صبا مدرس هنرستان موسیقی ایران در همه رشته های موسیقی مهارت و نبوغ داشت . او یك موسیقی شناس برجسته بود و روی موسیقی ملی و محلی ــ قدیم و جدید ــ ایران كار كرد . استاد صبا مقدمات كار جمع آوری ترانه های محلی ایران را فراهم ساخته بود كه عمر پربارش به پایان رسید و پس از او كسی دیگر این كار را دنبال نكرد و میهن ما از معدود كشورهای جهان است كه ترانه های محلی آن كه پاره ای قدمت چند صد ساله دارند جمع آوری نشده اند و بعضی از آنها در شرف انقراض و از یاد رفتن هستند و این میراث ملی از دست خواهد رفت . استاد صبا در عین حال یك پژوهشگر بزرگ در علم و هنر موسیقی بود و تحقیقات فراوان از او باقی مانده است.

لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

۲۸ آذر ـ ۱۹ دسامبر ـ نخستین دیدار حکمران بحرین از ایران

 

۱۹ دسامبر سال ۱۹۷۰ حكمران بحرین برای نخستین بار پس از انصراف شاه از دعاوی ایران نسبت به بحرین, در تهران با مقامهای دولت وقت ایران وارد مذاكره شد. وی روز پیش از این وارد تهران شده بود.

به تصویب مجلس شورا, بحرین عنوان استان ۱۴ ایران گرفته بود كه ناگهان شاه در جریان دیدار از هند! در یك مصاحبه مطبوعاتی پذیرفت كه سرنوشت بحرین از راه رفراندم تعیین شود, ولی این رفراندم تنها در بحرین انجام گرفت!.

نظر عمومی بر این است كه شاه به خواست بیگانه دست به این اقدام زد. منطق حكم می كرد كه این فكر را در ایران مطرح می كرد و عكس العمل مردم را می دید.

لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

۲۸ آذر ـ ۱۹ دسامبر ـ زد و خورد جنگنده های نیروی هوایی ایران و عراق

 

۱۹ دسامبر ۱۹۷۴ در تهران اعلام شد كه روز پیش از این باردیگر در مرز ایران و عراق میان جنگنده های نیروی هوایی دو كشور برخوردی صورت گرفته است. این زد و خوردها و ناآرامی های مرزی پس از الغای سلطنت در عراق در سال ۱۹۵۸ میلادی گهگاه صورت گرفته است كه در سپتامبر سال ۱۹۸۰ منجربه یك جنگ هشت ساله شد. مرزهای عراق با ایران را انگلیسی ها پس از تصرف عراق و خارج ساختن آن از دست دولت عثمانی ترسیم كردند و در مورد مرز آبی شط العرب, قاعده بین المللی «خط القعر» را احتمالا «عمدا» در نظر نگرفتند و باعث این همه فتنه شدند. انگلیسی ها در جریان جنگ اول جهانی به خاطر نفت عراق نیرو به این كشور فرستادند, و گرنه در آن زمان جبهه های جنگ در اروپا بود.

لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

۲۸ آذر ـ ۱۹ دسامبر ـ اشتباه بزرگ عثمانی

 

۱۹ دسامبر سال ۱۸۸۷ دولت عثمانی دست به یك اشتباه سیاسی بزرگ زد و از قدرتهای اروپایی خواست كه بین آن دولت و روسیه میانجیگری كنند.

اروپای غربی كه از دیر باز كمر به اضمحلال عثمانی بسته بود از این فرصت برای مداخله علنی در امور عثمانی استفاده كرد كه تا پایان جنگ جهانی اول و انحلال عثمانی ادامه داشت

لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

۲۸ آذر ـ برخی دیگر از رویدادهای ۱۹ دسامبر

 

● ۱۷۷۷: دولت فرانسه كه با انگلیستان دشمنی داشت استقلال مهاجر نشینان انگلیسی در آمریكای شمالی (ایالات متحده امروز) را به رسمیت شناخت.

 

● ۱۷۹۶: بالتیمور مانیتور Baltimor Monitor نخستین روزنامه در جهان شد كه به انتشار خود در یكشنبه ها ادامه داد كه بعدا عمومیت یافت.

 

● ۱۹۸۱: گروه موسوم به ارتش سرخ ایتالیا ژنرال آمریكایی جیمز دازیر را از خانه اش در ورون Veron ایتالیا ربود كه ۴۲ روز در اسارت آن گروه بود.

 

● ۱۹۹۰: هندوهای متعصب مسجد « بابر » را در آن كشور تخریب كردند كه باعث زد و خورد خونین و پرتلفات هندو و مسلمان شد.

 

● ۱۹۹۶: كمونیست های پرو Peru میهمانان سفارت ژاپن در داخل این سفارت در شهر لیما را به گروگان گرفتند و این گروگانگیری پر سر و صدا تا ماه آوریل (نزدیك به چهار ماه) طول كشید.

لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

  تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

×
×
 • اضافه کردن...