رفتن به مطلب
لطفا جهت استفاده از تمام مطالب ثبت نام کنید ×
انجمن های دانش افزایی چرخک
لطفا جهت استفاده از تمام مطالب ثبت نام کنید

آنفولانزای نوع a و راه های پیشگیری از آن


ارسال های توصیه شده

آنفلوانزا عبارت است از یک عفونت تنفسی مسری و شایع که در اثر یک ویروس ایجاد می*شود. مدت زمان شروع علائم از زمان وارد شدن ویروس به بدن 24 تا 48 ساعت است که با تب، سردرد، درد عضلانی، تعریق، آبریزش بینی، گلودرد و سرفه تظاهر می*کند. سرفه اغلب شدید و برای مدتی ادامه می*یابد ولی سایر نشانه*های بیماری بعد از 2 تا 7 روز خودبه*خود بهبود پیدا می*کند. سه نوع ویروس اصلی آنفلوانزا وجود دارد (A, B, C )، اما این ویروس*ها توانایی تغییر به انواع گونانگونی را دارند. شیوع ناگهانی انواع مختلف آنفلوانزا تقریباً هر زمستان رخ می*دهد و شدت آن*ها متفاوت است. آنفلوانزا هم در مرد و هم زن، در تمام سنین به غیر از دوران شیرخوارگی دیده می*شود.

 

آنفلوانزا نوع A یک بیماری تنفسی و ناشی از ویروس آنفلوانزای نوع A است که باعث شیوع آنفلوانزا در میان خوک*ها می*شود. این نوع جدید ویروس آنفلوانزای خوکی، ترکیبی از ویروس*های آنفلوانزای خوکی، آنفلوانزای انسانی و آنفلوانزای حاد پرندگان است.

علائم بیماری

علائم این نوع جدید آنفلوانزا در میان انسان*ها به آنفلوانزای فصلی شباهت دارد. این علائم شامل تب، سرفه، گلودرد، سردرد، احساس سرما و خستگی می*باشد. برخی از افراد نیز پس از مبتلا شدن به این بیماری دچار اسهال و استفراغ می*شوند. به علت این شباهت*ها پزشکان قادر به تشخیص قطعی آنفلوانزا خوکی نیستند، و تشخیص قطعی آن فقط با انجام تست آزمایشگاهی ممکن است.

 

چهار علامت اصلی: تب بالای 38 درجه، سردرد، گلودرد و سینه*درد و سرفه از علائم اصلی این بیماری هستند اگر کسی 2 تا 3 علامت ذکر شده را داشته باشد مشکوک به بیماری آنفلوانزای نوع آ است. اسهال، استفراغ، تهوع، کوفتگی عضلات، عطسه، و آبریزش بینی از علائم فرعی این بیماری است که چنانچه با 2 تا 3 علامت اصلی همراه باشد فرد مشکوک به این بیماری است.

پیشگیری از ابتلا و شیوع آنفلوانزای نوع آ

 

آنفلوانزای نوع آ از راه سرفه، عطسه و تماس با اشیاع آلوده به ویروس و تماس دست آلوده با دهان و بینی یا چشم منتقل می*شود. ویروس از راه* فرآورده*های خوکی و خوردن گوشت خوک منتقل نمی*شود. آنفلوانزای خوکی بیشترین سرایت*پذیری را در 5 روز اول بیماری دارد که در بچگی این دوره انتقال تا 10 روز هم می*تواند طول بکشد. تشخیص بیماری با نمونه*گیری در این 5 روز میسر است.

 

چند توصیه جدی به همراه موارد عملی برای جلوگیری از شیوع بیماری آنفلوانزای نوع آ

 

پیشگیری از ابتلا با رعایت دستورات پیشگیری از آنفلوانزا میسر است. این موارد عبارتند از:

 

· دست*های خود را مرتب بشویید. زیرا ذرات و قطرات کوچک ناشی از سرفه و عطسه بیماری را منتقل می*کنند. این ذرات به دست*های ما منتقل می*شوند و بعد هر چیزی را که ما لمس کنیم، آلوده می*شود.

 

 

راه صحیح دست شستن: به غیر از شت و روی دست*ها و انگشتان، زیر ناخن*ها، بین انگشتان و دور مچ*ها را به مدت کافی با آب*گرم یا داغ کف*مالی کنید و بعد خوب بشویید. دست*های خود را نه*تنها قبل از غذا خوردن و بعد از دستشویی رفتن، بلکه بعد از استفاده از حوله و پوشاندن دهان بعد از سرفه و عطسه بشویید. بدون تردید تعداد دفعات خیلی زیاد می*شود. درست مثل زمانی که اگر شما در اورژانس یا اتاق عمل مشغول کار باشید.

 

 

· پوشاندن دهان و بینی با دستمالی تمیز در هنگام سرفه یا عطسه کردن، دور انداختن دستمال استفاده شده در سطل زباله و شستن دست*ها با صابون و آب گرم و یا استفاده از مواد ضدعفونی*کننده مخصوص دست از موارد مهمی است که می*تواند از همه**گیر شدن این بیماری پیشگیری کند. در ضمن اجسام صاف مثل سکه بیشتر از اجسام زبر و منفذدار مثل کاغذ ویروس را منتقل می*کنند.

 

 

· ضدعفونی سطوح داخلی خانه با محلول*های حاوی کلر در کاهش احتمال انتقال بیماری موثر است.

 

· از تماس نزدیک با انسان*هایی که آلوده هستند بپرهیزید.

 

· از دست زدن به اشیا و سطوحی که ممکن است آلوده باشند، مخصوصاً در اماکن عمومی بپرهیزید (مانند کافی*شاپ*ها و رستوران*ها، دستگیره، درب وسایل حمل*و نقل عمومی، نرده*ها و ...)

 

· درصورتی که خود مشکوک به ابتلا به آنفلوانزا هستید، حتماً هنگام عطسه و سرفه جلوی دهان و بینی خود را بگیرید. اگر دستمال به همراه ندارید، هنگام عطسه یا سرفه قسمت داخلی آرنج خود را در برابر دهان و بینی بگیرید تا دستانتان آلوده نشوند.

 

· هر فردی که دچار علائم شبه* آنفلوانزا شامل تب ناگهانی، سرفه و درد*های عضلانی شد باید از رفتن به سرکار و استفاده از وسایل حمل*ونقل عمومی پرهیز کرده و سریعاً به پزشک مراجعه کند.

 

· در فصول سر سال به منظور پیشگیری از ابتلا به سرماخوردگی و آنفلوانزا تا آنجا که ممکن است باید از دست دادن با دیگران خصوصاً روبوسی خودداری کرد.

 

· در صورت تماس با فرد مبتلا به آنفلوانزا باید دست*ها را مرتباً با آب و صابون بشوییم، از تماس دست با چشم، بینی و دهان خودداری کنیم و حداقل یک متر با فرد بیمار فاصله بگیریم.

 

· افرادی که مراقبت از بیمارا مبتلا به آنفلوانزا را عهده*دار می*باشند علاوه بر رعایت اصول بهداشت فردی باید از ماسک نیز استفاده نمایند.

 

 

 

· طبق توصیه*های سازمان بهداشت جهانی بیماران باید ضمن استراحت بیمار، مایعات فراوان مصرف کنند و ضمن آگاه کردن افرائ خانواده و فامیل از بیماری خود، باید با دیدن علائم بیماری نظیر تنگی نفس، ضعف و خستگی شدید، سردرد و سرگیجه شدید، استفراغ و تهوع غیر قابل کنترل و ... بلافاصله به پزشک مراجعه کنند.

 

· افراد مبتلا به آنفلوانزا به*منظور جلوگیری از سرایت بیماری به سایرین باید هنگام سرفه و عطسه با دستمال کاغذی جلوی دهان و بینی خود را بگیرند و پس از هر بار مصرف آن را دور بیندازند، در صورت نیاز به تماس با دیگران از ماسک استفاده کنند، دست*ها را خصوصاً پس از سرفه و عطسه با آب و صابون بشویید و تا یک هفته پس از شروع بیماری در منزل بمانند و از رفتن به محل کار خودداری کنند.

 

· افرادی که بیمار نیستند نیاز به ماسک ندارند. تنها افرادی که از بیماران مراقبت می*کنند باید از ماسک استفاده کنند. همچنین بیمارانی که مجبور به مسافرت هستند و یا با سایر افراد در تماس می*باشند بایستی از ماسک استفاده نمایند.

افراد در معرض خطر بیماری آنفلوانزای نوع آ

 

افراد بالای 65 سال، بچه*های زیر 5 سال، خانم*های حامله به علت اینکه در 3 ماهه دوم و سوم حاملگی سیستم ایمنی ضعیفی دارند، افراد دچار نقص سیستم ایمنی (ایدز) و افراد مبتلا به بیماری**های مزمن مانند آسم، دیابت، بیماری*های قلبی و عروقی از جمله این افراد هستن که چنانچه با علائم اصلی و فردی همراه باشند باید سریعاً به پزشک مراجعه کنند.

 

گردآورنده: نگين عقيلي ، مشاور تغذیه و رژیم *درمانی

لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

  تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

×
×
  • اضافه کردن...