رفتن به مطلب
لطفا جهت استفاده از تمام مطالب ثبت نام کنید ×
انجمن های دانش افزایی چرخک
لطفا جهت استفاده از تمام مطالب ثبت نام کنید

آیا می دانید که ....


ارسال های توصیه شده

کنگرفرنگی

 

● آیا می دانید که :

کنگرفرنگی کبد را تمیز و اعمال کبد را تنظیم می کند . یرقان مزمن را درمان می کند . تب بر است .یبوست های ناشی از عدم صفرا را درمان می کند. باعث دفع سنگهای کیسه صفرا می شود . گاز و نفخ معده و روده را از بین می برد . کلسترول خون را پائین می آورد . مبتلایان به بیماری قند می توانند با خوردن کنگرفرنگی قند خود را تنظیم کنند .

لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

آیا میدانید که وزن کره زمین چقدر است؟

 

آیا میدانستید كه وزن کره زمین چیزی در حدود : ۶,۰۰۰,۰۰۰,۰۰۰,۰۰۰,۰۰۰,۰۰۰,۰۰۰,۰۰۰ كیلوگرم است كه این مقدار با استفاده از فرمول ( f = g * m۱ * m۲ / r۲ ) بدست امده است.

لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

آیا میدانید جهان حدود ۷/۱۳ میلیارد سال پیش متولد شده است.

 

جهان حدود ۷/۱۳ میلیارد سال پیش متولد شده است. فقط حدود ۴درصد عالم از ماده ، به شکلی که ما می شناسیم تشکیل شده است ، یعنی ماده معمولی که ما می شناسیم و در آزمایشگاه وجود دارد، فقط ۴درصد کل عالم را می سازد. ۲۳درصد عالم را ماده تاریک سرد تشکیل داده که دانشمندان اطلاعات خیلی کمی درباره اش دارند و ۷۳درصد باقی مانده را انرژی تاریک عجیب تشکیل می دهد که تقریبا تنها چیزی که در موردش می دانیم ، این است که وجود دارد! هندسه کیهان تخت است و مشاهدات wmap مدل تورمی را تایید می کند که می گوید: جهان با مهبانگ شروع شد و در زمان کوتاهی خیلی سریع منبسط شد و سپس آهنگ انبساطش کند شد تا به مقدار کنونیش رسید. این انبساط ادامه خواهد داشت و جهان تا ابد منبسط خواهد شد. نتایج اخیر امکان توقف انبساط یا باز رمیدن جهان در خودش را رد می کند. طبق محاسبات نخستین ستاره ها ۲۰۰ میلیون سال پس از تولید کیهان متولد شدند. به خاطر زمانی که طول کشیده تا این تابش به ما برسد این داده های جدید جهان را درست آن طور که بلافاصله پس از مهبانگ بوده ، نشان می دهد. این تابش دورترین چیزی است که دانشمندان تاکنون موفق به مشاهده آن شدهاند.

لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

آیا میدانید که دلفین ها تخم میگذارند یا نه؟

 

دلفین ها پستاندار هستند و بچه میزایند. بچه ها اغلب وقتشان را به بازی می پردازند . آنها هنگام تولد ۱،۲۰ سانتی متر بلندی دارند . شیری که آنها مینوشند چرب و شور است که با آب مخلوط نمیشود.

لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

آیا میدانید شاتلها از مغرب به مشرق فرستاده میشوند؟

 

زمین از مغرب به مشرق حرکت میکند به همین دلیل از سرعت زمین برای پرتاب شاتل هااستفاده می شود در غیر این صورت شاتل به ۳۲۰۰km/h سرعت بیشتر نیاز داشت. یک ۱۶۰۰km/h تا سرعت زمین را خنثی کند و یک ۱۶۰۰km/h تا به سرعت ۲۸۰۰۰km/h برسد.)

لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

آیا میدانید درخشندگی کرم شب تاب از چیست؟

 

نور كرم شب تاب كاملاً شبیه نورهای دیگر است، ولی اصلاً گرما ندارد به این گونه نورافشانی، «نورافشانی سرد» گفته میشود این نور بر اثر مادهای بهنام «لوسی فرین» ایجاد میشود كه در بدن كرم شب تاب وجود دارد وقتی این ماده با اكسیژن تركیب میشود، میدرخشد.

لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

آیا میدانید که دندان مصنوعی از چه زمانی متداول شده است؟

 

بایستی بگویم که حدود چهارصد و پنجاه سال پیش مردم به فکر تهیه دندان مصنوعی افتادند، البته این افراد اشراف زادگان بودند که توانایی پرداخت هزینه دندان مصنوعی را داشتند.ولی جالب اینجا بود که این دندانهای مصنوعی را از دندانهای مردگان تهیه میکردندد بدین شکل که دندانپزشکان قدیم دندان مردگان را در یک نوع پلاستیک تعبیه میکردند و تقریبا میشود گفت که شبیه دندانها مصنوعی کنونی میشد. وحشتناک اینجا بود که سودجویان در مواقع جنگ همیشه در میادین جنگی حضور داشتند و پس از کشت و کشتار سراغ مردگان میرفتند و داندنهای آنها را در میاوردند و به قیمت گزافی به دندانپزشکان وقت ، میفروختنددد

لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

آیا میدانید که پیشانی انسان مرکز دمای انسان است؟

 

پیشانی انسان مرکز دمای انسان است یعنی اگر شما دمای پیشانیتان را تغییر دهید دمای بدنتان هم به همان انداره تغییر میکند این یکی از دلایلی است که وقتی ما می خواهیم ببینیم که آیا تب داریم یا نه دستمان را روی آن میگذاریم.

لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

آیا می دانید نخستین دستگاه بافندگی کی ساخته شد؟

 

انسان نخستین لباس های خود را از پوست حیوانات تهیه می کرد، اما همیشه یافتن پوست کافی به منظور تهیه لباس برای همه افراد بشر مقدور نبود. روزی که انسان نخستین دستگاه بافندگی را اختراع کرد در تاریخ زندگی بشر روز بزرگی محسوب می شود. نخستین دستگاه بافندگی ۵ هزار سال پیش از میلاد ساخته شد.

 

نخستین دستگاه بافندگی از فروبردن دو چوب موازی در زمین و کشیدن رشته های نخ بین این دو چوب تشکیل شدند این رشته ها نخ تار نامیده می شدند. برای بافت پارچه رشته های دیگری از نخ را که پود نامید می شدند، از پنبه رشته های تار عبور می دادند و به این ترتیب پارچه بافته می شد.

لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

آیا میدانید سرکه ضد عفونی میکند؟

 

آیا میدانید كه : برای بهداشت مواد غذایی گیاهی ، می توانید با اضافه كردن یك قاشق غذا خوری نمك یك قاشق غذا خوری سركه در یك ظرف بزرگ حاوی آب ، سبزیجات را در مدت ۲۰ دقیقه ضد عفونی كنید .

لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

آیا میدانید ۱۰۵ سال پیش گروه های خونی کشف شد.

 

۱۰۵ سال پیش گروه های خونی کشف شد، قبل از آن صدها هزار نفر بخاطر تزریق خون از گروه های متفاوت جان خود را از دست داده بودند.

لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

آیا میدانید میتوانیم الکل بدون بو داشته باشیم؟

 

برای اینکار از مواد برطرف کننده بو یا پیش تثبیت کننده استفاده میشود از موادی که چنین کاری را انجام میدهند میتوان به صمغ بنزویین و یا دیگر تثبیت کننده های رزینی اشاره کرد که این مواد به الکل اضافه میشوند و بعد از مدت یک یا دو هفته الکل تقریبا بی بو بدست می آید ، بوی خام طبیعی آن با رزین خنثی میشود.

لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

آیا میدانید رسوبات مواد معدنی آب راه آب را در سر دوش مسدود میکنند ؟

 

معمولاٌ رسوبات مواد معدنی آب به راحتی می تواند راه آب را در سر دوش مسدود كنند . برای برطرف كردن این مشكل آن را ماهی یكبار در محلولی از سركه سفید و آب بجوشانید .

لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

آیا میدانید اولینبار اتوفن گواریک فیزیکدان آلمانی نشان داد که هوا دارای فشار است.

 

در سال ۱۶۵۴قبل از اختراع ماشین بخار اولین بار اتوفن گواریک فیزیکدان المانی با ازمایش نشان داد که هوا دارای فشار است.وی ابتدا هوای دونیمکره مسی را با پمپ تخلیه هوا از انها خارج نمود وسپس انها را به هم چسباند این نیمکره ها بقدری از هوای بیرون تحت فشار بودند که ۸ جفت اسب از طرفین هم نمی توانستند نیمکره ها را از هم جدا سازند. فشار هوا را در سطح تراز دریا یک اتمسفر فرض شده است با بالا رفتن از سطح تراز دریا فشار هوا به علت کاهش چگالی هوا کم می شود از انجایی که شارش هوا از منطقه پر فشار به کم فشار صورت میگیرد کوهنوردان در صعود به کوه دچار مشکل می شوند چون هوای بیرون فشار کمی دارد وبراحتی اکسیژن وارد بدن شخص نمی شود به همین دلیل کوهنوردان در صعود به کوههای مرتفع اکسیژن با خود حمل میکنند.

لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

آیا میدانید مسدود شدن دودکش چه زیانی دارد؟

 

آیا میدانید كه : مسدود شدن دود كش سبب سوخت ناقص و ایجاد گازهای خطرناك و مسموم كننده گردیده و باعث خفگی در اثر گاز گرفتگی میشود

لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

آیا میدانید برای رسیدن موز یا گوجه فرنگی کال چه باید کرد؟

 

آیا میدانید كه : برای رسیدن موز یا گوجه فرنگی كال ، می توانید آنها را در یك حوله مرطوب مخصوص خشك كردن ظروف بپیچید و سپس درون یك پاكت كاغذی قرار دهید با اینكار زودتر از حد معمول خواهند رسید .

لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

آیا میدانید که با نگاه کردن به گوش جانوران میتوانیم پی به تخمگذار بودن و یا بچهزا بودن آنها ببریم

 

آیا میدانید که با نگاه کردن به گوش جانوران میتوانیم پی به تخمگذار بودن و یا بچه زا بودن آنها ببریم، بدین صورت که تخمگذاران گوششان ناپیدا و بچه زایان گوششان نمایان است تنها در این مورد یک استثنا وجود دارد و آن نوعی افعی بچه زا است که گوشش دقیق پیدا نیست.

لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

آیا میدانید چند درصد بنزین ماشین، برای راندن، مصرف میشود؟

 

تنها بیست درصد بنزین ماشین، برای راندن، مصرف میشود چهل و سه درصد انرژی بدست آمده از بنزین، از راه اگزوز، بیست و هفت درصد رادیاتور و ده درصد از راه ژنراتور و جعبه دنده به هدر میرود.

لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

آیا می دانید ایرانیان یکی از پیش گامان احداث سد بودند

 

ایرانیان یكی از پیش گامان احداث سد بودند و چندین سد باستانی گواه این مدعاست. چند سد یادگار ایران باستان عبارتند از:

سد قلعه رستم ، در ۳۳ كیلومتری شمال شوشتر بر روی كارون كه دارای سه دهنه بزرگ از بالا به پایین بوده است. نهری را كه از این سه سد آب می گرفته نهر « جوی بند » و یا « دیم چه » می گفته اند. درازای این نهر آبیاری ۱۸ كیلومتر بوده است.

ـ سد شعیبیه: كه در ۲۴ كیلومتری جنوب غربی شوشتر و بر روی رودخانه دز ساخته شده بوده است.

ـ سد كارون: كه در ۸ كیلومتری شمال اهواز قرار داشته است.

-سد عجیرب: كه در ۳۶ كیلومتری شوشتر روی رودی با همان نام احداث شده است.

ـ سد كرخه: این سد در ۱۵ كیلومتری شمال حمیدیه واقع بوده و پیش تر به آن سد نهر هاشم می گفته اند.

ـ سد ابوالعباس: در ۱۸ كیلومتری رامهرمز واقع است و از سه دهانه تشكیل میشده است.

ـ سد ابوالفارس: در جنوب شرقی رامهرمز.

ـ سد جراحی: در ۲۹ كیلومتری جنوب رامهرمز.

لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

آیا میدانید که ...؟!

 

۱. عمومیترین نام در جهان محمد است.

۲. اسم تمام قارهها با همان حرفی که آغاز شده است پایان مییابد.

۳. مقاومترین ماهیچه در بدن، زبان است.

۴. کلمه ”ماشین تحریر“ (typewriter) طولانیترین کلمه است که میتوان با استفاده از حروف تنها یک ردیف کیبورد ساخت.

۵. چشمک زدن زنان، تقریباً دو برابر مردان است.

۶. شما نمیتوانید با حبس نفستان، خودکشی کنید.

۷. محال است که آرنجتان را بلسید.

۸. وقتی که عطسه میکنید مردم به شما ”عافیت باش“ میگویند، چرا که وقتی عطسه میکنید قلب شما به اندازه یک میلیونیم ثانیه میایستد.

۹. خوکها به لحاظ فیزیک بدنی، قادر به دیدن آسمان نیستند.

۱۰. وقتی که به شدت عطسه میکنید، ممکن است یک دنده شما بشکند و اگر عطسه خود را حبس کنید، ممکن است یک رگ خونی در سر و یا گردن شما پاره شود و بمیرید.

۱۱. جلیقه ضد گلوله، ضد آتش، برف پاککنهای شیشه جلوی اتومبیل و چاپگرهای لیزری توسط زنان اختراع شدند.

۱۲. تنها غذائی که فاسد نمیشود، عسل است.

۱۳. کروکودیل نمیتواند زبانش را به بیرون دراز کند.

۱۴. حلزون میتواند سه سال بخوابد.

۱۵. تمامی خرسهای قطبی چپ دست هستند.

۱۶. در سال ۱۹۸۷ خطوط هوائی ”امریکن ایرلاینز“ توانست با حذف یک دانه زیتون از هر سالاد سرو شده در پروازهای درجه یک خود، چهل هزار دلار صرفهجوئی کند.

۱۷. پروانهها با پاهایشان میچشند.

۱۸. فیلها تنها جانورانی هستند که قادر به پریدن نیستند.

۱۹. در ۴۰۰۰ سال قبل، هیچ حیوانی اهلی نبود.

۲۰. بهطور متوسط، مردم آنقدر از عنکبوتها میترسند که نمیتوانند آنها را بکشند.

۲۱. مورچه همیشه بر روی سمت راست بدن خود، سقوط میکند.

۲۲. قلب انسان فشاری کافی ایجاد میکند تا به فاصله ۳۰ فوتی (تقریباً ۸ متر) خون را به خارج از بدن پمپاژ کند.

۲۳. موشهای صحرائی چنان سریع تکثیر پیدا میکنند، که در عرض هجده ماه دو موش صحرائی قادرند یک میلیون فرزند داشته باشند.

۲۴. صندلی الکتریکی توسط یک دندانپزشک اختراع شد.

۲۵. استفاده از هدفون در هر ساعت، باکتریهای موجود در گوش شما را تا هفتصد برابر افزایش میدهد.

۲۶. فندک قبل از کبریت اختراع شد.

۲۷. نظیر اثر انگشت، اثر زبان شخص نیز متفاوت است.

لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

آیا میدانید که همزمان با فرو دادن غذا تنفس کشیدن غیر ممکن است.

 

همزمان با فرو دادن غذا تنفس کشیدن غیر ممکن است. چرا که هوایی که تنفس میکنیم و غذایی که میخوریم هر دو ابتدا به گلو راه می یابند و سپس راه غذا و هوا از یکدیگر جدا میشود.

لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

آیا می دانید همه ساله ۵۰۰۰۰۰ کیلومتر مکعب آب بهصورت بخار وارد اتمسفر میشود

 

همه ساله ۵۰۰۰۰۰ كیلومتر مكعب آب بصورت بخار وارد اتمسفر می شود كه ۸۶ درصد آن از دریاها و ۱۴ درصد از سطح خشكی ها تامین می شود. این بخار در چرخه هیدرولوژی تبدیل به بارش می شود.

لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

آیا میدانیدبرای اینکه خرمالوهای نارس رسیده شوند چه باید کرد؟

 

برای اینكه خرمالوهای نارس رسیده شوند میتوانید آنها را در گوشه ای خارج از یخچال كار هم بچینید .دراینصورت به تدریج و با گذشت زمان خود بخود رسیده شیرین و پررنگ میشوند .

لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

آیا میدانید برف حاوی مواد معدنی اعجاب آنگیزی است؟

 

برف حاوی مواد معدنی اعجاب آنگیزی است و در رشد و سلامت گیاهان بسیار موثر است . به این منظور زمانیكه برف می بارد مقداری برف تمیز رابردارید ، بگذارید ذوب شود و سپس گیاهان خود را با آن آب دهید .

لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

آیا میدانید چرا عقربه ساعتها ساعتگرد میچرخد؟

 

ساعت آفتابی یکی از اولین ساعتهای مورد استفاده بشر به معنی واقعی آن بود؛ یعنی به جای اندازه گیری یک بازه زمانی مثل ساعت شنی یا آبی میتوانست به هر لحظه روزه یک زمان نسبتاً مطلق ، نسبت بدهد و از این نظر، میتوان آن را پدر ساعتهای امروزی به حساب آورد. این ساعت نخستین بار در عرضهای میانی نیمکره شمالی که محل بیشتر تمدنهای باستان بود ابداع و به کار گرفته شد. در این عرضها، خورشید همواره از جنوب میآید و بنابراین با توجه به حرکت شرق به غرب آن ، سایه یک شاخص در طول روز، یک سیر ساعتگرد را میپیماید. به نظر میرسد دلیل انتخاب جهتی که در حال حاضر به آن ساعتگرد میگوییم ، بهعنوان جهت استاندارد حرکت عقربههای ساعت نیز همین باشد. در واقع ، اگر تمدنهای بشری سازنده تاریخ در نیمکره جنوبی بودند، به احتمال زیاد الان عقربهها برعکس میچرخیدند.

لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

  تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

×
×
  • اضافه کردن...