رفتن به مطلب
لطفا جهت استفاده از تمام مطالب ثبت نام کنید ×
انجمن های دانش افزایی چرخک
لطفا جهت استفاده از تمام مطالب ثبت نام کنید

تقویم تاریخ ایران و جهان ( 7 دی )


irsalam

ارسال های توصیه شده

۷ دی ‐ از آغاز سال در تقویم رسمی ایران ۲۸۳ روز گذشته و به پایان آن ۸۲ روز (در سال عادی) یا ۸۳ روز (در سال کبیسه) مانده است.

 

وقایع

 

* ۱۳۵۸ ‐ تشکیل نهضت سوادآموزی به دستور خمینی

 

مرگها

 

* ۱۳۵۳ ‐ حسین غفاری، روحانی ایرانی

* ۱۳۸۶ - آیدین نیکخواه بهرامی در اثر حادثهٔ رانندگی

لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

امروز سه شنبه 7 دی 1389 (Tuesday 28 December 2010)

 

امروز، سرزمین کوچک" آندورا "که به صورت یکی از کوچکترین واحدهای سیاسی اروپا به حیات خویش ادامه میدهد ،به پیرنه استقلال رسید" .آندورا "کشوری است در دره کوههای که امور سیاسی خارجی آن توسط فرانسه و امور مذهبی آن به وسیله اسپانیا اداره میشود .حکومت این کشور از روز 15 ژوییه 1806 میلادی به صورت جمهوری درآمده است .به روز 15 ژوییه 1806 مراجعه شود

 

امروز، "ویلیام هوگارت "نقاش ،حکاک و گراورساز برجسته انگلستان در قرن 18 میلادی پس از 67 سال زندگی بدرود حیات گفت .این هنرمند شایسته ،روز 25 اوت 1697 میلادی در لندن متولد شده بود .ابتدا به نقاشی پرداخت ولی بعد به حکاکی و گراورسازی مشغول شد .مهمترین اثر او" احوالات یک نفر فاسق بیدین "است که به صورت گراور است .به روز 25 اوت 1697 مراجعه شود

 

امروز، "کوندامین "ریاضیدان و مهندس و سیاح معروف فرانسوی در قرن هجدهم میلادی ،پس از 73 سال زندگی پر تلاش بدرود حیات گفت .کواندامین فرزند یک کارمند شهرداری بود و روز 3 مه 1701 میلادی در پاریس متولد شده بود .اولین قوس نصفالنهار را او ،در راصس هیاصتی که برای این کار مدت ده سال در" پرو "در آمریکای جنوبی اقامت داشت اندازه گرفت .به روز 8 ژوئن 1735 مراجعه شود

 

امروز، "وودرو ،ویلسون "بیست و هشتمین رییس جمهوری ایالات ویرجینیا متحده آمریکا در شهر" استانتون "واقع در ایالت متولد شد .بعد از پایان تحصیلات خویش در دانشگاه پرینستون ،به مسائل سیاسی پرداخت و سرانجام در سال 1914 میلادی به عنوان رییس جمهوری آمریکا انتخاب شد و 8 سال متوالی رییس جمهوری بود .وی روز 3 فوریه 1924 میلادی وفات یافت .به روز 3 فوریه 1924 مراجعه شود

 

امروز، برای اولین بار در جهان ،و در تاریخ پیدایش" هنر هفتم "یعنی سینا ،یک فیلم سینمایی به معرض نمایش درآمد .این فیلمها توسط برادران" لومیر "مخترعین فرانسوی و بنیانگذاران صنعت فیلم دنیا برداشته شده بود و محل نمایش آن ،زیرزمین یکی از سالنهای بیلیارد در پاریس بود .اولین سینمای رسمی برای نمایش فیلم چند سال بعد از این واقعه ،در نیویورک بندر معروف ایالات متحده آمریکا تاصسیس شد.

 

امروز، "جان پرن "یکی از برجستهترین علمای فیزیک فرانسه در قرون نوزدهم و بیستم میلادی .پس از 72 سال زندگی بدرود حیات گفت" جان پرن "روز 14 ژوییه سال 1870 میلادی ،در شهر" لیل "قدم به عرصه وجود گذاشته بود .وی به خاطر تحقیقات و مطالعات گرانبهایی که درباره اشعههای مختلف و علل و نتایج آنها کرده بود ،در 1926 میلادی جایزه نوبل گرفته بود .به روز 14 ژوییه 1870 مراجعه شود

لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

وقایع تاریخی امروز 7 دی

 

  1. شهادت " آيت ا ...حسين غفاري " توسط رژيم ستم شاهي پهلوي - ش1352
  2. کشتار وحشيانه مردم قزوين توسط رژيم پهلوي - ش1357
  3. فرمان امام خميني ( ره ) مبني بر تشکيل نهضت سواد آموزي ( روز سواد آموزي ) - ش1358
  4. شهادت حجت الاسلام محمدتقي بشارتي نماينده مردم سميرم - ش1360
  5. آغاز دومين جشنواره بين المللي سوره - ش1373

لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

۷ دی ـ ۲۸ دسامبر ـ روز بزرگی که پارسی باردیگر زبان رسمی ایرانیان شد

 

مورخان زبانشناسی به این نتیجه رسیده اند كه یعقوب لیث صفاری قهرمان ملی همه ایرانیان و ایرانی نژادها ۲۸ دسامبر سال ۸۷۵ میلادی، پیش از آن كه به قصد راندن اعراب از هرات ، سیستان را ترك كند زبان پارسی را زبان رسمی همه ایرانیان اعلام داشت و تاكید كرد كه منظور او همان لهجه ای است كه در دربار ساسانیان به آن تكلم می شد و مكاتبات رسمی به آن صورت می گرفت. از همان زمان این پارسی را پارسی دری (پارسی دربار) خوانده اند. زبان مكاتبات و مذاكرات رسمی از سال ۶۵۲ میلادی عربی بود، زیرا اعراب حاكمان شهرها بودند و زبان دیگری نمی دانستند و به ایرانیانی كه عربی نمی دانستند و سعی در یاد گرفتن آن نمی كردند «عجم به معنای گنگ» خطاب می كردند كه هنوز هم این اصطلاح از میان نرفته است. یعقوب لیث در سال ۸۶۸ پس از تصرف كرمان بود كه اخطار كرد اگركسی در قلمرو او جز به فارسی سخن بگوید و بنویسد شدیدا مجازات خواهد شد.

یعقوب كه رهبری بزرگ و در تاریخ ایرانیان منحصر به فرد است پس از اعلام پارسی به عنوان زبان رسمی قلمرو خود ظرف دوسال هرات، بلخ، كابل و قندهار یعنی همه افغا نستان امروز را كه در آن زمان ایران خاوری (آریانا ـ ملك كیان) خوانده می شد از دست اعراب خارج ساخت و سا ل ۸۶۸ میلادی نیز كرمان و همه پارس را گرفت و به فتوحات خود ادامه داد. «محمد وصیف» پس از باز ستانی هرات توسط یعقوب از اعراب، در ستایش از او اشعاری سروده كه باقی مانده اند. فرق یعقوب با سایر ایرانیان استقلال طلب این بوده است كه مطلقا حاضر به سازش و تماس با خلیفه بغداد نبود و اورا بیگانه می خواند، اما سایرین ــ جز مرداویز ــ اسما و ظاهرا خلیفه بغداد را رد نمی كردند.

پارسی دری كه زبان اشعار فردوسی، رودكی، حافظ، سعدی، خیام، جامی، مولوی، نظامی و ... است به تدریج تكامل یافته است. این زبان فرزند پارسی میانه و نوه پارسی باستان است. زبانهای پشتو، بلوچی، كردی و اوستیایی (منطقه ای در شمال گرجستان كه در دهه اول قرن ۱۹ توسط روسها تصرف شد ) برادران پارسی دری و نوه های پارسی باستان هستند. پارسی دری را پارسی تاجیكی هم می گویند. زبانشناسان روس نوشته اند كه پسوند «دری» به این سبب به كار برده می شود كه نشان دهد كه مردمان دره جیحون (آمو دریا) كه فاصله ای زیاد از سرزمین های عربی داشتند این زبان را ازدست ندادند و به صورت امانت به سایر ایرانیان باز گردانیدند و واژه دری منسوب به این دره است.

پارسی تا دهها سال پس از یعقوب لیث عاری از واژه های عربی بود كه بعدا به تدریج، نویسندگان و شاعران برای غنای كلام از زبان عربی واژه عاریه كردند . فردوسی تلاش بسیار كرد كه این واژه های خارجی را از پارسی بزداید و تاحدی هم موفق شد. در میان كشورهای اسلامی اولیه، ایرانیان تنها ملتی هستند كه زبان خود را حفظ كرده اند.

ایرانیان در قرون هشتم و نهم تلاش كردند تا خط كتابت را هم تغییر دهند كه به علت پیدایش خطاطان بزرگ و زیبا نویسی و ایجاد تغییر در شكل حروف عربی در فارسی نویسی، همین خط را حفظ كردند و حرفه مّشاقی به معنای آموزگار خوشنویسی به وجود آمد. طبق بعضی روایات، رضاشاه پهلوی به اقتباس از اتاترك در صدد تغییر خط كتابت ایران بود ولی از مخالفت روحانیون شیعه بیم داشت و اگر وقایع شهریور ۱۳۲۰ پیش آمد نكرده بود شاید به تدریج دست به این كار هم می زد.

لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

۷ دی ـ ۲۸ دسامبر ـ اجباری شدن لباس متحد الشکل

 

۲۸ دسامبر ۱۹۲۸ ( هفتم دی ۱۳۰۷ خورشیدی) دولت وقت اعلام كرد كه از آغاز سال نو ( سه ماه بعد ) پوشیدن لباس متحد الشكل از سوی مقامات و كارمندان دولت ایران اجباری است و این تصمیم كه به اجرا در آمد مشابه اقدام پتر اول تزار روسیه دو قرن پیش از این به منظور مدرنیزه كردن روسها بود . هدف از پوشیدن لباس یورنیفورم این بود كه لباسهای ایرانیان مشابه لباسهای عادی اروپائیان باشد كه بعدا تعمیم داده شد و حتی با پیژاما بیرون رفتن از خانه و قدم زدن در كوچه و خیابان خلاف شناخته شد و برایش جریمه نقدی تعیین گردید .

لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

۷ دی ـ ۲۸ دسامبر ـ داستان نگاری که حقایق زندگی را منعکس می کرد

 

 

74.jpg

 

تئودور دریزر Theodore Dreiserداستان نویس آمریكایی كه فقر را با تمامی وجود خود لمس كرده بود و حقایق زندگی در جامعه این كشور را در داستانهایش منعكس می كرد ۲۸ دسامبر سال ۱۹۴۵ درگذشت. وی داستانهای متعدد نوشت كه معروفترین آنها «خواهر كری»، جینی گرهارت، تراژدی آمریكایی، روسیه از نگاه دریزر، درباره خودم و ... هستند.

 

داستان «خواهر كری» شرح زندگی دختر فقیری است كه فقط به خاطر پول با یك ثروتمند سالخورده ازدواج می كند و .... «تراژدی آمریكایی» شرح زندگی مردی است كه تلاش كرد از طبقه فقیر خود را بالا بكشد كه به اتهام قتل اعدام شد. ضمن این داستان، نویسنده ثابت كرده است كه جامعه امریكا به ارتكاب جنایت معتاد شده است .

 

دریزر كه تمایل سوسیالیستی داشت به دعوت دولت مسكو از شوروی دیدن كرد و كتاب «روسیه از نگاه درزیر» را نوشت. «دریزر» در یك خانواده تنگدست در ایالت ایندیانا كه دارای ده فرزند بود به دنیا آمده بود و او فرزند نهم این خانواده بود. با وجود این موفق شد در دانشگاه تحصیل كند و روزنامه نگار شود . وی در روزنامه ها حوادث شهری را پوشش می داد كه این كار، او را به داستان نویسی كشاند . برای نوشتن كتابهایش به نیویورك رفت و ویراستار یك موسسه نشر كتاب شد تا در آمدی هم برای امرار معاش داشته باشد.

 

نخستین كتاب او كه به دلیل انعكاس فقر، باب ذائقه آمریكاییان نبود در شهر بوستون ممنوع الفروش شده بود.

وی عقیده داشت از آنجا كه «داستان» خواننده فراوان دارد و در خاطر می ماند و اندیشه و رفتار را تغییر می دهد بهترین وسیله برای انعكاس واقعیات مخصوصا واقعیات تلخ است تا جامعه، خود را اصلاح كند.

لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

۷ دی ـ ۲۸ دسامبر ـ زادروز علی مسعودی روزنامه نگار و هنرمند ناسیونالیست ایران

 

75.jpg

 

علی مسعودی هفتم دی ماه ۱۳۱۴ خورشیدی (۲۸ دسامبر ۱۹۳۵) در تهران، محله دروازه شمیران در یك خانواده سیاسی ـ فرهنگی چشم به جهان گشود. پدرش كه یك استاد ادبیات و از مجاهدان دمكراسی در دوران انقلاب مشروطیت بود بعدا (در دوران قاجاریه) به نمایندگی مجلس شورای ملی انتخاب شد و چهار دوره نماینده پارلمان بود. وی ازجمله رهبران انقلاب مشروطیت بود كه در اعتراض به ادامه استبداد دست به مهاجرت زده بود. پدر علی مسعودی در دوران پادشاهی رضا شاه به تركیه تبعید شده بود كه در جریان دیدار رضا شاه از تركیه، شخص آتاتورك از وی خواست كه اجازه بازگشت مسعودی را به وطن بدهد كه موافقت شد و مسعودی در سال ۱۳۲۵ در وطن درگذشت. تدریس و تالیف حرفه نیاكان علی مسعودی از قرن پنجم هجری به این سوی بوده است. این خانواده برای میهن، تاریخنگاران و ادیبان متعدد پرورش داده است.

 

علی مسعودی كه از نوجوانی شور میهندوستی و رهایی وطن از بقایای استعمار در سر داشت، در دوران تحصیلات متوسطه در تهران به جنبش های ناسیونالیستی پیوست و در همان سن كم در شمار فعالان نهضت ملی ایران قرار گرفت و چون از ۱۵ سالگی با داریوش فروهر آشنایی نزدیك داشت، فعالیت های سیاسی خود را در چارچوب حزب ملت ایران متمركز ساخت.

 

در پی رویداد ۲۸ مرداد سال ۱۳۳۲ و بازداشت دكتر مصدق رهبر ملیون ایران و در جریان سركوبی نهضت ملی ایران، علی مسعودی به فروهر و چند ناسیونالیست ایرانی دیگر در انتشار نشریات زیرزمینی «راه مصدق» و «آرمان ملت» پیوست و نه تنها برخی مقالات، بلكه همه كاریكاتورها و نقاشی های نشریات زیرزمینی ملی گرا را ترسیم می كرد و تیتر نویسی و طرح و آرایش صفحات آنها از او بود. گاهی هم بمانند سایر ملیون به كار توزیع شبانه این نشریات كمك می كرد. در آن زمان، فعالیتی دشوار تر از انداختن نشریه مخالفان دولت در منازل در ساعات شب، درحالی كه در تهران و حومه حكومت نظامی و منع رفت و آمد شبانه برقرار بود وجود نداشت و این نوع فعالیت، بازی با جان بود. علی مسعودی در جریان همین توزیع شبانه، در سال ۱۳۳۳ دستگیر و دو سال و هفت ماه از عمر خود را در زندان سپری كرد ـ زندانی كه خالی از شكنجه نبود. علی در طول زندان وضعیت مبارزان همبند را مشاهده كرد و از احساس و آرزوهای آنان آگاه شد و پس از خروج از زندان، منبع این اطلاعات برای مولفان و روزنامه نگاران دیگر قرار گرفت.

 

علی مسعودی پس از رهایی از زندان سیاسی، ژورنالیسم را كه در طول فعالیت آشگار و پنهان دوران مبارزات ملی تجربه كرده بود پیشه خود ساخت و چون نشریات وقت جرات استفاده از نوشته های او را نداشتند به كار تصویركشی برای اخبار فاقد عكس و پاورقی رسانه ها و كاریكاتورهای غیر سیاسی پرداخت و در اندك مدتی كاریكاتورها و تصویرهای او مورد استفاده بیش از هفتاد درصد مطبوعات تهران قرار گرفت و از این بابت، شهرت فراوان به دست آورد. این شهرت سبب شد كه او را به سمت دبیر نقاشی دبیرستانهای پایتخت هم بكار گیرند. مسعودی قبلا پروانه لازم را از هنرستان كمال الملك به دست آورده بود.

 

شهرت علی مسعودی در كار تصویرگری خبری سبب شد كه در اوایل دهه ۱۳۴۰ سناتور عباس مسعودی موسس و مدیر نشریات اطلاعات وی را دعوت به همكاری كند و به سمت مهم سردبیری امور هنر نشریات موسسه بگمارد. وی در این سمت در طول دو دهه به زیبا سازی شكل نشریات موسسه اطلاعات كمك بسیار كرد به گونه ای كه كارهای او در تاریخ مطبوعات ایران، یك انقلاب خوانده شده و پایه هایی را كه او گذارده همچنان دنبال می شود.

 

علی مسعودی كه عاشق ژورنالیسم است، هرگاه كه خواست در كنار طرح و تصویر و كار راهنمایی كاریكاتوریست ها و عكاسان خبری، بار دیگر دست به قلم ببرد به ساواك احضار شد. چون بدون سپردن تعهد، رهایی از چنگ ساواك امكان نداشت، مقاله های مسعودی به نام دیگران (نه اسم مستعار كه آن هم در آن زمان ممنوع بود) به چاپ می رسید. با وجود این، علی مسعودی در نشریات فصلی حزب ملت ایران مستقیما فعالیت داشت و این فعالیت، به كار او در موسسه اطلاعات كه در این موسسه هم پی در پی ارتقاء مقام می یافت صدمه نمی زد زیرا همه می دانستند كه علی مسعودی عاشق بی قرار وطن است و میهندوستی محض، جرم و گناه بشمار نمی آید. علی به خاطر شهرت میهندوستی دوآتشه اش، مورد احترام عموم ایرانیان بوده است. وی ثابت كرده است كه تنها خواهان سربلندی وطن و سعادت هموطنان است و مال و مقام نمی خواهد.

 

علی مسعودی، به گفته خودش، یك سال پس از انقلاب چون از روند كارها راضی نبود و جریان امور او را افسرده ساخته بود جلای وطن كرد و مقیم آمریكا شد. علی در آمریكا به كار نوشتار، گفتار و كشیدن تصویر كه حرفه مادام العمر او هستند ادامه داده تا نه تنها امرار معاش كند بلكه دمی از خدمت به ایران و هنر غافل نماند.

 

علی مسعودی در طول اقامت خود در آمریكا كه افزون بر ربع قرن است، تابلوهای جالب متعدد ترسیم كرده است كه اصالت خاص خود را دارند و ارباب هنر آنها را بی نظیر توصیف كرده اند.

 

علی مسعودی در اظهاراتی در سال ۲۰۰۵ (۱۳۸۴ خورشیدی) تاكید كرده است: در هرجا كه باشم برای تامین دمكراسی و حفظ تمامیت وطن و رعایت همه حقوق، سعادت و رفاه هموطنان تلاش می كنم و آرزویی جز تحقق آن ندارم.

 

وی ضمن آوردن شواهدی از تاریخ طولانی و پرافتخار ایرانیان همچنین گفته است كه ناسیونالیسم تنها داروی درمان بیماری ایران است كه حدود دو قرن به آن مبتلا شده است. وی هر سخنرانی عمومی اش را با بیان «زنده و سرفراز باد ایران و پیروز و شاد باد ایرانیان» پایان می دهد.

لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

۷ دی ـ ۲۸ دسامبر ـ علیرضا ملکیان روزنامه نگار بنام ایران در سمت معاونت وزارت ارشاد

 

طبق یك اعلامیه رسمی كه ششم دی ماه (۲۷ دسامبر ۲۰۰۵) در تهران انتشار یافت، علیرضا ملكیان روزنامه نگار بنام به سمت معاونت وزارت ارشاد در امور پارلمانی منصوب شده است.

 

ملكیان ربع قرن حرفه روزنامه نگاری را تجربه كرده و چند سال پیش از سوی یك سازمان جهانی فعال در این حرفه ، در ردیف روزنامه نگاران بزرگ ایران كه شمار آنان از انگشتان دست تجاوز نمی كند قرار گرفته بود. این بنیاد، شیوه مقاله نویسی ملكیان را جالب، مطابق قاعده و حرفه ای توصیف كرده بود. ملكیان در مقاله نویسی، عموما از تاریخ مثال می آورد تا نظر خود را درباره موضوعی كه می نویسد توجیه كند. روشن و روان می نویسد و لحنی ملایم بكار می برد. وی شاید تنها روزنامه نگار فعال ایران باشد كه مقاله را طبق اصول و قواعد روزنامه نگاری جدید می نویسد و به همین لحاظ، خواندن مقالات او هرقدر هم كه طولانی باشند خسته كننده نیستند.

ملكیان مراحل روزنامه نگاری را طی كرده و چند سال سابقه سردبیری و عضویت در شورای سردبیری روزنامه های بزرگ كشور را داشته است. وی سالها این سمت را در كیهان داشت. خبرنگاران و دبیرانی كه با او كار كرده اند متفق القول گفته اند كه مدیریت وی بر تحریریه و راهنمایی اعضای آن حرف ندارد.

 

انتصاب ملكیان به معاونت وزارت ارشاد حكایت از آن دارد كه صفار هرندی قاطعانه درصدد نوسازی و اصلاح ضوابط مربوط به كار روزنامه نگاری در وطن است كه ضعف و مشكلات بسیار دارد و بیشتر این ضعف ها و عقب ماندگی نتیجه ورود غیر روزنامه نگار به درون این حرفه است. ملكیان سالها از همكاران صفار هرندی در كار روزنامه نگاری بود و روش كار او را به خوبی می داند.

 

وزارتخانه مورد بحث در عمر ۴۲ ساله خود تنها سه بار وزیر روزنامه نگار داشته كه یكی از آنان صفار هرندی است. ضعف ژورنالیسم ما عمدتا به دلیل فقد و یا قلت تجربه روزنامه نگاری وزیران پیشین ارشاد و قبل از آن اطلاعات و جهانگردی بوده است.

 

اگر ملكیان با انتصاب تازه، فرصت مقاله نویسی برای روزنامه ها را از دست بدهد آسیبی به ژورنالیسم ما خواهد بود. بیان نظر (مقاله نگاری) در خارج از چارچوب سمت رسمی آزاد است.

لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

۷ دی ـ برخی دیگر از رویدادهای ۲۸ دسامبر

 

● ۱۰۶۵: كلیسای وست مینستر West Minster Abbey در لندن گشایش یافت .

● ۱۴۸۲: پیمان صلح آترشت Atrecht به جنگ هشتاد ساله پایان داد و وضعیت هلند در قبال اسپانیا را روشن ساخت.

● ۱۸۲۸: یك زمین لرزه شدید در منطقه « اچیكو » ژاپن باعث مرگ بیش از ۳۰ هزار تن شد.

● ۱۸۴۹: خشكشویی لباس با استفاده از ترپنتین Turpentine اختراع شد.

● ۱۹۰۴: درج پیش بینی وضع هوا در روزنا مه های آمریكا و اروپا آغاز گردید.

● ۱۹۱۰: در انگلستان دولت ائتلافی روی كار آمد ، زیرا هیچیك از احزاب نتوانست در پارلمان اكثریت به دست آورد . استادان علوم سیاسی با بررسی همین دولت به این نتیجه رسیده اند كه در یك دمكراسی، دولت ائتلافی بهتر از حاكمیت یك حزب می تواند خدمت كند.

● ۱۹۴۵: برپایه موافقنامه برتون وودز Bertton Woods منعقد در ۲۲ ژوئیه سال ۱۹۴۴، صندوق بین المللی پول International Monetary Fund به منظوردادن وام عمران و نیز حفظ سلامت پول و بهره با ملاكی كه از احتساب مجموعه پولهای كشورها بدست آید بارای ۲۸ كشور در مجمع مالی سازمان ملل تاسیس شد . شوروی در رای گیری شركت نداشت . این رای گیری در ۲۷ دسامبر صورت گرفت و به كشورهای غایب تا پایان دسامبر فرصت امضای مصوبه داده شد. اخیرا ایراد هایی به طرز كار این صندوق وارد آمده است.

● ۱۹۲۳: الكساندر گوستاو ایفل سازنده برج ایفل پاریس در ۹۱ سالگی در گذشت . در سایت ۲۹ دسامبر ( فردا ) در زمینه این برج شرح خواهیم داد.

لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

۲۸ دسامبر سال ۱۹۲۳ ـ برج ایفل

 

 

برج ایفل که سازنده آن مهندس الکساندر گوستاو ایفل ۲۸ دسامبر سال ۱۹۲۳ ( روزی چون دیروز ) در ۹۱ سالگی در گذشت ۹۹۰ فوت (نزدیک به ۳۳۰ متر ) ارتفاع دارد و به مناسبت یکصدمین سالگرد انقلاب فرانسه ساخته شده است .ساختن آن که در ۱۸۸۶ آغاز شده بود ۳۱ مارس ۱۸۸۹ پایان یافت . برای ساختن این برج که یک موسسه غیر دولتی انتفاعی است ۹ هزار و ۵۴۷ تن آهن بکار رفته است . ایفل که یک مهندس ساختمان و شیمی بود قبلا در راه آهن فرانسه کار ساختن پلها را برعهده داشت . هیتلر به خاطر همین زیبایی های شهر پاریس از بمباران این شهر خود داری کرده بود.

لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

۲۸ دسامبر ۱۸۵۹ ـ روم باستان و تاریخ ۵جلدی انگلستان

 

در همان روزی که فورتسکیو به دنیا آمد (۲۸ دسامبر ۱۸۵۹ ) توماس بابینگتن تاریخنگار انگلیسی از این دنیا رفت. از کارهای مهم او تالیف تاریخ پنج جلدی میهنش انگلستان است . وی تاریخ روم باستان را به روشی دیگر نوشته است که تازگی دارد . بابینگتن که ۲۵ اکتبر ۱۸۰۰ به دنیا آمده بود در تاریخ نگاری روش قیاسی را بکار می برد.

لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

مهمان
این موضوع برای عدم ارسال قفل گردیده است.
×
×
  • اضافه کردن...