رفتن به مطلب
لطفا جهت استفاده از تمام مطالب ثبت نام کنید ×
انجمن های دانش افزایی چرخک
لطفا جهت استفاده از تمام مطالب ثبت نام کنید

یادمان ۳۰ سال انقلاب اسلامی


ارسال های توصیه شده

یادمان ۳۰ سال انقلاب اسلامی

 

136.jpg

 

[align=justify]با فرارسیدن ۱۲ بهمن وارد دهه فجر میشویم؛ ایامی که با الحاق به ۲۲ بهمنماه یادآور دو نقطهعطف در تاریخ معاصر ایران است؛ ورود حضرت امام خمینی(ره) به ایران و پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی. انقلاب اسلامی بهصورت شکلی در دورهای ۱۵ ساله قابل رصد است؛ از ۱۵ خرداد ۴۲ تا ۲۲ بهمنماه ۱۳۵۷. اما ریشهها و نطفهها و آرمانهای این انقلاب مردمی که بحق میتوان آن را مردمیترین انقلاب قرن بیستم نام نهاد، در دل خواستهها، مطالبات و آرمانهای یکصدوپنجاه سال اخیر ایران نهفته است. انقلاب اسلامی ایران پویش دینداران روشنضمیری بود که عمیقا به پیوند اسلام با مردمسالاری و تحقق نظامی اسلامی مبتنیبر مشارکت مسوولانه آحاد جامعه ایمان و اعتقاد داشتند.

 

این انقلاب باشکوه از تجارب نسلهایی بود که در تاریخ مبارزاتی خویش قیام تنباکو، نهضت مشروطه، نهضت ملی کردن نفت و ۱۵ خرداد را به دوش میکشیدند. آرمانی که از یکسو باور داشت استقرار هر نظامی باید مبتنیبر سنن، آداب، دین، فرهنگ و آموزههای وطنی باشد واز سوی دیگر باید ضدتحجر، خشکمقدسی و جمود فکری باشد و البته نه به اردوگاه لیبرالیسم لجامگسیخته متصل باشد و نه سر در آخور کمونیسم نامنعطف ضدفطری داشته باشد.

 

انقلاب اسلامی در درون خود پیگیر استقرار نظامی مردمی، آزاد، مستقل، دیندار و عادلانه بود. شعارهای استراتژیک و محوری مردم مسلمان ایران که با رهبری روحانیت معزز و حضور همه آحاد و طبقات اجتماعی در بستر جامعه انعکاس مییافته حامل اصیلترین درخواستهای اجتماعی بود؛ نهشرقی، نه غربی، جمهوری اسلامی، استقلال، آزادی، جمهوری اسلامی. امروز پس از ۳۰ سال درخت انقلاب بالنده، رشید و پرمحصول شده است. انقلاب اسلامی در حوزههای مختلف سیاسی- اقتصادی، فرهنگی، اجتماعی و بینالمللی میوههای سالم و مطلوب خود را بار داده است. صدور انقلاب که خواست امام و شهیدان بود، نه با تکیه بر سلاح یا اکراه و اجبار، بلکه با تکیه بر خواستها و آرمانهای ملل اسلامی جهان و با استقرار نظامی مردمسالار و پاسخگو به مدل و الگویی الهامبخش برای جوامع اسلامی بدل شده است.

 

اما انقلاب اسلامی مانند هر پویش و تحرک اجتماعی که در نتیجه توالی زمان میتواند گرفتار آلودگی و آفت شود، نیازمند مراقبت، هشیاری و بازنگری دائمی است. آفات اجتماعی بهمانند آفات هر نهضت و انقلاب مردمی میتواند از غفلت انقلابیون رشد کرده و درخت انقلاب را تهدید کند. امروز موضوعاتی چون جمهوریستیزی، اسلامستیزی، تحجر و ارتجاع، دشمنتراشیهای بیهوده، عوامگرایی پوپولیستی، فقدان نظم و انضباط اجتماعی، عدم مسوولیت مدنی و... میتواند به مثابه تهدیدها و آفاتی برای این محصول مبارک باشد.

اما موتور انقلاب روشن است و نیروهای انقلاب همچنان مشتاقانه در صحنه حاضرند. دهه چهارم انقلاب باید با تکیه بر شعار به تحقق دو مفهوم کلیدی که از آرزوها و خواستههای رهبران انقلاب اسلامی بوده، با جدیت و پشتکار و همت والا دنبال شود. تنها نمادی از ایران میتواند مورد الگوبرداری قرار گیرد که در آن توسعه و پیشرفت در کنار عدالت و توزیع مناسب ثروت و امکانات ملی برای همه ایرانیان فراهم آورده شود؛ دستاوردی که چندان دور از دسترس نخواهد بود. [/align]

لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

  تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

×
×
  • اضافه کردن...