رفتن به مطلب
لطفا جهت استفاده از تمام مطالب ثبت نام کنید ×
انجمن های دانش افزایی چرخک
لطفا جهت استفاده از تمام مطالب ثبت نام کنید

تقویم ایران و جهان ( 16 بهمن ماه )


irsalam

ارسال های توصیه شده

۱۶ بهمن - از آغاز سال در تقویم رسمی ایران ۳۲۲ روز گذشته و به پایان آن ۴۳ روز (در سال عادی) یا ۴۴ روز (در سال کبیسه) مانده است.

 

رویدادها

* ۱۳۵۷ - انتخاب مهدی بازرگان به نخستوزیری انقلاب.

 

زادروزها

 

* ۱۳۶۰ - آیدین نیکخواه بهرامی، از اعضای پیشین تیم ملی بسکتبال ایران (درگذشتهٔ ۷ دی ۱۳۸۶).

 

مرگها

 

* ۱۳۸۵ - اصغر پارسا، سخنگوی فراکسیون جبههٔ ملی در مجلس هفدهم.

لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

امروز شنبه 16 بهمن 1389 (Saturday 5 February 2011)

 

امروز، "سیرالئون "كشور كوچك آفریقای غربی توسط یك ماجراجوی پرتغالی ،معروف به" پدرو - داسنتیرا "كه به جستجوی طلا و الماس و عاج فیل به آفریقا رفته بود كشف شد .بعد از این اكتشاف ،دستههای متعددی از ممالك مختلف به سیرالئون آمدند ولی مالكیت آن تا روز 19 دسامبر 1787 میلادی مشخص نبود و در این روز این منطقه رسماش ضمیمه انگلستان شد .به روز 19 دسامبر 1787 مراجعه شود

 

امروز، "لیژیه ریشیه "معمار و هنرمند بزرگ حجاری فرانسه در قرن شانزدهم میلادی پس از 67 سال زندگی كه نیمی از آن در فقر و مسكنت و نیم آخرش در ثروت و محبوبیت سپری شد ،بدرود حیات گفت .وی كه یكی از پرچمداران معماری و حجاری در قرن 16 و نهضت ادبی و هنری رنسانس فرانسه محسوب میشود ،روز 19 سپتامبر 1500 میلاد متولد شده بود .به روز 19 دسامبر 1500 مراجعه شود

 

امروز، "ورژن "سیاستمدار بزرگ و یكی از مردان تاریخی فرانسه در قرن هجدهم میلادی ،در شهر" دیژون "قدم به عرصه وجود گذاشت .وی از خاندانی برجسته و محترم بود و اجداد او مورد توجه دربار فرانسه بودند .خود او نیز بعد از مشاغل گوناگونی مانند سفارت دربار فرانسه در دربارهای اروپا ،به مقام وزارت خارجه لویی شانزدهم رسید .وی روز 26 اوت 1787 مرد .به روز 26 اوت 1787 مراجعه شود

 

امروز، "هنریخ هرتز "یكی از برجستهترین علمای فیزیك جهان در" هامبورگ "واقع در كشور آلمان قدم به جهان گذاشت .وی كه از دوران خرد سالی به مكانیك و فیزیك علاقه داشت پس از تحقیقات و آزمایشهای فراوان به این نتیجه رسید كه اشعه الكتریسیته در انعكاس و انكسار نور است و به سرعت در فضا پخش میشود و همین كشف ،سبب اختراعات و اكتشافات دیگری توسط مخترعین دیگر شد .به روز 26 نوامبر 1894 مراجعه شود

 

امروز، "ایزابل دوم "ملكه سابق كشور اسپانیا پس از 74 سال زندگی كه 36 سال آخر آن در تبعید سپری شد ،بدرود حیات گفت .این ملكه معروف روز 19 مارس 1830 میلادی در مادرید متولد شده بود .در سه سالگی بعد از مرگ پدرش فردیناند هفتم روز 21 دسامبر 1833 میلادی به قدرت رسید و بعد از قیام مردم علیه او روز 30 سپتامبر 1868 میلادی به خارج كشور تبعید گردید.

 

امروز، دولت مكزیك دوره جدید جمهوری خود را كه تا حال حاضر ادامه یافته است به طور رسمی به همه دنیا اعلام كرد .مكزیك از روز 27 سپتامبر 1821 كه به همت ژنرال" اگوستین ایتوربید "به استقلال رسید ،دارای رژیم سیاسی ثابتی نبود .جمهوری جدید مكزیك مركب از 29 ایالت و به طور جمهوری فدرال تاصسیس شد و رییس جمهوری هر 6 سال یكبار و فقط برای یكبار انتخاب میشود .به روز 27 سپتامبر 1821 مراجعه شود

 

امروز، اولین حكومت عربی در شمال آفریقا تاصسیس شد و موئسس این حكومت ،سرداری شجاع به نام" عقب±بننافع "بود كه پسر خاله" عمروعاص "محسوب میشد .عقب±بن نافع از مصر لشكركشی كرد و اولین پیروزی وی در" برقه "بود سپس با كمك اقوام" بربر "كه امروزه در مراكش ساكنند ،حكومت مسیحی شمال آفریقا را برانداخت و در آنجا حكومت اسلامی را در زمان خلافت معاویه تاصسیس كرد.

لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

وقایع تاریخی امروز 16 بهمن

 

 1. شهادت بختيار حجور فرمانده لشگر امام علي( ع )
 2. درگذشت " ابراهيم فخرايي "، روزنامه نگار ، مدير روزنامه پيام و سردبير روزنامه طلوع - ش1316
 3. توقيف ضميمه روزنامه آزاد " مرد امروز " ، " روزنامه نسيم شمال " به جاي " هور " و " نشريه آزادي خلق" - ش1323
 4. انحلال حزب توده در ايران - ش1327
 5. تعطيلي دانشگاه تهران به مدت 66 روز به علت اعتصاب دانشجويان دانشگاه - ش1339
 6. يخبندان شديد در تهران - ش1347
 7. تعيين دولت موقت بازرگان - ش1357
 8. اعلان رسانه هاي گروهي آمريکا برقطع حمايت از دولت بختيار- ش1357
 9. عزيمت هشت هزار يهودي از ايران به اسراييل درپي فراگيري نهضت اسلامي ايران به رهبري امام خميني( ره ) - ش1357
 10. بازداشت روزنامه نگاران " به خاطر نگارش مقاله هاي تحريک آميز " - ش1357

لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

وقایع تاریخی امروز 1 ربیع الاول مطابق با 16 بهمن ماه 1389

 

 1. هجرت رسول اکرم صلوات ا... عليه از مکه به مدينه و مبداء تاريخ اسلام

لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

وقایع تاریخی امروز 5 فوریه مطابق با 16 بهمن ماه 1389

 

 1. انتشار و توقيف روزنامه لاپاتري " وطن " - م1876
 2. تولد " آل داي اسيتونسون "، سياستمدار آمريکايي - م1900
 3. امضاء نخستين معاهده " هاي پانسفورت "، ميان انگلستان و آمريکا - م1901
 4. تولد " آلن هاديکن "، فيزيولوژيست انگليسي - م1914
 5. قطع روابط آمريکا و اتريش - مجارستان - م1917
 6. اعلام جدايي کليسا از حکومت توسط دولت شوروي 1918 - م1918
 7. ربوده شدن ناو جنگي هلندي، " زون پروونسيس " توسط ملوانان شورشي - م1933
 8. اعطاي جايزه بزرگ جشنواره به فيلم خمره ( ابراهيم فروزش ) در جشنواره بين المللي کودکان سينه جونيور، فرانسه - م1995

لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

war2.gif

17/11/58

خريد نظامي عراق از ايتاليا به ظرفيت 2500 تن و ارزش 09/1 ميليارد دلار

 

17/11/59

جنگ (عمليات ميمك) در ارتفاعات ميمك در روز سيزدهم بهمن ماه در ساعت يك بامداد آغاز شد.

 

17/11/62

اعزام اولين لشكر قدس سپاه پاسداران به جبهههاي نبرد.

لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

برگی از تاریخ (۱۶ بهمن)

 

● تدوین تاریخ اسلامی در عهد خلیفه دوم(۱۶ق)

در عصر خلیفه دوم برخی از استانداران و برخی از دوراندیشان مدینه لزوم انتخاب تاریخی ویژه برای مسلمانان را به اطلاع خلیفه رسانیدند. عمربن خطاب که دو سال و نیم از خلافتش می گذشت، تصمیم گرفت برای مسلمانان تاریخ ویژه ای ترتیب دهد. به همین جهت تعدادی از صاحب نظران مهاجر و انصار را گرداوری و با آنان درباره تدوین تاریخ اسلامی مشورت و گفتگو کرد. امیر مومنان علی بن ابی طالب (ع) نیز که در جمع حضور داشت پیشنهاد کرد: به خاطر اهمیت هجرت پیامبر اسلام(ص) از مکه به مدینه منوره هجرت آن حضرت را مبدا تاریخ قرار بدهند. غیر از آن حضرت برخی از حاضران تولد پیامبر(ص۹ برخی سال بعثت آن حضرت و برخی سال رحلت آن حضرت را پیشنهاد کرده بودند. همچنین بعضی ها تاریخ رومی (میلادی) و عده ای هم تاریخ فارس(فرس قدیم) را پیشنهاد نمودند. ولی عمربن خطاب پیشنهاد امیر مونان علی بن ابی طالب (ع) را اصلح دانست و همان را تایید کرد و بنا گشت که هجرت پیامبر (ص) مبدا تاریخ اسلام باشد. پس از آن درباره ابتدای سال قمری که از چه ماهی آغاز گردد، گفت و گو شد. در این باره هم نظرهای گوناگونی ارائه گردید. برخی به خاطر اهمیت ماه رمضان ابتدای رمضان را و برخی به خاطر اهمیت حج اول ذی حجه را و برخی ماه رجب را که در عصر جاهلیت اهمیت ویژه ای در نزد عرب ها داشت و عثمان بن عفان ماه محرم را به خاطر اینکه نخستین ماه حرام است، پیشنهاد نمودند. عمربن خطاب پیشنهاد را پذیرفت و دستور داد که نخستین ماه سال قمری را از محرم آغاز کنند.

● در گذشت حاج سیدمهدی خوانساری عالم مسلمان (۱۳۹۱ق)

لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

16 بهمن ـ ۵ فوریه ـ قتل سعدالدوله وزیر ارغون خان در مهمانی امیران لشکر

 

پنجم و به روایتی نهم فوریه سال ۱۲۹۱ میلادی امیران لشكر و اطرافیان ارغون خان، ایلخان مغول ایران، از فرصت افتادن وی در بستر بیماری استفاده كردند و سعدالدوله وزیر او را كه مانع سوء استفاده های مالی و اسراف آنان از خزانه كشور بود به مهمانی دعوت كردند و در آنجا او را كشتند.

ارغون خان كه در پی خوردن «معجون طول عمر!» كه جادوگران برایش تهیه كرده بودند بیمار شده بود، دیگر از بستر برنخاست و در گذشت. وی به دور از چشم سعدالدوله معجون را خورده بود، زیرا سعدالدوله كه در عین حال پزشك او هم بود چنین معجونی را باور نداشت و آن را برای سلامت جسم زیان آور می دانست. سعدالدوله یك پزشك یهودی متولد ابهر زنجان بود و چون راههای جالبی برای جمع و خرج خزانه ایلخان كه به دلیل اسراف مقامات نظامی و دیوانی (اداری) او از وجه تهی شده بود ارائه داده بود به وزارت منصوب شده بود.

سعدالدوله پزشك ویژه ایلخان متوجه شده بود كه میان بیماری ایلخان و وضعیت خزانه او رابطه مستقیم بر قرار است؛ به گونه ای كه هر وقت خزانه از پول تهی می گردد ایلخان هم بیمار می شود و این بیماری تا روزی كه تحصیلداران وجهی بیاورند در او باقی می ماند، لذا طرحی برای جلوگیری از اسراف و سوء استفاده سران لشكر و غنی ساختن خزانه به ایلخان داد كه اجرای آن موثر واقع شد و ایلخان وی را به وزارت برگزید تا خزانه اش هرگز خالی نماند و بیمار نشود .

ایلخان پس از رهایی از آن بیماری مرموز (افسردگی و عوارض ناشی از آن)، به فكر طولانی شدن عمر افتاد و به دور از چشم سعدالوله از معجون جادو گران خورد؛ بیمار و فلج شد و درگذشت و « گیخاتو » برجای او نشست.

لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

۱۶ بهمن ـ ۵ فوریه ـ فیلسوف رومی خودکشی کرد تا شاهد دیکتاتوری نباشد

 

«كاتو (ماركوس پورکیوس)» فیلسوف، نویسنده و سیاستمدار نامدار روم پنجم فوریه سال ۴۵ پیش از میلاد در شمال آفریقا خودكشی كرد تا شاهد دیكتاتوری سزار و مرگ جمهوری و حكومت انتخابی نباشد كه پدر بزرگش (ماركوس پوركیوس كاتو اندیشمند معروف) ضوابط و قواعد آن را تنظیم كرده بود.

كاتو دوم (معروف به نوه یا كاتو جوان) در رساله خود «خرد فردی و خرد گروهی» نوشته است:

سه عامل است كه موجب ارضای خاطر یك فرد می شود و این سه عامل عبارتند از: جرات (دلیری و نترس بودن و خطر كردن)، صداقت (دروغ نگفتن، رو راست بودن و وفاداری) و ساده زیستن (عادت داشتن به زندگانی ساده، همانند توده مردم و لذت بردن از آن و دوری گزیدن از تجملات و اسراف).

وی در همین كتاب فساد دولتی و ارتشاء را بذر انحطاط یك جامعه خوانده و نوشته است كه تردید دارد دست اندركاران فساد دولتی به جامعه (مردم و وطن) علاقه داشته باشند و پیش از ارتكاب فساد یك لحظه به سلامت كشور و آینده آن اندشه كنند.

كاتو در جریان نزاع سزار و پمپی (دو ژنرال و كنسول ارشد روم) جانب پمپی را گرفته بود و گفته بود كه حمایت از پمپی دفاع از حكومت انتخابی، قانون و حقوق اتباع است. كاتو دوم به شمال آفریقا رفته بود كه ساكنان رومی آن بر ضد سلطنت و حكومت جباران بودند تا آنان را برضد سزار برانگیزاند كه در آنجا شنید سزار بر پمپی فائق آمده و شكست دادنش، دیگر امكان پذیر نیست. لذا، از فرط یاس خودكشی كرد.

لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

۱۶ بهمن ـ ۵ فوریه ـ هدف « کاوور » از انتشار «ایل ریسورجیمنتو»

 

af6cb30cb937a386ab36feb5e2f9fb49.jpg

 

« كامیلیو كاوور » از جوانی و از زمانی كه در ارتش یك افسر جزء بود آرزویی جز تامین وحدت میهنش ، ایتالیا ، نداشت كه از ۱۳و اندی قرن پیش از آن روی استقلال و وحدت به خود ندیده بود و بر هرگوشه اش یك قدرت اروپایی سرپرستی می كرد .او به انگلستان رفت تا راهی برای نجات وطن بیابد و در آنجا كتابهای بیشتری در باره گذشته ایتالیا و زمانی كه یك امپراتوری بزرگ و پیشرفته بود به دست آورد و هرچه در این باره بیشتر خواند ، عشق به وطن در او ریشه بیشتری دوانید و جای هر چیز و هركس را در دل او گرفت . كاوور به تدریج به این نتیجه رسید كه به همان صورتی كه وی با آگاه شدن از گذشته وطن به عشق آن گرفتار آمده و آماده هر گونه فداكاری شده است دیگران هم اگر آگاه شوند در همین راه قرار خواهند گرفت . با این نتیجه گیری به طرح نقشه برای تامین وحدت ایتالیا و تجدید عظمت گذشته آن پرداخت . نخست كوشید تا با جزئیات حكومت پارلمانی انگستان آشنا شود و این نظام را پس از تامین وحدت ایتالیا در آنجا پیاده كند . سپس به كشف رموز فراخوانی مردم به اتحاد پرداخت و به این نتیجه رسید كه پس از باز گشت به ایتالیا به حرفه قدیمی اش باز گردد و با انتشار یك روزنامه ، هم خود را به هموطنان به شناساند و هم آنان را از گذشته با عظمت میهن و این كه چرا مضمحل شد و روی وحدت مجدد ندید آگاه سازد و تا به این دو هدف نرسد وارد سیاست نشود .

 

كاوور برای رسیدن به این دو هدف دو سال وقت تعیین كرد و روزنامه «ایل ریسورجیمنتو Il Risorgimento» را در ۱۸۴۷ تاسیس كرد و با انتشار گزارش از آثار باستانی و معرفی شخصیتهای گذشته و افكار و كارهای آنان و مصاحبه با استادان تاریخ و سیاست و یافتن بازماندگان قهرمانان پیشین، ایتالیایی ها با زبان دلكش روزنامه نگاری و شیوه این حرفه (غیرمستقیم و بی طرفانه نوشتن ) آشنا كرد و آنان را آماده یك بپاخیزی ملی ساخت و در عین حال با نوشتن مقاله و تفسیر ، هرچه بیشتر خود و اندیشه هایش به مردم شناسانید .

 

« كاوور » بر پایه طرح خود ، دو سال پس از انتشار روز نامه اش ، از پنجم فوریه (روزی چون امروز ) در سال ۱۸۴۹ از كسوت یك روزنامه نگار كاملا حرفه ای خارج شد و پای به میدان سیاست گذارد و از آن پس « ایل ریسورجیمنتو » را به صورت ابزار سیاست بكار برد و موفق شد در ۴۲ سالگی در سال ۱۸۵۲ و پنج سال پس از آغاز تلاش تمام وقت برای تامین وحدت و طن به عنوان یك كشور مستقل، نخست وزیر پیه مونته ( پید مونت ــ ایتالیای شمالغربی ) شود و با چند مانور سیاسی جالب در صحنه اروپا و شركت در چند جنگ و یار گیری و با كمك میهندوستانی ازجمله گاریبالدی ، چند سال بعد به آرزوی خود برسد و وطن پس از قرنها یكپارچه و سری ار سران اروپا شود.

 

كاوور در خاطرات خود ضمن دفاع از این عمل خویش كه از یك روزنامه حرفه ای به صورت ابزار سیاست استفاده كرده بود نوشته است كه چون هدف « میهنی » و مقدس بود منع اخلاقی در این كار ندیده بود . با وجود این ، وی در پایان این فصل از خاطراتش از این كه بدون دادن اطلاع قبلی به خوانندگان وعدم درج تغییر ماهیت روزنامه در لگوی ایل ریسورجیمنتو ، آن را وسیله نیل به مقام سیاسی قرار داده بود تلویحا عذر خواهی كرده است . همین بحث و اعتراف « كاورر » ، از عوامل جدا كردن نشریات حرفه ای از نشریات حزبی و اختصاصی شده است كه نشریات متعلق به احزاب و گروهها«حزبی» و نشریات دولتی «اختصاصی» خوانده شوند و نشریاتی كه تنها در یك رشته مطلب بنویسند « تخصصی » عنوان گیرند.

لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

۱۶ بهمن ـ ۵ فوریه ـ هیتلر درآخرین روزهای عمر رایش وضعیت جهان در دراز مدت را به این گونه پیش بینی کرد

 

c3e8431baad8ce23205982f7a6720321.jpg

 

پنجم فوریه ۱۹۴۵، هیتلر در پناهگاه زیر زمینی خود پس از این كه شنید واحدهای ارتش سرخ به حومه برلن رسیده اند و مدافعان پایتخت رایش عمدتا نوجوانان ۱۴ تا ۱۸ ساله و نظامیان بازنشسته هستند كه داوطلبانه به خدمت بازگشته اند، همكاران نزدیكش را فرا خواند و خطاب به آنان گفت : پس از شكست ما ، در جهان تنها دو نیرو باقی خواهند ماند ؛ روسیه و آمریكا كه از ظرفیت معارضه با یكدیگر برخور دار هستند . معارضه این دو نیرو به علت متضاد بودن هدفهایشان اجتناب نا پذیر خواهد بود . تا هنگامی كه این معارضه ادامه داشته باشد و یكی از دو طرف از صحنه خارج نشود سایر ملل با برخورداری از آرامش نسبی به پیشرفت ادامه خواهند داد . روزی كه یكی از این دو قدرت در صحنه نباشد ، وضعیت جهان بحرانی و نامطلوب و همه ملل دچار نا اطمینانی و به نوعی درگیر وضعیت روز خواهند شد و این شرایط تا ظهور قدرت و یا قدرتهایی تازه و برقراری نظمی نوین درجهان ادامه خواهد یافت.

لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

۱۶ بهمن ـ برخی دیگر از رویدادهای ۵ فوریه

 

● ۱۴۶۸: یوهان گوتنبرگ سازنده نخستین ماشین چاپ كه خدمت بزرگی به گسترش علوم و ادبیات و ارتقاء معلومات عامه بود درگذشت . قرنها پیش از او چینی ها و كره ای ها فن چاپ بلوكی ( به صورت مهر زنی) را اختراع و بكار گرفته بودند.

● ۱۶۹۰: مهاجرنشین انگلیسی ماساچوست( آمریكا) پول كاغذی به جریان گذارد و آن را برات دولتی اعلام كرد كه دارنده اش هر آن كه بخواهد می تواند آن را به خزانه دار مهاجرنشین بدهد و طلا دریافت دارد. در كتابهای علم اقتصاد از این پول كاغذی به عنوان مادر دلار امروز نام برده می شود.

● ۱۸۴۹: نیروهای اتریش شهر بوداپست پایتخت مجارستان را گرفتند و این سرزمین تا پایان جنگ جهانی اول (سال ۱۹۱۸) كه امپراتوری اتریش مضمحل شد ، جزیی از این امپراتوری بود.

● ۱۹۶۲: شارل دوگل رهبر وقت فرانسه تصمیم گرفت پس از بررسیهای بیشتر به الجزایر استقلال دهد تا در آن سرزمین خونریزی بیشتری صورت نگیرد.این تصمیم چندماه بعد به اجرا در آمد.

● ۱۹۶۹: یاسر عرفات دبیركل سازمان آزادی فلسطین شد

لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

 • 11 ماه بعد...

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

  تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

×
×
 • اضافه کردن...