رفتن به مطلب
لطفا جهت استفاده از تمام مطالب ثبت نام کنید ×
انجمن های دانش افزایی چرخک
لطفا جهت استفاده از تمام مطالب ثبت نام کنید

زندگینامه دانشمندان بزرگ جهان


ارسال های توصیه شده

زندگینامه آندرس سلسيوس (ANDRES celsius ، 1744 1701 ميلادي )

 

 

Andreas_celecius_irsalam_net_.gif

 

[align=justify]دانشمند سوئدي در خانواده تحصيل كردهاي به دنيا آمد. پدر و پدربزرگش رياضيدان بودند. وي به مطالعه نجوم و ستارگان بسيار علاقهمند بود،در سال 1730 ميلادي استاد نجوم دانشگاه اوپسالا شد و به سرپرستي رصدخانه بزرگ آن شهر منصوب شد او در اين رصدخانه به پارهاي از تحقيقات همت گماشت.

 

او در سال 1742 كه دماسنج سلسيوس عرضه شد، ابتدا نقطه جوش آب را صفرو نقطه انجماد آبرا 100 تعيين كرد، اما سال بعد اين روش را معكوس كرد واين همان درجه بندي است كه در درجه بندي سلسيوس يا سانتيگراد يا صدبخشي معروف است در سال1948 به طور رسمي اين درجه بندي مورد پذيرش جهاني قرار گرفت.[/align]

لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

زندگینامه گابريل دانيل فارنهايت ( Gabriel Daniel Fahrenheit ، 1736– 1686 ميلادي)

 

[align=justify]دانشمند هلندي، ابتدا به آمستردام رفت تا شغل معلمي پيشه گيرد. امـا ذوق و حرفه اصلي وي ساختن وسايـل هـواشنـاسي بود. چون در آن زمان براي مطالعه اقليمها دماسنج ضرورت داشت:

 

او توجه خاصي به ساختن اسبـاب انـدازهگيـري دما كرد. در قرن هفدهم نوعي دماسنجهاي گازي و الكلي ساخته شده بودكه دقت كافي نداشتـند. فارنهايت جيوه را مورد استفاده قرار داد ودر سال 1714 ميـلادي دماسنجي جيوهاي ســاخـت. وي نخست راهي براي پاكسازي جـيوه اختراع كرد. بطوريكه جيوه ديگر بــه ديوارههـاي لوله باريـك نميچـسبيد.

 

دماسنج جيوهاي داراي اين مزيت بود كه اندازهگيري دمـاهاي بـالاتر از نــقطـه جــوش و پــاييـنتر از نقـطه انجماد آب را ممكن ميساخت. از اين گذشته ميزان انبساط و تراكم جيوه نسبـتاً ثابـتتر از غالب مـواد ديــگر است. به همين دليل درجهبندي دقيق آن مقدور بود. فارنهايت نتيجه تحقيقات خود درباره دماسنج را در سال 1724 ميلادي منتشر كرد و در همان سال به عضويت انجمن سلطنتي انگلستان برگزيده شد.[/align]

لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

زندگينامه اهم

 

Ohm_2_irsalam_net_.gif

 

[align=justify]جـرج سـيمون اهــم در سـال 1787 ميلادي در باوارياي آلمان چشم به جهان گشود پدرش قفلساز و تفنگساز بود. ليكن بعداً به تجارت علاقمند شد و جرج را به مطالعة كتابهاي علـوم ريـاضي تشويق كـرد. وي در سـن هجده سالگي معلم رياضيات شد و در آن زمان با استفـاده ازتـشابـهي كـه بـين انتقـال گرما و الكتريسيته وجود دارد به اندازهگيري شدت جريان پرداخت و قانـوني به دسـت آورد كه در سال 1841 ميلادي او را شايسته دريافت بزرگترين نشان عـلمي از انـجمن سلـطنـتي انـگليس كرد. بزرگترين اثر علمي او در مبحث الكتريسيته قانونـي است كـه بـه نـام خـود او معـروف است. اهم پس از 67 سال زندگي در سال1834 ميـلادي از دنـيا رفـت.[/align]

لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

زندگینامه آمپر(Ampere, Andre_Marie/ 1836-1775)

Ampere_irsalam_net_.gif

دانشمند فرانسوي در دهكده اي نزديك شهر ليون بدنيا آمد. چون در آن دهكده مدرسه اي نبود ، آمپر به خود آموزي پرداخت. پدر او به هنگام انقلاب فرانسه محكوم به اعدام شد و اين امر زندگي شخصي آمپر را عميقا” تحت تاثير قرار داد . آمپر بعدها استاد رياضيات در دانشگاه پاريس شد و در تكامل علوم فيزيك ، رياضيات و فلسفه سهم بسزايي ايفا كرد. آمپر پس از آزمايشهاي بسيار دريافت كه دو سيم موازي حامل جريان بر يكديگر نيرو وارد ميكنند . او مطالعه زيادي درباره اين نيروها انجام داد و نتيجه گرفت كه اين نيروها به فاصله ميان سيمها، چگونگي قرار گرفتن آنها نسبت به يكديگر و مقدار جريان عبوري از سيمها بستگي دارند.

لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

زندگینامه ولتا

Volta_Alessandro_irsalam_net_.gif

 

الكساندر ولتا - فيزيكدان- متولد كومو ايتاليا- مخترع دستگاه الكتروفوروس، وسيلهاي كه الكتريسيته ساكن توليد ميكند (1775). كاشف گازمتان (1778) و داراي عنوان پروفسور در فلسفه طبيعي در پاويا.(1804-1778) وي با الهام از كار دوستش لويجي گالواني واكنش بين فلزهاي مختلف را به انجام رسانيد و اولين باتري الكتريكي را (جهت استفاده محققان آينده با يك منبع ثابت از الكتريسيته ساكن) در(1800) فراهم ساخت نام او (Volt )به عنوان واحد پتانسيل الكتريكي برگزيده شده است.

لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

زندگینامه ادوين هابل (EDVIN Hubbel ، 1953-1889 ميلادي)

 

EDWIN_habel_irsalam_net_.gif

[align=justify]اخترشناس آمريكايي ابتدا در آكسفورد به تحصيل حقوق پرداخت و سپس به اخترشناسي روي آورد و از سال1914 تا1917 ميلادي، در رصدخانه يركز(Yerkes) كار كرد. جنگ جهاني اول وقفهاي در كارش پديد آورد و متعاقب آن در رصدخانه ماونت ويلسن به انجام رصدهاي آسماني و پژوهشهاي نجومي با تلسكوپ صد اينچي پرداخت.وي علاقه خاصي به سحابيها داشت و در سال 1924 ميلادي، با بزرگترين تلسكوپ آن زمان، ستارگان درون سحابي امراة المسلسله را كشف كرد. از آن پس تحقيقات خود را در اين زمينه ادامه داد و ثابت كرد كه تعدادي از ستارگان از قيفاووسيان متغيرند.

 

هابل با استفاده از قانون دوره تناوب درخشندگي، فاصله سحابي امراةالمسلسله تا زمين را استنتاج كرد و به اين ترتيب مطالعه درباره جهان ماوراي كهكشان را بنياد نهاد و براي نخستين بار وجود اجرام سماوي برون كهكشاني را اعلام داشت. وي درصدد برآمد تا كهكشانها را از روي شكل و از نظر تحول احتمالي طبقبندي كند.

بزرگترين نتيجهاي كه از اين كار به دست آورد، تحليلي بود كه در سال 1929 ميلادي درباره سرعتهاي دور شدن يا نزديك شدن آنها و انبساط جهان به عمل آورد.[/align]

لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

زندگینامه گالیله

Galileo_irsalam_net_.gif

گاليله دانشمندي بود فيزيكدان، منجم، رياضيدان. اولين خدمت وي به علم نجوم، در سال 1604 انجام گرفت. گاليله در آن موقع در دانشگاه پادوا استاد بود،و اين سمتي بود كه از سال 1592، يعني از آن دوران كه هنوز بيش از 28 سال نداشت به وي محول گشته بود. در آن موقع ستاره جديدي، نو اختري در آسمان ظاهر گرديد و توجه كليه دانشمندان و حتي مردم عادي بدان معطوف شد. گاليله طي سخنراني خويش براساس رصدهاي دقيق خود، ثابت نمود كه آنچه در آسمان ديده شده ستارهايست واقعي و نبايد آن را شهابي در جو دانست، زيرا داراي اختلافمنظر نميباشد و لاجرم، بايد فاصله آن از زمين بسيار دور بوده و حتي در وراي منظومهي شمسي قرار دشته باشد، به علاوه گاليله پيشبيني نمود كه نو اختر براي مدتي كوتاه، مرئي خواهد بود و سپس در ظلمت مستحيل خواهد گرديد.گاليله ميگويد اختراع من عبارت بود از لولهاي سربي و عدسي در هر طرف آن، يك طرف آن مسطح بود و طرف ديگر عدسي محدب و عدسي ديگر مقعر.

بدين ترتيب گاليله در كتاب پيك آسماني كه در سال 1610 در ونيز به چاپ رسيد، اقدامات اوليه خود را در راه ساختن دوربين تشريح نمود.

بدين ترتيب گاليله در كتاب پيك آسماني كه در سال 1610 در ونيز به چاپ رسيد، اقدامات اوليه خود را در راه ساختن دوربين تشريح نمود.پس از آن گاليله توجه خود را به ستارگان معطوف داشت و دوربين را متوجه آسمان نموده و دريافت كه بين ثوابت و سيارات تفاوتي موجود است. گاليله بعد از اين مرحله به رصد كهكشان پرداخت و با كمال تعجب دريافت كه كهكشان جز تعدادي بيشمار از ستارگان نيست كه گرد هم جمع آمده و به صورت خوشهاي متشكل شدهاند.

گاليله در هفتم ژانويه 1610، هنگامي كه مشغول رصد مشتري بود، به اين امر پي برد: « متوجه شدم كه سه كوكب كوچك، كه در عين خردي بسيار درخشان بودند، در مجاورت آن سياره وجود دارند.» قانون سقوط اجسام، اصل جبر، و تجزيه و تركيب حركات مستقل. قانون سقوط اجسام معروفترين كشف علمي گاليله به شمار ميرود. بزرگترين نقش موثر گاليله در تاريخ علم، آنست كه وي براي اولين بار حركت را در قالب الفاظي رياضي درآورد و اعلام داشت كه هرتغييري را بايد بصورت رياضي بيان كرد تا بتوان به كليت و جامعيت آن پي برد.

لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

زندگينامه كلوين

Kelvin_irsalam_net_.gif

ويليام تامسن دانشمند بريتانيايي در سال 1848 ميلادي در يك خانواده ثروتمند به دنيا آمد در زمان حيات تامسن، دولت بريتانيا به او عنوان بارون كلوين داد. به همين علت اغلب او را لرد كلوين مينامند. گاهي نويسندگان، حتي زماني كه درباره كارهايي كه وي پيش از دريافت اين عنوان انجام داده است گفتگو ميكنند، او را لرد كلوين مينامند.لرد كلوين استدلال كرد كه همه مواد از اتمهايي كوچك تشكيل شدهاند كه معمولاً در گروههايي كوچك به نام مولكول با هم تركيب يافتهاند. در گازها مولكولها آزادانه حركت ميكنند. در مايعات و جامدات در جاي خود ميمانند اما در همان جا به سرعت به جلو و عقب ميروند. او در سال 1877در حالي كه 29 سال بيشتر نداشت به كشف بزرگي دست يافت.

وي دريافت كه در دمايي بسيار پايين انرژي دروني موجود در مواد به پايينترين حد خود خواهد رسيد.كلوين اين دما را مبدأ اندازهگيريهاي خود به شمار آورد و تقسيمبنديهاي خود را بر حسب بازههاي درجه سليسيوس انجام داد. به پاس خدمات اين دانشمند بزرگ اين تقسيمبندي به نام كلوين نام گرفت. در سال 1967 مقياس كلوين به نام مقياس استاندارد دماسنجي مورد تصويب دانشمندان قرار گرفت.

لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

زندگينامه ژول ( 1889/1818)

JOULE_irsalam_net_.gif

 

ژول در انگلستان متولد شد و نزد دالتون تحصيل كرد و به پيروي از اورستد،آمپرو فارادي به مطالعه درباره الكتريسيته پرداخت.او به اندازه گيري فوق العاده علاقه داشت و دماسنجي را طراحي كردكه بتواند دماي آب بالا وپايين آبشار را اندازه بگيرد.او قبل از رسيدن به بيست سالگي مقاله اي را منتشر كردكه درآن چگونگي محاسبه ميزان گرماي حاصل از عبور جريان الكتريكي در سيم بيان شده بود. سرانجام او توانست قانون مشهوريرا كه به قانون ژول معروف است بيان كند. بنابراين قانون مقدار گرمايي كه از عبورجريان الكتريكي در يك مدار حاصل ميشود متناسب با مجذور جريان و نيز مقاومت مدار است.او همچنين با ده سال زحمت توفيق يافت تعيين كند كه چه مقدار كارمكانيكي لازم است تا دماي واحد جرم آب را به اندازه يك درجه فارنهايت بالا برد.

لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

زندگينامه رودولف كلازيوس

Clausius_irsalam_net_.gif

رودولف كلازيوس (1888 – 1822) نخستين كسي بود كه در علم ترموديناميك مبحث آنتروپي را وارد كرد همان طور كه ميدانيد آنتروپي يكسيستم كه با دلتا S مشخص ميشود از تقسيم گرمايي كه سيستم ميگيرد بر دماي كل سيستم بدست ميآيد:

T /دلتا H = دلتا S

وي بيان كرد كه ماشين در حالت آرماني آنتروپي برابر صفر دارد يعني: دلتا S برابر صفر دارد و در مورد ماشينهاي غير آرماني آنتروپي با گذشت زمان افزايش مييابد دلتا S بزرگتر از صفر می باشد.

او قانون دوم ترموديناميك را با مبحث آنتروپي فرمولبندي كرد و دو قانون را در سال1850 با اين عبارت بيان كرد: انرژي جهان ثابت ميماند اما آنتروپي آن مايل است كه به حداكثر برسد.

لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

زنديگنامه اسحاق نيوتن

Newton_irsalam_net_.gif

 

وي دانشمند انگليسي قرن هفدهم بود كه در جمعآوري تمامي مطالب فيزيك پيش از خود كه دانشمندان گذشته آنها را يافته بودند و به طور پراكنده موجود بود، زحمات فراواني كشيد و در كتابي به نام اصول طبيعت كه عظمتي شگرف را به اعجاز رسانده گردآوري كرد.وي همچنين تلاش فراواني جهت حساب عناصر بسيار كوچك و بسط رياضي و موضوعات مكانيك و ديناميك كرد. مبدأ و منشأ اين تحولات زماني صورت گرفت كه در اوج جواني تنها بود و طاعون، انگلستان را فرا گرفت لذا براي فرار از اين يبماري مهلك به دهكدهاي در انگلستان رفت و در آنجا مشغول مطالعه شد.

او همچنين فعاليتهاي شايان ذكري در زمينه نور و تجزيه آن به هفت رنگ انجام داد. پايه گذاري فكري و علمي وي باعث گرديد كه تكاملي نو و خلقتي بديع در علم مكانيك ايجاد شود. گفته ميشود زماني كه نيوتن مشغول آزمايش و تفكر بود. چنان در اين عالم فرو ميرفت كه مهمانان خود را فراموش ميكرد. به گونهاي كه دوستان او از نبودش در جمعشان آنهم زماني كه در منزل او دعوت بودند دلگير ميشدند. اميد است زندگي و زحمات او منشأ تفكر و حكمت دانشپژوهان و دانشآموزان متفكر باشد.

لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

زندگينامه ماكسول

Maxwell_irsalam_net_.gif

جيمز كلارك ماكسول بزرگترين عالم فيزيك نظري قرن نوزدهم و بنيانگذار عصر نوين در پهنه علم و دانش بشمار ميرود و آنچه دوران ما را از زمان وي ممتاز ميسازد اكثراً مرهون علم او ميباشد. ماكسول در اكتشافات عمده و جالب خود به تحقيقات علمي محض بيش از تجربه و آزمون توجه داشت. از اين رو غالباً او را مظهر و نمونه دانشمنداني ميدانند كه عمده لوازم آزمايشگاهشان را قلم و كاغذ تشكيل ميدهد اين اظهار نشر در مورد او صحيح نيست زيرا ماكسول قريضه خاصي را كه در فيزيك داشت با استعداد خارق العاده خود در رياضيات در هم آميخت و با توجه به مشهودات تجربي- موفق شد در باب نمودهاي فيزيكي قدمهايي برجسته بردارد همين تركيب مباحث نظري و علمي است كه اساس و شالوده كليه تحقيقات وي را تشكيل داده و صنعت مميزه آن بشمار ميرود.

جيمز كلارك ماكسول در سال 1831ميلادي (1210 ش) در ادينبورگ (اسكاتلند) چشم به جهان گشود و درسال 1879 ميلادي(1258 ش) در كمبريج درگذشت. ماكسول در يك خانواده با فرهنگ و پوياي قديم اسكاتلند به دنيا آمد. پدرش حقوقدان بود بيش از همه به ترتيب فرزندش توجه داشت. جيمز از همان اوان كودكي با پرسشهاي خود ميخواست از همه چيز و همه جا و همه كس با خبر شود. پدرش بيشتر او را برميانگيخت كه بپرسد و انديشهاش را باورتر كند. جتالب است كه دستهاي جيمز لحظهاي از ساختن ابزارهاي مكانيكي باز نميايستاد، طوري كه هنوز چهارده سال نداشت كه بيضي نگارت را اختراع كرد. در پانزده سالگي مقاله جالبي در رياضيات به انجمن سلطنتي فرستاد و در شانزده سالگي به دانشگاده راه يافت.

آشنايي جيمز با نيكول در دانشگاه كمبريج، او را با پديدههاي نوري آشنتا ساخت تا آنجا كه توانست با تركيب سه رنگ اصلي هر رنگي را پديد آورد و برنده جايزه سلطنتي انگليس بشود. ماكسول در سمت استادي دانشگاه، كتابهايي در زمينه حرارت و الكتريسيته و مغناطيسي نوشت. مهعمترين خدمت ماكسول به علم فيزك، كشف و بيان تئوري الكترومانيتيك است. او ماهيت نور را طي مقالهاي مشخص و آن را بعضي از طيف گسترده امواج معرفي كرد. تأسيس آزمايشگاه كاونديش از كارهاي ارزشمند ماكسول است.

لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

زندگينامه فارادي

Faraday_irsalam_net_.gif

اين شيمي فيزيكدان بزرگ تجربي در سپتامبر 1791 در نيوينگتن- كه اكنون جزء لندن است- به دنيا آمد. او فقط توانست تحصيلات ابتدايي را بگذارند و در سيزده سالگي براي تامين مخارج زندگي خود و خانواده نزد كتابفروشي به نام «ريباو» ابتدا به كار روزنامه فروشي و سپس به صحافي پرداخت و از طريق مطالعه كتابهاي علمي صحافي شده و يادداشت برداري از آنها دلبستگياش به علم آشكار و استعداد بينظيرش شكوفا شد. سپس از طريق شركت در چند جلسه سخنراني «ديوي» در مؤسسه سلطنتي انگلستان، توجه سخنران را به استعداد شگرف خود جلب نمود، به طوري كه چندي بعد به دستياري ديوي در آزمايشگاه رسيدو سرانجام در سال 1825 به مديريت آزمايشاه منصوب شد و در سال 1833 استاد شيمي مؤسسه گرديد.

ديوي در يكي از سخنرانيهايش در1832 گفت: «فاراده بزرگترين كشف من در زندگي است». فاراده با ديوي مسافرتهاي زيادي به فرانسه، سوئيس، آلمان واتريش كرد و با دانشمندان زيادي آشنا شد. او نخستين بار توجه خود را بر مسئله الكترومغناطيس متمركز ساخت و نتايج تحقيقات تجربي او در اين زمينه بعدها منجر به پيدايش موتورهاي برق، مولدهاي برق، قطارهاي برقي، سيستم برق رساني عمومي و صدها اختراع و اكتشاف علمي و صنعتي ديگر شد.

فاراده تجربيات متنوعي در زمينه شيمي و فيزيكي انجام داد. توانست براي اولين بار پارهاي از گازها نظير كلر، كلريد هيدروژن، سولفيد هيدروژن، سيانوژنC2N2 اتيلن و هيدروژن فسفره را به مايع تبديل كند، فرضيه الكتروليز را به اثبات رساند، و واژههايي نظير يون، الكترود، آند و كاتد را معمول و متداول سازد، و قوانين كيفي و كمي الكتروليز را وضع كند، و نخستين كسي باشد كه در آزمايشگاه دمايي پايينتر از دماي صفر فارنهايت ايجاد كند. نام فاراده با ابداعات مهمي نظير خطوط ميدان الكتريكي، با قوانين مهمي نظير الكترومغناطيس و الكتروليز و000 با واحد فيزيك (فاراده)، با ثابت فيزيكي (عددفاراده)، با اثر فيزيكي مهمي (فضاي تاريك فاراده) و اينك با انجمنهاي بيشماري همراه است. ولي اين انسان رسته، اين دانشمند و استاد برجسته كه با همه مشغلههاي علمياش به صدها نامه پاسخ ميداد و هيچ نامهاي را بيجواب نميگذاشت، با همه شهرت و مقام شامخ علمي، انساني بسيار فروتن و متواضع بود. هنگامي كه لقب بارون كه از القاب بسيار مهم اشرافي آن زمان انگلستان بود به وي داده شد آن را نپذيرفت و اظهار داشت: «چون اين لقب چيزي به من نميآموزد، از اين رو فايدهاي براي من ندارد.»

فاراده به آموزش علم و به نقش آن در خدمت به جامعه بسيار اهميت ميداد. او هر ساله سخنرانيهايي به نام سخنرانيهاي كريسمس براي كودكان ترتيب ميداد. پس از هرسخنراني ضمن صحبت محبتآميز با كودكاني كه دور او را گرفته بودند، به آنها اجازه ميداد انجام آزمايشهايي بپردازند. در يك كلام ميتوان گفت فارده دانشمند انساني بود كه ارتباط عميق و ارگانيك ميان دست، مغز و قلب را همچون نمونهاي كامل. عملاً متجلي ساخته بود. در طي جنگهاي كريمه، وقتي دولت بريتانيا از وي خواست مقداري گاز سمي براي استفاده در ميدانهاي جنگ تهيه كند، قاطعانه پاسخ داد: «گر چه انجام چنين كاري براي من بسيار آسان است ولي من هرگز وسيله كشتن نوع بشر را فراهم نخواهم كرد.»

اين مرد بزرگ تاريخ علم در 1867 در هامتن كورت – حومه لندن- وفات يافت.

لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

زندگينامه اينشتين

einstein_irsalam_net_.gif

آلبرت اينشتين (1955– 1879 ميلادي) در شهر اولم آلمان زاده شد. در جواني همچون نيوتن هوشمندي خاصي از خود نشان نميداد. نخست در آلمان تحصيل كرد، ولي در هفده سالگي، به سبب نارضايتي از نظام مدرسه و ميليتاريسم مستقر در كشور، آلمان را ترك كرد و به سويس رفت. اينشتين، پس از آنكه تحصيلات خود را در مدرسه پليتكنيك(در سال 1902) به پايان برد، در اداره ثبت اختراعات سويس در برن كاري به دست آورد. با اين شغل، حقوقي ماهانه براي ادامه زندگي به دست ميآورد و فرصتي نيز داشت تا در اوقات فراغت خود به كار در زمينه فيزيك بپردازد.

در سال 1905، سه مقاله مهم منتشر كرد كه علم زمان خود را دگرگون كرد. يكي از آنها درباره تئوري كوانتومي بود كه شامل تئوري او درباره اثر فوتوالكتريك نيز ميشد. ديگري، درباره حركتها و اندازههاي مولكولي بود كه در آن تحليلي رياضي از پديده «حركت براوني» به عمل آورده بود. تحليل اينشيتن و كار تجربي ژان پرن، فيزيكدان فرانسوي، استدلالي قوي براي حركتهاي مولكولي مورد قبول در تئوري جنبشي فراهم آورد. سومين مقاله سال1905 اينشتين ارائه تئوري نسبيت خاص بود كه در انديشههاي تازه درباره ماهيت زمان و مكان و تئوري فيزيكي انقلابي به وجود آورد.

اينشتين در سال 1915 مقالهاي درباره تئوري نسبيت عام منتشر كرد. او در اين مقاله تئوري جديدي درباره گرانش ارائه كرد كه تئوري نيوتن را به عنوان حالتي خاص، در بر ميگرفت. وقتي كه هيتلر و رژيم نازي در آلمان به قدرت رسيد، در سال1933 اينشتين به ايالات متحده امريكا رفت و يكي از اعضاي موسسه مطالعات پيشرفته در پرينستون شد. او بقيه زندگي مطالعاتي خود را در جستجوي تئوري وحدتي گذراند كه شامل گرانش و الكترومغناطيس باشد. در آغاز جنگ جهاني دوم، اينشتين نامهاي به روزولت، رئيس جمهور امريكا، نوشت و او را از خطر توان جنگي يك «بمب اتمي». كه آلمانها تمامي دانش لازم و انگيزه دنبال كردن آن را داشتند، آگاه كرد. پس از جنگ جهاني دوم، اينشتين بيشتر وقت خود را صرف اين موضوع كرد كه يك موافقت جهاني در مورد پايان بخشيدن به تهديد جنگ اتمي به دست آيد.

لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

زندگينامه نيلز بور

Nilze_bohr_irsalam_net_.gif

نيلز بور (1962-1885) در كپنهاك دانمارك متولد شد. در همان جا به تحصيلات خود ادامه داد و در سالبه دريافت دكتراي فيزيك نائل آمد در سال1912 در آزمايشگاه رادرفورد در منچستر انگلستان كه مركز تحقيق درباره راديواكتيويته و ساختمان اتمي بود به كار مشغول شد. در آنجا بود كه تئوري ساختمان اتمي خود را براي توضيح خواص شيميايي و طيفهاي اتمي ابداع كرد و توسعه داد. پس از آن در توسعه مكانيك كوانتومي، در پيشبرد فيزيك جديد نقش مهمي ايفا كرد. در آخرين سالهاي زندگي بيشتر وقت خود را براي پيشبرد طرحهايي براي همكاري بينالمللي و كاربرد صلح آميز فيزيك هستهاي صرف ميكرد.

«فيزيك كلاسيك» اشاره به بخشهايي از فيزيك است كه پيش از آغاز قرن بيستم ميلادي و بر اساس مكانيك نيوتوني، الكترومغناطيس ماكسول و ترموديناميك كارنو پايهگذاري شد.

چون تصور بور درباره هسته با تصور رادرفورد يكيكاتودي، دستخوش تغيير ميشد. بنابراين چنين استنباط شد كه اين بارهاي الكتريكي مركب از ذرات باردار منفي هستند.در سال 1898 ج.ج تامسن نسبتq/mاين ذرات گسيل يافته فوتوالكتريكي را با همان روشي كه در مورد ذرات پرتوكاتودي به كار برده بود، اندازهگيري كرد او براي ذراتي كه در اثر فوتوالكتريك به بيرون پرتاب ميشدند، همان مقدار را به دست آورد كه قبلاً براي ذرات پرتوكاتودي پيدا كرده بود. با اين آزمايشها (و آزمايشهاي ديگر) معلوم شد كه ذرات فوتوالكتريك همان خواص الكترونها را دارند. در واقع فيزيكدانها اين ذرات را الكترونهاي عادي به حساب ميآورند با اين همه گاهي آنها را فوتوالكترون مينامند تا منشأ آنها مشخص شود، كارهاي بعدي نشان داد كه همه مواد (جامدات، مايعات و گازها) در شرايط مناسب اثر فوتوالكتريك از خود نشان ميدهند. اما آسانتر آن است كه بررسي اين اثر را با سطوح فلزي آغاز كنيم.

لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

زندگينامه پلانك

Planck_irsalam_net_.gif

ماكس پلانك (1947–1858) ، فيزيكدان آلماني، بنيانگذار تئوري كوانتومي است. تئوري كوانتومي يكي از دو تئوري بزرگ انقلابي فيزيكي قرن بيستم است. (ديگري تئوري نسبيت اينشتين است.) پلانك به خاطر تئوري كوانتومي خود در سال1918 به دريافت جايزه نوبل نايل آمد. او سالها ميكوشيد تا نشان دهد كه تئوري او به وسيله فيزيك كلاسيك نيوتن و ماكسول قابل فهم است، اما اين تلاش موفقيتآميز نبود. فيزيك كوانتومي از لحاظ اصل موضوع آن با فيزيك ميتوان گفت كه معادله منجر به اعطاي دو جايزه نوبل شده است: يكي به اينشتين كه آن را از جنبه نظري استخراج كرد، و ديگري به ميليكان كه درستي آن را از جنبه آزمايشي ثابت كرد. اين معادله موضوع يك آزمايش براي دوره درسي طرح فيزيك است.

لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

زندگينامه رادرفورد

rutherford_irsalam_net_.gif

ارنست رادرفورد (1937– 1871) در زلاندنو متولد شده، رشد يافت و بيشتر تحصيلات خود را در آنجا به انجام رساند. در 24 سالگي به كيمبريج، در انگلستان رفت و كار خود را در آزمايشگاه كاونديش زير نظر ج . ج . تامسن آغاز كرد. از آنجا به دانشگاه مكگيل در كانادا رفت، سپس به ميهن خود بازگشت و ازدواج كرد و بار ديگر به انگلستان رفت و اين بار وارد دانشگاه منچستر شد. در اين دانشگاهها و بعد در آزمايشگاه كاونديش كه مديريت آن را ج . ج . تامسن عهده دار بود، رادرفورد آزمايشهاي مهمي درباره راديواكتيو ، ماهيت هستهاي اتم، و ساختمان هسته انجام داد. رادرفورد مفاهيم پرتوهاي «آلفا» «بتا» و «گاما» ، و همچنين «پروتون» و «نيم عمر» را باب كرد. او به خاطر كارهاي علمي خود لقب «سر» گرفت و جايزه نوبل دريافت كرد.

لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

زندگينامه رابرت هوك

رابرت هوك در 18 ژوليه سال 1635 در دهكده فرش واتر در جزيره وايت پا به عرصه وجود نهاد. پدرش كشيش همان قريه و در خانه محقري كه تا آغاز قرن بيستم هنوز پا بر جا بود زندگي ميكرد. هنگامي كه هوك 23 ساله بود، پدرش در گذشت. ابتدا هوك بر آن شد تا نزد سرپتر ليلي،نقاش معروف لندن كار كند و اين فن را فرا گيرد. ليكن چون بوي رنگ و روغن باعث تشديد سردرد وي شد لاجرم از آن دست برداشت.

در 18 سالگي هوك كه زبانهاي لاتين و يوناني را كاملاً ميدانست و مقدمات هندسه را آموخته بود و وارد دانشگاه آكسفورد شد. در درودگري و فلزكاري استعدادهاي فوقالعاده داشت و به زودي افزارمندي قابل شد و از چوب و فلزات اشيايي جالب ساخت. هوك در آكسفورد با تني چند از دانشطلبان برجسته و ممتاز سركار پيدا كرد. كريستوفر ورن و رابرت بويل دو مردي كه در زندگي و شخصيت هوك تأثير به سزا داشتند.

هنگامي كه هوك در آكسفورد دانشجويي بيش نبود بويل او را به سمت دستيار خود در كارهاي آزمايشي برگزيد. طرح ماشين تخليه هوا كه در آثار علمي بويل تشريح شده بوسيله هوك تهيه گرديده و حتي ساختمان آن هم به دست وي انجام گرفت. هوك به سال 1661 اولين اثر خود را انتشار داد و آن كتابي بود كوچك كه در آن از نمودهاي كشش سطحي و مخصوصاً كيفيت مويينگي بحث شده است. در اين موضوع كه اختراع جالب هوك ساختن طبله براي ساعت ترديد نيست كه هوك به خاصيت اصلي فنر براي كنترل حركت چرخ لنگ ساعت پي برده و قبل از سال 1660 طرح الگويي از آن را تهيه كرده بود و حتي ظاهراً چند سال بعد فنر مارپيچي را هم كه كمي بعد (در سال 1675) به وسيله كريستيان هويگنس عرضه شد، اختراع كرده است.

بعلاوه هوك طرح مدل و نمونه كليه دستگاههاي هواشناسي را كه امروزه بكار ميرود تعبيه نمود و از آن جمله است بادسنج، بارانسنج، خودكار و ساعت هوا كه به طور خودكار آنچه را بر دستگاههاي مختلف هواشناسي خوانده ميشود بوسيله مداد بر نوار كاغذي ثبت ميكرد.

لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

  تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

×
×
  • اضافه کردن...