رفتن به مطلب
لطفا جهت استفاده از تمام مطالب ثبت نام کنید ×
انجمن های دانش افزایی چرخک
لطفا جهت استفاده از تمام مطالب ثبت نام کنید

تقویم ایران و جهان ( 26 بهمن ماه )


irsalam

ارسال های توصیه شده

۲۶ بهمن: در این روز از آغاز سال در تقویم رسمی ایران (تقویم جلالی) ۳۳۲ روز گذشته و به پایان آن ۳۳ روز (در سال عادی) یا ۳۴ روز (در سال کبیسه) مانده است.

 

 

رویدادها

 

* ۱۳۴۵: خاکسپاری فروغ فرخزاد در گورستان ظهیرالدوله تهران

* ۱۹۸۹: شوروی اعلام کرد همهٔ نیروهای نظامیاش از افغانستان خارج شدهاند.

 

زادروزها

 

* ۱۳۲۱: ناصر ممدوح، دوبلور و بازیگر ایرانی

* ۱۳۳۵: شهریار مندنیپور، نویسنده ایرانی

* ۱۳۵۸: سمیرا مخملباف، کارگردان ایرانی

* ۱۶۳۸: زیبالنسا متخلص به مخفی، شاعر سبک هندی در ادبیات فارسی

* ۱۸۷۳: انریکو کاروسو خواننده اپرای ایتالیایی

* ۱۵۶۴: گالیلئو گالیله، فیزیکدان و منجم ایتالیایی

لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

15 فوریه سال 1564

 

"گالئیلو گالیله "دانشمند بزرگ ایتالیایی در شهر معروف" پیزا "قدم به عرصه وجود گذاشت .تا 19 سالگی به ادبیات مشغول بود و در این سن به فیزیك و ریاضی روی آورد و اولین اختراع وی ترازوی آبی بود و در 25 سالگی به استادی دانشگاه پیزا رسید وی بعدها موفق به كشف گرماسنج و اولین دوربین نجومی شد و روز 8 ژانویه 1642 میلادی مرد .به روز 8 ژانویه 1642 مراجعه شود

15 فوریه سال 1763

 

قرارداد تاریخی" هوبرتسبورگ "در شهری زیبا به همین نام بین فردریك دوم پادشاه پروس و ماری ترز امپراتوریس اتریش به امضاص رسید و به موجب این قرارداد اختلافات و دشمنیها گذشته میان دو ملت از میان رفت و پروس متعهد شد در صورتی كه اتریش از ادعای خود نسبت به سیلزی دست بردارد ،در هیچ میدان جنگی با سپاهیان اتریشی روبرو نشود.

15 فوریه سال 1782

 

جنگ هفتماهه دریایی نیروهای انگلیسی و فرانسوی در سواحل هندوستان با حمله" بیلی دوسوفرن "دریاسالار فرانسوی كه میخواست هندوستان را دوباره برای فرانسه فتح كند آغاز شد .در جریان این 7 ماه بارها بین ناوگان دو طرف جنگهای خونین در گرفت كه در هر بار فرانسویان پیروز بودند .این جنگ به طور كلی روز 21 سپتامبر 1782 میلادی به نفع فرانسه بود .به روز 21 سپتامبر 1782 مراجعه شود

15 فوریه سال 1804

 

"شارل اگوستن دوسنت - بو "ادیب و نویسنده و شاعر فرانسوی در" بولونی "متولد شد .در اوایل جوانی مدتی به تحصیل طب پرداخت و بعد نویسنده شد .از بهترین آثار این نویسنده و شاعر معروف" دلداریها - افكار ماه اوت و مكالمات دوشنبه "را باید نام برد .وی كه روز 24 اوت 1869 میلادی در 65 سالگی مرد از منقدین درجه یك قرن نوزدهم میلادی است .به روز 24 اوت 1869 مراجعه شود

15 فوریه سال 1832

 

سلطنت یكی از شجاعترین و میهنپرستترین سلاطین ایتالیایی آغاز شد و این پادشاه كه فقط بر جیزیه ساردنی و ناحیه پیهمونته سلطنت داشت ،شارل آلبرت بود .شارل آلبرت به خاطر اتحاد ایتالیا دوبار رسماش با اتریش جنگید كه هر دو بار به علت خیانت هم پیمانهای خود شكست خورد .وی كه روز 15 نوامبر 1798 میلادی متولد شده بود ،روز 23 مارس 1849 میلادی از سلطنت استعفا داد.

15 فوریه سال 1875

 

نووس پاسكویه" میخائیل گلینكا "موسیقیدان و آهنگساز برجسته روسی ،بعد از 71 سال زندگی بدرود حیات گفت .وی روز 1 ژوئن 1804 میلادی در متولد شده بود و پس از فراغت از تحصیل موسیقی ،اولین اثرش به نام" ایوان سومانین "با استقبال گرم مردم روبرو شد .وی پایهگذار هنر" اپرا "در روسیه محسوب میشود .به روز 1 ژوئن 1804 مراجعه شود

15 فوریه سال 1931

 

"پاوولوف "یكی از بزگترین علمای فیزیولوژی جهان ،بعد از 82 سال زندگی كه جز دوران تحصیل ،سراسر آن به تحقیق و تتبع در امور مختلفه فیزیولوژی گذشت بدرود حیات گفت .نام اصلی این مرد بزرگ" ایوان پتروویچ پاوولوف "بود و روز 23 ژوئن 1849 میلادی در" ریازان "متولد شد" .انعكاس شرطی "كه سبب شهرت او و اعطای جایزه نوبل در 1904 به او شد ،از مهمترین اقدامات پاوولوف محسوب میشود.

15 فوریه سال 1942

 

"سنگاپور "معروفترین جزیره آسیایی جنوب شرقی ،در جریان جنگهای بینالمللی دوم ،بعد از نبردی خونین به تصرف نیروهای امپراتوری ژاپن درآمد .از سنگاپور كه در آن زمان متعلق به بریتانیای كبیر بود نیروهای مختلط انگلیسی و هندی دفاع میكردند .پس از دفاعی شدید ،انگلیسیها و هندیها شكست خوردند و همزمان با سقوط سنگاپور ،ژاپنیها 60 هزار اسیر گرفتند و تا 1945 سنگاپور در تصرف ژاپنیها بود.

15 فوریه سال 1960

 

شورش دریایی" سانتاماریا "به رهبری یك سروان شورشی پرتغالی به نام" گالوائو "آغاز شد .در این شورش كه علیه رژیم دیكتاتوری" سالازار "انجام گرفت ،سروان گالوائو كه از نویسندگان معروف پرتغال نیز هست ،كشتی" سانتا ماریا "متعلق به پرتغال را در حین عبور از دریای كارائیب با 49 نفر از همدستان خویش تصرف كرد .وی بعدها با سانتاماریا به برزیل پناهنده شد و سپس كشتی را به مقامات پرتغالی پس داد.

لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

وقایع تاریخی 26 بهمن ماه

 

 1. تولد" حسين حماسيان " تخلص به صابر کرماني - ش1304
 2. آغاز آموزش بسيج عمومي براي مقابله با تجاوزات هوايي - ش1365
 3. صدور حکم تاريخي حضرت امام خميني ( ره ) مبني بر ارتداد و اعدام نويسنده آيات شيطاني - ش1367

لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

وقایع تاریخی 11 ربیع الاول

 

 1. ولادت آقابزرگ تهراني - ق1293
 2. انتشار بي سابقه " شب نامه " و " اعلان ملتي " - ق1313
 3. درگذشت " آيت ا... سيد حسن صدر " - ق1354

لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

وقایع تاریخی 15 فوریه

 

 1. تولد " ژرژ گورس "، سياستمدار فرانسوي - م1915
 2. نافرجام ماندن سوء قصد به جان " فرانکلين روزولت "، رئيس جمهوري آمريکا - م1933
 3. وحدت سوريه و مصر - م1958
 4. قيام انقلابي سانتاماريا عليه استبدادي " سالازار "، ديکتاتور پرتقال به رهبري " گالوائو " - م1960
 5. خروج کامل نيروهاي متجاوز شوروي از افغانستان - م1989

لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

 

 

روز شمار دفاع مقدس

26/11/57

 

اقدامهاي سازمان يافته در مخالفت با حفظ ارتش : راهپيمايي گروهي از دانشگاه صنعتي تا محل سكونت امام خميني در حمايت از انحلال ارتش و تشكيل " ارتش خلقي ". امام نمايندگان تظاهركنندگان را به حضور نپذيرفتند. سخنراني آقايهاشميرفسنجاني به نمايندگي از امام براي تظاهركنندگان و ابلاغ اين پيام كه آنها خواستههاي خود را از طريق منطقي بدوناينكه برداشت سوء و خرابكاري شود، ايراد كنند. گردهمايي گروهي از نظاميان در دانشگاه صنعتي براي حمايت از انحلال كامل ارتش و كمك گرفتن از تجربههاي نظري و عملي چريكهاي فدايي و مجاهدين خلق و اعلام اينكه تا خواستهاي آنها عملي نشود از حضور در يگانها خودداري ميكنند. اطلاعيه سازمان مجاهدين خلق در مخالفت با انتصابهاي جديد در ارتش : كساني كه ترفيعات خود را در زمان رژيم شاه كسب كردهاند به هيچوجه صلاحيت تجديد سازمان و فرماندهي ارتش ملي ايران را ندارند. درگيري مسلحانه در تبريز. اجتماع گروهي از مردم تبريز به تحريك گروههاي مذهبي و غيرمذهبي در مقابل پادگان براي دريافت اسلحه. تشكيل ستاد مركزي ارتش خلق به دستور آيتالله قاضي طباطبايي (نميانده امام خميني در تبريز) و توزيع اسلحه بين جوانان. حمله جوانان مسلح به پادگان در ساعت 10 صبح و تسخير آن و دستگيري سرلشكر بيدآبادي (فرمانده پادگان) و انتصاب سرتيپ ارزيلي به جاي وي.

پيام امام خميني به ملت : الان قدم ثاني كه شما بايد برداريد و آن قدم سازندگي است. اعتصابات از روز شنبه بايد شكسته بشود ؛ نه اجازه، حكم است. از تعرض به مراكز عمومي و سفارتخانهها بايد جلوگيري كرد. تعرض چه به قواي ارتش، چه شهرباني و چه ژاندارمري تعرض به دولت اسلامي است.
26/11/58

 

موافقت ايران و امريكا براي تشكيل كميسيون 5 نفره از سوي كورت والدهايم براي رسيدگي به اتهامات ايران عليه شاه و آمريكا.

26/11/59

 

قاسملو: سازمان مجاهدين خلق آماده همكاري با حزب دمكرات است.

عمليات آزادسازي – ارتفاعات ...

26/11/62

 

عمليات آزادسازي – ارتفاعات ...

26/11/64

 

چارلز دمن سخنگوي وزارت خارجه امريكا: منطقه خليج فارس براي آمريكا خيلي مهم است و اهميت خليج فارس به علت تغيير قيمت روز به روز نفت متزلزل نميشود. محكوميت ايران توسط كشورهايي عربي حوزه خليج فارس و ديگر كشورهاي عربي بعد از انجام عمليات والفجر 8 (فاو) و ورود ايران به خاك عراق و اعلام حمايت ليبي و سوريه از ايران.

موضعگيري كشورهاي بلوك شرق (بلغارستان، يوگسلاوي و روماني) در قبال جنگ بعد از عمليات والفجر8 (فاو) مبني بر تاييد موضع ايران.
26/11/65

 

ديدار تيم بازرسي سازمان ملل از مناطق بمباران شده ايران.

رئيس اداره ارزشيابي سياسي وزارت خارجه شوروي: شوروي بمباران شهرها را محكوم ميكند و اين كشور طرفدار يك ايران قدرتمند است.

لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

برگی از تاریخ (۲۶ بهمن)

 

● محاصره مکه و سنگ باران کعبه از سوی سپاهیان یزید بن معاویه(۶۴ق)

یزید بن معاویه پس از شهادت اباعبدالله الحسین(ع) و یارانش در کربلا و اسیر نمودن اهل بیت و بازماندگان آنان، خود را در نزد مسلمانان بی مقدار و بی اعتبار کرد. از سوی دیگر افشاگری خاندان عصمت و طهارت و طرفداران اهل بیت(ع) مردم را بر ضد حکومت یزید وادار به قیام نمود. به همین جهت در سال ۶۳ ق شورش ها و جنبش هایی بر ضد یزید در حجاز بوجود آمد. سرانجام اهالی مکه و مدینه اقدام به مخالفت های علنی و درگیری مسلحانه با سپاهیان و عاملان یزید نمودند. در مکه عبدالله بن زبیر با پرداختن به عبادت و مخالفت با یزید بن معاویه مردم را به گرد خود جمع کرد و به تدریج قوت یافت و توانست شهر مکه را از دست عامل یزید بیرون آورد و خود بر آن استیلا یابد. سپاهیان شام به مکه هجوم آوردند و آن را در محاصره خویش قرار دادند و بر اهالی آن بسیار سخت گرفتند. آنان بر بلندیهای اطراف مکه منجنیق ها و سنگ اندازهای بزرگی نصب کرده و به وسیله آنها شهر را سنگ باران کردند. عبدالله بن زبیر و بسیاری از مردم به مسجدالحرام پناه آورده تا از شدت سنگ باران دشمن در امان باشند، ولی حصین بن نمیر دستور داد که مسجد الحرام و کعبه را نیز نشانه گرفته و زیر ضربات خویش قرار دهند. سپاهیان یزید با این اعمال ننگین خود کاری از پیش نبرده و متقابلا موجب تقویت عبدالله بن زبیر و قیام او گردیدند. سرانجام یزید در ربیع الاول همان سال به هلاکت رسید و نیروهای شامی به شام بازگشت نمودند و عبدالله زبیر زمام امور حجاز را به دست گرفت.

 

● درگذشت عالم جلیل القدر ملاعبدالله تستری دانشمند عهد صفوی(۱۰۲۳ق)

ملاعبدالله بن حسین تستری از علما، فقها و محدثین نامی امامیه و از پرورش یافتگان حوزه درس مقدس اردبیلی می باشد. وی بسیار عابد و زاهد بود. نمازهای نافله شب وی هرگز ترک نمی شد و بیشتر ایام را به روزه داری سپری می نمود. در خوراک و پوشاک بسیار قانع بود و از لذایذ دنیوی دوری می کرد. مجلسی اول که از شاگردان وی می باشددرباره ایشان می گوید: او نسبت به من و تمامی مومنین به منزله پدری مهربان بود و از ایشان کرامات بسیاری مشاهده گشته است. مولی برخلاف سایر علما فقط به تدریس اشتغال داشت.از شاگردان ایشان علامه مجلسی اول، شیخ بهایی و میرزا محمد نایینی را می توان نام برد. کتاب التتمیم لشرح الشیخ نورالدین علی قواعد الحلی در هفت جلد و کتاب خواص القرآن و نیز جامع الفواید از آثار اوست. وی در ۲۶ محرم سال ۱۰۲۱ یا ۱۰۲۳ ق وفات یافت و میرداماد بر جنازه اش نماز خواند و در کربلا مدفون شد.

لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

۲۶ بهمن ـ ۱۵ فوریه ـ گزارش جالب و مهم دیدار فرستاده تزار روسیه با نادر شاه

 

۱۵ فوریه سال ۱۷۴۲ تزار روسیه و مشاورانش گزارش « كالوشكین » نماینده اعزامی به ایران را از ملاقاتش با نادر شاه به دقت بررسی كردند. نادر ۱۵ ماه مه سال ۱۷۴۱ هنگام عبور از راه جنگلی سواد كوه ( مازندران ) با شلیك گلوله از داخل جنگل به سویش مورد سوء قصد قرار گرفته بود و این رویداد عمیقا بر روحیه اش اثر گذارده بود. نادر پس از این تیر اندازی كه صدمه ای هم به او وارد نساخت ماهها در تهران كه شهركی خوش آب و هوا بود اقامت كرد و در همین جا «كالوشكین» موفق به دیدار او شد. كالوشكین در گزارش خود كه در آرشیو سن پترز بورگ محفوظ است نوشته بود:

 

ملاقات با نادر بسیار دشوار بود . وی چنان از باده پیروزی سرمست است كه صریحا می گوید كه اگر اراده كند؛ با یك حركت كره زمین را مسخر خواهد كرد.نادر مردی نظامی است و نمی توان روی تعهدات سیاسی او حساب كرد. او با عثمانی خوب نیست و با ما هم قلبا خوب نخواهد شد. خیلی دشوار است كه بشود با او وارد یك معامله سیاسی شد ، زیرا او برای هر مسئله ای راه حل نظامی را ترجیح می دهد. او عاشق شمشیر درخشان ، توپ دور زن ، اسب اصیل و سرباز مطیع است . با وجود این، هروقت كه خسته می شود از منشی اش كه در جلسات رسمی همیشه حضور دارد می خواهد كه برایش از دیوان حافظ غزلی بخواند.

لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

۲۶ بهمن ـ ۱۵ فوریه ـ اعدام سرهنگ پولادین

 

در این روز در بهمن ماه ۱۳۰۶ ( فوریه ۱۹۲۸ ) روزنامه های تهران نوشتند كه سرهنگ محمود پولادین متهم اصلی توطئه ای كه قصد آن قتل رضا شاه بود تیر باران شده است . وی در محكمه نظامی به مرگ محكوم شده بود . حكم در محل باغشاه ( پادگان حر ) با قرار گرفتن سرهنگ پولادین در برابر جوخه اعدام به اجرا درآمد. چند افسر و غیر نظامی دیگر كه متهم به همدستی با سرهنگ پولادین شده بودند نیز محاكمه شدند.

لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

۲۶ بهمن ـ ۱۵ فوریه ـ دریادار دکتر احمد مدنی کرمانی درگذشت

 

دكتر احمد مدنی كرمانی (دریادار پیشین) هفته دوم فوریه ۲۰۰۶ در آمریكا از بیماری سرطان درگذشت. دكتر مدنی در دولت موقت انقلاب وزیر دفاع، فرمانده نیروی دریایی و استاندار خوزستان بود. وی پس از بازنشسته شدن اجباری به خواست شاه، به زادگاه خود رفته و در دانشگاه كرمان تدریس می كرد. در زمان انقلاب از فعالان آن بود و در به دور ساختن برخی از نظامیان از اطراف شاه كمك بسیار كرد. پس از انقلاب، تلاش های او برای حفظ یكپارچگی وطن بسیار ارزشمند و تاریخساز بود. در نخستین انتخابات ریاست جمهوری وطن، نفر دوم شد و سپس به نمایندگی مجلس از زادگاه خود،شهر كرمان، انتخاب شد. مدنی ۲۵ سال درخارج از كشور بود و مسئولیت جبهه ملی در برون مرز را برعهده داشت.

لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

۲۶ بهمن ـ ۱۵ فوریه ـ تاریخ نمی تواند قانون به دست دهد

 

124cdc4e72bd9eae730d982f8cc6d36b.jpg

 

امروز زاد روز « جورج ام ترولین George M. Trevelyan» مورخ انگلیسی است كه در ۱۸۷۶ به دنیا آمد و در ۱۹۶۲ درگذشت. این نظریه كه برای تاریخ نمی توان مانند علوم فیزیك، قانون به دست داد از اوست . وی گفته است كه برای رویدادها نمی توان قانونی كه كاربرد عمومی داشته باشد نوشت و مثلا گفت كه طرف دیگر معادله چه خواهد بود و فرمول نوشت . بنابر این، كار تاریخدان پیش گویی نیست و هرچه را كه به عنوان پیش بینی یك وضعیت ارائه دهد نظر و تحلیل وی با توجه به تجربه های تاریخ و محاسبات خود اوست ؛ نه نتیجه به دست آمده از یك فرمول و قانون تاریخی .

 

وی نظر دیگری ارائه داده و گفته است فرق تاریخنگاری یك فرد آشنا به روزنامه نگاری با فردی دیگر این است كه اولی مطالب را با عكس و نقشه مطرح می سازد كه جلب توجه بیشتری می كند و خشك و خسته كننده نیست و خواننده بیشتری دارد و متن نیز روانتر است.

 

ترولین كتابها و رسالات متعدد از جمله سه كتاب در باره گاریبالدی مبارز برجسته تامین وحدت ایتالیا و یك كتاب هم تحت عنوان « چگونه ایتالیا بار دیگر یكپارچه ساخته شد» نوشته است.

لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

۲۶ بهمن ـ ۱۵ فوریه ـ پدران موسس دو کشور در غرب و شرق آسیا

 

جیمو تنو Jimmu Tenno در این روز در سال ۶۶۰ پیش از میلاد درمنتهی الیه شرق آسیا با متحد ساختن ژاپنی ها كشور ژاپن را به رهبری و ریاست خود تاسیس كرد كه پدر موسس این كشور شناخته می شود . یك قرن بعد هم در غرب آسیا كوروش بزرگ كشور ایران را به همان صورت بنیاد نهاد كه پدر و موسس ایران است . بسیاری از كشور ها به همین گونه « پدر موسس » دارند كه مورد احترام اتباع این كشورها هستند و در بعضی از این كشورها بی حرمتی به بنیاد گذار كشور ، سرود ملی و پرچم رسمی جرم شناخته شده است.برای نمونه ؛ آمریكائیان جورج واشنگتن و روسها پتر بزرگ را بنیاد گذاران كشورهای خود می دانند و احترام می گذارند . روسها پس از شش دهه بار دیگر لنینگراد را به احترام پتر بزرگ به نام قدیمی اش سن پترز بورگ تغییر نام دادند . امتیاز كوروش ایرانیان در این است كه نه تنها یك دولتمرد بلكه یك اندیشمند و مردی آزاده بود كه همه انسانها را دوست داشت . تورات او را عنوان نجات بخش و مسیح داده است.

لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

۲۶ بهمن ـ ۱۵ فوریه ـ ابن عقرب حاکم افریقیه

 

سال ۸۰۰ میلادی هارون الرشید خلیفه عباسی به ایالت اسلامی افریقیه ( تونس امروز و منطق اطراف آن ) خود مختاری داد ؛ مشروط بر این كه هر سال ۴۰ هزار دینار خراج دهد. هارون طی حكمی كه در این روز در ماه فوریه ۸۰۰ میلادی صادر شد « ابراهیم بن العقرب » را در سمت خود به عنوان حكمران ایالت خود مختار افریقیه تثبیت كرد . هارون قبلا به اندلس ( اسپانیا) و المغرب (مراكش ) خود مختاری داده بود .

 

ابن العقرب پس از كسب استقلال داخلی ، به جای افراد محلی ، یك سپاه از سیاهپوستان ایجاد كرد كه بدون داشتن احساس خویشاوندی با مردم محلی ، تنها دستورهای او را اجرا كنند.

لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

۲۶ بهمن ـ ۱۵ فوریه ـ بهانه جنگ امریکا با اسپانیا

 

 

مدتها بود كه « هرست Hearst» در روزنامه خود از ستمگری های حاكمان اسپانیایی كوبا می نوشت و اعضای كنگره و مردم آمریكا برضد اسپانیا برانگیخته شده بودند كه ۱۵ فوریه۱۸۹۸ انفجار كشتی آمریكایی « مین » در ساحل هاوانا ( كوبا )، ظاهرا براثر یك مین بهانه جنگ را به دست دولت آمریكا داد و دركمتر از دوماه ، پس از ورود نیروهای آمریكا جنگ دو كشور آغاز شد كه به پیروزی آمریكا و خروج اسپانیا از كوبا ، گوام ، پورتوریكو و فیلیپین انجامید.

لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

۲۶ بهمن ـ ۱۵ فوریه ـ تیر اندازی به سوی فرانکلین روزولت هنگام سخنرانی از داخل خودرو رو باز

 

 

۱۵ فوریه سال ۱۹۳۳ به سوی فرانكلین د. روزولت كه به ریاست جمهوری آمریكا انتخاب شده بود ، اما هنوز كار خود را آغاز نكرده بود پنج گلوله شلیك شد كه یكی از گلوله به شهردار شیكاگو اصابت كرد و او را كشت . در این تیر اندازی به روزولت آسیبی وارد نیامد.

وی برای سپاسگزاری از مردم كه او را انتخاب كرده بودند در حالی كه در یك خودرو رو باز ایستاده بود و نطق می كرد تیر اندازی شد . شهردار شیكاگو كه از یاران روز ولت بود روی ركاب اتومبیل ایستاده بود. در این تیر اندازی چهار تن دیگر مجروح شدند. برای شنیدن اظهارات روزولت بیش از ده هزار تن اجتماع كرده بودند . تیر انداز كه « زینگارا » نام داشت دستگیر شد . پلیس اسنادی به دست آورد كه نشان داد تیرانداز از هواداران آنارشیست ها بود.

لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

۲۶ بهمن ـ ۱۵ فوریه ـ زادروز نرون ، بابر و گالیله

 

۱۵ فوریه زاد روز سه مرد معروف در طول تاریخ است . نرون كه۱۴سال امپراتور رم بود در سال ۳۷ میلادی و بابر ( ظهیر الدین محمد ) موسس امپراتوری گوركانیان هند در سال ۱۴۸۳ به دنیا آمدند. گالیله دانشمند ریاضی و هیات و مخترع تلسكوپ هم در۱۵۶۴ پا به عرصه وجود گذارد.

لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

۲۶ بهمن ـ برخی دیگر از رویدادهای ۱۵ فوریه

 

● ۱۹۳۶: در این روز در سال ۱۹۳۶ هیتلر دستور ساخت انبوه فولكس واگن قورباغه ای را به مهندس پورشه طراح آن صادر كرد و نام این خودرو را به امید این كه هر آلمانی یك دستگاه از آن را داشته باشد « اتومبیل مردم » گذارد.

● ۱۹۴۲: كیم چونگ ایل به دنیا آمد كه از ۱۹۹۴ زمام امور جمهوری دمكراتیك خلق كره ( كره شمالی ) را به دست گرفته است.

● ۱۹۴۲: سنگاپور كه در آن زمان مستعمره انگلستان بود در پی حمله نیروهای ژاپنی، تسلیم آنان شد.

● ۱۹۴۴: شهر برلن پایتخت رایش سوم ( حكومت هیتلر ) توسط ۸۹۱ بمب افكن انگلیسی ــ آمریكایی بمباران شد كه از لحاظ تعداد هواپیما در طول تاریخ بی سابقه است.

● ۱۹۴۶: بانك انگلستان دولتی شد.

● ۱۹۴۸: (بهمن ۱۳۲۶) دولت وقت ایران اعلام كرد كه تصمیم گرفته است معادل ده میلیون دلار اسلحه از آمریكا برای ارتش خریداری كند.

● ۱۹۴۸: ( بهمن ۱۳۲۶ ) علی سهیلی نخست وزیر پیشین تحت تعقیب قضائی قرار گرفت . وی پس از رسیدگی از اتهامات وارده تبرئه شد.

● ۱۹۶۶: (بهمن ۱۳۴۴) :مجلس شورای ملی لایحه دولت مربوط به ایجاد كارخانه پولاد سازی اصفهان با كمك شوروی را تصویب كرد.

● ۱۹۶۸: ( ۱۳۴۶ )پرویز خسروانی ( سپهبد ) بنیاد گذار باشگاههای ورزشی تاج ( استقلال ) رئیس تربیت بدنی و ورزش ایران شد. وی كه بعدا به مناسبت این سمت ، معاون نخست وزیر شد قبلا معاون ژاندارمری كل كشور و سالها رئیس ژاندارمری تهران بود.

● ۱۹۷۹: اعدام مقامات نظام حكومتی پیشین ایران با تیرباران چند ژنرال از جمله نعمت الله نصیری رئیس پیشین ساواك و پلیس و مهدی رحیمی رئیس كل پلیس و آخرین فرماندار نظامی تهران آغاز شد.

لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

مهمان
این موضوع برای عدم ارسال قفل گردیده است.
×
×
 • اضافه کردن...