رفتن به مطلب
لطفا جهت استفاده از تمام مطالب ثبت نام کنید ×
انجمن های دانش افزایی چرخک
لطفا جهت استفاده از تمام مطالب ثبت نام کنید

تقویم ایران و جهان ( 7 اسفند ماه )


irsalam

ارسال های توصیه شده

۷ اسفند - از آغاز سال در تقویم رسمی ایران ۳۴۳ روز گذشته و به پایان آن ۲۲ روز (در سال عادی) یا ۲۳ روز (در سال کبیسه) مانده است.

 

 

رویدادها

 

* ۱۳۶۳ - تأسیس سازمان مطالعه و تدوین کتب علوم انسانی دانشگاهها (سمت)

 

زادروزها

 

* ۱۳۱۸ - بهمن رجبی، نوازنده تنبک و مولف موسیقی ایرانی.

 

مرگها

 

* ۱۳۳۴ - علی اکبر دهخدا، (۱۲۵۷ - ۱۳۳۴) نویسنده و پژوهشگر ایرانی.

* ۱۳۵۲ - حسین تهرانی، (۱۲۹۰ - ۱۳۵۲) نوازنده تنبک ایرانی.

* ۱۳۷۱ - هاشم آملی، (۱۲۷۸ - ۱۳۷۱) مرجع تقلید ایرانی.

لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

وقايع تاريخي امروز 7 اسفند ماه

 

 1. درگذشت " علي اکبر دهخدا " - ش1334
 2. تسليم پيام گروباچف توسط شوارد نادزه به امام خميني( ره ) - ش1367
 3. درگذشت آيت ا ...العظمي ميرزا هاشم آملي - ش1371
 4. درگذشت شاعر معاصر دکتر محمد زهري - ش1374

لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

وقايع تاريخي امروز 22 ربيع الاول

 

 1. غزوه بني نضير - بخشيدن " فدک " به حضرت فاطمه زهرا ( س ) از سوي پيامبر - ق4
 2. شيخ خليفه مازندراني - ق736

لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

وقايع تاريخي امروز 26 فوريه

 

 1. تولد " ويکتور هوگو "، نويسنده معروف فرانسوي - م1802
 2. امضاي موافقت نامه دوستي ميان ايران و روسيه شوروي - م1920
 3. توسعه خطوط هوايي ميان قاره ها و از جمله ايجاد يک خط سريع پستي با پروازهاي منظم از " اشتوتگارت " به " ناتال " در برزيل از سوي کمپاني هوايي آلمان - م1934
 4. تاسيس جمهوري صحرا - م1976

لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

۷ اسفند ـ ۲۶ فوریه ـ انتشار مانیفست کمونیست

 

 

31d6133dd240abe74f50b08c478078f6.jpg

 

 

۲۶ فوریه سال ۱۸۴۸ روزی است كه كارل ماركس و همفكرش فردریك انگلس « مانیفست كمونیست » را كه به نظر آنان نسخه درمان دردهای بشر است برپایه تامین برابری كامل اقتصادی ــ اجتماعی انسانها منتشر كردند كه برای رسیدن به آن هدف ، مالكیت خصوصی اراضی و وسائل تولید ( سرمایه ) باید لغو ، آموزش و پرورش ودرمان رایگان و برابر، و بازنشستگی به همه مردم تعمیم داده شود و هرگونه تبعیض و نیز ترس از بیكاری از میان برود و .... ماركس و انگلس پیشنهاد لغو رسم ارث بردن اموالی را كه شكل سرمایه دارد داده اند.

 

این دو اندیشمند توصیه كرده اند كه برنامه ریزی اقتصادی كلان در دست جامعه ( دولت ) باید باشد. در فرضیه كمونیسم هر گونه اسثتمار و تبعیض مطلقا مردود است و رفع تفاوت رفاه میان شهر نشین و روستا نشین را با ادغام وهمسو ساختن توسعه كشاورزی و صنعت تاكید می كند. كار كردن نوجوانان را غیر انسانی می داند و تاكیذ بر تحصیل و كسب دانش و فن برای نوجوانان دارد و ....

 

ماركس برای متمایز ساختن سوسیالیسم خود از فرضیه های مشابه ، آن را سوسیالیسم بر پایه مطالعات علمی و ادامه تحولات تاریخ اعلام داشته و به همین سبب به سوسیالیسم علمی معروف شده است. ماركس سوسیالیسم را جانشین منطقی كاپیتالیسم می داند كه خروج آن از صحنه ( به زعم ماركس ؛ نابودی اش ) اجتناب ناپدیر است .

 

ماركس نابودی كاپیتالیسم را نتیجه جدال لاینقطع طبقاتی پیش بینی می كند كه خود كاپیتالیسم(سرمایه داری ) طبقات اجتماعی را به وجود می آورد و سرمایه دار را برتر می سازد. ماركس كاپیتالیسم را گرفتار تضاد از درون می بیند كه این تضاد نابودی آن را تسریع می كند. وی اشاره دارد كه هرچه شكاف( جدایی ) میان دارا و نادار بیشتر شود جدال طبقاتی شدیدتر و انقلاب نزدیكتر می شود. به باور ماركس، این جدال طبقاتی به پیروزی طبقه زحمتكش خواهد انجامید كه زحمت و رنج این طبقه است كه تولید ثروت می كند و در نطام كاپیتالیستی، این طبقه زحمتكش( كارگر ) كمترین سهم را از این ثروت می برد ، واین ثروت است كه میان انسانها كه مساوی به دنیا می آیند فاصله می اندازد . هرچه سطح فهم وآگاهیهای اعضای طبقه زحمتكش كه اكثریت جامعه را تشكیل می دهند افزایش یابد تحمل كاپیتالیسم كمتر و انفجار اجتماعی نزدیكتر می شود.

لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

برگی از تاریخ (۷ اسفند)

 

● وفات سلمان فارسی صحابی بزرگوار پیامبر اسلام (۳۵ق)

روزبه معروف به سلمان فارسی از اهالی منطقه جی در اصفهان بود که در ابتدا آیین زرتشتی و آتش پرستی داشت. وی بر اثر برخورد با دین مسیح به آن گرایش پیدا کرد و در راه عزیمت برای یافتن کیش برتر، راهی شام و سپس حجاز گردید. او در این زمان به عنوان برده ای خرید و فروش گردید و سالها قبل از هجرت پیامبر اکرم(ص) در مدینه به کارگری برای یک یهودی مشغول بود. سالیان اولیه حضور پیامبر در مدینه نیز با این ایام همراه بود و او توفیق حضور در جنگهای پیامبر را نیافت. سلمان فارسی سرانجام به دین اسلام مشرف شد و پس از آنکه پیامبر او را سلمان نام نهاد از نزدیک ترین یاران رسول خدا گردید. سلمان فارسی از صحابه بسیار نزدیک پیامبر بزرگ اسلام و دارای علم ظاهر و باطن و بسیار فاضل و پرهیزکار بوده است. از کثرت تقربی که نسبت به آن حضرت و خانواده عصمت و طهارت داشته، پیامبر درباره او فرموده است: ( السلمان منا اهل البیت) سلمان از ما اهل بیت است. طرح حفر خندق در جنگ احزاب از جانب این صحابی بزرگ پیامبراکرم (ص) بود. پس از رحلت پیامبر اکرم(ص) در زمان خلیفه دوم به حکومت مداین برگزیده شد و تا پایان عمر به مدت ۱۹ سال در این منصب بود. مرقد شریف این صحابی بزرگ پیامبر اسلام در مدائن، در پنج فرسخی بغداد نزدیک طاق کسری قرار دارد که اخیرا در اقدامی مذبوحانه مورد تعدی قرار گرفت و تخریب شد.

 

● رحلت فقیه نامدار شیعه آیت الله العظمی سید ابوالقاسم خوئی (۱۴۱۳ق )

آیت الله العظمی سیدابوالقاسم خویی فرزند حاج سید علی اکبر در شب پانزدهم ماه رجب سال ۱۳۱۷ ق در خانواده ای اهل علم و دانش و تقوی در شهرستان خوی دیده به جهان گشود و در ۱۳ سالگی برای تحصیل علوم اسلامی عازم نجف شد. ایشان از کودکی و نوجوانی به هوش و ذکاوت و استعداد معروف بود. آیت الله خویی در ۲۱ سالگی به درس خارج مشغول شد و از بزرگانی همچون آیات عظام: کمپانی، عراقی، بلاغی، شیخ الشریعه اصفهانی و آقا سیدابوالحسن اصفهانی اجازه اجتهاد دریافت نمود.ایشان از جوانی به تدریس همت می ورزید و پس از اخذ اجتهاد درس خارج خود را آغاز کرد. محفل درس آیت الله خویی پرجمعیت ترین درس حوزه نجف بود و فضلای بسیاری در حلقه درس این استاد بزرگوار حوزه پرورش یافتند. حضرت آیات عظام، ابوالفضل نجفی خوانساری، میرزا جواد تبریزی، حسین وحید خراسانی، سیدعباس خاتم یزدی ، سید عبدالکریم موسوی اردبیلی، سید محمد باقر صدر، سید محمد هاشمی شاهرودی، سید محمدحسین فضل الله و ده ها عالم بزرگ از جمله شاگردان این مرجع بزرگ شیعه در طول ۶۰ سال تدریس ایشان می باشند.

 

ایشان در تدریس بسیار چیره دست بود و با توانایی شگرفی آموزش می داد. هنگام تدریس، شمرده، فصیح، منظم و مرتب سخن می گفت و با پرهیز از زیاده گویی و حاشیه پردازی، درس را فشرده و سنجیده ارایه می کرد. از آیت الله خویی بیش از ۲۵ دوره کتاب در موضوعات مختلف بر جای مانده است که معجم رجال الحدیث و تفصیل الطبقات الرواه در ۲۳ جلد در علم رجال، نفحات الاعجاز فی رد حسن الایجاز در علوم قرآنی و تکمله منهاج الصالحین و ... از آن جمله اند. معظم له همچنین موسسات خیریه ای در شهرهای مختلف دنیا دایر کرده است که شامل بناهای مسکونی، مسجد، حسینیه، کتابخانه، مدرسه و درمانگاه می باشد. آیت الله خویی سرانجام در سن ۹۶ سالگی در حالی که از یک سال پیش از طرف حزب بعث خونخوار عراق در کوفه تبعید بود در ۱۷ مرداد ۱۳۷۱ ش دارفانی را وداع گفت و در مسجد الخضراء محل تدریس خود در نجف اشرف مدفون گردید.

لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

۷ اسفند ـ ۲۶ فوریه ـ تهران دهها سال است که دفترچه راهنما ی تلفن ندارد!

 

چاپ نخستین دفتر اطلاعات تلفن شهری كه یك نوع كتاب رفرنس ( منبع ) است ۲۶ فوریه ۱۸۷۸ در شهر «نیو هیون » آمریكا به پایان یافت و توزیع آن آغاز شد و تقریبا همه شهرهای جهان دارای چنین دفترچه هایی هستند و كتابخانه های عمومی نسخه هایی از این دفتر ها را در قسمت كتب راهنمای دپارتمان رفرنس خود نگهداری می كنند تا مورد استفاده مراجعین قرار گیرد.. باید دانست كه شهر ۱۰ ــ ۹ میلیون نفری تهران از آغاز دهه ۱۹۶۰ ( ۴ دهه پیش ) فاقد دفترچه اطلاعات ( راهنما ) تلفن است!.

لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

۷ اسفند ـ ۲۶ فوریه ـ نگاهی گذرا به ویکتور هوگو نویسنده توانا در زادروز او

 

8622a5dd8ac9c1f1c18cf8c3235d9077.jpg

 

امروز زادروز نویسنده و شاعر شهیر فرانسه ویكتور هوگو است كه ۲۶ فوریه۱۸۰۲ به دنیا آمد و ۲۳ ماه مه ۱۸۸۵پس از ۸۳ سال زندگی در گذشت. علاقه مردم به هوگو به قدری بود كه در مراسم تدفین او بیش از دو میلیون نفر شركت كردند كه تا آن زمان در تاریخ جهان بی سابقه بود. با حسابی كه كرده اند ، هوگو در طول عمر خود هر روز ۱۰۰ سطر نثر و ۲۰ سطر نظم نوشته است. معروفترین داستانهای او « گوژ پشت نتردام » و « بینوایان » هستند كه هنوز تجدید چاپ می شوند و به همه زبانهای جهان ترجمه شده اند.

 

هوگو افكار فلسفی ــ اجتماعی خود را درقالب داستان منعكس می ساخت. ساده زیستن و شاد بودن را تشویق می كرد و اندوه و بینوائی را شایسته انسان نمی دانست. وی مشكلات اجنماعی و سیاسی پس از انقلاب را درك و منعكس كرده است . هوگو در بینوایان نوشته است كه عشق به مردم و مردمدوستی ، انسان را به خدا نزدیك می سازد. هوگو از دوستداران ناپلئون بود.

لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

۷ اسفند ـ ۲۶ فوریه ـ مورخ تاریخ اقتصاد

 

5b10321845effeaf1d4f82f6d4b84fd7.jpg

 

امروز زادروز « ویلیام جیمز اشلی William James Ashley» مورخ تاریخ اقتصاد است كه در ۱۸۶۰ به دنیا آمد و در ۱۹۲۷ در گذشت . این مورخ انگلیسی كه در باره تاریخ اقتصاد تحقیقات فراوان دارد صاحب كتاب « مروری بر تاریخ اقتصادی » است كه اثر مهمی است . از كارهای دیگر او تالیف كتاب دو جلدی تاریخ اقتصادی انگلستان است . او نیز معتقد است كه عامل اقتصاد باعث تقریبا همه جنگها در سراسر تاریخ بشر بوده است و این جنگها موجب دگرگونی ها شده اند.

لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

۷ اسفند ـ ۲۶ فوریه ـ تقسیم مسالمت آمیز آفریقا میان اروپائیان!

 

۲۶ فوریه در سال ۱۸۸۵ كنگره برلن كه سرگرم تقسیم آفریقا میان اروپائیان بود ، نیجریه را به انگلستان و كنگو را به بلژیك بخشید!!!.

در این كنگره كه به ریاست بیسمارك صدراعظم المان تشكیل شده بود و جلسات آن مدتها طول كشید نمایندگان ۱۵ كشور اروپایی شركت داشتند. هدف اصلی از تشكیل این كنفرانس این بود كه به المان هم سهمی از افریقا داده شود و تقسیم افریقا به طریق مسالمت آمیز صورت گیرد. در حاشیه این كنگره ساخت و پاخت متعدد در قبال مناطق دیگر جهان مخصوصا چگونگی سلطه برچین صورت گرفت.

لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

۷ اسفند ـ ۲۶ فوریه ـ سالروز تاسیس «لوفت وافه»

 

3102447d204cd17a1530e3f5151de56f.jpg

 

 

۲۶ فوریه ۱۹۳۵ سالروز ایجاد «لوفت وافه» ، نیروی هوایی رایش سوم است. المان از دوسال پیش از این ، یعنی تقریبا از آغاز به قدرت رسیدن هیتلر به تهیه مقدمات ایجاد نیروی هوایی سرگرم شده بود و خلبانان آلمانی در محلی سری در شوروی سرگرم تمرین بودند.

 

طبق قرارداد «ورسای» ، المان از داشتن نیروی هوایی محروم شده و نیروی زمینی آن نیز كه اسلحه محدود داشت نمی توانست از یكصد و ده هزارتن تجاوز كند و نیروی دریایی اش هم محدود به گارد ساحلی بود و این وضعیت در طول جمهوری « وایمار » ادامه داشت كه هیتلر قرارداد ورسای را لغو كرد و مسلح كردن آلمان را از سر گرفت و «ورماخت» ارتش رایش را به وجود آورد.

 

از آن زمان تا سال ۱۹۳۸ هر سال آلمان یك هزار و یكصد هواپیمای تازه وارد خدمت نیروی هوایی خود می كرد . به گونه ای كه در سال ۱۹۳۹ با بیش از سه هزار هواپیما به لهستان حمله برد. هرمان گورینگ كه تاسیس «لوفت وافه» را در ۲۶ فوریه ۱۹۳۵ اعلام داشت تا لحطه شكست آلمان در آخر اوریل ۱۹۴۵ بر این نیرو كه سپاه چتر باز هم جزئی از آن بود فرماندهی می كرد. بمباران لندن مهمترین كاری بود كه لوفت وافه انجام داد.

لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

۷ اسفند ـ برخی دیگر از رویدادهای ۲۶ فوریه

 

● ۱۵۳۱: تلفات زلزله تازه پرتغال بیش از ۲۰ هزار كشته اعلام شد.

● ۱۸۴۸: انقلابات اروپا سبب حذف مجدد نطام سلطنتی فرانسه و تاسیس جمهوری دوم این كشور شد.

● ۱۹۴۴: ۱۹۴۴ : ارتش سرخ ۷۰ هزار رومانیایی آلمانی تبار را كه نیاكانشان هشت قرن پیش به رومانی مهاجرت كرده بودند از این كشور به اوكراین تبعید كرد تا مبادا به ماشین جنگی در حال شكست هیتلر كمك كنند.

● ۱۹۴۵: دو ماه و دو روز پیش از س افتادن برلن به دست ارتش سرخ و خودكشی هیتلر ، نیروی هوایی آمریكا به شدیدترین بمباران برلن دست زد.

● ۱۹۵۴: نخستین دستگاه « تایپ ستینگ » بكار گرفته شد و این ، آغاز پایان عمر ماشین های لاینو تاپب در كار حروفچینی بود.

● ۱۹۹۰: دولت مسكو قول داد كه تا ژوئیه سال بعد همه ۷۳ هزار تن سربازان خود را از چك اسلواكی خارج سازد. این نیروها از زمان جنگ جهانی دوم در چك اسلواكی مستقر بودند. ارتش سرخ با تحمل تلفات سنگین چك اسلواكی را از دست هیتلر خارج كرده بود.

● ۱۹۹۱: صدام حسین دو روز پس از حمله موشكی به جنوب شرقی كشور سعودی كه ضمن آن ۲۸ نظامی امریكایی كشته شدند اعلام كرد كه نیروهای خود را از كویت خارج می كند و جنگ پایان یافت.

لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

۷ اسفند ۱۳۳۶ـ بازداشت سرلشکر قره نی

 

c851a852cdb177d853278634388d75c9.jpg

 

گزارشهایی که در این روز در اسفند ۱۳۳۶ در تهران انتشار یافت نشان می داد که سرلشکر ولی قره نی معاون ستاد و رئیس اداره اطلاعات ارتش بازداشت شده و در یک محکمه نظامی محاکمه خواهد شد . طبق شایعات آن روز، این ژنرال قصد حذف شاه را داشت. قره نی که مدتی در زندان بود پس از پیروزی انقلاب، وزیر دفاع شد و سپس به قتل رسید و گروه فرقان متهم به طرح نقشه قتل او شد.

لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

مهمان
این موضوع برای عدم ارسال قفل گردیده است.
×
×
 • اضافه کردن...