رفتن به مطلب
لطفا جهت استفاده از تمام مطالب ثبت نام کنید ×
انجمن های دانش افزایی چرخک
لطفا جهت استفاده از تمام مطالب ثبت نام کنید

تقویم ایران و جهان ( 8 اسفند ماه )


irsalam

ارسال های توصیه شده

۸ اسفند - از آغاز سال در تقویم رسمی ایران ۳۴۴ روز گذشته و به پایان آن ۲۱ روز (در سال عادی) یا ۲۲ روز (در سال کبیسه) مانده است.

 

زادروزها

 

* ۱۳۰۳ - امیرحسین آریانپور، نویسنده، فرهنگنویس، مترجم. (درگذشت ۸ مرداد ۱۳۸۰)

 

درگذشتها

 

* ۱۳۸۸ - فرمان بهبود، نوازنده و مدرس پیانو.

 

مناسبتها

 

* روز امور تربیتی و تربیت اسلامی

لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

امروز یکشنبه 8 اسفند 1389 (Sunday 27 February 2011)

 

امروز، "هانری هشتم "فرزند و جانشین" هانری هفتم "سرسلسله خاندان سلطنتی" تودور "پس از 56 سال زندگی و 38 سال سلطنت ،چشم از جهان فرو بست گرینویچ و پسرش موسوم به" ادوارد ششم "به جای او نشست .هانری هشتم كه بنیانگذار مذهب انگلستان بود ،روز 16 ژوییه سال 1491 میلادی در متولد شده و روز 21 سپتامبر 1509 میلادی به سلطنت رسیده بود .به روز 21 سپتامبر 1509 مراجعه شود

 

امروز، شارل دوم ،پادشاه اسپانیا ،در مادرید پایتخت آن كشور چشم به جهان گشود .پدرش فیلیپ چهارم بود و پس از مرگ او روز 13 ژوئن 1665 میلادی به سلطنت رسید .وی هنگام تولد به قدری نحیف و لاغر بود كه كسی به زنده ماندن او امید نداشت .در دوران وی جنگهای خونین اروپا درگرفت .شارل ،یك ماه قبل از مرگش كه روز 1 نوامبر 1700 میلادی اتفاق افتاد نوه لویی چهاردهم را به سلطنت اسپانیا انتخاب كرده بود.

 

امروز، جنگهای شش ساله لهستان ،با حمله سپاهیان سوئدی به فرماندهی شارل دوازدهم پادشاه شجاع سوئد معروف به" شیر شمال "آغاز شد .شارل دوازدهم به این سبب به لهستان حمله كرد كه اگوست دوم پادشاه لهستان در اتحاد مثلث 22 اوت 1698 با روسیه و دانمارك علیه او شركت كرده بود .این جنگ روز 6 سپتامبر 1706 میلادی با پیروزی سوئدیها پایان یافت .به روز 6 سپتامبر 1706 مراجعه شود

 

امروز، سلطنت سراسر جنگ وستیز" فردریك گیوم "سومین پادشاه كشور پروس بعد از مرگ" فردریك اول "آغاز شد و در این زمان ،پادشاه جدید پروس 25 سال داشت .این پادشاه شجاع و جنگجو ،روز 12 مارس 1688 میلادی در" كونیگسبرگ متولد شده بود و مانند اجدادش شجاع و علاقمند به استقلال پروس بود" .فردریك گیوم "روز 31 مه 1720 میلادی مرد .به روز 31 مه 1740 مراجعه شود

 

امروز، "ژوزف فوشه "سیاستمدار معروف فرانسه در قرون هجدهم و نوزدهم میلادی ،پس از 61 سال زندگی بدرود حیات گفت .ژوزف فوشه روز 6 نوامبر 1759 میلادی در" پلرین "متولد شده و در زمان لویی شانزدهم به وكالت مجلس ملی انتخاب شده بود .وی بعدها یكی از برجستهترین سران انقلاب كبیر فرانسه شد و در زمان سلطنت ناپلئون اول نیز رییس شهربانی فرانسه بود بروز 6 نوامبر 1759 مراجعه شود به روز 6 نوامبر 1759 مراجعه شود

 

امروز، "فارل "یكی از نویسندگان و ادبای معاصر ایالات متحده آمریكا در" شیكاگو "قدم به عرصه وجود گذاشت و نام كامل او" جیمز توماس - فارل "بود .بعد از اتمام تحصیلات مدتی در تلاش معاش به مشاغل گوناگون پرداخت و بعد به نویسندگی روی آورد .از بهترین آثار وی كه امروزه جزص روزنامهنویسان مشهور آمریكاست" جهانی كه من ساختم - این مرد و این زن - روز دادخواهی و گیوتین "را باید نام برد.

 

امروز، "عمارت رایشتاك آلمان "مركز قانونگذاری آلمان نازی در میان شعلههای آتشی كه تاریخ هنوز نتوانسته است دریابد به دست چه كسی روشن شده بود ،سوخت .مقامات آلمان نازی گناه این آتشسوزی را به گردن یك كمونیست هلندی به نام" مارینوس وان درلوبه "گذاشتند و سرانجام نیز به همین جرم او را اعدام نمودند .به روز 10 سپتامبر 1884 مراجعه شود

 

امروز، حمله بزرگ هواپیماهای ژاپنی ،به واحدهای دریایی ملل متفق در جنگ بینالمللی دوم آغاز شد و صحنه عملیات ،در دریای جاوه بود .در این دریا كه جزص آبهای اقیانوس آرام بود ،واحدهای متعددی از نیروی دریایی آمریكا - استرالیا و انگلستان متمركز شده بود .این حملات با غرق تعداد زیادی از كشتیهای ملل متفق در دریای جاوه ،به سود ناوگان جنگی امپراتوری ژاپن پایان یافت.

لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

وقايع تاريخي امروز 8 اسفند ماه

 

 

 1. روز امور تربيتي وتربيت اسلامي
 2. تشکيل نخستين سمينار ايمني در معادن
 3. قرارداد مودت بين ايران و شوروي ( 17 جمادي الاخر 1339 ) - ش1299
 4. درگذشت احمد شاه قاجار - ش1308
 5. انتشار مجله زن روز - ش1343
 6. درگذشت غلامحسين بنان استاد آواز - ش1364
 7. شهادت حسين خرازي فرمانده لشگر 14 امام حسين( ع ) در جنگ تحميلي رژيم بعثي عراق - ش1365
 8. کشتار تعدادي از مسيحيان در کليساي بيروت - ش1365
 9. برگزاري نخستين جشنواره فرهنگي دانشجويان در شيراز - ش1375

لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

وقايع تاريخي 27 فوريه

 

 

 1. آغاز فعاليت رسمي فرقه مذهبي ژوزوئيت ( سربازان مسيح ) - م1540
 2. تولد " مارينو ماريني "، مجسمه ساز و طراح ايتاليايي - م1901
 3. تولد " جان استين بک "، نويسنده آمريکايي - م1902
 4. ريل گذاري راه آهن روي سطح يخ زده درياچه " بايکال " روسيه پايان يافت - م1902
 5. تولد جان اشتاين بک - م1902
 6. استقلال دومنيکن و روز ملي اين کشور - م1924
 7. به آتش کشيده شدن عمارت رايشتاک توسط نازي ها - م1933
 8. شدت موج دستگيري هاي گروهي با متهم کردن کمونيست ها در آتش سوزي ساختمان پارلمان آلمان - م1933
 9. موفقيت نمايشنامه " انترمتزو " اثر " ژان ژيرودو "، نويسنده نو رسيده و موفق فرانسوي - م1933

لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

روز شمار دفاع مقدس

08/12/57

 

اظهار نگراني مدني ( وزير دفاع ) از تضعيف ارتش و مداخله افراد غيرمسؤول كه موجب دلسردي در نيروهاي ارتش ملي مي شود . طرح مسأله عفو عمومي و منتفي شدن خدمت وظيفه دختران . تلاش براي جلوگيري از نفوذ گروهها در ارتش ؛ ستاد كل ارتش : اجتماع نظاميان در خارج از پادگانها براي طرح خواسته هايشان ممنوع است .

ادامه بازسازي و پاكسازي نيروهاي مسلح : دستگيري سرلشكر اسپهرم ( فرمانده سابق ناحيه ژاندارمري سيستان و بلوچستان ) در حال فرار به پاكستان . اعزام تعدادي از فرماندهان پادگان تبريز به تهران براي محاكمه . بازنشستگي سي تن از فرماندهان ناحيه هاي ژاندارمري . بازنشسته شدن پانزده سرهنگ ارتش كه اول اسفند به خدمت فراخوانده شده بودند . انحلال ضداطلاعات شاهرود از سوي كميته انقلاب اسلامي شاهرود . دستگيري عده اي از افسران شهرباني و افسران و درجه داران پادگان ميانه . اعتراض نظاميان شيراز به سخنان دكتر شايگان درباره انحلال ارتش و به يك گوينده راديو كه ارتش را " پوشالي " ناميده بود .

دولت موقت ، كميته ها و سپاه پاسداران انقلاب . سخنان امير انتظام درباره بي نظمي فعلي و لزوم فرماندهي متمركز كميته ها ، سلاحهاي موجود در دست مردم و تاثير تشكيل پاسداران انقلاب در برقراري امنيت كشور . تشديد تحركهاي قومي در كردستان . ميتينگ حزب دمكرات كردستان براي آغاز فعاليت علني . طرح و ترويج لزوم يكپارچه شدن شهرهاي كردنشين استانهاي كردستان ، ايلام ، كرمانشاه و آذربايجان غربي با عنوان " احياء مجدد كردستان " در مطبوعات داخلي .

احمد مفتي زاده : شايعه تجزيه طلبي در كردستان كذب محض است ، اما هر ملتي وقتي ببيند حقشان ضايع مي شود ، ممكن است به فكر تجزيه طلبي بيفتد . احياي فرهنگ قومي و ملي آري ، تجزيه طلبي خير . اهل تسنن بايد رسميتي همانند تشيع داشته باشد . امير انتظام ( سخنگوي دولت ) : اوضاع كردستان نگران كننده نيست .

تلاشهاي سياسي - تبليغاتي و اقدامهاي عملي سازمان چريكهاي فدايي و مجاهدين خلق براي انحلال ارتش و تقويت بنيه سياسي - نظامي خود . تاكيد سازمان چريكهاي فدايي خلق بر ادامه خط مشي مسلحانه و نيز اعلام اين نظر كه راه رفع اختلاف جناحهاي مختلف ، مبارزه مسلحانه نيست .

افزايش گروهها و احزاب سياسي : اعلام موجوديت حزب جمهوري خلق مسلمان و نامهاي مؤسسان آن . طرح مسأله وجود يا عدم وجود اختلاف بين امام و آيت الله طالقاني در مطبوعات ؛

طرح مسأله وجود يا عدم وجود اختلاف بين امام و آيت الله طالقاني در مطبوعات ؛ اطلاعات : با عزيمت امام به قم ، مسؤوليت حساستري به آيت الله طالقاني واگذار مي شود . نظر رئيس جمهور آمريكا ( جيمي كارتر ) و وزير خارجه اين كشور ( سايروس ونس ) درباره روابط با ايران و آينده آن .

سخنان سناتور آمريكايي ( گاري هارت ) درباره وضع كنوني پستهاي استراق سمع آمريكا در ايران و نقش آن در قبال شوروي . ادعاي ان.بي.اس درباره سقوط يك ايستگاه استراق سمع آمريكا در مرز شوروي به دست چريكهاي فدايي تحليلي سفارت آمريكا از اوضاع سياسي ، اجتماعي و اقتصادي ايران با بررسي وجود جدايي و بروز شكاف بين نيروها و سازمانهاي مسلمان ، چپ و راست ، سنتگرايان و تجددگرايان . آغاز اختلافهاي قومي در خوزستان و كردستان و پيدايش سيستم حكومتي دوگانه دولت موقت و كميته هاي انقلاب .

اعمال فشار غرب بر ايران ؛ كميسيون بين المللي قضات : دولت ايران بايد حق دفاع وابستگان به رژيم پيشين را تضمين كند . بازار نفت ؛ خبرگزاري الجزاير : كشورهاي عربي صادر كننده نفت بايد از اشغال بازار نفتي ايران اجتناب كنند . زكي يماني ( وزير نفت عربستان ) : با قطع صادرات نفتي ايران ، بهاي نفت 49 درصد از قيمت تعيين شده اوپك بيشتر شد . اعلام افزايش قيمت نفت از عربستان و ابوظبي . فروش نفت عراق به قيمت 24 دلار . كاهش شديد درآمد مالياتي ايران و نياز شديد به صادرات نفت . وزير نفت ايران : صادرات نفت از اوايل هفته آينده آغاز مي شود .

تجاوز هوايي عراق به ايران: حمله هلي كوپترها و هواپيماهاي عراق به يك منطقه مرزي در كردستان ايران كه منجر به قتل دو نفر و جراحت هفت نفر شد .

08/12/63

 

آقاي چانك چين فو معاون نخست وزير جمهوري خلق چين وارد تهران شد.

08/12/65

 

سفر وزير مشاور در امور نظامي عراق به فرانسه براي خريدهاي تسليحاتي گروميكو در ديدار با طارق عزيز تاكيد كرده كه كرملين موضع عراق را سازندهتر از موضع ايران ميداند.

درخواست حافظ اسد براي تشكيل كنفرانس اسلامي در جهت پايان دادن به جنگ ايران و عراق. خبرگزاريها: علت متوقف شدن پيشروي ايران به طرف بصره فشار مسكو و دمشق به تهران بوده است.

لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

برگی از تاریخ (۸ اسفند)

 

● شهادت عمار یاسر صاحابی بزرگ پیامبر در جنگ صفین(۳۷ق)

عمار یاسر از برجسته ترین شخصیتهای تاریخ اسلام است که رساترین سخن درباره شخصیت معنوی او حدیث رسول خدا(ص) است که فرموده: عمار از سر تا پایش آکنده از ایمان است و ایمان با گوشت و خون او عجین گردیده است. همچنین پیامبر به او فرموده بود: تو را گروه ستمگری خواهد کشت در حالی که تو آنان را به سوی حق و حقیقت دعوت می نمایی. این خبر غیبی که یکی از دلایل نبوت و راستگویی پیامبر (ص) بود آنچنان که فرموده بود نیز اتفاق افتاد و سرانجام عمار در نود سالگی در جنگ صفین در رکاب امام علی (ع) به دست هواداران معاویه کشته شد. عمار یاسر از مسلمانان راستین بود که در راه اسلام سختی های فراوانی را تحمل کرد و پدر و مادر او اولین شهدای راه اسلام بودند.

 

● وقوع جنگ نهروان بین سپاهیان امام علی(ع) و خوارج(۳۸ق )

پس از پایان جنگ صفین میان امام علی(ع) و معاویه بن ابی سفیان و تحمیل حکمیت بر امام، کوفیان که خود را بازنده این ماجرا می دانستند. امام را برای جنگ دوباره با معاویه تحریک کردند که با مخالفت آن حضرت مواجه گردیدند. از آن پس علم ناسازگاری با امام را برداشته و پس از ماجراهای فراوان در مقابل آن حضرت صف آرایی کردند. امام با نصیحت و هشدار تعداد زیادی از آنان را از جنگ با خود منصرف ساخته و به بقیه مادامی که دست به سلاح نبرده بودند اجازه حضور در شهر را می داد. ولی از آن زمان که به جنگ و قتل دست زدند، امام به جنگ آنان شتافت و در جنگ نهروان جز ۹ نفر از سپاه چهار هزار نفری آنان کسی زنده نماند. به این افراد که از دین برگشته و دربرابر امام زمان خود صف آرایی کردند، خوارج یا خارجی می گویند.

 

● درگذشت ابن مسکویه حکیم و فیلسوف اسلامی(۴۲۱ق )

احمدبن محمدبن یعقوب مسکویه از فلاسفه، حکما و مشاهیر اطبای اسلامی اوایل قرن پنجم هجری است که با ابوریحان بیرونی و ابوعلی سینا معاصر بود. وی همچنین در لغت، منطق، ادبیات و فنون شعر و کنایت، ریاضیات و انواع فلسفه و حکمت متبحر و صاحب نظر بوده است. تجارب الامم، اقسام الحکمه و الریاضی و نیز تهذیب الاخلاق از جمله تالیفات اوست. ابن مسکویه در اصفهان وفات یافت و در تخت فولاد اصفهان مدفون گشت.

 

● درگذشت ابن رشد اندلسی فیلسوف و دانشمند مسلمان(۵۹۵ق )

ابوالولید محمدبن احمدبن رشد معروف به ابن رشد از بزرگترین فلاسفه و حکمای اسلامی قرن ششم هجری می باشد که در فلسفه و حکمت یگانه روزگار خود بود و در فقه، حدیث، ادبیات، منطق و دیگر علوم متداول نیز تبحر داشت. وی که در اندلس می زیست نزد ملوک آن سامان مقرب گردید و قاضی یکی از مناطق آن شد. بیشتر از صد کتاب به او نسبت داده شده است که التحصیل، بدایه المجتهد، فلسفه ابن رشد و الکلیات و ... از آن جمله اند.

لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

۸ اسفند ـ ۲۷ فوریه ـ صلح با عثمانی پس از دو سال جنگ در قفقاز

 

۲۷ فوریه ۱۵۷۹ میلادی پس از دوسال جنگ ، میان ایران و عثمانی یك پیمان صلح امضاء شد. بیشتر صحنه های این جنگ در قفقاز بود. سپاهیان ایران در قره باغ، شماخی و دربند قفقاز عساكر عثمانی را شكست داده بودند.در این جنگها حمزه میرزا صفوی نیروهای ایران را فرماندهی می كرد. در این رشته جنگها، تعرض از جانب عثمانی ها بود كه نیروهای ایران دست به حمله متقابل می زدند.

لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

۸ اسفند ـ ۲۷ فوریه ـ بازداشت سرلشکر قره نی

 

گزارشهایی كه در این روز در اسفند ۱۳۳۶ در تهران انتشار یافت نشان می داد كه سرلشكر ولی قره نی معاون ستاد و رئیس اداره اطلاعات ارتش بازداشت شده و در یك محكمه نظامی محاكمه خواهد شد . طبق شایعات آن روز، این ژنرال قصد حذف شاه را داشت. قره نی كه مدتی در زندان بود پس از پیروزی انقلاب، وزیر دفاع شد و سپس به قتل رسید و گروه فرقان متهم به طرح نقشه قتل او شد.

لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

۸ اسفند ـ ۲۷ فوریه ـ داستان محدوده ۲۵ ساله تهران و نادیده گرفته شدن آن

 

 

از این روز در سال ۱۳۴۷ (فوریه ۱۹۶۹) مقررات مربوط به محدوده ۲۵ ساله تهران به اجرا در آمد و ایجاد ساختمان و دادن خدمات شهری در خارج از محدوده ممنوع گردید و به همین سبب بهای این اراضی (خارج از محدوده) تا حد سقوط آزاد ارزان شد و این سقوط بها ثابت كرد كه برغم قانون معاملات بازرگانی كه معاملات مستغلات را از ردیف این معاملات خارج ساخته بود، خرید و فروش مستغلات در ایران بورسی و وارد این معاملات شده بود.

 

پس از پیروزی انقلاب در ۲۲ بهمن ۱۳۵۷، این مقررات نادیده گرفته شد و گروهی از موقع و فرصت به دست آمده استفاده كردند و بدون كسب پروانه، حتی در ساعات شب در اراضی خارج از محدوده از جمله اراضی متعلق به غیر به ساختن خانه سرگرم شدند و بدون مجوز، آب و برق دولتی به این ساختمانها وصل كردند و مشكلات شهری تهران و گسترش بی رویه شهر از همان زمان آغاز شد و متعاقب آن سیل مهاجرت به پایتخت سرازیر گردید و ....

 

محدود كردن جمعیت تهران و ایجاد منطقه مجاز برای ساختن مسكن در آن، دهها سال پیش از طرح محدوده ۲۵ ساله توجه دولتها را به خود جلب كرده بود. یك مورد از این تلاش مربوط به نتایج سرشماری ۱۱ اسفند ۱۳۱۸ است .به تهرانی ها دستور اكید داده شده بود تا در این روز از خانه های خود خارج نشوند تا سرشماری (شمارش یكایك افراد توسط كاركنان اداره سرشماری) دقیق باشد. پس از انجام این سرشماری اعلام شد كه جمعیت تهران ۵۴۰ هزار نفر است.

 

این رقم مورد تحلیل كارشناسان و استادان دانشگاه تهران قرار گرفت و هشدار آنان نگرانی دولت وقت را برانگیخت زیرا كه اشاره به مسئله تغذیه و بهداشت این جمعیت در صورت بروز جنگ، و نیز سیل و زلزله شده بود كه تهران در معرض هر دو خطر است و تاكید شده بود كه تهران هرچه بزرگتر شود نقطه ضعف دولت هم ابعاد بیشتری به دست می آورد. در پی این بحث قرار شد كه به منظور جلوگیری از افزایش جمعیت تهران و حومه آن طرحی با ضمانت اجرایی سخت تهیه شود كه ۱۸ ماه بعد ایران به اشغال نظامی متفقبن در آمد و موضوع منتفی شد.

 

اواخر دهه ۱۳۲۰پیشنهاد شد كه از نفوس تهران مالیات سرانه بگیرند و زمین های ساختمانی شهر ملی و برای ساختن خانه، تنها به صورت اجاره واگذار شوند و ... كه هیچكدام به اجرا در نیامد كه هیچ، در دو سال اول دهه ۱۳۳۰ مسئله مفت آباد و هجوم شبانه مردم و تصرف اراضی شرق میدان فوزیه مزید برعلت شد. پس از براندازی ۲۸ مرداد، دولت زاهدی با هدف قدردانی از ماموران پلیس و كسانی كه به او در ساقط كردن دولت ملی دكتر مصدق كمك كرده بودند پنج میلیون متر از اراضی دولتی اطراف شهر را به آنان بخشید كه چون مورد اعتراض قرار گرفت قرار شد بهای این اراضی، هرمتر چند قران، شش ساله وصول شود!. ظرف دو سال بعد برای راضی كردن كاركنان دولت كه بیشترشان هنوز به اندیشه های دكتر مصدق وفادار مانده بودند اراضی نارمك و یوسف آباد را میان آنان قسمت كردند كه این چند اقدام نادرست مسئله گسترش تهران را وارد مرحله وخامت كرد.

 

زمین خواران از وضعیت دولتهای پس از براندازی كه خود را مدیون ... می دیدند سوء استفاده كردند، و با كمك برخی از ماموران ثبت اسناد مسیلها، تپه ها و هر زمین بلامالك را به نام خود و بستگانشان به ثبت دادند و بورس بازی عجیبی به راه افتاد كه در نخستین سال دهه ۱۳۴۰ علی امینی به آن پایان داد و بهای زمین و خانه پایین آمد. پس از انقلاب، زمین بخشی دولت موقت و دادن اراضی به دیپلمه ها!! و پس از آن فعالیت هیات های تقسیم زمین و ... مسئله را زنده ساخت. بخشیدن زمین به دیپلمه ها مربوط به تهران نبود ولی این دیپلمه ها بعدا آن زمین ها را به بهای بالا فروختند و در تهران خانه خریدند و مسئله را پیچیده تر ساختند. اینك سالهاست كه جمعیت تهران از رقم ده میلیون تجاوز كرده و اگر درآمد باد آورده نفت برای تامین تغذیه و رفاه نباشد (كه بهای ناشی از فروش ثروت ملی نباید در این راه خرج شود) فاجعه انسانی به وجود خواهد آمد. چند دولت و در صدر آنها دولت برزیل این مسئله را با انتقال پایتخت حل كرده اند كه باید از تجربه آنها استفاده برد.

لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

۸ اسفند ـ ۲۷ فوریه ـ اصلاح مبدأ تقویم ایران

 

 

چهار سال و چند ماه پس از برگزاری مراسم تاسیس دولت مركزی ایران به دست کوروش بزرگ ۲۵ قرن پیش از آن، در تهران اعلام شد كه تصمیم گرفته شده است مبدآ تقویم رسمی ایران از هجری خورشیدی به سالروز ایجاد دولت واحد ایرانیان به رهبری کوروش و آغاز شاهنشاهی او تغییر کند كه دوهفته بعد ( ۲۴ اسفند ۱۳۵۴ ) با مصوبه پارلمان این تصمیم قطعی شد و به صورت قانون درآمد و از نوروز ، سال در تقوبم رسمی ایران ۲۵۳۵ قرار گرفت كه تا شهریور ۱۳۵۷ ( ۲۵۳۷ ) به همین صورت بود و همه سر برگهای نامه های دولتی كه قبلا چاپ شده بود تغییر یافت. سران مذهبی ایران با این اقدام مخالف بودند و آن را سرآغاز تغییرات دیگری از این دست از جمله تغییر الفبای نوشتن و حذف برخی از تعطیلات مذهبی و ... می پنداشتند. جعفر شریف امامی که در شهریور ۱۳۵۷ نخست وزیر شده بود، با هدف راضی کردن روحانیون، این قانون را لغو کرد و مبدا تقویم ایران بار دیگر به هجرت بازگشت.

لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

۸ اسفند ـ ۲۷ فوریه ـ حمله به کالسکه محمدعلی شاه در تهران با بمب دستی

 

۲۷ فوریه سال ۱۹۰۸ (هشتم اسفند ۱۲۸۶) در تهران به سوی كالسكه محمد علی شاه قاجار دو بمب دستی پرتاب شد كه ضمن آن عده ای جلودار و محافظ یمین و یسار كشته شدند، اما به خود شاه آسیبی نرسید. محمدعلی شاه از گاخ گلستان عازم باغ دوشان تپه بود كه به سوی كالسكه او بمب پرتاب شد.

در پی این حادثه به دستور شاه ظفر السلطنه فرماندار تهران را چوب زدند. ظفرالسلطنه همان روز (پیش از رویداد حمله به كالسكه) به عنوان وزیر جنگ معرفی شده بود كه پس از كتك خوردن به زندان افتاد.

لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

۸ اسفند ـ ۲۷ فوریه ـ اظهارات دکتر مصدق هنگام طرح لایحه کشیدن راه آهن سراسری

 

در چنین روزی در سال ۱۳۰۵ خورشیدی ( فوریه ۱۹۲۷ ) لایحه كشیدن راه آهن سراسری به تصویب مجلس شورای ملی رسید . طبق این لایحه قرار بود هزینه این خط از محل عوارض قند و شكر تامین شود. هنگام طرح این لایحه در مجلس ، دكتر مصدق در نطقی گفت كه خط آهن هنگامی اقتصادی و به سود كل جامعه است كه به صورت شبكه باشد ؛ خط آهن سراسری از یك بندر در جنوب كشور به یك بندر درشمال جنبه نظامی و هدف سوق الجیشی دارد و خارجیان كه قصد استفاده احتمالی از آن در صورت بروز جنگ را دارند مشوق كشیده شدن چنین خطی ــ آن هم با پول مردم ایران هستند. « تاریخ » ۱۵ سال بعد درستی اظهارات دكتر مصدق را ثابت كرد و یكی از دلایل اشغال نظامی ایران در سال ۱۳۲۰ به خاطر استفاده از همین راه آهن غیر شبكه ای از سوی متفقین بر ضد آلمان بود.

لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

۸ اسفند ـ برخی دیگر از رویدادهای ۲۷ فوریه

 

● ۲۸۰: كنستانتین كه باا قتدار تمام از ۳۰۶ تا ۳۳۶ میلادی بر امپراتوری روم حكومت كرد، مسیحی شد و شهر قسطنطنیه ( استانبول ) را ساخت به دنیا آمد.

● ۱۷۹۷: بانك انگلستان پوند كاغذی( نوت ) به جریان گذارد و این كار را از اسكناس یك پوندی شروع كرد.

● ۱۸۰۱: كنگره امریكا با وضع یك قانون اداره امور شهر واشنگتن كه عنوان ناحیه كلمبیا (d.c) را دارد و به هیچ ایالتی تعلق ندارد زیر نظر خود قرار داد.

● ۱۹۰۹: عثمانی بر ضمیمه شدن بوسنی به قلمرو امپراتوری اتریش صحه گذارد.

● ۱۹۱۶: در این روز گروهی از كارمندان دولت وقت ایران كه پرداخت مقرری آنان عقب افتاده بود ، به منظور اعتراض و وصول آن در سفارت روسیه در تهران متحصن شدند!!. آنان كه اغفال محركان شده بودند نمی دانستند كه چنین اشتباهات، در تحلیل بیگانگان به ضعف وطندوستی تعبیر می شود و نه تنها به تاریخ و سابقه درخشان ملت آسیب می زند بلكه باعث تشویق خارجی به مداخله می گردد.

● ۱۹۶۴: (اسفند ۱۳۴۲) حكومت نظامی در تهران كه از ۱۵ خرداد آغاز شده بود تمدید شد.

● ۱۹۹۱: جنگ آمریكا با عراق پس از پرتاب موشك از عراق به یك قرارگاه نظامیان آمریكا در كشور سعودی كه منجر به كشته شدن ۲۸ آمریكایی شد پایان یافت.

لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

۸ اسفند ۱۳۳۴ ـ دهخدا درگذشت

 

90f3e65db40ded6dea6eccc66fdcd9aa.jpg

 

 

علی اکبر دهخدا رجل فرهنگی ایران و مولف فرهنگ دهخدا ۲۷ فوریه ۱۹۵۶ ( هشتم اسفند ۱۳۳۴ ) در ۷۸ سالگی در گذشت. دهخدا سالها از اعضای شورای عالی معارف ایران و یک بار هم رئیس ایت شورا بود. او کار نویسندگی را با نوشتن برای روزنامه ها آغاز کرده بود و تالیفات متعدد دارد که بزرگترینشان لغتنامه دهخداست. طنز های ژورنالیستی او تحت عنوان «چرند و پرند» معروفست. وی با امضای مستعار «دخو» مطالب خود را در نشریات منتشر می کرد. خدمات دهخدا به فرهنگ ایران بیش از این توصیف ها است.

لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

مهمان
این موضوع برای عدم ارسال قفل گردیده است.
×
×
 • اضافه کردن...