رفتن به مطلب
لطفا جهت استفاده از تمام مطالب ثبت نام کنید ×
انجمن های دانش افزایی چرخک
لطفا جهت استفاده از تمام مطالب ثبت نام کنید

تقویم ایران و جهان ( 11 اسفند ماه )


irsalam

ارسال های توصیه شده

۱۱ اسفند - از آغاز سال در تقویم رسمی ایران ۳۴۷ روز گذشته و به پایان آن ۱۸ روز (در سال عادی) یا ۱۹ روز (در سال کبیسه) مانده است.

 

رویدادها

 

* ۱۳۲۱ - شیوع بیماری تیفوس در تهران به دلیل وخامت وضع زندگی مردم هنگام اشغال نظامی ایران در جنگ جهانی اول

* ۱۳۸۸ - بازداشت جعفر پناهی و چند سینماگر دیگر.

* ۱۳۸۸ - محمد ولیان فعال دانشجویی دانشگاه دامغان به اعدام محکوم شد.

* ۱۳۸۸ - شکایت فاطمه کروبی از افزایش فشارها بر خانواده اش.

* ۱۳۸۸ - توقیف هفته نامه ایراندخت.

 

زادروزها

 

* ۱۳۰۱ - مرتضی حنانه، (۱۳۰۱ - ۱۳۶۸) موسیقیدان و آهنگساز ایرانی.

لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

2 مارچ سال 1406

 

"كلوس اسلوتر "مجسمهساز شهیر فرانسوی پس از 59 سال زندگی در شهر" دیژون "بدورد حیات گفت" .كلوس - اسلوتر "كه از او به عنوان درخشانترین چهره هنری فرانسه در قرن چهاردهم میلادی یاد میكنند ،روز 16 ژوئن 1347 میلادی در شهر" دیژون "واقع در ایالت" بورگونی "متولد شده بود .مجسمه" چاه موسی "شاهكار این مجسمهساز فرانسوی است .به روز 16 ژوئن 1347 مراجعه شود

2 مارچ سال 1525

 

"بوداپست "پایتخت زیبا و تاریخی هنگری" مجارستان امروزی "در جریان جنگهای سلطان سلیمانخان قانونی امپراتور معروف عثمانی ،به تصرف عثمانیها درآمد .امپراتور عثمانی روز 26 مارس همان سال با 200 هزار سپاه به هنگری حمله كرده و در جنگ" موهاك "كه روز 28 فوریه همان سال درگرفت" لوئی ژاژلون "پادشاه جوان هنگری را شكست داده و كشته بود .به روز 26 و 28 فوریه 1525 مراجعه شود

2 مارچ سال 1759

 

"ویلیام پیت دوم "یكی از برجستهترین و نامدارترین نخستوزیران انگلستان در قرن هجدم میلادی ،در" های "متولد شد .پدرش ویلیام پیت اول بود ولی نوابغ و هوش او از پدرش زیادتر بود .وی در 21 سالگی به نمایندگی پارلمان رسید و در 24 سالگی صدراعظم انگلیس شد و 20 سال تمام زمامدار واقعی انگلستان محسوب میشود" .پیت "روز 13 ژانویه 1806 میلادی مرد .او در دوران سلطنت" جرج سوم "در انگلستان ،نخست وزیر بود .به روز 13 ژانویه 1806 مراجعه شود

2 مارچ سال 1806

 

"ژان باپتیست گروز "از نقاشان برجسته و هنرمندان معروف فرانسه در قرن هجدم میلادی ،بعد از 81 سال زندگی چشم از جهان فرو بست .گروز كه در هنر ،تابع نقاش دیگری به نام" ژان باپتیست شاردن "بود ،روز 9 مه 1725 میلادی در" تورنو "از ایالت" بورگونی "متولد شده بود) .زن شیرفروش - كوزه شكسته و عروسی روستاییان (از آثار مهم او هستند .به روز 9 مه 1725 مراجعه شود

2 مارچ سال 1817

 

مارشال" آندره ماسنا "بعد از 61 سال زندگی ،چشم از جهان فرو بست .او كه روز 6 دسامبر 1756 در" نیس "فرانسه متولد شده بود ،بعد از تحصیلات مقدماتی به مدرسه نظام رفت و با رتبه عالی فارغالتحصیل شد .در دوران انقلاب ،وی به درجه مارشالی رسیده و بعدها در زمان ناپلئون بناپارت" دوك دوریولی "و" پرنس اسلینگ "نیز عنوان یافت .به روز 6 دسامبر 1756 مراجعه شود

2 مارچ سال 1896

 

خاصیت تشعشع رادیوآكتیویته توسط فیزیسین معروف" هانری بكرل "كشف شد .تحقیقات بكرل برای كشف این مسئله از 20 ژانویه همان سال آغاز شده بود .وی بعد از مشاهده تصویر كه" رونتگن "به كمك اشعه ایكس برداشته بود در فكر كشف موادی افتاد كه تحت تاصثیر نور ساده ،اشعه ایكس صادر كنند .وی بعدها این خاصیت را در اورانیوم مشاهده كرد .به روز 15 دسامبر 1852 مراجعه شود

2 مارچ سال 1920

 

"دیوید .هربرت .لارنس "كه در ادبیات قرن بیستم بیشتر از او به عنوان" دی .اچ .لارنس "یاد میشود ،بعد از 45 سال زندگی بدرود حیات گفت .این مرد روز 11 سپتامبر 1885 میلادی در" ایستوود "قدم به عرصه وجود گذاشته بود خانواده او فقیر بودند و خود او نیز تا آخر عمر در فقر به سر برد .از مهمترین آثار او" اژدهایپردار - و پرندگان "را باید نام برد .به روز 11 سپتامبر 1885 مراجعه شود

2 مارچ سال 1956

 

"مراكش "یكی از معتبرترین و قدیمیترین ممالك آفریقایی به استقلال نائل آمد .این كشور كه در شمال آفریقا قرار دارد ،نزدیكترین كشور آفریقایی به قاره اروپاست .مراكش 447000 كیلومتر مربع مساحت و در حدود 14 میلیون نفر جمعیت دارد .پایتخت نیمه اروپایی مراكش شهر" رباط "در شمال آن كشور است .رژیم مراكش سلطنتی است و پادشاه آن" حسن دوم "نام دارد.

لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

وقایع تاریخی 11 اسفند

 

  1. آغاز تخليه ايران از قواي انگليس - ش1324
  2. تظاهرات وسيع مردم تهران در اعتراض به گراني بليط اتوبوس - ش1348
  3. تصويب طرح تقسيم اراضي توسط شوراي انقلاب - ش1358
  4. بازديد نماينده يونسکو از آثار تاريخي بمباران تهران - ش1365

لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

وقایع تاریخی 2 مارس

 

  1. تولد " گورت وي "، آهنگساز آلماني - م1900
  2. ( 2 تا 6 مارس) - تشکل کنگره بين الملل کمونيست - م1919
  3. اعلام استقلال مراکش - م1956

لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

برگی از تاریخ (۱۱ اسفند)

 

● درگذشت سلمان ساوجی غزل گو و قصیده سرای بزرگ ایرانی(۷۷۸ق )

خواجه جمال الدین سلمان بن علاءالدین محمد ساوجی معروف به سلمان ساوجی از بزرگ ترین شاعران قصیده سرا و از غزل گویان نیکو سخن قرن هشتم هجری می باشد. زندگی سلمان بیشتر در دربار امرای آل جلایر (ایلکانیان) و در بغداد که پایتخت آنان بود، سپری شده است. سلمان را می توان آخرین قصیده سرای بزرگ ایران بعد از مغول دانست و او از همه معاصران خود بهتر از عهده تتبع قصاید شاعران قصیده سرای قرن پنجم و شش هجری برآمده است.

 

او در علوم و فنون متداول زمان خود به درجه ای از کمال رسید که توانست به مدد ذوق خدادادی در سخن سرایی و شاعری از نامداران عصر خود شود. مجموع اشعار سلمان در حدود یازده هزار بیت است وی در همه زمینه ها و قالب های شعری ذوق آزمایی کرده و به اعتقاد محققین، در زمینه شعر، استاد مسلم بوده است. مهارت و استادی او در شاعری تا بدان پایه بوده که حافظ شیرازی او را ستوده است. در اشعار سلمان گرایش های عارفانه موجود است و اعتقادات او در این زمینه به خوبی در اشعارش جلوه گر است. در دیوان اشعار سلمان قصاید دینی در توصیف خداوند متعال و رسول گرامی اسلام نیز وجود دارد که برخی از آنها از نظر قدرت تشبیه و شیوایی زبان، بسیار زیبا هستند. از سلمان ساوجی دو داستان منظوم با نام های فراق نامه و جمشید و خورشید نیز باقی مانده است.

لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

۱۱ اسفند ـ ۲ مارس ـ آتن پیشنهاد ایران را رد کرد

 

دوم مارس سال ۴۷۹ پیش از میلاد دولت آتن پیشنهاد امپراتوری ایران را برای مشاركت در سركوبی وحشیان اطراف دانوب كه بیم دست اندازی آنان به « كشور ـ شهرهای » یونان و نیز قلمرو ایران می رفت به گمان این كه یك نیرنگ است رد كرد. این امر سبب شد كه دولت ایران متوجه اسپارت رقیب آتن شود و اسپارت بعدا با كمكهایی كه از ابران دریافت كرده بود در جنگهای « پلوپونز » كه شرح آنها را توسیدیدس نوشته است آتن را شكست داد و برتری آن بر یونانی زبانها برای همیشه پایان یافت.

لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

۱۱ اسفند ـ ۲ مارس ـ «سرپرسی سایکس» اس پی آر را در کرمان تاسیس کرد

 

ژنرال « پرسی سایكس » كه با چند واحد انگلیسی ــ هندی واردمنطقه تحت نفوذ انگلستان در ایران شده بود یازدهم اسفند ۱۲۹۴ (دوم مارس ۱۹۱۶ ) در كرمان به تاسیس یك نیروی نظامی به نام « ساوت پلیس رایفلز یا اختصارا اس پی آر » تحت فرماندهی افسران انگلیسی اقدام كرد .

 

همین ژنرال بدون این كه بر زبان فارسی كاملا مسلط باشد و بتواند متون تاریخی به این زبان را بخواند برای ایران و افغانستان « تاریخ» نوشته است كه در سابق توصیه می شد به عنوان یك ماخذ به آن استناد شود!. تنها فایده تاریخ افغانستان تالیف ژنرال پرسی سایكس اثبات این حقیقت است كه اتباع ایران و افغان ملتی واحد هستند زیرا كه نیاكان (تاریخ ) و فرهنگ و آداب و رسوم مشترك دارند. پرسی سایكس به خاطر خدماتش به استعمار انگلستان لقب اشرافی « سر » دریافت كرد و « سر پرسی سایكس » شد.

لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

۱۱ اسفند ـ ۲ مارس ـ زمانی که تهران یک شهر ۵۴۰ هزار نفری بود

 

دهم اسفندماه ۱۳۱۸ به تهرانی ها دستور اكید داده شده بود تا از خانه های خود به منظور سرشماری خارج نشوند . پس از چند روز بر پایه این سرشماری اعلام شد كه جمعیت تهران ۵۴۰ هزار نفر است . بعدا به دقت این رقم ایراد وارد آمد و گفته شد كه افراد به این تصور كه اگر شمار خانوار را بیشتر اعلام كنند سهمیه ( بعدا كوپن ) بیشتری دریافت خواهند كرد چنین كرده اند . با وجود این ، قرار بود به منظور جلوگیری از افزایش جمعیت تهران و حومه آن طرحی با ضمانت اجرایی سخت تهیه شود كه ایران به اشغال نظامی متفقبن در آمد و موضوع منتفی شد. اینك سالهاست كه جمعیت تهران از رقم ده میلیون تجاوز كرده و اگر درآمد باد آورده نفت نباشد فاجعه انسانی به وجود خواهد آمد . افزایش سریع جمعیت شهر در دهه های اخیر عمدتا به سبب لغو اعتبار محدوده تهران از بهمن ماه ۱۳۵۷ خورشیدی بوده است.

لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

۱۱ اسفند ـ ۲ مارس ـ تیفوس در تهران اشغال شده

 

یازدهم اسفند ۱۳۲۱ رسما اعلام شد كه به علت دشواری های ناشی از اشغال نظامی ایران و وخامت معیشت مردم ، در تهران بیماری تیفوس شیوع یافته است .این بیماری از اواخر بهار این سال مشاهده شده بود ، ولی به حالت همه گبر در نیامده بود. در تیر ماه شدت یافت و هر روز در تهران دهها تن از تیفوس جان می سپردند. ماموران بهداشت با یافتن نشانی تیفوسی ها همسایگان را از رفت و امد به انجا منع می كردند . كمبود دارو هم باعث افزایش تلفات می شد. این بیماری ناشی از فقر كه ناقل عمده آن شپش است تلفات سنگینی وارد ساخت. سوء تغذیه مردم به دلیل حمل غله ایران به شوروی باعث بیماری های عفونی دیگرهم شده بود . این تلفات استدلال آنان را كه می گفتند اگر ارتش را مرخص نكرده و دست به جنگ زده بودند تلفات بسیار سنگین بود بی اعتبار كرد ، زیرا كه تلفات جنگ به پایه مرگ از بیماری ها ناشی از اشغال نظامی نمی رسید . تازه ، جنگ دفاعی وظیفه مقدس یك ملت است حتی اگر شكست در چنین جنگی از قبل قابل پیش بینی باشد.

لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

۱۱ اسفند ـ ۲ مارس ـ عباس اسکندری ناشر روزنامه سیاست ، دبیراول حزب توده ، و فرماندار تهران

 

عباس اسكندری از كمونیستهای سر شناس ایران در اسفند ۱۳۲۰ روزنامه « سیا ست » را منتشر كرد كه عملا ارگان حزب كمونیست توده شده بود. فعالیت كمونیستی در ایران ، پس از كناره گیری رضا شاه آزاد شده بود و كمونیستها تا بهمن سال ۱۳۲۷ كه حزب توده به خواست شاه ، فشار قدرتهای خارجی و تصویب دولت و مجلس غیر قانونی شد به مقامهای دولتی مهمی از جمله عضویت شورای وزیران و نمایندگی مجلس نائل شده بودند . تیراندازی به سوی شاه در ۱۵ بهمن ۱۳۲۷ فرصت مناسبی به دست مخالفان حزب توده داد تا آن را غیر قانونی كنند . بعضی قدرتهای خارجی نیز خواهان قطع فعالیت كمونیستهای ایران بودند.

عباس اسكندری كه رئیس كمیته تهران حزب توده بود در اجلاس ۱۹ اسفند ۱۳۲۱ كنگره این حزب به سمت دبیر اول حزب توده انتخاب شد. وی در دوران نخست وزیری قوام السلطنه ، در خرداد ۱۳۲۵ فرماندار تهران شد و به این وسیله حكومت شهر تهران در اختیار حزب توده قرار گرفت.

لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

مهمان
این موضوع برای عدم ارسال قفل گردیده است.
×
×
  • اضافه کردن...