رفتن به مطلب
لطفا جهت استفاده از تمام مطالب ثبت نام کنید ×
انجمن های دانش افزایی چرخک
لطفا جهت استفاده از تمام مطالب ثبت نام کنید

چطور گوش زنگ ميزند؟


ارسال های توصیه شده

چطور گوش زنگ ميزند؟

[align=justify]آمبولانس از زیر پنجره اتاقتان می گذرد و شما که تحمل شنیدن صدا را ندارید فورا پنجره را میبندید.

اینکه شما می توانید از هر صدایی که برایتان خوشایند نیست به راحتیدوری کنید نعمت بزرگی است چون بعضی ها متاسفانه نمی توانند از صداهایی که در گوششانوجود دارد دوری کنند چون صداها از داخل مغزشان است.گرفتن گوشها کمکی به آنها نمیکند و اعصابشان همواره خرد می شود.

 

این صداها که از داخل مغز به گوش میرسند می توانند به اشکال مختلفی ظاهر شوند و توصیف آنها تنها برای افردی که آن راتجربه کرده امکان پذیر است.

 

این بیماری را به اسم `tinnitus` یا وز وز کردنو یا زنگ زدن گوش می شناسیم و محققان سالهاست به دنبال آن هستند تا بفهمند به چهدلیل صداهای کوچکی در دنیای اطراف ما وجود دارد از لایه های ظریف گوش ما گذشته و ماآنها را می شنویم.

 

آنچه که تحقیقات نشان می دهد حاکی از آن است که هزارانسلول موی انسان در گوشش گاهی اوقات صداهای خفیفی که در محیط اطراف وجود دارند رادریافت کرده و به مغز انتقال می دهند و آنگاه است که شما آنها را می شنوید. گاهیاوقات این سلولها چنان آسیب دیده اند که شنیدن این صداها به تمام وقت و یا بیشتراوقات گسترش پیدا می کند و آن گاه است که می تواند موجبات ناراحتی شدید شما را پدیدآورد.

 

ادامه این اتفاق از سوی سلول های مو در سر باعث می شود تا مغز انساناین صداها همیشگی فرض کرده و آن گاه است که صداها همیشه در گوش شما وجود دارند.

 

در کنار این موضوع که می تواند سبب شنیدن صداها در گوش شما شود عوامل دیگریهمچون حساسیت به صداهای بلند، بالا یا پایین بودن فشار خون، تومور، دیابت،مشکلاتغده تیروئید، و یا حتی جراحات سر و گردن هستند که در این اتفاق موثرند.

 

وزوز کزدن گوش همانطور که اکثر ما می دانیم خطر جدی را برای سلامتی ما بهوجود نمی آورد اما میلیونها نفر در سراسر دنیا به این مشکل دچارند و بعضی ها تحملخود را در مقابل این صداها از دست می دهند.

 

برای قابل تحمل کردن این موضوعچند راه به شما پیشنهاد می کنیم که می تواند موثر باشد:

 

- از صداها دوری کنید:

 

افراد عادی برای شرکت در یک مسابقه پر صدا و یا حتی کنسرت موسیقیمشکلی ندارند اما برای شما که از وز وز کزدن گوشتان در عذابید از این کار دوریکنید. گوش دادن هر نوع صدایی از طریق واکمن ها، هدفونها و یا هر وسیله ای کهمستقیما وارد گوشتان شود برایتان مضر است . این کار حتی برای آنان که از این مشکلرنج نمی برند نیز ممکن است سبب شود تا در آینده به مشکلات سنگین شدن گوش و یا حتیوز وز کردن آن دچار شوند.

اکثر افرادی که در کارخانه هایی که صداهای بلند دراطرافشان است و کارگران در خطر مشکلاتی که در آینده به خاطر صدای بلند در اطرافشانوجود داشته قرار دارند و ممکن است سلولها و بافتهای موی سر و یا گوش آنان نیز آسیبهای جدی ببیند پس تا آنجا که می توانید از صداهای بلند دوری کنید.

 

 

- فشار خونتان را کنترل کنید:

 

گاهی اوقات صدای وز وز گوش ممکن است بهخاطر بالا بودن فشار خون باشد. پس در این حالت این صداها را به عنوان زنگ خطری برایبالا رفتن فشار خونتان بدانید و فورا به پزشک مراجعه کنید.

 

- نمک نخورید:

 

اگر از فشار خون بالا رنج می برید و یا گوشهایتان زنگ می زند،خوردن نمک برایتان بسیار مضر است. هر چه می توانید کمتر سدیم بخورید و در رژیمتاناز غذاهایی که نمک زیادی دارند مثل غذاهای حاضری جدا دوری کنید.

 

- آسپرین نخورید:

 

گاهی اوقات آسپرین باعث می شود روز بعد از خوردن آنگوشتان وز وز کند و یا زنگ بزند. اگر به صورت مداوم آسپرین می خورید ممکن است درخطر ابتلا به این مشکل قرار بگیرید.خوردن آسپرین بچه برای آنان که برای مشکلات قلبیاز آن مصرف می کنند خطر کمتری دارد. برای جایگزینی آسپرین با داروی دیگر با دکترتانمشورت کنید.

 

- ورزش کنید:

راه رفتن روزانه پس از مشورت باپزشکتان ممکن است برایتان مفید باشد.

 

- استراحت کنید:

 

خستگیبیش از حد، سرماخوردگی هاو آنفولانزا ها می توانند برایتان مشکل ساز شوند. خوباستراحت کنید و خسته نمانید که وز وز گوشتان ممکن است بیشتر شود.

 

- آرام باشید:

 

استرس به خاطر صداهایی که در گوش می شنوید برایتان مضر است . پسآرام باشید که این بیماری خطرناک نیست.

 

- صداهای جانبی را در کنار خودداشته باشید:

 

همیشه رادیو و یا ضبط خود را با صدای کم روشن بگذارید اینصداها حتما از آنچه در گوشتان ممکن است وجود داشته باشد قطعا بهترند.[/align]

لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

  تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

×
×
  • اضافه کردن...