رفتن به مطلب
لطفا جهت استفاده از تمام مطالب ثبت نام کنید ×
انجمن های دانش افزایی چرخک
لطفا جهت استفاده از تمام مطالب ثبت نام کنید

معرفی محلات و شهرک های معروف شهر مشهد


ارسال های توصیه شده

[align=justify]شهرک چهارچشمه (مشهد)

 

 

محله چهارچشمه یکی از مناطقی از شهر مشهد است که در قدیم روستایی با این نام بوده است . نام این محله از روستایی که قدیم در این منطقه بوده است گرفته شده است.

 

 

این منطقه که مشرف به کوه است و از جمله نقاط مرتفع تر شهر مشهد است در منطقه شمال غرب مشهد واقع شده است و کوههای موجود در این منطقه و ومرتفع بودن شرایط سردی در زمستان برای این منطقه نسبت به سایر نقاط شهر پدید آورده است.

 

 

این منطقه با یکی از پر رفت و آمدترین بولوارهای شهر مشهد یعنی بولوار پیروزی و هچنین بزرگراه وکیل آباد با سایر نقاط شهر در ارتباط است .

 

 

در این محله و به خصوص در مناطق شمالی با توجه به طبیعت زیبا و ساخت وسازهای جدید با اشکال مختلف صحنهای زیبا از تقابل طبیعت و ساختمانها را نشان میدهد. مردم در این منطقه میتوانند نیازهای خود را از طریق بازار روزهای موجود در منطقه فراهم کنند . همچنین مجتمع فرهنگی ومجموعه سینماهای پیروزی نیز به عنوان یکی از منماطق رفاهی این منطقه است.

 

 

پارک زیبا اما کوچک ایزدی نیز نیاز مردم منطقه را به فضای سبزبا کمک پارکهای محله برطرف کرده است.

 

[/align]

لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

شهرک آب و برق (مشهد)

 

Ab-o-Bargh.jpg

 

آب و برق منطقهای در وکیل آباد و بین بلوار هاشمیه و بلوار صیادشیرازی میباشد که بلوار اصلی آن هفت تیر نام دارد.

 

این شهرک که با نام کوی آب و برق شناخته میشود و در منطقه 9 شهرداری مشهد واقع است، از پل دانشجو شروع شده و تا کوههای آب و برق ادامه دارد که در انتهای آن خیابان شقایق قرار گرفته است. کوههای آب وبرق منطقه ای نسبتا زیبا و مناسب برای کوهنوردی است.

 

بلوار هفت تیر با خیابانهای صارمی و پیروزی دارای تقاطع است و از خیابان مهم منطقه به حساب میآید. کتابخانه مرکزی مشهد، هتل شرکت نفت و پارک لاله در این بلوار قرار دارند.

لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

آزادشهر (مشهد)

 

منطقه آزادشهر یکی از مناطق اصلی و پرجمعیت غرب شهر مشهد است که با توجه به قرار گرفتن در بین دو بزرگراه اصلی شهر، یعنی بزرگراه وکیل آباد و بزرگراه امام علی و با توجه به شرایط جمعیتی منطقه به یکی از مراکز خرید مردم در منطقه تبدیل شده است.

 

ابتدای این منطقه، بلوار وکیلآباد است و خیابان امامت که اصلیترین خیابان منطقهٔ آزادشهر است تا بزرگراه امامعلی ادامه پیدا میکند. در سمت راست خیابان امامت، بوستان بزرگ ملت واقع شده است که تا چهارراه آزادشهر ادامه پیدا میکند و در سمت چپ آن مغازهها و فروشگاهها قرار دارند. خیابان امامت به علت مجاورت با بوستان ملت دچار ترافیک نسبتا سنگینی است. این منطقه با دسترسی دو ایستگاه به قطار شهری مشهد و همچنین در مجاورت قرار گرفتن با پایانه اتوبوسرانی آزادی شرایط یک سفر درون شهری را برای مردم مهیا کرده است.

لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

احمدآباد (مشهد)

 

احمد آباد منطقهای بین تقی آباد(شریعتی)، کوهسنگی و ملک آباد مشهد میباشد و در تقسیم بندی شهری شهر مشهد در منطقه ۱ واقع شده است. وسعت این منطقه ۱۶۱۱ هکتار و جمعیت ساکن در آن بر طبق سرشماری سال ۸۰ شمسی ۱۸۰ هزار نفر می باشد. این منطقه دارای ترافیک نسبتا سنگینی به دلیل وجود بازارهای متعدد میباشد. شرکتهای تجاری بسیار و یکی از بزرگترین بازارهای موبایل مشهد در این منطقه واقع می باشد. این خیابان از محلههای مرفه نشین شهر مشهد محسوب میشود که چندی از بزرگترین بیمارستانهای شهر مشهد ( از قبیل: بیمارستان قائم و بیمارستان گوهرشاد ) در این خیابان وجود دارد. شرکتهای بزرگ هواپیمایی خارجی همچون Turkish Airways، Gulf Air, Qatar Airways, Saudi arabia airways و بسیاری دیگر و همچنین بزرگترین فروشگاههای فروش فرش و عرضه مواد غذایی در این خیابان واقع است. دارای خیابانها و مناطق مشهور و قدیمی متعددی است که از این قبیل می توان به سه راه راهنمایی، بلوار ابوذر غفاری و بلوار رضا، ناصر خسرو و ملاصدرا اشاره کرد. همچنین در انتهای این خیابان که به ملک آباد منتهی میشود می توان به باغ تاریخی و مهم ملک آباد موقوفه آقای حسین ملک از بزرگ ترین واقفین ایران اشاره کرد.

لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

پنجتن (مشهد)

 

پنجتن در شمال شرقی مشهد واقع است.اهمیت این خیابان از این رو است که انتهای این خیابان به قرار گاه سپاه منتهی میشود، و مسیر مقبره ۵ امامزاده که در تبادکان واقع است از این خیابان می گذرد، انتهای این خیابان به یک پارک تفریحی مدرن به نام پارک ارم منتهی است.

لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

قاسم آباد (مشهد)

 

منطقه قاسم آباد با ۵۵۰۰۰۰ نفر جمعیت از مناطق جدید شهر مشهد است . در این منطقه که به صورتی نوین و با مهندسی جدید ساخته شدهاست و تمام انچه که شما از یک محله برای زندگی نیاز دارید برای شما فراهم کردهاست. در این منطقه شما شاهد مجتمعهای مسکونی بزرگی خواهید بود.

لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

ملک آباد (مشهد)

 

 

ملک آباد در واقع منطقه ای بین میدان پارک (آزادی) و احمد آباد میباشد.

در مجاورت این خیابان باغ ملک آباد مباشد که به دلیل وجود این باغ، این منطقه دارای هوای خنک و مطبوعی است.این خیابان به خیام متصل میباشد و به عبارتی ابتدای خیام میباشد. ملک آباد عموما منطقه مسکونی است

لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

نادرشهر (مشهد)

 

 

نادر شهر یکی از محلههای جدید مشهد است. این محله در تقاطع بلوار شریعتی و بلوار تربیت شمالی واقع شدهاست.این محله متشکل از چندین مجنمع مسکونی است که قدیمیترین و بزرگترین آنها مجتمع مسکونی غدیر است.دیگر مجتمعها شامل فجر، خاوران، و غیره هستند. خیابانهای تربیت شمالی جزئی از محله نادر شهر محسوب میشوند.

 

 

خطوط شرکت واحد:

 

۱۸/۱-پایانه آزادی-پایانه آزادی - ب وکیل آباد - سه راه زندان - پیام نور - نادر شهر - بلوار شریعتی - رسالت - کوشش -شهید فلاحی - شهرک راه آهن-شهرک راه آهن

۱۸-میدان شهدا-م شهدا - م شریعتی - ب وکیل آباد - سراه زندان - شهرک لشگر - شهرک راه آهن-شهرک راه آهن

۱۴-میدان شهدا-م شهدا - م شریعتی - م پارک - سراه زندان - رسالت - شهرک اتوبوسرانی-شهرک کوشش

لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

نخودک

 

نخودک نام قدیمی یکی از روستاهای مشهد است که هم اکنون در داخل شهر واقع شدهاست.

 

موقعیت جغرافیایی

 

با اینکه این روستا کاملا در بافت شهر مشهد ادغام شده، اما در گذشته یکی از روستاهای بزرگ بوده و در نزدیکی محلهٔ نوغان قرار داشتهاست. محلههای کوی بلال حبشی، شهرک امام خمینی، قسمتهایی از خیابان مطهری شمالی و خیابان هدایت، بخشهای تبدیل شدهٔ این روستا هستند.

 

افراد برجسته

 

شیخ حسنعلی اصفهانی که در مشهد به شیخ حسنعلی نخودکی معروف است، برای مدتی در این روستا زندگی میکردهاست. مرحوم شیخ ابولقاسم علوی کاخکی، یکی از آخرین کدخداهای این روستا بودند.

لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

  تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

×
×
  • اضافه کردن...