رفتن به مطلب
لطفا جهت استفاده از تمام مطالب ثبت نام کنید ×
انجمن های دانش افزایی چرخک
لطفا جهت استفاده از تمام مطالب ثبت نام کنید

اصول نگهدارى ابزار عکاسى


ارسال های توصیه شده

اصول نگهدارى ابزار عکاسى

 

[align=justify]

قبل از مطالعهٔ دقيق دفترچهٔ راهنماى دوربين و آشنايى کافى با طرز عمل آن دست به کار عکاسى نشويد. براى گرفتن بهترين نتيجه بايد امکانات هر دستگاه را کاملاً فرا گيريد.

 

دوربين خود را امانت ندهيد. در صورت مشاهدهٔ کوچکترين اختلال در کار يکى از قسمتها آن را بدون دستکارى به متخصص مطمئن بسپاريد و خود هيچوقت قسمتهاى مختلف دوربين مخصوصاً عدسى را باز نکنيد. از روغنکارى دوربين بپرهيزيد. اجزاء دوربين از کوچک تا بزرگ اساس مشترکى دارند و عمل و نتايج هر کدام نيز تقريباً يکسان است؛ اما بايد توجه داشت که طرز بکار انداختن همين وسيلههاى مشابه در دوربينهاى مختلف تفاوتهايى دارد و به علت ظرافت و دقت فراوانى که در ساختمان دوربينها بهکار مىرود، کوچکترين بىتوجهى ضايعات سنگينى بهبار خواهد آورد. مخصوصاً در دوربينهاى دقيق و گرانقيمت که ساختمان آنها پيچيدهتر است اين احتمال بيشتر وجود دارد.

[/align]

◊ نگهداری عدسی

◊ نگهداری فیلتر

◊ نگهداری فیلمهای رنگی

لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

نگهدارى عدسى ها

 

پوشش ظريف و حساس عدسىها ممکن است به هنگام نظافت آسيب ببيند. براى پاک کردن عدسى ها بهتر است از فوتک و برس هاى بسيار نرمى که مخصوص اين کار است، استفاده شود. کاغذهاى مخصوص نيز براى پاک کردن عدسىها وجود دارد که بى ضررند.

 

درپوش عدسىها را جز در مواقع لازم بر نداريد. عدسى ها را در معرض رطوبت و تابش مستقيم نور خورشيد قرار ندهيد. آنها را در کمال پاکيزگى نگهداريد؛ زيرا گردوغبار از وضوح تصوير مى کاهد و در نتيجه کنتراست آن را کم مى کند. از پارچهٔ جير براى پاک کردن عدسى ها نبايد استفاده کرد، چون ممکن است باعث خراشيدگى عدسى شود. از بکار بردن هرگونه مايعى جداً خوددارى نماييد، حتى مايعاتى که براى اين کار ساخته شده باشند. چنانچه گردوغبار به داخل لنز راه يافته باشد، آن را شخصاً پاک نکنيد و از يک کارشناس مطمئن بخواهيد تا اينکار را انجام دهد.

 

ظهور لکه هاى زرد در داخل لنز خبر از جدا شدن عدسى ها مىدهد. اين وضع در نتيجهٔ زمين خوردن دوربين يا نرم شدن چسب ميان عدسى ها پيش مىآيد. براى جلوگيرى از اين وضع، بايد از قرار دادن دوربين در جاى گرم خوددارى کرد و سرانجام اينکه لنزها را بايد از نور شديد و بخارهاى زيان آورى که از بيشتر مواد شيميايى متصاعد مىشود، محافظت نمود.

لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

نگهدارى فيلم هاى رنگي

 

فيلم خام بايد در محل خشک و خنک نگهدارى شود. زيرا حرارت فيلم را خراب مىکند و رنگها را تغيير مىدهد. فيلم را بايد دو ساعت قبل از عکسبردارى در حرات عادى محيط قرار داد. پس از عکسبردارى نيز بايد در کوتاهترين زمان آن را ظاهر کرد. فيلم عکس گرفته شده سريعتر از فيلم عکسبردارى نشده کيفيت خود را از دست مىدهد.

 

عکس و فيلمهاى رنگى ظاهر شده نبايد زمان زيادى در مقابل تابش نور بمانند. زيرا رنگ خود را رفته رفته از دست مىدهند. عکسهاى رنگى را در آلبوم و فيلم هاى رنگى را در قوطى هاى در بسته نگهدارى کنيد. اسلايدهاى خود را هرگز در يخچال قرار ندهيد زيرا رطوبت زيان بخش تر از گرما و خشکى است. حفظ اسلايدها از رطوبت و گرما را بايد با انتخاب قالبى شروع کنيد که اجازهٔ رسيدن هوا به فيلم را بدهد. البته اين قاب ها گردوغبار را به خود راه مىدهند. قاب هايى هم وجود دارند که نفوذ ناپذيرند. هنگام استفاده از آنها بايد دقت کرد رطوبت هوا زياد نباشد. اگر در تابستان، در مناطق مرطوب فيلم ها را در قاب شيشه اى قرار مىدهيد، در اولين نمايش با پروژکتور قطرات آب ظاهر خواهد شد و به اين ترتيب فيلمها دچار خرابى خواهند شد. فيلم هاى رنگى را کافى است در پاکت هاى مخصوص، در محيطى خشک و خنک نگهدارى کنيد.

لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

نگهدارى فيلترها

 

در نگهدارى فيلترهاى شيشهاى بايد دقت کافى بهعمل آورد. فيلترهاى شيشه رنگي، با نور تغيير رنگ نمىدهند. اما بايد احتياط کرد که خش بر ندارند و شفافيت خود را از دست ندهند. و بايد هميشه تميز و عارى از گردوغبار و اثر انگشت باشند.

 

فيلترهاى ژلاتينى با وجود تنوع زياد، چون شکننده هستند و زود خش برمىدارند و اثر انگشت از روى آنها پاک نمىشود و به سهولت گردوخاک مىگيرند، براى استفادهٔ آماتورى مناسب نيستند. در مواردى که مورد استفاده نيستند بايد درون جعبه يا محفظهٔ تيره محفوظ از نور نگهدارى شوند.

 

فيلترها بايد طورى روى عدسى سوار شوند که در حد امکان نزديک به سطح عدسى و در موازات آن باشند. پس از بستن فيلتر، آفتابگير (سايهبان) را فراموش نکنيد، چون در غيراينصورت نتيجهٔ دلخواه بهدست نمىآيد.

 

در هنگام خريد فيلتر دقت کنيد تا ساخت کارخانههاى معروف و معتبر باشند. بههرحال مىتوانيد آزمايشى را نيز انجام دهيد: حلقهٔ فيلتر را ميان دو انگشت بگيريد و آن را به راست و چپ، بالا و پايين متمايل کنيد و همينطور حرکت دايره آى بدهيد. هيچگونه ناصافى و ناهموارى در سطح آن نبايد بهچشم بخورد. يک فيلتر معيوب، ارزش دوربين و عدسى را هم از بين خواهد برد.

لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

  تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

×
×
  • اضافه کردن...