رفتن به مطلب
لطفا جهت استفاده از تمام مطالب ثبت نام کنید ×
انجمن های دانش افزایی چرخک
لطفا جهت استفاده از تمام مطالب ثبت نام کنید

تداوی روان جسمانی


ارسال های توصیه شده

تداوی روان جسمانی ابزاری موثر برای تداوم سلامتی و رفع ریشه ای ناراحتی های جسمی، ذهنی و رفتاری است و ساختار آن بر مبنای ارتباط همه جانبه جسم، ذهن و عملکرد انسان تنظیم شده است. این روش مبتنی بر ۱۳ سال تجربه، تحقیق و علایق شخصی در علوم معنوی، آگاهی برتر، خودآگاهی و خودشناسی، سایکوتراپی، طب سنتی و فلسفه شرق پایه گذاری و در بهار ۱۳۸۷ به دانشگاه کلمبو (OIUCM) ارایه و پس از بررسی توسط هیئت علمی مورد تایید قرار گرفت. سایکوتراپی (تداوی روان):

سایکوتراپی در قرن نهم میلادی برای اولین بار توسط حکیم “محمد بن زکریای رازی” در بیمارستانی واقع در بغداد مورد استفاده قرار می گرفت و متعاقب آن توسط “سیگموند فروید” به دنیا معرفی شد. در تئوری فروید غرایز ذاتی (Id-آنچه از بدو تولد در هر شخص وجود دارد)، ساختار “من” (Ego)، قوانین و آداب رسوم (Superego) مطرح است. او بر این باور بود فشار روانی (Stress) حاصل تضاد غرایز ذاتی (Id)، با قوانین و آداب رسوم (Superego) است و اگر شخص قادر به حلاجی آن نباشد رفته رفته دچار ناراحتی های ذهنی می شود. بدین گونه ساختار “من” (نفس/Ego) به وجود می آید و مشکلات حل نشده او به پستویی از ذهن به نام “ضمیر نا خودآگاه” می رود و در هر زمان که موضوع تکرار شود، شخص به صورت خودکار به ضمیر ناخودآگاه رجوع می کند. بعد از فروید رفتارگرا ها نظریه دیگری را مطرح کردند به صورتی که اگر شخص قادر به تغییر در بینش خود باشد، مشکلات او نیز رفع خواهد شد و بعد از این دو، همچنان فرضیه¬های گوناگون دیگری مطرح و مورد بررسی قرار می گیرد.

ماساژتراپی (تداوی جسمانی):

همان طور که فواید فیزیولوژیکی و خصوصیات ماساژ (به معنی ورز دادن) و انواع آن از قبیل تاثیر بر روی سیستم های گوارشی تنفسی، عصبی، عضلانی، اسکلتی، قلبی و عروقی و به طور کل آرامش عموم بدن در مقالات بسیاری مطرح شده است، ماساژ گردش خون، توزیع اکسیژن و دفع مواد زاید را تسریع می کند و با توجه کوتاه بودن متوسط زمان نیمه عمر، اثر ماساژ بعد از سپری شدن این مدت کاهش می یابد.

نمودار الف

تداوی روان جسمانی و مواضع احساسی عضلانی

قسمت هایی از بدن که از ذهن و رفتار شخص تاثیر گرفته و بر نوع عملکرد آن ها به طور متقابل تاثیر می گذارد را مواضع احساسی عضلانی (Emotional Muscular Sites-EMS) می نامیم. دقت نظر در وضعیت جسمی مواضع یکی از روش های تشخیص محدودیت ها و قالب های ذهنی است و در مقابل، تحریک و یا ورز دادن آگاهانه مواضع راه کاری موثر در رفع مشکلات اکتسابی می باشد. بهره گیری از دانش ارتباط متقابل مواضع احساسی عضلانی با ذهن، رفتار و جسم یکی از ابزارهای مهم و مطرح در روش تداوی روان جسمانی است.

با به کارگیری شیوه های تداوی روان جسمانی شخص قادر است وضعیت خود را تشخیص و بررسی نماید و حاصل آن بینش همه جانبه، درک عمیق و ریشه ای، تداوم سلامتی و زندگی مملو از آرامش و نشاط می باشد. در واقع به کارگیری این ابزار سیمایی از عشق است.

نمودار ب

در بینش تداوی روان جسمانی، ذات انسان توانا و دارای قابلیت های نامحدود است. با توجه به نمودار (ب) نقطه صفر مطلق جایگاه ذاتی انسان را نمایش می¬دهد. انسان به علت های گوناگون مانند مواجهه با آداب و رسوم، فرهنگ، قوانین و متعاقب آن با شکل گیری چارچوب فکری خود را دور از ذات خود و در خطوط میانی یا انتهایی می بیند. در صورتی که اگر آگاهانه یا ناآگاهانه، خود را جدا یا دور از نقطه صفر مطلق نبیند، دچار فشار روانی، بیماری، دروغ پردازی، طمع، خودکم بینی، خود ناباوری و سایر ضعف ها نمی شود. در واقع هر شخص با انتخاب خودش با تکیه بر باورها و چارچوب های ذهنی جایگاهی برای خود تعیین کرده و همچنان در سعی و تلاش برای رسیدن به جایگاه دیگر و یا تغییر است. در واقع جایگاه حقیقی شخص تغییر نمی کند بلکه با بینش محدود، خود را در جایگاه دیگری می بیند. فاصله از ذات و غرایز ذاتی تنها عاملی است که شخص را دچار فشار روانی و اضطراب می کند.

 

تو مبین جهان ز بیرون که جهان درون دیده ست/ چو دو دیده را ببستی ز جهان جهان نماند (مولانا)

آگاهی و دانایی امری باطنی و جایگاه آن در اعماق ذات وجودی هر شخص است و ناخودآگاه حاصل بینش و عملکردی محدود می باشد. این بینش، ذهن و رفتار را در ارتباط تنگاتنگ و مستقیم می داند و به هماهنگی این سه اشاره می کند. شخص به انتخاب خود و با به کارگیری آن، ضمیر ناخودآگاه ساختگی را شناسایی و به خودآگاه متصل می نماید.

در جوامع مدرن و مکانیزه شخص روزانه با آلودگی های صوتی و محیطی روبرو است و با قرار دادن خود در محدودیت ها از جمله زمان و چارچوب های ذهنی، آثار باقیمانده را در قالب مشکلات از لحظه ای به لحظه ی بعد منتقل می نماید. به عبارت دیگر مشکلاتی را که قادر به رفع آن نبوده به زمان گذشته منسوب می کند. این ابزار با تجمیع قابلیت های ذاتی و یادآوری به کارگیری آن ها شخص را، در “لحظه”، قادر به شناسایی و حل مشکلات خود می نماید به گونه ای که در نهایت بینش همه جانبه را به انتخاب خود تجربه می کند. شخص به سادگی بدون تمرین های پیچیده، وقت گیر و بدون مدیتیشن در هر “لحظه” و هر کجا به انتخاب خود می تواند این دانش را به کار گیرد و هر آنچه هست را روشن و نامحدود ببیند. تداوی روان جسمانی بدون محدودیت در کنار سایر علوم مورد استفاده قرار می گیرد. تنها پیش نیاز دسترسی به آن “ظرفی خالی” می باشد. زیرا اگر شخص خود را محدود به دانسته ها بداند به انتخاب خود مسیر تکامل را محدود می بیند. ذهن مشغول در برابر مشاهده مقاومت می کند و چگونه قادر خواهد بود به بینش نامحدود و همه جانبه دست پیدا کند!!! از نتایج به کارگیری این ابزار، شناخت و هماهنگی نامحدود درلحظه می باشد. ساختار آن وابسته به شخص یا وسیله خاصی نیست و تنها متکی به ذات شخص و قادر متعال است.

نویسنده: مانا پالیزی | آرمین مستان

لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

  • 8 سال بعد...
ساختار پوست

بزرگترین ارگان بدن است و مساحت آن حدود 20 فوت مربع است. پوست ما را از

میکروب ها و عناصر محافظت می کند، به تنظیم دمای بدن کمک می کند و احساس

لمس، گرما و سرما را اجازه می دهد.

ساختار پوستدارای سه لایه است:

اپیدرم

اپیدرم، لایه ی بیرونی پوست، یک مانع ضد آب را درپوست ما را ایجاد می کند.

اپیدرم لایه بیرونی پوست است. این ازسلول ها به هم چسبیده شده تشکیل شده

است و ضخامت آن بستگی به مکان بر روی بدن دارد. درکف دست، اپیدرم ضخیم،

انعطاف پذیر و مقاوم در برابر آسیب مکانیکی است. در پلک ها بسیار نازک است و

اجازه حرکت حداکثر می دهد. اپیدرم باعث جلوگیری از دست دادن آب و مایعات

بدن، مقاومت در برابر آسیب های مکانیکی و شیمیایی و محافظت در برابر باکتری

ها، ویروس ها و عفونت های انگلی می شود. رنگدانه در اپیدرم نقش مهمی در

محافظت پوست از اشعه ماوراء بنفش دارد.

سه گروه اصلی سلول ها در اپیدرم وجود دارد:

کراتینوسیت ها (سلول های پوست)

ملانوسیت ها (سلول های رنگدانه)

سلول های لانگرهانس (سلول های ایمنی).

هیدرودرمهیدرودرم (hypodermis) بافت زیر جلدی عمیق از بافت چربی و همبند ساخته می شود.این یک منطقه پیچیده است که درم و اپیدرم به یکدیگر ازطریق سلول های اختصاصی و مولکول ها متصل می شوند

برای اطلاعات بیشتر ساختار پوست را کلیک کنید

مطالب مرتبط در سایت دانستنی دردانام:
ساختار مو

ارتباط قلب با عروق
سلولیت چیست
خواص دارویی گیاه گزنه
هفته چهارم بارداری
هفته دوازدهم بارداری
هفته سیزدهم بارداری
مزایای چای بابونه
خواص دارویی آویشن
سنبل کوهی یا سنبل الطیب
گرفتگی عضلات
خواص دارویی کاکوتی
طب گیاهی
خواص چای ترش


تاریخچه طب سوزنی

طب سوزنی
لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

  تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

×
×
  • اضافه کردن...