رفتن به مطلب
لطفا جهت استفاده از تمام مطالب ثبت نام کنید ×
انجمن های دانش افزایی چرخک
لطفا جهت استفاده از تمام مطالب ثبت نام کنید

در مورد جن


ارسال های توصیه شده

يکي از موجودات ناديدني جن است. جهان ما براي جن قابل رويت و لمس است ولي جهان جن براي ما انسانها قابل رويت و لمس نيست اين موجودات بر سه قسم پري و جن و ديو تقسيم مي شوند که در عرض هم و از مخلوقات کره زمين هستند :

 

1 - ديوها پست ترين نژاد خاکستري رنگ و خشن اند و چشمانشان حد وسط افقي و عمودي است.

2 - جن ها نژاد متوسط و مثل آتش سرخ رنگ هستند و چشمانشان عمودي است و پاهايشان کوتاه و گرد است چيزي شبيه سم نه اينکه سم واقعي باشد.

3 - پري نسبت به آن دو از نظر خلقت برتري دارد و پري ها سفيد و بسيار زيبا هستند مثل انسانهاي سفيد پوست چشمشان مثل چشم انسان افقي است . هيکل و شباهت آنها تقريبا به اندازه انسان است با اين تفاوت که ديوها ( غولها ) کمي درشت تر و جن ها کمي ريزتر از انسانها هستند و شکل کلي شان مثل انسان است و دو چشم و دو گوش و دهان و ... دارند.

 

ديو و جن و پري از هم جدا هستند داخل يک ديگر مي شوند ولي کاري به کار هم ندارند و بين آنها جنگ و درگيري رخ نمي دهد.

 

جنيان غذا مي خورند استخوان و ضايعات , غذاي جنيان است و ممکن است از خوردنيها و آشاميدنيهاي ديگري هم استفاده نمايند. ازدواج هم دارند و به صورت خانوادگي زندگي مي کنند و جا و مکان برايشان مطرح نيست نر و ماده دارند , جفت گيري مي کنند و مدت بارداري کمتر از انسان دارند و معمولا از هر شکم بيشتر از يک بچه متولد نمي شود .

وضع حمل آن ها آسانتر از بشر است رشد بچه سريعتر و بلوغ هم دارند و ولدشان مثل انسان زياد نيست طول عمرشان بيشتر از آدمي است مرگ دارند , جسمشان فنا مي شود و احتياج به قبرستان ندارند.

 

سرما و گرما و درد ندارند اما لذت و خوشي و ناخوشي دارند , الفت خانوادگي و خارجي با هم دارند , کار و شغل ندارند .

 

اکثر حيوانات و جانوران آنها را مي بينند و برايشان عادي است از اين رو به آنها حمله نمي کنند و مي توانند خود را به صورت انسان و غير انسان در آورند آنها پديده هاي بسيار لطيفي هستند و توان انبساط و انقباض خويش را دارند و در حالت عادي در حال انبساطند لذا ديده نمي شوند ولي اگر منقبض شوند مي توان آنها را ديد از آنها مي شود عکس گرفت به شرطي که به اين کار راضي باشند.

 

جنيان مي توانند از در و پنجره بسته عبور کنند هرجا که هوا بتواند عبور کند جن ها هم مي توانند عبور کنند آنها مثل امواج راديو مي توانند از شکاف درهاي بسته و از هر منفذي بگذرند .

 

به علت نداشتن عنصر خاکي قوه طي الارض دارند و در آن واحد مي توانند از يک طرف زمين به طرف ديگر بروند چون هميشه با ما در ارتباط و تماس هستند به همه زبانهاي ما آشنايي دارند معايبي دارند بدتر از بشر ولي معايبي که انسان دارد آنها ندارند روزي که خداوند انسان را خلق کرد فاصله اي بين جنيان و بشر قرار داد که جنيان بدون اذن خدا اجازه نزديک شدن و آسيب رساندن به آدميان را ندارند و اصولا اعمال زشت انسان سبب صدمه به خود آنها مي شود و جنيان از طرف خداوند اجازه و اذن اذيت کردن مي يابند.

 

هوششان بسيار زياد است و مي توانند افکار را بخوانند ولي آينده و گذشته انسان را نمي دانند و قوه خلاقه ندارند و هر چه ذاتي و همان است که در خلقتشان گذاشته شده است . تا به حال چيزي اختراع نکرده اند.

 

حکم فقهي تزوج انسان با جنيان اين است که علما در اين باره اختلاف نموده اند عده اي گفته اند : جايز نيست زيرا ختلاف جنسي موجب امتناع است و بعضي ديگر گفته اند : ان النهي عن نکاح الجن )) پيامبر نکاح جن را نهي نموده که اين نهي شامل کراهت هم مي شود . بعضي از مشاهير علماي اهل بيت و جماعت مي گويند : با بودن شرايط نکاح بين جن و انس ازدواج مانع ندارد و جايز است.

 

جن ها داراي روح و نفس هستند و از بين خودشان پيامبر ندارند و بايستي از دستورات پيامبر آدميان پيروي کنند چنانکه عده اي از آنها به حضرت مسيح گرويدند و عده اي ديگر به حضرت محمد ( ص ) و بعضي از آنها از دستورات خداوند سرپيچي مي کنند آنها هم خوب و بد , ظالم و مومن دارند . داراي مذاهب گوناگونند .

 

عبادتشان طبق همان عقيده ي ديني است که دارند , مثلا جن هاي مسلمان نماز مي خوانند و روزه مي گيرند و وظيفه دارند تمام آداب را بجا آورند به خدمت پيامبر و ائمه هدا مي رسند و مسائل ديني و حلال و حرام خود را مي پرسند . سعد اسکاف مي گويد : به منزل امام باقر ( ع ) رفتم ... اشخاصي از اتاق امام خارج شدند که مانند ملخهاي زرد بودند و پوستين در تن داشتند و از زيادي عبادت لاغر شده بودند ... امام فرمود آنها برادران تو از طايفه جن هستند که به خدمت ما مي آيند و مسائل ديني و حلال و حرام خود را از ما مي پرسند.

 

سدير صيرفي نقل مي کند : امام باقر در مدينه به من سفارشهايي فرمود , از مدينه بيرون رفتم... بعد از آنکه امام باقر ( ع ) به مکه آمدند به حضرتش عرض کردم فدايت شوم مردي نامه شما را آورد که مهرش خشک نشده بود فرمود : اي سدير ما خدمتکاراني از جن داريم چون خواهيم کاري به فوريت انجام پذير آن ها را مي فرستيم.

 

خداوند احضار جن و روح را تحريم کرده و آن را از گناهان کبيره مي شمارد زيرا انسان را از راه حقيقت دور کرده و به عيادت شيطان وادار مي کند و سرانجام او را تباه خواهد ساخت. قرآن راجع به تسخير جن و شيطان تنها از حضرت سليمان ياد مي کند که در سوره انبياء آيه 82 آمده است (( برخي از شيطانها براي حضرت سليمان غواصي مي کردند و کارهاي ديگري جز اين انجام مي دادند و ما نگهبان آنها بوديم )).

از اين آيه فهميده مي شود جن هايي که در تسخير سليمان بوده اند از نوع جن هاي شرير و بد بوده اند .

 

جن مثل انسان دو نوع است : مومن و کافر , که مومنان از جن را شيطان نمي گويند ولي به کافران آنها اطلاق شيطان شده است .

براي دور کردن جن و شيطان بايد به خدا توسل جست . جن به محض شنيدن ذکر ورد فرار مي کند . وقتي (( بسم الله )) گفته شود اثر بد جنهاي کافر خنثي مي شود ذکر (( بسم الله )) در دفع و دور کردن شيطان و جن موثر است .

 

از امام صادق ( ع ) منقول است : هر کس معوذتين ( سوره هاي ناس و فلق ) را بسيار بخواند از وسواس و شر جن و انس محفوظ بماند .

از آن حضرت نقل است کسي که سوره جن را تلاوت نمايد در زندگي دنيا هرگز آسيبي از جن و انس به او نرسد و مورد سحر و کيد آنها واقع نشود .

آيه 59 سوره مريم را اگر بنويسند و بشويند و بر جن زده و مصروع بخورانند و يا به بازويش ببندند شفا مي يابد .

(( بسم الله الرحمن الرحيم . فخلف من بعدهم خلف اضاعو الصواه و اتبعوا الشهوات فسوف يلقون غيا ))

از حضرت علي ( ع ) منقول است هر که در سفر راه را گم کند فرياد کند (( يا صالح اغثني يا بقول امام باقر (ع ) بگويد : يا صالح ارشدو نا الي الطريق رحمکم الله )) يعني يا صالح ما را به راه برسان رحمت خدا بر تو باد بدرستيکه از برادران شما از جنيان شخصي است که صالح نام دارد از براي خدا در شهرها مي گردد چون صداي شما را بشنود جواب گويد و راهنمايي نمايد.

 

راوي مي گويد : ما در سفري راه را گم کرديم و شخصي از ما دور شد و فرياد زد به نحوي که مذکور شد سپس برگشت و گفت صداي آهسته شنيدم که راه از جانب راست است.

لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

  تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

×
×
  • اضافه کردن...