رفتن به مطلب
لطفا جهت استفاده از تمام مطالب ثبت نام کنید ×
انجمن های دانش افزایی چرخک
لطفا جهت استفاده از تمام مطالب ثبت نام کنید

احاديث منقول از ائمه در مورد روزه و ماه مبارك رمضان

irsalam

ارسال های توصیه شده

احاديث منقول از ائمه در مورد روزه و ماه مبارك رمضان

شفاعت در آخرت

پيامبر خدا صلى الله عليه و آله : در روز قيامت ، روزه و قرآن ، از بنده شفاعت مى كنند . روزه مى گويد : پروردگارا! من او را از طعام و خواسته هاى دل در روز ، جلوگيرى كردم . پس شفاعتم را درباره او بپذير . قرآن هم گويد : من او را از خواب شبانه باز داشتم . پس شفاعتم را درباره او بپذير . پس شفاعت هر دو ، پذيرفته مى شود .

لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

دور شدن از آتش

پيامبر خدا صلى الله عليه و آله : هر كس در راه خدا يك روز را روزه بدارد ، خداوند ، دوزخ را به اندازه مسافت صد سال ، از او دور مى سازد .

پيامبر خدا صلى الله عليه و آله : هر كس در راه خدا يك روز را روزه واجب بگيرد ، خداوند ، دوزخ را به اندازه فاصله ميان آسمان ها و زمين هاى هفتگانه از او دور مى سازد و هر كس يك روز را روزه مستحب بگيرد ، خداوند ، دوزخ را به اندازه مسافت بين آسمان [و زمين] از او دور مى سازد .

ر . ك : ص 71 (بركات ميهمانى خدا / تقوا) .

لینک به دیدگاه

بهشتى شدن

پيامبر خدا صلى الله عليه و آله : هر كس عمرش با روزه يك روز به پايان رسد ، وارد بهشت مى شود .

پيامبر خدا صلى الله عليه و آله : هر كس كه روزه گرفتن ، وى را از غذاى مورد علاقه اش باز دارد ، بر خداست كه او را از غذاى بهشت بخوراند و از نوشيدنىِ بهشت بنوشاند .

امام حسن عليه السلام : هر كس ده ماه رمضان را پيوسته روزه بگيرد ، وارد بهشت مى شود .

پيامبر خدا صلى الله عليه و آله : هر كس [ماه] رمضان را روزه بدارد و سپس در دل خود بگويد كه اگر زنده بماند ، [باز هم] روزه مى گيرد ، چنانچه در اين ميان بميرد ، وارد بهشت مى شود .

لینک به دیدگاه

مجموعه بركت ها

پيامبر خدا صلى الله عليه و آله : هيچ مؤمنى نيست كه به خاطر خدا ماه رمضان را روزه بدارد ، مگر آن كه خداوند متعال ، هفت ويژگى را براى او حتمى مى سازد : نخست : حرام در بدنش ذوب مى شود . دوم : به رحمت الهى نزديك مى گردد . سوم : كفّاره خطاى پدرش آدم عليه السلام را ادا مى كند . چهارم : خداوند ، دشوارى هاى دمِ جان دادن را بر او آسان مى سازد . پنجم : از گرسنگى و تشنگى روز قيامت ، ايمن مى گردد . ششم : خداوند به او از آتش امان مى دهد . و هفتم : خداوند به او از نعمت هاى پاكيزه بهشت مى خوراند .

فضائل الأشهر الثلاثة ـ به نقل از ضحّاك ، از ام پيامبر خدا فرمود : «شعبان ، ماه من است و ماه رمضان ، ماه خداست . پس هر كه ماه مرا روزه بدارد ، در روز قيامت ، شفيع او خواهم بود . و هر كس ماه خدا را روزه بدارد ، خداوند در گور ، وحشت او را به اُنس ، تبديل مى كند ؛ تنهايى او را [به اُنس خود ]پيوند مى دهد ؛ و او از گور خويش سفيدرو بيرون مى آيد و نامه عمل را به دست راستش و جاودانگى [در بهشت ]را در دست چپش مى گيرد ، تا آن كه در پيشگاه پروردگارش مى ايستد . خداوند مى فرمايد : بنده من! . مى گويد : لبّيك ، سرورم! مى فرمايد : براى من ، روزه گرفتى؟ . مى گويد : آرى ، سرورم! خداوند متعال مى فرمايد : دست بنده ام را بگيريد و نزد پيامبرم ببريد . او را نزد من مى آورند . من به او مى گويم : ماه مرا روزه گرفتى؟ مى گويد : آرى . پس مى گويم : من امروز ، تو را شفاعت مى كنم . پس خداى متعال مى فرمايد : من از حقوق خودم به خاطر بنده ام گذشتم ؛ امّا درباره حقوق مردم : پس هر كه از او درگذرد ، عوض آن بر من است تا آن كه راضى شود » . پيامبر صلى الله عليه و آله فرمود : «پس ، دست او را مى گيرم و وى را به صراط مى برم . صراط را لغزنده مى يابم ، به گونه اى كه پاى خطاكاران بر آن استوار نمى ماند . [آن جا نيز ]دست او را مى گيرم . مأمور صراط به من مى گويد : اى پيامبر خدا! اين كيست؟ مى گويم : فلانى است ، از امّت من . در دنيا به خاطر رسيدن به شفاعتم ، ماه مرا روزه گرفته است و به خاطر رسيدن به وعده الهى ، ماه خدا را روزه داشته است . پس با عفو الهى از صراط مى گذرد تا آن كه به درِ دو بهشت مى رسد . من مى خواهم تا بهشت را براى او بگشايند . رضوان (نگهبان بهشت) مى گويد : ما فرمان يافته ايم كه بهشت را براى تو و براى امّت تو بگشاييم» [راوى گويد : سپس امير مؤمنان عليه السلام فرمود :] ماه پيامبر را روزه بگيريد تا شفيع شما باشد و ماه خدا را روزه بگيريد تا از شراب ناب و سر به مُهرِ بهشتى بنوشيد .

لینک به دیدگاه

درجات ميهمانى خدا

78.پيامبر خدا صلى الله عليه و آله : آسان ترين چيزى كه خداوند بر روزه دار در روزه دارى اش واجب ساخته ، نخوردن و نياشاميدن است

79.امام على عليه السلام : روزه بدن ، پرهيز با اراده و اختيار از غذاهاست ، از روى ترس از كيفر و با اميد به پاداش و اجر الهى .

80.امام على عليه السلام : روزه نفْس ، نگهدارى حواس پنجگانه از ديگر گناهان و تهى بودن دل از تمام اسباب بدى است .

81.امام على عليه السلام : سودمندترين روزه ، نگهداشتن نفْس از لذّت هاى دنياست .

82.امام على عليه السلام : نگه داشتن دل از انديشيدن درباره گناهان ، برتر از نگه داشتن شكم از غذاست .

83.امام على عليه السلام : روزه دل ، بهتر از روزه زبان است و روزه زبان ، بهتر از روزه شكم .

لینک به دیدگاه

حديث

52.پيامبر خدا صلى الله عليه و آله : روزه ، سپر است .

53.پيامبر خدا صلى الله عليه و آله : روزه ، سپرى نگه دارنده از آتش است .

54.پيامبر خدا صلى الله عليه و آله : روزه ، سپر است و دژى استوار و نگه دارنده از آتش است .

55.پيامبر خدا صلى الله عليه و آله : روزه ، سپرى نگه دارنده است ، تا وقتى كه بنده آن را پاره نكند .

لینک به دیدگاه

كاستن از سرمستى و غريزه جنسى

56.پيامبر خدا صلى الله عليه و آله : روزه بگيريد ؛ چرا كه نيروى شهوت را مى كاهد و سرمستى را مى برد .

57.پيامبر خدا صلى الله عليه و آله : اى گروه جوانان! ازدواج و آميزش كنيد . اگر نتوانستيد ، روزه بگيريد ؛ چرا كه نيروى جنسى را مى كاهد .

58.الكافى ـ به نقل از محمّد بن يحيى ـ : مردى خدمت پيامبر صلى الله عليه و آله آمد و عرض كرد : اى پيامبر خدا! ثروت و امكاناتى ندارم كه زن بگيرم. از بى همسرى ، شكايت نزد تو آورده ام! فرمود : «موى بدنت را بلند كن و پيوسته روزه بگير» . رفت و چنان كرد و نيروى شهوتش كاسته شد .

لینک به دیدگاه

دور شدن شيطان

59.امام صادق عليه السلام ـ به نقل از پدرانش عليهم السلام ـ: پيامبر صلى الله عليه و آله به اصحاب خويش فرمود : «آيا به شما خبر بدهم ، چيزى را كه اگر انجام دهيد ، شيطان از شما دور مى شود ، آن گونه كه مشرق از مغرب دور شده است؟» . گفتند : آرى . فرمود : «روزه ، شيطان را سيه رو مى كند» .

لینک به دیدگاه

تن درستى

60.پيامبر خدا صلى الله عليه و آله : روزه بگيريد تا تن درست شويد .

61.پيامبر خدا صلى الله عليه و آله : خداوند به يكى از پيامبران بنى اسرائيل وحى كرد كه : «به قوم خودت خبر بده كه هيچ بنده اى به خاطر من روزه نمى گيرد ، مگر آن كه تنَش را سالم مى سازم و پاداش او را بزرگ مى دارم»

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

• اضافه کردن...