رفتن به مطلب
لطفا جهت استفاده از تمام مطالب ثبت نام کنید ×
انجمن های دانش افزایی چرخک
لطفا جهت استفاده از تمام مطالب ثبت نام کنید

گرمازدگي و روشهاي مقابله با آن


ارسال های توصیه شده

گرمازدگي و روشهاي مقابله با آن

 

[align=justify]

رتبه کسب شده :

بيماريهاي مـربوط به گرما هنگامي روي مي دهند که دمــاي بـدن فرد از حد طبيعي خود افزايش مي يابـد. بدن انسان بطور عمده توسط منبسط ساختن عروق سـطـــحي پوست و تعريق دماي افزايش يافته بدن را کاسته و سبب تنظيم و کنترل گرماي بدن مي گــردد. اما در آب و هواي مرطوب عملکرد تعريق مختل و کنـدشده و بدن ديگر قادر به خنک ساختن خود نميـباشد. دو عـــامل فعاليت بدني شديد و طولاني مدت و آب و هواي گرم مسبب بيماريهاي مربوط به گرما هستنـد. همچنين زماني که فرد دچار کم آبي در بدن خود ميگردد در معرض عوارض گرماي زياد قرار خواهد داشت زيرا در اين حالت غلظت خون بدن افزايش يافته و جريان خون کند ميگردد که سبب اختلال در عملکرد ارگانهاي بدن مي شود.

عوارض ناشي از گرما به قرار زير است:

1. گرمازدگي خفيف

در اين حالت بدن بشدت عرق کرده و حجم خون کاهش مي يابد.

علايم:

تعريق شديد، ضعف، سرگيجه، سردرد، حالت تهوع، استفراغ، افزايش ضربان قلب، کاهش فشار خون، پوست مرطوب، سرد و رنگ پريده، افزايش درجه حرات مرکزي بدن تا 39- 38 درجه سلسيوس.

درمان:

انتقال بيمار به يک مکان خنک و سايه،دادن مايعات به بيمار براي جبران کم آبي بدن. براي جبران نمک بدن نيز بايد اندکي نمک (به نسبت يک قاشق چاي خوري نمک در يک ليتر آب) به آب اضافه کرد، لباسهاي فرد گرمازده را در آورده و يک ملحفه مرطوب دور بدن وي بپيچيد و يا توسط باد بزن مصدوم را باد بزنيد.

 

2. گرمازدگي شديد

اين حالت بسيار خطرناک بوده و خطر مرگ را نيز ميتواند در پي داشته باشد. در اين حالت حرارت مرکزي بدن از 40.5 درجه سلسيوس فراتر ميرود. در اين وضعيت اغلب ارگانهاي بدن در معرض آسيب بافتي قرار ميگيرند. گرمازدگي شديد يک وضعيت اورژانس بوده و دماي بدن فرد گرمازده بايد سريعا کاهش يابد. عدم درمان گرمازدگي شديد به تشنج، کما و مرگ منجر خواهد شد. گرمازدگي شديد علاوه بر اثرات سوء آن بروي سيستم عصبي همچنين کبد، کليه ها، قلب و عضلات را نيز در معرض آسيب قرار ميدهد.

 

علايم:

پوست قرمز رنگ، داغ، رنگ پريده و خشک، ضربان تند و قوي، سردرد ضرباني، پريشاني و سرگيجه، تنفس کم عمق، مردمک چشم ممکن است متسع شده و به نور واکنش نشان ندهد.

 

عوامل ايجاد کننده

قرار گرفتن در زير آفتاب به مدت طولاني ،فعاليت شديد بدن، کم آب شدن بدن.

 

درمان:

تلاش براي کاهش حرارت بدن بايد بسرعت انجام گيرد: بيمار را به مکان خنک و سايه انتقال داده و لباسهايش را از تن جدا کنيد. روي دستها و پاها آب خنک ريخته و يا يک ملحفه خيس را دور بدن مصدوم بپيچيد، بيمار را در معرض باد قرار داده و يا توسط پنکه و يا باد بزن اقدام به خنک کردن وي کنيد. هنگامي که روي دستها و پاها آب ميريزيد حتما دستها و پاها را شديدا ماساژ دهيد تا خون خنک شده به سمت نواحي مرکزي بدن رانده گردد.

 

3. گرفتگي عضلات

همان گرفتگي عضلات ميباشد که عامل آن گرما ميباشد. اين حالت پس از فعاليت شديد بدني ايجاد ميگردد. درمان آن خوراندن مايعات کافي همراه با اندکي نمک (به نسبت 4/1 قاشق چايخوري نمک در يک ليوان آب) به مصدوم و انجام حرکات کششي پس از آن ميباشد.

 

4. سنکوب گرما

اين حالت نوعي غش خفيف ميباشد که به علت فعاليت شديد در آب و هواي گرم ايجاد ميگردد. بدن در تلاش براي افزايش دفع گرما از بدن اقدام به منبسط ساختن عروق سطحي پوست ميکند اما هنگامي که اين مکانيسم بسرعت انجام ميگيرد سبب کاهش جريان خون به مغز گشته و حالت غش را ايجاد ميکند.

 

علايم:

سرگيجه، سردرد، افزايش ضربان قلب، حالت تهوع، استفراغ، غش و بي هوشي.

درمان آن مانند درمان گرمازدگي خفيف ميباشد.

 

5، عرق سوز

 

در اين حالت نواحي خاصي در بدن (معمولا نواحي پوشيده شده توسط لباس) دچار خارش و سوزش شديد ميگردد. اين حالت بيشتر در آب و هواي گرم و مرطوب و در افراد خردسال، داراي فعاليت شديد، بيماران بستري و تب دار مشاهده ميگردد. اين عارضه معمولا پس از چند روز بخودي خود بر طرف ميگردد. هنگامي که تعريق بدن افزايش مي يابد عرق به سلولهاي سطح پوست آسيب وارد ساخته و يک سد در مقابل خروج عرق ايجاد ميکند. بنابراين عرق در زير پوست به دام افتاده و تجمع مي يابد. در اين حالت برآمدگيهاي ريزي روي پوست ايجاد ميگردد. هنگامي که اين برآمدگيهاي جوش مانند ريز ميترکند محتويات عرق تخليه گشته و فرد احساس سوزش ميکند.

 

درمان:

هيچگاه از مواد کاهش دهنده تعريق و يا پودر بچه استفاده نکنيد اين عمل تنها علايم را تشديد ميکند. تنها از لوسيون کالامين (calamin) و يا کرم هيدروکورتيزون (hydrocortison 1%) استفاده کنيد.

 

اقدامات پيشگيرانه :

1، در تابستان و هواي گرم لباسهاي سبک، گشاد و با رنگ روشن به تن کنيد.

2، در طول روز آب کافي بنوشيد. 8 ليوان آب.

3، در حين هر نوع فعاليت بدني در فواصل زماني معين به استراحت بپردازيد.

4، خود را در برابر گرماي آفتاب با به سر گذاشتن کلاه و يا استفاده از چتر محافظت کنيد.

5، فعاليتهاي شديد خارج از منزل را در ساعاتي که هوا خنک تر ميباشد يعني پيش از 10 صبح و يا پس از 6 بعد از ظهر برنامه ريزي کنيد.

[/align]

لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

  • 8 ماه بعد...

بهترین داروی گرمازدگی

inn_t_lid.gifبهترین دارو برای رفع گرمازدگی دم کرده عناب و زرشک است که همراه با مقداری شکر میل میشود.

 

inn_b_lid.gif[align=justify]به گزارش برنا، صورت برافروخته، سردرد، بیحسی و قرمزی چشمها، خشکی دهان و زبان، خشکی بینی، تب به ویژه در نواحی شکم، گرگرفتگی کف دست و پا، خشکی گلو، احساس کمبود اکسیژن و نفس نفس زدن و تپش قلب از جمله علائم گرمازدگی است.

 

بنابراین گزراش، هنگام گرمازدگی زیاد رگهای سطحی بدن باز میشوند و تبخیر آب از سطح بدن به چند برابر افزایش پیدا میکند. در نتیجه املاح خون تقلیل یافته و قلب و مغز قدری ناراحت میشوند! طوری که گاهی ناراحتیهای قلبی و روانی عارض میشود.

 

همچنین وقتی انسان از یک محیط سرد یا ملایم وارد منطقه گرم سیر میشود، تقریبا 10 روز زمان میبرد تا بدن او بتواند با محیط جدید سازش کند و از همین رو برای جلوگیری از گرمازدگی ضمن اینکه لازم است در حد توان، خود را از گرما دور نگه دارد باید از آبی که حدود یک در هزار نمک طعام در آن موجود است میل کند تا به کم آبی مبتلا نگشته و مقداری نمک دفع شده از بدن نیز جبران شود. فرد تازمانی که به هوای گرم عادت کند باید فعالیت جسمی ملایمی داشته باشد و لباسهای گشاد کتانی بپوشد تا عرق به خوبی از آن خارج شود.

 

همچنین باید تغذیه کافی داشته باشند و از خوردن مشروبات الکلی بپرهیزند و از دخانیات نیز کمتر استفاده کند.

 

خستگی زیاد، گیجی، کم شدن آب بدن که عطش مفرط از علائم آن است، گاهی قطع عمل تعریق در پوست بدن و بروز اختلالهای روانی و پیدایش حال اغما و حتی سنگ کوب نیز حاصل گرمازدگی است.

 

برای رفع گرمازدگی بهتر است عناب را جوشانده و با کمی شکر به صورت خنک میل شود. همچنین خوردنیهای سرد و تر مانند گل بنفشه، خاکشیر، هندوانه و تخم خیارین(خیار کدو هندوانه خربزه) نیز توصیه میشود. البته بهترین دارو برای رفع گرمازدگی دم کرده عناب و زرشک است که همراه با مقداری شکر میل میشود.

 

منبع/ طب سنتی سینا نوشته سید مهدی خسروی و دکتر سید احمد علی خسروی

[/align]

لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

  تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

×
×
  • اضافه کردن...