رفتن به مطلب
لطفا جهت استفاده از تمام مطالب ثبت نام کنید ×
انجمن های دانش افزایی چرخک
لطفا جهت استفاده از تمام مطالب ثبت نام کنید

مشکلات معمول در دوران بارداری


ارسال های توصیه شده

مشکلات معمول در دوران بارداری

این مشکلات به طور معمول از هفته اول بارداری شروع می شوند و بیشتراز اینکه خطر آفرین باشند ناراحت کننده هستند. اکثر این مشکلات خاص سه ماهه اول بارداری بوده و بعداز گذراندن این سه ماهه برطرف خواهند شد. با ما باشید تا این مشکلات را بشناسیم و چگونگی رفع آنها را فرا بگیریم:

خستگی:

ممکن است حس کنید در طول روز به شدت دچار خستگی می شوید، بطوریکه انجام کارهای معمول روزانه برای شما دشوار می گردد. این حالت معمولا" نشانگر بیماری نیست بلکه روش طبیعی بدن برای تشویق به استراحت است. اگر این حالت برای مادر مشکل آفرین گردد باید با پزشک در میان گذاشته شود تا در بهبود این حالت کمک نماید.

ناراحتی صبحگاهی:

در حدود نیمی از زنان باردار در طی دوران بارداری به تهوع و استفراغ مبتلا می شوند. که البته بیشتر آنها حالت تهوع داشته و تعداد دیگر دچار استفراغ نیز می گردند. این حالت در هر زمان از روز یاشب می تواند ایجاد شود ولی اکثرا" در صبح ایجاد می گردد. علت این ناراحتی مربوط به تغییرات هورمونهایی است که در بدن مادر باردار جایگزین می شود. که البته هیجان و اضطراب نیز این حالت را بدتر می کند . در صورت خوش شانس بودن این ناراحتی این ناراحتی بعداز هفته 14 بارداری رفع خواهد شد.

در صورتیکه تهوع بعد از هفته 14 بارداری نیز ادامه داشت بطوریکه فرد قادر به خوردن هیچ نوع غذا یا آشامیدنی نباشد حتما" باید به پزشک مراجعه نمود.

چند توصیه بهداشتی زیر در اکثر مواقع در حل این مشکل بسیار کمک کننده هستند:

1- صبح ها قبل از برخواستن از رختخواب تکه ای غذای خشک مثل نان برشته خشک، کلوچه، بیسکویت و یا تکه ای سیب بخورید. و بعد از آن سعی کنید به آرامی از جا بلند شوید.

2- در طول روز مقدار غذای هر وعده راکم و در وعده های مکرر ( 5تا6وعده) غذا بخورید، پرخوری نکنید، وغذاها را سریع و باهوا نخورید.

3- بین وعده های غذایی بهتر است چیزی بیاشامید .

4- لباسهارا بدن کمر استفاده کنید.

5- هرچیزی که باعث ناراحتی و آشفتگی شما می شود مثل بوی صابون، عطر ویا غذا را از خود دور کنید.

6- شبها قبل از خواب فنجانی گندم و شیر بخورید.

7- اگر بوی هر نوع غذا به خصوص غذاهای سرخ کرده برای شما تهوع آور است بهتر است از غذاهای سرد و یا غذاهایی که نیاز به آناده سازی ندارند استفاده منید.

8- در صورت داشتن تهوع شدید، بطوریکه قادر به خوردن وآشامیدن نباشید حتما" در همان مراحل اولیه به پزشک مراجعه کنید.

9- هیچگاه معده خود را خالی نگذارید.

10-با احساس حالت تهوع به روی یک صندلی نشسته و کمر خودرا خم کنید، بطوریکه سرتان در بین پاها قرار گیرد، این وضعیت در رفع حالت تهوع کمک می کند.

11- استفاده از زنجبیل تازه در هنگام آماده سازی غذا برای رفع حالت تهوع در دوران بارداری بسیار کمک کننده است. البته زنجبیل را می توان به اشکال دیگر مثل چای زنجبیل، اسانس، بیسکویت و کیک های حاوی ان ، نیز استفاده نمود.

نوشیدن چای زنجبیل در برطرف کردن حالت تهوع زنان بار دار بسیار مؤثر تر است. برای تهیه یک فنجان از این چای مقدار یک بند انگشت از زنجبیل تازه را پوست کنده و خرد نمایید و بر روی آن مقداری شکر بریزید. حال مقداری آب جوش روی این مخلوط ریخته و پنج دقیقه بع چای آماده شده را میل نمایید.

مشکلات ادراری:

در اوایل و اواخر بارداری تحت تاثیر هورمون پروژسترون و فشار رحم بر روی مثانه این حالت ایجاد می شود . تکرر ادرار گاهی سبب مختل شدن خواب شبانه می گردد. براین اساس باید سعی گردد تا شبها مصرف مایعات محدود شود. و باید از سرپا ایستادن به مدت طولانی خودداری گردد.

خونریزی از لثه ها:

این مشکل بر اثر پرخونی لثه ها در این دوران ایجاد می شود البته این حالت گاهی می تواند نشانه ای از عفونت لثه ( ژنژیویت) باشد برای رفع این حالت اگر در هنگام مسواک زدن دچار خونریزی می شوید از مسواکی با سر کوچک و نرم استفاده کنید. و برای رفع التهاب لثه ها می توان در روز چند بار با آب نمک رقیق قرقره نمود.

گر گرفتگی:

در طی دوران بارداری ممکن است بینی به علت پرخ.نی به کرات حالت گرفتگی پیدا کند. این حالت مخصوصا" هنگام برخواستن از خواب ایجاد می شود، برای رفع این حالت از قطره بینی و یا داروی سرماخوردگی استفاده نکنید ، گاهی استفاده از آب نمک رقیق برای رفع این خالت مؤثر است این حالت بعد از تولد کودک رفع می شود.

یبوست:

این مشکل تحت اثر هورمون پروژسترون ، نفخ شکم و یا کمبود ذخائر آهن ایجاد می شود. بهترین روش درمانی استفاده از رژیم غذایی پرفیبر، نان گندم سبوس دار، سبوس، میوه های تازه، سبزیجات، نوشیدن زیاد آب،شیر وآب میوه است. همچنین نوشیدن 2 تا3 لیوان آب در صبح هنگام بصورت ناشتا کمک مؤثری در رفع این مشکل می نماید. ورزش نیز در حل این مشکل کمک می نماید.

گرفتگی عضلات:

این وضعیت ممکن است بر اثر کاهش گردش خون ، کمبودنمک در رژیم غذایی، کاهش کلسیم خون، ویا سایر ویتامین ها باشد. برای رفع این حالت می توان از رژیم غذایی غنی از کلسیم،و میوه جات که منبعی مهم از ویتامینها هستند استفاده نمود. پزشکان در اکثر اوقات برای رفع این حالت ، کلسیم دارویی و ویتامین تجویز می نمایند. این مشکل گرفتگی بیشتر اوقات در پاها ایجاد می شود . اگر گرفتگی عضلات پا زیاد باشد باید سعی شود قدم زده و عضلات ساق پا را به وسیله حرکات ورزشی تحت کشش قرار داد. اگر این حالت بیشتر شبها پیش می آید باید هر شب قبل از رفتن به رختخواب قدم زده و این حرکات ورزشی را انجام داد تا سبب تسریع گردش خون در پاها گردد.

عفونت مثانه:

معمولا" 10% زنان باردار در طی بارداری دچار عفونت ادراری می شوند که اکثرا" این عفونت، تنها عفونت مثانه است. در بعضی از افراد این عفونت بدون علامت بوده ودر زمان دادن آزمایش ادراری کشف می شود. در سایر حالات نشانه های این بیماری بصورت تکرر ادرار، سوزش ادرار، در در هنگام خروج ادرار، و درد زیر شکمی است. این عفونت در طی این دوران به راحتی با استفاده از آنتی بیوتیک های مجاز زیر نظر پزشک درمان می شود. و توصیه ما به شمااین است که با داشتن این علائم حتما" در صدد درمان آن باشید ، زیرا بیمارانی که این عفونت را درمان نمی کنند20 تا40% در معرض ابتلا به عفونت کلیه که عفونت خطرناکی است قرار می گیرند.به طوریکه بیماری کلیه در ماههای اخر بارداری می تواند منجر به زایمان زودرس شود. علایم عفونت کلیه علاوه بر علایم عفونت مثانه شامل ، تب، ادرار خونی ، تهوع و استفراغ وکمردرد شدیداست که با مشاهده این علایم باید هرچه سریعتر به پزشک مراجعه کرد.

توصیه های بهداشتی جهت بهبود این علایم عبارتند از:

1- نوشیدن مقدار زیاد آب و آب میوه ، بهتر است از مصرف چای وقهوه خود داری کرده و به جای آن آب مرکبات و عصاره جو استفاده کنید.

 

2- از لباسهای زیر نخی استفاده کنید و از پوشیدن لباسهای تنگ مثل گن خودداری نمایید.

3- در هنگام ادرار کردن به طرف جلو خم شوید، این کار باعث می شود مثانه کاملا" تخلیه گردد . اگرفرد دچار احتباس اداراری است باید صبر کرده و 5 دقیقه بعد مجددا" ادرارنماید.

ضعف،گیجی وغش

این وضعیت در اوایل واواخربارداری براثر کمبود جریان خون مغز و به دنبال ایستادن به مدت طولانی و جمع شدن خون در اندام تحتانی پیش می اید. که در این حالت کاهش فشار خون رخ میدهد. عوامل دیگر عبارتند از کاهش مقدار آهن خون وشل شدگی عروق خونی. جهت رفع این حالت از ماندن در اتاقهای دلگیر به مدت طولانی، محیط گرم و آلوده دوری کنید. غذاها را در وعده های مکرر وبه مقدار کم بخورید. از پوشیدن لباسهای تنگ و خوابیدن به پشت خودداری کنید وسعی کنید به پهلو بخوابید. واز نظر کمبود آهن خود را چک کنید.

اگر احساس غش کردن کردید به سرعت به داخل هوای تمیز بروید ، بند لباسهایتان را باز کرده و بنشینید و یا در حالت بهتر دراز بکشید و پاهایتان را بلند کنید وزیر سرتان را صاف کنید.

از حمام داغ ، نشستن در هوای آلوده به دود سیگار وسریع برخاستن از جایتان خود داری کنید. و به جای آن پس از برخاستن از خواب مدتی در لبه تخت نشسته و سپس به آرامی بلند شوید. هرگاه گیجی وغش همراه با اختلال بینایی بود، حتما" هرچه سریعتر به پزشک مراجعه نمایید.

نفخ شکم

این حالت بر اثر بلعیدن هوا و شل شدن عضلات روده ای پیش می آید، گاه خوردن غذاهایی مانند نخود، لوبیا، لپه، پیاز، غذاهای سرخ کردنی نیز می تواند باعث نفخ شود، برای رفع این مشکل از تند خوردن غذاها ، پرخوری، وخوردن غذاهای نفخ آور خود داری نمایید.

سردرد

ممکن است در طی این دوران گاه گاهی دچار سردرد شوید، برای رفع این وضعیت از هیچ نوع دارویی استفاده نکنید. و به جای آن از استراحت ، روش های شل سازی و ماساژ گیجگاههای خود استفاده کنید. دوش های متناوب با آب گرم و آب سرد نیز کمک کننده است البته مراقب باشید سرما نخورید .

اگر سردردتان به طور مکرر و همراه با اختلال بینایی بود فورا" به پزشک اطلاع دهید زیرا این وضعیت می تواند نشانه بالا رفتن فشار خون باشد.

لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

  تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

×
×
  • اضافه کردن...