رفتن به مطلب
لطفا جهت استفاده از تمام مطالب ثبت نام کنید ×
انجمن های دانش افزایی چرخک
لطفا جهت استفاده از تمام مطالب ثبت نام کنید

ضبط ديسک در نسخه هاي مختلف ويندوز


irsalam

ارسال های توصیه شده

ضبط ديسک در نسخه هاي مختلف ويندوز

 

سيستم عامل ويندوز قادر است اطلاعات را بدون نياز به هر گونه نرم افزار اضافي بر روي انواع مختلف، ديسک ضبط کند. ما در اين مقاله به شما نشان خواهيم داد که چطور اين کار را انجام دهيد.

ضبط ديسک ها يا فرآيند کپي کردن فايل ها از درايو ديسک سخت شما به CDيا DVD قابل ضبط، اکنون به يک روال عادي تبديل شده است که سه نسخه اخير ويندوز از پشتيباني توکار آن برخوردارند. صرفنظر از اين که ويندوز اکس پي، ويستا و يا ويندوز 7 استفاده مي کنيد، فرصت ايجاد کپي هاي پشتيبان از مهم ترين اسناد خود را بدون نياز به نرم افزارهاي طرف ثالث در اختيار خواهيد داشت. پشتيباني ويندوز اکس پي از ضبط ديسک هاي اپتيکال نسبتاً ابتدايي است، اما کاربران ويندوز ويستا گزينه ضبط اطلاعات بر روي DVD را نيز در اختيار دارند.

ويندوز 7 از نوشتن اطلاعات روي هر دو گروه ديسک هاي CDو DVD قابل ضبط پشتيباني مي کند و در عين حال توانايي انتقال ايميج هاي ديسک ISO به رسانه قابل ضبط را دارد. براي آشنايي با گزينه هاي قابل دسترس در نسخه ويندوز خود اين مقاله را دنبال کنيد.

1. نکته

در ميان تمام نسخه هاي متنوع ويندوز، اکس پي محدود ترين پشتيباني توکار براي ضبط ديسک هاي اپتيکال را فراهم مي کند. با اين حال، به شرط آن که يک درايو CD/DVD-Burnerرا روي کامپيوتر خود نصب کرده باشيد، مي توانيد از داخل ويندوز اکس پي به ضبط اطلاعات بر روي CD بپردازيد، بدون آنکه به نرم افزار اضافي نياز داشته باشيد. براي بررسي فعال بودن اين ويژگي، MY Computer را از منوي Start باز کرده، بر روي آيکني که درايو CD/DVD-Burner شما را نشان مي دهد کليک راست کرده و سپس گزينه Properties را انتخاب کنيد. در جعبه محاوره اي که باز مي شود به زبانه Recording رفته و مطمئن شويد که گزينه Enable CD Recording on this drive انتخاب شده است، شما مي توانيد از منوي dropdown دوم براي انتخاب سرعت ضبط اطلاعات بر روي ديسک ها و يا اين که پس از اتمام فرآيند ضبط به طور خودکار از درايو خارج شوند، استفاده کنيد.

242829%20%281%29.JPG

2. نکته

روش هاي متعددي براي آغاز فرآيند ايجاد يک CD در ويندوز اکس پي وجود دارد که قرار دادن يک ديسک خام در داخل درايو آسان ترين آن هاست. با اين فرض که تنظيمات ويندوز شما تغيير نکرده باشد، پس از ورود ديسک يک جعبه محاوره اي ظاهر خواهد شد که فهرستي از گزينه ها را در اختيارتان قرار مي دهد. گزينه Open Writable CD folder Windows Explorerرا انتخاب کرده و سپس بر روي OK کليک کنيد. به اين ترتيب يک پنجره فولدر خالي بازخواهد شد و شما مي توانيد هر فايلي را که مي خواهيد به ديسک کپي شود را به داخل اين فولدر درگ کنيد. بايد اين نکته مهم را به ياد داشته باشيد که ديسک هاي CD قابل ضبط داراي ظرفيتي معادل 650 يا 700 مگابايت هستند، بنابراين مطمئن شويد که حجم فايل هاي اضافه شده به فولدر جديد از اين اندازه بزرگتر نيست. در غير اين صورت، امکان ايجاد CD وجود نخواهد داشت.

242829%20%282%29.JPG

3. نکته

روش بعدي براي کپي کردن فايل ها به يک CD در ويندوز اکس پي، انتخاب آن ها در داخل فولدرهاي فعلي (نگهداشتن کليد Ctrl و کليک چپ بر روي فايل هاي مورد نظر براي انتخاب چند فايل به طور همزمان) است. پس از انتخاب فايل ها، کليد Ctrl را رها کرده و بر روي يکي از فايل هاي انتخاب شده کليک راست کنيد. از منويي که ظاهر مي شود، بر روي گزينه Send to کليک کرده و چند ثانيه منتظر بمانيد تا يک منوي فرعي باز شود. سپس روي ورودي مربوط به درايو CD-Writer خود کليک کنيد. حالا يک آيکن در System Tray ظاهر خواهد شد که نشان مي دهد فايل ها آماده کپي به ديسک هستند، روي اين آيکن کليک کرده و سپس در بخش CD Writing Tasksدر پانل سمت چپ اکسپلورر ويندوز روي لينک Write these files to CD کليک کنيد.

242829%20%283%29.JPG

4. نکته

صرف نظر از شيوه اي که براي اضافه کردن فايل ها به يک ديسک انتخاب کرده ايد، ويزارد CD Writing ظاهر خواهد شد. به طور پيش فرض، CD بر اساس تاريخ جاري ليبل گذاري خواهد شد که اگر سرگرم ايجاد يک کپي پشتيبان از فايل هاي خود باشيد، ايده آل خواهد بود. ولي مي توانيد اين ليبل را براي شرايط ديگر تغيير دهيد. پس از وارد کردن ليبل مناسب، بر روي Next کليک کنيد تا فرآيند ضبط اطلاعات آغاز شود. در اينجا يک تأخير کوتاه براي آماده سازي ديسک وجود خواهد داشت و سپس فايل هاي انتخاب شده به CD کپي مي شوند. اگر گزينه بسته شدن ويزارد ديسک پس از اتمام ضبط اطلاعات انتخاب نشده باشد، پس از ايجاد شدن ديسک گزينه اي براي ايجاد يک ديسک ديگر با استفاده از همان فايل ها نمايش داده خواهد شد. اگر مايل به ايجاد يک کپي ثانويه از ديسک هستيد، گزينه مربوطه را فعال کرده و سپس بر روي گزينه Finish کليک کنيد.

242829%20%284%29.JPG

5. نکته

ويندوز اکس پي حاوي برنامه Windows Movie Maker است که مي توانيد از آن براي ايجاد ويديوها و نمايش هاي اسلايد از عکس ها و کليپ هاي ويديويي خود استفاده کنيد. پس از آن که کارتان در اين برنامه به اتمام رسيد، مي توانيد نتيجه آن را بر روي يک CD ضبط کرده و به هر شخصي که بخواهيد هديه بدهيد تا فضاي درايو ديسک سخت خود را آزاد کنيد. مطمئن شويد که يک CD خام را داخل درايو قرار داده ايد، گزينه Finish Movie را در پانل Movie Tasks انتخاب کرده و سپس بر روي Save to CD کليک کنيد. يک نام را براي خود ويديو و يک نام را براي CD وارد کرده، روي Next کليک کرده ،گزينه (Best fit for recordable CD Recommended)را انتخاب و دوباره روي Next کليک کنيد. به اين ترتيب Windows Movie Maker ويديو را پيش از ضبط آن روي ديسک، به فرمت مورد نياز تبديل خواهد کرد.

242829%20%285%29.JPG

6. نکته

ضبط ديسک اپتيکال در ويندوز ويستا شباهت بسيار زيادي با ويندوز اکس پي دارد، اما در عين حال از اين مزيت برخوردار است که علاوه برCD امکان ايجاد ديسک هاي DVD را نيز خواهيد داشت. درايو Disc-Burner نصب شده در کامپيوتر شما بايد به طور خودکار به عنوان يک درايو قابل ضبط شناسايي شده باشد، اما بد نيست بررسي کنيد که امکانات ضبط ديسک بر روي درايو مورد نظر فعال است. براي اين منظور Computer را از منويStart بازکرده، بر روي آيکني که درايو CD/DVD-Writer شما را نشان مي دهد کليک راست و سپس گزينه Properties را انتخاب کنيد. به زبانه Recording رفته، مطمئن شويد که درايو شما در اولين منوي dropdown انتخاب شده است و سپس روي OK کليک کنيد. يک ديسک CDيا DVD خام را داخل درايو قرار داده و سپس در منوي AtuoPlay روي گزينه Burn files to disc کليک کنيد.

242829%20%286%29.JPG

7. نکته

ويستا به شما امکان مي دهد که ديسک ها را در دو فرمت متفاوت ضبط کنيد: Live File Systemو Mastered. فرمت Live File System به يک ديسک قابل ضبط امکان مي دهد که همانند يک درايو Flash USB مورد استفاده قرار گيرد، بنابراين شما مي توانيد فايل ها را مستقيماً از درايو ديسک سخت خود به ديسک کپي کرده و سپس فايل هاي بيشتري را هر وقت که نياز باشد به آن ها اضافه کنيد. از سوي ديگر، ايجاد ديسک هاي Mastered مستلزم آن است که تمام فايل ها در يک مرحله روي ديسک ضبط شوند و امکان اضافه کردن فايل هاي بيشتر به آن ها نيز وجود نخواهد داشت. ديسک هاي Mastered عموماً سازگاري بهتري را فراهم مي کنند و براي ديسک ها مناسب تر هستند که بر روي کامپيوترهاي مختلف مورد استفاده قرار مي گيرند. پس از انتخاب فايل ها براي کپي به ديسک، روي کليد پيکاني که با برچسب Show formatting options مشخص شده است کليک کرده، يکي از دو گزينهLive File Systemيا Mastered را انتخاب و سپس روي Next کليک کنيد.

242829%20%287%29.JPG

8. نکته

اگر فرمت Live File System را انتخاب کرده باشيد، يک وقفه کو

لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

  تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

×
×
  • اضافه کردن...