رفتن به مطلب
لطفا جهت استفاده از تمام مطالب ثبت نام کنید ×
انجمن های دانش افزایی چرخک
لطفا جهت استفاده از تمام مطالب ثبت نام کنید

همه چیز در مورد فرمت فایل ها در رایانه


ارسال های توصیه شده

جی پی ئی جی

 

 

جی پی ئی جی (JPEG) نام یک استاندارد متداول در رایانه، برای فشرده سازی ازدست دهندهٔ پرونده های گرافیکی است. این نام برای سادگی بصورت جِیپِگ نیز خوانده میشود.

این نام کوتاه شدهٔ «گروه مشترک کارشناسان گرافیک» (به انگلیسی: Joint Photographic Experts Group) است، که نام گروهی است که این استاندارد را تعریف کردند.

 

 

 

 

قالب جیپگ

 

[align=justify]استاندارد جیپگ مشخص کنندهٔ کُدگذاریهایی است که تعیین میکند یک تصویر چگونه به جریانی از بایتها فشردهسازی میگردد، و چگونه میتوان آنها را دوباره به حالت تصویری و قالب اولیه بازگرداند. از این روش فشرده سازی معمولاً با عنوان فشرده سازی ضایعاتی نام برده میشود. در روش فوق برخی از ویژگیهای دیداری در طی فرایند از بین رفته و نمیتوانند مجددا بازیابی شوند اگرچه نوساناتی در خط پایهٔ استاندارد جیپگ وجود دارد که فاقد تلفات میباشند.

قالب جیپگ پیشرفته و در هم پیچیدهٔ دیگری وجود دارد که در ان دادهها در گذرگاههای چند گانهٔ اجزا بالا متراکم میشوند. این قالب، مناسب جهت تصاویر بزرگی است که در حال دانلود با خطوط ارتباطی کم سرعت نمایش داده میشوند و به انها اجازهٔ پیشنمایش مناسب بعد از دریافت تنها بخشی از دادهها را میدهد. فایلهای تصویری که در آنها از فشردهسازی جیپگ استفاده میشود معمولاً فایلهای JPEG نامیده میشوند. اکثر برنامههای نرمافزاری ویرایش تصاویر که با یک فایل جیپگ نوشته میشوند در واقع به ایجاد یک فایل در قالب JFIF میپردازند. قالب JPEG/JFIF پرکاربردترین قالب جهت ذخیره و انتقال تصاویر بر روی وب هستند. به این دلیل قالب JPEG/JFIF بهتر از قالب گیف میباشد. همچنین قالب JPEG/JFIF نسبت به قالب پیانجی که برای تولید فایلهای تصویری بزرگتر مورد استفاده قرار میگیرد ارجح میباشد.

[/align]

 

دو اصل مهم جیپگ

 

 

 • اطلاعات مفید تصویر در یک محدوده کوچک خیلی ملایم تغییر میکند، یعنی غیر عادی است اگر در یک محدوده کوچک تفاوت رنگی فاحش و جود داشته باشد.
 • قدرت تفکیک دید انسان در تصاویر خاکستری بیشتر است یعنی چشم به روشنایی و تیرگی حساستر است تا به رنگ.

 

از بین رفتن دادهها

 

هنگامی که تصویر تنها برای نمایش بکار میرود، از بین رفتن دادهها در اثر فشردهسازی جیپگ قابل چشمپوشی است اما زمانی که تصویر متعاقباً برای پردازش استفاده شود، آرتیفکتهای تصویر ممکن است در اثر فشردهسازی جیپگ تا حد غیرقابل قبولی افزایش یابد. یک نمونه از چنین تاثیراتی در تصاویر زیر مشاهده میشود.

 

100px-Lossless-circle.png 100px-Lossy-circle.jpg

بدون اتلاف با اتلاف

 

پس از پردازش با آشکارساز لبه کنی

 

100px-Lossless-circle-canny.png 100px-Lossy-circle-canny.png

بدون اتلاف با اتلاف

 

لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

جیف [۱][۲] (GIF) پسوند سه حرفی و مشخص کنندهٔ بافت پروندههای گرافیکی ثابت یا متحرک است. این نام کوتاه شده Graphics Interchange Format (قالب مبادلهٔ گرافیک) است. این قالب گرافیکی توسط شرکت کامپیوسرو معرفی شد و امروزه به طور گسترده برای تصاویر منتشر شده در وب به کار میرود.

منابع

 

 

 1. تلفظ صحیح در ویکیپدیای انگلیسی http://en.wikipedia.org/wiki/Graphics_Interchange_Format#Pronunciation
 2. The GIF Pronunciation Page The Gif Pronunciation Page

لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

ام پی تری

 

 

تاریخچه

 

فرمت ام پی تری (به انگلیسی: MP3) از روی پروژهای که در سال ۱۹۸۲ با مدیریت پروفسور موسمن و گروهی در کنار کارل هاینز برندنبورگ در مؤسسهٔ تحقیقاتی فرانهوفر ارلانگن و دانشگاه نورنبرگ ارلانگن توسعه پیدا کرد. شرکتهای ای تی اند تی و تامسون این پروژه را پشتیبانی کردند. در سال ۱۹۹۲ این فرمت به عنوان فرمت استاندارد صدا بهام پگ اضافه شد. اجرای این فرمت روی کامپیوترهای شخصی از اوایل ۱۹۹۰ امکان پذیر شد. به علت نوع فشرده سازی امکان پخش این فرمت صدا روی خطوط دی اس ال و اینترنت نیز به راحتی امکان پذیر است. با ظهور نپستر و شبکه های پی تو پی این فرمت خودش را بیشتر از همه گسترش داد. در سال ۱۹۹۸، امکان پخش پرتابل فایلهای صوتی ام پی تری با دستگاههای ام پی تری پلیر ممکن شد.

 

ویژگی ها

 

فرمت ام پی ۳، یک سیستم متراکم و فشردهای برای موسیقی است که باعث کاهش تعداد بایتهای موجود در یک آهنگ، به بهای اندکی افت در کیفیت صدای آن میشود. هدف آن فشردهکردن کیفیت آهنگ سیدی بدون از دست دادن کیفیت صدای آن میباشد. با یک ام پی ۳، ۳۲ مگابایت آهنگ موجود روی یک سیدی به ۳ مگابایت فشرده میشود. اینکار باعث میشود که یک آهنگ را در عرض چند دقیقه دان لود کنید و همچنین میتوانید صدها آهنگ را در سخت دیسک کامپیوترتان ذخیره کنید. این فرمت، محبوبترین فرمت برای فایلهای موزیک محسوب میشود. در واقع mp۳ موفقترین فرمت از خانواده Mpeg میباشد. Mpeg فرمتی بود که برای فشرده سازی صدا و تصویر توسط گروهی از محققین ایجاد شد. این گروه که با نام Motion Picture Experts Group فعالیت میکردند، پس از اختراع این فرمت، نام خود را بر آن نهادند. (Mpeg در واقع از حروف اول همین عبارت تشکیل شدهاست). پس از ایجاد این فرمت که Mpg نیز خوانده میشد، فرمتهای دیگری از این خانواده هم ارائه شد، از آن جمله:. mpa، mp۱،mp۲،mp۳ از این میان mp۳ بیش از بقیه کارائی داشت و بیشتر مورد استقبال قرار گرفت. دلیل عمده موفقیت آن نیز این بود که در این فرمت، فایلهای صوتی بسیار فشرده و کم حجم میشوند، با این فرمت ما میتوانیم حجم بیشتری از موسیقی را روی CD ذخیره کنیم (حدود ۱۲ ساعت موسیقی روی هر CD) و همچنین زمان دریافت موسیقی از اینترنت نیز کاهش مییابد. mp۳ در ویندوز ۹۵ و اولین نسخههای ویندوز ۹۸ پشتیبانی نمیشد. ولی در ویندوزهای بعدی، فرمت mp۳ بهعنوان یکی از فرمتهای پیش فرض گنجانده شدهاست.

mp۳ یک فرمت فشرده سازی Lossy میباشد. به این معنی که برای فشرده تر کردن حجم دادهها، مقداری از آنها حذف میشود. البته دادههای حذف شده، دادههایی هستند که گوش انسان قادر به شنیدن آنها نیست. در نتیجه کیفیت صدا بدون تغییر باقی میماند. کیفیت استاندارد mp۳ ۱؛ ۱۲۸ کیلو بیت در هر ثانیه (Kbit/s) میباشد. اگر یک سی دی صوتی را با این کیفیت فشرده کنیم، حجم فایل تقریباً ۱/۱۲ خواهد شد.

منبع

 

 

 1. "Happy Birthday MP3!". Fraunhofer IIS. 2005-07-12. http://www.iis.fraunhofer.de/EN/pr/Presse/pressemitteilungen_2005/20050712_PM_MP3.jsp. Retrieved 2010-07-18.
 2. "The audio/mpeg Media Type - RFC 3003". IETF. November 2000. RFC 3003 - The audio/mpeg Media Type. Retrieved 2009-12-07.
 3. "MIME Type Registration of RTP Payload Formats - RFC 3555". IETF. July 2003. RFC 3555 - MIME Type Registration of RTP Payload Formats. Retrieved 2009-12-07.
 4. "A More Loss-Tolerant RTP Payload Format for MP3 Audio - RFC 5219". IETF. February 2008. RFC 5219 - A More Loss-Tolerant RTP Payload Format for MP3 Audio. Retrieved 2009-12-07.
 5. ۵٫۰ ۵٫۱ "ISO/IEC 11172-3:1993 - Information technology -- Coding of moving pictures and associated audio for digital storage media at up to about 1,5 Mbit/s -- Part 3: Audio". ISO. 1993. ISO/IEC 11172-3:1993 - Information technology -- Coding of moving pictures and associated audio for digital storage media at up to about 1,5 Mbit/s -- Part 3: Audio. Retrieved 2010-07-14.
 6. "ISO/IEC 13818-3:1995 - Information technology -- Generic coding of moving pictures and associated audio information -- Part 3: Audio". ISO. 1995. ISO/IEC 13818-3:1995 - Information technology -- Generic coding of moving pictures and associated audio information -- Part 3: Audio. Retrieved 2010-07-14.

لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

گرافیک قابل حمل در شبکهها

 

 

گرافیک قابل حمل در شبکهها PNG 240px-PNG_transparency_demonstration_1.png

 

240px-PNG_transparency_demonstration_2.png

 

یک تصویر پیانجی با کانال شفافیت ۸بیتی (بالا). همان تصویر بر روی پسزمینهٔ شطرنجی قرار گرفته (پایین) که معمولاً این روش در برنامههای گرافیکی استفاده میشود. پسوند فایل .png گونه مدیای اینترنتی image/png کد گونه PNGf

PNG

شناسه شکل همسان فایل.png توسعهدهنده گروه توسعهدهندهٔ پیانجی (بخشیدهشده به W3C) گونهٔ فایل گونهٔ تصویری بیتمپ بیاتلاف توسعهیافته به APNG، JNG و MNG استاندارد(ها) ایزو ۱۵۹۴۸، IETF آرافسی ۲۰۸۳ گرافیک قابل حمل در شبکهها یا پینگ (Portable network graphics - PNG) قالبیست پیکسلی (در مقابل برداری) برای تصاویر که تکنیکهای فشردهسازی بیاتلاف دادهها را به خدمت میگیرد.

لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

گرافیک قابل حمل در شبکهها

 

 

گرافیک قابل حمل در شبکهها PNG 240px-PNG_transparency_demonstration_1.png

 

240px-PNG_transparency_demonstration_2.png

 

یک تصویر پیانجی با کانال شفافیت ۸بیتی (بالا). همان تصویر بر روی پسزمینهٔ شطرنجی قرار گرفته (پایین) که معمولاً این روش در برنامههای گرافیکی استفاده میشود. پسوند فایل .png گونه مدیای اینترنتی image/png کد گونه PNGf

PNG

شناسه شکل همسان فایل.png توسعهدهنده گروه توسعهدهندهٔ پیانجی (بخشیدهشده به W3C) گونهٔ فایل گونهٔ تصویری بیتمپ بیاتلاف توسعهیافته به APNG، JNG و MNG استاندارد(ها) ایزو ۱۵۹۴۸، IETF آرافسی ۲۰۸۳ گرافیک قابل حمل در شبکهها یا پینگ (Portable network graphics - PNG) قالبیست پیکسلی (در مقابل برداری) برای تصاویر که تکنیکهای فشردهسازی بیاتلاف دادهها را به خدمت میگیرد.

لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

 • 1 سال بعد...

PNG یا Portable Network Graphics

این فرمت که «پینگ» تلفظ می شود برای جایگزینی فرمت GIF معرفی شده است. این فرمت از ۲۵۴ سطح شفافیت (Transparency) پشتیبانی می کند در حالی که GIF فقط یک حد یا سطح شفافیت (ترنسپرنت کامل) را ممکن می کند.

علاوه بر این، فشرده سازی بهتری نسبت به GIF دارد و عمق رنگی برابر ۴۸bpp را ممکن می کنند و کنترل بیشتری بر روی Brightness عکس ایجاد می کند. این فایل ها نیز مانند فایل های GIF خاصیت Interlacing را دارا هستند.

01.png

 

RAW مانند MRW, NEF, CR2, CRW, PTX, PEF, SRF, ARW

همان طور که مشخص است، فایل های RAW می توانند دارای فرمت های گوناگونی باشند که این فرمت ها در ادامه و در بخش عکاسی RAW مورد بررسی قرار می گیرند.

 

PSD

مانند فرمت TIF، از فرمت های مناسب برای ادیت و ویرایش تصویر در زمان استفاده از برنامه Photoshop است. این فرمت قابلیت ثبت تمام جلوه های ادیت در فتوشاپ مانند لایه ها و بالاترین عمق رنگ ها را داراست.

با توجه به اینکه کلیه جلوه ها در این فرمت ثبت شده و به این دلیل که این فرمت از جمله فرمت های Lossless است، این طبیعی است که حجم بزرگتری نسبت به فایل های JPG دارند. این فرمت برای ثبت فایل اصلی و مرجع و همچنین فایلی که می خواهیم ادیت و ویرایش شود، مناسب هستند.

از معایب این فرمت این است که باز کردن و اجرای آن فقط در دستگاه هایی ممکن است که مجهز به برنامه هایی است که با این فرمت همخوانی دارند، مانند برخی از محصولات شرکت Adobe مثل Photoshop. لذا برای ارائه، بهتر است فایل به فرمت هایی تبدیل شود که قابل بازگشایی در اکثر دستگاه ها باشند مانند TIF یا JPG.

 

PSB

یک فرمت دیگر فتوشاپی است برای عکس های خیلی بزرگ (ابعاد بالاتر از ۳۰۰.۰۰۰ در ۳۰۰.۰۰۰ پیکسل)

 

PIC

این فرمت نیز برای ادیت فایل در سیستم های مکینتاش طراحی شده و به صورت استانداردی در سیستم عامل مکینتاش درآمده است.

 

BMP

این قالب توسط Windows معرفی شده و برای ادیت و نمایش عکس مناسب است. از ویژگی های این قالب این است که به صورت Device Independent طراحی شده است و به این معناست که اطلاعات رنگی پیکسل ها را به طور مستقل از شیوه نمایش و نوع نمایشگر، در خود ذخیره کرده و به Windows اجازه می دهد این فایل ها را در هر دستگاهی، نمایش دهد.

لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

  تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

×
×
 • اضافه کردن...