رفتن به مطلب
لطفا جهت استفاده از تمام مطالب ثبت نام کنید ×
انجمن های دانش افزایی چرخک
لطفا جهت استفاده از تمام مطالب ثبت نام کنید

ارسال های توصیه شده

آشنایی با فتوشاپ

 

انواع گرافیک

Untitled-1.jpg

گرافیک کامپیوتر به دو دسته تقسیم می شود که عبارتند از گرافیک Bitmap و گرافیک Vector یا برداری .

 

گرافیک کامپیوتری به دو دسته اصلی تقسیم می شود : 1- گرافیک تصویری یا پیکسلی (Bitmap) :

گرافیک bitmap از نظر تکنیکی، گرافیک راستری (raster) نامیده می شود. این نوع گرافیک از پیکسل های به رنگهای مختلف برای تشکیل تصویر ها استفاده می کند. در این نوع گرافیک، هر پیکسل متعلق به محل مخصوص بوده و دارای مقدار رنگ مشخص می باشد. در هنگام کار با تصاویر bitmap موضوع یا اشکال ویرایش نمیشوند بلکه پیکسل ها وبرایش می شود. تصاویر bitmap یکی از بهترین روشها برای نشان دادن تصاویر از قبیل عکس ها یا نقاشی های دیجیتالی میباشد. زیرا این نوع تصاویر باید بسیار دقیق از نظر سایه ها و رنگ، درجه بندی شوند و این سیستم بسیار مناسب است .

تصاویرbitmap دارای رزولوشین (Resolution) هستند. رزولوشن تعداد پیکسل در اینچ می باشد. رزولوشن به صورت تعداد پیکسل های یک تصویر تعریف می شود و با مقیاس DPI سنجیده میشود. در تصاویر هرچه تعداد پیکسل ها بیشتر باشد کیفیت و وضوحیت آن تصویر بالاتر است. نشان دادن تصویر با یک تعداد پیکسل محدود باعث از بین رفتن کیفیت و برخی از جزئیات و پدیدار شدن ناهمواریها در هنگام بزرگ کردن تصاویر بر روی صفه نمایش می گردد. همچنین باعث از بین رفتن برخی از جزئیات و پدیدار شدن ناهمواریها در هنگام چاپ کرن خواهد گردید. اشکال این نوع از گرافیک این است که زمانی که عکس یا اثر گرافیکی را کوچک کنید و آن را ذخیره کنید دیگر به حالت اول بر نمیگردد. و دیگر کیفیت و وضوح اولیه خود را بدست نمیآورد .

2- گرافیک برداری (Vector) :

گرافیک برداری از خطها و منحنی ها تشکیل می شود که این خطها و منحنی ها توسط بردار های ریاضی تعریف می شوند. بردار ها یک تصویر را بر اساس مشخصات هندسی آن تعریف می کنند. طول و عرض شکلی که کشیده شده (Object) بر اساس مختصاتی بر محورهای X وY حرکت میکند. برای مثال یک تایر بایسکل در گرافیک برداری از دایره های رسم شده با مرکز مشخص که در مکانهای خاص قرار گرفته اند و با رنگهای تعیین شده رنگ شده اند، تشکیل شده است. شما می توانید بدون اینکه کیفیت گرافیک را از دست بدهید تایر را انتقال دهید، تغییر اندازه بدهید یا رنگ آن را تغییر دهید .

گرافیک های برداری دارای رزولوشن یا کیفیتی هستند و آنها می توانند در هر رزولوشن و در هر اندازه ای بزرگ شوند بدون اینکه جزئیات یا کیفیت و وضوحیت تصویر را از دست بدهند. در نتیجه گرافیک های برداری بهترین انتخاب برای گرافیکهایی هستند که باید در اندازه های مختلف ظاهر شوند .

جهت ایجاد تصاویر با کیفیت بالا ، درک اینکه چگونه پیکسل تصویر اندازه گیری و نمایش داده می شود مهم است.برای مثال یک مانیتور 15 اینچی به صوت معمولی دارای 800 پیکسل در افق و 600 پیکسل در عمود می باشد .با تغییر تنظیم مانیتور بزرگ به 1024×768 پیکسل تصویر در اندازه کوچکتر روی مانیتور ظاهر می شود . به عبارت دیگر تصویر تنها قسمتی از صفحه نمایش را اشغال خواهد کرد .

منبع: آسا رایان

لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

مدل رنگ در فتوشاپ

Untitled-1.jpg

مدل HSB

مدل رنگ HSB سه مشخصه اساسی از رنگ را توضیح میدهد :

Hue : عبارت است از رنگ منعکس شده یا انتقال داده شده از یک موضوع . این رنگ از طریق موقعیتش بر روی دایره رنگها اندازه گیری می شودو با یک درجه بین 0 تا 360 درجه نشان داده می شود.

Saturation : این موضوع بعضی وقت ها کروما (chroma) نامیده می شود و عبارت است از شدت یا خلوص یک رنگ . اشباع (saturation) با مقدار خاکستری موجود در hue مشخص می گردد و بر حسب درصد از 5% (خاکستری) تا 100%(اشباع کامل)اندازه گیری می شود.در دایره استاندارد رنگها، اشباع از مرکز دایره تا لبه افزایش پیدا میکند .

Brightness : این موضوع روشنایی یا تیرگی رنگ را نشان میدهد و معمولا بر حسب درصد از 0% (سیاه) تا 100% (سفید) اندازه گیری می شود .

مدل RGB

درصد بزرگی از طیف رنگهای قابل مشاهده توسط ترکیب رنگهای قرمز، آبی و سبز با نسبتهای متغیر می تواند تولید شود.برای مثال روی هم افتادگی رنگها می تواند رنگهای (cyan) فیروزه ای، (magneta) ارغوانی، زرد و سفید را تولید کند. مدل RGB در ویدئو و مانیتور کاربرد دارد .

مد RGB

مدل RGB را برای قرار دادن مقدار شدت به هر پیکسل بکار می برد. این مقدار شدت عددی بین 0 (سیاه) تا 255 (سفید) برای هر جزء از RGB می باشد. برای مثال قرمز روشن ممکن است دارای مقدار قرمز به اندازهَ 246، مقدار سبز به اندازهَ 20 و مقدار آبی به اندازهَ 50 باشد . وقتی اندازهَ هر سه جزء از رنگها مساوی باشد نتیجه اش ایجاد سایه خاکستری می باشد و زمانی که اندازهَ همه اجزاء 255 باشد نتیجه اش سفید خالص و وقتی هر سه جزء دارای مقدار صفر باشد رنگ سیاه خالص ایجاد خواهد شد .

مدل CMYK

در مدل CMYK برای چاپ مورد استفاده قرار می گیرد. در تئوری اگر رنگ خالص (C(cyan) , M(magenta و( Y(yellow اگر ترکیب شوند همهَ نور را جذب می کنند و رنگ سیاه تولید می کنند. به همین دلیل این رنگها،رنگهای جذب کننده نامیده می شوند. به دلیل اینکه جوهر چاپ ناخالصی دارد این سه جوهر وقتی که ترکیب می شوند رنگ قهوه ای تیره تولید می کنند و برای تولید رنگ سیاه باید با جوهر K ترکیب شوند. K برای رنگ سیاه Black بکار می رود تا با رنگ Blue اشتباه نشود. ترکیب این رنگها برای تولد رنگ پردازش چهار رنگ نامیده می شود .

مد CMYK

در مد CMYK هر پیکسل از درصدی از جوهرها تشکیل می شود. رنگهای روشن از درصد پایینی از رنگ جوهرها می باشن. برای مثال: رنگ قرمز روشن ممکن است شامل cyan 2% ، magenta 93% ، زرد 90% و سیاه 0% باشد . در تصاویر CMYK ، سفید خالص از ترکیب چهار رنگ CMYK با 0% تولید می شود .

مدل L*a*b

مدل L*a*b مدل رنگی است که توسط(CIE(Commission Internstionale d`Eclarige در سال 1931 به عنوان استاندارد بین المللی برای اندازه گیری رنگ، پایه ریزی شد. در سال 1976 این مدل به نامL*a*b CIE دوباره تعریف شد. رنگ L*a*b طوری طراحی شده که مستقل از وسایل، مانند: مانیتور ، پرینتر ، اسکنر یا کامپیوتر رنگ ایجاد می کند. رنگ L*a*b دارای جزء لومینانس(Luminance) یا روشنایی (Lightness) به نام رنگ L و دو جزء کرومیک یکی a از رنگ سبز به قرمز و دیگری b از رنگ آبی به زرد می باشد .

مد رنگ Lab

مد Lab (علامت ستاره از بین حروف حذف شده است)دارای یک جزء روشنایی است که می تواند از 0 تا 100 باشد. در هنگام انتخاب رنگ جزء b روی محوری به صورت زرد-آبی قرار دارد که محدوهَ آنها از 128+ تا 128- می باشد.رنگ Lab یک مدل رابط میانجی در فتوشاپ می باشد و می توان از آن برای تبدیل یک مد به مد دیگر استفاده کرد .

مد bitmap

این مد مقداری از دو رنگ سفید یا سیاه را برای نمایش دادن پیکسل ها در یک تصویر به کار می برد .

مد درجه خاکستری Grayscale

این مد 256 سایهَ خاکستری را بکار می برد. هر پیکسل از تصویر به صورت Grayscale دارای مقدار روشنایی از 0 (سیاه) تا 255 (سفید) را داراست. اندازهَ خاکستری grayscale به صورت درصدی از جوهر سیاه اندازه گیری می شود. 0% برابر سفید و 100% برابر سیاه می باشد. در تصویر با مد grayscale تغییرات تیرگی در تصویر باسیار هموار است .

مد Duotone

این مد تصویرهای با درجه خاکستری تک رنگ، دو رنگ،سه رنگ و چهار رنگ را می تواند تولید کند .

مد Indexed

این مد از 256 رنگ استفاده می کند. در هنگام تبدیل به یک تصویر به رنگ Indexed فتوشاپ یک جدول رنگ می سازد و در آن ایندکس رنگ های تصویر را ذخیره می کند .

مد Multichanel

این مد 250 رنگ خاکستری را در هر کانال بکار می برد. تصاویر Multichanel مناسب برای چاپ های مخصوص می باشد .

لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

آموزش کامل جعبه ابزار

در قسمت اول آموزش ، نرم افزار فتوشاپ و کاربرد آن در طراحی را برای شما بازدید کنندگان عزیز به طور کامل توضیح دادیم، در این قسمت سعی داریم به معرفی و آموزش مهمترین قسمت نرم افزار یعنی جعبه ابزار آن بپردازیم .کلیه تصاویری که برای معرفی ابزار و کاربرد آن در زیر توضیح داده ایم طبق استاندارد شرکت ادوبی می باشد، تا در درس های بعدی که می خواهیداز ابزارها برای طراحی استفاده کنید ، راحت تر و با انتخاب درست از آنها بهره ببرید.در قسمت های مختلف سعی کرده ایم از توضیح اضافی پرهیز کرده تا شما در هنگام تمرینات دچار خستگی و دلزدگی نشوید.برای شروع فتوشاپ CS4 را باز کنید . در قسمت چپ جعبه ابزار فتوشاپ را می بینید که می خواهیم با توجه به قسمت بندیهایی که در زیر مشخص کرده ایم ، کاربرد آنها را توضیح دهیم .

Untitled-1.jpg

همانطور که در تصویر بالا مشاهده می کنید . سمت راست پائین بیشتر ابزارها یک فلش مشکی کوچک می باشد ، کافیست موس خود را بر روی آن برده تا زیر مجموعه آن ابزارنشان داده شود . در زیر کلیه ابزار هایی که در جعبه ابزار می باشد را برای شما لیست کرده و در ادامه به طور کامل با کاربرد آنها توضیح میدهیم .

Untitled-2.jpg

A Selection Tools

Move Tool Untitled-3-3.jpg : یکی از پر کاربردترین ابزار در فتوشاپ جهت جابجایی ، کات و کپی کردن خلاصه همه کاره فتوشاپه . سعی کنید Shortcut های ابزارهـا را یاد بگـیرید تـا در هنــگام تـمـریـن نیازی بـــــه انتخاب از جـعبه ابزار نداشته باشید کلیه Shortcut ها روبروی ابزار نوشته شده است .

 

Untitled-3.jpg

4 ابزار Marquee Tool

Rectangular Marque Tool Untitled-4-1.jpg : جهت ایجاد كردن مربع و يا مستطيل شكل و چهار گوش استفاده مي شود، اگر هنگام درگ كردن دكمه Shif را بگيريم مي توان به شكل مربع انتخاب را انجام داد .

Eliptical Marquee Tool Untitled-4-2.jpg : جهت ایجاد به شكل بيضي عمودي و افقي استفاده مي شود .

Single Row Marquee Tool Untitled-4-3.jpg :جهت انتخاب يك خط افقي از پيكسل هاي يك تصوير استفاده مي شود .

Single Column Marquee Tool Untitled-4-4.jpg :جهت انتخاب يك خط عمودي از پيكسل ها ي يك تصوير استفاده مي شود .

نكته: اگر در هنگام درگ كردن هر كدام از اين ابزارها كليد Space را نگهداريم مي توانيم محدوده انتخاب شده را با حركت ماوس جابجا كنيم . Untitled-4.jpg

Lasso Toll Untitled-5-1.jpg : جهت انتخاب محدوده اي از تصوير به صورت آزاد استفاده مي شود و با حركت ماوس به هر جهت مي توان انتخاب دلخواه را انجام داد .

Polygonal Lasso Tool Untitled-5-2.jpg : جهت انتخاب محدوده اي از تصوير استفاده مي شود كه بر خلاف ابزار Lasso نمي توان با هر زاويه دلخواه عمل انتخاب را انجام داد و فقط به صورت خطوط شكسته عمل انتخاب را مي توان انجام داد، با گرفتن همزمان كليد Shift مي توان به صورت يک خط راست و با لا يا پايين بردن ماوس مي توان با خطوط با زاويه 45 درجه و 90 درجه انتخاب را انجام داد .

Magnetic Lasso Toll Untitled-5-3.jpg : جهت انتخاب يك محدوده با توجه به تفاوت رنگ موجود بين دو محدوده استفاده مي شود و با درگ كردن بين دو رنگ مثلاً دو رنگ متضاد سفيد و سياه با نزديك كردن به محدوده رنگ سياه مثل آهنربا به محدوده رنگ سياه مي چسبد و با اين دستور مي توان دو محدوده رنگ با تضاد رنگ زياد را انتخاب كرد . Untitled-5.jpg

Magic Wand Tool Untitled-6-1.jpg : که به عصاي جادوئي معروف مي باشد، با اين ابزار مي توان با انتخاب يك پيكسل از يك رنگ تمام رنگهاي نزديك به اين محدوده را انتخاب كرد كه با استفاده از تنظيمات موجو در قسمت تنظيمات مي توان انتخاب دقيقي داشت .

نكته1 : تمام ابزار ياد شده داراي تنظيمات خاص خود مي باشند كه با تنظيم اين فيلدها مي توان انتخاب دقيقي داشت .

نكته2 : با استفاده ازکلید Shift بعد از انتخاب يك محدوده مي توان با نگه داشتن اين دكمه محدوده ديگري را نيز به همان محدوده انتخاب شده اول اضافه كرد و با گرفتن دكمه Alt مي توان قسمتي از محدوده انتخاب شده قبل را از آن كم كرد . Untitled-6.jpg

B Crop And slice tools

Crop Toll Untitled-7-1.jpg : جهت حذف كردن اضافات لايه ها كه از بوم كار ما بيرون زده استفاده مي شود با درگ كردن اين ابزار روي صفحه قسمت سفيد شده باقي خواهد ماند و قيمت خاكستري حذف خواهد شد با اهرم هاي موجود در اطراف محدوده انتخاب شده مي توان اندازه محدوده را تغيير داد .

Slice Tool Untitled-7-2.jpg : جهت قرار دادن عكس در يك سايت اينترنتي و براي راحتر بالا آمدن تصوير در اينترنت تصوير مورد نظر را با اين دستور به قسمت هاي دلخواه تقسيم مي كنيم و در هنگام ذخيره تصوير براي وب هر قسمت به طور جداگانه يك فايل خواهد شد يعني يك تصوير با 4 اسلايس به 4 فايل تقسيم خواهد شد مانند پازل .

Untitled-7.jpg

C Measuring Tools

Eyedropper Tool Untitled-8-1.jpg : با این ابزار شما می توانید از روی تصاویر دیگر رنگ دلخواه خود را انتخاب کرده و از آن استفاده کنید .

Color Sample Tool Untitled-8-2.jpg : با استفاده از این ابزار شما می توانید با کلیک در هر نقطه دلخواه از تصویرپالت رنگ ظاهر می شود و شما می توانید درصد رنگ هر قسمت از تصویر را با کشیدن موس روی آن قسمت را در مد رنگ های مختلف از نظر محور X وY مشاهده کنید .

Ruler Tool Untitled-8-3.jpg : با این ابزار شما می توانید فاصله بین دو نقطه را اندازه بگیرید .

Note Tool Untitled-8-4jpg.jpg : یک ابزار بسیار عالی کاربرد این ابزار به این صورت می باشد که اگر شما به صورت تیمی بر روی یک طراحی یا پروژه کار می کنید و تیم بعدی در ساعت بعد از شما می خواهد به کار خود ادامه دهد می توانید یادداشتهایی را برای راهنمائی و ادامه کار بنویسید . Untitled-8.jpg

D Retouching Tools

Healing Brush Tool Untitled-9-1.jpg : یک ابزار عالی برای روتوش کردن لکه ها از یک تصویر صاف مثلا جوش از روی پوست صورت . روش کار ابزار به این صورت است با گرفتن کلید Alt از یک قسمت تصویر نمونه برداشته می شود و در هر جایی که شما بخواهید با درگ موس نمونه برداشته شده کپی می شود .

Patch Tool Untitled-9-2jpg.jpg : با این ابزار می توانید یک تیکه از تصویر مورد نظر را Select کنید و با موس قسمت انتخاب شده را جایگزین قسمت دیگر کنید .

Red Eye Untitled-9-3.jpg : همانطور که از نام آن پیداست برای تغییر قرمزی رنگ چشم هایی که با دوربین دیجیتال گرفته می شود بکار می رود .

Untitled-9.jpg Clone Stamp Tool Untitled-10-1.jpg : با نگاه داشتن کلید Alt می توانید از هر قسمتی نمونه برداری کنید و در قسمت دیگری استفاده کنید .

Pattern Stamp Tool Untitled-10-2.jpg : تقریبا مثل همان ابزار Clone Stamp Tool می باشد با این تفاوت که شما می توانید از بافت هایی که به صورت پیش فرض در فتوشاپ وجود دارند نیز استفاده کنید .

Untitled-10.jpg Eraser Tool Untitled-11-1.jpg : برای پاک کردن قسمت های دلخواه از تصاویر بکار میرود .

BackGround Eraser Tool Untitled-11-2.jpg : با استفاده از این ابزار و با کلیک کردن بر روی هر قسمت از تصویر و درگ کردن تصویر پاک شده حالت شطرنجی و شیشه ای از زیر آن نمایان می شود .

Magic Eraser Tool Untitled-11-3.jpg : این ابزار قسمت هایی را پاک می کند که از لحاظ رنگی تقریبا شبیه هم هستند .

Untitled-11.jpg Blur Tool Untitled-12-1.jpg : برای محو و مات کردن قسمت هایی از تصویر استفاده می شود .

Sharpen Tool Untitled-12-2.jpg : برای شارپ کردن و واضح تر کردن قسمت دلخواه استفاده می کنیم .

Smudge Tool Untitled-12-3.jpg : کار این ابزار مانند این است که شما رنگ را روی بوم نقاشی بریزید و بعد با انگشتتان رنگ را روی بوم بکشید .

Untitled-12.jpg Dodge Tool Untitled-13-1.jpg : قسمت های تیره تصویر را روشن می کند .

Burn Tool Untitled-13-2.jpg : قسمت های دلخواه شما را با توجه به رنگ بکار برده شده درتصویری تیره می کند .

Sponge Tool Untitled-13-3.jpg : همانطور که از تصویر آن مشخص است مانند اسفنج عمل می کند و روی کار شما یک حالت سفیدی بوجود می آورد .

Untitled-13.jpg

E Painting Tools

Brush Tool Untitled-14-1.jpg : یکی دیگر از پرکاربردترین ابزارهایی که من در آموزش استفاده می کنم قلم براش است که با انتخاب و تغییر تنظیمات آن می توانید همانند یک مداد طرح مورد نظر خود را نقاشی کنید .

Pencil Tool Untitled-14-2.jpg : مانند ابزار Brush عمل می کند .

Color Replacment Tool Untitled-14-3.jpg : با استفاده از این ابزار می توان رنگ یک قسمت را روی یک تصویر دیگر ریخت .

 

Untitled-14.jpg History Brush Tool Untitled-15-1.jpg : با این ابزار و با کلیک کردن روی هر محدوده ای که از زمان بازکردن فایل روی آن تغییرات داده اید را به حالت قبل بر می گرداند .

ART History Brush Tool Untitled-15-2.jpg : با استفاده از این ابزار و استفاده ازطرح هایی که در اختیار شما قرار میدهد می توانید با کشیدن این قلم بر روی تصویر و عکس خود به کار خود حالت های مختلف هنری بدهید .

Untitled-15.jpg Gradient Tool Untitled-16-1.jpg : از این ابزار برای ایجاد یک طیف یا چند طیف رنگ بر روی تصویرمان استفاده می کنیم .

Paint Bucket Tool Untitled-16-2.jpg : از این ابزار برای ریختن رنگ بر روی بوم یا ناحیه انتخاب شده استفاده می کنیم .

Untitled-16.jpg

F Drawing and Type Tools

pen Tool Untitled-17-1.jpg : ابزاری برای ترسیم خطوط آزاد و کشیدن خط به دور یک محدوده .

FreeForm Pen Tool Untitled-17-2.jpg : این ابزار نیز تقریبا کاری مشابه ابزار pen Tool نجام میدهد و کاملا آزاد عمل می کند هر طرف ماوس را حرکت دهید به آن طرف حرکت می کند .

Anchor Point Tool Add Untitled-17-3.jpg : همانطور که از اسم آن معلوم است بعد از کشیدن یک خطوط می توانیدنقاطی برای دقت بیشتر به آن اضافه کنید .

Delete Anchor Point Tool Untitled-17-4.jpg : بر خلاف ابزار Anchor Point Tool Add عمل می کند .

Convert Point Tool Untitled-17-5.jpg : بعد از کشیدن خطوط با این ابزار می توانید بر روی دقت لبه ها و ایجاد انحنا استفاده کنید .

Untitled-17.jpg Horizontal Type Tool Untitled-18-1.jpg : از این ابزار برای تایپ متن استفاده می شود . Untitled-18.jpg Rectangle Tool Untitled-19-1.jpg : همان طور که از شکل آن معلوم است برای ایجاد مستطیل استفاده می شود .

Rounded Rectangle Tool Untitled-19-2.jpg : برای ایجاد مستطیل و مربع با گوشه های نرم یا گرد استفاده می شود .

Ellipse Tool Untitled-19-3.jpg : با این ابزار می توانید انواع دایره یا بیضی ترسیم کنید .

Polygon Tool Untitled-19-4.jpg : برای رسم چند ضلعی با اندازه های مختلف استفاده می شود .

Line Tool Untitled-19-5.jpg : برای کشیدن خطور صاف استفاده می شود .

Custom Shape Tool Untitled-19-6.jpg : با انتخاب این ابزار دسترسی شما به اشکال مختلف از طریق نوار ابزار ایجاد و می توانید اشکال مختلف را انتخاب کرده و از آنها در طراحی استفاده کنید .

Untitled-19.jpg Hand Tool Untitled-20.jpg : برای جابجایی تصویر استفاده می شود .

Set Foreground Color Untitled-21.jpg : برای انتخاب رنگ پیش زمینه استفاده می شود ، شما می توانید با کلیک بر روی پالت و باز شدن ویزارد رنگ ، رنگ مورد نظر خود را انتخاب کنید .

Set Background Color : برای انتخاب رنگ پس زمینه استفاده می شود ، شما می توانید با کلیک بر روی پالت و باز شدن ویزارد رنگ ، رنگ مورد نظر خود را انتخاب کنید .

لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

ابزار سطل رنگ

درود و سلام به همه کاربران محتم و دوست داشتنی سایت!!! امروز با آموزش دو ابزار Paint Untitled-2.jpg و Gradient tool Untitled-1.jpg در خدمتتون هستیم .

کار با این دو ابزار تقریبا یکسان است فرقی که وجود دارد این است که ابزار Gradient دارای طیف رنگی می باشد یعنی شما می توانید چند رنگ را با هم در یک مسیر قرار داده و در قسمت مشخص شده از آن استفاده کنید اما این قابلیت در ابزار Paint وجود ندارد . برای اینکه بهتر متوجه شوید به تصاویر زیر دقت کنید .

Untitled-3.jpg

حال به این نکته دقت داشته باشید که شما نمی توانید تمام درصد رنگیهای مشخص در فتوشاپ را حفظ کرده و از آنها در طرح های مختلف استفاده کنید پس این سوال مطرح می شود که چگونه باید درصد رنگ دلخواه را برای ایده ای که می خواهید به یک تصویر تبدیل کنید را بدست آورید. دو روش وجود دارد : 1. کتاب درصد رنگیه فتوشاپ . 2. ابزار Info که با کلید F8 همانند تصویر زیر فعال میشود .

Untitled-4.jpg

حال در تصویر زیر ببینید که چگونه وقتی قلم Info روی رنگ مشخص شده می رود درصد آن نشان داده می شود شما می توانید با به خاطر سپردن این سه عدد یا با یادداشت برداری از آن در طرح های خود استفاده کنید .

Untitled-5.jpg

امیدوارم خسته نشده باشید ، کافیست همانند تصویر زیر بر روی پالت رنگ کلیک کنید تا مقدارهای تصاویر بالا را جایگزین کرده و از رنگ مورد نظر استفاده کنیم .

Untitled-6.jpg

دو مربع مشکی رنگ که در تصویربالا مشاهده می کنید مربع اول foreground مربع دوم Background است .

شما با کلیک بر روی مربع اول و وارد کردن مقدارهای مشخص شده ای که با ابزار Info بدست آورده اید می توانید به رنگ مورد نظر خود برسید .

Untitled-7.jpg

Gradient Tool

همانطور که در بخش اول توضیح دادم ابزار Gradient دارای طیف رنگی با تنظیمات Linear.Redial.Angle.Reflected و Diamond می باشد که کاربرد هرکدام از آنها را تصویری برای شما توضیح می دهم.ابتدا ابزار را همانند تصویر زیر انتخاب کنید .

Untitled-8.jpg

بر روی پالت انتخاب طیف رنگ کلیک کنید .

1. در قسمت Presets می توانید طیف رنگی خود را انتخاب کنید .

2. در قسمت Gradient Type می توانید با کلیک بر روی مربع های کوچک و باز شده صفحه Select stop color رنگ مورد نظر خود را انتخاب و در پالت رنگی استفاده کنید .

به این نکته دقت داشته باشید که برای حذف مربع های کوچک کافیست با موس درگ کرده و مربع را به طرف بیرون کادر مستطیل شکل بکشید و برای اضافه کردن بر روی قسمت های مستطیل شکل کلیک کنید .

Untitled-9.jpg

بسیار خوب در این قسمت نوع پخش رنگ ابزار Gradient را در پس زمینه های مختلف برای شما نشان میدهم .

Linear

Untitled-10.jpg

Redial

Untitled-11.jpg

Angle

Untitled-12.jpg

Reflected

Untitled-13.jpg

Diamond

Untitled-14.jpg

در مرحله آخر هم فرق گزینه Opacity را در تصویر زیر مشاهده کنید .

Untitled-15.jpg

منبع: آسا رایان

لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

ابزار خط کش

یکی از پر کاربردترین ابزار که در بیشتر آموزش ها نیز استفاده می شود ، اندازه گیری و مشخص کردن سایز یک تصویر جزم ملزمات طراحی می باشد . زمانیکه شما قصد طراحی یک کارت ویزیت یا یک بنر را داشته باشید همانطور که می دانید باید از هر طرف طرح در دست ساخت با ابزار خط کش یک خط به طرف داخل ترسیم کنید و آن را خط برش فرض کرده وطرح خود را در کادر ترسیم شده دنبال کنید . بسیار خوب وقت شما را بیشتر از این نمی گیرم و شما را با ابزار Ruler آشنا می کنم .

1. فتوشاپ را باز کرده و یک صفحه با ابعاد دلخواه ایجاد کنید .

Untitled-2.jpg

2. ابعاد صفحه جدید را دلخواه وارد کرده و بر روی کلید OK کلیک کنید .

Untitled-3.jpg

3. ابزار Rectangle Tool را انتخاب کرده و سه مربع همانند تصویر زیر بکشید .

Untitled-4.jpg

4. ابزار Ruler یا خط کش را می توانید از نوار ابزار بالای صفحه view یا کلیدهای Ctrl + R را انتخاب کنید .

Untitled-5.jpg

Untitled-6.jpg

بسیار خوب ابزار خط کش فعال شده شما می توانید از چند روش از این ابزار استفاده کنید .

روش اول موس را بر روی خطوط عمودی و افقی که در تصویر بالا با کادر قرمز مشخص شده است برده ، درگ کرده و در هر کجای تصویر خط مورد نظر را قرار دهید .

Untitled-7.jpg

روش دوم شما اندازه دقیق کادر خود را می دانید همانند کارت ویزیت اما می خواهید از هر طرف کادر 5mm به طرف داخل خطی بکشید باید از view گزینه New Guide را انتخاب کنید، بسیار خوب کافیست در صفحه باز شده اندازه و جهت خط را مشخص کنید تا خطوط شما ترسیم شود .

Untitled-8.jpg

Untitled-9.jpg

یکبار خط را در جهت عمودی و بار دیگر افقی با اندازه 5mm تکرار کنید . بعد از آن اگر بخواهید یک خط دیگر در جلو خط اول ترسیم کنید در نوار ابزار گزینه Lock Guides را انتخاب کرده و دوباره خطور خود را با اندازه 10mm ترسیم کنید .

Untitled-10.jpg

در بعضی از مواقع شما می خواهید اشکال کشیده شده را با هم تراز کنید کافیست بر روی Veiw کلیک کرده و گزینه Show را انتخاب و گزینه Smart Object را انتخاب کنید . حالا کافیست یکی از مربع های کشیده شده در مرحله اول را از طرف راست یا چپ با مربع های دیگر تراز کنید کمی مربع قرمز رنگ را نزدیک دو مربع ببرید مشاهده می کنید که همانند آهن ربا به اشکال دیگر نزدیک می شود و در یک راستا قرار می گیرد .

Untitled-11.jpg

Untitled-12.jpg

در فتوشاپ cs4 ابزار Ruler Tool می تواند کمک زیادی به طراحانی که می خواهند اندازه دقیق یک کادر ترسیم شده را متوجه شوند بکند . همانند تصویر زیر Ruler Tool را انتخاب کنید .

Untitled-13.jpg

کافیست همانند تصویر زیر هر نقطه ای از کادر کشیده شده را با خطوط مشخص کنید تا اندازه دقیق آن در نوار ابزار بالای ابزار مشخص شود .

Untitled-14.jpg

منبع: آسا رایان

لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

  تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

×
×
  • اضافه کردن...