رفتن به مطلب
لطفا جهت استفاده از تمام مطالب ثبت نام کنید ×
انجمن های دانش افزایی چرخک
لطفا جهت استفاده از تمام مطالب ثبت نام کنید

نکات خانه داری برای خانم های ایرانی


ارسال های توصیه شده

نکات خانه داری

 

هنگام پختن گوجه فرنگی مقدار خیلی کمی شکر به اندازه یک نوک انگشت به آن اضافه کنید. طعم گوجه فرنگی حفظ خواهد شد.

 

خیار سالاد را با پوست خرد کنید. پوست خیار طعم جالبی به سالاد شما می بخشد.

مقداری جوش شیرین داخل آب سماور یا کتری بریزید و آن را بجوشانید جرم ها برطرف می شود.

لیمو را پیش از آبگیری ۱۵دقیقه درون آب داغ بیندازید،آب آن تقریبا دو برابر خواهد شد.

برای جلو گیری از خشک و سفت شدن پنیر، روی طرف بریده شده آن کره یا روغن بمالید.

برای این که زرده تخم مرغ درست در وسط تخم مرغ قرار گیرد، هنگام پختن تخم مرغ ها در آب، آن ها را به هم بزنید.

 

پس از آن که مرغ را درآرد غلتاندید برای یک ساعت آن را سرد کنید. این کار باعث خواهد شد که هنگام سرخ کردن مرغ، پوشش آن بهتر بچسبد و از هم نپاشد.

 

دانه های ذرت را باید همیشه در فریزر نگهداری کنید چون نه تنها تازه می ماند، بلکه انجماد،از چروکیده شدن آن جلوگیری خواهد کرد.

 

هنگام پختن نخود، لوبیا و دیگر حبوبات، هیچ گاه به آن نمک نزنید، زیرا سخت خواهد پخت.

برای زود جوش آمدن آب سماور، ابتدا آن را تا نیمه از آب پر کنید و پس از گرم شدن، بقیه آب را به آن اضافه کنید.

برای خوشبو شدن حمام، کمی عطر یا روغن معطر روی حباب روشنایی داخل حمام بمالید زمانی که چراغ را روشن می کنید، گرمای ناشی از لامپ، عطر را در هوا پراکنده می کند.برای از بین بردن بوی فاضلاب یک چهارم تا یک دوم پیمانه جوش شیرین را درچاه فاضلاب بریزید. یک دوم پیمانه سرکه سفید هم به آن بیفزایید و در فاضلاب را بپوشانید.برای جلوگیری از کپک زدن پرده حمام قبل از آویزان کردن، آن را در محلول آب و نمک خیس کنید.

وقتی از مایع ظرفشویی استفاده می کنید دست های شما خشک و زبر می شود، برای حل این مشکل، مقداری جوش شیرین به مایع ظرفشویی اضافه کنید تا پس از شستن پوست، دستان شما آسیب نبینند.اگر از وجود مورچه در خانه رنج می برید و به در و دیوار، کابینت و همه جای خانه، مورچه آویزان است نگران نباشید، کافی است مقدار مساوی سرکه و آب را با هم مخلوط کنید و کابینت ها، کف و هر جایی را که امکان دارد، با این محلول بشویید تا مورچه ها از منزل شما دور شوند. برای این منظور، قرار دادن زغال خشک یا تکه ای لیموترش در محل زندگی آن ها نیز موثر است.

 

 

لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

▪ رفع لکه های شمع از فرش :

اگر تکه شمع داغی روی فرش افتاده است یک برگ کاغذ خشک کن یا کاغذ قهوه ای بردارید و روی سطح سوخته یا شمع بگذارید. اتو را داغ کنید و روی محل مورد نظر قرار دهید تا شمع جذب کاغذ شود.

 

▪ تمیز کردن گلدان :

برای تمیز کردن گلدانی که خاک آن را خالی کرده اید ولی هنوز جرم دارد، لازم است آن را ابتدا با آب سرد بشویید و سپس محلول غلیظی از سرکه و نمک را داخل گلدان بریزید و مدتی صبر کنید تا این که جرم ها از دیواره گلدان جدا شود.

 

▪ شست وشوی گل مصنوعی :

برای نظافت گل های مصنوعی از آب نیمه گرم همراه با مخلوطی از مایع ظرفشویی استفاده کنید و گل ها را داخل این محلول درست شده قرار دهید و سپس با گذشت چند دقیقه، با آب نیمه گرم، شست و شو دهید.

 

▪ تمیز کردن ظروف چینی :

اگر می خواهید ظروف چینی شما تمیز و براق شود، آن ها را داخل دیگی که پر از آب سرد و پودر لباسشویی است قرار دهید و زیر دیگ را روشن کنید تا آب به جوش آید و چند دقیقه ای به همان حالت بجوشد.

 

▪ لکه های کهنه :

لکه هایی را که از مدت ها پیش روی رومیزی و یا لباس باقی مانده است را با محلول زیر پاک کنید: ۲ تا قاشق غذا خوری پودر لباسشویی، ۳ قاشق غذاخوری سرکه و یک لیتر آب گرم را با هم مخلوط کنید و لکه را با آن بشویید .

 

▪ لکه ناشی از زنگ زدگی :

اثر زنگ فلزات، به خصوص رگه های فلزی روی لباس را می توان با لیمو ترش از بین برد. لیمو ترش را از وسط به دونیم کنید و آن را روی لکه مورد نظر فشار دهید و آب آن را روی لک زدگی بریزید . سپس یک لایه نمک روی آن بریزید و لباس را در مقابل آفتاب آویزان کنید .

 

▪ چرا مربا کپک می زند ؟

یکی از دلایل کپک زدن مربا آن است که به طور کامل پخته نشده است. اگر مربای شما کپک زده است یک لایه از روی آن را با قاشق بردارید و بقیه مربا را دوباره بپزید. هنگام تهیه مربا، از قاشق چوبی استفاده کنید .

 

▪ باران و شوره کفش :

اگر سفیدی یا شوره هایی روی کفش خود دیدید، مخلوط آب و سرکه را که یکی از نتیجه بخش ترین محلول های شیمیایی دست ساز است آماده کنید و روی کفش بمالید، خواهید دید که هیچ اثری از شوره باقی نخواهد ماند .

 

▪ یخچال را کجا بگذاریم؟

هرگز یخچال را در نزدیکی اجاق گاز یا آبگرمکن قرار ندهید، زیرا حرارت ناشی از پخت و پز اجاق گاز، باعث کاهش عمر دستگاه می شود. محل استقرار یخچال باید بین ۱۵ تا ۲۰ سانتی متر از دیوار فاصله داشته باشد .

 

▪ راه مناسب برای باز کردن یخ مواد منجمد شده

برای آب کردن یخ خوراکی های منجمد شده ، آن ها را در یخچال بگذارید. این کار علاوه بر این که باعث می شود مواد غذایی با سرعت کمتری از حالت انجماد خارج شود، در انرژی مصرفی توسط یخچال نیز صرفه جویی خواهد کرد .

لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

  • 3 هفته بعد...

ـ برای جدا كردن پوست نازك روی بادام، آنها را 2 دقیقه در آب جوش قرار دهید و بعد در آب سرد بگذارید تا براحتی پوست آنها جدا شود.

 

ـ برای گرفتن پوست هلو در تهیه مربا و كمپوت، آنها را یك دقیقه در آب بجوشانید و بعد پوست آن را بكنید.

 

ـ برای خشك كردن هلو یا زردآلو آنها را از وسط 2 نیم كرده، هسته را در آورید و روی سینی فر بگذارید.

 

حرارت فر را روی حداقل تنظیم كنید. لای در فر را باز بگذارید و مرتب به آنها سر بزنید و چنانچه لازم است آنها را زیر و رو كنید تا نسوزند. وقتی برگهها خشك شدند، سینی را از فر خارج كنید.

 

ـ برای تهیه یخ فانتزی، میتوانید داخل هر قالب یك گیلاس یا آلبالو قرار دهید و بعد در قالب آب بریزید و بگذارید یخ ببندد.

 

ـ برای از بین بردن لكه چسب، پارچهای را درون سركه فرو برده و روی لكه بگذارید بهطوری كه كاملا آن را بپوشاند. با این كار چسب، سفتی خود را از دست میدهد و جدا میشود.

 

ـ اگرسوزن چرخ خیاطی شماكندشده وقابل استفاده نیست آن را دورنیندازید. یك سمباده معمولی را زیر چرخ قرارداده و سوزن راچندباردرآن فرو كنید تا دوباره ماننداولش تیز شود.

 

ـ برای زدودن آهاریا نشاسته از اتو،وقتی اتو گرم است با یك قالب صابون روی آن بمالید،سپس با پارچه تمیزی لكهها را پاك كنید و صیقل دهید.

 

همچنین میتوانید لكههای قهوهای یا سوختگی در كف اتو را با مالیدن محلول گرم شده سركه و نمك برطرف كنید.

لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

  • irsalam عنوان را به نکات خانه داری برای خانم های ایرانی تغییر داد

نکات‌ خانه‌داری‌ برای‌ خانم‌های‌ ایرانی‌

خانم‌های‌ ایرانی‌،گاهی‌ اوقات‌ به‌ مشكلاتی‌ برخورد می‌كنند كه‌اگر اندكی‌ ترفند چاشنی‌ آن‌ كنند، خیلی‌ راحت‌آن‌ مشكلات‌ برطرف‌ می‌شود، مطالب‌ زیر رابخوانید و اگر با آن‌ مسائل‌ در خانه‌ تكانی‌ برخوردكردید، به‌ آن‌ عمل‌ كنید:

▪ لكه‌ روغن‌ بر روی‌ كاغذ دیواری‌
لكه‌های‌ روغن‌ را برروی‌ كاغذ دیواری‌،می‌توان‌ با پودر تا لك‌ از میان‌ برد. مقدار زیادی‌پودر تالك‌ را برروی‌ لكه‌ها بپاشید و بگذاریدمدتی‌ بماند تا روغن‌ جذب‌ شود، سپس‌ آن‌ را بایك‌ پارچه‌ خشك‌ پاك‌ كنید و در صورت‌ لزوم‌ این‌امر را تكرار كنید.

▪ نظافت‌ قاب‌ عكس‌های‌ طلایی‌
قاب‌ عكس‌های‌ طلایی‌ را كه‌ دارای‌ روكش‌فلزی‌ درخشنده‌ هستند، می‌توانید با اندكی‌ماءالشعیر كه‌ داخل‌ آن‌ مقداری‌ الكل‌ ریخته‌اید،تمیز كنید. نه‌ تنها تیره‌ و كدر نخواهند شد، بلكه‌درخشندگی‌ آنها نیز بیشتر خواهد شد.

▪ از بین‌ بردن‌ لكه‌های‌ حمام‌ و دستشویی‌
اگر گاهی‌ حمام‌ و یا دستشویی‌ خانه‌ شما به‌دلایلی‌ خیلی‌ كثیف‌ شده‌، مقداری‌ جوش‌ شیرین‌را با مایع‌ سفید كننده‌ مخلوط كرده‌، خمیری‌درست‌ كنید و سپس‌ این‌ خمیر را به‌ وسیله‌ یك‌برس‌، اسكاج‌ یا نظایر آن‌ روی‌ كاشی‌ها بمالید،آن‌گاه‌ كاملا آب‌ كشیده‌ و بشویید.

▪ لكه‌گیری‌ فرش‌ و موكت‌
برای‌ لكه‌گیری‌ فرش‌ و موكت‌ می‌توان‌ از خمیرریش‌ استفاده‌ كرد، زیرا یك‌ پاك‌ كننده‌ آماده‌ ودست‌ به‌ نقد است‌، كافی‌ است‌ آن‌ را روی‌ لكه‌بمالید و سپس‌ با آب‌ یا سودا آن‌ را بشویید.

▪ پاك‌ كردن‌ صندلی‌ چرمی‌
بهترین‌ محلول‌ برای‌ پاك‌ كردن‌ صندلی‌های‌چرمی‌، محلول‌ آب‌ نیم‌گرم‌ و صابون‌ است‌، آب‌صابون‌ را با پارچه‌ نرمی‌ به‌ آرامی‌ به‌ چرم‌ بمالید،نگذارید آب‌ صابون‌ روی‌ چرم‌ بماند، و با پارچه‌تمیزی‌ كه‌ درون‌ آب‌ نیم‌ گرم‌ خیس‌ كرده‌اید اثرآب‌ صابون‌ را از بین‌ ببرید و سپس‌ با پارچه‌ نرم‌دیگری‌ آن‌ را خشك‌ كنید، شما برای‌ دوام‌ چرم‌می‌توانید مقداری‌ پودر بچه‌ روی‌ آن‌ بپاشید،سپس‌ با پارچه‌ نرمی‌ آن‌ را به‌ همه‌ قسمت‌های‌چرم‌ بمالید.

▪ شستن‌ بشقاب‌ها
هنگام‌ شستن‌ بشقاب‌ها، چند قاشق‌ غذاخوری‌سركه‌ داخل‌ آب‌ بریزید، سركه‌ چربی‌ها را از بین‌برده‌، بشقاب‌ها را شفاف‌ و درخشان‌ خواهد كرد.
▪ تمیز كردن‌ كتری‌برای‌ از بین‌ بردن‌ املاح‌ آهكی‌، كتری‌ را بامقدار مساوی‌ آب‌ و سركه‌ پر كنید و بگذاریدجوش‌ بیاید. سپس‌ آتش‌ را خاموش‌ كرده‌ وبگذارید تمام‌ شب‌ به‌ همان‌ حال‌ بماند، كتری‌ شماتمیز خواهد شد.

▪ از بین‌ بردن‌ بوی‌ نامطبوع‌ یخچال‌
معمولا بوی‌ نامطبوع‌ یخچال‌ را می‌توان‌بوسیله‌ بوگیرهای‌ مخصوصی‌ كه‌ در بازار موجوداست‌ از بین‌ برد... اما اگر این‌ گونه‌ بوگیرها را دراختیار نداشتید می‌توانید این‌ بوی‌ ناپسند را به‌طریق‌ زیر از بین‌ ببرید، مقدار كمی‌ >وانیل‌< را به‌پنبه‌ای‌ آغشته‌ كرده‌ در دل‌ یخچال‌ بگذارید. بوی‌دلپذیری‌ ایجاد خواهد كرد. به‌ یاد داشته‌ باشید كه‌مقدار وانیل‌ باید كم‌ باشد. همچنین‌ می‌توانیدمقداری‌ جوش‌ شیرین‌ را در ظرفی‌ ریخته‌ وبگذارید درون‌ یخچال‌ بماند، یا می‌توانید یك‌ تكه‌ذغال‌ معمولی‌ را هم‌ در ظرفی‌ ریخته‌ و در انتهای‌یخچال‌ قرار دهید.

▪ پاك‌ كردن‌ چربی‌
برای‌ پاك‌ كردن‌ چربی‌ روی‌ چراغ‌ گاز،یخچال‌ و نظایر آنها پارچه‌ای‌ را در سركه‌ خیس‌كرده‌ و روی‌ آن‌ می‌مالیم‌ چون‌ زودتر و آسان‌ترتمیز می‌شود.

▪ نظافت‌ كركره‌ها
برای‌ تمیز كردن‌ كركره‌ها می‌توانید از دستكش‌یا جوراب‌های‌ پشمی‌ كهنه‌ استفاده‌ كنید. برای‌ این‌كار، هر یك‌ از دستان‌ خود را داخل‌ یك‌ لنگه‌جوراب‌ یا دستكش‌ فرو برید. سپس‌ با یك‌ دست‌،مایع‌ مخصوص‌ پاك‌ كننده‌ را روی‌ نوار كركره‌هابمالید و با دست‌ دیگر آن‌ را خشك‌ نمایید.

▪ پرده‌ روان‌
اگر به‌ گیره‌های‌ پرده‌ یا داخل‌ ریل‌ آهنی‌ آن‌،مقداری‌ پودر رختشویی‌ بمالید، چون‌ بسیار روان‌خواهد شد. این‌ روش‌ به‌ ویژه‌ در مورد گیره‌ها وریل‌های‌ آهنی‌ پرده‌ كه‌ زنگ‌ زده‌ باشند نیز موثراست‌.

▪ كندن‌ كاغذ از سطوح‌ چوبی‌
اگر كاغذی‌ به‌ لوازم‌ چوبی‌ منزل‌ شما از قبیل‌صندلی‌، دسته‌ مبل‌، گنجه‌، میز و... چسبیده‌ و مایلیدآن‌ را بكنید، هیچ‌ وقت‌ با یك‌ كارد، تیغ‌ یا دیگراشیاء نوك‌ تیز به‌ جان‌ آن‌ نیفتید، زیرا در این‌صورت‌ به‌ لوازم‌ چوبی‌ شما آسیب‌ وارد خواهدشد. در چنین‌ مواقعی‌ بهتر است‌ از هر نوع‌ روغن‌سالاد یا روغن‌های‌ مایع‌ كمك‌ بگیرید. به‌ این‌منظور هر بار چند قطره‌ روغن‌ روی‌ كاغذ بمالید.سپس‌ با پارچه‌ نرمی‌ آن‌ را مالش‌ دهید و این‌ قدراین‌ كار را انجام‌ دهید تا كاغذ به‌ طور كلی‌ از سطح‌چوب‌ كنده‌ شود.
در مورد عكس‌ برگردان‌های‌ كهنه‌ و قدیمی‌،می‌توان‌ از سركه‌ كمك‌ گرفت‌. برای‌ این‌ منظورروی‌ آن‌ را با لایه‌ای‌ از سركه‌ بپوشانید تا خیس‌بخورد سپس‌ به‌ آرامی‌ آن‌ را ساییده‌ و پاك‌نمایید.

▪ معجزه‌ خمیردندان‌!
اگر شیشه‌ تلویزیون‌ شما یا روی‌ میز و... خطافتاده‌، كافی‌ است‌ مقداری‌ خمیردندان‌ روی‌ آن‌بمالید. پس‌ از این‌ كار با پارچه‌ نرمی‌ آن‌ را صیقل‌دهید. آثار خراشیدگی‌ شیشه‌ از بین‌ رفته‌ و تصویرتلویزیون‌ شما بهتر خواهد شد.

▪ برای‌ پاك‌ كردن‌ شكلات‌، شیرینی‌
تمیزی‌ كه‌ درون‌ آب‌ نیم‌ گرم‌ فرو برده‌اید،پاك‌ كنید. برای‌ شیرینی‌هایی‌ كه‌ فاقد موادشكلاتی‌ هستند، محل‌ مورد نظر را با پارچه‌ تمیزی‌كه‌ درون‌ آب‌ نیم‌ گرم‌ كرده‌اید پاك‌ نمایید.

▪ برای پاک کردن سس
برای‌ پاك‌ كردن‌ لكه‌ سس‌ با پارچه‌ تمیزی‌كه‌درون‌ آب‌ سرد فرو ببرید، پاك‌ كنید و در صورت‌لزوم‌ مقدار كمی‌ از محلول‌ آب‌ و كف‌ پودررختشویی‌ را به‌ وسیله‌ یك‌ اسفنج‌ به‌ آرامی‌ روی‌آن‌ بمالید و سپس‌ با یك‌ پارچه‌ تمیز و نم‌ دار آن‌ راپاك‌ كنید.

▪ پاك‌ كردن‌ آدامس‌
ابتدا یك‌ قطعه‌ كوچك‌ یخ‌ روی‌ آن‌ بمالید تاسفت‌ شود، سپس‌ با یك‌ چاقوی‌ كند به‌ آرامی‌ آن‌را بردارید آن‌ گاه‌ با پارچه‌ نم‌ دار آن‌ قسمت‌ راپاك‌ نمایید.

▪ پاك‌ كردن‌ شمع‌
برای‌ پاك‌ نمودن‌ شمع‌ها، از پنبه‌ای‌ كه‌ به‌ الكل‌آغشته‌اید، استفاده‌ كنید.

▪ اتوی‌ برقی‌
برای‌ زدودن‌ رسوب‌ مواد معدنی‌ از داخل‌اتوی‌ بخار، آن‌ را با مقدار مساوی‌ آب‌ و سركه‌سفید پر كنید و بگذارید چند دقیقه‌ بخار كند سپس‌آن‌ را از برق‌ كشیده‌ تا مدت‌ یك‌ ساعت‌ بماندسرانجام‌ آن‌ را خالی‌ كنید و با آب‌ تمیز آب‌ بكشید.
لكه‌های‌ قهوه‌ای‌ یا اثر سوختگی‌ در كف‌ اتو رابا مالیدن‌ محلول‌ گرم‌ شده‌ سركه‌ و نمك‌ از بین‌ببرید. قسمت‌های‌ خارجی‌ اتوی‌ خود رامی‌توانید به‌ وسیله‌ خمیر دندان‌ یا ماده‌ مخصوص‌پرداخت‌ نقره‌، پاك‌ نمایید.
منبع : خانواده سبز
لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

با تفاله چای بطری پاک کنید

 

برای پاک کردن بطری های آب خوری، یا شیشه های آبغوره که رنگ گرفته اند و یا هر نوع بطری دهانه تنگ که احتیاج به تمیز شدن دارد کمی تفاله چای یا سبوس جو را در کمی سرکه خیس کنید و مخلوط به دست آمده را با قاشق چایخوری داخل تنگ آبخوری یا سایر بطری هایی که باید پاک شوند، بریزید و مدتی تکان بدهید سپس آنها را از آب پر و خالی کنید و این کار را تا پاک شدن کامل بطری ها تکرار کنید.
منبع : روزنامه کارگزاران
لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

نکاتی کوتاه و پرفایده برای خانم های خانه دار

 

۱) پاک کردن رنگ چغندر از دست: اگر دست های شما از چغندر و یا کلم قرمز، رنگ گرفته است به سیب زمینی خام دست هایتان را بمالید.
۲) تمیز نگه داشتن ترازو: برای اینکه ترازوی آشپزخانه همیشه تمیز بماند، در هنگام استفاده بر روی کفه ترازو، نایلون محافظ بکشید تا دیگر نیازی به شست وشوی بعدی نباشد.
۳) شار ژ کردن باطری: همیشه قبل از شارژ کردن باطری ها، بگذارید که باطری کاملا خالی شود این کار عمر باتری را بیشتر خواهد کرد.
۴) پاک کردن لکه میوه از دست: برای پاک کردن لکه های میوه یا توت سیاه از دست هایتان، از کمی ماست یا آب لیموترش تازه کمک بگیرید.
۵) رفع بوی سیگار: برای جلوگیری از به جاماندن بوی سیگار، یک کاسه ی کوچک سرکه را در گوشه ای از اتاق قرار دهید و یا همیشه جاسیگاری را با کمی جوش شیرین پر کنید. این کار از نیم سوزشدن ته سیگار هم جلوگیری می کند.
۶) پاک کردن لکه چربی از چوب: پودر تالک را با الکل متیلیک به صورت یک خمیر مرطوب درآورده و با قلم مو روی لکه بمالید و بگذارید تا خشک شود. سپس روی آن را بسایید.
۷) نگهداری از وسایل چوبی: برای نگهداری از وسایل چوبی، از مخلوط تربانتین، روغن بزرک و سرکه استفاده کنید.
۸) تمیزکردن جلد چرمی کتاب: برای پاک کردن جلد چرمی کتاب قدیمی با ارزش، می بایست پارچه کتانی را به شیر آغشته کرده و به آرامی روی جلد کتاب بمالید. سپس با یک پارچه خشک و نرم آن را پاک کنید.
منبع : روزنامه ابتکار
لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

۱۵ نکته ی کوتاه و پر فایده برای خانم ها

۱) شارژ کردن باطری
همیشه قبل از شارژ کردن باطری‌ها، بگذارید که باطری کاملاً خالی شود این کار عمر باتری را بیشتر خواهد کرد.


۲) پاک کردن رنگ چغندر از دست
اگر دست‌های شما از چغندر و یا کلم قرمز، رنگ گرفته است، به سیب‌زمینی خام دست‌هایتان را بمالید.


۳) تمیز نگه داشتن ترازو
برای اینکه ترازوی آشپزخانه همیشه تمیز بماند، در هنگام استفاده بر روی کفه ی ترازو، نایلون محافظ بکشید تا دیگر نیازی به شست وشوی بعدی نباشد.


۴) پاک کردن لکه ی میوه از دست
برای پاک کردن لکّه‌های میوه یا توت سیاه از دست‌هایتان، از کمی ماست یا آب لیموترش تازه کمک بگیرید.


۵) رفع بوی سیگار
برای جلوگیری از به جاماندن بوی سیگار، یک کاسه ی کوچک سرکه را در گوشه‌ای از اتاق قرار دهید و یا همیشه جاسیگاری را با کمی جوش‌شیرین پر کنید. این کار از نیم سوزشدن ته سیگار هم جلوگیری می‌کند.


۶) پاک کردن لکه ی چربی از چوب
پودر تالک را با الکل متیلیک به صورت یک خمیر مرطوب درآورده و با قلم مو روی لکّه بمالید و بگذارید تا خشک شود. سپس روی آن را ب‌سایید.


۷) نگه‌داری از وسایل چوبی
برای نگه‌داری از وسایل چوبی، از مخلوط تربانتین، روغن بزرک و سرکه استفاده کنید.


۸) تمیز کردن جلد چرمی کتاب
برای پاک کردن جلد چرمی کتاب قدیمی با ارزش، می‌بایست پارچه ی ‌کتانی را به شیر آغشته کرده و به آرامی روی جلد کتاب بمالید. سپس با یک پارچه ی خشک و نرم آن را پاک کنید.


۹) تمیز کردن گلدان لبه باریک
گلدان را پر از آب کنید و چند قرص پاک‌کننده ی دندان مصنوعی را درون آن بیندازید.


۱۰) حالت دادن به موی عروسک
اگر عروسک کودک شما موهایش بی‌حالت شده، بر روی شانه کمی از کرم پاک کننده ی صورت بزنید و به آرامی موها را دسته به دسته شانه کنید. موهای عروسک شما بار دیگر خوش حالت می‌شود.


۱۱) مطبوع کردن فضای اتاق
چند قطره اسانس روغن معطر را به دستگاه بخور اضافه کنید. تا فضای اتاق شما خوشبو و مطبوع شود.


۱۲) باز کردن گرفتگی دستشویی
برای زدودن چربی‌هایی که راه آب دستشویی را مسدود کرده، یک فنجان آب نمک و یک فنجان جوش‌شیرین را در فاضلاب ریخته و روی آن یک قابلمه آب جوش بریزید. چربی بلافاصله حل شده و راه آب باز می‌شود.


۱۳) پاک کردن اثر چربی از روکش چوبی
بر روی لکّه‌ها پودر تالک بپاشید و روی آن را با دو ورقه دستمال کاغذی بپوشانید و با نوک یک اتوی گرم به آرامی روی سطح مورد نظر فشار دهید. اثر چربی به دستمال منتقل می‌شود.


۱۴) پاک کردن دوده از آجرهای شومینه
یک لایه ی نازک سرکه ی غلیظ را روی آجرها بمالید، سپس کاملاً با آب تمیز کنید و سطح آجرها را با اسفنج پاک کنید.


۱۵) چند نکته در نگه‌داری دارو در منزل:
۱) تا جای ممکن دارو در منزل نگه‌داری نشود.
۲) داروهای بدون برچسب و یا داروهای فله‌ای را هرگز در منزل یا در محل کار نگه نداریم و آنها را دور بیندازیم.
۳) حداقل هر سه ماه یک بار همه ی داروهای موجود در منزل را از نظر تاریخ مصرف بررسی کنیم و داروهای تاریخ گذشته را در سطل آشغال بیندازیم.
۴) هرگز دارویی را در جعبه ی داروی دیگری نگذاریم.
۵) به شرایط نگه‌داری دارو که روی جعبه دارو یا در برشور آن ذکر شده توجه کنیم.
۶) باقی مانده محلول سرم، قطره و شربت‌هایی که به طور ناقص مصرف شده‌اند قابل نگهداری نیست و بایستی حتماً دور ریخته شوند.
۷) داروها را حتماً در محلی مناسب و دور از گرما، رطوبت، و نور مستقیم آفتاب قرار دهید. این محل باید دور از دسترس کودکان کنجکاو باشد.
۸) بهتر است لیستی از داروهای موجود در منزل تهیه شود و در محل نگه‌داری داروها نصب شود هر چند وقت یک بار این لیست بازبینی شود. می‌توان تاریخ انقضای هر دارو را هم در این لیست نوشت.
۹) دارویی را که نمی‌شناسید، در منزل نگه ندارید. این گونه داروها را می‌توان به هلال‌احمر یا موسسات خیریه اهدا کرد. داروها را به افراد فقیر و محتاج ندهید؛ زیرا ممکن است آنها را خودسرانه مصرف کنند و خطراتی متوجه آنها شود.
۱۰) به یاد داشته باشیم که مصرف خودسرانه دارو و یا تجویز دارو برای دیگران مجاز نیست، برای استفاده از داروهای موجود در منزل، هر بار با پزشک خود مشورت کنیم.
۱۱) سرنگ و یا دستکش استریل نیز تاریخ انقضای مصرف دارند، پس از پاره شدن کاغذ پوشش سرنگ و یا دستکش در صورت عدم استفاده،آن را دور بیندازید.

لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

  تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

×
×
  • اضافه کردن...