رفتن به مطلب
لطفا جهت استفاده از تمام مطالب ثبت نام کنید ×
انجمن های دانش افزایی چرخک
لطفا جهت استفاده از تمام مطالب ثبت نام کنید

مهمترين رويدادهاي ايران و جهان در طول تاريخ در 11 مهر


irsalam

ارسال های توصیه شده

مهمترين رويدادهاي ايران و جهان در طول تاريخ در اين روز 3 اكتبر

 

 

 

ايران درباره جشن هاي مهرگان

 

mehregan.jpg

 

روزهاي ماه در ايران باستان داراي نام خاص بودند كه شانزدهم هر ماه «روز مهر» بود و روز مهر در ماه مهر مهمترين روز آيين هاي مهرگان بوده است. جشن ها و آيين هاي شش روزه مهرگان در ايران باستان در روز مهر از ماه مهر (شانزدهم مهرماه) پايان مي يافت. ايرانيان از هزاره دوم پيش از ميلاد مهرگان را همرديف نوروز گرامي داشته و شروع كارهاي مهم از جمله ازدواج را به اين ايام موكول و مدارس از همين ماه آغاز بكار مي كردند كه دولت روم شرقي (قسطنطنيه = استانبول) بعدا اين رسم (بازگشايي سال تحصيلي) را از ايران اقتباس كرد كه با چند روز تفاوت جهاني شده است. آيين هاي مهر (جشن مهرگان) پس از نوروز مهمترين اعياد ملي ايرانيان بوده است كه نوروز با بهار و شكوفه و نويد بركت آغاز مي شد و مهرگان به خاطر پايان جمع آوري محصول و آغاز شش ماهه شبهاي طولاني تر و سرما.

طبق نوشته هاي فلاسفه ايراني قرون وسطي (وسطا) از جمله خيام، هدف از برپايي آيين هاي مهرگان، سپاسگزاري به درگاه خداوند بوده است كه آن همه نعمت، احساس محبت و مهرباني كردن و كشش به سوي رعايت عدالت ارزاني داشته و نيز تحكيم دوستي و محبت ميان ايرانيان. در ايام مهرگان مهماني هاي بزرگ برپا مي شده و پذيرايي با انواع ميوه و آجيل (خشكبار) رسم بوده ولي به درستي معلوم نيست كه از چه زمان پذيرايي با آش رشته مرسوم گرديده است. همچنين به درستي روشن نيست که از چه زمان "روز مهرگان" را به چهاردهم مهر ماه منتقل کرده اند و چرا؟ (شايد به خاطر گشايش نخستين جلسه مجلس در حضور مظفرالدين شاه در كاخ گلستان در 14 مهرماه!).

در سال 2008 ايرانيان برون مرز و پارسيان سراسر جهان، دوم اكتبر (پنچشنبه 11 مهر ماه) را به عنوان «مهرگان» جشن گرفته بودند. در عهد باستان، دولت روزي را كه امسال برابر با دوم اكتبر از سال ميلادي است جشن مي گرفت زيرا كه داريوش بزرگ اين روز (نخستين روز) از جشن هاي شش روزه ماه مهر (مصادف با دوم اكتبر سال 522 پيش از ميلاد مسيح) را براي اعلام شاه شدن خود تعيين كرده بود و با آييني ويژه بر تخت سلطنت نشسته بود.

طبق نوشته مورخان قديم غرب (يونان و روم باستان) فرهاد دوم، شاه ايران از دودمان اشكاني (خراسانيان)، از سال 131 پيش از ميلاد مروّج اين رسم شد كه سران دولت ايران در يكي از روزهاي جشن مهرگان اشتباهات دولت در يك سال گذشته را در يك مراسم عمومي اعلام و پوزش خواهي كنند و تعهد به جبران آن بسپارند و خود فرهاد نخستين اعتراف از اين دست را در چهارمين روز از جشن هاي مهرگان سال 131 پيش از ميلاد بيان داشت.

اردشير پاپكان (ساساني) كه خود را شاه همه ايران زمين اعلام كرده بود در دومين روز جشن هاي مهرگان سال 226 ميلادي (سوم اكتبر) در شهر تيسفون با «ميترا = مهر = مهربانو = مهري = مهرانگيز» دختر اردوان پنجم ازدواج كرد تا كدورت اشكانيان از او كه بر اردوان غلبه كرده و اردوان، ضمن نبرد، جان خود را از دست داده بود برطرف شود.

كار تنظيم مجموعه قوانين براي اداره ايران برپايه آموزش هاي زرتشت به ويژه كنترل رفتار حكّام و نيز آيين دادرسي و كيفر نيز در سومين روز از جشن هاي مهرگان (مصادف با چهارم اكتبر سال 600 ميلادي) به تصويب موبد موبدان (روحاني ارشد وقت) و بزرگان كشور رسيده بود. كار تنظيم اين مجموعه از نوروز آن سال آغاز شده بود زيرا دلسوزان ميهن نگران خودخواهي هاي خسروپرويز شاه وقت و ناديده گرفتن حقوق مردم و اصول (نانوشته) بودند. تا آن زمان، ايرانيان (دولت و ملت) اخلاقا متعهد به رعايت اصول و حقوق و ارزشها بودند و ضمانت اجرايي (مجازات نقض) وجود نداشت.

پس از پيروزي مشروطه طلبان، مجلس شورا اولين جلسه نخستين دوره خود را در جريان جشن هاي مهرگان ايرانيان (14 مهرماه 1285) در كاخ گلستان با حضور مظفرالدين شاه برگزار كرده بود و مقرر شده بود كه سال قانونگزاري در ايران از مهرماه آغاز شود. اين مجلس 15 مهر ماه سال 1286 هجري خورشيدي نيز متمم قانون اساسي را تصويب كرد. بيشتر اصول قانون اساسي وقت در همين متمم گنجانيده شده بود زيرا كه اصل قانون اساسي، شكل مقدمه و اعلاميه داشت. حقوق ملت در همين متمم آمده بود.

جشن هاي هزاره فردوسي نيز با شركت اديبان، دانشمندان، سياستمداران و دولتمردان كشور و بيش از چهل مستشرق از ساير كشورها در جريان جشن هاي مهرگان سال 1313 (12 مهر) آغاز بكار كرده بود و مستشرقين و ايرانشناسان در سخنراني هاي خود ضمن بزرگداشت فردوسي و اهميت ميهني او، درباره جشن هاي مهرگان، اهميت و تاريخچه آنها اسناد متعدد ارائه كرده بودند كه باقي مانده و به آنها استناد مي شود.

 

منبع : http://www.iranianshistoryonthisday.com/farsi.asp

لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

نشست " لوکا " برضد ايران، ولي ...

 

1003room.jpg

 

سزار ــــ كراسوس ـــ پمپي

 

 

سوم اكتبر سال 56 پيش از ميلاد سران دولت روم و مشاوران و ژنرالهاي آن كشور در نشست لوكا Luca تصميم گرفتند كه مناطق غرب رود فرات در آسيا و اراضي شمال و شمال غرب گٌل (فرانسه امروز) تا نزديكي برلن و جزاير بريتانيا در اروپا ضميمه قلمرو روم شود. با توجه به قيام اسپارتاکوس در سالهاي 71 - 72 پيش از ميلاد، قرار شد "پمپي" يكي از سه عضو شوراي عالي جمهوريت روم در شهر رم باقي بماند تا از قيام احتمالي ديگري كه مردم طبقه 3 روم و بردگان مستعد آن بودند جلوگيري كند و امنيت از دست نرود، ژوليوس سزار عضو ديگر شورا براي ادامه فتوحات به فرانسه برود و كراسوس رييس دوره اي شورا كه شهرت به آزمندي و جمع مال داشت داوطلب شد كه به شرق لشكر بكشد و براي تصرف اراضي غرب فرات با ايران در آويزد.

دو سال طول كشيد تا كراسوس موفق شد مقدمات حمله را فراهم سازد. "اسپهبد سورنا" فرمانده كل ارتش ايران ميدان جنگ را خود انتخاب كرده بود و در جنگ حرّان (كارهه) در سال 53 پيش از ميلاد با تاکتيکي نو و سلاحهاي تازه از جمله موشكهاي مكانيكي و روش رساندن آب غذا و مهمات به سربازان درحال جنگ و دادن استراحت نوبتي به آنها، لژيونرهاي رومي را از پاي درآورد و به نوشته پلوتارك، يك سرباز ايراني كراسوس 60 ساله را به هنگام فرار كشت که سر و دست راست او را به تيسفون بردند. "اورود= ارد" شاه وقت از دودمان اشکانی گفت كه مقداري طلا در دهان كراسوس گذاردند و سپس گفت: "بخور كه هميشه حرص آن را مي زدي".

پس از شكست حرّان هيچيك از سران وقت روم در صدد گرفتن انتقام از ايران برنيامد. جنگ حرّان بزرگترين و قاطعترين شكست روم (ايتاليا) از ايرانيان بود كه براي ايران افتخار آفريد و غرور ايجاد كرد. مورّخان معاصر گامی فراتر برداشته و نوشته اند که نبرد حرّان بزرگترین پیروزی نظامی شزق بر غرب در طول تاریخ بوده است.

قيام اسپارتاكوس دومين قيام بزرگ بشر بر ضد ظلم بود. نخستين قيام را كاوه ايراني معروف به كاوه آهنگر رهبري كرده بود.

لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

گرايش ايغورهاي به فرهنگ ايراني و آيين مانوي

 

سوم اكتبر سال 780 ميلادي "آلپ قتلغ" خاقان (امپراتور) ايغورها (ساکن ايالت غربي امروز چين در آسياي ميانه) آيين مانوي را دين رسمي قلمرو خود اعلام داشت و گرايشش را به فرهنگ ايراني تاكيد كرد. ماني ايراني كه در سال 276 ميلادي با راي يك هيات مذهبي اعدام شد در قرن سوم ميلادي باني آييني بود كه مخلوطي از زرتشتي، مسيحي و ساير اديان قديم بود. اين آيين در اروپا و آسيا تا قرن سيزدهم ميلادي پيروان فراوان داشت. سن اگوستين يكي از قديسين مسيحيت قبلا يك مانوي بود. مانويان اعتقاد داشتند كه تلقين شيطان (اهريمن) باعث مي شود كه يك فرد خوب به بدي كردن بگرايد. هنوز هم اين آيين در سراسر جهان پيرواني دارد. آيين مانوي در زبانهاي اروپايي به صورت Manicharism نوشته مي شود (مشروح عقايد ماني در جاي خود در اين سايت آمده است).

لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

ازدواج اردشير پاپكان با ميترا دختر اردوان پنجم

 

1003ardashir.jpg

 

اردشير ساساني

 

 

طبق حكايات و بر اين پايه پس از تطبيق تقويم ها، سوم اكتبر سال 226 ميلادي زماني به دست داده شده است كه در آن روز اردشير پاپكان كه خود را شاه همه ايران زمين اعلام كرده بود در جريان جشن هاي مهرگان در شهر تيسفون با ميترا دختر اردوان پنجم ازدواج كرد تا كدورت اشكانيان از او كه بر اردوان غلبه كرده و اردوان جان خود را از دست داده بود برطرف شود. اردشير موسس دودمان ساسانيان كه بعدا امپراتوري روم را به زانو درآورد تصميم گرفته بود كه پايتخت را از تيسفون (مدائن نزديك بغداد امروز) تغيير ندهد. وي قبلا تصميم داشت كه شهر كرمان را پايتخت ايران كند و در اين شهر دژي برفراز تپه اي ساخته بود كه آثار آن باقي مانده است. اردشير هنگامي برضد اردوان بپا خاست كه اطمينان يافت فساد دستگاه دولتي اين پادشاه پايان نخواهد يافت و همين فساد و انحطاط باعث شكست هاي نظامي و كوتاه آمدنهاي ايران در برابر رومي ها خواهدشد.

درباره علاقه ديرين اردشير نسبت به ميترا در شرق و غرب داستانسرايي بسيار شده است

 

1003mitra.jpg

 

ميترا اشکاني

لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

شوراي امنيت شكايت انگلستان را پذيرفت - تنها دو راي مخالف

اول اكتبر سال 1951 شوراي امنيت سازمان ملل برغم مخالفت شديد ايران كه موضوع ملي كردن نفت خود يك مسئله بين المللي نيست، با طرح شكايت انگلستان از ايران در آن شورا موافقت كرد. هنگام راي گيري، تنها شوروي و يوگوسلاوي راي موافق ندادند و شوروي با وجود مخالفت با اين امر، از وتو (حق رد) براي خنثي كردن پيشنهاد طرح شكايت استفاده نكرد.

لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

كيفرخواست اعدام براي دكتر مصدق!

 

1005mosaddegh.jpg

مصدق، زماني كه در زندان بود

 

مدعي العموم نظامي (دستگاه قضايي ارتش) يازدهم مهرماه 1332 براي مجازات دكتر محمد مصدق کيفرخواست صادر کرد و دو روز بعد اعلاميه مربوط به آن در روزنامه های تهران منتشر شد. طبق اين كيفرخواست، براي دكتر مصدق كه همچنان خود را نخست وزير قانوني ملت و

دستگاه قضايي ارتش را جزيي از دولت كودتا مي دانست مجازات اعدام درخواست شده بود. اتهام او اقدام به حذف سلطنت اعلام شده بود.

از دكتر مصدق كه بعدا به سه سال زندان محكوم شد تنها پنج جلسه بازپرسي به عمل آمده بود!. برخي نوشته ها حکايت از آن دارد که همان زمان، عوامل انگلستان از جمله شاپور ريپورتر گفته بودند که نگران كيفرخواست نباشيد، دکتر مصدق به بيش از سه سال زندان محکوم نخواهد شد (مفهوم اين اظهارات اين بود که دولت انگلستان که در آن زمان هنوز يک قدرت جهانی بشمار مي رفت به اين حد مجازات راضي بود!و .... ). دکتر مصدق با رهبري جنبش ملي کردن نفت ايران پايه هاي استعمار چند صد ساله لندن را در همه قاره ها سست و لرزان ساخته بود. با اين كه از سقوط نظام سلطنتي ايران سه دهه گذشته است، هنوز اقدام جدي به ابطال راي محکمه نظامي دولت 28 امرداد و اعاده حيثيت از دکتر مصدق بعمل نيامده است.

باوجود اينكه مسئله نفت بيشتر وقت مصدق را گرفته بود، وي در طول زمامداري اش براي دمكراسي كردن ايران و آشنا ساختن ايرانيان به حقوق خود و آزادي هاي مدني از جمله انتشار روزنامه و ايجاد حزب و برگزار كردن اجتماعات تلاش بسيار كرده بود.

لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

ایرانیان و ساخت پولاد

 

برپايه محاسبات تقويمي؛ در اکتبر سال 500 ميلادي (مهرماه) ايرانيان موفق شدند كه پولاد (آهن آبديده) بسازند كه اختراع آن به نام ايران در تاريخ عمومي صنعت ثيت شده است. فولاد قابليت چكش خواري ندارد. ايرانيان از آن پس، جنگ افزار هاي خود را از آهن آبديده (پولاد) تهيه كردند و تا انتقال اين اختراع به ميان ساير ملل برتري تسليحاتي داشتند. استفاده از آهن سابقه طولانی تری دارد. سایر ملل از دیر زمان سنگ آهن را شناخته بودند و از آن عمدتا به جای رنگ سرخ استفاده می کردند.

لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

در قلمرو انديشه

 

چرا " کانوس" فيلسوف روم باستان اعدام شد؟

 

ژوليوس كانوسKanus ، فيلسوف رومي سوم اكتبر سال 40 ميلادي اعدام شد. وي از فلاسفه Stoicism بود. كانوس پس از اين كه در يك اجتماع عمومي در شهر رم گفت: "همانطور كه خدايان نظم ستارگان را برقرار كرده اند و انسانها را آفريده اند، حكومتها بايد روابط مردم با هم، مشاركت آنان در شادي و اندوه يکديگر و جنبه هاي ديگر حيات از جمله توزيع عادلانه درآمدها و مقامها و رابطه كار و درآمد را تنظيم، و نقض كنندگان اين ضوابط (قوانين) را تنبيه كنند تا صلح و آرامش و در نتيجه نيكبختي جهانگير شود"، دستگير شد. او در همين نطق گاليكولا – امپراتور وقت روم – را متهم كرد كه مانع مي شود که سنا چنين ضوابطي را تدوين و تصويب کند.

يک محكمه رم «كانوس» را به اتهام افترا زدن به رييس كشور و افشاندن بذر نفاق ميان مردم و دولت محاكمه و به اعدام محكوم كرد. وي حاضر نشد كه اظهارات خود را پس بگيرد، از گفته هايش ابراز ندامت و از امپراتور تقاضاي عفو كند تا از اعدام شدن برهد.

لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

ترجمه نوشته هاي افلاتون و آغاز عصر روشنگري در اروپا

 

 

1003aflatoon.jpg

Plato (افلاتون)

 

 

سوم اكتبر 1469 «مارچيليو في چينو» در شهر فلورانس ايتاليا ترجمه نوشته هاي افلاطون فيلسوف يونان باستان را به پايان رسانيد كه با انتشار آنها، اروپا وارد عصر روشنگري شد.

اين آثار و آثار ساير متفكران عهد باستان يونان كه ابتدا به زبان لاتين و سپس فرانسه، انگليسي و آْلماني ترجمه شد افق تازه اي را به روي اروپاييان بازكرد. اين آثار كه در قسطنطنيه(استانبول) نگهداري مي شد پس از تصرف اين شهر به دست عثماني ها در سال 1453، با دانشمندان فراري به ايتاليا برده شد.

اين دومين بار در طول تاريخ بود كه يوناني شناسان با كتابهاي مربوط به ايتاليا منتقل شدند. قسمتهايي از اين آثار مدتها قبل از آن به فارسي و عربي ترجمه شده بود.

لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

دنياي ورزش

 

زادروز یک روزنامه نگار بنام ـ نظرات او درباره فوائد ورزش و ورزشی نویسی

 

FredKirsh-ed.jpg

Fred Kirsch a USA Journalist

 

 

 

امروز زادروز «فرد کرشFred Kirsch» روزنامه نگار آمریکایی است که به این حرفه عشق می ورزد و به اصول آن وفادار است. «فرد» سوم اکتبر 1942 به دنیا آمده و پس از گذراندن دوره روزنامه نگاری از مارچ 1969 گام به اطاق خبر گذارده و چون یک مدرک دانشگاهی نیز در رشته ورزش و «ورزش درمانی» داشته «ورزشی نگار» شده است. به باور او، ورزش و تندرستی دو عنصر لازم زندگانی بشر هستند که نمی توان آنهارا از هم جدا کرد. ورزش روزانه و تمرین بدنی ضامن سلامتی و دور ساختن انسان از بیماری ها و برخی از اعتیادات زیان آور است. ورزش حرفه ای و پهلوان شدن یک شاخه اختصاصی است. در قرن نوزدهم و نیمه یکم قرن 20 پیگیری و فشار کارشناسان بهداشت و ورزشی نگاران بوده است که تحصیل هر دو شاخه ورزش و فوائد تمرین بدنی روزانه در مدارس اجباری شده است. در دهه های اخیر، پزشکان ضمن تجویز دارو، به بیماران خود توصیه ورزش بدنی روزانه می کنند و در جوار برخی از بیمارستانها مراکزی [Hospital Based Fitness & wellness Centers] برای «بیماران درمان شده بويژه از امراض قلب» تاسیس شده است که «Cardiopulmonary Rehabilitation ،Supervised Exercised Programs ،The Lifestyle Center and Health Center» نامیده شده اند که در آنها کارشناسان «ورزش درمانی» کار می کنند.

«فرد» که بیشتر پنج دهه ورزش نگاری خودرا در روزنامه قدیمی و چهارصد هزار تیراژی ویرجینیان پایلوت The Virginian-Pilot قلم زده است می گوید که ورزشی نگاران هستند که با مهارت در نوشتن و توصیف ورزشکاران، پهلوان می سازند. آنان بوده اند که مخاطبان را به خواندن و گوش کردن شرح مسابقه ها و دیدن مسابقه ها از تلویزیون و یا حضورا (در استادیوم ها) جلب کرده اند و اینک یک بخش وسیع از اطاقهای خبر را به کار خود اختصاص داده و روزنامه های اختصاصا ورزشی و کانالهای تلویزیونی ویژه پخش خبر ورزشی تاسیس شده و مخاطبان فراوان دارند. علاقه مردم به مسابقه های ورزشی به حدّی زیاد شده است که برای تماشای مسابقه های نهایی دست از کار می کشند و گرد شبکه های تلویزیونی جمع می شوند و چشم به آن می دوزند. یکی دیگر از فوائد ورزش و علاقه به آن و مسابقه های ورزشی، دورساختن افراد از عادات زیان آور است.

«فرد» که می گوید روزنامه نگاری نه تنها یک پیشه بلکه یک عشق پایدار است درعین حال، خود او یک ورزشکار بنام بویژه در رشته دو میدانی و دو ماراتون است. وی در 40 سالگی 40 مایل (64 کیلومتر) دوید و خود او خبرساز شد.

 

fred3.jpg

 

يک نمونه از هِلث سنترهاي مورد بحث «فرد کرش» که جنب بيمارستان عمومي شهر چساپیک ايالت ويرجينيا تاسيس شده است

لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

در قلمرو رسانهها

 

نظر لنين درباره روزنامه حزبي

 

1003lenin.jpg

 

 

 

 

لنين رهبر وقت روسيه شوروي سوم اكتبر سال 1921 (طبق تقويم گريگوري) سردبيران پراودا، روزنامه رسمي و ارگان حزب كمونيست را به كرملين فراخواند و نظر خود را درباره چگونگي محتواي اين روزنامه براي آنان تشريح كرد كه درتاريخ مطبوعات باقي مانده و الگوي بسياري از روزنامه هاي حزبي شده است.

لنين در آن روز به سردبيران پراودا گفته بود كه روزنامه حزب نبايد به صورت روزنامه معمولي (حرفه اي) باشد كه پر از حرفها و كارها و تبليغات مقامات و معاريف هستند و ادامه روش جاري پرودا مردم را از هرچه كه عنوان روزنامه دارد زده مي كند. روزنامه حزب كه توسط مقامات خوانده مي شود نه تنها بايد آنان را از نظرات حزب آگاه كند، بلكه در آن بايد ببينند كه چه ايرادي در كار است و مردم چه نظري درباره تصميمات و اقدامات دولت دارند و از چه مي نالند و چه چيز را ناقص مي پندارند. روزنامه حزب بايد نقائص و دردها را هم بنويسد و از دشواري ها سخن بگويد و افراد با استعداد، دلسوز، مبتكر و فداكار را معرفي و بزرگ كند تا بزرگتر شوند و به مقام برسند و باعث پيشرفت كشور و دلگرمي سايرين شوند و سرمشق قرار گيرند. براي رسيدن به اين مقصود، به حزب اندرز داده ام كه در كميته هاي كوچك (محله اي) و بزرگ، اعضاي كميته ها در جلسات هفتگي پس از شنيدن بخشنامه هاي حزب و بحث درباره آنها، به ايراد نطق آزاد (پس از دستور) بپردازند و هر مشكلي را در منطقه و محله خود و يا نقطه ديگري از كشور در فاصله دو جلسه كميته مشاهده كرده و يا شنيده باشند بدون ترس و ملاحظه بيان كنند، از دكتر محل تا سپور و از خود من تا آموزگار مدرسه. البته چيزهاي خوبي را هم كه ديده اند بيان دارند و اين صودتجلسه هاي كميته ها كه به تفصيل و دقت نوشته و به مركز حزب در مسكو ارسال مي شود منبع بزرگي براي پراودا هستند. از مسئولان كميته ها خواسته شده است كه از اصحاب نظر و مردم محل كه عضو حزب نيستند ولي از امور آگاهند و يا حرفي دارند كه بزنند دعوت شود كه در جلسات كميته ها حاضر شوند و هرچه را كه در دل دارند و ازجمله نظر خود را درباره تصميمات دولتي بگويند. شما هر روز چند نويسنده كه مبتدي و بي تجربه نباشند و خوب و بد را درك كنند و ملاحظه كاري هم نكنند به دفتر حزب بفرستيد تا صورتجلسه هاي دريافتي از كميته ها را بخوانند و از لابلاي آنها دشواري ها و دردها و همچنين قوت ها را خارج سازند و اين مطالب را به شيوه روزنامه نگاري (ساده و روشن) در چند صفحه چاپ كنيد تا درس دهد و امور بهبود يابد و كشور مسئله نداشته باشد. خود من از اين پس بر اساس همين نوشته هاي شما قضاوت خواهم كرد زيرا كه به تنهايي فرصت خواندن آن همه صورتجلسه را ندارم و منشي هاي حزب هنگام خلاصه كردن و موضوع بندي نمي توانند مانند شما ساده بنويسند و با ذره بين حقايق را ببينند و بيرون بكشند. خواندن گزارش آنها در باره صورتجلسه هاي كميته ها اگر هم خسته كننده نباشد وقتگير است.

از روز بعد شوراي سردبيري پراودا هفت نويسنده ارشد را كه كمتر از 36 سال نداشتند مامور اين كار كرد و تيراژ اين روزنامه به تدريج به 14 ميليون رسيده بود.

مائو بعدا با توجه به اين روش، حتي برخي از نامه هايي را كه مردم چين برايش مي فرستادند، براي درج و عبرت آموزي مقامات به روزنامه خلق مي فرستاد و چاپ مي شد.

با الگوي لنين، روزنامه هاي احزاب و به ويژه احزاب اقليت كه گزارش كميته هاي محلي خود و اظهار نظر مردم و اصحاب نظر و كارشناسان را درباره امور و مشكلات و طرح هاي مجالس و لوايح دولت و انتصابات و اشتباهات مي نويسند كمك بزرگي به اصلاح امور و روشن ساختن مردم هستند و پايه دمكراسي يك كشور بشمار مي روند و آموزش دمكراسي مي دهند.

لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

ساير ملل

 

منع پیش بینی درباره جنگ

 

سوم اكتبر سال 1941 هنگامي که نيروهاي نظامی آلمان به مسکو نزديک مي شدند هيتلر در نطقي در برلن در برابر هزاران آلماني اعلام كرد كه روسيه در هم شكسته شده و ديگر زنده نخواهد ماند!. وي در همين سخنراني پيروزي هاي نظامي ارتش آلمان در همه جبهه ها را تشريح کرد.

تاریخ نشان داد که هيتلر با پيروزي در چند نبرد در پيش بيني نتيجه جنگ شتاب کرده بود. چهارسال بعد جهان شاهد تصرف برلن به دست روسها و پايان حكومت هيتلر شد. "تاريخ" ثابت کرده است که پیش بینی درباره جنگ عاقلانه و منطقی نیست و قضاوت درباره نتايج یک جنگ را بايد به سالها پس از اتمام آن موکول کرد زیرا که شکست در جنگ، همیشه به قطع رشد یک ملت منجر نمی شود و دیده شده است که یک ملت از زیر ویرانه های شکست بپاخاسته و از فاتح جلو افتاده است.پس از جنگ جهانی دوم، مورخان تاریخ نظامی سیاستمداران و دولتمردان را از پیش بینی علنی نتیجه جنگ برحذر داشته اند.

 

1003hitler.jpg

 

 

هيتلر در يكي از نطق هاي عمومي ش

لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

استقلال عراق

سوم اكتبر سال 1932 كشور عراق استقلال خود را به دست آورد. اين كشور از دوران جنگ جهاني اول مستعمره انگلستان و قبلا (از اواسط دوران نادرشاه) جزيي از امپراتوري عثماني به شمار مي رفت. بین النهرین حدود هشت قرن یک ایالت ایران بود و در این مدت، پایتخت ایران (تیسفون) در آنجا قرارداشت. بوئیان ایرانی بعدا عباسیان را مقهور ساخته و حکمران بغداد شده بودند. شاه عباس یکم در یک مصالحه قسمتي از سرزمینی را که کشور عراق است به عثماني هاي داد تا نسبت به ارمنستان و سراسر قفقاز ادعايي نداشته باشند که بعدا نزاع ازسرگرفته شد. در زمان شاه صفي در یک مصالحه دیگر، ایران و عثمانی بغداد و ايروان را باهم مبادله کردند. نادرشاه که بغداد و بیشتر نقاط عراق امروز را متصرف شده بود به اين شرط که عثماني ها نسبت به سليمانيه که ساکنان وقت آن ترکمان و وفادار به حکومت ايران بودند و چند منطقه مرزی دیگر نظر نداشته باشند از بغداد صرف نظر کرد. دولت لندن در اکتبر 1932 طي شرايطي با استقلال عراق که قبلا به صورت یک کشور نبود موافقت کرده بود که يکي از اين شرايط ادامه استقرار پايگاههاي نظامي انگلستان در آن کشور و آزادي نقل و انتقال نيروهاي آن دولت در خاک عراق بود.

 

در سال 1941 نیروهای نظامی انگلستان از خاک عراق به ایران تعرض کردند و میهن مارا به اشغال نظامی خود درآوردند.

دولت لندن که از یکپارچه کردن سه ایالت سابق امپراتوری عثمانی کشور عراق را بوجود آورده بود يک اميرزاده حجاز را پادشاه آن کرده بود که سلطنت تا سال 1958 (کودتای عبدالکریم قاسم) در اين خانواده باقي بود.

 

مرزهاي كشورهاي عربي شرق سوئز، پس از جنگ جهاني اول به تدريج توسط انگلستان تعيين شده و اردن و عراق و ... دستپخت لندن هستند. عراق در بهار سال 2003 به اشغال نظامی آمریکا درآمده و نیروهای نظامی آن هنوز در عراق استقرار دارند.

لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

تنها، يک گردان!

 

1003casey.jpg

 

 

ژنرال جورج كيسي فرمانده نيروهاي آمريکايي در عراق يکم اكتبر 2005 در جلسه سناي آمريكا كه به منظور

حقيقت يابي، وي را احضار كرده بود گفت:

«ما سعي خودمان را در آموزش نظاميان عراقي مي كنيم ولي بايد بگويم كه در حال حاضر (اکتبر 2005) تنها يك گردان عراقي مي تواند بدون كمك نظاميان ما و به تنهايي دست به عمليات بزند و ديدم كه در "تل عفر" اين كار را كرد. آمريكا هم اكنون (اکتبر 2005) در عراق 149 هزار نيرو دارد كه در روزهاي آتي به دليل انجام رفراندوم (درعراق) بايد بر شمار آنان موقتا بيافزاييم.».

وي در اين باره كه چرا آماده كردن عراقي ها به صورت افراد رزمي واقعي به كندي پيش مي رود توضيح بيشتري نداده بود.

لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

كودكي كه اشك خانواده هاي آمريكايي را درآورد

 

1003valerie.jpg

 

 

 

والري چهار ساله (عكس بالا) 28 سپتامبر 2005، يك ساعت پس از نيمه شب در خيابان 76 محله كويينز شهر نيويورك شيون كنان و لرزان به در ورودي خانه اي مشت كوبيد. چون ساكنان خانه در خواب بودند جيغ ها زد تا بيدار شدند و در را برويش گشودند. مادرش را خواست گفتند كه او را نمي شناسند. والري گفت كه «سزار» او را سر خيابان از اتومبيلش پياده كرد و گفت كه مادرش مونيكا در اينجا است و رفت. صاحب خانه نسبت به وضعيت مشكوك شد و جريان را به پليس اطلاع داد. كودك به پليس گفت كه آدرس خانه را نمي داند، اسم خانوادگي اش را هم بلد نيست و فقط مي داند كه مادرش شبها در رستوران كار مي كند و دير به خانه مي آيد و «سزار» دوست پسر مادرش در غياب او از وي مواظبت مي كند. پدرش مدتي است رفته و او نام پدر را نمي داند. پليس راهي نداشت جز اين كه گزارشگران تلويزيونها را دعوت كند تا با كودك مصاحبه كنند و پخش شود تا شايد كسي به سراغش آيد.

1003monica.jpg

 

مونيکا

 

با اين كه چند شب متوالي اين گزارش دلخراش با حرفهاي كودكانه والري از شبكه ها پخش شد و او مادرش را طلبيد، پاسخي نيامد. تنها يك نفر تلفن كرد كه چنين كودكي را در يك مجتمع مسكوني در خيابان 66 ديده بود.

پليس به آن آپارتمان مراجعه كرد كسي آنجا نبود و مدير مجتمع گفت كه در آن آپارتمان مونيكاي 26 ساله (عكس مقابل) با دوست پسرش «سزار» و يك كودك دختر زندگي مي كردند و مونيکا در رستواران ... کار مي کرد. پليس به رستوران محل کار مونيکا رفت؛ متصدي رستوران گفت كه وي در آن شب تا ساعت يازده كار كرده بود و مطابق هرشب سزار آمد و او را برد. با اطلاعات به دست آمده و تلاش بيشتر، سزار دستگير شد ولي چيزي به دست نداد، تنها گفت كه مونيكا يك مهاجر بوليويايي است و ....

پليس فورا به سزار ظنين شد زيرا سزار از يك سو گفته بود كه مونيكا و بچه را به فرودگاه كندي برد تا به بوليوي بروند و از سوي ديگر بچه مي گويد كه وي را در خيابان 76 پياده كرد و خانه اي را نشان داد و گفت كه مادرش در آنجاست و رفت. مدير رستوان هم گفته بود كه مونيكا قصد سفر نداشت. كودك همچنين گفته بود كه ساعت 9 شب مي خوابد و از چيزي خبر ندارد. در آن شب «سزار» او را از رختخواب بيرون كشيد و گفت كه بايد پيش مونيكا برويم.

اين رويداد كه چند روز خبر صفحه اول روزنامه ها و از خبرهاي چشمگير تلويزيونهاي آمريكا شده بود منجر به اين شد كه سوم اكتبر «سزار» دوست مونيكا رسما متهم به قتل او و رها ساختن كودك خردسال شود و تسليم دادگاه گردد.

لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

برخي ديگر از رويدادهاي 3 اكتبر

 

0: سال 42 پيش از ميلاد كاسيوس يكي از دو مقامي كه در توطئه قتل سزار ژوليوس در سناي روم شركت كرده بود پس از شكست نيروهايش در مقدونيه (در نزديكي شهر فيليپي) از نظاميان مشترك اكتاويان (پسر خوانده سزار و ماركوس آنتونيوس دوست سزار) خودكشي كرد و چهار روز پس از اين نيز بروتوس در همان محل در پي شكست نيروهايش دست به خودكشي زد تا دستگير و محاكمه نشود.

331: "تان گون Tangun " که شبه جزيره كره را به صورت يك خطه پادشاهي به نام چوسون Chosun در آورد لقب بنيادگذار كشور واحد كره گرفت . مورخان وي را كوروش كره لقب داده اند.

1605: 1605 ميلادي: "لي تزوچنگ Li Tzucheng" انقلابي چيني به دنيا آمد که به حكومت دودمان سلطنتي مينگ Ming پايان داد.

1929: اتحاديه صربستان، كرواسي و اسلواني «يوگوسلاوي (اسلاو هاي جنوبي)» نام گرفت. روسها ، اسلواك ها، اوكرايني ها، لهستاني و بلاروس ها اسلاوهاي شمالي بشمار مي آيند. بخش يزرگي از ساكنان بلغارستان نيز اسلاو هستند.

1942: دانشمندان آلمان موشك اين كشور به نام «وي ـ 2 V) V، حرف اول واژه آلماني انتقام است)» را كه نخستين موشك باليستيك جهان بشمار مي رود با موفقيت آزمايش كردند كه پس از رسيدن به توليد انبوه، از آن براي حمله به انگلستان و نيروهاي متفقين در بلژيك استفاده شد. هدف هيتلر از ساخت اين موشك اين بود كه بمب اتمي آلمان را كه در دست مطالعه بود حمل كند. سازندگان اين موشك پس از جنگ جهاني دوم به آمريكا منتقل شدند و براي اين كشور موشك باليستيك ساختند

1990: آلمان بار ديگر به صورت واحد درآمد و آلمان شرقي منحل شد. آلمان كه به صورت فدرال اداره مي شود، در سال 1871 صورت واحد به خود گرفته بود كه پس از شكست هيتلر به دو پاره تقسيم شده بود.

1993: اعلام شد كه در جريان حمله نظاميان آمريكايي براي دستگيري محمد فرح عيديد مرد نيرومند سومالي، دو هلي كوپتر آمريكايي ساقط و به سه هلي كوپتر ديگر آسيب وارد آمده و 18 نظامي آمريكايي كشته شده اند. اين زد و خورد ها در شهر «مغديشو» روي داد و سوماليايي ها اجساد دو سرباز آمريكايي را بر زمين كشاندند كه انتشار عكسهاي آنها در رسانه ها باعث شد كه آمريكايي ها به دولت خود فشار وارد آورند تا نيروهايش را از سومالي فراخواند.

لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

شروع به كار تلويزيون در ايران (1337 ش)

 

 

 

5fe0341a-c558-41d7-bb87-1d3ac2a4de09.jpg

 

 

با راه‏اندازي و بهره‏برداري از نخستين فرستنده تلويزيوني ايران در يازدهم مهرماه 1337 ش، تلويزيون ايران، پخش برنامه‏هاي خود را آغاز كرد. تلويزيون ايران در ابتدا به صورت يك بخش كاملاً خصوصي اداره مي‏شد كه ابتدا در هر روز چهار ساعت برنامه پخش مي‏كرد. اين تلويزيون براي گسترش مناطق تحت پوشش خود، در سال 1340 ش فرستنده ديگري در آبادان و يك فرستنده تقويتي در اهواز تأسيس كرد. در اواخر سال 1342ش، تلويزيون ايران از ساختار يك شركت خصوصي به شركت سهامي تلويزيون ايران تغيير شكل داد تا اين كه تلويزيون ملي ايران با امكانات يك استوديو، سه دوربين و دو دستگاه ضبط مغناطيسي در آبان ماه 1345ش، به صورت تلويزيون دولتي و به طور آزمايشي آغاز به كار كرد. در نهايت، سازمان تلويزيون ملي ايران در 29 اسفند 1345ش رسماً افتتاح شد و كار خود را وسعت بخشيد. با پيروزي انقلاب اسلامي ايران، سازمان راديو تلويزيون ملي ايران به صدا و سيماي جمهوري اسلامي ايران تغيير نام يافت و با گذشت زمان، فعاليت‏هاي اين سازمان به صورت افزايش فرستنده و شبكه‏هاي راديويي و تلويزيوني در تهران و شهرستان‏ها رو به گسترش نهاد. چنانكه تا به امروز (1382 ش) اين سازمان داراي 30 مركز در استان و شهرستان‏هاي مختلف ايران، نزديك به بيست شبكه سراسري راديويي و تلويزيوني و بيش از پانزده دفتر منطقه‏اي در كشورهاي مختلف جهان و ده‏ها شبكه راديويي و تلويزيوني در تهران و شهرستان‏ها مي‏باشد. همچنين طي سال‏هاي اخير شبكه جهاني جام جم، بخش وسيعي از دنيا شامل قاره آسيا و اقيانوسيه، قاره اروپا و شمال آفريقا و قاره آمريكا را تحت پوشش قرار داده و شبكه جهاني سحر نيز به چندين زبان برنامه پخش مي‏كند. همچنين شبكه خبري و بين‏المللي العالم از ابتداي سال 1382 فعاليت خود را آغاز كرد كه در سراسر جهان قابل دريافت مي‏باشد.

لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

ادامه پيشروي دشمن تا 15 كيلومتري اهواز و اشغال منطقه غرب كارون (1359ش)

 

 

 

 

19581950-d564-400e-a4db-dad59c585733.jpg

 

 

چند روز پس از تجاوز دشمن بعث به جمهوري اسلامي ايران، ارتش عراق با پيشروي در جبهه‏هاي جنوب، قصد تصرف شهرهاي دزفول، شوش، خرمشهر، آبادان و اهواز را نمود ولي مقاومت‏هاي شديد مردمي، مانع اين امر گرديد. دشمن پس از چند روز پيشروي در جبهه‏هاي جنوب، از اشغال اين شهرها مأيوس شده و ناجوانمردانه اين منطقه را زير آتش سنگين توپخانه و حملات موشكي خود قرار داد كه به شهيد و زخمي شدن تعدادي از مردم مظلوم و بي‏پناه جنوب منجر شد. رژيم عراق در ادامه اين تجاوزات، تمام تلاش خود را براي تصرف پايگاه هوايي دزفول به كار گرفت ولي از اشغال آن به خاطر مقاومت‏هاي مردمي بازماند و وحشيانه، شهر دزفول را زير ضربات سهمگين موشك‏هاي دور برد خود قرار داد. شهر شوش هم گرچه هرگز به تصرف دشمن درنيامد، اماهمواره با توپخانه دشمن مورد حمله قرار گرفت كه در اين حملات به مقبره حضرت دانيال نبي(ع) خساراتي وارد گرديد.

لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

قطع كامل روابط ديپلماتيك ايران و عراق در اوج جنگ تحميلي (1366 ش)

 

 

 

a4f241f4-3747-47cd-9e3c-0ae2a6ff6927.jpg

 

 

روابط سياسي ايران و عراق كه پس از امضاي قرارداد 1353 ش (1975 م) الجزاير، رو به بهبودي مي‏رفت با وقوع انقلاب اسلامي به سردي گراييد و در فاصله يك سال و نيم بعد از پيروزي انقلاب، وقوع حوادث متعدد و درگيري‏هاي پراكنده، باعث ايجاد تنش در روابط دو كشور شد. شروع جنگ تحميلي و حمله سراسري ارتش بعث عراق، از نقاط عطف روابط بين دو كشور به شمار مي‏آيد و از ديدگاه روابط بين‏الملل، منشاء اثر در ارتباطات ديپلماتيك محسوب مي‏گردد. حمله عراق به جمهوري اسلامي ايران در 31 شهريور 1359، اگر چه نقطه اوج اين تنش‏ها به حساب مي‏آمد، اما روابط رسمي ديپلماتيك همچنان برقرار بود و ديپلمات‏هاي دو كشور، در طول سال‏هاي جنگ، در سفارت دو طرف باقي ماندند، هر چند اين حضور در پايين‏ترين رده‏ها بود. با اين حال در پايان هفتمين سال از جنگ هشت ساله، دو كشور، روابط سياسي و ديپلماتيك خود را قطع كردند و ديپلمات‏هاي ايران و عراق، عازم كشورهاي خود شدند.

لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

 

آغاز هفته مبارزه با سرطان (11 تا 17 مهر)

 

 

 

3a4e6da4-777d-4978-8d72-c64fe1b2ea6d.jpg

 

 

همه ساله يک هفته با عنوان هفته مبارزه با سرطان (11 تا 17 مهر) در کشور به بيماران سرطاني اختصاص يافته است. با توجه به اهميت اين بيماري لازم است در خصوص پيشگيري از آن به افراد مختلف جامعه اطلاعات لازم داده شود. در اين بيماري معمولاً برخي از سلولهاي بدن بصورت نامنظم و بدون تدبير خاص شروع به تکثير کرده و ميزان مرگ آن سلولها کاهش قابل ملاحظه اي مي يابد. پزشکان براي جلوگيري از ابتلاي افراد به سرطان شيوه هاي مختلفي را پيشنهاد مي کنند که از آن جمله مي توان به مواردي از قبيل نکشيدن سيگار، پرهيز از رژيم غذايي کم چربي همراه با استفاده از مواد گياهي فراوان، معاينه مرتب توسط پزشک و دندانپزشک، توجه به هر برآمدگي و يا زخمي که تمايل به التيام ندارد و به هر نوع تغييري در اعمال طبيعي بدن حساس باشد، پرهيز از ايستادن در مقابل تابش مستقيم و شديد نور خورشيد، شناخت مواد سرطان زا و عدم استفاده از آنها در محيط کار و خانه و توجه به بهداشت و سلامت روان اشاره کرد. هر ساله بيش از ۱۰ ميليون نفر مبتلا به سرطان تشخيص داده مي شوند. تخمين زده مي شود که تا سال ۲۰۲۰ اين رقم به ۱۵ ميليون در سال برسد. سرطان علت مرگ ۶ ميليون نفر در سال بوده که ۱۲ درصد کل مرگ و مير در دنيا را شامل مي شود. در حال حاضر اطلاعات زيادي در مورد علل سرطان وجود دارد که مي تواند باعث پيشگيري از يک سوم از سرطانها بشود. سرطان ريه، روده بزرگ و معده جزء ۵ سرطان شايع در مردان و زنان در دنيا مي باشند. سرطان ريه و معده شايعترين سرطان در مردان و سرطان سينه و سرويکس شايعترين سرطان در بين زنان هستند. با وجود پيشرفت هاي فزاينده در زمينه پيشگيري و درمان سرطان، ميزان کل ابتلا به انواع سرطانها در سراسر جهان در ۲ دهه آينده ۵۰ درصد افزايش خواهد يافت که اين افزايش بيشتر به سبب کمبود امکانات بهداشتي در کشورهاي درحال توسعه است. لزوم توجه به علائمي که فرد را مشکوک به سرطان مي کند در حال حاضر از اهميت خاصي برخوردار است

لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

تجديد بناي خانه كعبه توسط "خليل الرَّحمن حضرت ابراهيم(ع)" به امر پروردگار

 

 

 

61331359-3c77-4ef0-a061-60615dad4c9b.jpg

 

 

خانه كعبه نخستین پرستشگاه خدا بود كه در زمان حضرت آدم ـ علیه السلام ـ توسط او ساخته شد بعداً طوفان نوح باعث شد كه ساختمان این خانه ویران شده و در ظاهر محو گردید، اما ابراهیم خلیل می‎دانست كه مكان خانه كعبه در سرزمین مكه قرار دارد و بر همین اساس، به فرمان خدا، همت كرد كه دیگر بار این خانه، ساخته شود.

لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

وفات "سيدبن طاووس" عالم و محدث عاليقدر شيعه(664 ق)

 

 

 

e5e777f7-93b8-4002-8ade-656e89f22b01.jpg

 

 

رضي الدين سيد علي بن موسي بن جعفر معروف به سيد بن طاووس در سال 589 ق در شهر حلّه در عراق به دنيا آمد. وي در ابتدا از محضر پدر دانشمند خود، سعدالدين ابوابراهيم ونيز جد بزرگوارش وَرّام ابن ابي فراس استفاده كرد و بعدها از افادات ديگر بزرگان حلّه، بهره‏ي وافي بُرد. شهره‏ي سيد به زودي در سراسر عراق پيچيد و او پس از مدتي راهي بغداد گرديد. سيد در مدت پانزده سالي كه در پايتخت بود، بارهابه قضاوت، وزارت و ديگر امور دولتي فرا خوانده شده بود كه هر بار به طريقي آن مشاغل را نمي‏پذيرفت. سال‏هاي پاياني عمر شريف سيد در زادگاهش سپري شد و به تدريس و تاليف پرداخت. او از دانشمندان پر كار مسلمان به شمار مي‏رفت، چنانكه آثار متنوعي در علم كلام، اخلاق، فقه، حديث از او به جاي مانده است. يكي ازتاليفات مهم ابن طاووس به نام اَللُّهُوف، درباره‏ي وقايع روز عاشورا است كه از كتب معتبر تاريخ اسلام به شمار مي‏رود. كتاب مهم ديگر او المَلاحِمُ و الفِتَن في ظهور آثار الحُجّه نام دارد كه در مورد رويدادهاي قبل و هنگام ظهور حضرت مهدي(عج) است. سيدبن طاووس، شاگردان فاضلي پرورش داد كه پدر علامه حلي و علامه حلي از آن جمله‏اند. در اواخر عمر سيدبن طاووس و حضور او در بغداد، اين شهر در محاصره‏ي لشكريان متوحش مغول قرار گرفت. هلاكوخان مغول در اين هنگام سيد را فراخوانده، امان نامه‏اي براي او و يارانش صادر كرد. سيد كه در پي راهي براي بيرون بُردن مؤمنان از پايتخت بود، هزار تن را گرد آورده، با حمايت سربازان هلاكوخان، آنان را به حِلّه رساند. پس از آن بار ديگر به بغداد بازگشت تا شايد مؤمني را از دردي برهاند يا بي‏گناهي را از كيفر رهايى بخشد. سرانجام سيد بن طاووس، سرور فقيهان عراق در 5 ذيقعده‏ي سال 664 ق دعوت حق را لبيك گفت و به ديدار معبود شتافت. سيد قبلاً كفن خود را تهيه كرد و آن را در حج بيت اللَّه الحرام، لباسِ احرام خود قرار داد. همچنين آن كفن را در كعبه‏ي معظّمه و روضات مطهّره‏ي پيامبر اكرم(ص) و ائمه‏ي بقيع(ع) و عراق متبرك كرد و آن را وسيله‏ي شفاعتِ آن بزرگواران قرار داده بود. وفات سيد بن طاووس در 75 سالگي در بغداد روي داد و بدنِ وي را به نجف اشرف منتقل كرده، به خاك سپردند.

لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

درگذشت "ابن ‏هِشام" فقيه و نحويِ بزرگ عرب(761 ق)

 

 

 

a88a1676-1021-4c00-9bb1-ecd1f747d9d4.jpg

 

 

ابومحمد عبداللَّه بن يوسف بن عبداللَّه ملقب به جمال الدين و مشهور به ابن هشام و علامه، از بزرگان و دانشمندان نامدار نحو و ادبيات قرن هشتم هجري در ذي‏القعده‏ي سال 708 ق در قاهره به دنيا آمد. وي از شاگردان تاج الدين تبريزي و عبداللطيف بن مُرحَّل بوده و دركثرت احاطه بر بسياري از قواعد و تحقيقات وسيع و مباحث دقيق، مشهور و محل مراجعه‏ي جمع زيادي از طلاب و افاضل بوده است. ابن هِشام در ابتدا شافعي مذهب بوده و سپس حنبلي را برمي‏گزيند. ابن هشام به زودي در نحو شهرتي عظيم به دست آورد و سرآمد همگان شد. او حتي بر استادانش برتري يافت و آثارش در فراسوي مرزهاي مصر و شام به دست دانش‏پژوهان و انديشمندان افتاد. معروف‏ترين كتاب ابن هشام مُغني اللَّبيب مي‏باشد. اين كتاب از همان آغاز مورد توجه بسيارِ علما قرار گرفت و هم اكنون نيز پس از گذشت قرن‏ها، هم‏چنان در زمره‏ي كتاب‏هاي درسي مدارس علميه است. هم‏چنين كتاب التَّذكِرَه، الجامِعُ الصَّغير و قطرالنَّدي نيز از جمله آثار اوست. وفات اين عالم و محدث شهير در 53 سالگي در مصر واقع گرديد.

لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

تولد "لويي آراگون" شاعر و رمان‏نويس بلند آوازه فرانسوي (1898م)

 

 

 

1947811b-2828-4e20-909d-d0b207ad4c01.jpg

 

 

لويى آراگون، شاعر و اديب معروف فرانسوي در سوم اكتبر سال 1898م در پاريس به دنيا آمد. وي كودكي گستاخ و خارق‏العاده بود و در جواني به نهضت پرهياهوي دادائيسم كه ثمره نااميدي و هرج‏ومرج‏طلبي ناشي از جنگ جهاني اول بود، كشيده شد. با اين حال پس از چندي از اين مكتب دست كشيد و با انتخاب سبك سورئاليسم، كه مبتني بر بيان احساس و ارائه تخيلات و انديشه‏هاي آزاد و عدم پاي‏بندي به قيود اخلاقي و زيبايى‏شناسي بود، به شهرت دست يافت. آراگون در طي سال‏هاي بعد از رهبران اين سبك در فرانسه گرديد. با اين حال از سال 1931م كه به مسائل اجتماعي و سياسي علاقه‏مند شد، همه آثارش نشاني از انديشه‏هاي اجتماعي پيدا كردند و طرزي واقع بينانه به خود گرفتند. اين تغيير دادگاه، در نتيجه سفر به مسكو بود كه پس از آن با صراحت بسيار، خود را طرفدار كمونيسم و علاقه‏مند به مسائل مربوط به انقلاب روسيه معرفي كرد و هر نوع ادعاي تغيير مشي زندگي را تنها از اين راه مورد تاييد قرار داد. از اين زمان بود كه از سورئاليست نيز گريخت. آراگون در آثاربعدي خود كه در زمينه مخالفت با سياست فرانسه قبل از جنگ جهاني اول نوشته شده است، همه چيز را از نقطه نظر عقايد ماركسيستي مورد توجه قرار داده است. وي در اين آثار، از فساد سرمايه‏دار سخن گفته و سرنوشت فرد را مطيعِ حوادث غم‏انگيز تاريخ دانسته است. آراگون از سال 1949 تا 1951م چندين كتاب با عنوان كمونيست‏ها انتشار داد و در اين آثار، به دنياي واقعي و اشتراك منافع انساني بازگشته است، چه در خط سير انقلابي، چه در افكار و الهامات عاشقانه. وي در سال‏هاي بعد به عنوان يكي از درخشان‏ترين چهره‏هاي ادبي فرانسه و اروپا در قرن بيستم و نيز سمبل شعر كشور فرانسه در اين قرن شناخته شد و آثار معروفي به وجود آورد. مجموعه اشعار معروفش مربوط به زمان مقاومت و اشغال فرانسه در جريان جنگ جهاني دوم است و در كنار آن، دل‏آزردگي، شكسته دل و چشمان اِلْزا از ديگر آثار اوست. لويي آراگون سرانجام در سال 1982م در 84 سالگي درگذشت. يكي از اعضاي جامعه روشن‏فكران فرانسه در مورد وي گفته است: با مرگ آراگون، فرانسه بزرگ‏ترين شاعر و يك نويسنده نابغه را از دست داد.

لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

درگذشت "فريدريش كارل آندره ‏آس" خاروشناس معروف آلماني (1930م)

6bd8f95b-9b37-4fd7-b136-85a9e9532aac.jpg

 

 

فريدريش كارْلْ آندرِهْ‏آس، خاورشناس آلماني در چهاردهم آوريل 1846م در هلند به دنيا آمد. وي تحصيلات خود را در سوئيس و آلمان به پايان رساند و پس از آشنايى با يك خاورشناس دانماركي، به ايران علاقه‏مند شد. از اين رو به مدت چهار سال در موضوع ايران‏شناسي مطالعه نمود و پس از آن كه مدتي وزارت فرهنگ پروس را برعهده داشت، به عنوان كتيبه شناس و باستان‏شناس، به همراه يك هيأت به ايران سفر كرد. آندره‏آس به مدت شش سال در ايران و هند به فراگيري زبان‏هاي شرقي و مطالعه در آداب و رسوم و نيز آثار باستاني پرداخت و در اين امور مهارت يافت. تسلط وي به زبان فارسي باعث شد حدود سي‏سال به عنوان استاد زبان‏هاي ايراني در دانشگاه گوتينگن آلمان به تدريس اشتغال يافته و كرسي زبان‏هاي آسياي ميانه را تأسيس نمايد. پس از كشف نسخه‏هاي خطي قديمي در يكي از مناطق چين كه به زبان‏هاي پارتي، پهلوي، سُغْدي و ايغوري بود، پروفسور آندره‏آس به مطالعه و ترجمه آن‏ها به زبان آلماني پرداخت. در ميان زبان‏هاي موجود در اين آثار، وي توانست زبان سُغْدي را شناسايى و هويت آن را مشخص نمايد. علاوه بر زبان‏هاي ايراني، از اَوِسْتايى تا فارسي، آندره‏آس به عربي، سرياني، ارمني، آرامي، بلوچي، كُردي، تركي، پشتو، سانسكريت، عبري و نيز زبان ارمني تسلط داشت. وي درباره شخصيت زرتشت و ماني تحقيق و مطالعه نمود و درباره تفسير اَوِستا، نگارش دستور زبان فارسي ايران باستان و فرهنگ لغات زبان قديم ايران به مطالعات متعددي پرداخت. آندره‏آس در طي سال‏هاي تحصيل، شاگردان فراواني تربيت كرد و يافته‏هاي خود را با شاگردان خود در ميان نهاد. فريدريش كارل آندره‏آس، خاورشناس نامور آلماني و مسافر ايران و هند و متخصص زبان‏هاي فارسي، سرانجام در سوم اكتبر 1930م در 84 سالگي درگذشت.

لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

  تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

×
×
  • اضافه کردن...