رفتن به مطلب
لطفا جهت استفاده از تمام مطالب ثبت نام کنید ×
انجمن های دانش افزایی چرخک
لطفا جهت استفاده از تمام مطالب ثبت نام کنید

داستان زیبای جنگ و صلح


ارسال های توصیه شده

آیا این انسان، این برگزیده مخلوقات، از آن جهت پای به عالم هستی نهاده که رنج بکشد، تلاش کند، بار متاعب ومصائب را بردوش ببرد، درزیر فشار سهمگین نامرادی ها خرد شود تا جمع دیگری آسوده زندگی کنند، یا این که پروردگار بدونعمت حیات ارزانی داشته تادر این دنیا هرکاری دلش می خواهد بکند، شادباشد، بخندد، عشق بورزد، آسوده زیست کند، از همه مواهب زندگی تمتع برگیرد ودر عین حال توجهی به حال دیگران نداشته باشد؟ کدام یک از این دو شیوه زندگی، صحیح تر و به اصل فلسفه زیستن نزدیکتر است؟

لئون- تولستوی، این جوان سی و چهار ساله که با شوق و ایمان عجیبی قلم به دست گرفته ونخستین جلد از کتاب عظیم جنگ وصلح را می نوشت، در انتخاب یکی از این دو راه در مانده بود.

سرانجام فکری به نظرش رسید، ازیک سو پرنس آندره- بولکونسکی رابه وجود آورد که معتقد بود همه چیز این جهان به خاطر شادی فرد به وجود آمده- واز سوی دیگر پی یر- بژوکوف راخلق کرد که عقیده کسب شادمانی از طریق یاری به دیگران بود. مبارزه بین این دو شخصیت، در حقیقت همان مبارزه بین انسانیت وبهیمی گری است که داستانسرای متفکر روسی به صورت دو شخصیت جدا از هم به وجود آورده است، مبارزه ای که در روان هراندیشمند بزرگ به وجود می آید.

نگارش داستان جنگ وصلح همان گونه که خود پیش بینی کرده بود، شش سال متمادی به طول انجامید ودر این سال ها که بین 1864 و1869 میلادی بود، تولستوی یک لحظه نیارمید، وبه سوی هیچ یک از لذت ها رونکرد. وقتی آخرین سطور کتاب را می نوشت، مردی چهل ساله بود که در اثر تفکرات زیاد ومطالعات متمادی، سیمای فیلسوفی رابه خود گرفته بود. وقتی کتاب را برای ناشر فرستاد می دانست عظیم ترین وبرگزیده ترین اثر خودرا فرستاده، اما هرگز نمی دانست که این کتاب یکی از چند کتاب بزرگ عالم بشریت خواهد شد، کتابی که جاودانه در تاریخ ادب روسیه و جهان ثبت خواهد گردید.

چه شد که اندیشه خلق کتابی به نام جنگ وصلح در قبیله تولستوی به وجود آمد؟

زمانی که تولستوی بیست وسه ساله بود به قفقاز رفت تابه صورت داوطلب در صنف توپخانه سپاه روسیه خدمت کند. وی دورانی قریب هفت سال در ارتش بود وهمین سال ها خدمت سپاهی گیری، کافی بود که به او شیوه تفکر یک سرباز را بیاموزد، شخصاً در میدان کارزار پای بگذارد وصدای گلوله را بشنود وطمع پیروزی یاشکست را بچشد واین تجربه برایش بی حاصل نبود.

از این ها گذشته، تولستوی برای نگارش این کتاب عظیم یک هدف عالی وغایی داشت: او می خواست بگوید که پیوستگی وتسلسل واستمرار زندگی در تاریخ فنا ناپذیر و ماندنی است، زندگی هر فردی اثر خودرا بر تاریخ باقی می گذارد واین تاریخ، در حقیقت، چیزی جز آیینه حیات و روحیات و رفتار و کردار انسان اینست. و از آن جا که تولستوی به اجتماع ومسایل اجتماعی اهمیت بسیاری گذاشت و همیشه در ذهنش اصلاح جامعه را از وظایف مسلم می شمرد. بدین سبب تصمیم گرفت که اولاً لشکر کشی ناپلیون به روسیه واثرات این تهاجم را بر زندگی مردم این مرز وبوم بنگارد اما نه به شیوه وقایع نگاری که فقط ذکر حوادث باشد وثانیاً انسان هایی را با نحوه ی زندگی وتفکر آن زمان خلق کند ودر عین حال مانند یک نقاش همه سایه ها وروشنایی های زندگی مردم روسیه رادر آن دوران مجسم سازد وبه موازات این کار ازطریق این کتاب و رسالتی که در آن به کار برده، به اصلاح کج فکران وخطاکاران هموطن خود همت گمارد.

داستان جنگ وصلح، این اثر جاودانی تولستوی، یک تاریخ بزرگ، یک رمان دلنشین ویک اثر اندیشمندانه گرانقدری است، هرچند در یک کتاب آن جنگ ودر کتاب دیگر صلح، نقش اصلی را بازی می کند ولی قهرمانان اصلی کتاب انسان هایی هستند جالب که با آرزوها وافکار مختلف خود در صحنه ها ظاهر می شوند ومی روند وهریک به طور محسوسی در داستان از خود اثر می گذارند، لئون تولستوی به هنگام خلق جنگ وصلح می دانست که یک شاهکار به وجود می آورد اما نمی دانست که یکی از چند کتاب برگزیده جهان ادب را به صورت افتخار ادب روسیه از خود به یاد گار می گذارد.

لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

  تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

×
×
  • اضافه کردن...