رفتن به مطلب
لطفا جهت استفاده از تمام مطالب ثبت نام کنید ×
انجمن های دانش افزایی چرخک
لطفا جهت استفاده از تمام مطالب ثبت نام کنید

ترفند ها و نکات Windows Media Player


ارسال های توصیه شده

ترفندی برای Windows Media Player

 

اگر از طرفداران استفاده از Windows Media Player هستید ، حتماً با این مشكل در این برنامه برخورد كردهاید كه Media Player به طور پیش فرض فایل های ویدیویی DAT كه در لیست فایل ها نمایش نمیدهد و باید برای نمایش و باز كردن آنها از قسمت Type Files Of گزینه (*.*) All Files را انتخاب كنیم تا همه فایلها بدون توجه به پسوندی كه دارند ، نمایش داده شوند .

جهت حل مشكل و افزودن این قابلیت به Media Player می بایست مراحلی را انجام دهید :

۱. Regedit را اجرا كنید ( از طریق منوی Start و سپس انتخاب گزینه Run و تایپ Regedit در آن )

۲. پس از باز شدن پنجره و ورود به محیط رجیستری ، كلید زیر را بیابید :

HKEY_LOCAL_MACHINESOFTWA

REMicrosoftMedia PlayerPlayerExtensions

۳. بر روی Types كلیك كنید . حال در پنل سمت راست ، روی عدد ۳ دو بار كلیك كنید ، تا پنجره Edit stringباز شود. سپس در انتهای قسمت Value Data ابتدا یك " Semicolon " و سپس *.dat عبارت را وارد كنید.

۴. Registry Editor را ببندید و Media Player را امتحان كنید.

لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

استفاده بهینه ازWindows Media Player

 

اگر از این نرم افزار برای استفده از کا امکانات چند رسانه ای کامپیوترتان استفاده می کنید،حتما با این مشكل در این برنامه برخورد كرده اید كه Media Player بطور پیش فرض فایل های ویدیویی DAT را در لیست فایل ها نمایش نمی دهد و باید برای نمایش و باز كردن آنها از قسمت Files Of Type گزینه All Files (*.* ) را انتخاب كنیم تا همه فایل ها بدون توجه به پسوندی كه دارند نمایش داده شوند.

● جهت افزودن این قابلیت به Media Player مراحل زیر را انجام دهید :

۱-در قسمت run کلمه regedit را تایپ کنید و اینتر را بزنید

۲- با باز شدن برنامه كلید زیر را بیابید :

HKEY_LOCAL_MACHINESOFTWAREMicrosoftMediaPlayerPlayerExtensions

۳- برروی Types كلیك كنید . در پنل سمت راست روی عدد ۳ دوبار كلیك كنید تا پنجره Edit string باز شود

در انتهای قسمت Value Data ابتدا یك ” Semicolon “ و سپس عبارت *.dat را دقیقا وارد كنید.

۴-Registry editor را ببندید و Media Player را امتحان كنید.

لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

نصب Windows Media Player نسخه ۹ و ۱۰ که مخصوص XP است بر روی همه ویندوزها !

 

با ورود نسخه های جدید Windows Media Player بسیاری از کاربران علاقه مند با دقت و وسواس خاصی این برنامه ها را با زحمت و مشقت فراوان از سایت شرکت Microsoft دریافت کردند . اما از آنجایی که شرکت مایکروسافت برای ترغیب بیشتر کاربران به به سمت ویندوز XP , برنامه Windows Media Player نسخه های( ۹ و ۱۰ ) را فقط مخصوص این سیستم عامل طراحی کرده است و نمی توان آن را به صورت عادی بر روی ویندوز های دیگر نصب نمود . با استفاده از یک نکته تکنیکی بسیار ساده شما می توانید Windows Media Player نسخه های ( ۹ و ۱۰ ) را بر روی همه ویندوز ها نصب کنید و با استفاده از آن لذت ببرید ! برای نصب آخرین نسخه های Windows Media Player لازم است حتما برنامه WINZIP بر روی سیستم شما نصب باشد . فایل Setup مربوط به Windows Media Player در واقع یک فایل فشرده شده است و شما باید آنرا بوسیله WINZIP باز نمائید .برای اینکار بر روی SETUP برنامه Windows Media Player کلیک سمت راست کرده و با انتخاب گزینه EXTRACT TO و تعیین مسیری برای باز کردن این فایل ، تمام فایلهای SETUP Windows Media Player را از حالت فشرده خارج کرده و در مسیری خاص کپی کنید . بعد از این کار باید به مسیری که فایلها کپی کردید بروید و بر روی فایل SETUP-WM.EXE کلیک کرده و آن را اجرا کنید . با انجام تمامی مراحل نصب Windows Media Player بر روی سیستم شما نصب می شود. در واقع فقط فایل Setup مخصوص Xp طراحی شده است وگرنه خود Windows Media Player نیازی به Xp ندارد . لازم به ذکر است اینکار چندین بار تست شده و مشکلی ندارد . Update : البته در بعضی حالات خاص امکان عدم کارکرد این ترفند هست مانند زمانی که کاربران دو ویندوز متفاوت را بر روی یک پارتیشن نصب نموده باشند . به طور کلی پیشنهاد میشود همواره دو ویندوز مختلف را بر روی دو پارتیشن متفاوت نصب نمائید.

لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

Windows Media Player: بازسازی پنجره Anchor

 

779850beac4f73e399b17e7881bb170a.jpg

 

● مشكل:

شما از Media Player ویندوز در حالت Skin Mode استفاده میكنید.

پنجره كوچك Anchor را كه در سمت راست، گوشه پایینی صفحه نمایش میباشد و توسط دوبار كلیك كردن برروی آن از حالت (Skin) دوباره صفحه را به حالت Full Mode میتوانید برگردانید. توسط كلیك كردن اشتباهی برروی گزینه to hide Anchor-Window از صفحه حذف میكنید.

در منوی پنجره مركزی گزینهای برای باز آوری پنجره Anchor نمییابید.

 

● راهحل:

به روش زیر میتوانید دوباره پنجره Anchor را فعال كنید:

با دكمه راست ماوس برروی پنجره Player كلیك كنید و گزینه Options را انتخاب كنید. در بخش Player قسمت Display anchor window when in design mode فعال كرده و سپس با Ok آن را تایید كنید.

هم اكنون تنها لازم است كه توسط منوی Return to full mode به حالت كامل و سپس دوباره به حالت (Skin) برگردید.

سپس پنجره از بین رفته شما دوباره در جای خود خواهد بود.

لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

رازهای Windows Media Player ۱۰

 

Windows Media Player یكی از برنامههای پخشكننده صوت و تصویر است كه به صورت آماده همراه با سیستم عامل ویندوز در كامپیوتر نصب میشود. گرچه این برنامه در تمام ویندوزها وجود دارد، ولی شاید كمتر كاربری به صورت كامل با آن آشنا باشد. كاربران معمولاً برای شنیدن یا دیدن فایلهای صوتی- تصویری از این برنامه استفاده میكنند و اگر بخواهند به طور جدی یا حرفهای با یك فایل چندرسانهای كاركنند، به سراغ نرمافزارهای دیگری چون WinAmp ،JetAudio ،RealPlayer و غیره میروند.

 

البته شاید هم حق با این كاربران باشد. چرا كه WMP تا قبل از نسخه ۱۰، برنامه زیاد خوشدست و پرامكاناتی نبود. ولی با عرضه نسخه ۱۰ این برنامه، قضیه فرق كرده است. حالا برنامه خیلی زیباتر شده و امكانات زیادی دارد. ولی برای كسانی كه به نسخه ۹ عادت كردهاند، با این نسخه جدید شاید كمی سردرگم شوند. جای منوها وابزارها عوض شده و عموماً به منوی View رفتهاند. حتیColor Chooser هنوز هم وجود دارد و حالا میتوانید طیف رنگ و میزان پربودن صفحه را خودتان انتخاب كنید. به جای انباشته كردن آن همه آیكون كوچك در صفحه Library، حالا یك دكمه MoreInfo گذاشته شده كه اطلاعات آلبوم و هنرمند را روشن یا خاموش میكند. دیگر مجبور نیستید یك Codec اضافی MP۳ روی سیستم نصب كنید یا با یك برنامه دیگر آهنگهای خود را Pi كنید. مایكروسافت هنوز هم بر فرمت WMA خود اصرار میورزد. ولی یك MP۳ Codec هم به نام Fraenhofer در برنامه گذاشته كه میتواند با هر Bit Rate به ریپ كردن آهنگها بپردازد.

 

۱ - منوها

اگر بخواهید در ویندوز WMP، تغییری ایجاد كنید، اول باید منوی مربوطه را بیابید. با استفاده از دكمه كركرهای كنار دكمههای كوچك - بزرگ كردن پنجره، میتوانید منوی درختی برنامه را بازكنید. راه دیگر این است كه روی خط عنوان پنجره كلیكِ راست كنید. اگر دوست داشته باشید، میتوانید منوهای استاندارد پنجره را فعال كنید و امكانات بیشتری را ببینید. برای این منظور، از منوی View، گزینه Menu Bar Options را انتخاب كنید. در این حالت، اگر گزینهShow Menu Bar را انتخاب كنید، منوها فعال میشوند و اگر گزینه Autohide Menu Bar را انتخاب كنید، با بردن ماوس به قسمت منوها، آن قسمت ظاهر و سپس پنهان میشود.

 

۲- تغییر به MP۳

برای كنار گذاشتن فایلهای WMA، از منوی Tools گزینه Options را انتخاب كرده و سپس به صفحه Rip Music بروید. در این حالت، از قسمت Format گزینه mp۳ را انتخاب كنید. كیفیت صوت بهطور پیشفرض روی ۱۲۸ کیلوبیت برثانیه تنظیم شدهاست، ولی اگر بخواهید، میتوانید با حركت دادن دكمه لغزان مربوطه، كیفیت را بهتر كنید. در همین صفحه، با كلیك روی دكمه File Name مشخص كنید كه كدام اطلاعات (شماره تراك، اسم آهنگ و ...) در اسم فایلها برایتان درج شود.

 

۳- تغییر نام فایلها

تنظیماتی كه در منوی Tools، گزینه Options در صفحه Library وجود دارد، تعیین میكنند كه برنامه چه تغییراتی را میتواند روی فایلهای ریپشده ایجادكند. مثلاً اگر گزینه Retrieve additional Information را تیك بزنید، اطلاعات ناقص از طریق اینترنت كامل میشوند.

 

۴- تغییر ترتیب فایلها

اگر بخواهید آهنگهای خود را در فولدرهای مجزا بر اساس آلبوم یا نام هنرمند دستهبندی كنید، باید گزینهRearrange music را علامت بزنید. در همین جا میتوانید با انتخاب گزینه Rename music files، از برنامه بخواهید با درج اطلاعات جدید آهنگها، اسامی فایلها را اصلاح كند. این كار مخصوصاً زمانی خوب است كه فایلهای خود را با ابزارهای مختلف و روشهای متفاوت نامگذاری، ریپ كرده باشید و حالا بخواهید آنها را یكدست كنید.

 

۵- مقایسه محتوا

قسمت Info Center كه اطلاعات بیشتری درباره آلبوم یا تراك میدهد، حالا جزئی از سرویسهای اینترنتی

 

WMP ۱۰ شده است. بنابراین اگر از یك سرویس، اطلاعات كافی به دست نمیآورید، میتوانید سرویس دیگری را امتحان كنید. مثلا سایت Napster بیوگرافی كاملی درباره هنرمندان دارد.

 

۶ - رادیو كجاست؟

رادیوی اینترنتی حالا به قسمت Media Guide رفته است. از صفحه Guide گزینه Radio را انتخاب كنید تا فهرستی از ایستگاههای رادیویی و لینكی را ببینید كه صفحه Radio Tuner را باز میكند. این صفحه تمام ایستگاههای موجود در اینترنت را نشان میدهد.

اگر لینك RadioTuner را در ستون سمت راست پیدا نكردید، پایین بروید

و روی لینكInternationWindowsMedia.com كلیك كنید و حالا دوباره صفحه Guide را باز كنید.

 

اگر دوست ندارید تنظیمات بینالمللی خود را تغییر دهید،

میتوانید از نشانی windowsmedia.com/radiotuner/MyRadio.asp مستقیماً به صفحه Radio Tuner بروید.

 

بعد از انتخاب ایستگاه مورد نظر، روی دكمه Play كلیك كنید.

 

۷- آهنگهای جوانی

با استفاده از فهرست Year Released میتوانید به آهنگهای زمان جوانی خود مراجعه كنید، یا فقط آهنگهای امسال را لیست كنید. گزینه By Year هم هنگام ساخت Auto Playlist خیلی به درد میخورد. اصلاً مجبور نیستید تاریخ تمام تراكهایی كه ریپ كردهاید یا خریدهاید را تایپ كنید (حتی اگر همه آنها را بدانید). ویندوز WMP خودش این كار را انجام میدهد.

 

۸- Play list آسان

تراكها را به قسمت Now Playing بیندازید یا یك پلیلیست خودكار به صورت تصادفی درست كنید. بعد از این كه آهنگهایی را مرتب كردید كه میخواهید نگه دارید، با كلیك روی دكمه Now Playing List گزینه Save Playlist As را انتخاب كنید. با استفاده از منوی فرعی New List در همان منو، میتوانید بدون این كه مجبور باشید به قسمت سمت راست پنجره بروید (كه كارها را كند میكند)، به ساخت پلیلیست بپردازید.

 

۹- افزودن سریع

دكمه كوچكی كه در كنار كركره Now Playing List قرار دارد، انتخابهای فعلی را به فهرست NowPlaying اضافه میكند (و همین كار را برای Sync List Burn List انجام میدهد). اگر كشیدن و انداختن برایتان سخت است (مثلاً در نوتبوكها سخت است)، میتوانید از این راه اقدام كنید.

 

۱۰- پلیلیستهای مجزا

اگر فكر میكنید ساختن پلیلیست از طریق دیالوگ باكس راحتتر از كشیدن و انداختن است، با كلیك روی Now Playing List و سپس Edit using Playlist Editor (یا زدن دكمههای (Alt+L+U) دیالوگ Edit Playlist بلافاصله باز میشود.

 

۱۱- تنظیم عكس

WMP ۱۰ عكسها را هم میتواند مرتب كند. اما تا وقتی دستگاه قابل حملی را به كامپیوتر خود وصل نكنید كه عكسها را به سیستم منتقل میكند، گزینه All Pictures در صفحه Library ظاهر نمیشود. علت این است كه خود برنامه هیچ امكانی برای كاركردن روی عكسها ندارد. یعنی نه میتوانید نمایش اسلایدی درست كنید، نه نمایش بندانگشتی. داشتن كتابخانه عكس فقط به این درد میخورد كه انتقال عكسها به دستگاه قابل حمل آسانتر میشود. گزینههای All Video و All TV از این جهت در هر سیستمی هستند كه تماشای ویدئو و برنامههای ضبط شده تلویزیونی در كامپیوتر امكانپذیر شود.

 

۱۲- ستونهای دلخواه

با كلیك راست روی فهرست تراكهای یك آلبوم یا هنرمند در صفحه Library منویی از ستونها را ظاهر میكند كه قابل حذف و اضافه هستند. همچنین میتوانید از كركره Library Options گزینه ChooseColumns را انتخاب كنید كه امكاناتی را برای تعیین زمان پخش شدن پلیلیست میدهد. بنابراین اگر بخواهید، میتوانید فهرست خود را بر اساس آهنگهایی مرتب كنید كه در تعطیلات آخر هفته گوش میكنید.

 

۱۳- دیواره آتش

اگر میبینید برنامه هنگام پخش موسیقی آنلاین هرچند وقت یكبار چند ثانیه مكث میكند، بد نیست ببینید برنامه دیواره آتش شما بستههای UDP را متوقف میكند یا نه. WMP برای Streaming محتوا، از این بستهها استفاده میكند. اگر چنین باشد، برنامه مجبور است از پروتكل HTTP استفاده كند. اگر میخواهید بفهمید برنامه از چه پروتكلی استفاده میكند و آیا این پروتكل مشكلی ایجاد میكند یا نه، در همان حالی كه آنلاین هستید، از منویView گزینه Statistics را انتخاب كنید و صفحه Advanced را ببینید.

 

۱۴- از هدفون استفاده كنید

فیش هدفون روی درایو سیدی فقط برای پخش آنالوگ قابل استفاده است و آهنگهای دیجیتالی كه ویندوز WMP پخش میكند، از طریق این فیش شنیده نمیشوند. اما اگر بخواهید همین آهنگهای دیجیتال را از طریق هدفون بشنوید، كافی است به mediaPlayer بگویید آهنگها را به صورت آنالوگ پخش كند. برای این منظور، از منوی Tools، گزینه Options را انتخاب كنید و به صفحه Devices بروید. درایو سیدی خود را انتخاب كرده و از صفحه Audio گزینه Playback to Audio را علامت بزنید.

 

۱۵- روشن كنید

امروزه بیشتر كیبوردها دكمه پخش، مكث، صدا و ... دارند. اگر شما چنین صفحه كلیدی ندارید، باز هم میتوانید از طریق صفحه كلید، media Player را كنترل كنید. F۱۰ صدا را زیاد، F۹ صدا را كم، و F۸ صدا را قطع میكند.

 

CTRL+P شروع به پخش یا مكث میكند، و CTRL+S پخش را قطع میكند. با CTRL+F به تراك بعدی بروید و باCTRL+B به تراك قبلی. كلیدهای میانبر متعدد دیگری هم وجود دارد كه میتوانید آنها را از منوی Help پیدا كنید.

 

۱۶- فشرده كردن فایلها

اگر به خاطر كیفیت بهتر، فایلهای ریپ شده را با فرمت WMA آزاد (فشرده نشده) ذخیره میكنید، میتوانید هنگام انتقال آنها به پخشكننده قابل حمل، كاری كنید كه فایلها كوچكتر شوند. برای این منظور، از منوی Tools گزینهOptions را انتخاب كرده و به صفحه Devices بروید. در این حالت، دكمه Advanced را كلیك كنید و گزینه Allow audio files to convert را علامت بزنید. با این كار، media Player هنگام انتقال فایلها به دستگاه قابل حمل، فایلها را فشرده میكند.

 

۱۷- فضای دیسك

حاصل فشرده كردن فایلها به صورت نامحسوس این است كه وقتی دستگاه قابل حمل خود را به سیستم وصل میكنید، لازم نیست خیلی صبركنید تا فایلها تبدیل شوند. اگر قصد دارید تعداد زیادی فایل را تبدیل كنید، ببینیدmedia Player فضای كافی برای این كار را داشته باشد. برای این منظور، از منوی Tools گزینه Options را انتخاب كنید. به صفحه Devices بروید، دكمه Advanced را كلیك كنید، و سعی كنید Amount of disk space را اضافه كنید.

 

۱۸- آهنگها را انتخاب كنید

حتی اگر یک Player چهل گیگا بایتی داشته باشید، باز هم بعید است بتوانید تمام آهنگها، فیلمها و عكسهای خود را داخل آن جای دهید. اگر گزینه سنكرون خودكار را فعال كرده باشید، WMP موسیقی را نسبت به عكس و عكس را نسبت به فیلم اولویت میدهد. بدون وصل كردن دستگاه به سیستم هم میتوانید آهنگهایی را تعیین كنید كه دوست دارید به دستگاهتان منتقل شوند. كافی است هر آهنگی را كه دوست دارید، به صفحه Sync بیندازید تا هر وقت دستگاه را وصل كردید، بهطور خودكار از این صفحه به دستگاه منتقل شوند.

 

۱۹- حذف برنامه

اگر فكر میكنید نسخه ۹ را بیشتر از ۱۰ دوست دارید، میتوانید WMP ۱۰ را از سیستم حذف كنید و به برنامهای برگردید كه قبلاً داشتهاید. برای این منظور، از طریق Add/Remove Programs برنامه WMP را حذف كنید. البته لازم نیست نسخه قبلی را مجددا نصب كنید. اگر سرویس پك۲ را نصب كرده باشید، باید ابتدا گزینه Show updates در بالای لیست را علامت بزنید. تنها عیب این كار این است كه نمیتوانید آهنگهای حفاظت شده را با نسخههای قبلی پخش كنید. چون WMP ۱۰ از DRM متفاوتی استفاده میكند.

منبع: پیسی ادوایزر

ترجمه: بابك احترامی

لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

تعمیر Windows Media Player

 

مشابه سایر نرمافزارها این امکان وجود دارد در هنگام کار با مدیاپلیر نیز دچار مشکل شوید. اما به جای آنکه ناراحت شوید و به سرعت به دنبال کار با یک نرمافزار جایگزین مثل iTunes و ... باشید، بهتر است کمی حوصله کنید تا ببینید به چه خاطر مشکل پیش آمده است تا بتوانید آن را به سادگی حل کنید.

 

یکی از مشکلات رایج بسیاری از کاربران در هنگام کار با مدیا پلیر، پخش DVD توسط این نرمافزار است.

 

به طوری که همین مسئله یکی از عوامل عمده جایگزین شدن نرمافزار دیگر به جای مدیاپلیر است.

 

برای آنکه بتوانید با مدیاپلیر DVD تماشا کنید، باید ابتدا یک رمزگشای DVD روی مدیاپلیر نصب کنید که به طور استاندارد چنین رمزگشایی در ویندوز اکسپی نصب نشده است.

 

بسیاری از کارتهای ویدیو پخشکنندههای DVD به همراه نوعی نرمافزارهای OEM ارائه میشوند که میتوان از آنها در جهت رفع مشکل به وجود آمده استفاده کرد. این امکان نیز وجود دارد که نرمافزارهای رمزگشایی را از وبسایتهایی نظیر Video editing software, Multimedia Software and Blu-ray playback software by CyberLink یا Content Production Tools - Blu-ray Content Production and Creation - Rovi دانلود نمایید.

 

البته کاربران ویندوز ویستا با چنین مشکلی برخورد نخواهند کرد. چون تمام فایلهای مورد نیاز برای رمزگشایی DVD در این نسخه از ویندوز قرار دارد. البته باید گفت که در نهایت تعجب، باز هم تمام نسخههای ویستا از این قابلیت برخوردار نیستند و تنها کاربران نسخههای Home Premium و Ultimute میتوانند لذت دیدن یک DVD را با مدیاپلیر تجربه کنند.

 

بنابراین اگر از نسخه Home Basic یا سایر نسخههای ویستا استفاده میکنید، بهترین کار آن است که به دنبال یک پخشکننده دیگر بگردید.

 

اما در بعضی مواقع این امکان وجود دارد که مشکلات به وجود آمده ارتباط چندانی به مدیاپلیر نداشته باشد. به طور مثال گاهی رنگهای کلیپ به درستی نمایش داده نمیشوند و تداخل زیادی بین رنگهای آبی و سبز به وجود میآید و اگر کلیپی که مشغول دیدن آن هستید دانلود شده است، این که فایل معیوب باشد، بسیار عادی و طبیعی است.

 

اما در اغلب مواقع مشکلات مربوط به کامپیوتر شما میشود. پس بد نیست نگاهی به تنظیمات کارت گرافیک و نصب آن بیندازید. برای این کار از نرمافزار کمکی که معمولاً به همراه کارت گرافیک عرضه شده است، استفاده کنید و به دنبال بخشی برای انجام تنظیمات پخش ویدیو بگیرید.

 

البته راه دیگری نیز هست، اگر از ویندوز اکسپی استفاده میکنید، روی دسکتاپ راستکلیک کنید و Properties را انتخاب کنید. بعد از پخش Setting بروید و روی Advanced کلیک کنید. به بخش Troubleshoot بروید. با میله تنظیم که در این بخش وجود دارد، میتوانید وضعیت کارآیی کارت گرافیک خود را تنظیم کنید.

 

● پخش کلیپ در اینترنت

ممکن است هنگامی که در حال دیدن یک کلیپ پیوسته (Streamed) از طریق اینترنت هستید، مشکلی پیش بیاید و نتوانید دیدن کلیپ را ادامه دهید.

 

این مسئله تا حد زیادی به کیفیت و سرعت اتصال کامپیوتر شما به اینترنت وابسته است.

 

انجام عملیات Buffering قبل از هر چیز برای پخش فیلم انجام میگردد که باید به خوبی انجام گیرد.

 

اما Buffering به چه معنی است. قبل از آنکه مدیاپلیر اقدام به پخش کلیپ کند، بخش کوچکی از کلیپ را دانلود میکند و بعد از آن اقدام به پخش کلیپ میکند.

این کار برای این صورت میگیرد که هنگام پخش فیلم وقفهای پیش نیاید.

 

در مدیاپلیر این امکان وجود دارد تا مقدار حجم Buffer را تغییر دهید تا بسته به شرایط اتصال اینترنتی شما پخش کلیپ بهتر و نرمتر صورت بگیرد.

 

برای انجام این کار از منوی Tools گزینه Options را انتخاب کنید و به بخش Perfornance بروید. در بخش Network گزینه Buffer را انتخاب و مقدار زمانی که میخواهید قبل از پخش کلیپ Buffer صورت بگیرد را معین کنید.

 

● راهنمای تصویری

۱) هنگامی که میخواهید برخی از فایلهای ویژه را با مدیاپلیر بازکنید، نرمافزار سعی میکند به طور خودکار کدکهای (Codecs) آن را از وبسایت دانلود کند.

 

اگر به هر دلیلی این عمل صورت نمیگیرد، میتوانید برای رفع این مشکل برنامه Codec Installation Package را از وبسایت Microsoft Download Center دریافت نماید.

۲) اگر در هنگام کار با مدیاپلیر با حجم صدا به مشکل برخوردید. به آدرس زیر بروید:

View> Enhancements> cross Fading and Auto volume Levelling سپس روی Turn on Auto volume leveling کلیک کنید.

 

۳) میتوانید ابزارهای مفیدی را در وبسایت arsoft.nl برای مدیریت بهتر لیستهای پخش و آلبومها پیدا کنید.

 

 

سینا پسران افشاریان

لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

ترفند مفید در Windows Media Player ۱۰

 

حتما تا به حال نام Windows Media Player را زیاد شنیده اید ، یکی از بهترین و معروفترین نرم افزارهای مایکروسافت برای پخش فرمتهای صوتی و ویدویوئی. اما ممکن است اطلاعات کافی پیرامون نسخه جدید مدیا پلیر یعنی WMP ۱۰ نداشته باشید. در اینجا قصد داریم تا شما را با ۲۰ ترفند مفید این نرم افزار آشنا کنیم.

Windows Media Player یکی از برنامه های پخش کننده صوت و تصویر است که به صورت آماده همراه با سیستم عامل ویندوز در کامپیوتر نصب می شود. گرچه این برنامه در تمام ویندوزها وجود دارد ولی شاید کمتر کاربری به صورت کامل با آن آشنا باشد . کاربران معمولا برای شنیدن یا دیدن (سرسری) فایل های صوتی و تصویری از این برنامه استفاده می کنند و اگر بخواهند به طور جدی یا حرفه ای با یک فایل چندرسانه ای کار کنند ، به سراغ نرم افزارهای دیگری چون Winamp،JetAudio،RealPlayer و غیره می روند . البته شاید هم حق با این کاربران باشد . چرا که WMP تا قبل از نسخه ۱۰، برنامه زیاد خوش دست وپرامکاناتی نبود. ولی با عرضه نسخه ۱۰ این برنامه ، قضیه فرق کرده است . حالا برنامه خیلی برنامه خیلی زیباتر شده و امکانات زیادی دارد . ولی برای کسانی که به نسخه ۹ عادت کرده اند، با این نسخه جدید شاید کمی سردرگم شوند. جای منوها و ابزارها عوض شده و عموما به منوی View رفته اند . حتی Color Chooser هنوز هم وجود دارد و حالا می توانید طیف رنگ و میزان پربودن صفحه را خودتان انتخاب کنید . به جای انباشته کردن آن هم آیکون کوچک در صفحه Library ، حالا یک دکمه More Info گذاشته شده که اطلاعات آلبوم و هنرمند را روشن یا خاموش می کند . دیگر مجبور نیستید یک Codec اضافی MP۳ روی سیستم نصب کنید یابا یک برنامه دیگر آهنگ های خود را Pi کنید . مایکروسافت هنوز هم برفرمت WMA خود اصرار می ورزد . ولی یک MP۳ Codec هم به نام Fraenhofer در برنامه گذاشته که می تواند با هرBit Rate به ریپ کردن آهنگ ها بپردازد.

اگر بخواهید درویندوز WMP ، تغییری ایجاد کنید ، اول باید منوی مربوطه را بیابید. با استفاده از دکمه کرکره ای کنار دکمه های کوچک ـ بزرگ کردن پنجره کلیک راست کنید . اگر دوست داشته باشید ، می توانید منوهای استاندارد پنجره را فعال کنید و امکانات بیشتری را ببینید . برای این منظور، از منویView ، گزینه Menu Bar Options را انتخاب کنید . در این حالت ، اگر گزینه Show Menu Bar را انتخاب کنید، منوها فعال می شوند و اگر گزینه Autohide Menu Bar را انتخاب کنید ، با بردن ماوس به قسمت منوها ، آن قسمت ظاهر و سپس پنهان می شود .

برای کنار گذاشتن فایل های WMP ، از منوی Tools گزینه Option را انتخاب کرده و سپس به صفحه Rip Music بروید . در این حالت ، از قسمت Format گزینه MP۳ را انتخاب کنید . کیفیت صوت به طور پیش فرض روی ۱۲۸kbps تنظیم شده است . ولی اگر بخواهید ، با حرکت کردن دکمه لغزان مربوطه ، کیفیت را بهترکنید . درهمین صفحه ، باکلیک روی دکمه File Name مشخص کنید که کدام اطلاعات در اسم فایل ها برایتان درج شود .

تنظیماتی که در منوی Tools ، گزینه Option در صفحه Library وجود دارد ، تعیین می کنند که برنامه چه تغییراتی را می تواند روی فایل های ریپ شده ایجاد کند . مثلا اگر گزینه Retrieve Additional Information را تیک بزنید ، اطلاعات ناقص را از طریق اینترنت کامل می شود .

اگر بخواهید آهنگ های خود را در فولدرهای مجزا براساس آلبوم یا نام هنرمند دسته بندی کنید ، باید گزینه Rearrange Music را علامت بزنید . درهمین جا می توانید با انتخاب گزینه Rename Music Files ، از برنامه بخواهید با درج اطلاعات جدید آهنگ ها ، اسامی فایل ها را اصلاح کند . این کارمخصوصا زمانی خوب است که فایل های خود را با ابزارهای مختلف و روش های متفاوت نام گذاری ، ریپ کرده باشید و حالا بخواهید آن ها را یک دست کنید .

قسمت Info Center که اطلاعات بیشتری درباره آلبوم یا تراک می دهد ، حالا جزئی از سرویس های اینترنتی WMP۱۰ شده است . بنابراین اگر از یک سرویس ، اطلاعات کافی به دست نمی آورید ، می توانید سرویس دیگری را امتحان کنید . مثلا سایت Napster بیوگرافی کاملی درباره هنرمندان دارد.

رادیوی اینترنتی حالا به قسمت Media Guide رفته است . از صفحه Guide گزینه Radio را انتخاب کنید تا فهرستی از ایستگاه های رادیویی و لینکی را ببینید که صفحه Radio Tuner را باز می کند . این صفحه تمام ایسنگاه های موجود در اینترنت را نشان می دهد. اگر لینک Radio Tuner را در ستون سمت راست پیدا نکردید ، پایین بروید و روی لینک InternationWindowaMedia.com کلیک کنید و حالا دوباره صفحه Guide را باز کنید. اگردوست ندارید تنظیمات بین المللی خود را تغییر دهید ، می توانید ازنشانی Windowsmedia.com /MyRadio.asp مستقیما به صفحه Radio Tuner بروید. بعد از انتخاب ایستگاه مورد نظر، روی دکمه Play کلیک کنید .

با استفاده از فهرست Year Released می توانید به آهنگ های زمان جوانی خود مراجعه کنید ، یا فقط آهنگ های امسال را لیست کنید. گزینه By Year هم هنگام ساخت Auto Playlist خیلی به دردمی خورد . اصلا مجبور نیستید تاریخ تمام تراک هایی که ریپ کرده اید یا خریده اید را تایپ کنید . ویندوز WMP خودش این کاررا انجام می دهد.

تراک ها را به قسمت Now Playing بیندازید یا یک پلی لیست خودکار به صورت تصادفی درست کنید . بعداز این که آهنگ هایی را مرتب کردید که می خواهید نگه دارید، با کلیک روی دکمه Now Playing List گزینه Save Playlist As را انتخاب کنید . با استفاده از منوی فرعی New List در همان منو،می توانید بدون اینکه مجبور باشید به قسمت سمت راست پنجره بروید ، به ساخت پلی لیست بپردازید.

دکمه کوچکی که در کنار کرکره Now Playing List قراردارد ، انتخاب های فعلی را به فهرست Now Playing اضافه می کند . اگر کشیدن و انداختن برایتان سخت است ، می توانید از این راه اقدام کنید.

اگر فکر می کنید ساختن پلی لیست از طریق دیالوگ باکس راحت تر از کشیدن و انداختن است ، با کلیک روی Now Playing List و سپس Edit using Playlist Editor دیالوگ Edit Playlist بلافاصله باز می شود .

با کلیک راست روی فهرست تراک های یک آلبوم یا هنرمند در صفحه Library منویی از ستون ها را ظاهر می کند که قابل حذف و اضافه هستند . همچنین می توانید از کرکره Library Option گزینه Choose Columns را انتخاب کنید که امکاناتی را برای تعیین زمان پخش شدن پلی لیست می دهد . بنابراین اگر بخواهید ، می توانید فهرست خود را براساس آهنگ هایی مرتب کنید که در تعطیلات آخر هفته گوش می کنید .

اگر می بینید برنامه هنگام پخش موسیقی آنلاین هرچندوقت یکبار چند ثانیه مکث می کند ، بد نیست ببینید برنامه دیواره آتش شما بسته های UDP را متوقف می کند یا نه . WMP برای Streaming محتوا ، از این بسته ها استفاده می کند. اگر چنین باشد ، برنامه مجبور است از پروتکل HTTP استفاده کند . اگر می خواهید بفهمد برنامه ازچه پروتکلی استفاده می کند و آیا این پروتکل مشکلی ایجاد می کند یا نه ، درهمان حالی که آنلاین هستید ، از منوی View گزینه Statistics را انتخاب کنید و صفحه Advanced را ببینید.

فیش هدفون روی درایو سی دی فقط برای پخش آنالوگ قابل استفاده است و آهنگ های دیجیتالی که ویندوز WMP پخش می کند ، از طریق این فیش شنیده نمی شوند . اما اگر بخواهید همین آنگ های دیجیتال را از طریق هدفون بشنوید،کافی است به Media Player بگویید آهنگ ها را به صورت آنالوگ پخش کند. برای این منظور ، از منوی Tools ، گزینه Option را انتخاب کنید و به صفحه Devices بروید. درایو سی دی خود را انتخاب کرده و از صفحه Audio گزینه Playback to Audio را علامت بزنید.

امروزه بیشتر کیبوردها دکمه پخش ، مکث، صدا و ...دارند. اگر شما چندین صفحه کلیدی ندارید، بازهم می توانید از طریق صفحه کلید ، Media Player را کنترل کنید. F۱۰ صدا را زیاد ، F۹ صدا کم ، و F۸ صدا را قطع می کند .CTRL +P شروع به پخش یا مکث می کند، و CTRL+S پخش را قطع می کند. با CTRL+F به تراک بعدی بروید و با CTRL+B به تراک به تراک قبلی. کلیدهای میان برمتعدد دیگری هم وجود دارد که می توانید آن ها را از منوی Help پیدا کنید .

اگر به خاطرکیفیت بهتر، فایل های ریپ شده را با فرمت WMA آزاد ذخیره می کنید،می توانید هنگام انتقال آنها به پخش کننده قابل حمل ، کاری کنید که فایل ها کوچک تر شوند. برای این منظور ، از منوی Tools گزینه Option را انتخاب کرده و به صفحه Devices بروید. در این حالت ، دکمهAdvanced را کلیک کنید و گزینه Allow Audio Files to Convert را علامت بزنید . با این کار ، Media Player هنگام انتقال فایل ها به دستگاه قابل حمل ، فایل ها را فشرده می کند .

حاصل فشرده کردن فایل ها به صورت نامحسوس این است که وقتی دستگاه قابل حمل خود را به سیستم وصل می کنید ، لازم نیست خیلی صبر کنید تا فایل ها تبدیل شوند . اگر قصد دارید تعداد زیادی فایل را تبدیل کنید ، ببینید Media Player فضای کار برای این کار داشته باشد . برای این منظور ، از منوی Tools گزینه Option را انتخاب کنید . به صفحه Devices بروید ، دکمه Advanced را کلیک کنید ، و سعی کنید Amount of disk space را اضافه کنید.

حتی اگر Player ۴۰ گیگا بایتی داشته باشید ، باز هم بعید است بتوانید تمام آهنگ ها ، فیلم ها و عکس های خود را داخل آن جای دهید . اگرگزینه سنکرون خودکار را فعال کرده باشید ، WMP موسیقی را نسبت به عکس و عکس را نسبت به فیلم اولویت می دهد . بدون وصل کردن دستگاه به سیستم هم می توانید آهنگ هایی را تعیین کنید که دوست دارید به دستگاهتان منتقل شوند. کافی است هر آهنگی را که دوست دارید ، به صفحه Sync بیندازید تا هروقت دستگاه را وصل کردید ، به طور خودکار از این صفحه به دستگاه منتقل شوند .

اگر فکر می کنید نسخه ۹را بیشتر از ۱۰دوست دارید ، می توانید WMP۱۰ را از سیستم حذف کنید . البته لازم نیست نسخه قبلی را مجددا نصب کنید . اگر سرویس پک۲ را نصب کرده باشید ، باید ابتدا گزینه Show updates در بالای لیست را علامت بزنید . تنها عیب این کار این است که نما توانید آهنگ های حفاظت شده را با نسخه های قبلی پخش کنید . چون WMP۱۰ از DRM متفاوتی استفاده می کند.

۱) منوها

۲) تغییر به

MP۳ )۳- تغییر نام فایل ها

۴) تغییر ترتیب فایل ها

۵) مقایسه محتوا

۶) رادیو کجاست ؟

۷) آهنگ های جوانی

۸) Playlist آسان

۹) افزودن سریع

۱۰) پلی لیست های مجزا

۱۱) تنظیم عکس Wmp۱۰ عکس ها را هم می توانید مرتب کند. اما تا وقتی دستگاه قابل حملی را به کامپیوتر خود وصل نکنید که عکس ها را به سیستم منتقل می کند ، گزینه All Picture در صفحه Library ظاهر نمی شود . علت این است که خود برنامه هیچ امکانی برای کارکردن روی عکس ها ندارد. یعنی نه می توانید نمایش اسلایدی درست کنید ، نه نمایش بند انگشتی . داشتن کتابخانه عکس فقط به این درد می خورد که انتقال عکس ها به دستگاه قابل حمل آسان تر می شود. گزینه های All Video و All TV از این جهت در هر سیستمی هستند که تماشای ویدئو و برنامه های ضبط شده تلویزیونی در کامپیوتر امکان پذیر شود.

۱۲) ستون های دلخواه

۱۳) دیواره آتش

۱۴) از هدفون استفاده کنید

۱۵) روشن کنید

۱۶) فشرده کردن فایل ها

۱۷) فضای دیسک

۱۸) آهنگ ها انتخاب کنید

۱۹) حذف برنامه

لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

  تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

×
×
  • اضافه کردن...