رفتن به مطلب
لطفا جهت استفاده از تمام مطالب ثبت نام کنید ×
انجمن های دانش افزایی چرخک
لطفا جهت استفاده از تمام مطالب ثبت نام کنید

ارسال های توصیه شده

بیماری گوش: بیماری گوش شامل عفونت گوش میانی (که می تواند باعث آسیب پرده گوش شود )بیماری منی یر(Meniere) ،یعنی جمع شدن مایع در گوش داخلی،می باشد.رژیم غذایی میتوانددر بروز این دوبیماری نقش داشته باشد. علائم بیماری های گوش : علائم بیماری گوش بستگی به شدت بیماری دارد .عفونت گوش میانی در بیشتر موارد باعث گوش درد و گاهی کاهش شنوایی و افزایش دمای بدن می شود. بیماری منی یر به طور معمول با عث سرگیجه متناوب و پیش رونده ،کری و احساس وزوزدرگوش می شود. مواد غذایی مفید: ماهی های چرب،غذاهای دریایی تخم مرغ شیر ماست و گوشت حاوی ید هستند که کمبود خفیف تا متوسط آن با کاهش شنوایی ارتباط دارد. در کشور چین شنوایی کودکانی که در مناطق کمبود ید زندگی میکردند ،با مصرف نمک های ید دار بهبود یافته است. جگر ،شیر،تخم مرغ و ماهی های چرب حاوی ویتامین A میباشند .حلزون گوش دارای مقدار زیادی ویتامین Aاست که برای انجام فعالیت خود به آن نیاز دارد.کمبود ویتامین Aممکن است با اختلافات گوش داخلی ارتباط داشته باشد. هویج،کدو،فلفل،سبزی هایی دارای برگ سبزتیره،پرتقال و میوه های زردنگ مثل انبه و زرد آلو حاوی بتاکارون هستند،که در بدن به ویتامین Aتبدیل می شود و می تواند برای فعالیت گوش مفید باشد. ماهی های چرب ،تخم مرغ ،کره ومارگارین حاوی ویتامین D هستند .برخی پژوهش ها نشان داده اند که میزان ویتامینDدر افراد مبتلا به اتواسکلروز که نوعی بیماری گوش داخلی هست و میتواند باعث کری شود ،بسیار کم بوده است. گوشت قرمز ،ماهی ،سبزهایی دارای برگ های سبز تیره و غلات کامل حاوی آهن هستند.آهن ممکن است با شنوایی در ارتباط باشد. غلات کامل،جوانه گندم ،گوشت قرمز،مغزها و غذاهای دریایی حاوی روی میباشند. غلظت روی به طور معمول در نواحی حسی گوش داخلی زیاد است. احساس وزوزدرگوش ممکن است با سطح پایین روی در بدن مرتبط باشد. مواد غذایی نامناسب: مواد قندی به نظر میرسد غذاهای شیرین باعث افزایش تولید انسولین و آزاد شدن آدر نالین و در نتیجه انقباض رگها ی خونی شوند. بررسی افراد مبتلا به بیماری منی یر نشان داده شده است ،میزان انسولین بسیاری از آنها بالا بوده و پیروی از رژیم غذایی با کربو هیدارات کم و پروتئین زیاد توانسته در کنترل و بهبود شنوایی بسیاری از آنها مفید واقع شود ،لذا توصیه میگردد افراد مبتلا به اختلالات گوش ،مانند سندرم منی یر،مصرف غذاها قندی را کاهش داده و بیشتر از مواد نشاسته ای که قند آن به آرامی جذب می شود،استفاده نمایند. تمشک،خرما،آلو و شیرین بیان حاوی موادی شبیه آسپرین به نام سالیسیلات هستند که افراد مبتلا به وزوز گوش ممکن است به این قبیل مواد غذایی حساس باشند.

لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

بیماریهای گوش

عیب شنوائی در حدی که موجب نا رسایی طبیعی عمل شنوائی شود نزد 5 تا 10% افراد بطور موقت یا دائم دیده می شود ، بروز آن در هر سنی ممکنست و بسته به میزان شدت عیب ، یک طرفی یا دو طرفی بودن و سن پیدایش ، مشکلاتی برای فرد ایجاد می کند.(عیب شنوائی در سنین اولیه زندگی موجب اشکال فرا گیری زبان و مانع توسعه تکلم کودک می شود) کری عصبی مادر زادی در اثر عواملی چون ضربه های هنگام تولد ، ابتلای مادر به سرخجه ، اریتروبلاستوز جنینی یا نقص ساختمانی گوش داخلی ایجاد می شود.در نوع غیر مادر زادی ضربه های وارده به گوش داخلی و عصب شنوائی ، اختلالات عروقی همراه با خونریزی و ترمبوز در گوش میانی و بیماری های خطیر تب دار ، سندرم منیر ، پیر گوشی ، تومور های مغزی ، قرار گرفتن گوش در برابر صداهای بلند بطور مکرر موجب کری می شود.

 

کاهش یا از بین رفتن شنوایی : Hearing loss

کاهش یا از بین رفتن شنوائی را بر حسب علت و محل ضایعه به چهار دسته تقسیم می شود.

1 _ کری های عصبی که ناشی از ضایعات رشته های دریافت کننده حس در قسمت حلزونی گوش یا ضایعات عصب شنوائی و یا ضایعات مرکز شنوائی در قشر مغز است که در حالت اخیر معمولا کری دو طرفه است.

2 _ کری های ناشی از اختلال در دستگاه انتقال صوت شامل اختلالات گوش خارجی یا گوش میانی که مانع از انتقال صدا به سلولهای حساس شنوائی می گردند.

3 _ کریهای مختلط که ناشی از عیب مشترک دستگاه انتقال و دستگاه عصبی گوش است.

4_ کریهای عملی که در آنها ضایعه عفونی نمی توان پیدا کرد.

کری در کودکان : اوتیت میانی عود کننده و اوتیت میانی سروز شایع ترین علت کری انتقالی در کودکان است که تشخیص و درمان سریع این بیماریها موجب علاج قطعی و آماده شنوائی می گردد.در کریهای عصبی یا کریهای غیر قابل اصلاح کودکان معمولا لازم است به کودک ازطریق حرکات لب و دهان آموزش داد.

 

سنگینی گوش در افراد بالغ

1 _کری عصبی _ کری های ناشی از ضربه عصب شنوائی ممکنست ظرف 6 ماه بهبود یابد مشروط بر اینکه شخص در این مدت در مجاورت صداهای شدید و ناهنجارقرار نگیرد و گوش خود را مسدود نمایدو یا از وسائل حفاظتی استفاده کند.علل دیگر کری عصبی بالغین عبارتند از عفونتهای مراکز اعصاب ( نظیر مننژیت ، سفلیس ) دیابت ، بیماری منیر و تومورهای عصب دهلیزی می باشد.

2 _کری انتقالی _ کری های متوسط گوش را با اعما ل جراحی جدید تا حدود زیادی می توان درمان کرد.

نوتوانی شنوائی در بالغین

این امر متضمن تدارکاتی در جهت تقویت صوت است .استفاده از سمعک بدون مشورت پزشک جایز نیست.

 

بیماریهای گوش خارجی

 

1 _تراکم ترشحات غدد سرومن lmpacted Cerumen

سرومن عبارتست از ترشح طبیعی غدد قسمت غضروفی مجرای گوش که یک وظیفه حفاظتی دارد.در وضع عادی این پوشش سرومن خشک می شود و می افتد و از مجرای گوش خارج می شود لیکن در مواردی بعلت خشکی و باریکی مجرا، یا زیادی موی مجرا در داخل گوش متراکم می شود و روی هم انباشته می شود.و در مواردی بعلت دستکاری ناشیانه به مناطق عمیق تر مجرا رانده می شود.این حالت تا زمان بسته شدن کامل مجرا علامتی ندارد ولی با بسته شدن مجرا حالت سنگینی و پر بودن گوش احساس می شود و در مواردی ایجاد سرفه می کند.درمان آن در آوردن ترشح سرومن که قهوه ای رنگ است امکان پذیر است.

2_تورم گوش خارجی External Otitis

بصورت تورم یا کورکهایی د ر مجرای گوش است . عوامل مساعد کننده آن رطوبت زیاد در مجرای گوش که ناشی از گرمای منطقه یا استحمام و استخر است و نیز تمیز کردن گوش با وسائل نا سالم و تحریک آن با خارش و ایجاد خراش است.علامت آن خارش ودرد در مجرای گوش است که ممکنست با ترشحات آبکی همراه باشد.

3 _جسم خارجی در مجرای گوش

ورود جسم خارجی در مجرای گوش کودکان شایعتر از بالغین است.در هنگام خارج کردن این اجسام باید توجه داشت که جسم به جلو را نده نشود زیرا در این صورت موجب آسیب مجرای استخوانی ، پرده صماخ می شود

 

بیماری های گوش (داخلی)

 

1 _سندرم منیر menier’s disease

بیماری منیر با حملات کم و بیش فاصله دار ، سر گیجه و استفراغ و سنگینی گوش همراه با احساس صداهای غیر طبیعی شناخته می شود بیشتر در مردان در سنین 40 تا 60 سال عارض می شود . علت آن در اثر ضربه های جمجمه و یا آسیب گوش میانی و زیاد شدن مایع حلزون گوش میانی می باشد. در صورتی که بیماری منیر بوسیله متخصصین تشخیص داده شود خیلی براحتی درمان پذیر است.علامت آن سر گیجه های متناوب و عدم تعادل که ممکنست موجب زمین خوردن فرد شود . احساس تاب خوردن اشیاء به دور سر غالبا وجود دارد . وز وز گوش و سنگینی اغلب یک گوش دیده می شود. در زمان حمله وجود عرق سرد بخوبی مشهود است . حمله ممکنست از چند ثانیه تا چند ساعت متفاوت باشد.

2 _احساس صدای غیر طبیعی در گوش Tinnitus

صدای غیر طبیعی بصورت وزوز ، صوت کشیدن و اشکال دیگر ممکنست بوسیله گوش یا مغز احساس شود.حا لت عینی یا ذهنی داشته باشد که در حالت عینی امتحان کننده هم ممکنست صدا را بشنود لیکن در حالت ذهنی تنها بیمار صدا را احساس می کند.نوع عینی نسبتا کمیاب است.درمان عارضه بستگی به علت دارد و در صورتیکه علت یافت نشود و یا قابل علاج نباشد ، تنها راه درمان تقویت روحیه بیمار است.

 

3 _لابیرنتیت حاد غیر چرکی Acute nonsuppurative Labyrinthitis

ورم حاد گوش داخلی اکثرا متعاقب عفونتهای مجاری تنفسی رخ می دهد و با بروز سرگیجه شدید ظاهر می شودکه معمولا با احساس صدای غیر طبیعی ، تلو تلو خوردن همراهست لیکن شنوائی بیمار کمتر مختل می شود.استراحت در تختخواب ترجیحا در محیط تاریک تا بر طرف شدن عارضه لازم است.تجویز فنو باربیتال ویا دیازپام مفید است.

 

4_ لابیرنتیت حاد چرکی Acute suppurative Labyrinthitis

این عارضه در اثر عفونت حاد عناصر داخلی گوش است مصرف آنتی بیوتیک و خارج کردن ترشحات چرکی لازم است.

 

5_لابیرنتیت مزمن Chronic labyrinthitis

 

اشکال در کپسول استخوانی لابیرنت ایجاد می شود و شخص گرفتار حملات مزمن سرگیجه می شود . و در مان جراحی می باشد.

 

بیماریهای گوش میانی

 

1_ورم حاد گوش میا نی Acute Otitis media

این عارضه با وجود درد و احساس پری و سنگینی گوش همراه با خروج ترشح و متعاقب آن با عفونت مجاری تنفسی فوقانی ، تب ، و لرز همراه است. ورم گوش میانی اکثر اوقات در کودکان و نوزادان دیده می شود لیکن در سایر سنین عمر هم ممکنست عارض شود. درمان با آنتی بیوتیک و دارو های ضد درد امکان پذیر می باشد.این عارضه در اثر اتساع عروق در پرده صماخ و دسته چکشی است .و سپس با تیرگی و پر خونی تمام پرده صماخ و از بین رفتن نشانه های زائده کوتاه استخوان چکشی و برجستگی پرده صماخ بطرف مجرای گوش خارجی همراه است.

2 _اوتیت مزمن گوش میانی Chronic otitis media

اوتیت مزمن گوش میانی غالبا با سوراخ شدکی پرده صماخ همراه است درنوع خوش خیم آن پرده صماخ معمولا در مرکز سوراخ شده و ترشح در آن موجود است . و در نوع بد خیم آن با پارگی در پرده صماخ در قسمت حاشیه خلفی همراه با ترشحات کثیف و بد بو همراه است. درمان با آنتی بیوتیک برای رفع عفونت های بینی و سینوسها و مجاری تنفسی می باشد.

3_اوتیت سروز Serous otitis media

اوتیت سروز در هر سنی ممکنست بروز کند . خصوصیت آن انباشته شدن مایع سروز در فضای گوش میانی است که علائم سنگینی و احساس پری و گرفتگی گوش ایجاد می کند و طنین یا انعکاس صدای بیمار نیز وضع غیر عادی پیدا می کند.علت آن ممکنست اولا انسداد شیپور استاش باشد که مانع از هوا گیری گوش میانی می شود و بدنبال آن مقداری ترشحات سروز در فضای گوش جمع می شود .درمان موضعی عبارت است از هوا دادن در شیپور استاش و کشش مایع به خارج، دارو های ضد احتقان ، دارو های آنتی هیستامین در صورت حدس آلرژی بکار می رود و عوامل مسا عد کننده چون عفونت بینی و سینوس ها را درمان لازم است و گاه برداشتن لوزه یا ادنوئید چرکی ضرورت دارد.

 

4- ماستوئیدیت Mastoiditis

 

این عارضه با ورم حاد و چرکی گوش میانی همراه است .نکروز استخوان ماستوئید و از بین رفتن دیواره سلولهای استخوانی در هفته سوم و چهارم بیماری اتفاق می افتد و در این حالت است که خروج ترشحات حالت مستمر پیدا می کند و ناحیه استخوان ماستوئید درد ناک و متورم می شود وتظاهرات عفونت عمومی بدن بصورت تب و سردرد عارض می گردد.درمان در صورتی که با آنتی بیو تیک جواب نداد باید عمل ماستوئیدکتومی ضرورت می یابد.

 

 

لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

بررسی علل کاهش شنوایی

ناشنوایی حسی عصبی 1) ناشنوایی ارثی: این آسیب ممکن است قبل از تولد، در حین زایمان و یا در مراحل بعدی زندگی رُخ بدهد. ناشنوایی ارثی معمولاً به دلیل نقص در تکامل ساختار گوش رُخ می دهد. در این حالت معمولاً بیش از یک کودک در خانواده، گرفتار ناشنوایی هستند، اما باید توجه داشت که در اغلب موارد اعضایی از خانواده نیز وجود دارند که مبتلا به کاهش شنوایی نمی باشند. در ازدواج دو فرد مبتلا به کاهش شنوایی ارثی، مشاوره ژنتیک امری الزامی است، زیرا در این موارد احتمال به دنیا آوردن کودکان ناشنوا به شدت افزایش پیدا می کند. 2) ناشنوایی مادرزادی: ناشنوایی مادرزادی آنهایی هستند که بدلیل غیر از مسائل ژنتیکی ایجاد شوند. به عنوان مثال در اثر عفونت های ویروسی و یا آسیب های زایمانی و یا مصرف داروها حین بارداری ایجاد شوند. اگر یک زن حامله در خلال سه ماهه اول بارداری دچار سرخجه شود، کودک وی از احتمال 5 – 10 درصد برای بدنیا آمدن با ناشنوایی و یا کاهش شنوایی شدید برخوردار خواهد بود. احتمال تأثیرگذاری سایر ویروسها بر شنوایی نیز درصورت رُخ دادن عفونت ناشی از آنها در سه ماهه اول بارداری بسیار زیاد است. استفاده از داروهایی مانند استرپتومایسین و یا کینین در حین بارداری باعث آسیب رسیدن به حلزون گوش جنین می شوند. هم چنین برخی از داروهای آرام بخش و داروهای آرام کننده سیستم اعصاب مرکزی نیز به عنوان علل احتمالی بوجود آورنده کاهش شنوایی مادرزادی مطرح هستند. 3) کاهش شنوایی شغلی: کاهش شنوایی در اثر صدا به صورت یک مسئله اقتصادی جدّی درآمده است. این نوع کاهش شنوایی شایعترین و مهمترین نوع کاهش شغلی شنوایی شغلی است. برخورد داشتن با سر و صدای صنعتی با میزان بیش از 85 – 95 دسی بل در طول ماهها و سالها، سبب آسیب رسیدن حلزون می شود. در مراحل آغازین، کاهش شنوایی در فرکانس های معادل یا نزدیک 4000 هرتز رُخ می دهد. با گذشت زمان، آسیب به هر دو جهت در فرکانسهای بالاتر و پائین تر گسترش پیدا می کند. فرکانس های پائین تر در آغاز کمترین درگیری را نشان می دهند. باید دانست که قبل از آگاهی بیمار ار کاهش شنوایی خود آسیب قابل توجهی رُخ داده است. زیرا تا هنگامی که کاهش شنوایی به بیش از 30 دسی بل در فرکانس های گفتاری نرسد، درک کلام دچار اختلال جدّی نمی شود. کاهش شنوایی در اثر صدا از 2 مرحله عبور می کند. مرحله اول را انحراف موقت آستانه می نامند. یعنی اینکه گوش انسان درهنگان مواجه شدن با صداهای بلند، کاهش شنوایی موقت پیدا می کند. اگر بعد از از بین رفتن صدا، شنوایی به سطح قبلی خود بازگردد، این کاهش موقت است و آسیبی پابرجا نخواهد بود. اما اگر شنوایی به سطح قبلی خود برنگردد، کاهش دائمی شنوایی اتفاق خواهد افتاد. گوشهای برخی از افراد نسبت به گوشهای سایرین با سهولت بیشتری تحت تأثیر صداها قرار می گیرند. با توجه به اثرات کاهش شنوایی در صنایع، بسیاری از صنایع نیاز به انجام دادن آزمایشات شنوایی سنجی قبل از استخدام دارند. در افراد شاغل در محلهایی که میزان شدت صدا در آنها بیشتر از 85 دسی بل است، آزمونهای شنوایی باید به صورت دوره ای انجام داده شوند تا آسیب گوش در مراحل زودرسی قابل شناسایی باشند. برای جلوگیری از ورود صدا به گوش، استفاده از گوشی های مناسب لازم است و پنبه محافظت رضایت بخشی برای گوش بوجود نمی آورد. کاهش شنوایی ممکن است حین استفاده از اسلحه ای گرم مثل تفنگ های مورد کاربرد در ورزش یا جنگ باشد. بیماران باید از این امر آگاه باشند که اگربعد از شلیک اسلحه دچار وزوز گوش یا احساس پُری در گوشها شوند، درواقع دچار یک کاهش گذرای شنوایی شده اند و باید از این نوع برخورد صوتی خودداری کنند. استفاده گسترده از ضبط صوتها مانند Walk Man ها اغلب صوتی بالاتر از استانداردهای بی خطر ارائه می دهند، برخورد طولانی مدت می تواند منجر به کاهش قابل ملاحظه شنوایی گردد. میزان شدت صوتی که عموماً در هنگام اتفاده جوانان از این وسائل بکار می رود، معمولاً به میزان قابل توجهی بیشرت است. زیرا این افراد غالباً از زمان گوش دادن به این وسائل در معرض برخورد با صداهای رقابت کننده نیز قرار دارند. گاهی اوقات، کاهش شنوایی در اثر حوادث انفجاری و یا انفجارات رُخ دهنده در پیرامون سر بوجود می آید. نتایج حاصل از این آسیب ها ممکن است کاملاً متغیر باشند، اما در این موارد آسیب قابل توجهی به پرده گوش و گوش داخلی وارد می شود، به نحوی که باعث پارگی پرده گوش می شود. چون هیچ روش طبّی مؤثری برای درمان کاهش شنوایی ناشی از صدا وجود ندارد و نیز از آنجایی که این مسئله به محض مستقر شدن غیرقابل برگشت است. بنابراین برای ایجاد کردن آگاهی در مورد خطرات صداهای شدید در هنگام کار و ورزش، تلاش چشمگیری ضرورت دارد. در تمامی افرادی که با صداهای بلند یا شلیک گلوله برخورد دارند، می توان از طریق محافظت از گوش با گوشی ها و وسایل پوشاننده گوش، از بوجود آمدن کاهش بیشتر در شنوایی جلوگیری کرد.

لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

ارتباط میان عفونت گوش و چاق شدن!!

آیا می دانید چه رابطه ای ممکن است میان عفونت گوش ها و چاقی وجود داشته باشد؟ به گفته پژوهشگران آمریکایی،سابقه عفونت های گوشی یا مشکلات لوزه در آینده می تواند چاقی را به همراه داشته باشد. به گزارش healthday از هر سه کودک یکی از آنها با گوش درد مواجه هستند و این عامل میتواند با چاقی آنان در آینده در ارتباط باشد.زیرا عفونت به تارهای عصبی آسیب می رساند و همین عامل در انتخاب نوع غذای آنان تاثیر می گذارد وموجب چاقی کودکان می شود. محققان طی مطالعاتی بر روی 6 هزار فرد که سابقه عفونت های گوش و لوزه در آنان وجود داشت دریافتند حدود 62 درصد آنان مبتلا به چاقی بودند.بر اساس گزارش ها در دو دهه اخیر چاقی در بین کودکان پیش دبستانی در آمریکا حدود 2 برابر افزایش یافته است . محققان بر این باورند ،مشکلات لوزه می تواند نشانه عفونت گوش،بینی وگلو باشد.طی بررسی 14 هزار فرد که مبتلا به این مشکل بودند مشخص شد بیش از 40 درصد آنان در بزرگسالی با اضافه وزن مواجه شدند.

لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

بسته شدن مجراي گوش توسط موم گوش

توضيح كلي بسته شدن مجراي گوش توسط موم گوش عبارت است از توليد بيش از اندازه موم گوش (سرومن)، كه باعث بسته شدن مجراي خارجي گوش شود. موم گوش توسط غدههاي موجود در مجراي گوش توليد ميشود و نقش محافظت از مجراي خارجي گوش را بر عهده دارد. مجراي خارج گوش از پرده گوش به محيط بيرون از گوش كشيده شده است. ميزان توليد موم در افراد مختلف متفاوت است. در بعضي از افراد، موم آنقدر كم توليد ميشود كه هيچگاه به طور محسوس در گوش جمع نميشود. اما در بعضي از افراد، توليد موم آنقدر زياد است كه هر چند ماه مجراي گوش را كاملاً مسدود ميكند. علايم شايع كاهش شنوايي گوش درد احساس گرفتگي و بسته شدن گوش وزوز گوش علل توليد بيش از اندازه موم توسط غدههاي موجود در مجراي خارجي گوش عوامل افزايشدهنده خطر قرار گرفتن در معرض گرد و غبار يا خرابه سابقه خانوادگي توليد زياد موم گوش آب رفتن به داخل گوش، كه ميتواند باعث تورم موم گوش شود. استفاده از گوش پاككن براي تميز كردن مجراي خارجي گوش پيشگيري از بودن در جاهايي كه گرد و غبار هوا زياد است يا خرابهها خودداري كنيد. بودن در اين نوع مكانها باعث توليد بيش از اندازه موم گوش ميشود. اگر مجبور هستيد در مكانهاي پر گرد و غبار حضور داشته باشيد، از گوش پنبه استفاده كنيد. ريختن ماهانه 2-1 قطره گليسيرين در گوش ممكن است موم را نرم كرده، از بروز مجدد انسداد جلوگيري كند. عواقب مورد انتظار موم گوش را ميتوان درآورد، اما در بعضي از موارد نياز به صبر وجود دارد. عوارض احتمالي عفونت گوش آسيب به پرده گوش درمان اصول كلي براي درآوردن موم درمنزل: قطره گوش مخصوص نرم كردن موم تهيه كنيد. طور دراز بكشيد كه گوش بسته شده به سمت سقف باشد. بالاي گوش را با ملايمت به بالا و عقب بكشيد. قطره را طبق راهنما در گوش بريزيد. بگذاريد قطرهها 20 دقيقه در گوش باقي بمانند. حتيالمقدور در حالت درازكش بمانيد. در آخر مقداري پنبه در گوش خود بگذاريد. بنشينيد و مقداري به سمت گوش بسته شده خم شويد. از سرنگ براي وارد كردن آب گرم، با محلول آب گرم و آب اكسيژنه به نسبت يك به يك، به درون گوش استفاده كنيد. اين كار بايد با ملايمت انجام شود. شستشوي گوش را تا زماني كه احساس كنيد گوش پاك شده است ادامه دهيد. اگر گوش پاك نشد، به پزشك خود مراجعه كنيد تا موم را با گيره، فورسپس، يا با مكش درآورد. تلاش نكنيد موم را با يك تكه چوب يا گوش پاككن درآوريد. با اين كار ممكن است پرده گوش پاره شود يا مجراي گوش عفونت كند. توجه داشته باشيد كه اگر پرده گوش پاره شده است، هيچ تلاشي براي درآوردن موم نكنيد و به پزشك مراجعه كنيد. داروها براي درد خفيف ميتوان از استامينوفن استفاده كرد. فعاليت محدوديتي براي آن وجود ندارد. رژيم غذايي رژيم غذايي خاصي توصيه نميشود. در اين شرايط به پزشك خود مراجعه نماييد اگر شما يا يكي از اعضاي خانواده تان علايم بسته شدن مجراي گوش توسط موم گوش را داريد به طوري كه عليرغم اجراي روش مشروح در قسمت درمان، باز نشود. اگر بسته شدن گوش در يك كودك زير 14 سال رخ دهد. اگر همراه بسته شدن گوش تب و گوش درد وجود داشته باشد. در اين حالت، گوش را شستشو ندهيد

لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

پارگی پردۀ گوش

پرده گوش در مواردی ممکن است دچار پارگی شود که میتوان از موارد زیر نام برد : 1- دستکاری گوش 2-وارد آمدن سیلی به گوش 3- ورود ذرات جوشکاری به داخل کانال گوش و برخورد کردن آن به پرده گوش 4- ورود آب با شدت به گوش مثل مواردی که بدنبال بازیهای آبی روی میدهد 5-بدنبال عفونت گوش داخلی 6-بدنبال عدم کارکرد مناسب شیپور استاش مثل پارگی هایی که متعاقب سفرهای هوایی روی میدهد. ******************************* اگر شدت سیلی وارده به گوش زیاد باشدو سیلی کاملا روی لاله گوش وارد شود به نحوی که باعث شود هوای داخل کانال گوش کمپرس شود ، این کمپرس هوای داخل مجرای گوش خارجی باعث پاره شدن پرده گوش میشود که در ابتدا با درد همراه است اما بعداز دقایقی بیمار درد نخواهد داشت و از کاهش شنوائی و گرفتگی گوش شکایت دارد . معمولا این نوع پارگی های پرده گوش ، خودبخود در عرض چند هفته جوش میخورد و عوارض بر جای نمیگذارد مشروط بر اینکه تا هنگام جوش خوردن، گوش دچار عفونت نشود لذا بهتر است که بیمار بمنظور پیشگیری از عفونت از آنتی بیوتیک خوراکی استفاده کند ، و از وارد شدن آب به داخل مجرای گوش جلوگیری کرده و از ریختن قطره دارویی به داخل کانال گوش اجتناب کند. سیر بهبود پارگی پرده ناشی از دستکاری گوش مثل پارگی که بعد از وارد کردن گوش پاک کن به قسمتهای عمقی کانال گوش روی میدهد ، شبیه پارگی ناشی از وارد آمدن سیلی به گوش است. در مواردی که ذرات جوشکاری به پرده گوش برخورد کند چون باعث سوزاندن لبه های پارگی میشود معمولا پارگی برای همیشه باقی است و خودبخود ترمیم نخواهد شدو در صورت لزوم بیمار باید تحت عمل جراحی ترمیم پرده گوش (میرنگوپلاستی) قرار گیرد. در مواردی که پارگی ناشی از ورود آب با شدت به داخل گوش است معمولا این برخورد به غیر از پارگی پرده گوش باعث آسیب دیدن استخوانچه های داخل گوش میانی میشود و با عفونت همراه است و معمولا برای ترمیم نیاز به جراحی است

لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

آسيب به گوش مياني در اثر تغييرات فشاري

شرح بيماري : آسيب به گوش مياني در اثر تغييرات فشاري در اين نوع آسيب، گوش مياني، شيپور اُستاش(مجرايي كه محفظه گوش مياني را به حلق وصل ميكند) و انتهاي اعصابي كه در گوش وجود دارند متأثر ميشوند. علايم شايع : ناشنوايي (به درجات مختلف) احساس گرفتگي در گوش درد خفيف تا شديد در گوش، يا در ناحيه فك و پيشاني گيجي و منگي وزوز گوش گريه در شيرخواران و خردسالان علل آسيب ناشي از افزايش ناگهاني فشار محيط اطراف، مثلاً به هنگام ارتفاع كمكردن سريع هواپيما يا به هنگام غواصي. در اين شرايط، هوا از راه بيني و حلق به محفظه گوش مياني ميرود تا فشار در دوطرف پرده گوش متعادل شود. اگر مجرايي كه از حلق به محفظه گوش مياني كشيده شده است (شيپور اُستاش) درست عمل نكند، فشار در محفظه گوش مياني كمتر از فشار محيط خواهد بود. اين فشار منفي در گوش مياني باعث ميشود پردة گوش به درون گوش كشيده شود. بعداً ممكن است خون و مخاط در گوش مياني ظاهر شود. احتمال بروز اين آسيب وقتي كه فرد سرماخوردگي دارد و به غواصي ميپردازد يا با هواپيما سفر ميكند، بيشتر است. آسيب در اثر ضربه به گوش خارجي يا مياني (بوكس، اسكي روي آب، تصادفات، و غيره). عوامل تشديد كننده بيماري عفونت تنفسي اخير پرواز با هواپيما غواصي سقوط با چتر نجات كوهنوردي در ارتفاعات بالا ورزشهاي مستلزم برخورد فيزيكي كم بودن سن (شيرخواران و خردسالان). در اين حالت گشادكردن شيپور اُستاش (با قورت دادن آن دهان) دشوار است. پيشگيري : وقتي كه سرماخوردگي داريد، غواصي نكنيد. اگر مجبور به مسافرت با هواپيما هستيد، از قرصها يا اسپريهاي تخفيفدهنده تورم مخاط حلق و بيني استفاده كنيد. دستور دارويي را رعايت كنيد. به هنگام پرواز، زماني كه هواپيما در حال ارتفاع گرفتن است يا از ارتفاع خود كم ميكند، يك شيريني سفت يا آدامس را در دهان بجويد تا به اين ترتيب مجبور به قورت دادن آب دهان خود به دفعات باشيد. يك نفس متوسط بكشيد، بيني خود را با دست بگيريد و دهان خود را ببنديد و سعي كنيد با راندن آهسته هوا به لُپها، هوا را به داخل شيپور اُستاش برانيد (مانوور والسالوا). به هنگام ارتفاع گرفتن و كمكردن ارتفاع، به شيرخوار يك شيشه آب يا آب ميوه بدهيد. عواقب مورد انتظار اغلب موارد با درمان قابل برگشت هستند، بدون اينكه آسيب يا ناشنوايي دايمي رخ دهد. عوارض احتمالي ناشنوايي دايمي پاره شدن پرده گوش عفونت گوش مياني درمان اصول كلي در اغلب موارد، هيچ درماني لازم نيست و علايم در عرض چند ساعت يا چند روز برطرف ميشوند. اگر گوش ترشح دارد، يك تكه كوچك پنبه را در كانال گوش خارجي بگذاريد تا ترشح را جذب كند. ندرتاً لازم ميشود كه براي آزاد كردن مايع محبوس شده در گوش مياني، پرده گوش با جراحي باز شود. گاهي يك لوله كوچك پلاستيكي نيز در پرده گوش تعبيه ميشود تا فشار در دو طرف پرده گوش متعادل باقي بماند. اين لوله در عرض 12-9 ماه خود به خود بيرون ميافتد. داروها : براي رفع درد و ناراحتي خفيف، ميتوان از داروهاي كاهنده تورم مخاط بيني و حلق، و داروهاي ضددرد مثل استامينوفن استفاده كرد. امكان دارد براي شما قرصها و اسپريهاي قويتر تخفيف دهنده تورم مخاط بيني و حلق تجويز شود. اين داروها بايد حداقل به مدت دو هفته پس از آسيب مصرف شوند. اگر عفونت وجود داشته باشد، آنتيبيوتيك تجويز ميشود. فعاليت در زمان ابتلا به اين بيماري با شروع بهبودي علايم، فعاليت در زمان ابتلا به اين بيماري هاي عادي خود را از سر گيريد. رژيم غذايي هيچ رژيم خاصي توصيه نميشود. منبع : انجمن علمی جراحان گوش ، گلو ، بینی و سر و گردن ایران

لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

رینیت آتروفیک

رینیت آتروفیک که به آن ozena هم گفته میشود معمولا بدلیل عفونت مزمن و طولانی مدت بینی ایجاد میشود. مهمترین علائم آن به شکل انسداد بینی و بوی بد بازدم بیمار است . علت این بیماری این است که در اثر عفونت مزمن مخاط بینی کم کم نازک شده و بعد به تدریج شاخکهای بینی خورده میشوند ودر مرحله بعد این خوردگی به استخوانهای داخل بینی میرسد .به دلیل از بین رفتن مخاط بینی لخته هایی بزرگ در دراخل بینی جمع میشود وفضای داخل بینی خیلی گشاد میشود .علیرغم اینکه فضای داخل بینی گشاد شده است اما چون توربولانس هوا تغییر پیدا کرده است و بدلیل لخته ها بیمار از انسداد بینی رنج میبرد. بهترین درمان اینست که با جراحی سوراخهای بینی را به مدت سه سال ببندیم . در طی این مدت مخاط و ساختمانهای داخلی بینی فرصت می یابند تا ترمیم شوند. معمولا بعد از باز کردن سوراخهای بینی مشکلات بیمار نیز بر طرف شده و بیماری عود نمیکند.

لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

كري ناگهاني

كري ناگهاني حالتي است كه فرديكه شنوائيش طبيعي است بطور ناگهاني قسمتي يا تمام شنوائي يك يا هر دو گوشش را از دست ميدهد.از هر 5000 نفر در طي يك سال يك نفر به اين مشكل دچار ميشود.اين كاهش شنوايي معمولا يك طرفه است و ممكن است با وزوز گوش يا سرگيجه موقتي همراه باشد كه سرگيجه در عرض يك هفته برطرف ميشود.معمولا فرد بعد از بلند شدن از خواب متوجه سنگيني گوشش ميشود . در مواردي نيز ممكن است بيمار بدليل وزوز گوش از خواب بيدار شود. سير كاهش شنوايي سريع است به طوريكه معمولا در عرض چند روز يا چند ساعت و يا بطور اني به ميزان زيادي از شنوائي فرد كاسته ميشود.هر چند دلايل مختلفي را براي پيدايش كري ناگهاني ذكر ميكنند اما در اكثر موارد دليل خاصي براي ان پيدا نميشود. شنوايي يك سوم از مبتلايان به تدريج به حد نرمال برميگردد.كاهش شنوائي در حدود نيمي از مبتلايان به تدريج بهتر ميشود اما به حد قبلي بر نميگردد.ومتاسفانه در يك چهارم افراد كاهش شنوائي هيچ بهبودي نخواهد داشت .اگر شروع كاهش شنوايي با سرگيجه شديد همراه نباشد و ميزان كاهش شنوايي كامل نباشد احتمال بهبودي بيشتر است .هر چقدر زمان شروع علايم تا شروع بهبودي طولاني تر باشد احتمال بهبودي كمتر ميشود.همانطور كه سير شروع بيماري سريع است سير بهبود ان نيز سريع است يه طوريكه وقتي كه بهبودي شروع ميشود در عرض چند روز بهبودي كامل ميشود. مبتلايان به كاهش شنوايي بلافاصله بعد از تشخيص بايد تحت درمان دارويي قرار گيرند.براي برطرف كردن اين مشكل درمان جراحي و جود نداردv

لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

عفونت و بیماریهای گوش

100952798450.jpg

تیتر : عفونت و بیماریهای گوش

خلاصه : اطلاعات جامعی درباره سرومن، اوتیت، عفونتهای قارچی، زونا، عفونتهای پرده صماغ و دیگر بیماری گوش

متن کل خبر : گوش از سه قسمت تشکیل شده است. گوش خارجی ، گوش میانی و گوش داخلی . گوش خارجی شامل مجرای گوش و لاله گوش است. حد فاصل گوش خارجی و گوش میانی پرده صماخ قرار دارد که با سه استخوانچه متصل به آن ، وظیفه انتقال ارتعاشات صوتی را از گوش خارجی به گوش داخلی بر عهده دارد. گوش داخلی دارای اجزایی جهت شنوایی و حفظ تعادل میباشد. گوش عضو بسیار حساسی است و وارد شدن هر گونه جسم خارجی به آن منجر به عفونت و التهاب گوش خواهد شد.

عفونت گوش خارجی و مجرای شنوایی

اختلالات مربوط به سرومن (واکس گوش)

سرومن یا موم گوش توسط غدد مخصوصی در قسمت غضروفی مجرا برای چرب و نرم کردن پوست و به دام انداختن ذرات خارجی ترشح میشود. تولید آن کم بوده و پس از خشک شدن به صورت تکه تکه خارج میشود.

 

سرومن بیش از حد:

تجمع سرومن در موارد فعالیت زیاد غدد سرومینال و یا مجرای کوچک و پیچدار اتفاق میافتد در بعضی موارد انسداد مجرا اتفاق میافتد. بیمارن به دنبال شنا یا دوش گرفتن در اثر جذب آب دچار کاهش شنوایی یا سنگینی ناگهانی گوش میشوند.

ناکافی بودن سرومن: کمبود سرومن با علایم خشکی ، خارش ، ترک خوردن و خراشیدگی مجرا همراه بوده و با استفاده از پمادهای گوش بهبود مییابد.

 

اوتیت خارجی

به بیماریهای التهابی لاله گوش و مجرای شنوایی ناشی از عفونتها یا التهاب (التهاب بافت) اطلاق میشود. اوتیت خارجی اغلب در تابستان و به صورت عفونت اولیه رخ میدهد. گاهی در ارتباط با عفونتهای صورت و پوست سر ایجاد میشود. در مناطق معتدل باکتریها شایعترین علت اوتیت خارجی هستند مانند پسودوموناس آئورژنوزا ، اشرشیاکلی و استافیلوکوک طلایی است.

 

اوتیت خارجی نکروزان یا بدخیم: یک عفونت بدخیم و تخریب کننده استخوان و پیشرونده با میزان مرگ و میر بالاست که در بیماران دیابتی مسن با بیشترین شیوع رخ میدهد. افراد دچار نقص ایمنی و مصرف کننده کورتون نیز مستعد هستند. علایم آن به صورت درد پیشرونده و پایدار و ترشح مجرا میباشد.

 

عفونتهای قارچی مجرای گوش:

بیشتر در مناطق حاره دیده میشود. یکی از علایم آن خارش شدید است. قارچ آسپیرژیلوس Niger یک توده سیاه یا خاکستری رنگ در مجرا بوجود میآورد. درمان آن استفاده از قطره یا پماد ضد قارچ میباشد.

 

هرپس زویتر گوشی یا زونای گوش

یک عفونت ویروسی است که گانگلیون زانویی و هستههای اعصاب جمجمهای هفتم و هشتم را درگیر میسازد. علایم آن ایجاد وزیکول در مجرای گوش که دلمه میبندد و درد شدید گوش و فلج عصب صورتی و کاهش شنوایی حسی - عصبی و سرگیجه نیز دیده میشود.

 

پولیپهای گوش

پولیپ نشان دهنده عفونت مزمن است. پولیپها در عمق مجرا رخ داده و پوشیده از چرک بوده ، قرمزتر از پولیپ مخاطی هستند و به آسانی دچار خونریزی میشوند و علایم آن شامل ترشح چرکی بدبو ، ناشنوایی نسبی و خونریزی میباشد. باید از کندن پولیپی که از ربع خلفی - فوقانی پرده خارج میشوند خودداری کرد، زیرا خطر آسیب عصب صورتی و یا زنجیره و یا زنجیره استخوانی گوش میانی وجود دارد.

 

عفونتهای پرده صماخ

معمولا بیماریهای گوش میانی به جز ثابت شدگی پایه استخوانی رکابی (اتواسکلروز) و گسیختگی زنجیره استخوانی اثرات خود را به صورت تغییراتی در موقعیت ، رنگ و یکپارچگی پرده صماخ منعکس میکنند.

 

تغییرات التهابی

در داخل لایههای پرده گوش ممکن است باعث ایجاد وزیکولهایی در سطح پرده شود مثل میرنژیت بولوز که گاهی در عفونتهای ویروسی و یا زونای گوش دیده میشود.

 

تمپانواسکلروز

به دنبال بیماری التهابی مزمن به شکل پلاکهای سفید و خاکستری ناشی از رسوب مواد هیالینی بر روی پرده تظاهر پیدا میکند. تمپانواسکلروز در گوش میانی میتواند سبب ثابت شدن استخوانهای گوش شود.

 

گوش میانی و ماستوئید

تقریبا همه بیماریهای التهابی و عفونی گش میانی و ماستوئید از انتشار عفونتهای بینی و حلق ناشی میشوند. عملکرد ضعیف شیپور استاش اساس این بیماریهاست. شایعترین علل انسداد شیپور استاش عبارتند از: عفونتهای حاد دستگاه تنفسی فوقانی ، آلرژی ، سینوزیت مزمن ، اختلالات تکاملی کام ، تومور و فاکتورهای نژادی . علایم انسداد شیپور استاش شامل کشیدگی پرده صماخ به سمت داخل ، درد متناوب خفیف در گوش و کاهش شنوایی خفیف در گوش میباشد.

 

اوتیت میانی چرکی حاد

از شایعترین عفونتهای دوران کودکی است بطوری که 70 - 60 درصد کودکان قبل از سه سالگی حداقل یکبار به آن مبتلا میشوند. اوتیت حاد معمولا همراه یک عفونت دستگاه تنفسی فوقانی یا به عنوان عارضه عفونتهای ویروسی مثل آنفلوآنزا و سرخک رخ میدهد. این عفونت با کاهش شنوایی و درد شدید در عمق گوش به همراه تب میباشد. درمان این عفونت به صورت زودرس با (آنتی بیوتیک|آنتی بیوتیکها)) صورت میگیرد. عوارض این عفونت فلج عصب صورتی و مننژیت میباشد.

 

اوتیت میانی سروزی حاد

یکی از علل اصلی کاهش شنوایی در کودکان است. این عفونت ناشی از اختلال عملکرد شیپور استاش در اثر آلرژی و عفونت است. علایم آن عبارتند از: پرده صماخ تو رفته ، تغییر رنگ کهربایی یا خاکستری یا آبی تیره و حبابهای هوا در پشت پرده که به آن نمای شیشه مات میبخشد. در آزمون شنوایی ، کاهش شنوایی انتقالی وجود دارد.

 

ماستوئیدیت حاد

به دنبال یک اوتیت میانی چرکی درمان نشده بوجود میآید. امروزه با پیدایش آنتی بیوتیکها کمتر شده است. شایعترین میکروارگانیزمی که در آن دخالت دارد، پنوموکوک است. علایم آن شامل ترشح چرکی غلیظ افزایش یابنده ، درد مبهم و سوزش در پشت گوش و تب میباشد. عوارض آن شامل فلج عصب صورتی ، مننژیت و آبسه مغزی است.

 

اوتیت میانی چرکی مزمن

به سوراخ شدگی پا برجای پرده صماخ دلالت دارد. در کسانی که در دوران کودکی دچار بیماری گوش شدهاند بسیار شایعتر است. از میکروارگانیزمهای موثر بر این عفونت میتوان استرپتوکوک و استافیلوکوک و باسیلهای گرم منفی را نام برد. شایعترین علامت این عفونت ، ترشح یک مایع بدون درد و بدبو است و همچنین کاهش شنوایی.

 

لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

سرگیجه به دلیل بیماریهای گوش ـ بیماری منیر

mawhtv.jpg بیماری منیر یکی از علل شایع سرگیجه دورانی حمه ای است. در این بیماری علائم سه گانه ای به شرح زیر دیده می شوند: 1- حملات سرگیجه دورانی 2- وزوز گوش 3- کاهش نوسان دار شنوایی از نوع حسی ـ عصبی.

در اوایل بیماری یک یا دو علامت از علائم مذکور ممکن است بدون علامت سوم رُخ بدهند. در دوسوم بیماران سرگیجه علامت اولیه بیماری است. شایعترین گروه سنی در این بیماری، بالغین 30 تا 50 ساله هستند.

حملات سرگیجه دوران شدید بدون حالت گیجی یا عدم تعادل در بین حملات، مشخص ترین نشانه مراحل اولیه بیماری منیر است. هر کدام از حملات به سرعت آغاز می شوند اما این سرعت به حدّی نیست که سبب بر زمین افتادن بیمار شود. در یک حمله مشخص، سرگیجه به مدت 10 دقیقه تا یک ساعت افزایش می یابد چند دقیقه تا چندین ساعت پابرجا می ماند و سپس فروکش می کند. این نکته را باید به خاطر داشت که مدت طول کشیدن سرگیجه چند ساعت و نه چند روز یا چند هفته است. سرگیجه مداوم به مدت چند روز مشخصه این بیماری نیست.

حملات سرگیجه ممکن است چندین هفته یا ماه با هم فاصله داشته باشند. در آغاز بیماری، این فاصله ممکن است چندین سال باشد. اگر بیمار درمان نشود، حملات ممکن است مکررتر و شدیدتر شوند و در نهایت به فاصله چند روز رُخ بدهند. به ندرت در موارد بسیار شدید این حملات به صورت هر روزه رُخ می دهند، اما در این حالت نیز حملات مذکور حالت حمله ای خود را حفظ می کنند و دوره هایی از بهبودی کامل در بین حملات دیده می شوند.

در اواخر بیماری و یا در خلال یک حمله خاص، بیمار ممکن است از مقداری عدم تعادل در بین حملات شکایت داشته باشد. سرگیجه شدید در اغلب موارد با تهوع واستفراغ به مدت چندین ساعت همراه است.

کاهش شنوایی در ارتباط با بیماری منیر به طور مشخص از نوع حسی ـ عصبی با درگیری فرکانس های پائین است. این کاهش شنوایی در آغاز تنها در یک گوش رُخ می دهد. در 25% ـ 40% موارد این بیماری 2 طرفه است و کاهش شنوایی معمولاً نوسانات سریعی دارد و این حملات شنوایی بیمار غالباً به طرف حالت طبیعی باز می گردد. کاهش شنوایی در نهایت به آهستگی به طرف آسیب شدید حلزون پیشرفت می کند. احساس پُری یا فشار در گوش گرفتار، شکایتی شایع در موارد مختل شدن شنوایی است.

وزوز گوش نیز به طور مشخص در آغاز یک صدای آهسته وزوز مانند است که در مراحل بعدی حالت نوسان دار پیدا می کند. این وزوز گوش معمولاً قبل یا در حین حمله سرگیجه بلندتر است. هم کاهش شنوایی وهم وزوز گوش، در بین حملات سرگیجه پابرجا می مانند. در اواخر بیماری وزوز گوش ممکن است یک جزء دارای فرکانس بالا نیز پیدا کند متخصص گوش و حلق و بینی ممکن است با بیمارانی مواجه شود که بدون کاهش شنوایی، وزوز گوش، دچار حملات سرگیجه هستند، در این حالت تا هنگام پدیدار شدن کاهش شنوایی یا سرگیجه تشخیص بیماری منیر نباید مطرح شود.

در این بیماری معاینات فیزیکی و از جمله معاینات عصبیو معینه گوش و گلو و بینی عموماً طبیعی است. برای این بیماری تست های تشخیصی ـ تخصصی خاصّی وجود دارد که متخصص گوش و حلق و بینی می تواند براحتی در مطب آنها را انجام دهد و بیماری و نیز سمت گوش مبتلا را تشخیص دهد.

درمان طبّی:

باید به تمامی بیماران اطمینان داده شود که حملات سرگیجه در نهایت به طور خودبخودی و یا توسط درمان متوقف می شوند. کنترل کردن اضطراب و وحشت حاصل از شدت سرگیجه و رنج بردن سبب مؤثرتر شدن مسیر درمانها می شود.

رژیم غذایی کم نمک هم چنان پایه ای برای درمان محسوب می شود. یک رژیم غذایی با حدود 5/1 گرم نمک بیشترین مقبولیت دارد. برای رعایت این رژیم، بیمار نباید چه در هنگام طبخ غذا و چه در سر میز غذا، به غذای خود نمک اضافه کنند. بیمار باید از مصرف غذاهای حاوی نمک مثل چیپس سیب زمینی، بادام زمینی، فندق، سوپهای کنسرو شده، پرهیز کند. بیماران باید به علت اثرات شناخته شده سیگار بر روی سیستم عروقی از سیگار کشیدن پرهیز کنند. همچنین پیشنهاد می شود از مصرف چای یا مواد کافئین دار نیز خودداری شود.

درمانهای داروی مختلفی برای کنترل سرگیجه ونیز کنترل بیماری وجود دارد که می بایست تحت نظارت پزشک تجویز شوند.

درمان جراحی:

در صورت شکست با درمان طبی در کنترل های بیماری، درمان طبی در کنترل بیماری، درمان جراحی مطرح می گردد. کمتر از 10 درصد بیماران مبتلا به بیماری منیر، در زمانی از مسیر بیماری خود به عمل جراحی نیاز پیدا می کنند. که این افراد عبارتند از: -1 بیمارانی که در آنها حملات همچنان به ایجاد کردن ناتوانی ادامه می دهند -2 بیمارانی که شغل آنها عدم ابتلا به حتی حتی یک حمله را ایجاب می کند -3 بیمارانی که برای آنها پیگیری درمان طبی کاری غیرممکن است.

تقریباً تمامی بیمارانی که برای اقدامات جراحی برگزیده می شوند، به هیچ کدام ارزش های قبلی طبی پاسخ نداده اند. بیماری در این گروه از بیماران ماهیتی بیشتر دارد و شنوایی در گوش مبتلا به سرعت کاهش پیدا می کند.

برای این بیماری جراحی های مختلف وجود دارد که هر کدام برای بیماری خاص می توان انجام داد.

لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

تروماي گوش مياني

در موارد زيادي پارگي هاي پرده صماخ همراه با شكستگي يا دررفتگي استخوانچه هاي گوش مياني است . شايعترين فرم ضايعات تروماتيك گوش مياني ، در رفتن استخوان سنداني از مفصل آن با استخوان ركابي است. دومين حالت شايع نيمه در رفتگي استخوان ركابي و يا شكستگي استخوان ركابي به داخل وستيبول ( كه معمولا“ با سرگيجه و كاهش شنوايي ازنوع حسي – عصبي همراه است) مي باشد . در صورت عدم وجود آسيب حسي – عصبي ، نتايج حاصل از ترميم جراحي اختلالات تروماتيك عموما“ عالي خواهد بود .

كاهش تروماتيك شنوايي در اثر صدا:

صداي انفجار ممكن است موجب يك كاهش شنوايي حسي – عصبي شديد شود . اين نوع كاهش شنوايي معمولا“ برگشت ناپذير است ، اما چند هفته بعد از آن ممكن است مقداري بهبودي رخ دهد.

شكستگي هاي استخوان تمپورال :

هشتاد درصد از شكستگي هاي استخوان تمپورال از نوع طولي هستند. يعني شكستگي درسطح طولي هرم پتروس رخ مي دهد . 20 درصد باقيمانده ازنوع عرضي هستند و در آنها خط شكستگي از وستيبول و حلزون عبور ميكند . عوارض ناشي از شكستگي هاي طولي كمتر از نوع عرضي است . درنوع طولي معمولا“ كاهش شنوايي انتقالي وجود داردو تنها در يك سوم موارد كاهش شنوايي حسي – عصبي رخ مي دهد . اين نوع شكستگي ها بطور شايعي باعث پارگي پرده صماخ و خونريزي به داخل گوش مياني ميشوند . در بسياري از موارد مايع مغزي- نخاعي از فضاي ساب آراكنوييد به داخل گوش مياني نشت مي كند . يكي از علايم شكستگي هاي طولي ايجاد اكيموز در پشت لاله گوش (Battle’s sign) است . ضايعات عصب فاسيال در شكستگي طولي كمتر از نوع عرضي مي باشد .

شكستگي هاي عرضي معمولا“ باعث كاهش شنوايي حسي – عصبي شديد مي شوند و در 50 درصد از موارد همراه با ضايعات عصب فاسيال هستند. اين نوع از شكستگي هاي تمپورال اغلب موجب اختلال در كار وستيبول و سرگيجه شديد مي شوند . به دليل احتمال نشت مايع مغزي – نخاعي ، معاينات مجراي شنوايي خارجي بايد در شرايط آسپتيك انجام شود . آنتي بيوتيك بصورت پروفيلاكتيك به مدت 7 تا 10 روز، تجويز مي شود . معمولا“ پارگي سخت شامه و نشت مايع مغزي- نخاعي خودبخود بهبود مي يابد .

عمل جراحي در دو مورد انديكاسيون دارد :

1- كاهش شنوايي دايمي بدنبال تروما كه در آن فعاليت حلزون طبيعي باشد.

2- آسيب عصب فاسيال كه در آن عصب فاسيال قطع شده يا يك قطعه استخوان به داخل آن فرو رفته باشد.

معمولا“ ترميم گسيختگي زنجيره استخوانچه ها نتايج موفقيت آميزي دارد، اما كاهش شنوايي حسي – عصبي و ضايعات وستيبولي حاصل از شكستگي غالبا“ دايمي هستند .

لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

شكستگي هاي مجراي شنوايي خارجي

PU-Ear-20155614970.jpg معمولا“ شكستگي هاي مجراي شنوايي خارجي تنها در شكستگي هاي شديد جمجمه رخ ميدهد ، اما گاهي دررفتگي خلفي كنديلهاي فك تحتاني در اثر ضربه باعث مي شود . ديواره قدامي قسمت استخواني مجرا به سمت خلف فشرده شده ، بشكند . درمان اين حالت شامل انجام دادن بي حسي موضعي و جا انداختن شكستگي با اسپكولوم ظريف بيني است . بعد از اصلاح كردن وضعيت مجرا، بايد يك مش يا Stent براي باز نگهداشتن مجرا در محل قرار داد.

 

لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

سرمازدگي لاله گوش

روشي كه براي درمان سرمازدگي لاله گوش توصيه مي شود ، گرم كردن تدريجي لاله گوش در حرارت بدن است . برداشتن تاولها در هنگام پيدايش آنها و اجتناب از گرما و يا سرماي شديد، توصيه مي شود . از استفاده از استروييدها دردرمان اين حالت پيشنهاد نمي شود . از ماساژ دادن گوش با برف و همچنين از هر گونه دستكاري ديگر بايد خودداري نمود . بايد از پانسمان گوش پرهيز شود ، زيرا پانسمان باعث اختلال بيشتر گردش خون گوش ( به ويژه بازگشت وريدي آن ) مي شود . در موارد شديد يا طولاني مدت سرمازدگي گاهي مصرف هپارين براي پيشگيري از انعقاد داخل عروقي توصيه نمي شود .آنتي بيوتيك ها تنها در حضور عفونت ثانويه تجويز مي شوند .

هماتوم مجاري شنوايي خارجي ‚

ايجاد هماتوم درقسمت استخواني مجرا بسيار آسان است و حتي با محكم كشيدن يك آپليكاتور پنبه اي حين پاك كردن گوش ممكن است هماتوم ايجاد شود . از طرف ديگر مخاط پوشاننده قسمت غضروفي مجرا ضخيم بوده و نسبت به تروما حساس نمي باشد . معمولا“ هماتوم مجراي گوش نياز به درمان ندارد، مگر اينكه درد شديد باشد كه در اين صورت مي توان هماتوم را آسپيره كرد و يك مش داخل مجرا قرار داد.

لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

هماتوم

هماتوم ساب پري كندريوم ممكن است در اثر ضربه به گوش كه بيشتر از همه در كشتي گيران رخ مي دهد ، به وجود آيد . اين هماتومها اغلب در سطح قدامي لاله گوش قرار دارند و محل آ نها بين غضروف و پري كند ريوم است . در اين موارد يك برجستگي ارغواني رنگ در گوش ايجاد مي شود . خطر اصلي اين هماتومها، نكروز آواسكولرا غضروف و تغيير شكل لاله گوش است ، زيرا خون رساني غضروف از طريق عروق پري كند ريوم تامين مي شود . 300038.jpg

هماتومها همچنين محلي شايع براي عفونت هستند . اگر اسكار يا تخريب غضروف شديد باشد ، گوش گل كلمي ايجاد مي شود . شايعترين علت اين حالت ،وارد آمدن آسيبهاي مكرر به گوش است . خون بايد با يك سر سوزن و در شرايط استريل آسپيرده شود. سپس بايد يك پانسمان فشاري به نحوي كه خود را با خميدگيهاي گوش تطبيق دهد انجام شود . در عرض 12 تا 24 ساعت بعدي بايد لاله گوش معاينه شود و اگر هماتوم دوباره تشكيل شد، انسيزيون و قرار دادن درن ضروري خواهد بود . برشهاي ايجاد شده در لاله گوش براي تخليه هماتوم بايد به موازات خميدگي هليكس و يا زير چينهاي آنتي هليكس باشد تا اسكار حاصل از برش مشخص نباشد.

 

لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

  تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

×
×
  • اضافه کردن...