رفتن به مطلب
لطفا جهت استفاده از تمام مطالب ثبت نام کنید ×
انجمن های دانش افزایی چرخک
لطفا جهت استفاده از تمام مطالب ثبت نام کنید

همه چیز در مورد اهدای خون


ارسال های توصیه شده

انواع اهدای خون

 

▪ اهدای حرفه ای :

در این نوع اهدا، فرد به ازای دریافت پاداش اقدام به خون دادن می نماید، این روش امروزه منسوخ شده است زیرا خطر آلودگی خون در بین اهداكنندگانی كه به ازای دریافت وجه یا كالا اقدام به خون دادن می نمایند بالا می باشد.

 

▪ اهدای جایگزین یا فامیلی :

در این نوع اهدا یكی از آشنایان یا اقوام فردی كه نیازمند به خون است (جهت جایگزین نمودن خون مصرف شده) اقدام به اهدای خون می نمایند. یكی از اهداف سازمان انتقال خون حذف كامل خون جایگزین تا پایان سال ٨٢ بوده است.

 

▪ اهدای داوطلبانه :

در این نوع اهدا كه یكی از بهترین و سالم ترین طرق تامین خون سالم می باشد فرد بطور داوطلبانه و فقط با انگیزه ایثارو نوعدوستی اقدام به خون دادن می نمایند.

 

▪ اهدای اتولوگ :

در این نوع اهدا باشرایط خاصی كه توسط پزشك یا كارشناس طب انتقال خون مشخص می شود، خون گرفته شده از فرد برای همان فرد درمواقع ضروری مورد مصرف قرار می گیرد.

لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

اصول اهدای خون

 

١) اهدای خون در همه حال باید داوطلبانه باشد و هیچ فشاری به دنور تحمیل نشود. فقط از افراد داوطلب (عمدتا اهداكنندگان داوطلب مستمر ومنظم) كه با انگیزه انسانی و ایثار اقدام به اهدای خون می نمایند، خونگیری بعمل آید.

٢) دنور باید از خطرات مربوط به اقدام خود مطلع باشد، سلامت و ایمنی افراد بطور مداوم مورد توجه باشد.

٣) عامل محرك اهداكننده ومسئولین جمع آوری خون، هرگز نباید سود مالی باشد.

٤) ناشناس ماندن (Anonymity) بین اهداكننده و دریافت كننده باید مورد توجه قرارگیرد مگر در موارد خاص

٥) اهدای خون نباید تحت تاثیر مسائلی از قبیل ملیت، مذهب و …قرار گیرد.

لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

سرنوشت خون اهدایی

 

پس از اهدای خون و جمع آوری آن در كیسه های مخصوص، به واحدهای آزمایشگاه وفرآورده منتقل می شود.

▪ درآزمایشگاه، آزمایشهای مختلف روی نمونه خون به عمل می آید لذا فقط خونهایی كه عاری از عوامل قابل انتقال از طریق خون باشد (ویروس ایدز و هپاتیت b و c و عامل سیفلیس) قابل استفاده خواهد بود.

▪ در بخش فرآورده، قسمت های مختلف خون كامل با استفاده از دستگاههای مخصوص و در طی فرآیندهای پی درپی از یكدیگر جدا می شود و فرآورده هایی از قبیل پلاكت، گلبول قرمز فشرده، پلاسما، كرایو و.. تهیه وآماده مصرف می گردد.

پلاسمای خون فرآورده ای است كه بلافاصله پس از تهیه باید منجمد گردد. با ارسال بخشی از آن به شركت پالایش و پژوهش سازمان انتقال خون ایران داروهای بیولوژیكی با منشأ پلاسمای انسانی از جمله آلبومین، فاكتور ٨ و٩ و ایمنوگلوبولین ها تهیه می شود.

▪ خون وفرآورده های آن در مواقع لزوم و با ارائه درخواست پزشك معالج، دراختیار بیماران نیازمند در مراكز درمانی قرار می گیرد.

لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

آیا اهدای خون ایمن است؟

 

همانطور كه شرح داده شد سلامت كلیه اهداكنندگان در ضمن مصاحبه و معاینه مورد بررسی قرار می گیرد. به خاطر داشته باشید كه از شما فقط در زمانی خون گرفته می شود كه شما سالم باشید. سلامت و آسایش شما برای سرویس انتقال خون حائز اهمیت بسیاری است. اهدای خون بسیار بی خطر بوده تعداد بسیار كمی از اهدا كنندگان ممكن است پس از اهدای خون احساس ناراحتی كنند. گاهی، بعضی افراد پس از اهدای خون بی حال می شوند. اگر چنین مواردی رخ دهد، می بایست قبل از برگشت به فعالیت های طبیعی روزانه، به میزان كافی استراحت كرد. اگر شغل شما در جایی است كه این بی حالی، شما یا دیگران را در معرض خطر قرار می دهد نباید آن روز به سركار بروید.

 

▪ هیچگاه بدلیل ترس از درد سوزن خونگیری، از خون دادن امتناع نكنید زیرا با وجود مهارت كارشناس خونگیری در كار خود فقط درموقع وارد كردن سوزن، سوزش مختصری در محل آن حس خواهید كرد.

 

▪ بدلیل استریل كردن محل خونگیری واستفاده از وسائل یك بار مصرف امكان آلودگی و انتقال بیماریهای ویروسی وجود ندارد.

▪ بدلیل محرمانه ماندن پرونده های شما امكان دسترسی افراد خانواده وسایر افراد به نتایج معاینات پزشكی و آزمایشات شما وجود ندارد واطلاعاتی كه توسط پزشك در ضمن مصاحبه اخذ می شود كاملا به صورت محرمانه ثبت می شود. اخیرا با بهره گیری از ‘’باركد’’ (بر چسب های مخصوص كه امكان رمز گشایی آنها فقط توسط اسكنر پس از انتقال به كامپیوتر امكان پذیر است) هرچه بیشتر سعی شده است تا اطلاعات شخصی شما كاملا محرمانه بماند.

لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

قبل از اهدای خون

 

▪ بهتر است چند ساعت قبل از خون دادن مایعات بیشتری بنوشید (مثل آب میوه). دراین مورد از مصرف نوشیدنیهای حاوی كافئین مثل چای و قهوه پرهیز كنید.

▪ در روز اهدای خون، مصرف صبحانه یا نهار اهمیت زیادی دارد، حتی در صورت لزوم ٣-١ ساعت قبل از خون دادن غذای مختصری اضافه بر تغذیه معمول میل نمایید.

▪ بلافاصله قبل از اهدای خون از انجام فعالیت بدنی شدید، مصرف مایعات داغ، استعمال سیگار و جویدن آدامس اجتناب كنید.

 

● در طی اهدای خون :

▪ هنگام خونگیری ضمن حفظ آرامش از حركت دادن دست خود اجتناب كنید. (درصورت تكان دادن دست احتمال آسیب به رگ و ایجاد كبودی در موضع وجود دارد.)

▪ حین خونگیری، جهت بهتر جریان یافتن خون، دست خود را به آرامی باز و بسته نمایید.

▪ در طی خونگیری، در صورت بروز هرگونه مشكلی از قبیل ضعف، بی حالی، سرگیجه، تهوع، سرد یا سوزن سوزن شدن دست ها و پاها تكنسین مسئول خونگیری را مطلع كنید.

 

● بعد از اهدای خون :

١) بعد از اتمام خونگیری و خارج كردن سوزن، حدود ١٠ دقیقه بر محل آن با گاز استریل فشار وارد كنید بطوریكه حداقل ٢ دقیقه اول دست بالا نگه داشته شود. در طی این مدت بر روی تخت استراحت نمایید.

٢) موقع بلند شدن از دستی كه از طریق آن خونگیری انجام شده، به عنوان تكیه گاه استفاده نكنید. در صورت لزوم از یكی از افراد حاضر در اتاق خونگیری برای بلند شدن كمك بگیرید.

٣) تا حدود ٢ الی ٣ ساعت چسب زده شده بر محل سوزن را جدا نكنید.

٤) بعد از اهدای خون حداقل ٢-١ ساعت از كشیدن سیگار اجتناب كنید. بهتر است قبل از سیگار كشیدن یك وعده غذا میل نمایید.

٥) تا ٢٤ ساعت مایعات بیشتری بنوشید. (بویژه در چند ساعت اول پس از اهدای خون) در این مدت از مصرف الكل به عنوان نوشیدنی جایگزین، جداَ پرهیز كنید.

٦) به مدت ٢٤ ساعت از انجام حركات ورزشی سنگین و بلند كردن اشیاء سنگین با دستی كه از طریق آن رگ گیری انجام شده، پرهیز نمایید. در انجام سایر فعالیت های بدنی روزانه، نیم ساعت پس از خون دادن منعی وجود ندارد.

٧) تا ٢٤ الی ٤٨ ساعت از انجام كارهایی از قبیل كوه نوردی، اسكی بازی، رانندگی با وسایط نقلیه سنگین و قطار، خلبانی، غواصی، كار بربالای داربست ساختمان و نوردبان و.. پرهیز كنید.

٨) اگر درطی روز یا روزهای بعد، در ناحیه ورود سوزن دردی احساس كردید، از مسكن های معمول مثل استامینوفن استفاده كنید. در این مورد از مصرف بروفن، آسپیرین و.. خودداری كنید.

٩) در صورتی كه چند ساعت پس از اهدای خون حالت غش یا گیجی دارید قدری بیشتر استراحت كنید. بصورتی بنشینید كه سرتان بین زانوهایتان قرار گیرد ویا به نحوی دراز بكشید كه سر شما پایین تر از بدنتان قرار گیرد. اگر حال خوبی ندارید و درصورت تداوم علائم فوق با پزشك سازمان تماس بگیرید.

١٠) در اثر تكان دادن دست وجابجا شدن سوزن در رگ ونشت خون در اطراف سوزن ممكن است هماتوم (تورم و كبود شدگی) در محل ایجاد شود. دراین حالت تا ٢٤ ساعت از كمپرس سرد وپس از آن از كمپرس گرم استفاده كنید.

طرز استفاده از كمپرس سرد: تكه های یخ خرد شده را داخل كیسه نایلونی ریخته ودرون قطعه پارچه ای بپیچید و به مدت ١٥ تا ٢٠ دقیقه، هر چند ساعت یك بار(بجز شب موقع خواب) روی محل قرار دهید.

لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

درباره اهدای خون

 

اهدای خون شیوهای ایمن و ساده برای کمک به نجات دادن زندگی دیگران است

● این نکات را در مورد اهدای خون در نظر داشته باشید:

▪ ابتدا یک معاینه جسمی مختصر از شما به عمل خواهد آمد که شامل بررسی فشار خون, تعداد نبض و درجه حرارت بدن است.

▪ همچنین پرسشهایی در مورد سبک زندگی و وضع سلامتی شما به عمل خواهد آمد.

▪ محل گرفتن خون از در روی دست شما استریل میشود، و سپس یک سوزن استریل در این محل فرو برده خواهد شد. درد و سوزشی جزئی را هنگام فرو بردن سوزن حس خواهید کرد.

▪ جمع آوری یک واحد خون معمولا حدود ۱۰ دقیق طول میکشد.

▪ ممکن است لازم باشد پس از گرفتهشدن خون، چند دقیقهای را در محل باقی بمانید تا غذای مختصر یا نوشابهای به شما بدهند.

▪ شمار اندکی از افرد ممکن است دچارسرگیجه، خستگی با کبودشدن در محل تزریق شوند.

لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

ضرورت اهدای خون

 

تنها منبع تهیه خون سالم انسانهای سالم می باشند

اگر بانک خون بیمارستانها، کیسه های خون به تعداد کافی در اختیار نداشتند، هیچ جراحی دست به جراحی بیماران نمی زد و بیماران زیادی جان خود را از دست میدادند.

سازمانهای انتقال خون همواره تلاش نموده اند که بعنوان تنها متولی جمع آوری ، بررسی ، فرآوری ، نگهداری و توزیع خون، واسطه شایسته ای بین اهدا کنندگان وبیماران نیازمند به خون باشند.

در ادامه ضمن بیان تاریخچه مختصری از دوران پر نشیب و فرازی که در طول زمان بر انتقال خون گذشته است به بیان چگونگی شکل گیری سازمانهای انتقال خون خواهیم پرداخت.

 

● شرایط اهدای خون

مهمترین شرایط عمومی اهدای خون عبارتند از:

▪ سن بین ۱۷ تا ۶۵ سال

▪ وزن بیش از ۵۰ کیلوگرم

▪ برخورداری از سلامت عمومی جسمانی و روانی

▪ پرهیز از رفتارهای مخاطره آمیز

▪ رعایت حداقل فواصل اهدای خون ( خانمها چهارماه یک بار و آقایان هر سه ماه یک بار می توانند خون اهدا نمایند)

 

● رفتار پر خطر چیست ؟

انجام بعضی از رفتارها در زندگی ، فرد را در معرض خطر ویژه ای برای ابتلا به عفونتهای مختلفی نظیر هپاتیت b یا c یا ایدز قرار می دهد که ضمن به خطر انداختن سلامت خود فرد ، در صورت مصرف خون اهدایی این افرادقابلیت سرایت از این طریق نیز وجود دارد زیرا در مورد بعضی از بیماریها نظیر هپاتیت b ، c و ایدز از زمانی که ویروس مولد بیماری وارد بدن می شود تا زمانی که بیماری توسط آزمایش خون قابل شناسایی شود ، مدت زمانی طول می کشد ، این مدت زمان را " دوره پنجره " می نامند . در این دوره زمانی اگرچه افراد هنوز بیمار نیستند و نتیجه آزمایش خونشان هم منفی است ، اما خون آنها حاوی عامل بیماری زا است و می توانند آلوده کننده باشندو چنانچه این خون به فردی تزریق گردد ، می تواند سبب انتقال بیماری به فرد دریافت کننده خون شود .

 

● مهمترین و شایعترین رفتارهای مخاطره آمیز شامل

▪ مصرف مواد مخدر ( بخصوص به صورت تزریقی)

▪ تماس جنسی خارج از چهار چوب خانواده

▪ ابتلا به بیماریهای مقاربتی در طی ۱۲ ماه گذشته

▪ خالکوبی و تاتو ، حجامت ، سوراخ کردن گوش یا قسمتی از بدن

▪ اقدامات پزشکی و دندانپزشکی غیر بهداشتی

▪ مراجعه به آرایشگرهای دوره گرد و یا غیربهداشتی

▪ تماس بی ملاحظه با فرد آلوده یا بیمار

▪ و هر اقدام غیربهداشتی که منجر به آسیب پوست و مخاط گردد

 

● چه کسانی نباید خون اهدا کنند و معافیت از اهدای خون چند نوع است ؟

احتمالاً برخی از اهداکنندگان دهها بار مبادرت به این امر خیر و حیاتی نموده اند اما این باعث نمی شود که در یکی از مراجعات خود از اهدای خون معاف نشوند. در چنین مواردی راهنماییهای لازم توسط پزشک ارائه شده و در صورت امکان توصیه و تاکید می شود تا مجدداً در زمان دیگری برای اهدای خون مراجعه نمایند. افراد به دو دلیل ممکن است از اهدا خون معاف شوند:

▪ اگر سلامتی خود فرد در نتیجه اهدا خون به مخاطره بیفتد .

▪ اگر سلامتی فرد گیرنده خون ، حتی به احتمال کم به مخاطره بیفتد .

لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

اهدای خون، اهدای زندگی

 

در مرداد سال ۱۳۵۳ شمسی سازمان انتقال خون ایران با هدف سامان بخشیدن به وضع خون رسانی و به منظور ترویج فرهنگ اهدا، تهیه و تامین خون و فرآورده های سالم و مطمئن و رایگان برای رفع نیاز بیماران نیازمند، بخصوص مبتلایان به تالاسمی، هموفیلی و لوسمی به وجود آمد. از آن تاریخ به بعد، سالروز تاسیس این سازمان در نهم مرداد ماه، به عنوان روز اهدای خون نامگذاری شده است. جمع آوری خون از داوطلبان اهدا و آماده سازی آن برای نجات بیماران و مصدومین، ایجاد پایگاه در بیمارستان ها و واحدهای سیار و ثابت جهت تهیه خون، ثبت اطلاعات لازم به منظور دعوت برای اهدای خون به هنگام ضرورت و توزیع خون و فرآورده های آن به مراکز درمانی و بیمارستان ها و ..... از جمله کارهای سازمان انتقال خون ایران است. طبق گفته کارشناسان، هر فرد بالغ (بین ۱۷ تا ۶۵ سال) با وزن متوسط پنجاه کیلو گرم، حدود پنج و نیم تا شش لیتر خون دارد و با اهدای ۲۵۰ سی سی تا ۴۵۰ سی سی از خون خود، نه تنها سلامتی خود را به مخاطره نمی اندازد، بلکه ضمن کمک به سلامتی خود، نجات بخش زندگی دیگری نیز خواهد شد. اهدای خون همچنین می تواند در کشف بیماری های نهفته در اهدا کنندگان، کاملا موثر باشد. هر فرد سالم می تواند در هر سال تا چهار بار با فاصله هشت هفته (دو ماه) خون اهدا کند.

● شناخت خون:

بدون تردید، خون پدیده ای بسیار پیچیده است که انسان نمی تواند ادعا کند که به تمام ویژگی های این ماده واقف شده است. خون در حرکتی پیوسته و بی وقفه مسیری در حدود ۱۲۱ هزار کیلومتر را در بدن آدمی می پیماید تا به جریان زندگی دوام بخشد. چنین مسیری، طولانی تر از مجموع خطوط هوایی همه شرکت های هواپیمایی جهان است. خون، بافت زنده ای است که در رفت و آمد دائمی خود به شصت میلیارد سلول بدن سرکشی می کند و ضمن جمع آوری مواد زاید سلول ها، مواد لازم را برای ادامه حیات و فعالیت در اختیارشان قرار می دهد. برخلاف تصور، خونی که در رگ های آدمی جاری است یکنواخت و بدون تغییر و تحول نیست و بدین لحاظ است که خون را بافت زنده می شناسند. مثلا به فاصله یک چشم برهم زدن، حدود یک میلیون و دویست هزار سلول قرمز به پایان عمر صد و بیست روزه خود می رسند و در همین زمان، مغز استخوانبه همان تعداد، سلول قرمز تولید می کند و آنها را وارد جریان خون می سازد. استخوان ها در طول زندگی انسان حدود پانصد کیلوگرم سلول قرمز تولید می کنند و هر سلول تا پایان عمر خود هفتاد هزار بار از قلب به نقاط مختلف بدن سفر می کند. در مرحله نخست، قلب مانند تلمبه، خون را به اندام ها و بافت ها می رساند. جاری شدن خون در رگ ها به صورت موج هایی متناوب و مجزاست و وظیفه تنظیم حرکت خون نیز به شاهرگ ها واگذار شده است. در چنین شرایطی خون را به تمام بدن می رساند. فشار خون در انتهای مسیر به صفر می رسد و به همین سبب ورزش موجب تسریع گردش خون می شود .

● گروه های خونی:

گروه های خونی را بر اساس ساختمان شیمیایی موجود در سطح گلبول های قرمز به چهار گروه a, b,ab,o تقسیم کرده اند. بدین ترتیب هر گروه خونی مختصاتی دارد و نباید به انسانی دیگر با گروه خونی نامتجانس تزریق شود، اما گروه o را به علت ساختمان خاص گلبول های آن که نه ضد a و نه ضد b هستند می توان به تمام گروه های چهارگانه تزریق کرد و از این رو گروه o را اصطلاحا گروه دهنده همگانی می نامند.

لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

یک گام با اهداف متعدد/اهدای مستمر خون

 

25361eaf2667a8369f084b64c84b26af.jpgمصرف بی رویه دارو ها، حجامت، خال كوبی، قمه زنی، رفتار های پرخطر جنسی، استفاده از مواد مخدر تزریقی و... در جامعه كیفیت و كمیت خون و فرآورده های خونی را تهدید می كند.رعایت دقیق مراحل اهدای خون، آشنایی با مفاهیم و الگوهای اهدای خون، برنامه خود حذفی محرمانه، قرنطینه سازی پلاسما و فواید اهدای مستمر خون برای همه اهدا كنندگان ضرورتی انكار ناپذیر است. چه بدون مشاركت اهدا كنندگان آگاه دست یابی به «خون سالم و كافی» فرض غیر ممكن است.بررسی های علمی روی اهدا كنندگان پولی (حرفه ای) و اهدا كنندگان جایگزین (فامیلی) نشان داده كه خون این گروه ها از نظر سلامتی در سطح مطلوبی نیست و برعكس سالم ترین و قابل اعتماد ترین خون ها از اهدا كنندگان داوطلب به ویژه اهدا كنندگان داوطلب مستمر دریافت می شود.طبق تعریف، اهدا كننده مستمر به فردی گفته می شود كه حداقل دو بار در سال اقدام به اهدای خون می نماید.

این نوشتار می كوشد با برشمردن فواید اهدای مستمر خون، ضرورت تغییر یا تعدیل نگرش و رفتار اهدا كنندگان خون را تبیین نماید. اگرچه حس نوع دوستی هموطنان ما همواره مورد ستایش است، اما باید اعتراف كنیم بیماران و به تبع آن دستگاه انتقال خون كشور به اهدا كنندگان آگاه و با احساس بیشتر نیاز دارد تا اهدا كنندگان احساساتی.

•رویكرد جهانی و ملی

با توجه به افزایش فراوانی بیماری های منتقل شونده از راه خون مانند ایدز، هپاتیت B و هپاتیت C مراكز انتقال خون در همه كشور ها جذب، حفظ و آموزش اهدا كنندگان مستمر خون را به عنوان راهبرد اصلی خود برای تامین خون سالم و كافی برگزیده اند.به دلیل اعتقادات مذهبی و باور های بومی خاص در كشور، میانگین تعداد اهدا كنندگان در بعضی شرایط زمانی مانند ماه محرم بسیار بالا و در بعضی شرایط مانند ماه رمضان پائین است. ولی میزان نیاز به خون و فرآورده های خونی در مراكز درمانی تابع این عوامل و شرایط نیست. در ادبیات و تقویم سازمان انتقال خون ایران روز اول فروردین و روز عاشورا ویژگی خاص خود را دارند. در تعطیلات نوروزی از تعداد اهدا كنندگان خون كاسته می شود در حالی كه میزان نیاز مراكز درمانی به خون و فرآورده های آن به دلیل افزایش تصادفات رانندگی بالا می رود. در روز های تاسوعا و عاشورا تعداد اهدا كننده ها به حدی زیاد است كه ظرفیت انتقال خون كشور پاسخگوی آنها نیست در حالی كه می دانیم مقدار زیادی از خون های دریافت شده به دلیل انقضای تاریخ مصرف، به رغم هزینه های زیاد به عنوان زباله بیمارستانی تحویل محیط زیست داده خواهد شد.پس اهدای منظم و برنامه ریزی شده خون می تواند به عنوان یك راهكار ملی در این زمینه مورد توجه قرار گیرد. خوشبختانه در حال حاضر بیش از ۹۵ درصد خون ها و فرآورده های خونی مورد نیاز بیماران با تلاش سازمان انتقال خون از اهدا كنندگان داوطلب به دست می آید و شاخص اهدای مستمر به ۴۳ درصد رسیده است.

•فواید ده گانه اهدای مستمر خون

۱- اهدای مستمر خون موجب دسترسی دائم به خون كافی در طول سال خواهد شد.

۲- اهدا كنندگان مستمر آگاهی بیشتری نسبت به اهمیت اهدای خون و پیشگیری از بیماری های قابل انتقال از طریق خون دارند.

۳- اهدا كنندگان داوطلب و مستمر اغلب به خاطر احساس مسئولیت اجتماعی، انسان دوستی و خداباوری اقدام به اهدای خون می كنند بنابراین انگیزه ای برای پنهان كردن رفتار های پرخطر خود ندارند.

۴- خون اهدا كنندگان مستمر نسبت به اهدا كنندگانی كه برای نخستین بار اقدام به اهدای خون می نمایند به خاطر غربالگری های مكرر بالینی و آزمایشگاهی از نظر سلامتی قابل اعتماد تر است.

۵- با اهدای مستمر خون از اتلاف مازاد بر نیاز خون و خطرات زیست محیطی ناشی از دفع خون های مصرف نشده جلوگیری می شود.

۶- با اهدای مستمر خون هزینه های مربوط به ذخیره سازی خون و فرآورده های خونی كاهش پیدا می كند.

۷- با اهدای مستمر خون بین دریافت خون از اهدا كنندگان و عرضه آن به مراكز درمانی تعادل برقرار می شود.

۸- با اهدای مستمر خون از ایجاد اضطراب، نگرانی و تشویش در بیماران نیازمند به خون و خانواده های آنها جلوگیری می شود.

۹- آنچه مسلم است اینكه فقط با آموزش می توان اهدا كنندگان خون را جذب و حفظ كرد و مناسب ترین مربیان برای تبلیغ و ترویج اهدای خون سالم در خانواده و جامعه، خود اهدا كنندگان مستمر هستند.

۱۰- درصد اهدا كنندگان مستمر خون در هر جامعه یكی از شاخص های مهم توسعه و تعهد اجتماعی است.

لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

  تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

×
×
  • اضافه کردن...