رفتن به مطلب
لطفا جهت استفاده از تمام مطالب ثبت نام کنید ×
انجمن های دانش افزایی چرخک
لطفا جهت استفاده از تمام مطالب ثبت نام کنید

استفاده بهینه از نرم افزار idm برای دانلود آسان تر


ارسال های توصیه شده

استفاده بهینه از نرم افزار IDM برای دانلود آسان تر

 

 

 

نرم افزار Internet Download Manager یا به اختصار IDM ، قدرتمند ترین و معروف ترین نرم افزار دانلود در اینترنت است . این نرم افزار سازگاری کاملی در استفاده از دانلود لینک های سرویس های اختصاصی (Premium ) دارد . و برای دانلود از لینک های اختصاصی شما در دانلودز نیز مفید ترین نرم افزار است . نکات کلی در استفاده بهتر از این نرم افزار را در ادامه این پست به شما معرفی خواهیم کرد به همراه چند راه کار کوچک که برای دانلود فایل های شما از سیستم دانلودز کاربرد خواهد داشت . با این که مطمئن هستیم همه ی کاربران دانلودز دانلودر های حرفه ای وب هستند اما همیشه نکاتی برای آموختن وجود دارد پس در ادامه مطلب با ما همراه باشید .

 

۱- برای استفاده از IDM در کلیه مرورگرها، در محیط برنامه بر روی Options کلیک کنید. در تب General تیک گزینه چهارم یعنی Use advanced browser integration را بزنید و OK کنید. پس از این کار یک بار Restart کردن سیستم لازم است. سپس میتوانید در لیست موجود در همین قسمت تیک مرورگرهایی که میخواهید با IDM هماهنگ شوند را بزنید.

۲- برای دانلود فایل با پسوندی که برای IDM ناشناخته است کلید Ctrl را از روی کیبورد نگاه دارید و بر روی لینک مورد نظر کلیک کنید.

۳- در صورتی که میخواهید فایلی توسط IDM در مرورگر دانلود نشود، کلید Alt را از روی کیبورد نگاه دارید و بر روی لینک مورد نظر کلیک کنید.

۴- در صورتی که میخواهید IDM کلاً هیچ دانلودی را به صورت اتوماتیک انجام ندهد در محیط برنامه بر روی Options کلیک کنید. به تب File Types بروید و در قسمت اول تمامی فرمتهای موجود را پاک کنید. یا آنهایی که نمیخواهید دانلودشان اتوماتیک باشد را پاک کنید.

۵- همانطور که میدانید در ابتدا و انتهای دانلود همواره پنجره ای نمایش داده میشود. اگر میخواهید این پنجره دیگر نمایش داده نشود به Options بروید. در تب Downloads میتوانید تیک دو گزینه Show start download dialog و Show download complete dialog را به دلخواه بردارید.

۶- شما میتوانید جهت کپی فایلهای دانلود شده توسط IDM، در لیست دانلودها در برنامه، فایلی که دانلود شده است را توسط ماوس گرفته و در محل مورد نظر خود رها کنید.

۷- تنظیم سرعت اینترنت در IDM کمک میکند تا برنامه دانلود دقیقتری داشته باشد. بدین منظور در Options به تب Connection بروید و سرعت اینترنت خود را هر چه که هست تعیین کنید.

۸- در صورتی که برای دانلود از اینترنت کم سرعت Dial-up استفاده میکنید در Options > Connection گزینه Max. connection number را بر روی ۴ تنظیم نمایید.

۹- اگر میخواهید فایل خاصی با پسوند مورد نظرتان مستقیماً توسط IDM دانلود گردد از قسمت Options > File Type استفاده کنید و فرمت فایل خود را به موارد موجود اضافه نمایید.

۱۰- اگر از سایتی که با Username و Password محافظت میشود دانلود میکنید آن را در قسمت Options > Site Logins اضافه نمایید تا هر بار مجبور به وارد کردن اطلاعات نباشید.

۱۱- اگر IDM با دانلود از سایت خاصی مشکل دارد به Options > File Type بروید. آدرس سایت مذبور را در قسمت دوم اضافه نمایید تا دیگر به طور اتوماتیک IDM از آن سایت دانلود نکند.

۱۲- IDM بخشی در درون خود با نام Grabber دارد. با استفاده از Grabber شما میتوانید کلیه فایلهای موجود در یک سایت را بیابید و آنها را دانلود کنید. این بخش در محیط اصلی برنامه وجود دارد.

۱۳- در صورتی که سایتی که از آن دانلود میکنید بر روی دانلودهای خود محدودیت گذاشته است برای جلوگیری از بروز مشکل به Options > Connection بروید. بر روی دکمه New کلیک کنید و آدرس سایت مورد نظر و میزان ارتباطات ایجاد شده برای دانلود را وارد نمایید.

۱۴- اگر نگران این هستید که با دانلودهای بی رویه پهنای باند ماهانه اینترنت خود را هدر کنید، میتوانید برای دانلودها محدودیت قائل شوید. به Options > Connection بروید و در قسمت Download limits میزان حجم دانلود شده در یک بازه زمانی خاص را تعیین کنید.

۱۵- برای تمام شدن دانلود فایل نیاز نیست که همواره به مانیتور خود خیره شوید. در قسمت Options > Sounds میتوانید برای هر یک از اتفاقاتی که به هنگام دانلود رخ میدهد یک فایل صوتی قرار دهید تا برنامه شما را با صدا مطلع کند.

۱۶- در صورتی که ارتباط شما از اینترنت به هنگام دانلود فایل قطع شود، با مراجعه به بخش Options > Dial Up میتوانید اطلاعات مربوط به کانکشن اتصال به اینترنت خود را وارد نمایید تا برنامه به طور اتوماتیک ادامه دانلود را با استفاده از آن انجام دهد.

۱۷- شما میتوانید یک سری فایل را با استفاده از Tasks > Add batch download دانلود کنید. این گزینه به خصوص برای فایلهایی که ردیفی نامگذاری شدهاند مناسب است.

۱۸- اگر مایل نیستید که IDM کلیه پهنای باند شما را برای دانلود استفاده کند، میتوانید از گزینه محدودیت سرعت در منوی دانلودها استفاده نمایید.

۱۹- با استفاده از قابلیت جدید IDM میتوانید فایلهای تصویری یا صوتی که در صفحات وب تماشا میکنید را دانلود کنید. برای ویرایش تنظیمات آن به Options و تب General بروید. بر روی دکمه Edit در مقابل IDM Download panel for web-players in browsers کلیک کنید.

موارد بالا نکات کلی در استفاده از این نرم افزار بود در بخش بعدی نکاتی برای استفاده بهینه از IDM در سیستم دانلودز را یاد اور خواهیم شد .

لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

استفاده بهینه از نرم افزار IDM برای دانلود آسان تر (بخش دوم)

 

 

 

نرم افزار Internet Download Manager یا به اختصار IDM ، قدرتمند ترین و معروف ترین نرم افزار دانلود در اینترنت است . این نرم افزار سازگاری کاملی در استفاده از دانلود لینک های سرویس های اختصاصی (Premium ) دارد . و برای دانلود از لینک های اختصاصی شما در دانلودز نیز مفید ترین نرم افزار است. در بخش دوم و پایانی این آموزش نکاتی برای استفاده بهتر از این نرم افزار در سیستم دانلودز یاد آور خواهیم شد . و البته مطمئن هستیم همه ی کاربران دانلودز دانلودر های حرفه ای وب هستند اما همیشه نکاتی برای آموختن وجود دارد پس در ادامه مطلب با ما همراه باشید .

 

ست کردن اکانت دانلودز شما در IDM

با این عمل همه ی کاربران دانلودز آشنا هستند چون بدون این تنظیم نمی توانید از دانلودز دانلود کنید . دقت کنید در نرم افزار در منوی Downloads گزینه ی option را انتخاب کنید ، پنجره تنظیمات برای شما باز می شود . در سربرگ sites logins ، کلید New را بزنید . در پنجره باز شده مشخصات اکانت خود را مطابق تصیر زیر وارد کنید . دقت کنید قسمت server/path بسیار مهم هست ، چون مشخص می کند که لینک های شما از چه سروری در حال دانلود است . (تصویر ۱ )

انتقال دسته ای لینک ها به نرم افزار

برای فعالیت گروهی بر روی فایل ها ی موجود در لیست فایل های شما بخشی به عنوان” عملیات گروهی بر روی موارد انتخاب شده ” وجود دارد کافیست شما با نشان گر موس روی نام فایل کلیک کنید تا آنها انتخاب شوند و سپس از بخش عملیات گروهی می توانید دسته ی انتخاب شده را با عنوان های عمومی ، حذف ، تمدید و یا گزارش لینک خراب نشانه گذاری کنید . همین طور گزینه ی تغییر نام نیز وجود دارد که برای فایل های انتخاب شده به ترتیب پنجره ی تغییر نام نمایش داده می شود . یکی دیگر از گزینه ی بخش عملیات گروهی «نمایش لینک » است . با انتخاب فایل ها و انتخاب عملیات گروهی «نمایش لینک» ، پنجره ای برای شما باز می شود و لینک های فایل های انتخاب شده را برای شما نمایش می دهد . نرم افزار IDM این قابلیت را دارد که یک باره همه ی لینک های نمایش داده شده در این پنجره را به آن منتقل کنید . کافی است بر روی پنجره راست کلیک کرده و گزینه ی select all را انتخاب کنید و یا بر روی کیبورد کلید های ctrl و a را با هم بزنید تا لینک ها انتخاب شوند و سپس مجدد بر روی لینک های انتخاب شده راست کلیک کرده و گزینه ی copy را انتخاب کنید و یا بر روی کیبورد کلید های ctrl و c را باهم بزنید . لینک های شما به کلیپ برد (clipboard) منتقل می شوند ، نرم افزار IDM این خاصیت را دارد که این لینک ها را شناسایی و لیست آنها را به شما نشان دهد به شرطی که تنظیمات زیر را انجام داده باشید :

وارد منوی Downloads در نرم افزار شوید و گزینه ی option را کلیک کنید تا پنجره تنظیمات برای شما باز شود . در سربرگ عمومی (General) اول مطمئن شوید مرورگر (browser) مورد استفاده شما در پنجره سفید رنگ وسط صفحه تیک خورده باشد . همین طور در بالای این بخش چهار گزینه ی مختلف وجود دارد که برای استفاده از خاصیت کلیپ برد باید گزینه ی سوم (Automatically start downloading of URL’s to clipboard ) تیک خورده باشد (انتخاب شده باشد). کلید ok را بزنید تا تنظیمات شما ذخیره گردد (تصویر۲تصویر۳تصویر۴تصویر ۵) . از این پس با هر بار انتخاب لینک ها و کپی (copy) کردن آنها یک پنجره پرسش برای شما باز می شود لیست فایل های انتخاب شده و حجم آنها را به شما نشان می دهد . دقت کنید در همین پنجره شما میتوانید فایل هایی که خراب دانلود شده اند را پیدا کنید چون حجم فایل هایی که بر روی سرور ها خراب دانلود می شوند چند کیلو باید بیشتر نیست .(تصویر ۶) با کلیک بر روی کلید check all فایل ها انتخاب می شوند (تیک می خورند) و با کلیک بر روی کلید ok یک پنجره کوچک دیگر باز می شود که از شما (صف)queue که فایل ها در آن قرار می گیرند را پرسش می کند اگر پیش از این queue در نرم افزار تعریف نکرده اید گزینه ی main download queue برای شما نمایش داده می شود . که با کلیک بر روی کلید ok فایل ها به نرم افزار منتقل و برای دانلود آماده می شوند . (تصویر ۷ )

ایجاد صف (queue) و زمان بندی (Schedule) دانلود در نرم افزار IDM

اکثر کاربران به دلیل محدودیت های پهنای باند از دانلود های شبانه که معمولا با هزینه ی پایین تر یا رایگان هستند استفاده میکنند . بنا بر این حتما از ایجاد صف دانلود ، مرتب سازی و برنامه زمانبندی دانلود نرم افزار IDM استفاده می کنند. آشنایی با ترفند های صف سازی و زمان بندی قدم نهایی برای یک دانلودر حرفه ای است .

 

 

Schedule.jpg

 

در منوی بالای نرم افزار بخش Downloads گزینه ی Schedule را کلیک کنید . همچنین آیکن آن به شکل یک ساعت شماته دار در بالای پنجره اصلی نرم افزار مشخص است . در پنجره زمان بندی شما دو بخش را مشاهده می کنید . در سمت چپ با عنوان Queues (صف ها) مشخص هست که به صورت پیش فرض سه گزینه ی main download queue (صف اصلی) ، synchronization queue و download limits وجود دارد . برای اضافه کردن یک صف جدید در پایین این قسمت کلید New queue وجود دارد . در این بخش یکی از صف ها را انتخاب کنید در سمت راست پنجره ، نام صف انتخاب شده نمایش داده می شود و دو سربرگ وجود دارد :

Schedule(زمانبندی) : در این بخش زمان شروع و زمان پایان دانلود آن صف نمایش داده میشود می توانید با تعیین ساعت و یا حتی تعیین روز های خاصی یا همه ی روز های هفته برای صف، زمانبندی تعریف کنید .(تصویر ۸)

Files in the queue: در این سربرگ همه ی فایل های موجود در صف نمایش داده می شود در پایین پنجره نمایش فایل ها کلید های بالا و پایین و حذف وجود دارد با کلید های بالا و پایین امکان تغییر موقعیت یک فایل را در صف دارید . در یک صف فایل هایی بالای صف زود تر دانلود خود را شروع می کنند . همینطور با کلید حذف میتوانید یک فایل را از صف حذف کنید . در بالای پنجره لیست فایل ها یک گزنیه به همراه متغیر شماره وجود دارد شما می توانید تعداد فایل هایی که در شروع دانلود صف شروع به دانلود می کنند را تعیین کنید . اگر این عدد ده باشد با آغاز زمان بندی شروع دانلود، ۱۰ فایل به صورت همزمان شروع به اتصال به سرور ها کرده و دانلود خود را آغاز می کنند.

سوالات خود را در اینجا و یا در بخش پشتیبانی بپرسید ، و همین طور اشتباهات یا کاستی های راهنمای بالا را تکمیل کنید

از دانلودتان لذت ببرید .

لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

  تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

×
×
  • اضافه کردن...