رفتن به مطلب
لطفا جهت استفاده از تمام مطالب ثبت نام کنید ×
انجمن های دانش افزایی چرخک
لطفا جهت استفاده از تمام مطالب ثبت نام کنید

آنچه باید در مورد صبحانه بدانید


irsalam

ارسال های توصیه شده

آنچه باید در مورد صبحانه بدانید

 

صبحانه یک وعده غذایی بسیار مهم تلقی می شود چون روزه شبانه را می شکند، ذخیره گلوکز بدن را مجدداً پر کرده و مواد مغذی لازم برای بالا نگه داشتن سطح انرژی بدن در طول روز را تامین می کند.

● گلوکز

گلوکز که منبع انرژی بدن است، با مصرف کربوهیدرات شکسته شده و جذب می شود. در اول صبح، که حداقل ۱۰ الی ۱۲ ساعت از آخرین خوراک شما می گذرد، سطح گلوکز بدن پایین است. وقتی این اتفاق می افتد، بدن با آزاد کردن گلوکزی که در بافت های عضلانی و کبد ذخیره شده است، و گلیکوژن نامیده می شود، کمبود گلوکز را جبران میکند. وقتی همه انرژی گلیکوژن نیز تمام شد، بدن اسیدهای چرب را برای تولید انرژی تجزیه میکند. بدون کربوهیدرات، اسیدهای چرب نیمه کاره اکسید می شوند، که ممکن است موجب پایین آمدن سطح انرژی بدن شود. از اینرو، صبحانه می تواند میزان انرژی بدن و همچنین متابولیسم را در طول روز تقویت کند.

● ویتامین ها، مواد معدنی، و موادمغذی لازم

صبحانه حجم قابل توجهی از موادغذایی مورد مصرف در طول روز را تامین میکند و این فرصت را به شما می دهد که از موادغذایی تقویت شده مثل آهن، ویتامین b و فیبر استفاده کنید. ویتامین ها، مواد معدنی و سایر موادغذایی مورد نیاز بدن فقط از طریق خوردن غذا به دست می آید. از اینرو، گرچه بدن می تواند انرژی کافی تا وعده غذایی بعد را تامین کند، با اینحال باز هم باید برای حفظ سلامت و سرزندگی سطح ویتامین ها و موادمعدنی بدن را بالا نگه دارید.

● غفلت از خوردن صبحانه

تحقیقات مفصلی که در استرالیا انجام گرفته نشان میدهد که:

خیلی از کودکانی که از خوردن صبحانه سر باز می زنند، سنگین وزن تر از بچه هایی هستند به طور مرتب صبحانه می خورند.

غفلت از خوردن صبحانه، عملکرد مغز را تقلیل می دهد. خوردن صبحانه به یادگیری کمک می کند، به اینصورت که شما علاقه بیشتری برای یادگیری نشان خواهید داد و روی مطلب هم تمرکز بیشتری خواهید داشت.

خوردن صبحانه هایی که سرشار از فیبر هستند باعث کاهش خستگی میشود.

بچه هایی که خوب صبحانه نمی خورند در باقی روز نیز انتخاب های غذایی خوبی نخواهند داشت.

رژیم غذایی افرادی که صبحانه می خورند بسیار مغذی و مقوی تر از افرادی است که صبحانه نمی خورند. این افراد همچنین عادت های غذایی بهتری داشته و کمتر به سراغ خوردن هله هوله و تنقلات مضر می روند.

این تحقیقات نشان می دهد که هرچه سن افراد بالاتر می رود میل به صبحانه خوردن آنها هم کمتر می شود: تقریباً %۱۵ نوجوانان و یک سوم افراد بزرگسال صبحانه نمیخورند.

● چرا از خوردن صبحانه غفلت می کنیم؟

▪ چند نمونه از متداول ترین دلایل برای نخوردن صبحانه:

ـ نداشتن وقت کافی

ـ خستگی

ـ ترجیح دادن افراد به خوابیدن بیشتر

ـ نبودن مواد غذایی لازم برای صبحانه در خانه

ـ یک صبحانه سالم از بروز خیلی از بیماری ها جلوگیری میکند

درمقایسه با بچه هایی که به طور مرتب صبحانه می خورند، کودکانی که از خوردن صبحانه غفلت می کنند، کالری کمتری در طول روز سوزانده و به همین سبب دچار چاقی و اضافه وزن می شوند.

تئوری های مختلفی پشت این مسئله است. برای مثال، برخی شواهد نشان میدهد که غذاهای سنگین و حجیم بیشتر از غذاهای سبک و کم حجم اما در وعده های بیشتر موجب اضافه شدن وزن می شود. این به آندلیل است که مصرف کالری اضافی در یک وعده غذایی وقتی ذخیره گلیکوژن بدن پر بشد، مستقیماً به چربی تبدیل می شود. افرادی که صبحانه نمی خورند معمولاً برای ناهار اشتهای بیشتری دارند و غذای بیشتری مصرف می کنند.

● خوردن تنقلات

افرادی که صبحانه نمی خورند، تمایل بیشتری به ریزه خوری در اواسط روز دارند. اگر آن تنقلات حاوی مقدار کمی فیبر، ویتامین و مواد معدنی باشند، اما میزان نمک و چربی آنها بالا باشد، فرد دچار مشکل خواهد شد. بدون آن انرژی اضافی که خوردن صبحانه برای فرد تامین می کند، افراد دچار بی حالی شده و برای هوشیار ماندن به خوردن چای و قهوه روی می آورند. برای رفع آن گرسنگی وسط روز می توانید از تنقلات سالم مثل میوه، ماست، کلوچه های کم چربی و ساندویچ استفاده کنید.

● تفاوت های فرهنگی

صبحانه در همه جای دنیا یک وعده غذایی اصلی به شمار نمی رود. مردم خیلی از فرهنگ ها به جای سه وعده از دو وعده غذایی استفاده میکنند و صبحانه معمولاً جزئی از آن نیست. افرادی که صبحانه نمی خورند، باید دقت کنند که موادمغذی وعده ناهار و شامشان به اندازه کافی باشد تا کمبود صبحانه از این طریق جبران شود.

● موادغذایی مخصوص صبحانه

تحقیقات نشان داده است که اگر موادغذایی لازم برای آماده کردن صبحانه در اختیار باشد، بچه های مدرسه ای تمایل بیشتری به خوردن صبحانه دارند. برخی از این موادغذایی عبارتند از:

ـ سیریال های گندم مخصوص صبحانه

ـ فرنی

ـ نان گندم کامل

ـ شیرینی و کلوچه های کم چربی

ـ چیزی که با نان خورده شود مثل تخم مرغ، پنیر، مربا، و...

ـ ماست

ـ آبمیوه تازه

ـ شیر کم چرب

▪ چای صبحانه

بعضی از افراد تصور می کنند که خوردن غذا در اول صبح باعث به هم خوردن حالشان می شود. اگر مشکل این باشد، زمان صبحانه تان را به زمان چای صبحتان منتقل کنید.

▪ از کجا کمک بگیرید:

ـ متخصص تغذیه

ـ پزشک خانوادگی

▪ یادتان باشد:

ـ یک صبحانه سالم فواید بسیاری برای سلامتی دارد.

ـ کودکانی که از خوردن صبحانه غفلت می کنند معمولاً با کمبود برخی ویتامین ها و موادمعدنی، مثل آهن، کلسیم، روی، و ویتامین b۲ مواجهند.

دلایلی که باعث می شود افرد از خوردن صبحانه سر باز بزنند عبارتند از: کمبود وقت، فقدان انگیزه و کمبود موادغذایی لازم برای صبحانه.

نویسنده: آرمند

لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

اهمیت صبحانه

 

پژوهشگران می گویند که اهمیت صبحانه حتی می تواند از آنچه تاکنون تصور می رفت، بیشتر باشد؛ زیرا معلوم شده است کسانی که صبحانه را از رژیم غذایی خود حذف می کنند در مجموع زندگی ناسالم تری دارند.

برخی صبحانه را برای جلوگیری از عقب ماندن از کارهای روزمره و برخی نیز برای کاهش وزن حذف می کنند.

اما پژوهشگران فنلاندی می گویند کسانی که صبحانه نمی خورند ، معمولا بیشتر سیگار می کشند و کمتر از دیگران ورزش می کنند.

به علاوه کسانی که صبحانه نمی خورند احتمالاً چاق تر هستند، که می تواند ناشی از این واقعیت باشد که آنها برای جبران کمبود انرژی در طول روز تنقلات بیشتری مصرف می کنند.همچنین احتمال آنکه سطح تحصیلات بالایی داشته باشند کمتر است و در نتیجه شغل مورد نظر را دشوارتر می یابند.

● الگوهای تغذیه

پژوهشگران در جریان این مطالعه از ۵۵۰۰ جوان و والدین آنها پرسیدند که آیا صبحانه می خورند؟ و اگر پاسخ مثبت است، هرچند روز یک بار؟

همچنین از آنها درباره میزان تحصیلات، وزن و عادات مصرف نوشیدنی ها سئوال شد.

تحقیقات نشان داد در خانواده هایی که پدر و مادر صبحانه را حذف می کنند، فرزندان نیز معمولا چنین می کنند.

یک پژوهشگر فنلاندی که سرپرستی این تحقیقات را به عهده داشت، گفت: " فرزندان کسانی که صبحانه نمی خورند به احتمال زیاد از پدر و مادر تبعیت نمی کنند.و از طرف دیگر در اوایل و اواسط دوره بلوغ، الگوهای نامنظم غذایی ارتباط تنگاتنگی با عاداتی مانند کشیدن سیگار دارد که سلامتی را به خطر می اندازد . در این مطالعه ، کشیدن سیگار، ورزش کم، سطح پایین تحصیلات، مصرف زیاد سیگار و وزن بالا همگی به حذف صبحانه در بزرگسالان و افراد درحال بلوغ مربوط بود. یافته ها نشان داد که این ارتباط در تمام طول بزرگسالی دوام خواهد داشت."

به گفته وی افرادی که صبحانه را حذف می کنند کمتر از کسانی که صبحانه می خورند به سلامتی خود اهمیت می دهند.

البته باید گفت اینکه برخی افرادی که صبحانه را حذف می کنند دارای سایر عادات نامطلوب بهداشتی نیز هستند، بدان معنی نیست که یکی به دیگری منجر می شود.

صبحانه یکی از مهم ترین وعده های غذایی روزانه است، چون سطح انرژی بدن را اول صبح تجدید می کند.

مطالعه دانش آموزان نشان داده است که خوردن صبحانه میزان تمرکز در طول مدت صبح را بالا می برد.

همچنین افرادی که سعی دارند وزن کم کنند، اگر صبحانه بخورند موفق تر خواهند بود، زیرا افرادی که صبحانه را حذف می کنند معمولا قبل از ظهر تنقلات ناسالمی را می خورند.

● نقش صبحانه در کاهش وزن

یک مطالعه نشان میدهد که صرف یک صبحانه کامل و مملو از کربوهیدارت و پروتئین، و رعایت یک رژیم غذایی کم کربوهیدارت و کم کالری در بقیه روز، موجب کاهش وزن و حفظ آن میشود.

از رویترز هلث، محققان میگویند صرف یک صبحانه کامل تاثیر زیادی در کاهش وزن دارد، زیرا خوردن صبحانه باعث کنترل اشتها میشود و میل به خوردن شیرینی و نشاسته را بر طرف میکند.

به گفته دکتر "دانیل یاکوبوویچ" از "بیمارستان دو کیلنیکا" در کاراکاس واقع در ونزوئلا، این رژیم غذایی سالم تر از رژیم های غذایی کم کربوهیدارت برای کاهش وزن است، زیرا خوردن صبحانه امکان دریافت فیبر غذایی و میوه های ویتامین دار بیشتری را برای بدن فراهم می کند.

وی در نشست سالانه "انجمن غدد درون ریز" در "سانفرانسیسکو" گفت: این رژیم غذایی را مدت بیش از ۱۵ سال با موفقیت بر روی بیمارانش آزموده است.

یاکوبوویچ در یک بیانیه کتبی که انجمن غدد درون ریز منتشر کرد اعلام نمود بیشتر مطالعاتی که برای کاهش وزن انجام شده نشان داده اند که رژیم های غذایی بسیار کم کربوهیدرات(مانند رژیم اتکینز)، روش خوبی برای کاهش وزن نیستند.

وی افزود: این رژیم های غذایی میل شخص را برای خوردن کربوهیدارت افزایش می دهند و سوخت و ساز بدن را کند می کنند، در نتیجه پس از یک دوره کوتاه کاهش وزن، چاقی به سرعت بازمی گردد.

صرف یک صبحانه کامل و مملو از کربوهیدارت و پروتئین، و رعایت یک رژیم غذایی کم کربوهیدارت و کم کالری در بقیه روز، موجب کاهش وزن و حفظ آن میشود.

یاکوبوویچ و همکارانش از دانشگاه ویرجینیا در ریچموند رژیم غذایی شامل صبحانه کامل مملو از کربوهیدارت و پروتئین را با رژیم غذایی کم کربوهیدارت در ۹۴ زن چاق که زندگی کم تحرکی داشتند، مقایسه کردند.

هر دو رژیم غذایی کم چرب و کم کالری بودند، اما از نظر محتوای کربوهیدارت متفاوت بودند.

در این مطالعه دیده شد افرادی که صبحانه کامل می خوردند بیش از ۲۱ درصد از وزن خود را از دست دادند، اما گروه کم کربوهیدارت تنها ۵/۴ درصد کاهش وزن داشتند.

همچنین به گفته یاکوبوویچ زنانی که صبحانه کامل می خوردند، نسبت به زنانی که رژیم غذایی کم کربوهیدارت داشتند، کمتر احساس گرسنگی به خصوص برای نهار می کردند و میل کمتری به خوردن کربوهیدارت داشتند.

کربوهیدرات ها شامل انواع نان، برنج، ماکارونی، سیب زمینی ، شیرینی ها، کیک و کلوچه است.

لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

صبحانه رمز شادابی

 

معمولا بیرون رفتن از منزل و جدا شدن از گرمای دلنشین رختخواب در صبح های آخرین فصل سال، کمی سخت و ناخوشایند است. اما مواجه شدن با سرمای هوا آن قدرها هم امر محال و مشکلی نیست، به شرط اینکه به اصول تغذیه صحیح و مقدار کالری مورد نیاز بدن، توجه داشته باشیم. و مهم ترین نکته در این باره، اهمیت بسیار زیاد «صبحانه» مناسب در ساعات آغازین روز است تا با نیروی کافی به فعالیت های روزمره بپردازیم.

درواقع اهمیت «صبحانه» از آنجایی است که بدن پس از تحمل گرسنگی در مدتی حداقل ۷ ساعت، نیاز به دریافت موادغذایی دارد و این درحالی است که گرچه فعالیت دستگاه های بدن در شب کاهش می یابد، اما نیاز آنها به انرژی قطع نمی شود.

برای اینکه این وعده غذایی به مطلوب ترین حد خود برسد، می بایست حتما به خوراکی هایی که در صبحانه مصرف می شود، توجه کرد. صبحانه صرفا به خوردن چند شیرینی یا شکلات خلاصه نمی شود. این خوراکی ها سرشار از چربی ها و فاقد ویتامین هاست. درواقع باید گفت که دیگر وعده های غذایی کمبود مواد مغذی صبحانه را برای بدن جبران نمی کند و فرد تمام طول روز را با کمبود غذایی سپری می کند. در شرایط ایده آل صبحانه باید ۲۵% انرژی روزانه ما را تأمین کند. در این صورت یک نوشیدنی، میوه تازه، یکی از محصولات لبنی و نان یا یکی دیگر از غلات چنین صبحانه ای را تشکیل می دهند.

▪ نوشیدنی گرم؛ جز لاینفک صبحانه:

نوشیدنی گرم نه تنها آب بدن را تأمین می کند بلکه موجب گرم شدن بدن نیز می شود. با نوشیدن اولین جرعه چای، قهوه یا شیر، احساس شادابی و سرزندگی تمام وجود را پر می کند.

▪ میوه؛ یار سلامتی بدن:

گرچه تنوع میوه ها در فصل زمستان نسبت به تابستان محدودتر است اما پرتقال، نارنگی، کیوی، سیب، موز و... در این فصل فراوان است و به نظر می رسد که خوردن میوه در وعده صبحانه بسیار مفید خواهد بود. میوه ها که منبع غنی فیبر، ویتامین ها و مواد مغذی خصوصا آنتی اکسیدان ها هستند، قدرت بدنی را بالا برده و با رادیکال های آزاد که باعث پیری می شوند، مقابله می کنند. پس برای اینکه همیشه کاملا شاداب و پرانرژی باشید، خوردن میوه ها را به عنوان یک ماده نیروزای طبیعی فراموش نکنید.

غلات؛ یک ماده غذایی اصلی:

بیسکویت و دیگر غلات سرشار از قندهای ساده بوده و انرژی مورد نیاز بدن را برای انجام فعالیت های صبح تأمین می کند. مقدار خوردن این گروه خوراکی ها به میل و اشتهای شما بستگی دارد.

▪ لبنیات؛ خوراکی لازم:

شیر، ماست و پنیر حاوی کلسیم هستند که برای سلامتی استخوان ها بسیار مفید است و پروتئین های مورد نیاز را تا سطح بسیار خوبی تأمین می کند.

به رغم اهمیت بسیار بالا و قابل توجه صبحانه، اما جای این وعده غذایی در زندگی بسیاری از ما هنوز خالی است. کمبود وقت و بی اشتهایی، دو دلیل اصلی افرادی است که از این وعده غذایی غفلت می کنند. اختصاص و رعایت ۱۵ تا ۲۰ دقیقه در صبح برای خوردن صبحانه مشکل اول را رفع می کند. توجه به این زمان در خانواده هایی که کودک دارند، چندین برابر می شود. اگر برای بیدار کردن بچه ها از خواب برنامه ریزی داشته باشیم، نگرانی و اضطراب دیر رسیدن به مدرسه، مانع صبحانه خوردن با آرامش آنها نمی شود. کسانی هم که پس از بیدار شدن میلی به صبحانه ندارند، بهتر است یک فنجان چای یا قهوه در منزل بنوشند و مقداری ماست، میوه و... را با خود به محل کارشان ببرند. اما از بی اشتهایی کودکان به صبحانه نباید ساده گذشت، زیرا در اغلب موارد کودک نسبت به بعضی مواد غذایی حساسیت دارد. به عنوان مثال، بسیاری از بچه ها به سختی شیر را هضم می کنند. در چنین مواردی معمولا توصیه می شود که دیگر لبنیات مانند ماست به کودک داده شود. اگر مشکل هضم کودک برطرف شد، بهتر است بین زمان بیدار شدن او و خوردن صبحانه فاصله ای باشد. در این زمان نیم ساعت تا ۴۵ دقیقه، کودک احساس گرسنگی می کند.

خوردن صبحانه کامل و صحیح را در فصل زمستان فراموش نکنید و مطمئن باشید که این وعده غذایی می تواند حربه مفیدی برای مقابله با سرما باشد.

لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

مصرف صبحانه و لاغر شدن

 

صبحانه، یا اصطلاحاً «مهمترین و عدهٔ غذایی در روز » وعدهٔ غذایی مورد علاقه برای برخی مردم است، ولی در عین حال بیشترین وعدهٔ غذایی است، كه از آن غفلت میشود

و این یك گناه در رژیم غذایی است. مصرف صبحانه باعث افزایش تمركز میشود كه این مسئله بخصوص در مورد كودكان بیشتر مشخص میشود و منجر به عملكرد ذهنی بهتر میشود.

چگونه مصرف صبحانه باعث لاغرتر شدن میشود؟ وقتی صبحانه بطور كامل مصرف شود تمایل به خرده خوری (ناخنك زدن) در طی روز تا موقع ناهار كمتر خواهد بود و در ضمن كنترل اشتها موقع ناهار بهتر خواهد بود. پس تمایل برخی افراد برای كم كردن كالری روزانه از طریق عدم مصرف صبحانه یك اقدام بینتیجه خواهد بود و با خرده خوریها و عدم كنترل اشتها از موقع ناهار جبران خواهد شد. علت دیگری كه برای مصرف صبحانه در اشخاصی كه تحت رژیم هستند وجود دارد، این است كه عدم مصرف یك وعده غذا در روز باعث میشود كه بدن بصورت اتوماتیك متابولیسم را كاهش دهد تا ذخایر موجود را حفظ كند (این در مورد صبحانه مصداق بیشتری دارد، زیرا كه فاصله شام تا صبحانه معمولاً بیشتر از سایر وعدههای غذاست).و همانطور كه میدانیم هدف كلیه رژیمهای غذایی افزایش متابولیسم است و در همهٔ رژیمهای غذایی توصیه میشود كه فاصلهٔ وعدهها در روز حتیالامكان از ۴ ساعت بیشتر نشود تا متابولیسم افت نكند. علت این افزایش سوخت و ساز این است كه بدن برای هضم و جذب غذا در هر وعده انرژی مصرف میكند و همین مصرف انرژی منجر به تولید گرما و افزایش متابولیسم میشود.

این موضوع بیشتر در ماه مبارك رمضان كه بجای ۳ وعده ۲ وعده غذا مصرف میشود، خود را نشان میدهد و اشخاص یا در ماه رمضان چاق میشوند (اگر رعایت نكنند) و یا اگر هم لاغر شوند بلافاصله پس از ماه رمضان چاق خواهند شد. پس حتماً در ماه رمضان هم مصرف ۳ وعده غذا (موقع اذان مغرب، موقع شام به فاصله حداقل ۲ ساعت و سحری) توصیه می شود.

یكی از علل عمدهٔ عدم مصرف صبحانه این است كه بلافاصله پس از بیدار شدن از خواب اشتهای كافی وجود ندارد. این یك مشكل عمومی است و مهم این است كه تا چند ساعت پس از بیدار شدن از خواب صبحانه مصرف شود. البته افرادی كه صبح خیلی دیر از خواب بیدار میشوند، در این مورد مشكل بیشتری خواهند داشت كه این رفتار حتماً باید اصلاح شود زیرا كه خواب زیاد خود باعث بیتحركی و اضافه وزن میشود.

علت عمدهٔ دیگر كه باعث عدم اشتهای كافی برای صبحانه میشود شام سنگین و دیرهنگام است كه تنها راه آن كمتر و زودتر مصرف كردن و عدهٔ شام میباشد. (هرچند گفتن خیلی راحتتر از عمل كردن به آن است) ولی وقتی بدانیم كه با مصرف غذای سنگین و دیر هنگام علاوه بر عدم اشتها برای صبحانه باعث میشویم تا جریان خون كه باید عضلات و مغز را تغذیه كرده و باعث آرامش شود. تماماً به سمت گوارش رفته و باید صرف هضم غذای سنگین شبانه شود و صبحها خیلی خستهتر و كسلتر از شب قبل از خواب برمیخیزیم، شاید انجام آن سادهتر باشد.

از طرف دیگر برخی افراد عادت به مصرف غذا در نیمه شب دارند كه علت آن احتمال زیاد هیپوگلیسمی یا السرپپتیك است كه هر دو را میتوان كنترل نمود. ولی اگر كنترل نشود علاوه بر پوسیدگی داندنها منجر به بیاشتهایی صبحگاهی میشود.

بهترین موادی كه میتوان صبحها استفاده نمود نان كامل (حاوی سبوس) یا غلات حاوی فیبر زیاد است كه انرژی مورد نیاز و فیبر لازم را به بدن شما میرساند. با مصرف گوجه و خیار، سبزیجات را میتوان از همان ابتدای صبح وارد رژیم غذایی نمود و با مصرف میوهجات همراه با صبحانه ویتامینها و فیبر مورد نیاز جهت یك روز شما قابل تأمین خواهدبود.

لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

صبحانه چه بخوریم؟

 

صبحانه مطلوب آن است كه سهلالهضم و حاوی مقادیری قند میوه باشد بهطوری كه بدن بتواند بهسرعت آن را هضم و جذب كند و در ضمن بدن را پاك سازد.

از لحظهای كه از خواب برمیخیزید تا هر زمان كه میتوانید بهجز میوه و آب میوه تازه چیزی نخورید و دست كم تا ظهر خود را به این كار ملزم كنید.

هر چه این مدت طولانیتر باشد اندامهای داخلی شما پاكیزهتر میشوند.

اگر خوردن قهوه و سایر مواد مضر را كه زحمت دستگاههای بدن را افزایش میدهند از آغاز روز ترك كنید احساس نشاط و انرژی فوق العادهای به شما دست میدهد كه باور نخواهید كرد.

از هم اكنون به مدت ۱۰ روز این برنامه را اجراء كنید و خودتان نتیجه را ملاحظه كنید.

لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

حذف صبحانه یعنی زندگی ناسالم

 

همیشه گفته شده است كه صبحانه مهم ترین وعده غذایی روزانه است.اهمیت صبحانه حتی می تواند از آنچه تاكنون تصور میرفت، بیشتر باشد؛ زیرا معلوم شده است كسانی كه صبحانه را از رژیم غذایی خود حذف میكنند در مجموع زندگی ناسالم تری دارند.برخی صبحانه را برای جلوگیری از عقب ماندن از كارهای روزمره و برخی نیز برای كاهش وزن حذف میكنند.اما كسانی كه صبحانه نمیخورند، معمولاً بیشتر سیگار میكشند و كمتر از دیگران ورزش میكنند.به علاوه كسانی كه صبحانه نمیخورند احتمالاً چاق تر هستند، كه میتواند ناشی از این واقعیت باشد كه آنها برای جبران كمبود انرژی در طول روز تنقلات بیشتری مصرف میكنند.همچنین احتمال آنكه سطح تحصیلات بالایی داشته باشند كمتر است و در نتیجه شغل مورد نظر را دشوارتر مییابند.

ـ الگوهای تغذیه

در خانوادههایی كه پدر و مادر صبحانه را حذف میكنند، فرزندان نیز معمولا چنین میكنند.

صبحانه یكی از مهم ترین وعدههای غذایی روزانه است، چون سطح انرژی بدن را اول صبح تجدید میكند.

همچنین افرادی كه سعی دارند وزن كم كنند، اگر صبحانه بخورند موفق تر خواهند بود، زیرا افرادی كه صبحانه را حذف میكنند معمولاً قبل از ظهر تنقلات ناسالمی را میخورند.

لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

اهمیت صبحانه در ۲ سال اول زندگی

 

مطالعات نشان میدهد تغذیه دو سال نخست زندگی نوزادان اهمیت بسیار زیادی بر سلامت آنان دارد. به گزارش سازمان بهداشت پان آمریكن دو سال اول زندگی مهمترین دوران كودكی محسوب میشود و كودكانی كه در دو سال نخست زندگی از نعمت صبحانه محروم باشند، در آینده به بیماریهایی همچون عفونتهای تنفسی، مشكلات شنوایی، و عقب ماندگی ذهنی دچار خواهند شد.

لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

چند پیشنهاد برای کسانی که وقت برای صرف صبحانه ندارند.

 

۱ــ از قبل برنامه‏ریزی كنید تا زمان بیشتری را برای صرف صبحانه و زمان كمتری را برای تهیه آن بگذارید. میز صبحانه را شب قبل بچینید و مواد صبحانه را برای روز بعد آماده كنید.

۲ــ صبحانه را به صورت مایع مثل شیر و خرما یا شیر و موز كه سریع تهیه می‏شوند صرف كنید.

۳ــ از شب قبل مقداری غذای باقیمانده را برای مصرف صبح كنار بگذارید تا فقط نیاز به گرم كردن داشته باشد و یا به صورت سرد مثل ساندویچ مرغ صرف شود.

۴ــ صبحانه را به صورت ساندویچ در راه به مدرسه یا كار صرف كنید.

لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

 

۱۰روش مناسب برای صرف صبحانه کودکان

 

اگر هر روز سر میز صبحانه می نشینید تا صبحانه لذیذی صرف کنید، بدون شک فرزند شما نیز چنین خواهد کرد.پس اگر فرزند شما صبحانه نمی خورد،اشکال را خود شما باید رفع کنید.

اما اگر با وجود نشان دادن یک الگوی خوب ، هنوز کودک شما از خوردن صبحانه امتناع می کند، می توانید از راه حل های زیر استفاده کنید:

۱ - صبحانه را برای کودک جذاب کنید. سعی کنید زمان کافی را برای یک صبحانه مفرح در نظر بگیرید.

صبحانه نباید صرفا موقعیتی باشد که موادغذایی را به زور فرو دهید.

به عنوان مثال کودکان خردسال از این که لیوان و فنجان مخصوص خودشان را داشته باشند، لذت می برند.

آنها از این که با تزیین قسمتی از نان با مقداری پنیر و درست کردن یک شکل خنده دار در آراستن سفره شرکت کنند، سرگرم می شوند.

۲ - به کودکمان اجازه دهیم تا در برنامه ریزی صبحانه کمکمان کند: اگر به کودک خود اجازه دهید که در تنظیم برنامه هفتگی صبحانه کمک کند و یا این که هنگام خریدن لوازم صبحانه شما را همراهی کند، با علاقه بیشتری سر میز صبحانه حاضر خواهد شد.

۳ - صبحانه را مختصر کنیم: اگر کودک شما ناهار را به صبحانه ترجیح می دهد، به او یک صبحانه مختصر و یک ناهار مفصل بدهید.

این برنامه در حالتی که صبحانه انرژی کافی را برای تمام مدت صبح فراهم کرده است و تا هنگام صرف ناهار، کودک از نظر انرژی کمبود ندارد، مشکلی ایجاد نمی کند.

۴ - رسم و رسوم کهنه را کنار بگذاریم: اگر کودک شما غذاهای معمول را نمی خورد، غذای دیگری را امتحان کنید.

شیر برای کودک تهیه کنید و به او اجازه دهید که فقط غذای مایع بخورد.

مقداری کره روی قطعات سیب بمالید و یا این که یک برش پیتزا یا سیب زمینی سرخ شده با پنیر را با یک لیوان شیر به او بدهید.

وقتی کودک از نظر تغذیه ای تامین شود، شکل غذای داده شده چه اهمیتی دارد؟

۵ - تنوع در نوع غذاهای کودکمان: غذاهای جدیدی را هرچند وقت یکبار به برنامه صبحانه اضافه کنید تا از یکنواختی جلوگیری شود.

اگر کودک ناگهان از خوردن غذایی که قبلا دوست داشت ، امتناع می کند، به زور آن را به او ندهید.

برای مدتی آن را کنار بگذارید و سپس بتدریج و با ظرافت دوباره آن را به برنامه غذایی او اضافه کنید. برای صبحانه روی غذاهای مشخصی تعصب نداشته باشید.

۶ - هنگام صرف صبحانه با کودکمان بیشتر دوست باشیم: کودکان خردسال نباید هنگام صبحانه تنها رها شوند.

حتی کودکان بزرگتر نیز دوست دارند همراهی داشته باشند. اگر نمی توانید هنگامی که کودک صبحانه می خورد با او سر سفره بنشینید، در اتاق بمانید و به او یک «همراه صبحانه خوردن» بدهید تا سر سفره با او بنشیند.

معمولا یک عروسک یا حیوان پارچه ای برای این کار مناسب است؛ ولی حتی وسایل جالبی نظیر رادیو، تلویزیون یا کتاب مصور نیز ممکن است همین تاثیر را داشته باشد.

۷ - تشویق کنید، جایزه بدهید: یک خوراکی (حتی یک ذرت بو داده ) را با کمک کودک خود انتخاب کنید و سپس آن را به اندازه های مناسب در داخل کیسه های پلاستیکی تمیز بریزید.

کودک هنگامی جایزه را می برد که تمام غذا با مقدار معینی از آن را که قبلا روی آن توافق شده است ، بخورد.

۸ - همراه کودک ، ساختمان سازی کنید: در ازای هر لقمه ای از صبحانه که کودک شما می خورد، به او یک تکه ساختمان اسباب بازی بدهید.

هنگامی که کودک صبحانه اش را خورد، می تواند از این تکه ها برای ساختن یک قلعه استفاده کند یا این که اگر کودک دوست دارد، اجازه دهید که موقع صرف صبحانه تکه تکه ، قلعه را بسازد.

۹ - هم غذا، هم نقاشی: به کودک اجازه دهید هر بار که یک لقمه غذا می خورد، با ماژیک روی یک تکه کاغذ بکشد.

او را تشویق کنید در حالی که غذایش را می خورد، یک منظره را تمام کند.

روی یک تکه کاغذ، منظره خورشید بکشد و با هر لقمه ، یک شعاع نورانی به خورشید اضافه کنید. اگر این عمل را به صورت پیوسته انجام دهید، می توانید هر روز شعاعهای بیشتری را به خورشید اضافه کنید و هنگامی که خورشید بسیار تابان شد، کودک شما یک جایزه مانند رفتن به پارک را خواهد برد.

۱۰ - زمان بگیرید: برای این که به کودکانی که کند غذا می خورند انگیزه بدهید، ساعت را روی زمانی که کودک باید صبحانه اش را تمام کند، تنظیم کنید و او را برانگیزید که پیش از به صدا درآمدن زنگ ، صبحانه اش را تمام کند.

سپس بتدریج زمان را کوتاهتر کنید و برای این منظور هر روز یک تا ۲دقیقه زمان را کوتاهتر کنید تا این که به یک زمان پذیرفتنی برای تمام کردن صبحانه دست پیدا کنید.

لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

تأثیر صبحانه بر هوش کودکان

 

خوردن صبحانه کامل حاوی غلات موجب افزایش هوش کودکان می شود محققان دانشگاه کاردیف انگلستان دریافتند کودکانی که صبحانه کامل از غذاهایی حاوی غلات نظیر گندم و جو مصرف می کنند نسبت به کودکانی که از خوردن صبحانه دوری می کنند از هوش و تمرکز فکری بالاتری برخوردارند بر اساس این گزارش ، محققان این دانشگاه به منظور درک دقیق تأثیر صبحانه مغذی حاوی غلات بر ذهن و جسم کودکان مطالعه ای را بر رفتار ۲۱۳ کودک ۴ تا ۱۱ ساله از بین ۱۵۳ خانواده به مدت ۲ هفته انجام دادند این مطالعه نشان داد که خوردن صبحانه به کودک کمک می کند آمادگی ذهنی بهتری برای رفتن به مدرسه و حضور در کلاس درس داشته باشند و همچنین از خستگی و اضطراب آنان می کاهد .

محققان همچنین دریافتند کودکانی که صبحانه کامل حاوی غلات مصرف می کنند از توانایی ذهنی ، فیزیکی و شناخت بالایی برخوردارند .

لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

خوردن صبحانه کامل باعث کاهش وزن می شود

 

به نظر می رسد برای داشتن وزن مطلوب و بدن سالم حق با مادران است که همیشه خوردن صبحانه را یادآور می شوند و آن را مهم ترین نوبت غذایی در طول روز می نامند.

به گفته محققین که در نشریه موسسه رژیم آمریکا Journal of the American Dietetic Association در سپتامبر ۲۰۰۵ چاپ شده ، صبحانه ای که شامل یک پیاله غله و گیاه گندمی باشد به دختران کمک می کند تا لاغر شوند و بدنشان سالم تر و تندستر از دخترانی باشد که غذاهای دیگری در صبحانه مصرف می کنند یا اصلا صبحانه نمی خورند.

به عنوان بخشی از تحقیقات ، محققین روی ۲۳۰۰ دختر بین ۹-۱۰ سال تحقیق کرده اند و برنامه صبحانه آنها را یکروز در میان ۳ روز در هفته تا ۱۹ سالگی مورد بررسی قرار دادند. آنهایی که حداقل ۳ روز در هفته صبحها از غلات و گیاهان گندمی استفاده می کردند(BMI) انها با توجه به وزن و قدشان زیر ۲۵ بود . درحالیکه دخترانی که گیاهان گندمی یا غلات استفاده نمی کردند میانگین (BMI) آنها ۲۷ بود که طبق نظر کارشناسان این افراد دارای اضافه وزن می باشند.

میزان اضافه وزن برای افرادی که صبحانه مصرف نمی کنند خیلی بالاتر است. به نقل از دکتر بوروس بارتن رئیس موسسه تحقیقات پزشکی مریلند در بالتیمور ، وقتی صبحانه مصرف می کنید موقع ناهار احساس گرسنگی شدیدی نمی کنید.

اما قبل از اینکه جعبه تکه های گندم را باز کنید مهم است بدانید که مصرف گیاهان گندمی و غلات به تنهایی باعث کم کردن وزن نمی شود ، بلکه نشان, علامت برای شخصی است که بخواهد به طورکلی زندگی سالمی داشته باشد. اشخاصی که برا ی صبحانه گیاه گندمی و غلات مصرف می کنند چربی و کلسترول کمتری مصرف می کنند .

دکتر بارتن گفت: دخترانی که گیاهان گندمی و غلات مصرف نمی کنند ، صبح سراغ یخچال رفته و برای صبحانه هات داگ و شیرکاکائو می خورند.

نخوردن صبحانه باعث می شود در وعده های غذایی دیگر ، گرسنگی مضاعف شود؛ به گفته محققینن جوانه گندم و غلات دارای چربی پایین و الیاف و فیبر بالایی هستند ، پیاله ایی غله و گیاهان گندمی بیش از سایر موادی که برای صبحانه مصرف می شود برای داشتن وزن متناسب و بدن سالم موثر است.

صبحانه ایی که پیاله ای گندم . غلات نداشته باشد دارای ۶۰ درصد چربی بیشتری است.

به گفته بارتون : گیاهان گندمی و غلات کالری بالایی ندارند ولی خیلی آرام توسط بدن جذب می شوند و زمان بیشتری نسبت به یک نان شیرینی حلقوی فرد را سیر نگه می دارد.

همچنین بارتون متذکر شد ، شیری که همراه گندم و غله مصرف می شود اثر خوب و موثری دارد. زیرا کلسیم موجود در شیر به تنظیم چربی خون بدن بسیار کمک می کند.

بنابراین شروع روز با مصرف غلات و گیاهان گندمی کمک بسیار بزرگی در حفظ وزن پایین خواهد بود. از مصرف دونات ، پیتزای سرد برای صبحانه جدا خودداری کنید.

لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

آیا میدانید مردم دنیا صبحانه چه می خورند؟

 

شاید اگر بعضی از غذاهایی كه مردم سایر كشورها بهعنوان صبحانه میخورند، مرور كنیم، تعجب كنیم كه چه غذاهای سنگینی هستند ولی به طور كلی به نظر میرسد مردم اكثر كشورها بهصورت سنتی، وعده غذایی كاملی را برای صبحانه در نظر گرفتهاند:

● الجزایر و كامرون در افریقا: در الجزایر صبحانه رایج در میان اكثر مردم قهوه، نان فرانسوی و كره ومرباست، در حالی كه مردم كشور كامرون غذاهای پختنی را ترجیح میدهند و از لوبیا و ذرتپخته و تخم مرغ و املت و یك نوع ماكارونی خاص بهعنوان صبحانه استفاده میكنند.

● ژاپن و كره در آسیا: صبحانه در ژاپن شامل یك نوع سوپ مخصوص، برنج با چاشنیهای مختلف و ماهی و تخممرغ است. همچنین سبزیهای شور چاشنی دیگر صبحانه در میان ژاپنیهاست. در كره، صبحانه وعدهغذایی جداگانهای محسوب نمیشود و غذاهای صرف شده در صبحانه فرق چندانی با سایر وعدههای غذایی ندارد.

● استرالیا: صبحانه استرالیاییها بسیار شبیه سایر كشورهای اروپایی و امریكایی است و شامل انواع میوهها، برشتوك و نان تست و آبمیوه است.

● انگلیس و ایتالیا: صبحانه مردم ایتالیا شامل شیر گرم و قهوه و یك نوع بیسكویت مخصوص است اما مردم سنتی انگلیس به یك صبحانه بسیار كامل شامل گوجهفرنگی، لوبیا، قارچ، نانتست، ماهی دودی و گوشت و قهوه عادت دارند. ولی امروزه اكثر مردم این كشور كمتر صبحانه كامل سنتی خود را صرف میكنند.

لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

چقدر صبحانه بخوریم

 

لابد این ضرب المثل قدیمی را شنیده اید که می گوید؛ «صبحانه را با دوستت بخور، ناهار را تنها و شام را با دشمنت.» این ضرب المثل قدیمی بیانگر اعتقادی کهن است که حتی امروزه هم عده یی از کارشناسان و متخصصان به آن اعتقاد دارند. لازم است بدانید صبحانه باید شامل ۲۰درصد از کل کالری، ناهار ۳۵درصد و شام هم حاوی ۳۰درصد از کل کالری باشد و میان وعده ها فقط ۱۵درصد از کل کالری را شامل می شوند. در صورتی که مشاهده می شود میان وعده ها به خصوص در کودکان درصد بالاتری از انرژی را تامین می کند لذا بهتر است حتی این سه وعده درصد کمتری از انرژی فرد را تامین کند.۲۰درصد انرژی یک فرد عادی بسته به نیاز یک فرد به انرژی (۲۴۰۰-۱۸۰۰) از دو کف دست نان و دو عدد خرما و به اندازه یک قوطی کبریت پنیر تا همین اندازه به اضافه یک لیوان شیر متغیر است و بیش از این اندازه دیگر پرخوری به حساب می آید.

البته عده یی از کارشناسان اعتقاد دارند مصرف صبحانه اول وقت باعث سنگینی و عدم کارایی می شود و شاید به همین دلیل است که در اداره جات صبحانه در ساعت ۹ الی ۱۰ توزیع می شود.به هر صورت بهتر است آن عقیده قدیمی را رها کنیم و بیاموزیم که هر چیز را به اندازه و سر وقتش مصرف کنیم و یادمان باشد تنها یک روش تغذیه یی است که سلامت مان را تضمین می کند.

لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

اگر کودکتان صبحانه نمی خورد...

 

اگر باوجود نشان دادن یک الگوی خوب، هنوز کودک شما از خوردن صبحانه امتناع می کند، می توانید از راه حل های زیر استفاده کنید:

▪ صبحانه را برای کودک جذاب کنید: سعی کنید زمان کافی را برای یک صبحانه مفرح درنظر بگیرید. صبحانه نباید صرفا موقعیتی باشد که مواد غذایی را به زور فرو دهد. به عنوان مثال کودکان خردسال از این که لیوان و فنجانی مخصوص خودشان داشته باشند، لذت می برند. آن ها از این که با تزئین قسمتی از نان با مقداری پنیر و درست کردن یک شکل خنده دار در آراستن سفره شرکت کنند، سرگرم می شوند.

▪ به کودکمان اجازه دهیم تا در برنامه ریزی صبحانه کمکمان کند

؛ اگر به کودک خود اجازه دهید که در تنظیم برنامه هفتگی صبحانه کمک کند و یا این که هنگام خریدن لوازم صبحانه شما را همراهی کند، با علاقه بیشتری سر میز صبحانه حاضر خواهد شد.

▪ صبحانه مختصر

اگر کودک شما ناهار را به صبحانه ترجیح می دهد، به او یک صبحانه مختصر و یک ناهار مفصل بدهید. این برنامه در حالتی که صبحانه انرژی کافی را برای تمام مدت صبح فراهم کرده است و تا هنگام صرف ناهار، کودک از نظر انرژی کمبود ندارد، مشکلی ایجاد نمی کند.

▪ تنوع در نوع غذاهای کودک

غذاهای جدیدی را هرچند وقت یک بار به برنامه صبحانه اضافه کنید تا از یکنواختی جلوگیری شود، اگر کودک ناگهان از خوردن غذایی که قبلا دوست داشت، امتناع می کند، به زور آن را به او ندهید. برای مدتی آن را کنار بگذارید و سپس به تدریج و با ظرافت دوباره آن را به برنامه غذایی او اضافه کنید. برای صبحانه روی غذاهای مشخصی تعصب نداشته باشید.

▪ هنگام صبحانه با کودکمان بیشتر دوست باشیم

کودکان خردسال نباید هنگام صبحانه تنها رها شوند. حتی کودکان بزرگ تر نیز دوست دارند، همراهی داشته باشند. اگر نمی توانید هنگامی که کودک صبحانه می خورد با او سر سفره بنشینید، در اتاق بمانید و به او یک همراه صبحانه خوردن بدهید تا سر سفره با او بنشیند. معمولا یک عروسک یا حیوان پارچه ای برای این کار مناسب است؛ ولی حتی وسایل جالبی نظیر رادیو، تلویزیون یا کتاب مصور نیز ممکن است همین تاثیر را داشته باشد.

▪ تشویق کنید، جایزه بدهید

یک خوراکی (حتی یک ذرت بو داده) را با کمک کودک خود انتخاب کنید و سپس آن را به اندازه ای مناسب در داخل کیسه های پلاستیکی تمیز بریزید. کودک هنگامی جایزه را می برد که تمام غذا یا مقدار معینی از آن را که قبلا روی آن توافق شده است، بخورد.

▪ همراه کودک، ساختمان سازی کنید

در ازای هر لقمه ای از صبحانه که کودک شما می خورد، به او یک تکه ساختمان اسباب بازی بدهید. هنگامی که کودک صبحانه اش را خورد، می تواند از این تکه ها برای ساختن یک قلعه استفاده کند یا این که اگر کودک دوست دارد، اجازه دهید که موقع صرف صبحانه تکه تکه، قلعه را بسازد.

▪ هم غذا، هم نقاشی

به کودک اجازه دهید هر بار که یک لقمه غذا می خورد، با ماژیک روی یک تکه کاغذ بکشد. او را تشویق کنید درحالی که غذایش را می خورد، یک منظره را تمام کند. روی یک تکه کاغذ، منظره خورشید بکشد و با هر لقمه، یک شعاع نورانی به خورشید اضافه کنید. اگر این عمل را به صورت پیوسته انجام دهید، می توانید هر روز شعاع های بیشتری را به خورشید اضافه کنید و هنگامی که خورشید بسیار تابان شد، کودک شما یک جایزه مانند رفتن به پارک را خواهد برد.

▪ زمان بگیرید

برای این که به کودکانی که کند غذا می خورند انگیزه بدهید، ساعت را روی زمانی که کودک باید صبحانه اش را تمام کند، تنظیم کنید و او را برانگیزید که پیش از به صدا درآمدن زنگ، صبحانه اش را تمام کند؛ سپس به تدریج زمان را کوتاه تر کنید و برای این منظور هر روز یک تا دو دقیقه زمان را کوتاه تر کنید تا این که به یک زمان پذیرفتنی برای تمام کردن صبحانه دست پیدا کنید.

لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

فواید صبحانه

 

● گلوکز

گلوکز که منبع انرژی بدن است، با مصرف کربوهیدرات شکسته شده و جذب می شود. در اول صبح، که حداقل ۱۰ الی ۱۲ ساعت از آخرین خوراک شما می گذرد، سطح گلوکز بدن پایین است. وقتی این اتفاق می افتد، بدن با آزاد کردن گلوکزی که در بافت های عضلانی و کبد ذخیره شده است، و گلیکوژن نامیده می شود، کمبود گلوکز را جبران میکند. وقتی همه انرژی گلیکوژن نیز تمام شد، بدن اسیدهای چرب را برای تولید انرژی تجزیه میکند. بدون کربوهیدرات، اسیدهای چرب نیمه کاره اکسید می شوند، که ممکن است موجب پایین آمدن سطح انرژی بدن شود. از اینرو، صبحانه می تواند میزان انرژی بدن و همچنین متابولیسم را در طول روز تقویت کند.

● ویتامین ها، مواد معدنی، و موادمغذی لازم

صبحانه حجم قابل توجهی از موادغذایی مورد مصرف در طول روز را تامین میکند و این فرصت را به شما می دهد که از موادغذایی تقویت شده مثل آهن، ویتامین b و فیبر استفاده کنید. ویتامین ها، مواد معدنی و سایر موادغذایی مورد نیاز بدن فقط از طریق خوردن غذا به دست می آید. از اینرو، گرچه بدن می تواند انرژی کافی تا وعده غذایی بعد را تامین کند، با اینحال باز هم باید برای حفظ سلامت و سرزندگی سطح ویتامین ها و موادمعدنی بدن را بالا نگه دارید.

● غفلت از خوردن صبحانه

تحقیقات مفصلی که در استرالیا انجام گرفته نشان میدهد که:

خیلی از کودکانی که از خوردن صبحانه سر باز می زنند، سنگین وزن تر از بچه هایی هستند به طور مرتب صبحانه می خورند.

غفلت از خوردن صبحانه، عملکرد مغز را تقلیل می دهد. خوردن صبحانه به یادگیری کمک می کند، به اینصورت که شما علاقه بیشتری برای یادگیری نشان خواهید داد و روی مطلب هم تمرکز بیشتری خواهید داشت.

خوردن صبحانه هایی که سرشار از فیبر هستند باعث کاهش خستگی میشود.

بچه هایی که خوب صبحانه نمی خورند در باقی روز نیز انتخاب های غذایی خوبی نخواهند داشت.

رژیم غذایی افرادی که صبحانه می خورند بسیار مغذی و مقوی تر از افرادی است که صبحانه نمی خورند. این افراد همچنین عادت های غذایی بهتری داشته و کمتر به سراغ خوردن هله هوله و تنقلات مضر می روند.

این تحقیقات نشان می دهد که هرچه سن افراد بالاتر می رود میل به صبحانه خوردن آنها هم کمتر می شود: تقریباً %۱۵ نوجوانان و یک سوم افراد بزرگسال صبحانه نمیخورند.

● چرا از خوردن صبحانه غفلت می کنیم؟

▪ چند نمونه از متداول ترین دلایل برای نخوردن صبحانه:

ـ نداشتن وقت کافی

ـ خستگی

ـ ترجیح دادن افراد به خوابیدن بیشتر

ـ نبودن مواد غذایی لازم برای صبحانه در خانه

یک صبحانه سالم از بروز خیلی از بیماری ها جلوگیری میکند .درمقایسه با بچه هایی که به طور مرتب صبحانه می خورند، کودکانی که از خوردن صبحانه غفلت می کنند، کالری کمتری در طول روز سوزانده و به همین سبب دچار چاقی و اضافه وزن می شوند.

تئوری های مختلفی پشت این مسئله است. برای مثال، برخی شواهد نشان میدهد که غذاهای سنگین و حجیم بیشتر از غذاهای سبک و کم حجم اما در وعده های بیشتر موجب اضافه شدن وزن می شود. این به آندلیل است که مصرف کالری اضافی در یک وعده غذایی وقتی ذخیره گلیکوژن بدن پر بشد، مستقیماً به چربی تبدیل می شود. افرادی که صبحانه نمی خورند معمولاً برای ناهار اشتهای بیشتری دارند و غذای بیشتری مصرف می کنند.

● خوردن تنقلات

افرادی که صبحانه نمی خورند، تمایل بیشتری به ریزه خوری در اواسط روز دارند. اگر آن تنقلات حاوی مقدار کمی فیبر، ویتامین و مواد معدنی باشند، اما میزان نمک و چربی آنها بالا باشد، فرد دچار مشکل خواهد شد. بدون آن انرژی اضافی که خوردن صبحانه برای فرد تامین می کند، افراد دچار بی حالی شده و برای هوشیار ماندن به خوردن چای و قهوه روی می آورند. برای رفع آن گرسنگی وسط روز می توانید از تنقلات سالم مثل میوه، ماست، کلوچه های کم چربی و ساندویچ استفاده کنید.

● تفاوت های فرهنگی

صبحانه در همه جای دنیا یک وعده غذایی اصلی به شمار نمی رود. مردم خیلی از فرهنگ ها به جای سه وعده از دو وعده غذایی استفاده میکنند و صبحانه معمولاً جزئی از آن نیست. افرادی که صبحانه نمی خورند، باید دقت کنند که موادمغذی وعده ناهار و شامشان به اندازه کافی باشد تا کمبود صبحانه از این طریق جبران شود.

● موادغذایی مخصوص صبحانه

تحقیقات نشان داده است که اگر موادغذایی لازم برای آماده کردن صبحانه در اختیار باشد، بچه های مدرسه ای تمایل بیشتری به خوردن صبحانه دارند. برخی از این موادغذایی عبارتند از:

ـ سیریال های گندم مخصوص صبحانه

ـ فرنی

ـ نان گندم کامل

ـ شیرینی و کلوچه های کم چربی

ـ چیزی که با نان خورده شود مثل تخم مرغ، پنیر، مربا، و...

ـ ماست

ـ آبمیوه تازه

ـ شیر کم چرب

● چای صبحانه

بعضی از افراد تصور می کنند که خوردن غذا در اول صبح باعث به هم خوردن حالشان می شود. اگر مشکل این باشد، زمان صبحانه تان را به زمان چای صبحتان منتقل کنید.

● از کجا کمک بگیرید:

ـ متخصص تغذیه

ـ پزشک خانوادگی

● یادتان باشد:

یک صبحانه سالم فواید بسیاری برای سلامتی دارد.

کودکانی که از خوردن صبحانه غفلت می کنند معمولاً با کمبود برخی ویتامین ها و موادمعدنی، مثل آهن، کلسیم، روی، و ویتامین b۲ مواجهند.

دلایلی که باعث می شود افرد از خوردن صبحانه سر باز بزنند عبارتند از: کمبود وقت، فقدان انگیزه و کمبود موادغذایی لازم برای صبحانه.

لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

صبحانه بخوریم یا نه ؟

 

ممکن است شما این جمله را بارها از والدین خود شنیده باشید که «صبحانه یکی از مهم ترین وعده های غذایی است» و این امکان وجود دارد خود شما این جمله را بارها و بارها به فرزندتان تذکر داده باشید.

پس از پایان خوابیدن و ۸ تا ۱۰ ساعت وقفه در سوخت رسانی بدن، صبحانه خوردن به عنوان عاملی برای تجدید قوا از اهمیت بالایی برخوردار است.

این، بیشترین وقفه میان وعده های سه گانه غذایی است. وقتی خواب هستید، بدن به غذا، سوخت و انرژی برای تپش منظم قلب، تنظیم اعصاب و سلول های عصبی و همچنین غذارسانی به مغز احتیاج دارد که بیشتر این سوخت از گلوکزهای خون، ماهیچه ها و شش ها که اکسیژن را به خون می رسانند، تأمین می شود.

با آغاز صبح، بدن از حالت استراحت بیرون می آید و به انرژی و غذا احتیاج دارد و این سوخت را باید از خوردن وعده های غذایی تأمین کند. به همین علت خوردن صبحانه، مخصوصاً برای کودکان بسیار اهمیت دارد.

کودکان با خوردن صبحانه، گیرایی بیشتری برای درست خواندن و فهمیدن مطالب جدید دارند و به جای این که به فکر رفع گرسنگی باشند، به فکر درس خواندن و فهمیدن مطالب درسند. صبحانه خوردن موجب تعادل وزن در افراد و بخصوص در کودکان می شود. هنگام فعالیت های روزمره یا تمرین های ورزشی، ماهیچه ها شدیداً به انرژی که از طریق کربوهیدرات ها تأمین می شود نیاز دارند. کربوهیدرات ها در واقع چون در بدن تولید نمی شوند باید از غذاها تأمین شوند.

بدن افرادی که عادت به صبحانه خوردن ندارند، در طول روز، بیش از سایرین کالری مصرف می کند و شانس بیشتری برای چاق شدن دارند.

وقتی فرد صبحانه نمی خورد، بدن او به علت نرسیدن غذا به مغز، خسته تر است و در بین روز بیشتر با خوردن چای یا قهوه و یا بعضاً خوردن شکلات ها و شیرینی که حاوی مقدار بسیاری قند زائد است، به ظاهر نیاز بدن را برطرف می کند اما این نیاز برای مدت زمان کمی رفع نمی شود و در نتیجه فرد با خوردن غذا هنگام ظهر این کمبود و گرسنگی خود را جبران می کند.

کج خلقی و بی حوصلگی در صبح از نتایج نخوردن صبحانه است و این گونه افراد تمایل بیشتری برای خوردن غذا در ظهر دارند. اگر صبحانه ای کامل که مورد احتیاج بدن است، فراهم کنیم، عادت غذایی به صورت متعادل درمی آید و در نتیجه در وعده های دیگر غذایی فرد تمایلی به غذای بیش از احتیاج بدن که موجب اضافه وزن او می شود، ندارد.

صبحانه مغذی شامل پروتئین ها، فیبرها، غذاهای سبوس دار، گندم، ویتامین و امثال آنها هستند. منابع پروتئینی را می توان در غذاهایی مانند گوشت های کم چرب، شیر و تخم مرغ یافت. فیبر نیز در میوه ها و سبزی ها و جو به فراوانی یافت می شود. این مواد نه تنها بهترین و سالم ترین منابع غذایی به حساب می آیند و کمک شایانی به تقویت و رشد حافظه کودکان می کنند، بلکه انرژی لازم را برای انجام فعالیت های روزانه به بدن می دهند.

می توانیم در صبحانه از میوه ها و سبزی ها نیز استفاده کنیم. مطالعات دانشمندان نشان داده است که خوردن میوه ها و سبزی ها احتمال حمله های قلبی و سرطان را کاهش می دهد. اگر خوردن صبحانه برایتان مشکل است، می توانید در ۲ یا چند وعده، غذاهای مورد نیاز را به بدن برسانید.

به طور مثال خوردن مقداری نان و یا شیر در خانه، و بعد در محل کار خوردن حتی یک سیب می تواند انرژی بدن را تا حدودی تأمین کند. اما بهتر آن است که با آرامش و بدون عجله، صبحانه ای کامل بخوریم.

لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

  تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

×
×
  • اضافه کردن...