رفتن به مطلب
لطفا جهت استفاده از تمام مطالب ثبت نام کنید ×
انجمن های دانش افزایی چرخک
لطفا جهت استفاده از تمام مطالب ثبت نام کنید

همه چیز در مورد آفتاب گردان (Sunflower) و خواص آن


ارسال های توصیه شده

همه چیز در مورد آفتاب گردان (Sunflower) و خواص آن

 

fef5e56c41f0ca305ccdbaf12da8f96d.jpg

 

سرخ پوستان آمریكا این گیاه را بهخاطر تخم آن كه به مصرف غذا میرسد میكاشتند و پرورش میدادند. آفتابگردان گیاهی است یكساله و تا حدود سه متر رشد میكند. گل آن درشت و زیبا و به قطر ۳۵ سانتیمتر میباشد. در وسط گل قرمز رنگ آن دایرهای قهوهای رنگ وجود دارد كه تخمهای آفتابگردان دورتادور آن را گرفتهاند. این گیاه در اكثر نقاط دنیا وجود دارد. از تخم آفتابگردان روغن گرفته میشود كه اشباع نشده است و برای پخت و پز مناسب است.

 

 

لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

تركیبات شیمیائی

 

تخمه آفتاب بسیار مقوی است درای ۲۴% مواد پروتئینی، ۴۷% روغن، ۲۰% مواد هیداروكربن، ۸% فسفر، ۹% پتاسیم و به غیر از این مواد دارای ویتامینهای a و b نیز میباشد. روغن تخم آفتابگردان درای ۷۰% اسید لینوئیك و مقداری فسفو لیپید و ویتامین e میباشد به همین دلیل چربی خون را پائین آورده و كلسترول را تنظیم میكند.

لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

خواص داروئی

 

اسانس گل آفتابگردان برای التیام زخمها و پائین آوردن فشار خون بهكار میرود. اسانس برگهای آفتابگردان خاصیت میكروبكشی دارد. در طب قدیم ایران و در طب چینی از تمام قسمتهای گیاه آفتابگردان استفاده میشود. در موارد زیر میتوان از این گیاه استفاده كرد و از خواص درمانی آن برخوردار شد:

ـ زنگ زدن گوش: مغز ساقه آفتابگردان را در آب جوش ریخته و مانند چائی دم كنید و روزی سه فنجان از این چائی بنوشید.

ـ تقویت معده و پائین آوردن فشار خون: ۳۰ گرم برگهای خشك آفتابگردان را دم كنید و سه فنجان در روز بنوشید.

ـ سرگیجه و ورم صورت، آب آوردن بدن و تسریع زایمان: ۲۰ گرم از گلهای خشك آفتابگردان را در آب جوش دم كنید و روزی سه فنجان از این دمكرده را بنوشید.

ـ درد معده، بیماریهای دستگاه ادراری، یبوست: ۳۰ گرم ریشه خشك شده آفتاب گردان را در آب جوش ریخته و مدت ۵ دقیقه بگذارید بجوشد یك فنجان از آن را سه بار در روز بنوشید.

ـ آرتروز و ورم پستان: هنگامیكه آفتابگردان گل میدهد طبق گل (قسمت پائین گل كه مانند بشقابی است) را جدا كرده و در آب انداخته آنقدر بجوشانید كه شیره چسبناكی باقی بماند و سپس این شیره را روی مفصلهای دردناك بمالید و ماساژ دهید درد آرتروز برطرف میشود. برای درمان ورم پستان در زنان شیرده طبق گل را هنگامیگه گل دانه داده است جدا كنید و در زیر آفتاب خشك كرده و سپس تكه تكه كرده و بو (سرخ كنید) دهید. كه كاملاً قهوهای شود و بعد آن را خرد كرده بهصورت درآورید و این پودر را در آب جوش كه كمی شكر به آن اضافه كردهاید ریخته و این شربت را به مریض بدهید تا شفا یابد.

ـ اسهال خونی: برای درمان اسهال خونی تخم آفتابگردان را (به مقدار ۳۰ گرم) در آب ریخته و حدود یكساعت با حرارت ملایم بپزید سپس آن را با نبات یا قند شیرین كرده و به مریض بدهید.

ـ سردردی كه همراه با سرماخوردگی است: ۳۰ گرم تخم آفتابگردان را در دو لیوان ریخته و بگذارید بجوشد تا نصف لیوان آن باقی بماند و این جوشانده را دوبار در روز بنوشید.

ـ بیماری فتق: ۳۰ گرم ریشه تازه آفتابگردان را با آب و شكر قهوهای بجوشانید و این جوشانده را سه بار در روز بنوشید.

ـ سنگ كلیه: حدود یك متر از مغز ساقه آفتابگردان را در دو لیوان آب ریخته و بگذارید آهسته و با ملایمت بجوشد تا مقدار آن به نصف لیوان تقلیل یابد آنگاه به مدت یك هفته و روزی یكبار آن را بنوشید تا از شر سنگ كلیه راحت شوید.

ـ زخم، بریدگی و جراحت: مغز ساقه آفتابگردان را باید له كدر و مانند پماد روی زخم جراحت گذاشته كه خونریزی را بند میآورد و بهبودی را تسریع میكند. سعی كنید گیاه آفتابگردان را در حیاط خود بكارید و از خواص درمانی آن استفاده كنید.

تخم آفتابگردان را میتوانید از مغازههای برخی از داروخانهها خریداری كنید. البته تخم آفتابگردان را باید بهصورت خام استفاده كنید.

 

مضرات

مضرات خاصی برای آن بیان نشده است.

لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

آفتابگردان سردرد را درمان می کند

 

آفتابگردان با نام علمی Helanthus annus گیاهی است یكساله و تا حدود سه متر رشد می كند. گل آن درشت، زیبا و به قطر ۳۵ سانتیمتر است. در وسط گل قرمز رنگ آن دایره ای قهوه ای رنگ وجود دارد كه تخمهای آفتاب گردان دور تا دور آنرا گرفته اند. این گیاه در اكثر نقاط دنیا وجود دارد و از تخم آن روغنی اشباع نشده گرفته می شود كه برای پخت و پز مناسب است.

 

تخمه آفتابگردان بسیار مقوی و دارای مواد پروتئینی و ویتامینهای A و B است. اسانس گل آفتابگردان برای التیام زخمها و پایین آوردن فشارخون مفید است و اسانس برگهای آن خاصیت میكروب كشی دارد. در طب قدیم ایران و در طب چینی از تمام قسمتهای این گیاه استفاده می شود.

 

آفتابگردان روده را تقویت كرده و بیماریهای دستگاه ادراری را درمان می كند. برای درمان اسهال خونی تخم آفتابگردان را در آب ریخته و حدود یكساعت با حرارت ملایم بپزید سپس آن را با نبات یا قند شیرین كرده به مریض بدهید.

برای دفع سنگ كلیه از جوشانده مغز ساقه آفتابگردان استفاده كنید. سعی كنید گیاه آفتابگردان را در حیاط خود بكارید و از خواص درمانی آن استفاده كنید.

لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

آفتابگردان

 

هنگامیکه از گیاه آفتابگردان سخن به میان میآید، معمولاً تخم آفتابگردان در ذهن تداعی میشود زیرا همه ما با تخم آن آشنایی داریم که به مصرف تغذیه پرندگان میرسد و یا خود از آن استفاده میکنیم ولی تمام قسمتهای این گیاه آفتابپرست از ریشه، ساقه، شاخه و گل آن گرفته تا مغز ساقه آن دارای خواص بسیاری است.

سرخپوستان آمریکا این گیاه را بهخاطر تخم آن که به مصرف غذا میرسد، میکاشتند و پرورش میدادند.

 

آفتابگردان گیاهی است یکساله و تاحدود ۳ متر رشد میکند. گل آن درشت و زیبا و به قطر ۳۵ سانتیمتر میباشد. در وسط گل قرمزرنگ آن دایرهای قهوهای رنگ وجود دارد که تخمهای آفتابگردان دورادور آن را گرفتهاند. این گیاه در اکثر نقاط دنیا وجود دارد. از تخم آفتابگردان، روغن گرفته میشود که اشباع نشده است و برای پختوپز مناسب است.

 

● ترکیبات شیمیایی

تخمه آفتابگردان بسیار مقوی است؛ دارای ۳۴درصد مواد پروتئینی، ۴۷درصد روغن، ۲۰درصد مواد هیدروکربن، ۸درصد فسفر، ۹درصد پتاسیم و بهغیر از این مواد، دارای ویتامینهایa و b نیز میباشد.روغن تخم آفتابگردان دارای ۷۰درصد اسیدلینوئیک و مقداری فسفولیپید و ویتامین e میباشد، به همین دلیل چربی خون را پایین آورده و کلسترول را تنظیم میکند.

 

● خواص دارویی

اسانس گل آفتابگردان برای التیام زخمها و پایینآوردن فشار خون بهکار میرود. اسانس برگهای آفتابگردان خاصیت میکروبکشی دارد. در طب قدیم ایران و در طب چینی از تمام قسمتهای گیاه آفتابگردان استفاده میشود.

 

در موارد زیر میتوان از این گیاه استفاده کرد و از خواص درمانی آن برخوردار شد:

۱) زنگزدن گوش:

مغز ساقه آفتابگردان را در آب جوش ریخته و مانند چای دم کنید و روزی ۳ فنجان از این چای بنوشید.

۲) تقویت معده و پایینآوردن فشار خون

۳۰ گرم برگهای خشک آفتابگردان را دم کنید و ۳ فنجان در روز بنوشید.

۳) سرگیجه، ورم صورت، آب آوردن بدن و تسریع زایمان:

۲۰ گرم از گلهای خشک آفتابگردان را در آب جوش دم کنید و روزی سهفنجان از این دمکرده بنوشید.

۴) درد معده، بیماریهای دستگاه گوارش، یبوست:

۳۰ گرم ریشه خشک شده آفتابگردان را در آب جوش ریخته و مدت ۵ دقیقه بگذارید بجوشد. یک فنجان از آن را ۳ بار در روز بنوشید.

۵) آرتروز و ورم پستان:

هنگامی که آفتابگردان گل میدهد، طبق گل (قسمت پایین گل که مانند بشقابی است) را جدا کرده و در آب انداخته، آنقدر بجوشانید که شیره چسبناکی باقی بماند و سپس این شیره را روی مفصلهای دردناک بمالید و ماساژ دهید. درد آرتروز برطرف میشود. برای درمان ورم سینه در زنان شیرده طبق گل را هنگامی که گل دانه داده است، جدا کنید و در برق آفتاب خشک کرده و سپس تکهتکه کرده و بو (سرخ کنید) دهید. که کاملاً قهوهای شود و بعد آن را خرد کرده و بهصورت دارو درآورید و این پودر را در آب جوش کمی شکر به آن اضافه کردهاید ریخته و این شربت را به مریض بدهید تا شفا یابد.

۶) اسهال خونی:

برای درمان اسهال خونی تخم آفتابگردان را (به مقدار ۳۰ گرم) در آب ریخته و حدود یک ساعت با حرارت ملایم بپزید سپس آن را با نبات یا قند شیرین کرده و به مریض بدهید.

۷) سردردی که همراه با سرماخوردگی است: ۳۰ گرم تخم آفتابگردان را در دو لیوان ریخته و بگذارید بجوشد تا نصف لیوان آن باقی بماند و این جوشانده را دو بار در روز بنوشید.

۸) بیماری فتق:

۳۰ گرم ریشه تازه آفتابگردان را با آب و شکر قهوهای بجوشانید و این جوشانده را سه بار در روز بنوشید.

۹) سنگ کلیه:

حدود یک متر از مغز ساقه آفتابگردان را در دو لیوان آب ریخته و بگذارید آهسته به ملایمت بجوشد تا مقدار آن به نصف لیوان تقلیل یابد. آنگاه به مدت یک هفته و روزی یک بار آن را بنوشید تا از شر سنگ کلیه راحت شوید.

۱۰) زخم، بریدگی و جراحت:

مغز ساقه آفتابگردان را باید له کرد و مانند پماد روی زخم و جراحت گذاشت که خونریزی را بند میآورد و بهبودی را تسریع میکند. سعی کنید گیاه آفتابگردان را در حیاط خود بکارید و از خواص درمانی آن استفاده کنید.

 

ناهید خداکرمی

لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

آفتابگردان

 

آفتابگردان گیاهی یك ساله و چندساله، دارای سه نوع ریشه است : نخست، ریشه اصلی كه تا ۴/۲ متر در عمق زمین فرومیرود. دوم ، ریشه های فرعی كه در ۲۵ سانتیمتری عمق خاك پراكنده میشوند و مهمترین بخش ریشه را تشكیل میدهند و سوم ، ریشه های سطحی كه نزدیك به سطح خاك هستند.

 

ساقه آفتابگردان اندكی خشن است، قطر آنها ۵/۲ تا ۵/۷ سانتیمتر است و ارتفاعشان تا ۴ متر میرسد. برگها به طور متناوب روی ساقه میرویند. این برگها عریض، تخم مرغی یا مثلثی شكل دندانه دار ، كركدار و زبر هستند. از این روی، گوسفندان، بویژه برهها، از خوردن آن امتناع میكنند. طول برگها به ۴۰ سانتیمتر و عرض آنها به ۱۵ تا ۲۰ سانتیمتر میرسد. برگها رو در روی آفتاب قرار گیرند به طوری كه پهنك برگهایی كه در معرض نور هستند، همراه با تغییر جهت آفتاب تغییر جهت میدهند و همواره به حالتی تقریباً عمود بر اشعه آفتاب قرار میگیرند. پهنك برگ آفتابگردان، به هنگام طلوع خورشید به سوی مشرق، در غروب به سوی مغرب و در ظهر رو به بالاست.

 

گلهای آفتابگردان در انتهای ساقه میرویند و گل آذین آن به صورت كلاپرگ (كپهای) است. این گلها روی نهنج (طبق) قرار دارند. قطر طبق در حدود ۵ تا ۱۵ سانتیمتر است. لیكن در پارهای اوقات به ۴۰ سانتیمتر میرسد. طبق دارای ۸۰۰ تا ۱۵۰۰ گل است. گلهای اطراف طبق كاسبرگ و گلبرگ دارند. رنگ گلبرگها معمولاً زرد یا قهوهای مایل به قرمز است و عمر گلها اغلب به ۶ هفته میرسد. این گلها اندام زایشی ندارند. از این روی بارور نمیشوند، لیكن حشرات، بویژه زنبور عسل را به سمت طبق هدایت میكنند.گلهای داخل طبق كاسبرگ ندارند اما اندام ماده و نر دارند و بارور میشوند و تولید دانه میكنند. امروزه ثابت شده است كه گلهای وسط دیرتر از گلهای كناری میرسند.

 

طبق گل آفتابگردان از صفحهای به رنگ خرمایی یا تقریباً سیاه كه به سمت پایین خم شده تشكیل یافته است. تعداد آنها ۱ تا ۶ است. در بعضی از واریته ها طبقها هم روی شاخه های فرعی، هم در نوك ساقه اصلی به وجود میآیند، در صورتی كه در بیشتر ارقام معمولاً یك طبق در انتهای ساقه اصلی دیده میشود.

 

آفتابگردان خود بارور نیست، گرده افشانی آن بیشتر توسط حشرات انجام میگیرد و در بعضی از واریته ها گرده افشانی به طور مستقیم است.

 

تعداد كرومـوزوم هـای آن، در ارقام یك سـاله، ۱۷ = n است. در صورتی كه این تعداد در ارقام چنـد ساله آن ۳۴= n۲ و ۵۷ = n۳ است. میوه آفتابگردان نوعی «فندقه» است كه در اینجا با «دانه» مترادف گرفته میشود. دانه ها بر روی طبق آفتابگردان در امتداد دایره های متحدالمركز و فشرده به هم داخل حجره ها قرار دارند.

 

● نیاز اقلیمی

آفتابگردان گیاهی است مخصوص مناطق نیمه گرمسیر تا گرمسیر . بهترین موقع جوانه زدن این گیاه وقتی است كه دمای خاك در حدود ۱۰ درجه سانتیگراد باشد. مجموع درجه حرارت از زمان كاشت تا هنگام برداشت این گیاه ۲۶۰۰ تا ۲۸۰۰ درجه سانتیگراد است. آفتابگردان در صفر درجه سانتیگراد از بین میرود.

 

این گیاه در هنگام گل دادن در برابر مدت تابش نور حساسیت زیادی ندارد. از این روی، جزو گیاهان بی تفاوت (خنثی) به شمار می آید.

 

آفتابگردان در اوایل كاشت به آب كمتری نیاز دارد. لیكن پس از رشد كافی، یعنی از موقع گلدهی به بعد، مقدار آب مصرفی آن افزایش مییابد، بر طبق آزمایشهای به عمل آمده، این گیاه از زمان كاشت تا هنگام برداشت در هر هكتار به ۴ تا ۷ هزار متر مكعب آب احتیاج دارد.

 

آفتابگردان حساسیت زیادی به خاك ندارد و در هر نوع خاكی می تواند رشد كند. لیكن در زمینهای سفت و سنگین و زهكشی نشده مسلماً محصول خوبی نخواهد داد. این گیاه در خاكهای شنی ـ رسی یا رسی ـ شنی با واكنش ۷ معمولاً بهترین محصول را به بار میآورد و در برابر شوری خاك مقاومتی بسیار اندك دارد.

 

● روش ازدیاد

آفتابگردان از طریق كاشت بذر تكثیر میشود.

بذر آفتابگردان باید عاری از تخم علفهای هرز باشد. شكسته و پوك نباشد و دارای قوه نامیه خوبی باشد.

بهترین زمان كاشت آن در تهران از اواسط فروردین تا اواخر اردیبهشت است. برای كاشت این گیاه، چالههایی به عمق ۳ تا ۶ سانتیمتر ایجاد میشود و سپس ۲ تا ۳ بذر را با هم بطور ردیفی در داخل هر چاله قرار داده و روی آنها را با خاك پركنند. البته بهتر است كه بذرها را چند ساعت پیش از كاشت در آب قرار دهند.

 

● كاربرد

با توجه به اینكه آفتابگردان از جمله گیاهانی است كه عمر گلدهی آن حداكثر تا ۶ هفته به طول میانجامد میتوان از آن در سطح پاركها و میادین بصورت كشت ردیفی استفاده كرد.

این روش كاشت آفتابگردان در زیباسازی و جلوه گری آبنماها و اطراف آنها سودمند میباشد. به علاوه كشت آفتابگردان در گلجای ها (فلاورباكس) برای تزیین حیاط های كوچك، تراس ها، بالكن ها و پشت بامهای منازل توصیه میگردد. برای این منظور، بهتر است انواع پرورش یافته این گیاه مورد استفاده قرار گیرند كه معروفترین آنها عبارتند از :

 

▪ Helianthus annuus nanus

این گیاه به خورشید زرد و زرد طلایی معروف است. بلندی آن ۵۰ تا ۶۰ سانتیمتر میباشد. گلهای دوتائی به مقدار زیاد دیده میشوند. زمان كشت این گیاه از اوائل اردیبهشت تا اوائل خرداد و زمان گلدهی آن اواسط مرداد تا اواسط مهر است.

از این نوع آفتابگردان، بیشتر برای تزیین دسته گل استفاده میكنند، همچنین كشت آن در گلجای ها برای تزیین حیاط های كوچك، تراس ها، بالكن ها و پشت بام های منازل توصیه میگردد.

 

▪ Helianthus cucumerifolius

این گیاه زرد طلائی میباشد. بلندی آن حداكثر به ۱۵۰ سانتیمتر میرسد. بوته آن به صورت كپه است. گلها متعدد ، كوچك و قطر آنها ۸ سانتیمتر میباشد. زمان كشت این گیاه اوائل اردیبهشت تا اوائل خرداد و زمان گلدهی اواسط مرداد تا اواسط مهر است.

جهت كاشت در پاركها و میادین در اطراف آبنماها پیشنهاد میگردد.

 

▪ Helianthus debilis

این گیاه به خورشید زیبای پاییزی معروف است. گیاهی است پا بلند كه بلندی آن به ۲۰۰ سانتیمتر میرسد. رنگ گلبرگها طلائی و برنزی است. كشت آن از اوائل اردیبهشت تا اوائل خرداد و زمان گلدهی آن اواسط مرداد تا اواسط مهر میباشد. از این گونه بیشتر برای تزیین دسته گل استفاده میشود.

 

▪ Helianthus intermediu

گیاهی پابلند به بلندی ۲۵۰ سانتیمتر میباشد. رنگ گلهای زرد، قهوه ای، برنزی و ارغوانی است و بعضی از گلها نیز دورنگ میباشند. زمان كشت این گیاه اواسط فروردین تا اواسط اردیبهشت و زمان گلدهی آنها اوائل مرداد تا اوائل مهر است. اندازه گلها متوسط و ساقه ها قوی میباشند. كشت این نوع آفتابگردان مخصوصاً نوع دو رنگ آن در پاركها و میادین در اطراف آبنماها توصیه میگردد.

لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

گل آفتابگردان

 

● خواص درمانی

ترککیبی در گل آفتابگردان وجود داد که از تولید مثل ویروس hiv در محیطهای کشت سلولی جلوگیری میکند. از ترکیبات موجود در گل آفتابگردان داروی dcqa ساخته میشود.

اگرچه میزان این ترکیب در گل آفتابگردان بسیار کم است. اما گلهای آفتابگردان به دنبال آلودگی با قارچی به نام «اسکروتینیا اسکلروتیوروم» نوعی پادتن تولید میکنند و مادهای به نام «دیکا فنوئیل کوئینیک اسید» تولید میکنند. این پادتن از فساد گل آفتابگردان توسط قارچ جلوگیری میکند. «دیکا فنوئیل کوئینیک اسید» پیشساز داروی جدید علیه بیماری ایدز محسوب میشود.

اضافه کردن «دیکا فنوئیل کوئینیک اسید» به محیطهای کشت سلولی از تولید مثل درون سلولی ویروس hiv پیشگیری میکند. این ماده پیشگونه دسته داروی dcqa علیه بیماری ایدز به شمار میرود.

این داروی جدید یکی از معدود داروهایی است که با مهار آنزیم اینتگراز که برای تولیدمثل ویروس ضروری است، اثر میکند. برخلاف سایر آنزیمهای ویروسی، مهار این آنزیم عوارض جانبی بسیار کمی بر سلولهای طبیعی بدن دارد.

Dcqa به مقدار بسیار کم در کاسنی تلخ و کنگر فرنگی نیز وجود دارد. با کشف ژن تولیدکننده این ماده در در گل آفتابگردان اگر بتوان با انتقال ژن به درون باکتریها آنزیمی مشابه آنزیم گیاه ساخت میتوان این ماده را در مقادیر انبوه تولید کرد و گام بلندی در درمان بیماری ایدز برداشت.

لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

آفتابگردان

 

دانه آفتابگردان به عنوان یک منبع اصلی از مواد معدنی و ویتامین شناخته شده است.

این دانه سرشار از منیزیم بوده و منیزیم نیز به عنوان یکی از مواد اصلی در رفع افسردگی است.

از این دانه روغنی می توان به عنوان منبع بسیار خوبی برای عصرانه یا صبحانه استفاده کرد.

متخصصان اعتقاد دارند خوردن این دانه روغنی در کنار نان و پنیر باعث شادابی و انرژی در بدن می شود و سلامتی را به بدن می بخشد.

 

[سپیده موسوی]

لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

آیا می دانستید که تخمه آفتابگردان...

 

- آیا می دانستید که تخمه آفتابگردان از جمله تنقلات خوش طعمی است که به دلیل خواص غذایی و درمانی قابل توجه می تواند آجیل مناسبی برای شب های سرد و بلند زمستانی باشد.

- آیا می دانستید که تخمه آفتابگردان از جمله مغزهای چربی است که نه تنها بعنوان آجیل و تنقلات مصرف می شود، بلکه انواع روغن و کره آن هم موارد مصرف فراوان دارد.

-آیا می دانستید که تخمه آفتابگردان را می توان بصورت تازه، خشک و بو داده مصرف کرد، که البته نوع بو داده آن با نمک و کمی آبلیمو بسیار خوشمزه تر است.

-آیا می دانستید که علاوه بر مصرف مغز تخمه آفتابگردان، از روغن آن بصورت مایع برای پخت وپز نیز استفاده می شود. در ضمن کره آن هم به دو صورت «مارگارین» و کره «تخمه آفتابگردان» (مانند کره بادام زمینی) یافت می شود.

- آیا می دانستید که تخمه آفتابگردان منبعی غنی از; فیبر، پروتئین، ویتامینe، ویتامینb، ویتامین a و مواد معدنی مختلف مانند; پتاسیم، منیزیم، آهن، فسفر، سلنیوم، کلسیم و روی است.

-آیا می دانستید که اگر از درد آرتروز رنج می برید می توانید طبق گل (قسمت پایین گل که مانند بشقابی است) را از آن جدا کرده و در آب انداخته، آنقدر بجوشانید که شیره چسبناکی باقی بماند و سپس این شیره را روی مفصل های دردناک بمالید و ماساژ دهید. آنوقت خواهید دید که درد آرتروزتان برطرف شده است. البته خوردن تخمه آفتابگردان هم در کاهش دردهای مفصلی موثر است.

- آیا می دانستید که تخمه آفتابگردان سرشار از اسیدچرب غیراشباع است و به دلیل خاصیت فیتواسترول کلسترول خون را پایین می آورد. «فیتواسترول»، در گیاهانی یافت می شود که ساختار شیمیایی بسیار شبیه به کلسترول دارند و وقتی در رژیم غذایی به اندازه کافی باشد به کاهش کلسترول و همچنین کاهش ریسک ابتلا به سرطان کمک می کند.

- آیا می دانستید که اسانس گل آفتابگردان برای التیام زخم ها و پایین آوردن فشارخون بکار می رود و اسانس برگ های آفتابگردان خاصیت میکروب کشی نیز دارد.

- آیا می دانستید که برای تقویت معده و پایین آوردن فشارخون; کافیست ۳۰گرم برگ های خشک آفتابگردان را دم کنید و سه فنجان در روز بنوشید.

- آیا می دانستید که مصرف تخمه آفتابگردان برای رفع ناراحتی های برونش، حنجره، مشکلات ریوی و همچنین صاف شدن صدا موثر است.

- آیا می دانستید که تقویت چشم و بینایی انسان، مهم ترین خاصیت درمانی تخمه آفتابگردان است; البته نباید در خوردن آن افراط کنید.

لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

تخم آفتاب گردان

 

● كلیات گیاه شناسی

هنگامی كه از گیاه آفتاب گردان سخن به میان می آید معمولاً تخم آفتاب گردان در ذهن تداعی می شود، زیرا كه همه ما با تخم آن آشنایی داریم چرا كه به مصرف تغذیه پرندگان می رسد و یا خود از آن استفاده می كنیم، ولی تمام قسمتهای این گیاه آفتاب پرست از ریشه و ساقه و شاخه و گل آن گرفته تا مغز ساقه آن دارای خواص بسیاری است.

 

سرخ پوستان آمریكا این گیاه را به خاطر تخم آن كه به مصرف غذا می رسد، می كاشتند و پرورش می دادند.

آفتاب گردان گیاهی است یك ساله و تا حدود سه متر رشد می كند. گل آن درشت و زیبا و به قطر ۳۵ سانتیمتر می باشد. در وسط گل قرمز رنگ آن دایره ای قهوه ای رنگ وجود دارد كه تخمهای آفتاب گردان دورادور آن را گرفته اند. این گیاه در اكثر نقاط دنیا وجود دارد. از تخم آفتاب گردان روغن گرفته می شود كه اشباع نشده است و برای پخت و پز مناسب است.

● خواص دارویی:

اسانس گل آفتاب گردان برای التیام زخمها و پایین آوردن فشار خون به كار می رود. اسانس برگهای آفتاب گردان خاصیت میكروب كشی دارد. در طب قدیم ایران و در طب چینی از تمام قسمتهای گیاه آفتاب گردان استفاده می شود.

در موارد زیر می توان از این گیاه استفاده كرد و از خواص درمانی آن برخوردار شد.

۱) زنگ زدن گوش:

مغز ساقه آفتاب گردان را در آب جوش ریخته و مانند چایی دم كنید و روزی سه فنجان از این چایی بنوشید.

۲) تقویت معده و پایین آوردن فشار خون:

۳۰ گرم برگهای خشك آفتاب گردان را دم كنید و سه فنجان در روز بنوشید.

۳) سرگیجه و ورم صورت، آب آوردن بدن و تسریع زایمان:

۲۰ گرم از گلهای خشك آفتاب گردان را در آب جوش دم كنید و روزی سه فنجان از این دم كرده را بنوشید.

۴) درد معده، بیماریهای دستگاه ادراری، یبوست:

۳۰ گرم ریشه خشك شده آفتاب گردان را در آب جوش ریخته و مدت ۵ دقیقه بگذارید بجوشد یك فنجان از آنرا سه بار در روز بنوشید.

۵) آرتروز و ورم پستان:

هنگامی كه آفتاب گردان گل می دهد طبق گل ( قسمت پایین گل كه مانند بشقابی است) را جدا كرده و در آب انداخته آن قدر بجوشانید كه شیره چسبناكی باقی بماند و سپس این شیره را روی مفصلهای دردناك بمالید و ماساژ دهید، درد آرتروز برطرف می شود. برای درمان ورم پستان در زنان شیرده، طبق گل را هنگامی كه گل دانه داده است، جدا كنید و در زیر آفتاب خشك كرده و سپس تكه تكه كرده و بو ( سرخ كنید) دهید. كه كاملاً قهوه ای شود و بعد آن را خورد كرده به صورت پودر در آورید و این پودر را در آب جوش كه كمی شكر به آن اضافه كرده اید ریخته و این شربت را به مریض بدهید تاشفا یابد.

۶) اسهال خونی:

برای درمان اسهال خونی تخم آفتاب گردان را ( به مقدار ۳۰ گرم ) در آب ریخته و حدود یك ساعت با حرارت ملایم بپزید سپس آن را با نبات یا قند شیرین كرده و به مریض بدهید.

۷) سردردی كه همراه با سرماخوردگی است:

۳۰ گرم تخم آفتاب گردان را در دو لیوان ریخته و بگذارید بجوشد تا نصف لیوان آن باقی بماند و این جوشانده را دوبار در روز بنوشید.

۸) بیماری فتق: ۳۰ گرم ریشه تازه آفتاب گردان را با آب وشكر قهوه ای بجوشانید و جوشانده آن را سه بار در روز

بنوشید.

۹) سنگ كلیه:

حدود یك متر از مغز ساقه آفتاب گردان را در دو لیوان آب ریخته و بگذارید آهسته به ملایمت بجوشد تا مقدار آن به نصف لیوان تقلیل یابد، آن گاه به مدت یك هفته و روزی یك بار آن را بنوشید تا از شر سنگ كلیه راحت شوید.

۱۰) زخم، بریدگی و جراحت:

مغز ساقه آفتاب گردان را باید له كرد و مانند پماد روی زخم جراحت گذاشت كه خونریزی را بند می آورد و بهبودی را تسریع می كند. سعی كنید گیاه آفتاب گردان را در حیاط منزل خود بكارید و از خواص درمانی آن استفاده كنید.

تخم آفتاب گردان را می توانید از مغازه ها و برخی از داروخانه ها خریداری كنید. البته تخم آفتاب گردان را باید به صورت خام استفاده كنید چون بو داده و نمك زده آن دارای خواص ذكر شده در این مبحث نمی باشد.

لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

  تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

×
×
  • اضافه کردن...